Zware druk VS op El Salvador Staking Arabieren in Israël Londen: ruzie met Argentinië diplomatiek oplossen Eurotop pessimistisch uiteen C Iran aan wiiuiendehand in conflict met Irak Arrestaties bij betoging in Argentinië Ultra-rechts gewaarschuwd Ruimteveer veilig aan de grond Waar zitje een uurtje onder hoog- Casino Scheveningen Waar lijkt't bij ons het meest op het buitenland? Casino Scheveningen Waar zingen ze niet de Zilvervloot als je gewonnen hebt? Casino Scheveningen Massale staking in Bolivia WOENSDAG 31 MAART 1982 Over de Falklandeilanden Buitenland LONDEN - Engeland zoekt een di plomatieke oplossing voor het geschil met Argentinië over de Falklandeilanden. Dat heeft mi nister Carrington (buitenlandse zaken) gisteren in het parlement gezegd. Lord Carrington kwam speciaal voor deze verklaring naar Lon den. Het was de bedoeling dat hij vanuit Brussel, waar hij de Euro pese top bijwoonde, direct naar Israël zou vliegen voor bespre kingen met de Israëlische rege ring. Maar de crisis rond de Falklandei landen was de bewindsman wel een omreis waard. Hij verklaarde de situatie in deze bij de zuid punt van Zuid-Amerika gelegen eilandengroep „potentieel ge vaarlijk" te vinden, maar voor alsnog geen militaire oplossing te wensen. Het geschil met Argentinië is ont staan nadat een kleine groep Ar gentijnen enige weken geleden landde op het ten oosten van de Falklandarchipel gelegen eiland je South Georgia om daar me- taalschroot van een voormalig walvisstation op te halen. Aange komen op het eilandje, dat admi nistratief deel uitmaakt van de Falklandeilanden, hesen zij de Argentijnse vlag en zongen hun volkslied. De bezetters hebben tot dusver niet gereageerd op Britse sommeringen weer te ver dwijnen. De Britse kanonneerboot Endu rance, in de Zuidelijke IJszee ge stationeerd om de drift van ijs bergen te observeren, ging vori ge week bij South Georgia voor anker. De aan boord aanwezige mariniers zijn tot dusver niet in actie gekomen. Dat zullen ze ook niet gauw doen, omdat Argenti nië ijlings een aantal van zijn mo dernste oorlogsschepen naar het gebied heeft gestuurd. Argentinië wil al vele jaren dat En geland de Falklandeilanden, die halverwege de vorige eeuw door de Britten in bezit werden geno men, teruggeeft. De Britten stel len zich op het standpunt dat de 1800 Falklanders het daar dan in meerderheid mee eens moeten zijn, en dat zijn ze niet Britse waarnemers houden het er op, dat Argentinië nu een con flict wil uitlokken. Enerzijds om de onderhandelingen onder druk te zetten, anderzijds omdat een internationaal geschil de aan dacht van de Argentijnse bevol king afleidt van de grote econo mische problemen in het land zelf. Bovendien wordt er olie in het betrokken gebied vermoed. Carrington zei gisteren in het par lement de aanwezigheid van de Argentijnen op South Georgia nog steeds als illegaal te be schouwen, maar het geschil niet te willen laten escaleren. De En durance, die binnenkort uit dienst zou worden genomen, zal volgens Carrington nu voorlopig in de buurt van South Georgia gestationeerd blijven. TEHERAN/BEIROET (Reuter AFP/DP A ANP) - Irak heefl giste ren bekendgemaakt dat het zijn vierde leger terugtrekt van het front in de oorlg met Iran om "strategische" redenen. President Saddam Hoessein zei volgens het officiële Iraakse persbureau INA dat dit zou worden uitgelegd als een teken van zwakte, maar dat het een reorganisatie betrof van eenheden die erin wa ren geslaagd de aanvallen van de "vijand" af te slaan. Iran lan ceerde anderhalve week geleden het zogenaamde "Faht" (over- winning)-offensief en vanmorgen vroeg een in de woorden van radio Teheran "algemeen slotoffensief op alle fronten". Ondanks de sussende woorden van de Iraakse president komen er steeds meer aanwijzingen dat Irak op het ogenblik aan de verlie zende hand is. Allereerst toonde Bagdad zich de afgelopen we ken