LEIDSCH DAGBLAD Miljoenenzwendel met afval Gasexplosie doodt ec htp aar en kind Minister: lager beginsalaris leraar Oude bekenden in nieuw kabinet 'MiXtö xy. Post morgen duurder Huursubsidie hoger Onechte stookolie duur verkocht aan kleinverbruikers EL SALVADOR riam krijgt u pe krant WOENSDAG 31 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36742 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu WfleS^f I DEN HAAG (GPD) - Morgen gaan verscheidene posttarieven om hoog, in het algemeen met 5 cent. Zo zal een brief tot 20 gram 70 cent gaan kosten, terwijl het tarief voor drukwerk en mon sters tot 20 gram 60 cent wordt. Een brief tot 50 gram gaat f 1,40 kosten en drukwerk en monsters tot dat gewicht f 1,10. De prijs voor een binnenlands postblad gaat omhoog naar 55 cent, terwijl briefkaarten en drukwerkkaarten (zonder enve lop) met ingang van morgen met 50 cent gefrankeerd dienen te worden. Het tarief voor aangete kende brieven en briefkaarten gaat f 6,50 bedragen, terwijl voor aangetekende pakjes het portta- rief wordt vermeerderd met f3,75. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Kemenade (onderwijs) wil de sa larissen van beginnende leraren fors verlagen. De verlaging zal in sommige gevallen tot ruim f 1000 op jaarbasis oplopen. Lager ge kwalificeerde leraren zullen min stens f26 per maand achteruit gaan. Dit heeft de minister giste ren voorgesteld aan de onder wijsbonden. Het overleg met de bonden, dat gisteren nog een technisch ka rakter had, is vandaag voortge zet. In een eerste reactie heeft al leen het Ambtenarencentrum, waarbij veel eerstegraads leraren zijn georganiseerd, afwijzend ge reageerd. De overige bonden stemmen in grote lijnen met de plannen in. De maatregel van minister Van Ke menade is een uitvloeisel van zijn eerdere beslissing om onder druk van de bonden bepaalde bezuinigingen niet door te voe ren. Bij die gelegenheid heeft hij al laten weten dat hij het beno digde bedrag wilde bereiken door de salarisschaal van de lera ren verder „uit te rekken". Verla ging van de aanvangssalarissen is hier een uitvloeisel. De minister denkt met zijn maatre gel in totaal f 10 miljoen te bezui nigen op de begroting voor 1983. Het voorstel van de minister bete kent dat met name de eerste graads leraren, die verbonden zijn aan de bovenbouw van vwo en havo, fors moeten inleveren. Minder gekwalificeerde leraren, bijvoorbeeld bij de mavo, gaan er minder op achteruit. DEN HAAG (ANP) - De indivi duele huursubsidies gaan met ingang van 1 juli om hoog. Alleenstaanden tot 30 jaar kunnen minimaal 150 gulden en maximaal 3.120 gulden per jaar krijgen (was 120 en 2 940 gulden). Het be lastbaar inkomen mag in dat geval niet hoger zijn dan 27.500 gulden. De huur moet bovendien op 1 juli tussen 161,65 en 470 gulden per maand liggen. Gezinnen waarvan de kostwin ner ouder is dan 30 jaar, kun nen van 1 juli af minimaal 150 en maximaal 5.100 gulden huursubsidie krijgen. De huurgrenzen voor deze cate gorie (en ook voor alleenwo- nenden van boven de 30 jaar) komen straks te liggen tus sen 217.50 en 700 gulden per maand. Het maximum be lastbaar inkomen komt dan op 43.000 gulden. Hoeveel subsidie iemand krijgt is afhankelijk van de verhou ding tussen huur en belast baar inkomen over 1981, ver meerderd met 5,5 procent. Volgens het ministerie van volkshuisvesting is deze 5,5 procent de gemiddelde loon stijging over anderhalf jaar. AMSTERDAM (ANP) - De politie is al enkele weken bezig met een omvangrijk onderzoek naar een mogelijke mil joenenzwendel met afvalolie en chemisch afval, die, ver mengd, als stookolie op de markt zouden worden ge bracht. Het onderzoek richt zich o.a. op de Olieverwer king Amsterdam (OVA) en op het bedrijf Van der Kooy in Pijnacker. Het afval wordt waarschijnlijk via een centraal geleide organisatie in het gehele land opgekocht en onder meer bij kleinverbruikers, zoals