<z contactlenzen, da's pas fijn Wethouder gewaardeerd Bonden breken overleg met welzijnswerk af van der WIEL Wedde wethouders in VNG'VoorsteUen FNV: acties bij NS WOENSDAG 31 MAART 1982 Varia Nadat ik James Clavall, de bestsel ler-auteur van King Rat", „Tai- PanShogunen Noble Hou se" (de verkoopcijfers liggen in elk geval boven de 10 miljoen ex emplaren) alle Rembrandts in het Rijksmuseum had laten zien en hem verteld had dat Rem brandt de voornaam was en niet de achternaam (daar keek hij van op), gingen we op zijn ver zoek eenvoudig lunchen: kom metje rijst, saté, gado-gado, glas bier en een kop koffie toe. Drieë neenhalf jaar Japanse krijgsge vangenschap (lees: „Rattenko ning") en een paar jaar in Hong kong hadden ervoor gezorgd dat hij liever rijst at dan aardappe len. Had ik kinderen?, wilde hij weten. „Ja, twee dochters". Ha, hij ook! Hoe oud zijn ze, vroeg hij. „Drie en zes", zei ik. Dan zijn ze op hun ergst, riep hij vrolijk, en hij reciteerde een versje over de 2-, 3-, 4-, 5- en 6-jarigen: „The terrible 2's the awfxd 3's the ghastly 4's the impossible 5's the catastrophic 6's". De verschrikkelijke 2's, de afschu welijke 3's, de afgrijselijke 4's, de onmogelijke 5's en de katastrofa- le 6's... Zijn dochters waren al volwassen, de ene had net met haar vriend een restaurant in Houston geopend en werkte nu 32 uur per dag, „maar met ontzet tend veel plezier", en zijn andere dochter van 24 was met hem en zijn vrouw meegekomen op hun kruistocht langs Lissabon, Parijs en Amsterdam. Het is een mooi ding, zei hij, als je verhouding met je dochter nog goed is, ook als ze al 24 jaar is. Ze was een Natio nal Health-kindje, vertelde hij. De Clavells woonden in Italië toen Mevrouw Clavell in ver wachting raakte. Er was toen een Italiaanse wet dat een jongen die in Italië geboren werd de Ita liaanse nationaliteit kreeg en in het Italiaanse leger moest dienen. Dat leek hun niet zo'n goed idee, ze verhuisden kort voor de ge boorte naar Engeland, hadden echter geen rooie cent, zodat Fleur met de gratis hulp van de Engelse Nationale Gezondheids dienst ter wereld moest worden gebracht. „Ik ben nooit opgevoed met het idee dat je iets kon krij gen zonder er voor te werken", zei James Clavell, „maar toen heb ik voor het eerst beseft dat het de be langrijkste taak van de staat is zijn burgers te vrijwaren van de angst dat zij door geldgebrek de benodigde medische hulp zouden moeten ontberen!" Toen hij, in 1970, eens een conflict had gehad met zijn dochtertje dat toen 12 jaar was, had hij een haikoe-achtig miniatuurgedicht je voor haar gemaakt, vertelde hij: Growing up is hard... But growing down is harder". Hoe zou je dat kunnen vertalen? Opgroeien is moeilijk, neer- groeien is moeilijker? „Growing down" is afnemen: „De opgang is moeilijk, de neergang is moeilij ker"? Ik stel dit voor: „Ouder worden is moeilijk... Maar oud worden is moeilijker". Clavells schrijverschap is voortge vloeid uit zijn diensttijd. Als 18- jarige nam hij vrijwillig dienst, kreeg het commando over een stuk luchtafweergeschut bij het vliegveld Farnborough, en moest de eerste dag de beste al een aan val afslaan van laag vliegende Duitse jagers. Zoals hij tijdens de opleiding geleerd had („want ze dachten daar nog steeds dat ze met de Eerste Wereldoorlog bezig waren"), sprong hij overeind om rechtop staand leiding te geven aan het afweervuur, toen hij zo'n Duitse jager op ooghoogte op zich af zag komen. „Mijn god, wat een stupide voorschrift!", dacht hij, en hij wierp zich als een wiede weerga plat tegen de grond- Hij werd naar het Verre Oosten af gevaardigd, raakte in Japanse krijgsgevangenschap (3,5 jaar), en schreef daarover zijn eerste roman: „Rattenkoning". Daar voor had hij al zijn eerste film script geschreven: „The Fly", een SF-verhaal over een geleerde die zichzelf onzichtbaar