Bonaventura grijpt beide wisselbekers Niet meer in de rij bij het WV-kantoor Kerry en curry Drie volleybalteams iii degradatiestrijd Eintracht Frankfurt contracteert Jezek PAGINA 17 DONDERDAG 1 APRIL 1982 Op schoolbasketbaltoemooi LEIDEN - Gistermiddag waren in de Vijf Meihal de finale wedstrijden van de school- competitie gepland. De eindstrijd van de meisjes kon geen doorgang vinden omdat één der finalisten, het Stedelijk Gymnasium, op het laatste moment geen team op de been kon brengen. Vreemd maar waar. Door dit feit werd de andere finalist, het Bonaventura College tot winnaar van deze meisjescompetitie met in totaal 21 teams uitgeroepen. Het winnende basketbalteam van Bonaventwra. ROTTERDAM - Het hangt alleen nog van de Duitse voetbalbond en van het bureau Prago Sport af of Vaclav Jezek volgend seizoen trainer wordt van Ein tracht Frankfurt De bij Feyenoord vertrekkende Tsjech kwam dinsdagavond zelf rond met de Duitse Bundesliga-club en tekende een contract voor één jaar. Jezek, die vier jaar in Rotterdam werkzaam was. deed dat tijdens een bezoek aan Frankfurt waar hij Ein tracht tegen Borussia Moenchengladbach zag voet ballen. Voor en na dat treffen regelde hij de zaken met het bestuur en het presidium van de Duitse club. Jezek: „Financieel is de zaak rond, alleen moet de schriftelijke toestemming uit Praag nog komen en moet ik dispensatie krijgen van de Duitse voet balbond (DFB). Pas dan is het echt definitief In het recente verleden verleende de DFB al dispensa tie aan Ernst Happel (nu bij HSV en Rinus Michels (Köln). "Ik denk dan ook wel dat het definitief wordt", aldus Jezek. UEIAA6 MES IK DAARVOOR 0SDJ TilD MEM HEEFT M'J 6EVEAA6D EEsJ OJOER- 2DE(C TE COEkl NHvSiR HET OJRUST- BAPEHD TDEMEMEUD OÊBRUIlC, g voor Radio em tv s vafj het woord &WT/1S r/sc In 1985 toeristische informatie via computer Er is een „alleswetend" informatienet voor de toerist op komst. Het is een initiatief van de Nederlandse toeristi sche organisaties die hun diensten willen verbeteren en uitbreiden. Hierdoor zal de binnen- en buitenlandse toe rist in Nederland binnen afzienbare tijd kunnen profite ren van een veel actueler informatievoorziening. De jongens-finale vond wel plaats. Hierin moest het Bonaventura College het opnemen tegen de Louise de Coligny Scholenge meenschap. Een competitie met 41 teams in verschillende klas sen, compleet met play-offs, had deze twee finalisten voort gebracht. Ongeveer honderd scholieren wa ren getuige van deze onverwacht spannende tweekamp. Zag het er in het begin naar uit dat de Leidsch Dagblad wisselbeker weer vrij simpel naar het Bona zou gaan,(tussenstanden waren 10—2 en 38—22) halverwege had den de jongens van de Louise de Rotstuin op het balkon Wie op zijn balkon of terras wat méér wil dan bakken geraniums zou een rotstuintje moeten pro beren. Voor een geslaagde rot stuin is een grote schaal of bak al voldoende om een prachtig uit gebalanceerd bloemen- en plan- tengeheel te krijgen. Een kleine hoek van de tuin of speciale stro ken langs bijvoorbeeld het pad naar huis of garage zijn ook ui terst geschikt om als rotstuin in te richten. Er moet dan wel meer gedaan wor den dan wat mooie keien rond strooien en daar kleine groeiers en kruipers tussen zetten. De bij zondere kennis die de plantjes van de verzorger vragen is hand zaam te vinden in Het Rotstuin Plantenboek van Wim Ouds hoorn en Wiert Nicuman. Het boek is uitgegeven door Zomer en Keuning in de serie Groen- boekerij. De schrijvers gaan ervanuit dat al leen de wat meer gevorderde tuinliefhebber. die zich al jaren heeft geoefend in het Hollandse borderwerk, aan rotstuinen kan beginnen, maar zij onderschat ten hun eigen handleiding. Ook een beginner, die zich niet laat afschrikken door de enorme