c Vakgroep allergologie weg "Ambtenaren maken fouten bij vorderen" 3 Kinderdagverblijf in Merenwijk bijna klaar Binnenkort beslissing over afdeling AZL Leidse stadsrubriek Allergie-patiënten boos op AZL en ziekenfonds 1 WOENSDAG 31 MAART 1982 Lelden - JfW T "f- JT r-t T'T.^T 7 "i^netcv Tmmwt <TX -wvwiff mml l lU' "'•2™*$?*'' ;r-nB^ny^^vT Beschuldiging PvdA-raadslid LEIDEN - De bouw we kinderdagverblijf in de Me- reuwijk is bijna voltooid. Vrij dag wordt het verblijf opgeleverd aan de gemeente. Slechts het aan nemen van leidsters en de inrich ting van het gebouw resten dan nog om straks in juni de deuren van het kindercentrum te kunnen openen. Om de voltooiing van het gebouw te vieren wordt vrijdag middag tussen half drie en half vijf al open huis gehouden voor belangstellenden. De bouw van het nieuwe kinder dagverblijf aan de Milanenhorst heeft precies een jaar geduurd en kostte zo'n anderhalf miljoen gul den. Daarvoor staat nu een ge bouw dat twee peuterspeelzalen bevat, een speelzolder, ruimten voor de opvang van wat oudere kinderen en een baby-afdeling. Tot het centrum behoren ook een ontmoetingsruimte, keuken en slaapzaaltje voor de baby's. Het hele centrum is gebouwd als leerlingenbouwplaats: vijf met selaars en acht timmerlieden werden in de praktijk opgeleid voor hun diploma. Het realiseren van een nieuw kinderdagverblijf in Leiden werd mogelijk ge maakt door een subsidie van CRM. Dat ministerie stelde in 1980 vijf miljoen gulden beschik baar voor een aantal kinderdag verblijven door heel Nederland. Met het geld van CRM kunnen straks de lonen van de leidsters worden uitbetaald. In totaal zullen er zes personeelsle den voor het nieuwe kindercen trum worden aangetrokken, van wie er twee tot de directie gaan behoren. Zij zorgen dan van 's - morgens kwart voor acht tot 's avonds half zeven voor de op vang van ongeveer 25 kinderen van zes weken tot vier jaar oud. Het is de bedoeling dat ook zo snel mogelijk wordt gestart met de opvang van kinderen die op de kleuterschool of lagere school zitten. Zij kunnen dan tussen de middag, na schooltijd en in de vakanties op het kindercentrum terecht. De verwachting is dat het kinder centrum al snel vol zal zitten. Met name in de Merenwijk, waar veel gezinnen wonen, is de behoefte aan kinderopvang groot. Daar om zal er tussen iedereen die zich voor 24 april bij het kindercen trum heeft aangemeld, worden geloot voor een plaatsje. De eigen bijdrage van de ouders wordt be rekend naar de hoogte van hun inkomen. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Ma- rie-Anne Koning, die tevens voorzitter is van de gemeentelij ke vorderingscommissie, heeft de schuld voor een 'falend vorde- ringsbeleid' afgeschoven op ambtenaren. "Ambtenaren van het stadhuis hebben fouten gemaakt bij het vorderen van woningen. Het is ambtelijk vastgelopen en op ver schillende afdelingen van het stadhuis zijn procedure fouten gemaakt. Hierdoor is Leiden op de vingers getikt door hogere overheden". Dat zei Koning gis teravond in de openbare verga dering van de PvdA-fractie Aanleiding voor de verwijten van Koning vormden onder meer de recente gebeurtenissen rond het pand Garenmarkt 17. Vooral met het toepassen van politiedwang was de gemeente volgens Ko ning de fout in gegaan. Zoals ook de Raad van State onlangs vast stelde: de gemeente had ver zuimd de eigenaar van het pand tijdig te waarschuwen dat er eventueel politiedwang zou wor den toegepast om het pand voor een huurder beschikbaar te krij gen. Zodat de Raad van State achteraf vaststelde dat de politie de deur van dat huis ten onrech te had opengebroken. Inmiddels LEIDEN - De medische fa culteitsraad heeft gister avond besloten de vak groep allergologie op te heffen. Dit betekent dat allergologie vanaf 1 okto ber zal opgaan in de vak groep longziekten. De raad heeft wel op aandrin gen van een aantal facul teitraadsleden bij het be sluit de kanttekening