kan ver plaatsen door zich eerst in mole culen op te splitsen. Op een dag komt een vlieg tussen zijn mole culen terecht, het wordt een rom- melzooitje, de vlieg wordt opge scheept met het hoofd van de ge leerde, diens vrouw probeert de vlieg terug te vinden, ze vindt hem als hij zichzelf net heeft vast- gevlogen in een web, daar nadert de spin al!, de bioscoopbezoekers zien de doodsbange vlieg met het mannenhoofd in close-up, en ho ren hem met een heel dun, iel piepstemmetje roepen: „Help me! Help me!" Later ontmoette James Clavell een Chinees met wie hij bevriend raakte. Toen deze hoorde dat Clavell het script voor „The Fly" had geschreven, vertelde de Chi nees dat hij zich, kort nadat hij die film gezien had, had staan scheren thuis, toen een vlieg die naar buiten wilde hevig zoemend een paar keer tegen het raam was gebonsd. Hij had toen, met de film nog in zijn onderbewust zijn, een heel iel dun stemmetje horen roepen: „Help me! Help me!" Daar was hij toen zo van geschrokken, dat zijn scheermes was uitgeschoten, waardoor hij zich tot bloedens toe aan zijn hals had verwond.. 'Een fascinerende hondebaan'. Dat antwoordde een wethouder enkele jaren geleden op de vraag hoe hij tegen zijn werkzaamheden aankeek. De uitla ting is terug te vinden in het rapport 'De wethou der gewaardeerd' dat gisteren door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) naar buiten werd gebracht. In dit rapport, aangeboden aan minister Ed van Thijn van binnenlandse zaken, wordt beschreven hoe de wethouder sinds het midden van de jaren zestig steeds meer een centrale positie binnen het gemeentebestuur is gaan innemen. Zijn bestuurlij ke verantwoordelijkheid is daarmee verzwaard. Zijn rechtspositie is echter niet op evenredige wijze versterkt, zo concluderen de samenstellers van het rapport die een aantal aanbevelingen doen om tot een verbetering van die positie te komen. Eén van die aanbevelingen is een ander weddesysteem dat er op neer komt dat vooral de wethouders in de kleinere gemeenten financieel beter worden gehonoreerd. De Rotterdamse wethouder J.G. v.d. Ploeg, één van de medewerkers aan het rapport, zei er gisteren het volgende over: "Het gaat er om dat wethouders in financieel opzicht de waarde ring krijgen die hun toekomt. Het werk van wethouder is de afgelopen jaren onnoemelijk verzwaard. Vroeger hoefde een wethouder niet veel meer te doen dan het zetten van handtekeningen, het bezoeken van gemeenteraadsvergaderingen en het meestal geven van nietszeggende antwoorden. Dat is halverwege de jaren zestig allemaal anders gewor den". "Een wethouder heeft niet al- leen meer te maken met het College van Burgemeester en Wethouders en met het amb tenarenkorps, hij moet ook rekening houden met de ge meenteraad, zijn partij en de bevolking. Dat is één van de verworvenheden uit het re cente verleden, waar we best gelukkig mee kunnen zijn, maar wat wel het uiterste van de capaciteiten van de wet houder vergt. Een wethouder moet tegenwoordig naar alle kanten verantwoording af leggen. En daar mag behalve een sociale waardering ook wel een behoorlijke financië le waardering tegenover staan". De samenstellers van het rap port springen vooral in de bres voor wethouders die po litieke verantwoordelijkheid dragen in gemeenten met een inwonertal van tussen de 18.000 en 30.000 inwoners. Op dergelijke wethouders zou fysieke en psychische roof bouw worden gepleegd. Im mers, pas in gemeenten met meer dan 30.000 inwoners wordt het wethoudersambt als full-time job gezien en dienovereenkomstig gehono reerd. Beneden die grens worden wet houders geacht de bestuurlij ke bezigheden in enkele da gen te kunnen afwikkelen. Een part-time baan, naast het wethouderschap, is dan no dig om het inkomen op een -behoorlijk neil te brengen. Noordwijk wethouder Ted Jansen: "Inderdaad... het