hoe veelheid praktische kennis die op de 176 bladzijden is afge drukt, kan goed uit de weg met het boek. Juist dat maakt het ge schikt voor mensen die geen tuin hebben maar slechts een balkon, tarras of betegelde binnenplaats. Het aardige van Oudshoorn en Nieuman is dat zij de lezer basis kennis geven over het oorspron kelijke milieu van rotsplantjes in het hooggebergte en hoe dat mi lieu in het klein in Hollandse om standigheden is na te maken. Het Rotstuin Plantenboek bevat een uitgebreide opsomming van ge schikte planten, veel kleurenfo to's en tekeningen. De prijs is 24,50 gulden. Coligny de achterstand toch aar dig ingelopen: 38-30. Bij de Louise de Coligny was de lange Boris Monkhorst de grote man, terwijl bij het Bona de Trotters Wim van Niekerk en Peter Beyersbergen en dominante rol vertolkten. In de tweede helft bleef het verschil klein. Het Bo na draaide niet zoals het wilde en de tegenstander bleef volgen. Al leen in de laatste fase van de wedstrijd werd het verschil wat groter: eindstand 74-56. Bij de Louise werd Monkhorst topsco rer met 23 punten, terwijl bij het zegevierende Bona Wim van Nie kerk, ondanks twee shot-blocks Met het voorjaar (waarin me nigeen weer druk aan het schilderen gaat) in het ver schiet, is het wel goed te weten dat er een nieuwe reeks verfkrabbers is verschenen. Stanley ontwikkelde vijf ver schillende types, in mesbreed- ien van 25, 38 en 64 mm. Er is een blauwe serie prijzen van 7,50 tot 12,50) en een zwar te (f 18,95 en 19,95). De twee zwarte hebben een forse 'slagknop' aan de bovenkant van de handgreep, waarmee je niet alleen extra druk op het gereedschap kunt uitoefe nen, maar die ook gebruikt kan worden om bijvoorbeeld een spijkerkop die je tijdens het afkrabben tegenkomt, diep in het hout weg te slaan- Opmerkelijk is de 'ergonomi sche' vorm van de handgre pen; daardoor is het prak tisch uitgesloten datje tijdens het werken met de hand over het materiaal schuurt. De mesjes zijn tweezijdig gesle pen (beetje bot, omdraaien), kunnen met de vijl nagesle- pen worden, enals ze te ver versleten zijn, gemakkelijk te vervangen. De zwarte serie heeft vierzijdi ge mesjes; twee kanten heb ben een getand profiel, waar mee zeer harde verf- en verni slagen makkelijk kunnen worden opengekrabd, om daarna met het gewone mesje nabewerkt te worden. Wat wij kerrie noemen is een poe der dat in potjes wordt verkocht. Veel mensen denken dat het een bepaalde tropische specerij is, die werd fijngemalen. In werkelijkheid bestaat kerriepoe der echter uit minstens zeven verschillende zaken, en dat kun nen zowel zaden, blaadjes als complete vruchtjes zijn. In India, waar het vandaan komt. vervult dit subtiele samenstel van pikan te kruiderijen een uiterst belang rijke functie bij de dagelijkse maaltijd. Curry is een gerecht uit de keuken van India. Daarin zijn groenten verwerkt en er kan ook vlees, kip, garnalen of vis aan te pas ko men. Maar altijd is het gekruid met dat wonderlijke mengsel dat wij gemakshalve maar kerrie noemen. Een woord overigens van dezelfde Monkhorst, met 36 punten de succesvolste schutter Toernooi Tijdens de paasvakantie nemen zo wel het jongens- als het meisjes team van het Bonaventura Colle ge deel aan een internationaal toernooi in Den Helder. Ploegen uit Denemarken. Tjechoslowa- kije. Frankrijk, Noorwegen. En geland, Duitsland en België ge ven acte de présence. Mede-fi nalist Boris Monkhorst zal in Den Helder de ploeg van Bona versterken. VOETBAL - Ajax zal toch deelne men aan het Amsterdam 707- toernooi, dat dit jaar plaatsvindt op 13 en 15 augustus. