Politiek kan op acties rekenen Langverzuimers vaak ten onrechte in wao Verlies bij Océ van der Grinten Bührmann-Tetterode: 1,5 miljoen winst Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Visvangst verlengd Weer breuk in de haven Industriebond FNV in beleidsnota: n Tarmn wil concessies doen in conflict EG Beursoverzicht d,,1Ur 243 174 Economie J1 WOENSDAG 31 MAART 1982 Staatslening Op 6 april kan volgens het tender systeem worden ingeschreven op een 10,5 pet. staatslening. Het bedrag en de uitgiftekoers zullen dus na sluiting van de inschrij ving worden vastgesteld. De le ning heeft een looptijd van 10 jaar. De stortingsdatum is 3 mei. De lening zal worden afgelost in vijfjaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 mei 1988. Vervroegde of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Het is de derde staatslening van dit jaar. Op 2 maart leende het rijk tegen 11,25 pet. een bedrag van 2,5 miljard (zonder een voor plaatsing van 300 min, bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds). De eerste lening van 1982 bracht 1,2 miljard op. Vakbondswinkel De Industriebond FNV wil door het hele land een netwerk van re gionale "vakbondswinkels" op zetten. Dit ter verbetering vooral van de individuele dienstverle ning aan de leden en om de vak beweging een "duidelijker ge zicht" te geven. Achtergrond van deze plannen is dat de industriebond - die even als andere FNV-bonden wordt geplaagd door een fors ledenver lies - op deze manier verdere af kalving van het ledenbestand wil tegengaan. De Industriebond, die een paar jaar geleden nog 300.000 leden telde, heeft er mo menteel nog 273.000. Als die trend doorzet zakt het ledenbe stand in 1985 naar 230.000. HSS Holland Sea Search nv. (HSS) wil haar aandelen officieel aan de Amsterdamse effectenbeurs la ten noteren. Gisteren aanvaard de HSS de vergunning voor het winnen van aardgas uit het blok P6 op de Noordzee en tekende zij de overeenkomst met DSM- Aardgas b.v., waarmee de staat deelneemt in de exploitatie van het gasveld in P6. Volgens de directie heeft HSS hier door een vaste basis gekregen, van waaruit de activiteiten ver der kunnen worden uitgebreid. Met een toelating tot de officiële beurshandel worden de moge lijkheden om tot een verdere ont- plooing te komen begunstigd. Aan alle formaliteiten, die nodig zijn om het gasveld in P6 in pro- duktie te brengen is thans vol daan. De uitvoerder, Mobil Pro ducing Netherlands Inc., heeft inmiddels een produktieplat- form besteld bij Heerema voor oplevering in oktober van dit jaar. Sigarettenverbruik Het sigarettenverbruik in ons land is door de prijsverhogingen van januari 1980 en februari 1981 met vijf procent gedaald. De binnen landse verkopen daalden van 22,5 miljard stuks in 1980 tot 21,4 miljard in 1981. De daling is ge deeltelijk opgevangen door een gestegen verkoop van shag. Dat concludeert het bureau voorlich ting sigarettenindustrie uit de omzetcijfers van sigaretten, waarbij het bureau de tijdstip pen van prijswijziging betrekt. De prijs van een pakje steeg in 1980 van 2,60 naar drie gulden en in 1981 van drie gulden naar 3,25 gulden. Appels 1,58-2,28, andijvie 1,25-1,70, snij bonen 10,70-11,40, postelein 3,60-4,40, prei 1,25-1,60, rabarber 1,45-2.90, spina zie 0,75-1,50, spruiten A 2,45-2,49, sprui ten B 2,00-2,35, champions 1,46-1,48, uien 0,19-0,60, witlof 1,65-3,40, bloem kool 6 p-bak 5,00, bloemkool 8 p-bak 3,50, sla 0,22-0,46, peterselie 0.63-0,69, ra dijs 0,72-0,84, selderij 0,19-0,42, paprika p.st. 0,48-0,69. