Zoeterwoudse jongeren schrijven Bar 3 Weerzien na jaren in Katwijk C Twee vredesberaden erkennen kan niet "Vrouwen bevallen op betonblok" Kostbaarheden weg bij Katwijkse rederij WOENSDAG 31 MAART 1982 Geestelijk leven Christelijke visiegevraagd inzake oorlog en vrede ZOETERWOUDE - Tekstgroep en bestuur van het rooms-katho- lieke jongerenkoor 'Iduna' van de parochie Sint Jans Onthoof ding in Zoeterwoude verwach ten van hulpbisschop Bar van Rotterdam 'evangelischer' uit spraken over het vraagstuk van oorlog en vrede dan hij onlangs in een artikel in het blad 'Nato Review' heeft gedaan. "Hoe kunt u als kerkleider in Godsnaam zeggen, dat een abso luut nee tegen bewapening en oorlog onmogelijk is, dat de kerk zich niet moet verliezen in uto pieën maar de realiteit onder ogen moet durven zien?", vraagt 'Iduna' in een brief aan de pas geïnstalleerde hulpbisschop. Mgr. Bar schreef in het bewuste ar tikel onder meer, dat de Neder landse bisschoppen geen steun mogen verlenen aan het stand punt van de rooms-katholieke vredesbeweging 'Pax Christi' over kernwapens, een standpunt dat in grote lijnen overeenkomt met de ideeën van het Interker kelijk Vredesberaad ('Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'). Volgens de Rotterdamse hulpbis schop gaat het hier om een een zijdig pleidooi voor een mening die is gebaseerd op strikt militai re, technologische en strategi sche analyses In een kerkelijk document is dit, naar Bar meent, een onmogelijk standpunt, om dat de kerk daarmee de grenzen van haar bevoegdheden zou overschrijden en betrokken zou raken in een puur politiek debat. Voor praktizerende christenen is het volstrekt legitiem, het Nato- standpunt (plaatsing van middel- lange-afstandsraketten ook op Nederlands grondgebied) te steunen. Nieuwe wegen De Zoeterwoudse groep is 'verbij sterd' over deze uitspraken van mgr. Bar. "Nieuwe wegen zijn, zoals u wel licht weet, bijna 2000 jaar gele den al aangegeven door Jezus Christus, een profeet, een mens met een visioen. Wij als kerk hebben die wegen te moeilijk ge vonden. De kerk heeft blijkbaar het visioen van Christus verloren en heult met de machthebbers of laat zich door hen inpakken. Als dat niet zo is, waarom wil zij dan niet het politieke debat?" Tegenover het verwijt van mgr. Bar aan het adres van de vredes beweging, dat deze zich 'intole rant' opstelt, vraagt de Zoeter woudse groep de hulpbisschop, of men wel mag spreken van into lerantie als mensen strijden voor een rechtvaardiger wereld. 'Of zou u deze intentie Pax Christi willen ontzeggen 'Iduna' herinnert mgr. Bar aan de profeten in de bijbel ('utopisten bij uitstek'), aan de Bergrede van Jezus zelf en aan een uitspraak van de priester-dichter Huub —Oosterhuis dat de utopie ons 'be- wustzijn-op-z'n-best' is. Ook aan Hulpbisschop Bar ....realiteit onder ogen de vermoorde bisschop Oscar Romero van San Salvador, "die niet bleef staren op wat vroeger was geweest en die de bittere smaak van de beker tot de laatste druppel heeft geproefd"Dat soort kerkleiders heeft de kerk nodig". Groeiend aantal De Zoeterwoudse jongeren verwij zen de hulpbisschop nog naar het studierapport van de gerefor meerde commissie voor de be studering van het oorlogsvraag- stuk. Daarin staat, dat de kerk in de huidige situatie niet anders kan doen dan de confrontatiepo litiek tussen Oost en West en een veiligheidssysteem gebaseerd op dreiging met massavernietiging veroordelen en oproepen om nieuwe wegen te gaan". "Voorwaar een standpunt dat van een christelijke visie getuigt en dat daarom lijnrecht staat tegen over het uwe". Uitnodiging "Wij menen, dat wij als christenen verplicht zijn te blijven geloven in de mensen, in de goede wil, in vredesbewegingen", zo besluit de groep haar brief "Hun groeiend aantal versterkt ons in ons geloof'. De vredesbeweging 'Pax Christi' heeft de Nederlandse bisschop pen naar aanleiding van het arti kel van mgr. Bar in 'Nato Re- view' inmiddels uitgenodigd voor een gesprek. 'Pax' vindt, dat de kerk in Neder land nog maar aan het begin slaat van de discussie over haar positie en zending ten aanzien van samenlevingsvraagstukken. Het bestuur van de vredesbewe ging heeft weliswaar een stand punt over het artikel van Bar, maar, zo schrijft het de bisschop pen in de uitnodiging, dat zal niet het laatste woord zijn. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Temeuzen (ziekenhuispredikant) L C. Vo gelaar Schaesberg (streekge- meente Oude Mijnstreek), te Woudnchem R. ten Napel Gies- sen-Oudekcrk, te Zoetermeer J. J. W. Mouthaan Nunspeet; aan genomen naar Staveren kandi daat G P den Hollander Bun- nik; bedankt voor Dinxperlo J Weernekers Leusden. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Boxtel-Sint Michelsgestel (sa men met hervormden) D. Stolk Wolfaartsdijk. benoemd tot vlootpredikant in lang verband W J Woltjer Dokkum. aangeno men de benoeming tot pastoraal medewerker te Zuilichem-Ga- meren W Hordijk Breukelen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Arnhem R. Katten- berg Lelystad. Mevrouw M. Dnessen, A. Garscharen en mevrouw W. J. Ruygrok zijn in de jaarvergade ring van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden Lelden- Oegstgeest benoemd tot be stuurslid. De bestuursleden Van den Broek, mr Evelein en me vrouw Alsema-van der Graaf tra den af. Vooral de laatste (secreta resse en 'vraagbaak') kreeg veel dank. Een internationale commissie van rooms-katholieke en angli- kaanse theologen heeft na veer tien jaar studie gepleit voor een nauwere relatie tussen beide ker ken na vier eeuwen scheiding. (Deze week komen wij hierop nog terug redactie). "Als binnen kerken echt onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen conclusies die het Interkerkelijk Vredesberaad voor eigen verantwoordelijkheid heeft getrokken, dan zie ik maar één oplossing, en dat is: zich van dat samenwerkingsverband los te maken. Wat niét kan, is aan een parti culier initiatief van een aantal mensen uit verschillende kerken een gelijke posi tie toekennen, en daarmee een nieuw vre desberaad in het leven roepen, dat tot vol strekt andere conclusies komt". aanleiding van een mededeling van het bestuur van het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening) om hoge voorrang te geven aan erkenning door de kerken die in het IKV samenwerken. "Toen negen kerken in 1966 de verantwoor delijkheid voor vraagstukken van oorlog en vrede aan een oecumenisch orgaan overdroegen, leverde dat een aantal con clusies op, waarvan de belangrijkste sinds 1977 wordt uitgedragen onder de leuze 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Daar is vanzelfsprekend niet iedereen in de ker ken het over eens. Maar je kunt dan niet gaan zeggen: we doen het nu nog eens over en roepen een ander beraad in het leven, dat hopelijk een andere conclusie trekt, om vervolgens beide vredesbera den op dezelfde manier te behandelen". Serieus Ben ter Veer meent, dat éls een kerk het niet eens is met de conclusies van het Vredesberaad, dit niet automatisch hoeft te betekenen dat ze zich uit dat verband terugtrekt. "Voor mij is het niet onver enigbaar wanneer een kerk zegt: hoewel wii bezwaren hebben tegen de conclusies van het beraad, blijven wij daarin toch participeren. Ik kan me dat heel goed voorstellen". Als een kerk in twee vredesberaden gaat zitten, betekent dit, volgens Ter Veer. dat zij de deelneming van de kerk in het oe cumenisch samenwerkingsverband waar zij zich met acht andere kerken ver antwoordelijk voor heeft gesteld - niet meer serieus neemt. "Dén kun je inder daad twee particuliere organisaties op richten en die met eenzelfde status in de kerk behandelen, hoewel ze over het vre desvraagstuk verschillend denken". Memisa in '81 MEMISA - een in 1925 door rooms-katholieke artsen op gerichte particuliere organi satie heeft vorig jaar 359 grote projeklcn voor gezond heidszorg in de Derde Wereld gesteund tot een bedrag van bijna 8.5 miljoen gulden In Afrika ktramen, mede dank zij Memisa. 214 projekten van de grond, in Latijns-Amenka 74. in A zie-Ocean ié 67 en tn Europa 4 Het geld werd gestoken tn medi cijnen, instrumenten, bouw, vervoer. watervoorziening, vormings- en basisprogram ma's en missionaire onder steuningen. Het ging naar dorpen, regio's, poliklinieken, ziekenhuizen, apotheken, sta/huizen, voedingscentra en tehuizen en werkplaatsen voor gehandicapten. Door bemiddeling ran Memisa waren vorig jaar in ontwik- kelingslanden 80 artsen toerkzaam, 1 specialist (oog arts), 2 apothekers. 