Resultaten energiebesparing goed Gemeente bezorgd over schoolroutes Weidse agenda C "Ophalen vuil kan tonnen goedkoper' Wassenaars raadsleden tevreden B en W Voorschoten: nu nog geen geld voor beveiliging kruispunten Ooievaar uit Voorschoten gestorven Massaal bomen planten in regio Bouwplannen gereed "Proloog duidelijk Stad eri rand WOENSDAG 31 MAART 1982' WASSENAAR - "De taak die we ons gesteld hebben op het gebied van energie besparing is niet helemaal bereikt, maar er zijn toch goede resultaten be haald." Dit was gister avond de algemene ten dens die de raadsleden naar voren brachten in de raadscommissie voor technische diensten in Wassenaar. Wethouder Van Dingstee zei daar op dat het nog maar de vraag was of het gestelde doel om een ener giebesparing van vijf procent door te voeren niet bereikt was. "Hoe bekijk je de cijfers? We moeten niet vergeten dat de afge lopen jaren ook het aantal huizen met vijf procent is toegenomen (nieuwbouw Ter Weer. Spin- baan, Hillenaarlaan) en dus veel nieuwe aansluitingen er bijgeko men zijn. Desondanks is het gas verbruik met vijf procent afgeno men. Het verbruik van de elekc- triciteit in totaal is daarentegen iets omhoog gegaan. Ik weet niet precies wat daar de oorzaak van In e i rapportage over de energie besparing stellen B en W zelf dat het doel om vijf procent te bespa ren in de gemeentelijke gebou wen ruimschoots is bereikt. Bij de gasverbruiken lopen de bezui nigingen volgens datzelfde stuk van twaalf tot achttien procent terwijl de elektriciteitsverbrui- ken bij de gebouwen waarop door de gemeente invloed is uit geoefend besparingen tot ruim tien procent zijn bereikt. WD-er Haasnoot was van mening dat de stijging van het elektrici teitsverbruik in totaal voor een belangrijk deel veroorzaakt werd door het overschakelen van het koken van gas naar elektriciteit. Hij drong er ook op aan om de gezamenlijke verwarming van hele huizenblokken (flats) eens onder de loep te nemen. Volgens hem kunnen aparte meters in de flatwoningen de bewoners ertoe brengen bewuster te stoken. CDA-er Schelhaas was te spreken over het al bereikte resultaat en verwachtte dat men nu niet meer zoveel verder zou kunnen komen met energiebesparing, voor wat de gemeente zelf betreft. PvdA- er Greep vroeg zich onder andere nog af of het niet mogelijk is voor de scholen een energieplan op te stellen. Van Dingstee liet weten dat beke ken wordt of men naar aparte meters toe moet in huizenblok ken. In de genoemde rapportage is sprake van een verbruik dat tien tot twintig procent lager ligt in woningen voorzien van aparte meters, dan in vergelijkbare wo ningen zonder meters. Van Dingstee zei tegen Schelhaas dat de gemeente, ondanks het feit dat het eind in zicht lijkt, toch "gewoon nuchter" wil door gaan met bezuinigen. Zo zullen er nog meer zuinige lampen als openbare straatverlichting ko men. De sporthal zal bij de op knapbeurt die te wachten staat ook op het gebied van energiebe sparing onder handen worden genomen. Verder is men bezig met huis-aan- huis bezoeken om installaties te controleren. Verwacht wordt dat dit in totaal tien jaar zal duren voordat men de gehele gemeente rond is. De scholen worden ver der individueel benaderd. Ook daar worden de installaties ge controleerd en worden tips gege ven om tot nog meer besparin gen te komen. Men beperkt zich tot kleine maatregelen, omdat volgens Van Dingstee het op gro te schaal aanpakken van energie- besparingsmaatregelen op alle scholen veel te duur zou worden. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatieprogram ma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caeeilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Waag - demonstaties en modeshows Noorderwiek, 10 uur; kinder en sport- kleding 10.30 uur; modeshow kinder en jong volwassenen en sportkleding, 14.30 uur; modeshow, 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder film 'Ontsnapping per ballon', 14.30 uur. Kleuterschool De Rondedans en Willem de Zwijgerschool - Willem de Zwijger laan 44, rommelmarkt en fancy-fair, 14 Caeciliastraaat 18, film 'The Naked Civil Servant', 20 uur. Galerie Art Tea House 'De oude Rijn', schrijvers Herman Pieter de Boer en Adriaan v VOORSCHOTEN De ooievaar die een tijdje terug weer neer streek tussen de reigerkolonie in het bos van Duivenvoorde in Voorschoten is gestorven. Het dier was al door de eigenaar van het in de directe nabijheid van het bos gelegen wegrestaurant 'Eiland van Ome Nic', als een zie lige hoop veren in een weiland aangetroffen. Het dier liet zich zonder verzet oppakken en werd daarop naar het dierenpark in Wassenaar overgebracht. Geprobeerd is daar om de ooievaar er weer bovenop te krijgen, wat niet gelukt is. Directeur Louw man van het Dierenpark betwij felt of het slechte weer de ooie vaar, die vrij vroeg vanuit zijn winterverblijf in Noord-Afrika is teruggekeerd in Voorschoten te veel is geworden. "Wij hebben zelf hier ooievaars die de winter buiten doorbrengen. Ook komen twee losvliegende ooievaars hier in de winter weieens mee eten. Ik neem aan dat het probleem bij de Voorschotense ooievaar meer het vinden van eten was" Eerder was al opgevallen dat de ooievaar iets mankeerde, omdat hij er de laatste tijd nogal vuil uitzag. Louwman vertelt dat er meestal iets mis is met vogels die zich niet meer zelf schoonmaken en verzorgen. "Maar ja, het pro bleem is dat het dier zich pas laat pakken als hij zo zwak is dat hij helemaal niet meer weg kan ko men, zoals nu het geval was. Dan is het echter vaak al te laat". Louwman sluit ook niet uit dat het dier een ziekte kan hebben opge lopen (bijvoorbeeld darmpara sieten) of zelfs in contact is ge weest met landbouwgif. Uitsluit sel moet een onderzoek van de Utrechtse dierenkliniek geven dat dezer dagen wordt gehou den. Als geluk bij een ongeluk is met de vangst van het dier nu wel onom stotelijk bewezen dat Voorscho ten jaarlijks een "echt" ooievaar sechtpaar heeft en niet een ge kweekt paar uit het kweeksta- tion Groot-Ammers. Met zeker heid is namelijk door een verzor ger van het dierenpark vastge steld dat het een echte wilde tre- kooievaar betreft. Het dier is een paar jaar geleden geringd door een trekstation. De mannetjesooievaar komt zoals ook nu het geval was, een tyd voor het vrouwtje om het nest voor te bereiden. Het vrouwtjes- dier is trouwens nog niet aange komen. VOORSCHOTEN - "Het bevorderen van zo veilig moge lijke schoolroutes is een aanhoudende zorg van het ge meentebestuur", staat in het begeleidend schrijven bij de nota "veiliger schoolroutes" van de gemeente Voor schoten. In de nota worden aanbevelingen gedaan om een aantal kruispunten veiliger te maken. De zorg zal overigens nog langer aanhouden, omdat de verbeterin gen aan de kruispunten pas in 1983 en later zullen plaatsvinden. Bij het samenstellen van de nota is onder meer direct contact ge zocht met alle lagere scholen in Voorschoten. Aan de leerlingen werd gevraagd welke weg zij na men van huis naar school en te rug. De schoolleiding gaf verder aan, welk kruispunt zij als ge vaarlijk aanmerkt. Het resultaat van het onderzoek was dat er 45 kruispunten zijn die door de kin deren gebruikt worden. De sa menstellers van de nota trekken daaruit de conclusie dat nogal wat leerlingen niet naar de school gaan in de eigen wijk. Bundeling van de schoolroutes ligt volgens de makers dus voor de hand. Dit zal gedeeltelijk ge realiseerd worden als de bestaan de schooltypes gecombineerd worden (het ontstaan van de ba sisschool). De ambtelijke werkgroep verkeer en de