AUTO Geen lekkage meer in het koelsysteem" Wereldbankbeleid gehekeld Escorts met vijfbak Speciale handel in Japanse onderdelen Moord op eis twintig vrouw: jaar samengesteld door Koos Post Leden politieke partij betrokken bij geldzwendel UlTTft, rg^ <FFY-, Cü1 TS"> Op alle Escorts met een motor van 1300 cc of meer kan van nu af aan een vijfbak worden geleverd. Standaard zit die vijfde ver snelling alleen op de zeer "sportieve" versies: de van het begin af bekende RX 3 en 1 de binnenkort te verschijnen RS 1600i (met een 115 pk in jectiemotor). Bij de overige versies moet er extra voor worden betaald: f 568,- Vandaag de dag is zuinigheid de grootste troef van een vijf de versnelling. Waren vroeger vooral het lagere toerental en het geringere geluidsvolume belangrijk, tegenwoordig telt in eerste instantie het gewin bij het benzineverbruik. De vijfbakken - voor het eerst op een van de Europese mo dellen van Ford hebben de gewone overbrengingsver houdingen van de vierbak- ken behouden. De vijfde ver snelling is echter 1 0.76, een forse overdrive derhalve. Bij een gemiddelde snelheid van 120 kilometer per uur wordt het toerental en ook het benzineverbruik volgens de fabriek zo met twintig pro cent verminderd. Het bereik van Fords vijfde ver snelling bleek bij de eerste kennismaking niet gering. Zelfs bij een snelheid van zo'n zestig kilometer bleek de wa gen ongestoord in zijn vijf voort huppelen. Coru - ondergaat tijn laaUtr tests Hel wagentje sal in de late herf*t an dit jaar in aerieproduktie De C orsa w ordt leverbaar met diverse motoren van 1 of 1.3 liter inhoud. Waarschijnlijk xal het op de pervonenauto- RAI in februari hier te tien tijn. "Bar's Leaks" is een uit Amerika afkomstig middel dat lekkage in koelsystemen van motoren kan voorkomen. Daar niet minder dan twintig procent van alle storingen aan automotoren is te wijten aan lekke koelsystemen kan dat middel goed werk ver richten. Toch heeft importeur Rinco van Veen uit Apeldoorn erg veel moeite gehad om in ons land en verder in Europa de kanalen te vinden waarlangs hij Bar's Leaks kan gaan dis tribueren. Want de autohan del zit niet zo begerig naar goede preventieve middelen uit te kijken. Het was dezelfde Rinco van van Veen die in de jaren zes tig tegen een aanvankelijke sceptische stroom moest op roeien om de Zweedse ML- methode tegen roest hier geïntroduceerd te krijgen. Zoals men kan weten is hem dat goed gelukt. Even rotsvast vertrouwt hy er nu op dat het met Bar's Leaks zal gaan lukken. En het moet gezegd, hij heeft ste vige argumenten in handen om dat vertrouwen te schra gen. In Amerika bijvoorbeeld worden nagenoeg alle auto's standaard met Bar's Leaks in de koelvloeistof afgeleverd. En ook gedistingeerde Britse merken als Jaguar en Rolls Royce werken er al jaren mee. Vol enthousiasme laat hij een boekje zien waarin wordt ver teld hoe de Amerikaanse atoomonderzeeér Nautilus in 1957 met hardnekkige lekka ges in het koelsysteem kamp te waardoor de geruchtma kende tocht onder het ys van de Noordpool in gevaar dreigde te komen. Tot com mander William R. Anderson besloot Bar's Leaks te kopen. Een paar blikjes van enkele tientjes waren voldoende om het schip van honderd mil joen dollar in de vaart hou den... "Ik garandeer u: binnen twee jaar rijdt elke auto in Europa met Bar's Leaks", zegt Rinco van Veen met nadruk op de kennismakingbijeenkomst met de pers, mede georgani seerd door de kleinere olie maatschappij Frisol die het middel op de markt zal bren gen. De uitvinder van Bar's Leaks is de Amerikaan F.D. Barton die het middel al dertig jaar geleden op de Amerikaanse