op genomen dat er in de eer ste plaats zal worden ge probeerd de kroondocen tenplaats te behouden voor een allergoloog en niet voor een longspecia list met allergologische er varing. In de richting van het Academisch Ziekenhuis heeft de raad een motie aangenomen, waarin het faculteitsbestuur wordt opgedra gen bij de directie van het Acade misch Ziekenhuis er op aan te dringen dat de specialistenoplei ding tot allergoloog in het AZL mogelijk blijft. Het bestuur en de directie van het Academisch Ziekenhuis zullen binnenkort besluiten, na de per- soneelsraad en de bonden te heb ben gehoord, wat te doen met de afdeling allergologie. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook deze afdeling zal worden op geheven en de duizenden patiën ten zullen worden onderge bracht bij longziekten, huidziek ten en keel-neus- en oorheelkun de. In een tumultueuze vergadering waar in eerste instantie geen raadslid wist waar er nu precies over gestemd moest worden, deed het faculteitsbestuur zijn best het besluit te rechtvaardi gen. "Voor het wetenschappelijk onderzoek moet er gekozen wor den voor een nieuwe opzet". De patiëntenzorg kwam gister avond nauwelijks aan bod. Me vrouw J. van Wezel, mocht na mens de actiegroep voor behoud van de polikliniek allergologie nog haar zegje doen, maar geen mens dat zich daar eigenlijk voor leek te interesseren. Toen het raadslid mevrouw De Jonge op merkte, dat ze het gevoel kreeg dat de faculteit zich achter het AZL verschuilde en het AZL op zijn beurt alle problemen rich ting faculteit verschoof, vond voorzitter Tammeling dat er maar een motie van wantrouwen moest worden ingediend. Zo ver kwam het echter niet. Toen het op stemming aankwam bleek een meerderheid voor de "reor ganisatie" van allergologie te zijn. Wel merkte J. Spieksma, weten schappelijk medewerker van al lergologie, op dat de toestanden de laatste weken op allergologie chaotisch zijn. "Er is paniekvoet bal gespeeld, en men heeft niet de tijd genomen de consequen ties ervan na te gaan. De discus sie die vanavond is gevoerd had eigenlijk twee jaar eerder moe ten plaatsvinden. De recente ont wikkelingen hebben mij voor de toekomst zeer somber gestemd", aldus Spieksma. Zoals het er nu voorstaat zal Spieksma zijn onderzoek kun nen voortzetten bij de vakgroep allergologie. Voorzitter Tamme ling wilde of kon nog niet zeggen wat er verder met de personeels leden van allergologie gaat ge beuren. "Dan loop ik vooruit op andere commissie-werkzaamhe den. Maar zoals ik me heb laten vertellen, levert dat geen al te grote problemen op". heeft de eigenaar. O. Groenen dijk, de huurder voor wie het pand was gevorderd, op straat gezet. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) ontstak na het relaas van zijn partijgenote Koning in grote woede. Hij noemde het een "lul lige manier van doen om zo in de openbaarheid ongefundeerde beschuldigingen te uiten": "Mor gen staat in de krant dat de voor zitter van de vorderingscommis sie vindt dat men er in Leiden niks van kan. Zo komt dat beeld over en kryg je dat mensen als Groenendijk voor eigen rechter gaan spelen Van het hele vorde- nngsbeleid komt dan niets meer terecht", aldus Tesselaar Hij vond dat zijn partijgenote als voorzitter van de vorderings commissie een brief met argu menten moest schrijven aan B en W. met daarin een verzoek om deze kwestie te onderzoeken, in plaats van het uiten van beschul digingen in een openbare verga dering. Koning zei dat ze hierover al een brief heeft geschreven aan het college. De wethouder kon zich zo'n brief niet herinneren en eis te dat hij er een afschrift van zou krijgen. Wethouder Waal gaf als zijn me ning dat het systeem van vorde ren structureel zo is, dat het nooit tot resultaten kan leiden Wethouder Bordewyk merkte op dat als de Raad van State een an dere mening heeft dat nog niet wil zeggen dat er door de ge meente fouten zijn gemaakt Fractieleider