onderwijsverkeerscom- missie heeft zich daarna gebogen over de vele kruispunten en een aanbeveling gemaakt welke kruispunten prioriteit krijgen. Deze prioriteitstelling is onder meer gebaseerd op de komst van de nieuwe openbare basischool op de plaats van het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan. De twee kruispunten die de com missie als het gevaarlijkst om schrijven zijn het kruispunt Julianalaan-Margrietlaan-Over- slagstraat en het kruispunt Bern- hard laan-Marij kelaan-Margnet- laan. Beide kruispunten liggen op de weg die de toekomstige schoolkinderen uit het centrum en de wijk Bijdorp zullen nemen als ze naar de nieuwe basisschool gaan. Al enkele jaren wil de ambtelijke werkgroep "verkeer" de door gang door de betonnen poefs die op de Julianalaan staan beveili gen. Ook nu weer komt de werk groep met het voorstel om de voetgangersoversteek te beveili gen met verkeerslichten, die werken tijdens de verkeers- en schoolpiekuren. De kosten zijn ongeveer 70.000 gulden. Politiek gezien is deze beslissing r school is volgens de nota het kruispunt Bernhardlaan/Margriet- een heet hangijzer. In een eerder stadium verklaarde zowel het CDA als de WD van de beveili ging geen voorstander te zijn. De Voorschotense 'poef-problema tiek' zal ook nu weer voor de no dige discussies zorgen. Dit blijkt wel uit het feit dat het college van burgemeester en wethou ders voorstelt om dit punt niet aan de orde te stellen tijdens de behandeling van de bedoelde no ta in de komende commissiever gaderingen. Het voorstel is om het pas in de mei vergadering, als apart punt, te behandelen. Het tweede belangrijke punt is het kruispunt Bernhardlaan-Marij- kelaan, waaraan de nieuwe basi school direct komt te liggen. De werkgroep zegt dat bij dit kruis punt met flinke snelheden wordt gereden, de bochten door auto mobilisten worden afgesneden en het uitzicht op het kruispunt slecht is. De werkgroep stelt dan ook voor om de huidige fietspa den en stroken op het kruispunt door te trekken. Daarnaast moe ten er op de as van de Bernhard- laan verkeersgeleiders komen, om afsnijden te voorkomen. Ver der wil de werkgroep ervoor zor gen dat kinderen dit kruispunt niet oversteken, maar gebruik maken van de beveiligde voet gangersoversteekplaats die on geveer dertig meter ten noorden van het kruispunt ligt. De midde len hiervoor zijn volgens de werkgroep het plaatsen van hek werken op de stoep bij het kruis punt en de situering van de in gang van de school. Deze voorgestelde oplossing zal waarschijnlijk niet unaniem de voorkeur hebben van de com missie verkeer. Dit valt te halen uit het feit dat in de begelei dingsbrief staat dat één lid van het college van B en W bedenkin gen heeft tegen zowel de over steekplaats als de uitgebreide profielwijziging van het kruis punt. De fractiegenoten van deze wethouder zullen naar alle waar schijnlijkheid in de commissie verkeer dit punt aan de orde stel len. De kosten van deze aanpas singen zullen ongeveer 170.000 gulden gaan bedragen. De bedoeling is dat de beveiliging van deze twee kruispunten vol tooid is voordat de nieuwe basis school wordt gebruikt (augustus 1983). Alle andere (onveilige) kruispunten zullen dan pas in 1984 en later aan de orde komen. Medio 1983 zal een vervolg-nota verschijnen, met daarin een eva luatie en een nieuwe prioriteits telling voor de overige kruispun ten. Eieren i Wa In Het Oude Raadhuis mond wordt tot en met 15 april honderden beschilderde en ge beeldhouwde eieren van zes kunstenaars tentoongesteld. De expositie heeft als titel gekre gen "Ken ei is geen ei". De eie ren zijn te zien op dinsdag van zeven tot negen uur, op woens dag en zondag van twee tot vier uur (OOk Tweede Paasdag) en op zaterdag van elf tot vier uur. REGIO In de Leidse