is roofbouw Geen iïoDbyisme De Rotterdamse wethouder Van der Ploeg nogmaals: "Het streven van de centrale overheid is er op gericht het lokale bestuur te versterken. Maar als men steeds meer ta ken naar de gemeenten wil doorschuiven dan hoort daar ook een goede functieom schrijving en een goede wed- deregeling voor de plaatselij ke bestuurders bij. Zodat je iedereen kunt krijgen die daarvoor geschikt is. En niet alleen mensen die toevallig nog iets achter de hand heb ben of op grond van een be paalde baan het wethouder schap er wel bij kunnen doen. Een gemeente bestu ren is geen hobbyisme meer". De VNG is er voorstander van de full-time-grens voor wet houders terug te brengen tot gemeenten vanaf 18.000 in woners. Ted Jansen, al tien jaar wethouder in Noordwijk, een gemeente met ongeveer 23.000 inwoners, behoort vol gens het rapport tot degenen op wie fysieke en psychische roofbouw worden gepleegd. Hieronder volgen de afgeronde bedragen die wethouders bruto per maand verdienen in het huidige systeem en daarna de bedra gen zoals die volgens het VNG zouden moeten zijn. Gemeenten met Honorering per maand VNG-voors inwonertal in guldens tot 2000 702 1449 4.000 972 1735 8.000 1551 1975 14.000 2504 3248 24.000 3761 6463 40.000 5414 7058 60.000 6661 7698 100.000 7698 8419 150.000 8678 9197 375.000 9456 10.037 meer dan 375.000 10.525 10.952 Kan hij die conclusie uit het VNG-rapport onderschrij ven? Jansen: "Ik denk inderdaad dat het zo is. De vergoeding voor je bezigheden als wethouder is onvoldoende voor een to taal inkomen. Je moet er een part-time functie bijnemen. Die combinatie veroorzaakt UTRECHT (ANP) - De acties op de ziektewetafdelingen van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) voor in schaling in een hogere loon- groep worden beëindigd on danks het uitblijven van over eenstemming over de conflict stof. Dit heeft de actievoerende achterban van de Dienstenbond FNV bij het GAK besloten. Het eindvoorstel van de commis sie van drie wijze mannen - pro motie van een kleine 200 van de 800 ziektewetbeambten naar een hogere loongroep maar daar tegenover lagere inschaling van Einde aan GAK-acties nieuwe medewerkers dan nu ge bruikelijk is - is voor de actie voerende FNV-ers onaanvaard baar. Beter geen akkoord dan een slecht akkoord, zo werd be sloten. De leden zien er echter weinig heil in om op dit mo ment verder te gaan met stakin gen op de ziektewetafdelingen. De teleurstelling over het resul taat zal volgens bestuurder Her man Hoogduin van de Diensten bond FNV op een later tijdstip wel weer tot nieuwe acties kun nen leiden. Dat zou dan volgens hem in een breder verband gaan geschieden, waarbij het levende ongenoegen over het "sociale wanbeleid" van het GAK in z'n geheel tot uiting moet komen. De acties bij het GAK, die plaatsvonden in augustus van het vorig jaar en in februari van dit jaar, hebben de Diensten bond FNV alles bij elkaar (sta kingsuitkeringen en organisa tiekosten) ongeveer een kwart miljoen gulden gekost. FNV wil gesprek over Estel UTRECHT (ANP) - De ABVAKA BO (FNV) en de CFO (CNV) heb ben het overleg met de werkge vers in het welzijnswerk afgebro ken. Ze zijn boos over de wat zij noemen "chaotische besluitvor ming" bij een aantal werkgevers verenigingen, waardoor een so ciaal statuut waarover bij de on derhandelingen overeenstem ming was bereikt de mist in is ge gaan. De werkgeversachterban heeft ook een aantal cao-wijzi gingen waarover de onderhande laars het eens waren geworden niet aanvaard. De sectoren die onder de cao-wel zijnswerk vallen (jeugdwelzijns werk. kindercentra, vormings- en ontwikkelingswerk, sociaal- cultureel werk en maatschappe lijke dienstverlening inclusief gezinsverzorging) tellen rond 130.000 werknemers. De onderhandelingsdelegaties werden het na langdurig onder handelen begin dit jaar