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat de Am sterdammers de voorkeur zou den geven aan een lucratieve trip naar Zuid Amerika. WIELRENNEN - De leiderstrui van Gerrie Knetemann is op de tweede dag van de Driedaagse van de Panne niet in gevaar ge weest. Eddy Planckaert won overigens de etappe. Leo van Vliet eindigde als tweede. Die moderne manier van verwer ken van gegevens gaan de toeris tische organisaties opzetten met een grote centrale computer en een netwerk van onderlinge ver bindingen met daarin nog kleine computers. De centrale gege vensbank komt in Den Haag. Door deze automatisering kan de toerist rekenen op een verbete ring van de volgende dienste- - Het aanvragen van streek- en lan delijke informatie. - Bemiddeling voor logies in ho tels, campings, bungalows en ap partementen. - Plaatsbespreken voor theaters, popfestivals en dergelijke evene menten en arrangementen. - Ondersteunende activiteiten zo als het vervaardigen van druk werk voor streek- en landelijke uitgaven, mailinglijsten en eti ketten. Als steeds bij automatisering heeft men de computer te hulp geroe pen omdat men het werk niet goed meer aankon. Maar er wa ren nog meer redenen: dat afkomstig is uit het Tamil, de taal uit Zuidelijk-India. Kari be tekent saus in het Tamil. Een curry is dan ook een gerecht dat wel wat van een saus wegheeft, en dat wordt gegeten met bij voorbeeld rijst De Engelsen (zij waren het tenslotte die India ko loniseerden) zijn verantwoorde lijk voor de verbastering van dat woord waar wij het in onze taal ook niet altijd even gemakkelijk mee hebben.Kerriepoeder wordt speciaal voor de export gemaakt. Iedere fabrikant heeft weer een ander „geheim" recept. Kerrie is dan ook nooit hetzelfde van geur en smaak. Toch zijn die verschil len lang niet zo groot als in India zelf. Daar kennen ze dat fabrieks matig vervaardigde, kant-en-kla- re. lang houdbare poeder nauwe lijks. Enkele varianten die in In- - Men had de grens bereikt van de handmatige bediening van het Centrale Documentatiesystee- - Op verschillend plaatsen in het land werd landelijke toeristische informatie gegeven via de zoge naamde VVV-i-kantoren. Dat kostte veel tijd en zou gestroom lijnd moeten worden. - Het NRC, het Nationaal Reserve- rings Centrum van hotelaccom modatie was inmiddels tot stand gekomen, die ook meespeelde. Verdere uitbouw zou kunnen worden bereikt door koppeling aan een toeristisch systeem Sleutelwoorden Alle gegevens over het „toeristi sche produkt" zijn in de gege vensbank in Den Haag opgesla gen De gegevens worden verza meld op de gewone kantoren en periodiek ingebracht naar de grote computer, zodat kantoor Valkenburg ook kan zeggen wat voor activiteiten Leeuwarden heeft. Er is ruimte voor een kop- dia algemeen bekend zijn, zijn bijvoorbeeld kolumbu. dhansak masala. sambar en rasam De specerijen die in kerriepoeder worden verwerkt zijn bijvoor beeld zwarte peperkorrels, Spaanse pepers, kruidnagels, kardemom, koriander, komijn en geelwortel. Er kan ook nog verse gember, nootmuskaat, foelie, mosterdzaad of maanzaad in worden vermengd Voor ze worden fijngewreven of gemalen, moeten de ingrediën ten op een bepaalde manier wor den geroosterd. Dat is een kunst Door Hugo van der Heem pelingsfunctie zodat gegevens van Spoorwegen, KLM of ANWB kunnen worden overge nomen en gebruikt. Bij het opvragen van gegevens voor het publiek tikt de VVV- man of -vrouw de zoekwoorden (sleutels) in. waarna de informa tie (uit het hele land of regio) op het beeldscherm komt. De gege vens kan men de klant meedelen maar ook meegeven in de vorm van een afdruk van het beeld scherm. Opvragen van hotelge- gevens met prijzen, vrije kamers etc. kan ook op deze manier, met een onderscheid. Dat is het feit dat na het opvragen van verschil lende mogelijkheden men ook meteen de reservering kan ma ken. 