meer bereid tot onderhandelen dan tevoren. Onder bepaal de garanties wilde Irak zelfs zijn legers terugtrekken van Irans grondgebied. Buitenlandse journalisten die op uitnodiging van het bewind in Teheran maandag en gisteren het front bezochten constateerden dat Iran met zijn Faht-offensief belangrijke vooruitgang boekte. Bij Dezfoel in de centrale sector van het zuidelijke front was het Iraanse leger volgens hen tientallen kilometers opgerukt in de richting van de grens met Irak. (Van onze correspondenten) De Verenigde Staten oefenen zware druk uit op de rechtse partijen in El Salvador om landhervormingen door te zetten, de mensenrechten te beschermen en een verzoe nende hand uit te steken naar strijdend links. WASHINGTON - Het ruimte vaartuig „Columbia" is giste ren veilig geland op een 7 ki lometer lange landingsbaan in de woestijn van Nieuw Me xico. Maandag maakten zandstormen het nodig de missie met een dag te verlen gen en zelfs een landing op Cape Canaveral in Florida te overwegen. Gedurende de nacht was de landingsbaan van zand ontdaan en de „Co lumbia" wierp nauwelijks een spoor van wervelend stof op bij het neerkomen. De baan was vochtig gemaakt in dat de r zegt NASA, was voor 99 procent een succes wat de technische proeven betreft. De losspringende hit- tewerende tegels, de proble men met de radio en energie cellen aan boord, het falen van de camera's, behoren bij het feit dat het om testvluch ten gaat. Binnen het raam van de proe ven met deze, volgens alle astronauten zeer goed han teerbare, machine vertrekt in juni weer een ruimteveer van Cape Canaveral en zal daar dan ook landen, voor het eerst op een verharde baan van verhoudingsgewijs be perkte lengte (4,5 kilometer). De eerste „commerciële vlucht", met twee satellieten aan boord die in de ruimte moeten worden geparkeerd, moet in september plaats hebben. Brits-Frans meningsverschil Want in de Amerikaanse hoofdstad maakt het gevoel van tevreden heid over het verloop van de ver kiezingen plaats voor de ont nuchterende dreiging van een ui terst rechtse coalitie met de voor malige majoor van de nationale garde D'Aubuisson als presi dent. De kansen worden gering geacht dat Duarte in het zadel zal kunnen blijven en dan zal blij ken dat de door Amerika zo hef tig als sleutel tot een nieuwe toe komst gepropageerde verkiezin gen voor gematigd rechts zelfs geen ruimte hebben gelaten. Nog ironischer is het, en niet zon der tragiek, dat de nu dreigende extreem-rechtse samenwerking belooft te leiden tot meer repres sie tegen de bevolking, met par tijen die de regering regeren en het leger dat i.o de rest van het land zijn gang kan gaan. En zelfs I al zou Duarte blijven, vrezen Amerikanse commentatoren, dan zal hij voor samenwerking zoveel concessies moeten doen dat hij niet meer wordt dan een stroman voor veel repressiever krachten. In beide gevallen vloeit daaruit voort dat het aantal vrijheidsstrijders zal groeien. Een verkiezingsresultaat dat de VS nooit hebben bedoeld. Meerderheid De centrale verkiezingsraad heeft inmiddels aangekondigd dat de definitieve einduitslag van de verkiezingen van afgelopen zon dag, waarschijnlijk niet voor het komende weekeinde bekend zul len zijn. Dat neemt echter niet weg dat de vijf ultra-rechtse par tijen gezamenlijk zonder meer op een meerderheid in de grond- LA PAZ (AFP/DPA) - De algemene staking van 48 uur, waartoe het verboden Boliviaanse vakver bond COB had opgeroepen, is in het gehele land gevolgd. De ac tie, die maandag begon, was een protest tegen de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud en de economische politiek van de regering. De leiders van de strijdkrachten kwamen gisteren bij elkaar om de politieke situa tie te bespreken, zo is in La Paz vernomen uit onofficiële bron. Hoewel de regering van generaal Celso Torrelio de staking onwet- (Van onze correspondenten) wetgevende