D Vrij-uit De Mos: "Cruijff moet hier blijven Eijkenbroek volgt Kessler op bij AZ'67 Als FC Stoop eens naar Leiden komt. -c Tegenslag Pedro van Raamsdonk DINSDAG 30 MAART 1982 Sport door Ruud Paauw Dé Sloop, die eigenzinnige voet- bal- en liftenspecialist, wil met de FC Amsterdam naar Almere. Ach. meer toeschouwers krijgt hij er zeker, om de simpele re den dat minder dan nu nau welijks tot de mogelijkheden behoort. Het zou een heel nieuwe ontwik keling zijn. Toen het betaald voetbal hal verwege de jaren vijftig zijn intrede deed. togen de voet ballers (of hun zaakwaarne mers) kris kras door het land op zoek naar de hoogst bie dende. Daar komt nu een va riant bij: in de opvatting van Stoop zou een club haar boel tje kunnen opnemen en neer strijken op de plekfken) waar de meeste toeschouwers zijn te verwachten. Als het de FC Amsterdam zou lukken aan gaan er vast meer piekeren over een dergelijke verhui zing. Steeds losser wordt zo de band tussen club en omge ving. Maar die heeft op dit moment ook nog maar weinig te betekenen. Hoeveel Alk- maarders voetballen er ook weer in AZ Overigens vind ik het vreemd dat Stoop met zijn ploeg naar het uil-middelpuntige Almere wil. In het hart van Holland ligt Leiden, een plaats met meer dan 100.000 inwoners, die niet eens meer een ama teur-hoofdklasser op de been kan brengen. Op de zondagen dat UVS uitspeelt, zou de FC Stoop met een beetje goede wil in de Kikkerpolder te rechtkunnen. En daar komt vast meer dan 800 man op af. Bij UVS (en andere clubszul len ze wel met afgrijzen ken nis nemen van deze suggestie, maar laten we wel zijn: nog nimmer heeft de voetballerij in Leiden zon eb-sland be leefd. Een opkikkertje. hoe klem ook. zou geen kwaad kunnen. Operette Veertien dagen geleden stond in deze krant een interview afgedrukt met de oud-UVS- spelers Koos Hannaart en Will Henskens. die tegenwoor dig voor de Rotterdamse hoofdklasser Neplunus uitko- Op de merkwaardige uitlatin gen van de heren ben ik niet ingegaan, want ik meende dat dat niet nodig was. Zel den heb ik voetballers zichzelf zo beeldig als hansworsten zien afschilderen. Uitvoerig gaven ze aan hoe feestelijk het er bij Neptunus in de kantine toegaat. "Waar bij UVS een uur na de laatste groep de bel voor de laatste ronde wordt geluid, geven ze bij Neptunus het sein voor de volgende ronde". Een trai ningskamp vlak voor de com petitie draaide uit op een "feestweekend", de trainer (door Hannaart en Henskens builen het veld als "halve zool" betiteldwilde niet dat zijn spelers voor vier uur Ik meende dal iedereen dal er wel in zou herkennen. Daar behoefde toch geen woord meer aan te worden vuilge maakt. Sindsdien heb ik nog al wat mensen gesproken die vonden dat de oud-UVS-ers het toch maar reuze getroffen hebben. Het is maar hoe je het bekijkt. Ooit heb ik gelezen dat het tweetal naar Neptunus ging omdat het in de hoofdklasse wilde blijven spelen. Daar viel wat voor te zeggen. Maar dan gaat het toch om het spél. om de spelkwaliteit. om de ambitie hoog te blijven spelen en niet om het uitgebreid in nemen, waar ze nu zo hoog over opgeven. "Die feestelijke samenkomsten in het clubhuis heeft de band onder de spelers inmiddels stevig gemaakt, weten ze. Dé basis voor de prestaties in het veld". Mooi, hoor. Maar waar staat dat Neptunus op de ranglijst nu eigenlijk? Derde van onderen, met dertien puntjes uit zeventien wed strijden, zwaar in degrada tiegevaar. Nu vraag ik u. "We hebben geen kampioens- ploeg", meldde Hannaart keurig