't Zelfde gaat het met thea ter- en evenementsplaatsen. De snelheid van toeristische dienst verlening neemt daardoor enorm toe en de informatie is voortdu rend up-to-date. op zich, want iedere specery stelt in dit opzicht zijn eigen 1 Wie zelf wil experimenteren cn de moeite neemt om verse ingre diënten te zoeken op markten of in gespecialiseerde winkels, zou ook eens kunnen proberen om kerriepasta te maken. Verse gemberwortel en verse groene pepers (een variant van WSt wij Spaanse pepers noemen) zyn ta melijk moeilijk tot poeder te ver werken. maar wel tot een pasta En hoewel sommige specerijen een conserverende werking heb ben, is de houdbaarheid van kcr- LEIDEN - In de eerste klas van de volleybalcompetitie zijn nu de meeste beslissingen gevallen. Al leen t.a.v de tweede degradatie- plaats bij de dames blijft de si tuatie nog onzeker. Door de re sultaten van deze week zijn n.l. 3 ploegen gelijk geëindigd, te we ten: In Up Go, VCL en Blok. die nu in een extra driekamp op 8 april gaan uitmaken wie er als nog gedegradeerd. Bij de heren vond het treffen tus sen Donar en LUSV 2 een vroeg tijdig einde. Nadat Donar de eer ste set ruim had gewonnen met 15-8, ging de tweede tot 14-15 ge lijk op. Toen blesseerde spelver deler Jan Streefkerk van LUSV zijn knie dermate ernstig, dat verder spelen onmogelijk was. Aangezien de studenten met slechts 6 man waren, betekende dit, dat deze en de overige sets automatisch verloren waren en Donar reglementair met 3-0 won. SKC tegen Onon kende in de eer ste sets een identiek verloop In de eerste set nam SKC naar het leek een beslissende 14-10 voor sprong, maar verloor met 14-16. In de tweede was dit net ander som. In beide gevallen begon de aanval van de op verlies staande ploeg toen pas goed te draaien. Van de laatste 2 sets brachten zo wel SKC (15-9) als Orion (11-15) er nog een op hun naam (2-2). Bij SKC bleek Ger Spendel in een opvallende vorm te verkeren. WVC 2 moest om de nog resteren de paar punten (op 11-13 in de derde set eerder gestaakt), weer naar Alphen en deed dit even be kwaam in twee minuten (0-3). Leython kon zich tegen WW 2 naar hartelust uitleven. Het deed dit in de eerste 2 sets dan ook ruim: 15-5,15-1. Vooral technisch bleken de Wassenaarders nogal wat te kort te komen. In de derde set. toen de concentratie wat ver slapte kon WW zowaar a MB voorsprong nemen van 10-12. Daarna werd het duel echter in één beurt uitgeserveerd door Ger Renes (15-12, 3-0). Door dit resul taat eindigde Leython definitief als tweede en zal op 8 mei via wedstrijden tegen de no. 2 van Delft en Gouda moeten uitma ken wie e.v. in aanmerking komt voor een extra promotieplaats naar de promotieklasse. WVC 1 verspeelde de kans op die tweede plaats definitief door ook het tweede duel in 3 weken tegen DAC 1 te verliezen (3-1). Het bood goed tegenstand, maar had niet de vorm van de dag die nodig was om als eerste deze competitie de kampioen te ver slaan. Koppeling Eind van dit jaar moet een koppe ling tussen een aantal van die re gionale computers, voor de al deels werkende Nationale Reser- verings Centrale, tot stand ko men Dan zal landelijk da evene menten-reservering en de logies- accommodatie kunnen functio neren De hotelgids kan halver wege dit jaar al uit de computer komen Eind 1984 moet de documentatie van het systeem landelijk ne toch vrij beperkt. In een pasta kan echter azijn worden ver werkt, cn dat is sterk conserve rend u kunt het best beginnen met vindaloo-pasta. Begin met 20 25 gram Spaanse pepers, het best gedroogde. Wie durf heeft neemt een dubbele mf driedubbele hoeveelheid Ge droogde pepers dienen enkele uren te weken in een kwart liter azijn. Doe ze daarna in een keu kenmachine en voeg er twintig tenen knoflook en 25 gram verse gember in blokjes gesneden, aan toe Laat op de hoogste snelheid draaien tot het een vloeistof is geworden Maal dan in de koffie molen een mespuntje komgn, drie maal zoveel vers zwart mos terdzaad. 