markt bracht. Het werkt zo als gezegd preventief. Het voorkomt lekkages. Of stopt ze als het middel aan het koelwater wordt toege voegd. Het voorkomt verder corrosie en de vorming van kalksteen, het smeert de wa terpomp, het houdt het koel Bar's Leaks wordt via de radiateur in fret koelsysteem gebracht systeem schoon en heeft vol gens de documentatie als enig middel geen verstop ping tot gevolg. Bar's Leaks wordt in poeder- vorm toegevoegd via de ra diateur waarna het tot onge veer 85 procent krimpt. Ont staat er ergens een lek - dus contact met lucht of zeer hete delen dan zetten de deel tjes weer uit. Ze zetten zich niet vast óp de breuk maar in de breuk. Dat heeft als voor deel dat de kanalen waardoor het koelwater moet stromen niet vernauwen. Voor oudere wagens is er ook Bar's Reactor die eerst het koelsysteem reinigt. Ook dat wordt via de radiateur aan het koelwater toegevoegd. Na enkele dagen ryden wordt het water afgetapt, waarna het koelsysteem weer wordt gevuld. Uiteraard met toe voeging van Bar's Leaks. De poeder zit in verpakkingen ter grootte van frisdrankblik jes en zijn goed voor twaalf liter koelvloeistof. Ze kosten 16.75 per stuk. Bar's Leaks moet elk jaar worden n gen. Een deeltje van het kolossale complex van Leonard Lang aan de Daniel Goekoopstraat in Amsterdam is opvallend in rood en wit geverfd Dat zyn de felle kleuren van "Nipparts", een nieuwe handel in Japanse onderdelen. Sinds Lang de import van Fiat-automobielen kwytraakte is het veel te ruim in het pak komen te zitten. Dus kon het bedruf gemakkelijk onderdak verlenen aan de mensen die zich op de import van originele Japanse auto-onderdelen hebben ge worpen. Natuurlijk konden zij niet élle onderdelen van alle Japanse auto's in de collectie opnemen Dat is een schier eindeloos aantal. Er is derhalve een commerciële keus gemaakt van de meest gangbare onderdelen van de meest gangbare automodellen die niet meer onder de garantie vallen. Om te voorkomen dat er al te lange levertijden (zes maanden is met ongebruikelijk in Japan) ontstaan, wordt er aan Japanse zyde samengewerkt met grote handelsbedrijven die voorraden kunnen aanleggen waaruit de onderdelen in zo'n zeven weken naar Nederland kunnen worden gehaald. Aan de Nederlandse kant wordt met dealers gewerkt (o.a. de firma Revon Se RSH in Hillegom). Er zyn er nu dertien aangetrokken. Voorlopig heeft men de uitbreiding van dit aantal stopgezet om de aanvoer van de reeds bestelde onderdelen niet in het honderd te laten lopen, maar het is wel de bedoeling tot een totaal van 35 dealers te komen. Die moeten de leveranties verzorgen aan particulieren (doe-het- zelvers) en de zogenaamde vrye handel, de dus niet merk-ge- bonden garages, de autoshops en dergelijke. In internationaal verband wordt samengewerkt met een Westduit- se firma (Herth und Buss) en een Oostenryks bedryf (Autowatt) Tezamen wordt onder één naam - "Nipparts" - Europa be werkt. In heel Europa is die naam gedeponeerd. Als zuinigheid vandaag de dag inderdaad troef is dan rijdt de Talbot Samba een goede toe komst tegemoet. Want ik heb nog maar weinig wagens gereden waarbij ik na een week rondtoeren een ge middeld verbruik van onge veer één op zestiend) kon in vullen. Dat is een uitermate sterk punt in het voordeel van een wagentje waarop in onderde len ongetwijfeld het een en ander valt af te dingen maar dat in zijn totaliteit toch een redelijk plezierige indruk achterliet. Omdat Talbot zat te springen om een klein karretje dat in het spoor kon gaan rijden van het destijds zo populaire "duizendje" van Simca (waaruit zoals men weet na de