in het interview. En inderdaad, zo kun je het óók onder woorden brengen. Over UVS zei hij: "Als straks die keiharde degradatiepar tijen gespeeld moeten wor den, ben ik benieuwd hoe ze het er af brengen". Datzelfde geldt, ironisch ge noeg, ook voor Neptunus. En dan zullen we eens kijken of ze daar echt kunnen dweilen met de tap open. Drama Als de roddels juist zijn dan wachten het Franse voetbal in het algemeen en St. Elienne in het bijzonder nog dramati sche tijden. Het botert namelijk niet meer lussen de toonaangevende spelers van zowel St. Etienne als het Franse nationale elf tal: Platini en Larios. Jarenlang waren ze met elkaar bevriend, trokken ze in en buiten het veld met elkaar op en kenden eikaars spel van haver tot gort. Nu is het helemaal mis: geen woord meer tót en geen blik meer ndar elkaar Wat wil namelijk het geval: de echtge note van Platini heeft zich in de armen gestort van Larios. Arme bondscoach Hidalgo. Dat krijgt hij ook nog aan zijn kop. Merkwaardig is de uitwerking die de affaire op beider spel heeft. Platini is binnen de krijtlijnen beter dan ooit, met woede als inspiratiebron, en Larios bakt er maar weinig Ach ja, we weten het allemaal: "De liefhebbende vrouw is een slavin die haar ketenen laat dragen door haar mees ter". En die dingen wegen La rios kennelijk als lood. De redding van het Franse team zou in handen liggen van mevrouw Platini. Als zij terugkeert naar de maestro zal het wel weer goed worden. Kweenie. Zou mevr. Platini niet met béi den kunnen verkeren? Het ge zin is toch al niet meer de hoeksteen van de samenle ving en driehoeksverhoudin gen zijn van alle eeuwen. Pla tini zou dan waarschijnlijk wat minder gaan spelen, maar Larios hopelijk wat be ter het risico is zo wat beter gespreid voor Hidalgo Als ik mevrouw Platini was, zou ik het zalig vinden: amoureuzen met de complete top van het Franse voetbal, tot glorie van het vaderland. Haar wacht vrijwel zeker het Legioen van Eer als Frank rijk in Spanje de wereldtitel grijpt. Maar ja. ik bén mevrouw Plati ni niet. Helaas. Parker Parker heeft gisteravond af scheid genomen vanja, ei genlijk zou ik moeten zeggen van Parker, maar dat leidt slechts tot verwarring. Om duidelijk te blijven: Parker heeft na vijf jaar zijn spon soractiviteiten bij de Leidse basketbalvereniging-met-tij- delijk-die-naam beëindigd. Dat gebeurde in stijl. In Holi day Inn was een bijeenkomst belegd waarvoor al die men sen waren uigenodigd die in de loop der jaren op een of an dere manier met de club te maken hebben gehad. Robert Bockweg, de commercië le man achter Parker-Neder- land. is naar mijn weten de eerste sponsor die zich niet al leen aankondigde, maar te vens als zodanig afkondigde. Tot dusver maakten sponsors veel lawaai als zij begonnen, als zij ermee stopten, glipten zij stilletjes via de zijdeur weg. Er was ook meestal wel Bockweg heeft er mede voor ge zorgd dal een andere sponsor zijn taak overneemt en aldus de continuïteit van de vereni ging gewaarborgd. Een cor- ROBERT BOCKWEG recte, zakelijke manier van doen die anderen tot voor beeld strekt. Met zijn sponsoring heeft Bock weg nooit iets anders dan commerciéle doelen nage streefd. In zijn toespraak gis teren legde hij dat nog eens koeltjes en haarfijn uit. Het ging Bockweg met om de naamsbekendheid van zijn produkt. maar om de aan dacht van de jeugd ervoor Het was te veel verbonden met oudere mensen. "Als je vijftig jaar getrouwd was. kreeg je een set pennen. Maar Niet x-olleybal, ijshockey of