50 gram korianderzaad LEIDEN - Op 15 april wordt in de Universitaire sporthal in Lei den het gemeentelijk regionaal volleybaltoernooi gespeeld, waaraan veertien teams deelne men. Bij het gebeuren zal de Leidse wethouder Dick Tesse- laar als scheidsrechter funge ren. Tesselaar reikt na afloop ook de bekers uit aan de win nende teams. Bij de dames bluft de situatie in de onderste regionen uitermate spannend. In Up Go won vorige week met 3-0 van VCL. Nu, tegen dezelfde tegenstander, had het nog 1 punt nodig om zich veilig te stellen. In Lisse werd het een desillusie Reeds in de eerste set viel de hoofdaanvalster van In Up Go met een enkelblessure uit en dit bleek in het verdere ver loop van de wedstrijd fataal, daar In Up Go nu te weinig aanvaJs- kracht had t o.v. VCL VCL vocht voor wat het waard was en retourneerde de onmogelijkste ballen Naarmate de strijd vor derde legde het een steeds betere vorm aan de dag en wist zo ver rassend een 3-0 score te bereiken (15 5. 15-11. 15-13). daarmee de kans op ontsnapping aan degra datie volledig open gooiend. Blok. dat dacht al veilig te staan, verloor in een pittig duel met 0-3 van Onon (13-15. 7-15. 13 15) Zo wel in de eerste als derde set liep Onon soepel naar 0-7, voordat Blok wakker werd. Op 13-13 was de stand geluk. In beide gevallen drukte Onon door naar de 13-15 winst. Onon speelde een goede wedstrijd, waarin bleek, dat een sterke opslag veel rechtstreekse punten kan opleveren Voor Blok was het overigens de derde keer dit seizoen dat het team kompleet kon uitkomen Ridderveld boekte in zijn laatste wedstrijd van dit seizoen een normale 3-0 zege op het reeds ge degradeerde VCS en kontinueer- de zijn derde plaats. GER RENES ALPHEN AAN DEN RIJN - Wa- terpoloër Jan Evert Veer. die meerdere malen voor het natio nale zevental is uitgekomen, treedt toe tot de gelederen van AZC. Veer is afkomstig van het Haagse ZIAN/Vitesse. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat de nationale doelman Ruud Misdorp eveneens naar Al phen komt. Met hem voert het bestuur van AZC nog besprekin gen. werken en zullen de VW i kan toren die daarvoor m aanmer king komen zun aangesloten Te gelijk z-al de tWWdt landelijke computer in dienst worden geno men. om storingen te kunnen op vangen Eind 1985 moet de fcite- lukc oplevering geschieden van het hele systeem. Alle toeristi sche kantoren dienen op dat mo ment gekoppeld te zun. en te vens zal het openbare Viditelnet moeten kunnen meespelen. Ver der dient dan bekeken te worden of ook een verkeersbenchten- systeem gerealiseerd kan worden. en 5 gram geelwortel poeder (koenjih). Doe dit poeder bu de vloeistof cn vermeng alles tot een stevige pasta. Bak die gedu rende tien minuten in een kwart liter olie, of net zo lang tot de olie zich begint af te scheiden Doe er dan nog een dessertlepel zout bu cn laat de pasta afkoelen Dit kunt u zeker enkele maanden be waren in de koelkast Om de kerriepasta te verwerken in een gerecht, een curry dus. bakt u eerst een ui glazig Doe daar naar smaak kerriepasta bu en laat dit even bakken Voeg dan bokjes vlees toe en laat ook die even bakken Giet er dan wat wa ter bu en laat de massa koken tot het vlees gaar is. Ingrid Marcusse triomfeert LEIDEN - Ingrid Marcusse uit Katwijk en lid van de Indoor Hardrij Club Leiden, is winnaar geworden van de individuele short-trackcompetitie bij de dames. Marcusse eindigde in de laatste wedstrijd in Leeuwarden op de tweede plaats achter de Friezin Boukje Keulen, maar in het totaalklassement ging de zege naar de Katwijkse. Anja Borst uit Leiderdorp en eveneens lid van de Leidse vereniging werd derde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17