scheiding met Chrysler Talbot is ontstaan) heeft het Franse merk geen tijd gehad om de jarenlange ontwikke ling van een geheel nieuw ontwerp af te wachten. En ik betwijfel of het ook geld had om die eveneens kostba re procedure te financieren. Derhalve is het merk in "ei gen huis" te rade gegaan en heeft bij coalitiepartner Peu geot het onderstel van de 104 ZL als uitgangspunt kunnen vinden. Daarop is iets als de carrosserie van de Citroen LNA geko men en bij het zien van het frontje moet men sterk aan de Horizon van Talbot zelf denken. Op deze Franse mix ture heeft men het frivole naampje "Samba" geplakt. En Talbot had zijn nieuwe duizendje... Maar het "oprekken" van dat Peugeot-onderstel met zo'n dikke tien centimeter hebben de constructeurs niet hele maal ongestraft kunnen doen. Het is wel gegaan ten koste van de stabiliteit. In de bochten helt de Samba opvallend sterk over en op slechte straten komen de on effenheden van het wegdek bijzonder sterk naar boven. Men zou dan het grapje kun nen maken echt met een Samba bezig te zijn: lekker springerig en danserig, maar het is natuurlijk niet ideaal in een auto. Op de (gladde) snelwegen gaat het uiteraard heel wat beter. Daar krijgt het wagentje de allure van een veel grotere auto. Een kruissnelheid van om en nabij de 130 kilometer per uur is desgewenst ge makkelijk aan te houden. De stoelen blijken uitermate prettig te zitten. De zittingen zijn plezierig lang. En de in de bochten wat te geringe steun in de lendenen merkt men dan niet. Op die langere afstanden kon ik het wagen tje dan ook hogelijk waarde in de stad was dat beduidend minder het geval. In de eerste plaats omdat daar veel meer slechte straten zyn en het derhalve hoogst onrustig is in de cabine. En in de tweede plaats omdat de motor knap lang koud blijft. In die op- warmperiode is de Samba niet de meest handelbare au to. Knorrig en nukkig. Met neiging tot afslaan. En stote rig bij het overnemen van gas. Het duurt lang eer de motor goed op temperatuur is, maar eenmaal zover draait hy soe pel genoeg. Met de eerste ver snellingen is er voldoende pit te halen uit de krachtbron van 1124 cc inhoud en maxi maal 50 pk vermogen al moet men er fiks voor schakelen. In de vierde versnelling heeft hy niet zo bijster veel fut De top ligt in de buurt van de 140 kilometer per uur, maar wie rustig wil rijden kan zo'n snelheid maar beter uit het hoofd zetten. De rust is dan door motor- wind- en band kabaai ver te zoeken. goedkoopste, de LS. kost nog net geen veertien mille. Maar daarvoor krijgt men een toch wel akelig kaal karretje zon der de minste opsmuk. De door mij gereden GL is daarentegen wel aardig aan gekleed. Het binnenwerk ziet er goed uit en alle benodigde knopjes en lichtjes zitten er op. Al zijn ze niet allemaal even goed te zien. Zo zit bij voorbeeld het klokje nogal weggestopt beneden op het console vlak naast het gaspe daal. Voor die GL moet men 15.200 gulden neertellen Dan is er nog een GLS met een 1361 cc motor van 72 pk En er komt nog een kostelijke cabriolet voor de liefhebbers. De bagageruimte is uiteraard niet groot. Die kan echter rui mer worden gemaakt door de achterbank neer te klappen Dat is op zichzelf een kwestie van enkele gemakkelijk uit voerbare handgrepen Maar er is wel wat ingewikkeld stoeiwerk nodig om de met elastiekjes bevestigde hoe- denplank weg thaten Zo ontstaat er een prettig roya le ruimte. Maar niet om een hond of andere dieren mee te nemen. Want als die over die wiebelende plaatijzeren vloer lopen is het of horen en zien in de auto vergaan. Stillig gende bagage kan men ech ter hoog