raad kunnen reke nen. Vier van de vijf ultra rechtse partijen hebben gisteren duidelijk te verstaan gegeven dat er in de nationale eenheidsrege ring waartoe zij hebben opgeroe pen, beslist geen plaats zal zijn voor de christen-democratische leider Jose Napoleon Duarte. Al leen de democratische actiepartij heeft haar standpunt inzake het ook door haar ondertekende ma nifest nog niet duidelijk willen toelichten. Dat wellicht omdat deze minst rechtse van de ultra rechtse partijen in het geheim met Duarte's mensen zou onder handelen over eventuele samen werking. De christen-democratische partij heeft laten weten dat zij voorals nog weinig interesse heeft in de door ultra-rechts voorgestelde regering van nationale eenheid. De christen-democraten geloven dat ultra-rechts haar ideologie wil opleggen, hetgeen in feite werd bevestigd door de voorzit ter van de nationale verzoenings partij, Raul Molina. Molina stel de dat zijn partij niet zal toestaan dat de „hervormingsgezinde" christen-democraten aan de macht zullen blijven. Duarte zelf verklaarde gisteren dat een even tueel door ultra-rechts gedomi neerd bewind een grote terug slag zal betekenen op het terrein van sociale hervormingen. Ondertussen maken de christen democraten er geen geheim van dat zij hopen dat de uiteindelijke verkiezingsuitslag voor hen de mogelijkheid openlaat alsnogs een absolute meerderheid in de grondwetgevende raad te krij gen, middels een alliantie met de eerder genoemde democratische tig had verklaard, is in het gehele land algemeen gehoor gegeven aan de oproep van het COB van uit de illegaliteit. Niet gewerkt werd bij de radio en de pers, in La Paz, Cochabamba en de mijn streken. Ook werd nog steeds ge staakt bij de banken en de lucht vaartmaatschappij LAB, waar al vorige week het werk werd neer gelegd uit protest tegen de dras tische economische maatregelen van de regering die onder meer de staatssubsidies op levensmid delen wil afschaffen. De econo mie van het land bevindt zich op een dieptepunt. actiepartij. Op het ogenblik zou een dergelijke coalitie nog min stens één stem te kort komen. En of er werkelijk onderhandelin gen tussen de twee partijen plaatsvinden, is onduidelijk. EG De Europese Gemeenschap zal de hulp aan Midden-Amerika gaan opvoeren en onderling coördine ren. De regeringsleiders en het ene, Franse, staatshoofd van de tien lidstaten van de EG, hebben dit gisteren op de twééde en laat ste dag van hun topconferentie in Brussel besloten. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zal nu eerst moeten bestuderen hoeveel ex tra Europese hulp aan Midden- Amerika kan worden gegeven en met name ook aan welke landen. Daarna moeten de ministers van buitenlandse zaken een beslis sing nemen. Nu het aantreden van een extreem rechtse regering in El Salvador tot de mogelijkheden lijkt te be horen is de aandrang onder de Europese landen om via rege ringskanalen hulp aan dat land te geven uiterst gering. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - In een sfeer van alge mene malaise is de Europese topconferentie in Brussel giste ren beëindigd. De ontmoeting van de tien staats- en regerings leiders heeft nauwelijks concrete maatregelen opgeleverd voor het centrale probleem in de Europe se Gemeenschap, de economi sche crisis en de werkloosheid die al ruim de tien miljoen heeft overschreden. Daarenboven heeft een plotselinge ruzie tus sen de Franse president Mitter rand en de Britse premier That cher de kansen op een spoedig akkoord over de nieuwe land bouwprijzen en over de omstre den Britse bijdrage aan de Euro pese begroting voorlopig de bo dem ingeboord. Op sociaal-economisch terrein zijn de EG-lidstaten het wel meer dan voorheen eens over de rich ting voor de oplossing van de economische crisis: meer ruimte voor investeringen door over heidsbezuinigingen, loonmati ging en renteverlaging. Maar de TEL