45 ver- pleegkundigen en 22 fysiothe rapeuten. Memisa financier de in eigen land geheel of ge deeltelijk de opleid artsen. 1 tandarts. 1 apothe ker, 23 verpleegsters en I vroedvrouw De organisatie onderhoudt con- tai t v.,n 500 mi onari sen. Zij krijgen, voornamelijk ter morele ondersteuning, vier keer per jaar een pakket toegezonden Alleen naar In donesië en Brazilië gaan nu geen pakketten meer, gezien de invoerbeperkingen Overigens blijft Memisa ook aandacht schenken aan de gezondheid van de missiona rissen. Zij ontvangen medi cijnen voor eigen gebruik en worden regelmatig gekeurd Vorig jaar ondergingen 229 paters, broeders, zusters en le ken een tropenkeurmg. Ruim 200. die ziek icaren terugge keerd. kregen hier een medi sche behandeling. 32 Leden Maligroep Hazerswoude terug van reis: Elly Vergeer (l) en Gabrie Timmermans i tnaar dan heb je het wel gehad". i de Hazerswoudse Mali-werkgroep: "De r i hebber er te eten, a Dijkm HAZERSWOUDE-DORP "Het dagelijks leven in Mali is niet met dat bij ons in Nederland te vergelij- Schrijnend ken. Schoolkinderen moe ten daar met zijn vijven met één boek doen. Ze krijgen één pen en één schrift voor een heel jaar". ian het woord zijn Elly Vergeer en Gabrie Timmermans, beiden le den van de Mali-werkgroep in Hazerswoude-Dorp. In decem ber en januari zijn ze een maand op vakantie geweest naar dit Sa- hel-land onder meer om te kijken of het geld dat zij met de werk groep hebben ingezameld voor Mali op de goede plaats is aange komen. De goede plaats wil zeg gen bij twee andere Hazerswou- denaars ter plaatse, Cees Stol wijk en Bernadet de Boer, die door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers naar dit Afrikaanse land zijn uitgezonden, hderhalf jaar geleden zijn Cees en Bernadet naar Mali afgereisd. El ly Vergeer en Gabrie Timmer mans en de Hazerswoude Mali werkgroep zijn toen een actie be gonnen om het tweetal te steu nen door geld bij elkaar te bren gen dat in Mali van nut kan zijn voor het tot stand brengen van elementaire levensvoorwaarden. In de anderhalfjaar is er tiendui- Nu Elly Vergeer en Gabrie Tim mermans naar Mali zijn geweest hebben ze zelf kunnen ervaren hoe schrijnend het gebrek aan de meest eenvoudige dingen daar soms is. "De vrouwen bevallen daar op een blok beton met een zeiltje of gewoon op de grond. In EHBO-posten, voorzover die na tuurlijk die aanduidling verdie nen, liggèn medicijnen op de grond", vertelt de 29-jarige Ha zerswoudse. Het eerste waarvoor het in Hazerswoude ingezamelde geld is aangewend is voor het ko pen van meubilair, tafels, stoe len, kasten en banken, die van ij zer moeten zijn omdat termieten anders het meubilair binnen twee jaar opvreten. Van het in Hazerswoude opgehaald geld zijn onder meer twee bevallings- tafels gekocht, kasten voor EH BO-posten en wat diens meer zy gemaakt. Op het moment hebben de r in Dioila in Mali voldoende meu bilair van Hollands geld kunnen bekostigen. Het "tafels-en-stoe- len-project" is daarom afgeslo ten. "Maar er is nog steeds be hoefte aan van alles", meent Ga brie Timmermans. "Als er maar gerichte hulp wordt verleend". Timmermans haakt er vervolgens op in met de algemene discussie over ontwikkelingswerk die aan de gang is. Het nut van ontwik kelingswerk dat eruit bestaat een paar landbouwmachines naar de Derde Wereld te sturen, die ver volgens na een paar jaar staan weg te roesten omdat er geen vervangende onderdelen ver krijgbaar zijn, is natuurlijk aan vechtbaar. Dat is ook niet het soort hulp dat de Hazerswoudse Maliwerkgroep wil verlenen. Elly Vergeer: "Hoewel het maar een klein beetje is wat wij voor de mensen in Mali kunnen doen zie je wel gelijk resultaten. En het zijn vaak simpele dingen, zo als het afstrijken van een put met een cementrand, voor de zuiver heid van het water". Gabrie Tim mermans geeft een ander simpel voorbeeld: "Cees Stolwijk heeft de mensen geleerd hoe ze van leem stenen kunnen bakken en daar ovens van