eens over het sociaal statuut Daarin zijn afspraken opgenomen over het personeelsbeleid alsme de bepalingen over de democra tisering - per 1 april 1985 - van de stichtingsbesturen. Het akkoord is deze maand voorgelegd aan de leden van de zes werkgeversver enigingen en nu blijkt alleen de werkgeversvereniging voor so ciaal-cultureel werk het te aan vaarden. Bestuurder L. Geradts van de AB VAKABO zei gisteren, dat de bonden al meer hebben moeten constateren dat de achterban van de meeste werkgeversverenigin gen in het welzijnswerk een aan tal maatschappelijke ontwikke lingen niet zo best volgt. "Als het gaat om zaken als medezeggen schap, faciliteiten voor de vak bondskaderleden en democrati sering van de besturen zijn ze niet thuis", aldus Geradts. "Dan zoeken ze krampachtig argu menten om de democratisering af te houden. UTRECHT (ANP) - Als de directie van de NS zich niet soepeler gaat opstellen tegenover de cao-wen sen dan zullen acties bij de spoorwegen volgen om de onder handelingen onder druk te zet ten. FNV gisteren op een landelijke kadervergadering in Utrecht be sloten. Het resultaat van het overleg dat tot dusver is gevoerd over een nieuwe cao is veel te mager, zowel op het gebied van een aantal sociale knelpunten als wat betreft een garantie voor het volledige ziekengeld, zo stelt de vervoersbond UTRECHT (ANP) - De Industrie- bond FNV wil snel een gesprek met minister Terlouw van econo mische zaken over de "ontvlech ting" van het Duits-Nederlandse staalconcern Estel en over het voortbestaan van het Nederland se deel Hoogovens. Terlouw heeft maandag met zijn West- duitse ambtsgenoot Lambsdorff over Estel gesproken. De Industriebond verklaarde giste ren teleurgesteld te zijn over wat Terlouw in het openbaar over dat overleg gezegd heeft. De minis ter zou niet krachtig genoeg ge reageerd hebben op uitlatingen van Lambsdorff dat de Duitse overheid met de schulden van Estel niets te maken heeft. Vol gens de Duitse minister is de ver deling van de schuldenlast onder de twee fusiepartners een zaak van de bedrijven zelf De Industriebond FNV stel daar tegenover dat de voorwaarden voor steunverlening aan het Duitse staalconcern Hoesch in feite de oorzaak zijn geweest van het uit elkaar vallen van Estel. "De Duitse politiek is dus zeker in het geding", aldus districtsbe- stuurdcr Henk Krul van de in dustriebond Estel heeft voor ruim een miljard gulden schuld die volgens de Industriebond voornamelijk in Duitsland zijn gemaakt. De bond wil bij het gesprek over Estel en Hoogovens ook minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid betrekken. Volgens Henk Krul moet de toe komst van Hoogovens behalve met een steunoperatie ook met een werkgelegenheidsplan ge waarborgd worden. roofbouw. Als wethouder van een gemeente met 23.000 inwoners heb je bijvoorbeeld met evenveel bezuinigings problemen te maken en moet je je door evenveel verslagen en circulaires heenwerken dan een collega in een ge meente boven de 30.000 in woners. Soms kost het je nog meer tijd dan die collega om dat in die grotere gemeente meer wethouders zijn die de taken kunnen verdelen. Al met al ben ik, als je de uren bij elkaar telt. ruim drie da gen in de week met mijn wet houderschap bezig". Jansen is daarnaast anderhalve dag per week in touw als lid van Provinciale Staten en werkt ook nog wekelijks één dag bij een particuliere 'baas'. Jansen: "Die combina tie van politieke functies is tot nu toe mogelijk gebleken omdat de wethouders 's avonds en de provinciale statenleden overdag vergade ren. Wat ik de afgelopen jaren als politicus duidelijk heb er varen is dat er steeds meer werk op je afkomt. Vergele ken bij tien jaar geleden is de taakverzwaring voor bijvoor beeld een wethouder zeker verdubbeld. De papiermassa die wij moeten verslinden is enorm toegenomen". "Daarbij