Peters vroeg zich af waarom er in Rotterdam wel we kelijks huizen gevorderd kunnen worden en in Leiden er nog nooit een procedure tot resultaat heeft geleid. Hij toonde zich ook be zorgd om de financiële gevolgen voor Leiden. Hij was het eens met de opmerkingen van Tesse laar over de openbaarheid en maakte vervolgens een einde aan de discussie Weer vorderen De vorderingscommissie heeft B en W intussen geadviseerd het benedenhuis van de Garenmarkt 17 opnieuw voor een woningzoe kend gezin te vorderen. Welis waar is het pand al gevorderd maar de kandidatenlijst van wo ningzoekenden voor het bene denhuis is op. Daarom moet de vorderingsprocedure weer van voren af aan beginnen. Dne gezinnen hebben na de eerste vordering in het benedenhuis ge woond Eerst was de beurt een jaar geleden aan de familie Kroe- se (vader, moeder, dne kinde ren). Maar al na zes weken moest het gezin Kroese op bevel van de rechter het achterste deel van het benedenhuis ontruimen IV f meente had niet duidelijk ge noeg omschreven wat precies gevorderd werd. meende de pre sident van de Haagse rechtbank Door deze beslissing raakte het ge zin Kroese een groot deel van zijn woon- en bergruimte kwijt De gemeente moest de gesloopte tussenmuur die het huis en het achterhuis scheidde, opnieuw la ten metselen. Het gezin vond eind vorig jaar andere woon ruimte en verliet zijn 'half huis'. Eigenaar O. Groenendijk maakte de bewoning door de volgende kandidaat op de vorderingslyst onmogelijk Het Turkse gezin Tostu werd door hem de toegang tot het benedenhuis geweigerd Het gezin bedankte vervolgens voor de eer Groenendyk wil zelf in de bene denwoning wonen. Hy heeft ech ter een woonvergunning voor de bovenverdieping die hy heeft verhuurd aan kamerbewoners. De derde en laatste kandidaat op de vordenngslijst. het Turkse ge zin Cadi verging het deze maand al niet veel beter K Cadi wacht op de overkomst van zyn gezin uit Turkije Met begeleiding van de politie kwam Cadi binnen. Maar eigenaar Groenendyk zette hem vorige week met huisraad en al op straat Groenendyk kreeg een pfOéCf Wtal wegens huisvredebreuk maar Cadi wil al niet meer terug. De vorderingslyst is nu uitgeput omdat andere kandidaten ook af-, zegden en de procedure moet van voren af aan beginnen. De vordering betreft opnieuw het benedenhuis mèt achterhuis. De tussenmuur zou er dus weer uit moeten "We winnen eerst jundi sche adviezen in om te voorko men dat we opnieuw vormfouten maken", zegt ambtenaar P Lek. secretaris van de vordenngscom door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De polikliniek allergo logie wordt nu, na het vertrek van allergoloog Widjaja, in de ochtenduren bemand door een longarts of een arts van keel- neus- en oorheelkunde. De pa tiënten zijn daar weinig gelukkig mee. Ze stuiten elke dag weer op andere problemen. Zo heeft de apotheker van het AZL al gewei gerd medicijnen aan te voeren, omdat de afdeling nog maar een week zou bestaan. Dit incident werd ook door mevrouw De Jong aangehaald in de faculteits raad. Voorzitter Tammeling kon er geen verklaring voor geven. Ook heeft een aantal patiënten dat over is gegaan naar de praktijk van Widjaja in Wassenaar moei lijkheden met het ziekenfonds gekregen. De allergische patiën ten hebben meestal een kuur voor een jaar, die door het zie kenfonds in een keer wordt be taald. In dit geval aan het AZL. Ook kan de verwijskaart, waar voor het AZL voor één jaar een vast bedrag per patiënt van het ziekenfonds ontvangt, niet tus sentijds worden veranderd (voor ADVERTENTIE toonzalen leiderdorp CjL A netschans 67-cieba gebouw ,IE03> bedrijfsterrein de baanden) tel. (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 uur 15 30 uur I yri|dags een andere arts) omdat het zie kenfonds dan weer opnieuw zou moeten betalen. De patiënten die meegaan met Widjaja, omdat zij voor een behandeling bij een al lergoloog kiezen en niet bij een longarts, zouden