regio zijn vanochtend vele duizen den bomen en struiken ge plant in het kader van de Na tionale Boomfeestdag. In Leiden werden de Kooi en de Mors "groener" gemaakt. Op de hoek van de Sumatra- straat en de Timorstraat la gen vanochtend twaalf bo men en zeshonderd struiken klaar om in de Kooi geplant te worden. Bij de bibliotheek in de Mors en de Opaalstraat en Agaathlaan werden zo'n achthonderd struiken ge plant. Leerlingen uit de zesde klas van alle lagere scholen in Lei derdorp hebben vanochtend zo'n 9.000 bomen en struiken geplant. Dat gebeurde in de Elisabethhof aan de kant van de rijksweg. Daar ligt een wandelpad. In Oegstgeest werd de nieuw bouwwijk Haaswijk versierd. Veertig natuurjeugdwachter- tjes hebben daar het werk verricht. Ook in Zoeterwoude zijn bo men en struiken geplant. Dat gebeurde op de hoek van de Ambachtsherenweg en de Van Santhorstweg. Gedeputeerde Günther was vanochtend naar Warmond getogen om daar aanwezig te zijn bij het planten van zo'n duizend bomen en struiken. De nieuwe aanplant werd ge poot langs de weg in de Veer- polder. Gedeputeerde Gün ther overhandigdede ge meente Warmond een che que van duizend gulden. Dat geld mag Warmond gebrui ken voor de aanschaf van nog meer groen. In Voorschoten werd op vier plaatsen geplant. Bij de Ad miraal de Ruytersingel wer den 39 bomen in de grond ge zet. In de Koolmeeslaan kwa men er negentien bij- Op de schoolpleinen van de Noor derhof en van de Vlietschool werden elk twee bomen ge plant. Groenbüjvende heesters en bo- i boom in Haaswijk men werden er geplant in het Wassenaarse park Rust en Vreugd en in Wittenburg. Wassenaars raadslid: Voor centrum Wassenaar: WASSENAAR In Wassenaar ko men 29 woningen aan de Luifel- baan en op het terrein Achter weg/Schoolstraat en 12 wonin gen aan dezelfde Achterweg met de hoek Hogendorpstraat. De huurprijzen komen rond de 450 gulden te liggen voor deze kleine woningen. Het begin van de bouw is trouwens afhankelijk van het verdere toe wijzingsbeleid van minister Van Dam. Wassenaar heeft tot nu toe eigenlijk alleen de bouw van de 91 woningen aan de Wiegman- weg toegewezen gekregen. Bij de herverdeling van de toe te wijzen woningen die rond oktober van dit jaar zal plaatsvinden zal men alsnog pogen het voor de bouw van deze 41 woningen benodigde contingent te verkrijgen. Aan de Luifelbaan en Achterweg komen 6 tweekamerwoningen, 15 driekamerwoningen en 8 vier- kamerwomngen (1 ïnvalidenwo- ning). Op de Achterweg/hoek van Hogendorpstraat worden 12 kleine woningen in twee bouwla gen gebouwd. Er komen 10 drie kamerwoningen, 1 vierkamerwo ning en 1 tweekamerwoning. Voor de uitvoering van dit laat ste plan zullen de door de ge meente aangekochte winkel en schilderswerkplaats worden af gebroken. WASSENAAR - Het WD-raads- lid Haasnoot vroeg zich gister avond in de raadscommissie voor technische diensten in Was senaar af of het niet zinvol is eens te bekijken of de hele vuilafvoer van de gemeente niet beter aan een particulier bedrijf kan wor den overgelaten. Hij had geïnfor meerd bij een bedrijf en was tot de conclusie gekomen dat dit en kele tonnen per jaar goedkoper zou zijn dan het volgen van de gebruikelijke weg naar de Vuil verbranding in Leiden. Hij wees er op dat verschillende gemeenten al gebruik maken van het door hem benaderde be drijf. Het zou zelfs kunnen met het handhaven van het huidige personeel en de verzekering dat men de afvoer van het vuil in de gaten kan houden. "Het is niet zo dat het ergens in een put in Bel gië wordt gedumpt", aldus Haas noot. Wethouder Van Dingstee zei wel te willen denken over het inschake len van een dergelijk bedrijf maar dan alleen voor een deel van de gemeente. Hij zei dat het van groot belang was dat de ge meente een faciliteit als de vui lafvoer in