honkbal bleken geschikt om te bereiken wat hij wilde, maar basketbal. Zo eenvoudig lag het Zijn doel heeft hij nu bereikt en daarom zet hij een punt ach ter de sponsoring Rustig, za kelijk. maar wel netjes Dat laatste mag best eens worden gezegd Ik blijf overigens fel bezwaar maken tegen het feit dat spon sors in Nederland altijd eisen dat de club de naam van hun produkt draagt Het is zeer hinderlijk. In Amerika, zo vaak het voorbeeld op het ge bied van reclame en sponso ring, piekeren de geldgevers er met over de namen van de belangrijke clubs te wijzigen. Zo zou het hier ook moeten gaan, om de "vervreemding" die de vele naamst^erandenn- gen met zich meebrengen te gen te gaan. Op dat punt blijf ik drukken. Bockweg zal toch nog een band met de basket ba Isport hou den. Hij gaat als sponsor op treden voor evenementen als het basketbalgala en het ka- del ten toernooi. Heeft de sport, de camerader ie. dan toch nog een gevoelig snaar tje geraakt, vroeg ik hem. Nou. nee Hij glimlachte wat. Zelfs als dat zo was, zou hij het voor geen prijs willen er kennen. In de wereld van Ro bert Bockweg is geen plaats voor sentimentaliteit. Het zou kunnen worden uitgelegd als zwakte. En dat is het laatste wat hij zou willen. Sentimen taliteit vertroebelt alleen maar. Je verkóópt er niks Nieuwe trainer wil verder met 'nummer 14' AMSTERDAM (GPD) - Aad de Mos is van mening dat zijn succes bij Ajax voor een belangrijk deel zal afhangen van het feit of Johan Cruijff zijn contract zal verlengen. De 33-jarige Hagenaar die komend seizoen als opvolger van de naar Zwitserland terugkerende Kurt Linder hoofdtrainer wordt van de Amsterdamse eredivisionist, vindt dat de jonge ploeg voorlopig niet zonder een routinier als Cruijff kan. „Ook zonder hem zijn dit seizoen door Ajax heel wat punten bin nengehaald. Vooral in het begin toen het elftal lekker draaide. Die prestaties hebben echter nogal wat krachten gekost van de jongeren waardoor ze na eni ge tijd terugvielen. Cruijff is dan ook op het juiste moment geko men. Een heel seizoen goed spe len is voor die jonge ploeg alleen een te grote opgave gebleken. Met Cruijff kwam de rust terug en leerden de spelers om het ge duld op te brengen en de bal net zo lang rond te spelen tot er een kans ontstaat om plotseling toe te slaan. Ik denk niet dat de jon geren het gat dat door het ver trek van Cruijff zou 'ontstaan zouden kunnen opvullen. Er zou dan een geroutineerde speler moeten worden aangetrokken en die is er niet van het kaliber Cruijff. Daarom moet hij voor Ajax behouden blijven". De Mos gaat in zijn bewondering voor Cruijff zelfs zover dat hij stelt dat hij het helemaal geen bezwaar zou vinden als hij de n de toekomst naast Boskov neemt ontslag bij Real Madrid MADRID (ANP) Vujadin Boskov heeft gisteren ont slag genomen als trainer- coach van Real Madrid. Het bestuur van de Spaanse club, dat in een spoedzitting bij eenkwam. heeft het ontslag van de Joegoslaaf aanvaard. Tot het einde van de lopende competitie werd Luis Molow- ny met de leiding van het elf tal belast. Boskov diende zijn ontslagaanvraag in onmid dellijk na afloop van de uit wedstrijd tegen Las Palmas. Dat duel werd door Real Ma drid met 1-0 verloren, waar door de laatste kans op het kampioenschap verloren ging. Koploper FC Barcelona leed namelijk een zeer verras sende nederlaag op eigen veld tegen Espagnoj. waar door de strijd om de landsti tel weer open werd. Real Ma drid profiteerde niet van de misstap, hetgeen het ontslag van Boskov