optasten. Zoals men ziet: hier en daar wat kritiek Maar over het alge meen kan het wagentje er goed mee door. Nu moet het in zijn klasse wel opboksen tegen een uitgebreid leger concurrenten. Maar die pres teren niet meer en kosten nauwelyks minder En in zui nigheid leggen zy het af te gen de Samba. Ik ben be nieuwd of dat argument nu echt doorslaggevend zal zijn... I Ervaringen I naaktmodel bestudeerd LEEUWARDEN (GPD) - Naaktmodellen zijn onder- Jm werp van een breed opgezet te studie van twee studentes - aan het Sociaal Hoger Onder- wijs Friesland (SHF) in Leeu- warden. Marloes en Hetty A gaan na welke ervaringen g naaktmodellen opdoen bij het poseren voor pornoboek- W jes. -bladen en -films y Ze hopen aan het licht te bren gen of er inderdaad misbruik van vrouwen wordt gemaakt door de seksindustrie en op welke schaal. „In feite is het een enorm groot circuit waar in zy een rol spelen", zo luidt 'n hun veronderstelling. „Vast staat wel dat sommige vrou- |C wen niet eens weten voor welke bladen ze eigenlijk po- seren" 15 sluier van geheimzinnig heid die over de seksindus trie ligt, willen ze in elk geval I oplichten. „Volgens ons wor den er ook in de privé-sfeer f veel naaktfoto's gemaakt, die later worden verkocht". )verigens hebben tot nu toe maar weinig vrouwen gerea geerd op hun oproepen in vrouwenbladen en adverten ties in een aantal landelijke dagbladen. „Misschien zijn ze bang voor chantage, maar I3 WÜ denken dat het vooral schaamtegevoel is. UTRECHT (GPD) - Officier van justitie mr. P. Bender in Utrecht heeft vanmorgen 20 jaar gevan genisstraf geëist tegen een 26-ja- rige inwoner van Lunteren we gens moord op de 42-jarige me vrouw Korver uit Breukelen op 14 oktober van het vorig jaar Hoewel het Pieter Baancentrum (psychiatrische inrichting) had geadviseerd de verdachte on voorwaardelijk ter beschikkig van de regering te stellen (tbr), meende de officier uit oogpunt van vergelding en bescherming van de maatschappij dit naast zich neer te moeten leggen. Verdachte O. koos op 14 oktober in Breukelen een volstrekt wille keurig slachtoffer uit dat hij voor zijn gevoel moest doden. Nadat hij het huis had geobserveerd, om vast te stellen of de vrouw al leen thuis was, belde Teunis aan en vroeg hy de vrouw of hy mocht telefoneren. Eenmaal bin nen stelde de verdachte zijn daad. Advocaat mr Bouwman uit Utrecht vond het simplistisch geredeneerd dat de officier lou ter uit wraak de verdachte 20 jaar in de gevangenis wilde opslui ten. „Mijn cliënt is ernstig ziek, gestoord kun je wel zeggen. Zijn afwijkingen vragen om snelle psychiatrische hulp. Een lange gevangenisstraf voor mijn cliënt is in het nadeel van de maat schappij. Want wanneer pas na lange tijd tot behandeling van mijn cliënt wordt overgegaan, is dat volstrekt zinloos", aldus mr. Bouwman. Uitspraak over 14 dagen. - "En joeg de vossen door het staande koren", roman van Jan Siebelink, Meulenhoff Neder land, prys 29.50. - "Hoe de dieren in de hemel kwa men" door J.M.A Biesheuvel, Meulenhoff Nederland, prijs 15. - "Elvis", levensbeschrijving door Albert Goldman, Sijthoff, prijs 29.50. - "De weegschaal van ons leven", roman van Gé Verhoog, Zomer en Keuning, prijs 19.50. - "Het grote kruidenboek" door Waverley Root, Zomer en Keu ning, prijs 32.90 - "Beatrix Regina (1982)" door Fred Lammers, Hollandia, prys 19.75. - "Nog is links niet verloren" door Coos Huysen, Unieboek, prys f 19.50. Drie bundels sprookjes van Hans Christian Andersen, geïllu streerd door Lidia Postma, Van Holkema en Warendorf, prijs 16.90. - "Avontuur in Venetië", thriller van Helen Maclnnes, Sijthoff, prijs 23.50. - Twee detectives van Nicolas Free- ling: "Confrontaties" en "Grens conflict", Sijthoff, prijs 18.50 per stuk. - "Zo kwam scouting naar Neder land" door J H van der Steen, Europese Bibliotheek, prijs 35,- "Hemofihe in Nederland" door C.Th.Smit Sibinga, De Tijd stroom, prys 25.