tuin ders, afgezet. Bij het onderzoek zijn twaalf politiemensen, onder wie rechercheurs uit Amsterdam, Den Haag, Dordrecht en Nijmegen, be trokken, zo is gisteren bevestigd door de coördinerende Amsterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin. Ook twee ambtenaren van de afde ling afvalstoffen op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne nemen aan het onderzoek deel DREMPT - Onmiddellijk na de explosie kwam een reddingsactie op gang. In de puinhopen werd na korte tijd het ongedeerde zoontje van het omgekomen echtpaar gevonden. DREMPT (GPD) - Bij een hevige gasexplosie in een woning in het Achter- hoekse dorpje Drempt zijn vanmorgen vroeg drie mensen uit één gezin om het leven gekomen. Eén kind van de getroffen familie kon ongedeerd uit de puinhoop I worden gered. Een ernaast wo- nend gezin ontsnapte ternauwer- j nood aan de dood. Na de explo- sie renden de vader en moeder met hun twee kinderen naar bui ten. Ze stonden net op straat toen ook hun woning in elkaar zakte. Bij de ramp kwamen om het leven: de heer J. A. H. Janssen (33), zijn vrouw R. U. Janssen-Bauw (29) en hun 3-jarig dochtertje Nanda. Het zoontje, de bijna 2-jarige j Niels, werd gered. De naast het gezin wonende fami lie B. J. T. Jansen, vader en moe der, beiden 31 jaar en hun twee kinderen, een jongetje van 7 jaar en een meisje van 10 jaar, heeft het leven te danken aan de snelle reactie van de ouders. De explosie in het benedenhuis van de familie Janssen deed zich voor om 03.47 uur. Toen de wo ning van de buren met donde rend geraas instorte, renden de ouders naar de slaapkamers van hun kinderen en vlogen naar bui ten. Ongeveer twee minuten na de explosie was ook van hun wo ning niets meer over. In het dorpje werden tot ver in de omgeving ruiten vernield, terwijl aangrenzende percelen werden ontzet. Opperwachtmeester J. Piek van de rijkspolitie Doesburg, die vlak naast de getroffen families woont, vertelt: „Ik dacht eerst aan blikseminslag. Er was een grote vuurbal en toen een ontzet tende explosie. Toen ik de straat oprende, stond de familie Jansen al buiten. Op hetzelfde moment storte hun woning in. Uit de puinhoop van de woning van de familie Janssen kon even later het jongetje worden gered. Voor de anderen kwam de hulp te laat. De ouders en het meisje moeten op slag zijn gedood door het puin of kwamen door verstikking om het leven. Volgens mr. De Bruin kunnen poli tie en justitie moeilijk vat krijgen op de miljoenenzwendel. Het af val, afkomstig van garagebedrij ven, de chemische industrie en de marine, wordt t.'gen lage prij zen opgekocht en vervolgens als brandstof duur doorverkocht. Het prijsverschil kan enkele hon derden guldens per ton bedra gen. Het transport gebeurt voor namelijk met binnenschepen, maar ook met vrachtwagens. Eind mei moet volgens mr. De Bruin duidelijk zijn of er inder daad een gerede kans is het ille gale circuit" op te rollen. Is dat uitzicht er niet dan zal het onder zoek moeten worden opgeheven, zo wordt gevreesd. De aanleiding voor het onderzoek kwam aan het licht bij een toe vallige controle, vorig jaar op de binnenvaarttanker 'Christing' bij Vreeswijk, waarbij de vrachtpa pieren niet bleken te kloppen. Het schip vervoerde geen afval water, maar grote hoeveelheden chemisch afval. Het bedrijf waar de tanker had geladen, de OVA, ontkende chemisch afval te hebben gele verd. In 1981 is de OVA wegens illegale lozing door de kanton rechter in Amsterdam veroor deeld tot een geldboete. Niettemin blijft het onderzoek voorlopig op dit bedrijf gericht, zoals ook op Van der Kooy in Pij nacker. Van der Kooy is tevens eigenaar van de OVA. Het Pij- nackerse bedrijf heeft een minis teriële vergunning om afvalstof fen te verwerken en beschikt zo wel in Pijnacker als in Amster dam over verwerkingsinstalla ties. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie zijn deze twee bedrijven waarschijnlijk niet meer dan een toegangspoort tot het illegale circuit. Dat circuit bestaat uit een net van steeds wisselende bv's. Van het che misch afval dat in Nederland wordt voortgebracht, is 300.000 ton geregistreerd via de Wet Che mische Afvalstoffen. Enkele tienduizenden tonnen worden daarnaast echter met gemeld, al dus het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Tulip Time gaat cloor (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Het Tulip Time Festi val in Katwijk gaat gewoon door. Ondanks de komst van twee Zuidafrikaanse muziekgezel schappen is burgemeester Bos niet van plan het festival te ver bieden. In principe nemen de plaatselijke gemeentebestuurders dezelfde houding aan als vorig jaar. Ook toen traden Zuidafrikaanse ko ren op tijdens het jaarlijks terug kerende festival, maar gaven B en W geen gehoor aan de uitnodi ging van de organiserende VW voor de openingsceremonie Dat zullen zij ook dit jaar niet doen. Bos zegt desgevraagd dat de ge meente Katwijk geen geld steekt in het festival. Het PvdA-raads- lid Hietkamp had daaromtrent enkele dagen geleden vragen ge steld. Aanslag op trein werk van Basken? BILBAO (AP) - Volgens het dag blad Deia in de Noordspaanse stad Bilbao is de bomaanslag op de sneltrein Parijs-Toulouse waarbij vijf passagiers om het le ven zijn gekomen, het werk ge weest van een Baskische rechtse organisatie Een redacteur was opgebeld door iemand die zei, dat de aanslag een protest was tegen het feit dat Frankrijk een wijkplaats is voor Baskische separatisten. 36 PAGINA'S "Politek kan op acties rekenen'' PAGINA 31 Veronica kan met weinig mensen toe Olieboycot Zimbabwe zwaar ontdoken PAGINA 7 Zware druk van VS op El Salvador De verkiezingen in het met bloed besmeur- 1j£/0ï de El Salvador heb- ben een oplossing van de gewelddadig heden niet dichterbij gebracht Integendeel Nu de utra-rechtse Arena-partij van majoor Robert d'Aubuisson een goede kans maakt de tussentijdse president te leveren en de Amenkanen daarbij hun steun blijven geven, moet een nieuwe escalatie van het Salvadoriaanse geweld wor den gevreesd. Als de vijf ultra-rechtse partijen tot een coalitie weten te komen, zal er wat D Aubuisson betreft geen president maar een junta worden benoemd, waann een burger en twee militairen zitting zouden moeten nemen Daarmee zou de grote macht van het Salvado- naanse leger nadrukkelijk wor den gelegitimeerd. Gezien de connecties die D'Aubuis son heeft met de gevreesde pa ramilitaire doodseskaders van Orden valt dat moeilijk als een positieve ontwikkeling uit te leg gen De strijd van het leger tegen de linkse guerrillagroepen zal onder D'Aubuisson in verhevigde mate worden voortgezet. Want zolang de Amerikanen hun paraplu bo ven het Salvadonaanse regime blijven houden, is er weinig reden voor dat regime om met de guer- rilleros te gaan onderhandelen. D'Aubuisson beseft ongetwijfeld dat het ontbreken van Amerikaanse steun zijn junta in een isolement zal brengen en dat de strijd in dat geval op den duur wellicht in zijn nadeel zal worden beslecht Daarom zal hij er niet veel moeite mee hebben de voorwaarden waaronder de VS hun steun wil len voortzetten, te aanvaarden Het volk van El Salvador heeft van die voorwaarden weinig heil te verwachten. De zogenoemde hervormingen die het huidige re gime van de christen-democraat Duarte met behulp van de VS op politiek, economisch en mensen- rechtengebied zou hebben door gevoerd. hebben tot nu toe geen positief effect gehad. Nog steeds houden de dagelijkse gruwelen land en volk ver scheurd. nog steeds is de politie ke en economische macht in han den van enkele welgestelde fami lies en nog steeds worden de mensenrechten op beestachtige wijze vertrapt. De verkiezingen voor de Grondwet gevende Raad zullen daar niets aan afdoen. Want het Salvado naanse volk heeft niet echt geko zen. Voor zover er al geen