AVIV (UPI/AFP/Reuter) - Is raëlische Arabieren hielden gis teren een algemene staking uit solidariteit met de Palestijnen op de bezette westelijke Jordaanoe ver. In Libanon werden solidari- teitsmarsen gehouden. Het was gisteren in geheel Israël onrustig. In west-Jeruzalem ont plofte een handgranaat in het commerciële centrum. Verschei dene auto's liepen schade op, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Uit zeker zes steden in Galilea wer den incidenten gemeld van Pale stijnen die wegversperringen op richtten van brandende autoban den en stenen gooiden naar Is raëlische militairen. Jonge Pale- nadruk daarbij ligt op nationale, inplaats van Europese maatrege len. De meest concrete Europese af spraak betreft de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De lidsta ten zullen de komende vijf jaar trachten alle schoolverlaters de kans te geven een beroepsoplei ding te volgen of eerste arbeids ervaring op te doen. De landen hebben zich echter niet dwin gend verplicht dit doel binnen vijf jaar ook te bereiken. Premier Van Agt betwijfelde giste ren openlijk of dat doel voor Ne derland binnen de gestelde pe riode haalbaar is. „Ik durf dat ze ker niet te voorspellen", zei hij. Pessimisme Hetzelfde pessimisme geldt de spe ciale vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken op 3 april in Luxemburg, bedoeld om nu eindelijk het Britse begro tingsprobleem uit de wereld 'te helpen. „Drie april gaat door, maar we schaatsen op dun ijs", zei minister Van der Stoel giste- stijnen blokkeerden met grote stenen wegen die leiden naar de toeristische bezienswaardighe den in Galilea. In de nabij gele gen dorpen waaien rode, groene, zwarte en witte Palestijnse vlag gen. In het centrum van Arraba, een van de grotere Arabische dorpen in Galilea, bestormden Israëlische Arabieren een politie bureau en haalden de Israëlische vlag naar beneden. Politie schoot met traangasgranaten om de woedende menigte uiteen te drij ven. De Palestijnen protesteer den tegen het verspreiden van een vreedzame demonstratie door de autoriteiten. In het dorp Taibe hielden ongeveer 2.500 Arabische inwoners een mars. Met deze sombere vooruitzichten dreigt de Europese besluitvor mingsmachine opnieuw te stag neren. Dat gebrek aan be sluitvaardigheid wordt de laatste tijd in verhevigde mate gekriti seerd, maar over dit probleem als zodanig is op de afgelopen top conferentie, zo zei premier Van Agt „geen woord gevallen" Die besluiteloosheid geldt met na me het Britse probleem. Groot- Brittannië eist al jaren een lagere bijdrage aan het Europese bud get en wil aanzienlijk minder be talen dan de netto 4 k 5 miljard gulden die voor dit jaar wordt voorzien. De ministers van bui tenlandse zaken leken verleden week op voorstel van onder meer commissievoorzitter Thorn een formule voor een verlaging in de komende vijf jaar te hebben ge vonden, maar tijdens de top na men zowel Engeland als Frank rijk daar afstand van. Thorn klaagde gisteren dat hij niet elke keer opnieuw in staat is een com promisformule „als een konijn uit de hoed te toveren". Zij schreeuwden leuzen waarin om een Palestijnse staat wordt gevraagd. Het is de eerste sta king van Arabieren in Israël in zes jaar De algemene staking valt op de herdenking van de rel len van 1976 op "land day", die een protest waren tegen onteige ning van Arabische grond Daar bij kwamen zes Israëlische Ara bieren om het leven. De onrust op de herdenking van "land day", is het vervolg op de onlusten van de afgelopen twee weken, die zijn begonnen uit Pa lestijnse ontevredenheid met het ontslag van drie Palestijnse bur gemeesters op de westelijke Jor daanoever. Zolang die Britse bijdrage niet is geregeld, dreigen ook de nieuwe landbouwprijzen door Engeland geblokkeerd te worden. En die onderhandelingen daarover zijn zonder de Britse blokkade al moeilijk genoeg. De Europese boeren