eigen handen houdt, om zeker te zijn dat alles wordt verwerkt. Over de goedkopere uitvoering was Van Dingstee niet verbaasd; "De beginprijs is natuurlijk altijd gunstig, maar vaak is de eindprijs waar je later mee geconfronteerd wordt hele maal niet mis". Secretaris Lagerveen van de com missie zei dat de gemeente de milieuzorg niet kan uitbesteden. Hij wees erop dat een bestaande dienst niet zo maar kan worden afgestoten. Lam vervoerd in plastic tas LEIDEN - Een 52-jarige dronken man is gisteravond door de Leid se politie aangehouden omdat hij in een plastic tasje, aan het stuur van zijn fiets, een pasgeboren lam meevoerde. Het beestje, dat in het plastic tasje zat gepropt, was er niet best aan toe. De agenten hebben het dier, dat nog tekenen van leven ver toonde, in een jack gewikkeld en naar de dierenhulpdienst ge bracht. Vanmorgen verkeerde het lammetje weer in redelijk goede conditie. De man, uit Leiderdorp, bleek een stukje weiland te hebben in de buurt van Oegstgeest. Hij voerde het lam mee naar huis omdat het door de moeder zou zijn versto ten. Micro Theater - Oude Vest, literaire ex positie, woe en do. Nationale boomfeestdag; Warmond- :langs weg bij Veerpolder, 10 uur. Oegstgeest: Haaswijk, 10 uur. Leiderdorp: Elisabethhof, 9.30 uur. Leiden Sumatrastraat 9.00 uur; Robijn straat 10.30 uur. Voorschoten - Churchillweg, poppen theater, 14.30 uur. gemeentehuis - commissie welzijn, 20 y>. VOORSCHOTEN - "Het was nooit meer dan een stortbui op een plastic regenjas" zei één van de actrices van de zich tegenwoordig "auteurs- vereniging" noemden thea terwerkgroep "Proloog" gis teravond in de Lindenhoeve, om de tanende relatie met haar echtgenoot aan te geven. Daaraan voorafgaand en daaropvolgend werd het voornamelijk (zeer) jeugdige publiek geconfronteerd met werkelijk,, alle aspecten van de relatievorming. Vooral het seksuele aspect werd onder de naam "je kan er naar fluiten" sterk geac centueerd. Opvallend is ook de zeer grote frequentie in scène-wisselingen, waardoor een aanvankelijk wat chao tisch toneelbeeld dreigt te ontstaan. Wanneer je daar tenminste van kunt spreken, gelet op het minuscule, inci denteel haast symbolische décor, waar "Proloog" zich van bedient. De uit Eindhoven afkomstige toneelgroep bedient zich van wel zeer directe middelen om iets duidelijk te maken. Het versieren in de disco, alsme de "de uitwerking" op een zolderkamertje laat werkelijk niets aan de verbeelding over. Daar waar groepen als de Haagse Comedie zouden volstaan met "duiden", gaat "Proloog" geen handeling of dialoog te ver om aan te ge ven wat men bedoelt. Met "je kan er naar fluiten", dat deze week voor de laatste maal in dit seizoen door "Proloog" wordt gespeeld, geeft de groep de jeugdige toeschou wers een zeer onthullend en tegelijkertijd onthutsend we reldbeeld. Ze laat werkelijk geen middel onbeproefd om het publiek te choqueren. Geen wonder derhalve, dat er na afloop van de zonder pauze ruim een uur durende voorstelling in de Lindenhoeve bij het jeugdige publiek grote behoefte was aan een evaluerend gesprek met de acteurs en actrices van "Proloog". BERT KOEKEBAKKER. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teieloon 071-144941 t ontvangen Geen k tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te vok Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, lei 071-144941 tst 222 Leiderdorp - gemeentehuis, beroep- en bezwaarschriften, 20 uur. Oegstgeest - Witte Huis, D'66 ledenver gadering. 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie maatschappelijke voorzieningen, 19.30 DONDERDAG Clubhuis Matilo - prestatieloop, in- j schrijven vanaf 17.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 26 tot 2 april door: apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2