tot gevolg had. zich zou krijgen in de dug out. In het voorseizoen deed zich een dergelijke situatie voor toen Leo Beenhakker Cruijff als supervi sor naast (of liever gezegd boven) zich moest dulden. De Mos: „Johan heeft een duideij- ke en goede kijk op voetbal. Hij is er erg bij betrokken. Niet al leen als het om het eerst elftal van Ajax gaat. Hij heeft ook be langstelling voor de jeugd. Tot de allerlaagste categorie aan toe. Anderhalf jaar geleden heb ik hem als assistent-trainer al een paar maanden meegemaakt toen hij Beenhakker kwam helpen. Dit seizoen werk ik als speler met hem samen en ik kan alleen maar zeggen dat ik dat als erg goed ervaar. We zitten vaak op een lijn. Door de mensen wordt hij nogal eens als een eigenwijze jongen gezien maar die mening heb ik niet. Cruijff heeft wel de gelijk begrip voor een aantal za ken die Linder en ik aandragen. Die opmerkingen accepteert hij ook. Van de andere kant heb ik ook dingen van hem aangeno- Als jonge trainer heb ik een hoop van hem geleerd. Het zou toch onzin zijn als ik zou zeggen dat ik alles al weet. Als je weet dat trai ners als Michels en Weisweiler ook van hem hebben geleerd, zou het toch gek zijn als ik niet naar hem zou luisteren. Omdat ik goed met hem samenwerk zie ik geen concurrent in hem als trai ner. Trouwens, ambitie om oe- fenmeester te worden heeft hij nog niet. Gelukkig niet. Voor de toeschouwers, voor de spelers en ook voor mij is het alleen maar te hopen dat hij in ieder geval nog een jaar blijft voetballen bij Ajax". Als De Mos vandaag (dinsdag) met het bestuur van Ajax gaat praten over de looptijd van de nieuwe verbintenis voor zichzelf zal hij er niet alleen voor pleiten om Cruijff als speler te behouden, maar zal hij er tevens op aandrin gen dat de gehele spelersgroep in tact blijft. „We hebben een prima team dat niet mag veranderen. Wat mij betreft kan ook Ling blij ven. Ik heb zelf nooit problemen met hem gehad. Die problemen zijn er soms met Ling, maar een week later zijn ze alweer weg. Ik zal het bestuur wel vragen of de groep in de breedte kan worden versterkt. Als zelfstandig coach van Ajax won De Mos met zijn team 17 van de 19 wedstrijden die nog res teerden. Toch achtte het bestuur het raadzamer om hem nog een jaar in de wachtkamer te zetten en een geroutineerde oefenmees- ter, Kurt Linder, boven hem aan te stellen. In eerste instantie voelde De Mos zich gepasseerd en gedegradeerd, maar toen hij van het bestuur de schriftelijke toezegging kreeg dat hij de ALKMAAR (GPD) - Hans Eijkenbroek zal Georg Kessler opvolgen als trainer bij AZ'67. Die beslissing maakte het bestuur van de Alkmaarders gisteravond op een bijeen komst met de supporters bij monde van AZ-baas Klaas Molenaar bekend. hoofdtrainer van Ajax zou wor den zodra Linder zou vertrekken nam hij zich voor om geduldig af te wachten. Platini blijft in Frankrijk PARIJS (ANP) - Michel Platini, het Franse voetbalidool, vertrekt na het WK in Spanje niet naar het buitenland. Ondanks talrijke aanbiedingen van Italiaanse clubs, heeft de middenvelder van St. Etienne en het Franse elf tal besloten zeker tot na het EK 1984 in zijn vaderland te blijven spelen. "Er is nu meer dan ge noeg geschreven en gesproken over mijn mogelijke vertrek Ik blijf voorlopig in Frankrijk", ver klaarde Platini in een televisiein terview. De "vrije trap-specialist" wist nog niet voor welke ploeg hij het ko mende seizoen zal spelen. Behal ve van zijn club St Etienne heeft Platini ook wn lucratieve aan bieding