demonstreerden gisteren in Brussel nog eens massaal voor een prijsverhoging van gemid deld 16 procent terwijl de Euro pese commissie slechts 9 procent wil. De lidstaten onderling zijn ver deeld. Nederland wenst ook 9 procent, veel meer zou de finan ciering van de Europese land bouwpolitiek in gevaar brengen, meent landbouwminister De Ko ning. Maar bijvoorbeeld de Griekse premier Papandreou heeft gisteren in Brussel bena drukt dat met een Griekse infla tie van 24 procent, 9 procent prijsstijging voor de voor Grie kenland zo belangrijke land bouwsector volstrekt onvoldoen de is. Ook Frankrijk en Italië denken daar zo over. Het kan dus nog een moeilijke discussie wor den. BUENOS AIRES (AFP/Rcuter) - Meer dan duizend mensen zyn gisteren gearresteerd en ver schillende gewond in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires tijdens een grootse demonstratie tegen de economische politiek van de regering. De manifestatie was georganiseerd door het ver boden algemene vakverbond CGT. Het was de grootste de monstratie tegen de militaire re gering sinds president Isabel Pe- ron in 1976 werd afgezet Onder de gearresteerden bevinden zich de gehele leiding van het CGT. verdediger van de mensen rechten en nobclprijswinnaar Perez Esquivel, leden van men senrechtenorganisaties en jour nalisten. De meesten van hen zijn vrij snel weer op vrije voeten gesteld. Bij de ongeregeldheden is waarschijnlijk één dode geval len. Al vroeg in de ochtend waren dui zenden gehelmde leden van de oproerpolitie ingezet in een po ging de verboden demonstratie te verhinderen Volgens officieu ze gegevens hadden 10 000 men sen gevolg gegeven aan de op roep van het CGT Niemand ech ter slaagde erin binnen 500 meter te komen van de Plaza de Mayo, waar de regeringszetel staat en waar de manifestatie had moeten plaatshebben. De regeringsge bouwen waren door de politie volledig afgegrendeld. Met behulp van overvalwagens, traangas, waterkanonnen en de wapenstok verspreidde de poli tie groepen betogers die door de versperringen heen trachtten te komen Politieagenten te paard sloegen in op een groot aantal de monstranten, onder wie verschil lende vrouwen, alvorens ze te ar resteren. Ook minstens drie jour nalisten en drie zogenaamde "dwaze moeders", familieleden van vermisten, die zich by de de monstratie hadden aangesloten, zijn opgepakt. De betogers he pen door de binnenstad en rie pen leuzen tegen de regering. Winkels en kantoren in het cen trum van de stad werden geslo ten. Pas bij het invallen van de duisternis werd de situatie min der gespannen Het geweld dat de politie tegen de betogers gebruikte, heefl waar nemers te meer verrast omdat het CGT had aangekondigd dat de demonstratie een rustig ver loop zou hebben. De betogers waren vooral arbeiders uit de ha ven en de automobielindustrie. Enkele duizenden arbeiders zijn daar ontslagen als gevolg van een enorme verkoopdaling Door met groot machtsvertoon de demonstratie van het CGT (vak bondsactiviteit is sinds 1976 ver boden). dal als belangrijkste ar beidersorganisatie in het land wordt beschouwd, de kop in te drukken heefl de regering de grenzen willen laten zien van de aangekondigde politieke ope ning en willen tonen niet van plan te zijn haar politiek van be zuinigingen te wijzigen, aldus ADVERTENTIE cndnniflé') In de speelzaal van 3 1 B 1 I li* CasinoSchrvrninRi-n •*- 7 Hoe rolt het balletje? Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 Solidair met Palestijnen westelijke Jordaanoever ADVERTENTIE In de sfeervolle speelzaal van Casino Scheveningen. Met zijn internationale staf korrekte croupiers, met de bar en restaurant. Elke dag Roulette en Blackjack van 2 tot 2. Kurhaus, tel 070-512621 ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. Daar gaat alles in stijl en diskreet. Aan 24 speeltafels, aan de bar of restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9