nu voor de fi nanciële gevolgen moeten op draaien. Dat noemen de leden van de actie voor behoud van polikliniek on rechtvaardig. "Wij willen voor die patiënten die naar Widjaja gaan dat geld terug. Wij hebben toch de vrijheid om een echte al lergoloog te bezoeken?". Bij het ziekenfonds zijn deze pro blemen bekend. Een woordvoer der van het Ziekenfond Leiden en Omstreken zegt: "De financië le gevolgen zijn niet alleen voor de patiënten maar ook voor ons Het is een hele ingewikkelde zaak, waar we nog niet uit zijn. We zijn in onderhandeling met Widjaja en het AZL. Ik kan u nog niet zeggen wat er gaat gebeu- Collegiaal wangedrag LEIDEN - De Leidse politie moest er gisteravond aan te pas ko men om een tweetal medewer kers van het Mac Donalds res taurant uit Voorburg uit de ge lijknamige zaak, aan de Bees tenmarkt, te verwijderen. Het tweetal veroorzaakte dusdani ge moeilijkheden dat personeel van het Leidse Mac Donalds het bezoek van zijn Voorburgse col leges niet langer op prijs stelde. Volgens de Leidse bedrijfsleider komen de Voorburgse medewer kers regelmatig naar Leiden om de boel op stelten te zetten. De Voorburgse colleges zouden over de tafels lopen en overdre ven klachten hebben over de be diening. Op verzoek van de be drijfsleider heeft de politie het tweetal uit de zaak verwijderd. Renovatiethriller Deze week verlaat Marjan Mon- teba opgelucht haar potten bakkerij in de oude politie post aan het Havenplein. In mei begint zij pas weer met haar cursussen pottenbak ken op haar nieuwe adres aan de Pesthuislaan. Zij wil uit puffen: het afgelopen jaar be landde ze in de ene na de an dere ellende. Tot twee keer toe zou zij de renovatie opge houden hebben en de derde keer dreigde. Monteba woonde tot oktober in het Samuel de Zeehof aan de Doezastraat. De restauratie van het hof was al in volle gang, maar zij woonde als enige nog in de grote por tierswoning. De regenten van het hof konden niet voor ver vangende woon- en werkruimte zorgen. Monteba trilde haar woning uit. "Elke morgen timmerden de bouwvakkers op mijn muur", vertelt zij. "Elke week dat je hier nog langer zit, kost ons 5000 gulden, zeiden de bouw vakkers. Och, zei ik, als dat zo is, geef mij dan die 5000 gul den. dan vertrek ik zolang naar Zuid-Frankrijk" Uiteindelijk maakte zij kans op vertrek naar het Jozef Frans van de Lindenhof aan de Gre- venstraat; een kleine woning zónder werkruimte. In de cember kon zij er terecht, was de verwachting. Ter overbrugging bood de ge meente haar een dure maar slechte wisselwoning aan in de Driftstraat, waar de reno vatie in januari zou beginnen. "Bij mijn komst vroegen ver baasde bewoners: gaat de re novatie nog wel door?". Die ging door, en dat merkte mevrouw Monteba. Haar woonruimte in het Jozef Frans van de Lindenhof bleek pas op 1 maart vry te komen. Monteba zat op een schopstoel zonder uitzicht op wat anders. De renovatie in de Driftstraat kwam op gang en behalve de bovenbuur vrouw was Marjan nog de enige die in de buurt 'woon de'. "Wendt uw politieke invloed aan om deze ellendige situa tie die my onder andere veel energie en papier kost, te beëindigen", schreef Marjan Monteba eind december al Marjan Monteba vertrekt binnenkort met haar pottenbakkerij naar de Pesthuislaan. Zij keert de oude politiepost aan de Haven opgelucht de rug toe. De nieuwe ruimte is volgens haar "een lotje uit de loterij'' aan burgemeester en wethou ders. Haar cursusruimte "De Potten kijker" in de oude politiepost aan het Havenplein stond in tussen ook op de tocht. De ruimte kan voor 30.000 gul den gerenoveerd worden, be sloot de gemeenteraad in fe bruari. Monteba stond nu he lemaal met de rug tegen een nog te i Het antwoord van burgemees ter en wethouders op de noodkreet van Monteba bleef uit. De buurtvereniging Ma- redorp nam het daarom voor haar op. De oude politiepost ligt immers nog net in het werkgebied van de buurtver eniging. Bovendien