dwang of fraude aan te pas is gekomen, kan in elk geval worden vastge steld dat de keuze eenzijdig is geweest Van een democratische verkiezing, zoals de Amenkaan- se regering dat noemt, kan dan ook niet worden gesproken. Het valt te hopen dat de Ameri kaanse publieke opinie en de lan den van de Europese Gemeen schap de Amenkaanse regenng zullen kunnen bewegen tot een andere koers, namelijk het losla ten van de steun aan El Salvador. Dat brengt het nieuwe regime in een isolement en lijkt een oplos sing voor het gruwelijke Salvado riaanse conflict het dichtst te be naderen W. Econoom Neijhorst premier van Suriname Droog weer Droog weer roet zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden, mi nimumtemperatuur om het vries punt. Middagtempcratuur rond 13 graden. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. 1 APRIL 1982 Zon op: 07.16 uur, zon onder: 20.13 uur. Maan op: 11.57 uur, maan onder: 03.49 PARAMARIBO, AMSTERDAM (GPD) - De nieuwe Surinaamse regering, die vanmiddag (15.30 uur Nederlandse tijd) in het On afhankelijkheidspaleis te Para maribo werd beëdigd, bestaat uit enkele nieuwe, maar veelal te ruggekeerde demissionaire mi nisters van de regering Chin A Sen. Minister-president wordt nu drs. Henk Neijhorst, die naast algemene zaken ook het ministe rie van financiën onder zijn hoe de zal nemen. De man die minis ter van leger en politie had moe ten worden, Henk Fernandes, is bij een ongeluk met een helikop ter omgekomen. Neijhorst is een oude bekende in de recente Surinaamse politiek. Vóór de staatsgreep van 25 fe bruari 1980 was hij als econoom verbonden aan de Nationale Ont wikkelingsbank. Hij was al eer der minister van financiën en tij delijk ook van economische za ken in het eerste kabinet-Chin A Sen, maar trad af na een me ningsverschil binnen de regering omdat deze in zijn ogen niet ver genoeg wilde gaan met de invoe ring van importbeperkingen op bepaalde produkten. De nieuwe ministerraad bestaat voor het grootste deel uit perso nen die ook in de laatste rege- ring-Chin A Sen zitting hadden. Minister van buitenlandse zaken blijft drs. Harvey Naarendorp, mr. Frank Leeflang blijft minis ter van binnenlandse zaken, op volksgezondheid blijft Badres- sein Sital (die nog steeds ser geant-majoor is in het leger), op Openbare Werken en Verkeer blijft ir. Ataoellah, op Onderwijs blijft Harold Rusland en op eco- nomisce zaken blijft Fong Poen. Nieuw zijn de personen van Iwan Graanoogst, voormalig voorzit ter van de Nationale Militaire Raad, en nu minister van een nieuw te vormen ministerie van communicatie en volksmobilisa- tie. Op sociale zaken komt de do cent van de sociale faculteit van Paramaribo, Glen Sankatsingh. Minister van leger en politie zou de huidige bataljonscomman dant Henk Fernandes worden. Fernandes is echter bij een vlieg ongeval in buurland Guyana om gekomen Samen met vier ande re militairen en een Amerikaanse helikopterpiloot werd hij al hij sinds zondagavond vermist. De helikopter waarin zij zaten, was tussen Coronie en Paramaribo in een storm terechtgekomen. De Surinaamse ambassadeur in Georgetown heeft vandaag laten weten dat de helikopter is gevon den. Alle inzittenden waren om het leven gekomen. AMSTERDAM (GPDl - De juridische faculteitsraad van de Gemeente-uni versiteit van Amsterdam wil tot nader order geen enkele medewerking meer verlenen aan de uitvoering van de sa menwerkingsovereenkomst tussen de universiteiten van Amsterdam en Su- Zij heeft hiertoe gisteravond een motie aangenomen. Tevens dringt de faculteitsraad er op aan dat ook faculteiten nch aanslui- Reden is dat stelselmatig de r rechten en burgerlijke vrijheden wor den geschonden Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe 1onder postzegel opsturen naar Le/dsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus. LEIDSCH *5- DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1