gekregen van Paris St. Germain Frankrijk is in 1984 het gastland voor het toernooi om het Europees kampioenschap Op die bijeenkomst werd de lei ding van AZ overspoeld met hoon en kritiek. Want als het aan de supporters ligt wordt de aan gekondigde bezuinigingsdrift opgeschort en zal AZ geen enke le speler verkopen. Oefenmees- ter Georg Kessler. die waar schijnlijk nog deze week tot op volger van Vujadin Boskov bij Real Madrid wordt benoemd, mag weliswaar weg, maar verder dient de club onveranderd te blijven voortbestaan. Zelfs geen besparing op de loonkosten wordt geduld, althans naar de mening van de supporters. Uiteindelijk toonde iedereen zich echter toch solidair met AZ'67. Men begreep dat de Alkmaarse club pas op de plaats moet ma ken maar terug wil men niet, net zo min als de spelers dat willen Zoals Jan Peters die zegt drie maanden in de geruchtensfeer zijn werk te hebben moeten doen .en uit de pers heeft moeten ver nemen dat hij aan het einde van het seizoen moet vertrekken. Klaas Molenaar ontkent dat. Wil de rust handhaven om zo optimaal mogelijk het einde van het sei zoen te halen. Optimaal heet in de visie van de kersverse trainer Eijkenbroek ook het prolongeren van de KNVB-bcker en het afsluiten van de competitie met een twee de positie. Ook de scheidende Georg Kessler laat zich in die richting uit en ziet op dit mo ment geen aanleiding om zijn formatie zoals die zaterdagavond in Alkmaar tegen Haarlem speel de voor de eerste wedstrijd in de halve finale van de KNVB-beker- competitie tegen het Rotterdam se Sparta te veranderen. „De jon gens hebben het recht zich te re vancheren voor die slechte pres tatie tegen Haarlem. En daar hebben ze m Rotterdam de gele genheid toe", aldus Kessler. Bij dat Rotterdamse Sparta zal woensdagavond vermoedelijk wat meer duidelijkheid zijn ont staan omtrent de positie van Dick Advocaat, die geen nieuw contract krijgt aangeboden. Met name trainer Barry Hughes die tegen AZ weer in de dug out mag plaatsnemen na het uitzitten van zyn schorsing verzet zich even wel tegen deze beslissing. Van daar dat hij bij het bestuur om herziening van dit besluit heeft gevraagd Hughes is namelijk van mening dat de 3^-jange Ad vocaat vanwege zijn routine nog zeker een seizoen van groot nut voor het toch al jeugdige Sparta kan zijn. LOS ANGELES (ANP) - De Am sterdamse bokser Pedro van Raamsdonk heeft maandag een tegenslag te verwerken gekre gen Hij wilde zich op de wereld kampioenschappen voor ama teurs voorbereiden in het toer nooi om de Golden Gloves in Kansas City Van Raamsdonk mocht meedoen als lid van de af vaardiging van Califomie Vlak voor het vertrek uit Los Angeles kreeg de ploegleider echter de mededeling dat het Caliform- sche team niet werd toegelaten Int het toernooi om de gouden handschoenen wegens overtre dingen van de reglementen be treffende de aanwijzir,; m scheidsrechters bij amateur- en profpartijen Ook de teams van New Mexico en West Virginia werden om die reden geweigerd. Van Raamsdonk zal nu waar schijnlijk in Europa tegenstan ders zoeken om zich op de strijd om de wereldtitels voor te berei den. De Westduitse amateurbokser Markus Bott is door zijn nationa le bond voorlopig geschorst De vice kampioen van zijn land in het halfzwaargewicht beet in een competitiewedstrijd zun tegen stander Stefan Kessler in de hals Tijdens de partij grepen de scheidsrechter en de ringrech- ters niet in Bott verloor overi gens op punten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9