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 30 maart 1982. Andijvie per kg 1,50-1,54, waspeen Al- per kist 11,50-12,90, All 9,00-11,80, BI 19,00-21,50, Cl 5,40-11,00, CII 3,50-8,70. Aanvoer: 241 ton. Prei A per kg 1,07-1,31, spinazie 1,62- 1,65, uien per kg 0,36, peterselie (krul) 0,67, selderij 0.14-0,30. GRONINGEN (ANP) - Mensen die wegens ziekte geruime tijd niet op hun werk verschijnen, worden dikwijls ten onrechte ar beidsongeschikt verklaard. Dit komt. omdat lang niet altijd de juiste diagnose wordt gesteld. Vaak is de aandoening moeilijk of in het geheel niet met medi sche instrumenten aan te tonen. De patient voelt zich dan meer ziek dan hij is. Speciale aandacht voor de zogenaamde langverzui mers kan voorkomen dat velen uiteindelijk in de wao terecht ko- Tot deze conclusie komt dr. R. Luyckx, adviserend geneeskun dige bij het controle-instituut al gemene ziekenfondsen in Eind hoven. na een uitgebreid onder zoek onder werknemers van de Philips gloeilampenfabriek. On der langverzuimers verstaat hij werknemers, die tussen de drie maanden en een jaar ziek zijn. Van de tweehonderd bij Philips onderzochte langverzuimers be landde veertien procent in de wao. Dit is een opmerkelijk ver schil met het landelijk gemiddel de van 33 procent De genees kundige schrijft dit toe aan de goede opzet van de medische dienst van Philips. In zijn proefschrift over de lotge vallen van de langverzuimers, waarop dr. Luyckx vandaag aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen promoveert, beweert de Eindhovense arts, dat de statis tieken van de diagnoses van langverzuimers een vertekend beeld geven van de werkelijke oorzaken van het verzuim. Om het verzuim te wettigen moet de verzekenngsgeneeskundige een diagnose opgeven, terwijl de ver- zuimers dikwijls door meerdere kwalen worden geplaagd. Uit het onderzoek is gebleken, dat in bijna de helft van de gevallen niet een ziektebeeld aanwezig is. maar dat de patiënt aan meerde re kwalen lijdt. Inwendige stoor nissen van de klieren (bijvoor beeld suikerziekte) en afwijkin gen in het bewegingsstelsel (rugklachten en rheuma) komen vaak in combinatie voor. Om de verzuimer de meeste kans op een goede uitkering te geven vult de verzekeringsgeneeskun- dige veelal de meest overtuigen de of een modieuze ziekte in. Een hartinfarct spreekt bijvoorbeeld meer aan dan suikerziekte, of schoon beide gezamenlijk voor de lange duur van het verzuim kunnen zorgen. Bij een combinatie van diagnoses DEN HAAG (ANP) - Zolang de Europese Gemeenschap zijn visserijbeleid voor dit jaar nog niet gereed heeft, mogen Nederlandse vissers doorgaan met het vangen van tong. schol, makreel en ande re vissoorten. Minister De Koning van land bouw en visserij heeft de zee vissers gisteren tot uiterlijk 30 april de tijd gegeven de vo rig jaar december afgekon digde maximale hoeveelhe den te vangen vis op te halen. Deze voorlopige regeling vangstbeperking zeevis 1982 loopt eigenlijk vandaag 31 maart af. is er volgens dr. Luyckx vaak sprake van een psychische stoor nis. Opvallend genoeg verdwijnt deze kwaal nagenoeg altijd m de loop van het verzuim. Dit komt volgens de Eindhovense arts. omdat de werknemer aan zgn si tuatie gewend raakt. Het werk komt steeds verder van de lang- verzuimer af te staan. Hg accep teert zgn verzuim beter en de omgeving leert met hem leven. De frustraties steken echter weer de kop op. als de werknemer in de wao terecht komt. De promovendus is van mening, dat hoe eerder men de langvcr- zuimer onderzoekt, de kans gro ter wordt dat hij niet gedeeltelgk of helemaal in de wao terecht komt. Dankzij de goede opzet van de Philips medische dienst heeft het merendeel (61 procent) van de langverzuimers onder het Philips personeel zgn werk na een periode van vier tot zes maanden hervat. PAGINA J1 ROTTERDAM (ANP) - De onder handelingen over de haven-cao zgn gisteren afgebroken Na vgf uur onderhandelen zgn de werk gevers en de onderhandelaars van de vervoers bonden onver- richterzake uit elkaar gegaan. Volgens bestuurder G Ros van de Vervocrsbond FNV zit het over leg nu meer dan muurvast. De werkgevers houden vast aan hun standpunt, dat er naast de garan tie van het volledige ziektcgeld en de prijscompensatie geen geld is voor verbeteringen Zg willen de oude cao dit jaar onge wijzigd voortzetten LEERSUM (GPD) - De Industriebond FNV sluit acties tegen besluiten van het