wilde Monteba in haar wanhoop een poging wagen het voor malige Van der Kwastpand aan de Janvossensteeg (ook Maredorp) te kopen. De buurtvereniging schreef dat mevrouw Monteba met haar (ongesubsidieerde) cursus sen pottenbakken "voor het psychisch welzijn en welbe vinden zorgt, vooral van de fi nancieel zwakke lagen van de Leidse bevolking. Deze gang van zaken is kwetsend en duidt op willekeur. Dit moet worden rechtgezet" De brief was nog maar net ge tikt en nog niet eens de deur uit of de gemeente had de zaak rechtgezet. Mdnteba kreeg woon èn werkruimte vlakby het Pesthuys dat voorlopig in elk geval met ge renoveerd wordt. "Een lotje uit de loterij", noemt Marjan Monteba haar nieuwe ruimte De renovatie van het Samuel de Zeehof en in de Driftstraat is nog in volle gang. Dat zou overigens ook het geval zyn geweest als Monteba niet steeds de laatste bewoonster was geweest. Geïsoleerd (2) Na de isolatie lijken de 484 be woners van de vijf Horsten in de Merenwijk ook hun geld te krijgen. Jarenlang hebben zy actie ge voerd tegen de torenhoge stookkosten in hun flats. Met hulp van huismeester Hennie Pikaar en het socialistische stoottroepje van Fenna en Cor Vergeer werd huisbaas PCW (Protestants Christely ke Woningbouwvereniging) onder druk gezet. Het kostte Pikaar zyn baan maar de be woners trekken nu toch aan het langste eind. De PCW moet over het stookseizocn '79-'80 per gezin tachtig gul den terugbetalen. Vorig jaar diende Fenna Ver geer van de hulp- en informa tiedienst van de Socialisti sche Party (SP) op naam van een bewoner van de Haviks horst een klacht in by de huurcommissie over de hoge stookkosten die de PCW had berekend over het seizoen '79-'80 De huurcommissie sloeg aan het rekenen en kwam tot de conclusie dat de PCW te hoge servicekosten had berekend. Tussen de regels van het ad vies van de huurcommissie door valt overduidelyk te le zen dat de PCW 484 keer by- na tachtig gulden te veel aan servicekosten in rekening heeft gebracht. Een kleine veertigduizend gulden dus. de huurcommissie gevraagd de berekende servicekosten over het seizoen '80 '81 kri tisch te bekyken De SP over weegt om ook de stooksei- zoenen vóór '79-'80 te onder zoeken. Die veertigduizend gulden is dus misschien nog maar een topje van de ys- berg Het bestuur van de PCW is zich in elk geval wezenloos ge schrokken van het advies van de huurcommissie Secreta ris mevrouw Smits wil met haar medebestuursleden een paar dagen bedenktyd Zy kon in elk geval nog niet zeg gen of de PCW het advies in de wind slaat of in de buidel gaat tasten. Hennie Pikaar, de aan de dyk gezette huismr. ter v.m vyf Horsten, is bly met het advies van de huurcommis sie "Dan heb ik me indertijd toch niet voor niets achter de klagende bewoners opge steld" Pikaar klopte in '80 herhaaldelyk op de deur van zyn baas. de PCW. om te wy- zen op de niet geïsoleerde verwarmingsbuizen in de trapportalen, het grondwater in de kelderboxen en de slechte staat van de daken. Het werd hem niet in dank af genomen De PCW schorste Pikaar "omdat hij slecht werk leverde" Uiteindelyk werd de arbeidsovereen komst tussen de PCW en Hennie Pikaar door de kan tonrechter ontbonden Pi kaar kreeg een schadevergoe ding van twintigduizend gul den "Een doekje voor het bloeden", noemt hij het. "want ik had die baan graag gehouden", aldus de ex-huis- meester die inmiddels werk heeft gevonden als projectiel der by een elektro technisch bureau Tot zyn vreugde heeft Pikaar ook geconstateerd dat de iso latie, waar hy zo vung voor had gepleit, inmiddels ts aan gebracht Zelfs de reparaties aan de daken zyn uitgevoerd "En als de bewoners nu ook nog hun te hoge energie re keningen terugbetaald kry- gen dan heb ik achteraf dus helemaal gelyk gekregen" Achteraf, inderdaad Maar het was voor alle partijen voorde liger geweest als Pikaar by voorbaat gelyk had gekre gen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3