te maken. Bij de traditionele kookwijze werd er veel schaars hout verspilt en lie pen vrouwen vaak oogziektes op door de rook. Deze ovens hebben een schoorsteen. Het is heel sim pel, maar wel effectief'. Bewustwording Een ander terrein dat door van de Mali-werkgroepbestreken wordt is de voorlichting, het verstrek ken van informatie voor de be wustwording van de plaatselijke bevolking. "Je hoort heel weinig van Mali terwij het toch één van de minst bedeelde ontwikke lingslanden is", vertelt Gabrie Timmermans. "Je moet de plaat selijke omstandigheden onder de aandacht van de mensen hier kunnen brengen, want iedereen wil graag weten waar zijn geld aan wordt besteed. Contact met een ontwikkelingsland is daar om erg belangrijk". Mali is land van ongeveer 900.000 vierkante kilometer en heeft zes miljoen inwoners. De begroting van het land beloopt driehon derd miljoen gulden, iets wt een stad als Zoetermeer ook in een jaar te verteren heeft. De kinder sterfte bij kinderen tot twee jaar bedraagt in Mali vijftig procent en ook het analfabetisme is er wijd verspreid. "De mensen zijn er ontzettend arm. Ze hebben wel te eten, maar dan heb je het gehad", weet Gabrie Timmer mans uit eigen ervaring. Politiek Nu het meubilair-project afgelo pen is gaat de Mali-werkgroep hard door met een volgend pro ject. Het idee om een gedeelte van Mali te "adopteren" is bij de club opgekomen. Dit zou moeten iouden dat de groep inspringt op vragen om hulp die uit het ge bied zelf komen. De Mali-groep had hiervoor de zusterhand (ju- melage) die Hazerswoude met de Westduitse gemeente Waldkap- pel heeft willen benutten, om zo samen met de Duitsers een hulp programma aan Mali van de grond te krijgen. "Zo geef je nog een beetje inhoud aan die jumelage", vindt Elly Vergeer. "Als je ziet wat een geld al die uitwisselingen van vereni gingen en mensen kosten dan zou het beter besteed kunnen worden voor het adoptiepro ject". Om de noodzakelijk contacten voor dit nieuwe project te leggen had de Mali-groep de plaatselijke politieke partijen ingeschreven. "Het CDA heeft dat heel bot ge weigerd. Ze antwoordden iets in de trant van "daar lenen wij ons niet voor". "En van de WD heb ben we helemaal geen antwoord gehad", vertelt Gabrie Timmer mans, nu een beetje boos. "Maar we gaan er toch mee door. Hoe wel het voor de Stichting Neder landse Vrijwilligers ook een nieuw project is staan ze er wel achter". RAYMOND PEIL SCHIPHOL - In meer dan 32 jaar had mevrouw De Bruin- Bentley uit Katwijk niets van haar broer gehoord. Ze wist niet waar hu woonde en zelfs niet of hij nog in leven was. Een paar maanden geleden ging de telefoon in huize De Bruin in Katwijk "Je spreekt met je broer", klonk het in het Engels De broer bleek in de omgeving van Melbourne in Australië te wonen en in blakende ge zondheid en goede welstand te verkeren. Hij wilde niets KATWIJK - Uit het kantoor van de Katwijkse rederij Kennemer- land hebben onbekenden een originele Mesdag gestolen Het schilderij stelde een bomschuit aan het strand voor. De waarde wordt geschat op 15 000 gulden Voorts worden bij het aan de Rijnlandkade gevestigde bedrijf twee geschilderde portretten van voormalige directeuren ver mist De waarde van die schilderijen wordt geschat op elk 2000 gulden Ook een koperen hangklok en een telefonisch ant woordapparaat zijn weggenomen De politie heeft nog geen aanhoudingen vemchf bever dan een weerzien met zyn uit het oog verloren zus ter. Vanmorgen om tien over negen arriveerde broer Bentley met rijn vrouw op Schiphol. Me vrouw De Bruin had spandoekje bij zich met de tekst "Welcome in Holland voor het geval broer en zus el kaar niet meer zouden her kennen. Het bleek een over bodige voorzorg Ook een grote grijze baard konden voor mcvTouw De Bruin de familietrekken niet verhul len. Broer en zus Bentley zijn En gelsen van geboorte. Ze heb ben elkaar daar rond 1950 uit het oog verloren, toen de broer naar Austrabé c greerde Hu is nu van plan om sar met zgn vrouw dne maanden bij het echtpaar De Bruin i Katwijk te blijven om de fa miliebanden opnieuw aan te halen. _L

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27