parlement in principe niet uit. In een gisteren gepubliceerde nota waarin de balans is opgemaakt van een lange reeks ingrepen van de overheid in afgesloten cao's, schrijft de bond daar alleszins het recht toe te hebben. verzetten tegen mogelijke invoe- ring van een investenngsloon, aluds voorzitter Arie Groenevelt tijdens een bijeenkomst van de wbond, gisteren in Leersum. niet bij voorbaat uitgesloten politiek Den Haag gaan steeds "Vakbondsacties die gericht zijn tegen of in strijd zijn met parle mentaire besluiten, onder (voor de vakbeweging) zwaarwegende omstandigheden in de toekomst zijn", aldus de nota. Geschilpunt met het parlement zou in de nabije toekomst de in voering van het investeringsloon kunnen zijn. Het parlement zou zichzelf voorbij lopen en over de schreef gaan wanneer het tot zo'n investeringsloon zou beslui ten. De Industriebond zal dat niet accepteren en actie voeren die eventueel dwars tegen parle mentaire besluiten ingaat. Net zo hard als tegen de plannen tot wijziging zal de Industriebond FNV zich stemmen op voor een in vesteringsloon. Het komt er daarbij op neer dat van het nor male loon 1 procent wordt inge houden. Het geld zou moeten dienen voor het versterken het vermogen onderneming en voor het finan cieren van investeringen. De werknemers zouden er een aan deel in het bedrijf of anderszins een stem in het kapittel voor in de plaats moeten krijgen. de~Ziektewet industriebond voelt er volstrekt niets voor. „Er wordt geld van afgepikt zonder dat daar een redelijke basis voor is", al dus Groenevelt. Hij gelooft er ook niets van dat het geld zal worden besteed waarvoor het be stemd is. Vooral in kleine bedrij ven - „waarvan we er 60.000 in onze sector hebben" - zal het in de zak van de werkgever blijven zitten „en zal die er eerder een wat duurdere vakantie van kun nen houden", de betrokken Groenevelt haalde gisteren scherp uit naar de politici. Hij verweet ze de oren meer te laten hangen naar de werkgevers. „Veel politi ci nemen niet eens kennis van standpunten van de vakbewe ging. Ze gaan er al bij voorbaat van uit dat er met de vakbewe ging niet redelijk te praten valt. Veel politici zijn met hun bindin gen met ondernemingen via commissariaten en dergelijke, kennelijk gevoeliger voor het geld van de werkgevers dan voor De cao-groepsraad van de ver- voersbond zal zich vanavond over de nu OBtfltUM ituatie bera den Het Btaal vnnvel vast. dat besloten zal worden de werkge ver- een ultimatum te st< II. n en dat wordt overgegaan tot het or ganiseren van acties. Met het overleg van gisteren zgn werkgevers en werknemers geen stap dichter tot elkaar gekomen. Via een brief- en telex wisseling tussen de Scheepvaartvereni ging Zuid (werkgevers) en de Vervoersbond FNV werd maan dag al duidelijk hoe de kaarten lam Toen de SVZ maandagmiddag liet weten dat over hun voorstel viel te praten, besloten de onderhan delaars van de vervoersbond om gisteren toch naar Rotterdam te gaan. De n de vervoersbond, o.a. verlaging van de vut leeftgd van 62 naar 60 jaar, arbeidstijdver korting. uitbreiding van de vakantie met een dag en handha ving van koopkracht, zijn in het overleg wel aan bod gekomen. AMSTERDAM (ANP) In de Amsterdamse RAI is vandaag de vak beurs "Zon en wind" geopend. Op de foto één van de tentoongestelde windmolens. Deze heeft een vermogen van 4 kw en kost f25.000. De bladen van de molen draaien via een elektronisch systeem met de wind mee, zodat de windenergie optimaal kan worden benut De werkgevers vinden echter dat inwilliging van de vakbondsei- sen gecompenseerd moet wor den door een aantal maatregelen, zoals een verlaging van de vut- uitkenng. halvering van de werkgeversbijdrage voor vak bondswerk en een wgzigmg van het in de haven geldende sys teem van prijscompensatie Toen de vakbondsonderhandelaars lieten weten, dat over deze maat regelen niet viel te praten, trok ken de werkgevers zich terug op hun lltffinprtnlliin. namelgk de nullijn. TOKIO (Reuter) - Japan zal met nieuwe concessies moeten komen te genover zijn handelspartners nog voordat de topconferentie van de industrielanden in juni in Parijs wordt gehouden, zo heeft de Japanse premier, Zenko Suzuki, gezegd. Volgens de minister van financiën, Mitsjio Watanabe, kunnen de nieuwe voorstellen ter bevordering van de Japanse import half mei worden gedaan. De Verenigde Staten en de landen van de EEG hebben al laten weten dat een eerder voorgesteld pakket maatregelen ontoereikend is, gezien het grote overschot dat er aan Japanse zijde is ontstaan. De minister van buitenlandse zaken, Josjio Sakurautsji, heeft vorige week een bezoek gebracht aan Washington. Hij kreeg daar van presi dent Reagan te horen dat zijn land de grenzen voor buitenlands goede ren verder moet openen, en wel voordat de topconferentie wordt ge houden. De regering zou de nieuwe voorstellen voor eind april willen inzien. Wat de voorstellen precies moeten inhouden is niet bekend. Overigens maakt het ministerie van financiën bekend dat de waarde van de Japanse uitvoer voor het eerst sinds januari 1976 is gedaald. In fe bruari nam de waarde ten opzichte van januari af met drie procent tot 11,54 miljard dollar. De waarde van de import was met 10,24 miljard dollar 2,6 procent kleiner. onze argumenten." In zijn toekomstige beleid zal de Industriebond de uitspraak van de rechter als uiteindelijke grens respecteren, maar Groenevelt behoudt zich ondertussen het recht voor om dergelijke uitspra ken ter discussie te stellen. „Veel rechters hebben er kennelijk geen idee van dat een stakings verbod vaak indruist tegen het rechtvaardigheidsgevoel van de mensen. Hoe ver zijn rechters met de maatschappij meege groeid? Hanteren ze niet verou derde denkbeelden? Daar zullen we met ze over moeten praten". De bond stelt daarna vast „dat sys tematisch overheidsingrijpen in de materiële arbeidsvoorwaar den leidt tot een niet aanvaard bare uitholling van de positie van de democratische vakbewe ging en daarmee ten slotte tot aantasting van het democratisch gehalte van het parlementaire systeem". AMSTERDAM Bührmann-Tetterode heeft in het afgelopen jaar een winst be haald van 1,5 miljoen gulden. De winst werd sterk beïnvloed door de sluiting van de Belgische papierfabriek Mont Saint Guibert (MSG) waardoor op de winst 32,5 miljoen gulden in mindering moest wor den gebracht. Daarmee zijn de kosten die met de sluiting en de afvloeiing van per soneel gemoeid zijn geheel ten laste van het afgelopen jaar gebracht. Gezien het eenmalig karakter van deze bij zondere last wordt ondanks de geringe winst toch een dividend uitgekeerd van f2,40 per aandeel, hetgeen voor een be langrijk deel wordt betaald uit de inge houden winsten uit voorgaande jaren. Tijdens een toelichting op het jaarverslag wilde de raad van bestuur van Bühr mann-Tetterode zich niet vastleggen op een verwachting voor het lopende jaar. Het eerste kwartaal gaf daarvoor nog geen voldoende indicaties. Zonder de kosten van MSG behaalde Bühr mann-Tetterode het afgelopen jaar een winst van 34 miljoen gulden, vergeleken met 46,2 miljoen gulden in 1980. De om zet steeg in het afgelopen jaar met 4,1 pro cent tot 2671 miljoen gulden waarvan 0,8 procent te danken was aan nieuw toege treden bedrijven waaronder onder ande re de kartonfabriek De Dollard in Gronin gen. Bührmann-Tetterode merkt inmiddels ook dat de consument terughoudender is ge worden. Vooral de uitgevergen binnen het concern hebben daarmee te maken. De handel in grafische machines heeft last van de afgenomen investeringen in de grafische industrie. Voor de industrië le produktie van papier, karton en ver pakkingsmateriaal is 1981 een goed jaar geweest. Bührmann-Tetterode richt zich bij zijn toe komstige groei op het uitbouwen van de basis-activiteiten, spreiding van de risi co's waarbij een verdere internationalisa tie van het bedrijf wordt nagestreefd. Nu al wordt bijna de helft van de omzet in het buitenland