-. - "De dreigende stilte in Taalland". kinderboekendebuut van Rudolf Geel, Meulenhoff Informatief, prys 19.50. - "Maarten weet het beter", kinder boek van Helen Young, Meulen hoff Informatief, prijs 18 50. - "De spoken van Godfried Bo- mans" door Jeroen Brouwers. Arbeiderspers, prijs 24.50. - "Vader worden kun je leren" door Peter Mayle en "Mam, wat is gea- dopteert?" door Caroline Li vingstone, voorlichtingsboeken van Elsevier Focus, prys 13.50 per stuk. Kamer stemt in met kapitaalvergroting DEN HAAG (ANP) - De gehele Tweede Kamer stemt in met de deelneming van Nederland in de vergroting van het kapitaal van de Wereldbank. Maar met be trekking tot het nieuwe beleid van de Wereldbank, die ontwik kelingslanden van krediet voor ziet, traden gisteren tydens het debat over de kapitaalvergroting scherpe meningsverschillen aan het licht tussen enerzijds de PvdA en D'66 en anderzijds het CDA Zowel Eveline Herfkens (PvdA) als Herman de Schaper (D'66) hekel den het beleid van de Wereld bank, waardoor 40 procent van de armste bevolking van de Der de Wereld in de kou komt te staan. Dat is vooral te wyten aan de doorslaggevende invloed van de Verenigde Staten in het be stuur van de Wereldbank en de opvatting van de regering Rea gan. dat ontwikkelinshulp vooral gebaseerd moet zijn op vertrou wen in de economische vooruit gang op basis van het vrye Door minister Van Dijk (ontwikke lingssamenwerking) werd tegen gesproken dat er sprake is van een beleidswijziging. De laatst bekende gegevens dateren van het jaarverslag van de Wereld bank dat vorig jaar is uitge bracht. en daaruit valt geenszins af te leiden dat de bank minder dan voorheen doet aan platte landsontwikkeling en agrarische projecten ten gunste van projec ten naar westers ontwikkelings model Zyn collega Van der Stee (finan cién) betoogde dat de Wereld bank by kredietverlening aan ontwikkelingslanden geen poli tieke voorwaarden stelt De kredietvoorwaarden beogen slechts het doel van de ontwik - kelingskredieten te waarborgen, aldus Van der Stee Dat kan wel inhouden dat de overheid zich terughoudend moet opstellen, al dus de minister ALMELO (GPD) - By de Almelo se rechtbank zyn gisteren tegen de Enschedeers De R. (45) en B. (39) voor hun betrokkenheid in hun affaire met valse Ameri kaanse 100 dollarbiljetten res- pcctievelyk straffen geëist van twee jaar en één jaar en zes maanden De zaak tegen de der de verdachte, de 39-jange N uit Enschede, werd verdaagd De drie inwoners van Enschede waren vooraanstaande leden van de politieke party Burgerbelan gen B. was penningmeester en N. zit als onafhankelijke in de ge meenteraad. Hy zou lijsttrekker zyn van de party by de komende verkiezingen De officier van justitie vond dat De R en B. in strijd met de belan genbehartiging hadden gehan deld en eiste dat het tweetal voor de tyd van vyf jaar het actief en passief kiesrecht wordt ontzegd. Bewezen werd gracht, dat De R. 270 valse biljetten heeft inge voerd en dat B heeft geprobeerd 32 exemplaren te verzilveren by twee banken in Enschede N was ten laste gelegd dat hy be gin december in Deventer by twee verschillende banken 56 valse bibettcn had ingewisseld en enkele dagen lafer in Rotter dam 99 valse briefjes. Daar was hy ontmaskerd en kwam de zaak aan het rollen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15