komt dat er in een plaats als Noordwijk welis waar drie dagen voor het wet- houderswerk staan maar dat je die werkzaamheden niet altijd op drie dagen kunt con centreren. Het werk spreidt zich over de hele week. over dag en 's avonds. En dat geldt natuurlijk ook voor collega's in vergelijkbare situaties". Carrière Volgens de samenstellers van het VNG-rapport kunnen de genen die hun politieke werk met een part-time-baan in het bedrijfsleven (moeten) com bineren hun carrièremoge lijkheden in laatstgenoemde sector wel afschrijven. Jan sen beaamt dit. "Als je bij een baas werkt en je gaat in de politiek dan is dat funest voor je carrière. Je b«-nt niet meer continu beschikbaar en dat is natuurlijk een handi cap. Ik heb zelf ook destijds een andere functie moeten aanvaarden. Anderzijds vind ik het politieke werk een ver rijking voor iemands maat schappelijke visie En de combinatie bedrijfsleven-po litiek ervaar ik als verfris send". Jansen staat dan ook niet te trappelen van ongeduld om full-time politicus te worden. De aanbeveling van de VNG- commissie om al in gemeen ten vanaf 18.000 inwoners met 'professionele' bestuur ders te gaan werken maakt bij hem de nodige aarzelin gen los. "Als je heel stringent gaat rekenen en je gaat er vanuit dat bij 40 uur werk in de week een full time baan voor een wethouder moet worden gecreeerd dan kom je daar in een gemeente met 18 000 inwoners wel aan. Maar ik vind niet dat je zo moet rekenen. Het baantje van wethouder vergt nou eenmaal erg veel tijd, vaak meer dan 40 uur. Maar ook in andere sectoren van de maat schappij wordt wel meer dan 40 uur in de week gedraaid zonder dat dat allemaal zo precies wordt geregistreerd. In de zakenwereld wordt ook dikwijls nog 's avonds werk mee naar huis genomen en wat dacht je van middenstan ders en landbouw Nd Ik zou als wethouder niet graag een full-time baan willen clai men op basis van een 40-un- ge werkweek. Dat is mij te statisch" Terughoudens Ook de door de VNG bepleite betere salariëring van wet houders ontlokt Jansen geen enthousiaste bijval. Jansen: "Ik kan slechts voor mezelf spreken maar ik heb geen be hoefte aan meer geld In een tijd dat het economisch niet zo geweldig gaat en er offers worden gevraagd vind ik dat bestuurders nu zeker niet voorop moeten lopen met in komensverbeteringen. Ik vind het eerlijk gezegd al gê nant dat de overheid 5 mei de ambtenaren vrijgeeft. Wie be taalt dat? Een particuliere werkgever kan ook niet zo maar eventjes een vnje dag weggeven. Nee, de overheid moet zich naar mijn mening nu juist heel terughoudend opstellen'' Het gehanteerde argument dat een wethouder vergeleken met een burgemeester in de zelfde gemeente wordt on derbetaald kan Jansen niet vermurwen al geeft hij toe dat de taak van een wethou der minstens zo zwaar is als die van een burgemeester. "Een burgemeester en wet houder werken even hard en dragen een even grote verant woordelijkheid. Maar een wethouder heeft daar ook nog een politieke druk by. Die politieke druk is sterk toegenomen door de mondig heid van de bevolking en de vele actiegroepen. Je praat vaak met heel gespecialiseer de groepen. De ene keer moet je met kernenergiedeskundi gen over de Kalkarheffing in de slag, de andere keer zit je met chemici om de tafel om te discussiëren over fluor in het drinkwater. Daar moet je je allemaal in verdiepen want je kunt toch geen onzin gaan zitten uitkramen" Het is mede die taakverzwaring die de VNG tot het ra pi Oil 'De wethouder gewaardeerd' heeft geïnspireerd. Minister Van Thyn heeft inmiddels la ten weten wel te voelen voor een 'opwaardering' van de functie van wethouder De ongeveer 2100 hele of halve politici die zich momenteel met "de fascinerende honde baan' bezighouden wachten al dan niet nieuwsgierig af ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11