gerealiseerd. Bij Bührmann- Tetterode werken in totaal 9220 mensen (in 1980 9290), waarvan 3015 in het buiten land (in 1980 3043). VENLO (GPD) - Océ van der Grin ten (copieermachines- en mate rialen) heeft het afgelopen jaar voor het eerst in zgn bestaan ver lies geleden. Dat was geheel te wgten aan de problemen bg het Engelse bedrijf Ozalid, dat Océ in 1977 heeft overgenomen. De reorganisaties daar vergden een voorziening van 38 miljoen gul den die de winst van 30,1 miljoen gulden volledig opslokte Tot nu toe heeft Ozalid Océ aan verliezen en voorzieningen in to taal 97 miljoen gulden gekost, maar volgens ir. J Kaptein. voor zitter van de raad van bestuur van Océ, is het leed nu wel gele den. Via ingrijpende saneringen, reorganisaties en een sterke in krimping van het personeel (van 3600 in 1977 tot 1000 eind 1982) is definitief afgerekend met de Ozalid-verliezen. In een toelichting op het jaarver slag benadrukte ïr Kaptein dat de overneming van Ozalid toch de moeite waard is geweest. Daardoor heeft Océ in Europa de leiding op de tekenkamermarkt behouden en zijn potitié ver sterkt. Het eerste kwartaal van het nieuwe jaar is voor Océ in ie der geval een stuk betel VOflO- pen. De omzet steeg met 8.5 pro cent, de winst met 43 procent tot 7,6 miljoen gulden. Voor de rest van het jaar is het bestuur opti mistisch Volgens Kaptein is met dit eerste kwartaal weer een nor maal en redelijk goed jaar voor Oce begonnen. Dank zij de steun van de overheid is Oce in staat tot belangrijke ex tra research-inspanningen De uitgaven daarvoor stegen het af- plopen ia.ir van 49 miljoen tot 59 miljoen en de komende jaren zul len die bedragen verder toene men. Nu al werken er in de re- search-afdelingen 600 mensen. De verwachting is dat het perso neelsbestand in Nederland, dat het afgelopen twee jaar al met 400 man toenam, de komende vgf jaar nog eens met 1000 men sen zal toenemen In totaal werken er bij Océ 11.912 mensen waarvan 3400 in Nederland. Hoewel het afgelopen jaar na de re servering van 38 miljoen een ver hes werd geleden van 7,9 miljoen gulden keerde het bedrgf toch een dividend uit van 4 gulden per aandeel waarmee het inci dentele karakter van het verlies en de gunstige verwachtingen voor het lopende jaar worden geïllustreerd De omzet van Océ bedroeg vorig jaar 1642 miljoen gulden (in 1980 1436 mihoen), een stijging van 14 procent waarvan de helft groei in hoeveelheid was. WOENSDAG 31 MAART 1982 ACTIEVE AANDELEN Amro Bank Idlv. 82) GUI Brocades GUI Brocades Idiv. Philips (div. 82) BINNENLANDSE AANDELEN ADM Amfas Aad Rubber Aad. Rijtuig 201.00 201.00 342.00 346.00 167.00 164.00 Rademakers 201.00 205.50 34.50 35.50 138.00 137.00 52.90 51.50 132.00 133.00 79.'"O 79.00 125,00 125.00 205,50 204.50 315,00c 312,00 304 50 303.50 Jefener i WrerT" Wijk en H 170.00b 175.00e 76 00 77Ï50 70,50 70,00 17.10 17.60 105.50e 106.50 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud FynmcUal 27600 Zilver Fijn metaal 535 BUITENLANDS GELD «Ti r inn ««2 <il2 Brl( 5.03 5 33 Du.Ur Mark J K). 108 25 112:5 hal lire. 10 0001 ,#75 2, 7J ,p?TT,rr.r" "00' ju JJ? AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs toonde vandaag een verdeeld beeld Het bleef over het algemeen vrg rus tig De belangstelling van de handelaren ging meer uit naar de inkoopveilingdie voor twaalven met een hard belgerinkel werd aangekondigd De beurs stroomde hierop volledig leeg richting veilingruimte Wall Street was nagenoeg OOVtraO derd evenals de dollar Kon Olie zakte zodoende twee dubbeltjes op 86,70 en Unilever vgftjg cent op ƒ156.3') KLM won veertig cent op 109,10 Bg de banken verloor ABN 2 op 282,50, ter wgl NMB er 1,70 bgsprokkclde op 124 Van dc hypotheekbanken werd FGH 1 goedkoper op 49 en Wcstland Utrecht 2 op 75 Bg de assuradeurs zag Ennia 1 van de koers afgaan op 115.50 Ook de uitgevers zakten iets weg. ter wgl de bouwers over het alge meen Ücht aantrokken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 31