c "Geef patiënten klachtenr echt 30 cent korting Tientallen miljoenen buit bij inbraak Oll>lV7i Ook banenplan voor leerling-verplegers 450/500S magere kwark Universitaire steun Vietnam op de tocht Concorde mag toch op Schiphol landen Meerderheid Tweede Kamer: Grote brand teistert Dordrechtse centrum 'D'66 politieke dwerg" Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 30 MAART 1982 Binnenland 3- In bijkantoor Slavenburgs Bank Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - De spec taculaire inbraak het afgelopen weekeinde in een bijkantoor van Slavenburgs Bank in Amster dam heeft de dader(s) vermoede lijk tientallen miljoenen guldens opgeleverd. Zowel de directie van de bank als de Amsterdamse politie, die vijftien rechercheurs voor de oplossing van deze bank roof heeft ingezet, hullen zich omtrent de waarde van de buit in stilzwijgen. Maar uit een telexbe richt van Slavenburgs bank aan andere banken valt op te maken, dat aan kapitaalcertificaten in elk geval twaalf miljoen gulden is ontvreemd. De inbraak werd gistermorgen door het personeel van Slaven burgs Bank ontdekt. De politie vermoedt dat de kraak in de nacht van vrijdag op zaterdag of zaterdag overdag is gepleegd. Volgens de reconstructie hebben de inbrekers - of inbreker, daar over bestaat nog geen zekerheid - zich toegang verschaft tot de di rectiekamer door een ruit in te slaan. Daar troffen zij sleutels aan, waarvan zij aannamen dat deze van de kluisruimte met sa feloketten waren. Dat was echter niet het geval. Vol gens adjudant Sibum van de Amsterdamse politie maakten de inbrekers daarop een gat in een zijmuur van de kluis, waardoor zij naar binnen kropen. De ze ventig safeloketten, die door par ticulieren zijn gehuurd, werden opengebroken. Om de bank snel te kunnen verlaten, hebben de inbrekers de kluisdeur met grof geweld opengebroken. Zij lieten daarbij niet alleen hun gereed schap achter, maar ook een deel van de buit. Vermoedelijk was de buit zo groot, dat zij niet alles konden meenemen. Professioneel De Amsterdamse politie is ervan overtuigd met professionele in brekers te maken te hebben. Bo vendien is het niet uitgesloten dat een van de inbrekers zeer goed op de hoogte was van de si tuatie in het bankgebouw. By het binnendringen van het ge bouw is de alarminstallatie niet in werking getreden. Als de in brekers de installatie zelf hebben uitgeschakeld, moeten zij gewe ten hebben van de plaats waar dat dient te geschieden. Het is overigens niet duidelijk of de alarminstallatie wel was inge schakeld. De directie van Salvenburgs Bank weigert elk commentaar ..In het belang van onze cliënten". Vol gens woordvoerder Van Emden van Slavenburgs Bank is met geen mogelijkheid te zeggen hoe groot de buit is. „Wij weten niet precies wat onze clienten in de safeloketten hadden liggen". Wel is bekend, dat zich in de safelo ketten behalve geld en waarde papieren ook goud en juwelen bevonden. Certificaten Het is inmiddels ook duidelijk, dat er 1200 kapitaalcertificaten van elk 10.000 gulden zijn verdwe nen. Direct na de ontdekking van de inbraak zond de directie van Slavenburgs Bank een telex bericht naar alle andere banken in Nederland met de mededeling dat deze certificaten ontvreemd zijn. Het betreft hier certificaten, genummerd C 5908839 tot en met C 5910038. met een looptijd tot 15 december 1990 en een jaarlijkse rente van elf procent. De Amsterdamse politie was van de vermissing van die 1200 certi ficaten gisteravond nog niet op de hoogte. ..Er is by ons nog geen enkele aangifte gedaan", zei woordvoerder Schregardus „Niet door de bank en niet door particulieren" Hoe groot het be drag is dat zich in de safeloketten bevond, is dus nog onbekend De safeloketten zijn volgens de Al gemene Kluisvoorwaarden ver zekerd voor een bedrag van ma ximaal 50.000 gulden per stuk AMSTERDAM (ANP) - De uni versitaire samenwerking tussen Nederland en Vietnam mag niet worden beëindigd. Weliswaar heeft minister Van Dijk (ontwik kelingssamenwerking) niet ge zegd dat die samenwerking moet worden stopgezet, maar een aan tal uitspraken van de minister onlangs in de Tweede Kamer on der meer over het verengen van het begrip „humanitaire hulp" geven wel grond voor een ge rechtvaardigde vrees op dit punt. Dit zei Cees Wagenaar van het Nuf- fic gisteren in Amsterdam op een persconferentie van deze organi satie die zich bezighoudt met de universitaire ontwikkelingssa menwerking. De voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam, mr. G.J.P. Cammelbeeck, stelde dat het nu wel een zeer ongelegen moment zou zijn om de universi taire ontwikkelingssamenwer king met Vietnam „op de tocht te zetten". Hij voerde aan dal een aantal uni versitaire projecten in Vietnam nu de tweede fase ingaat. Daar mee nu stoppen zou zowel voor Vietnam als voor Nederland schadelijk zijn.Een hoewel de minister nog niet heeft verklaard dat definitieve stappen in die richting zullen worden genomen heeft hij wel gesproken over „heroverwegen" van de ontwik- kelingssamenwerkin met Viet- Daarom zullen volgens mr. Cam melbeeck alle zeilen moeten worden bijgezet om een mogelijk ongunstige beslissing van de mi nister te voorkomen. Vandaag zou een brief in deze geest door het Nuffic namens de betrokken universiteiten aan minister Van Dijk worden gezonden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van der Doef (verkeer) komt terug op zijn eerdere besluit de Concorde te verbieden naar Ne derlandse luchthavens te vliegen, nu is gebleken dat het vlieg tuig minder lawaai maakt dan een DC-8 of een Boeing-707 Op 23 mei komt opnieuw een Concorde naar Schiphol De resultaten van geluidsmetingen die op 27 februari zijn geno men. toen voor het eerst een Concorde naar Schiphol kwam, tonen aan dat het supersonische vliegtuig minder lawaai dan het maximaal mogelijke maakte doordat de brandstoftanks slechts gevuld waren voor een vlucht over korte afstand Hierdoor be droeg het startgewicht 120 ton tn plaats van de maximaal toege laten 185 ton en had het vliegtuig minder stuwkracht nodig Een rapport met deze resultaten is aan de Tweede Kamer gestuurd. Tegenover de vaste kamercommissie van verkeer had staatssecre taris Van der Doef verklaard dat geen tweede Concorde-vlucht zou worden toegelaten De bewindsman moet nu erkennen dat een weigering van de Concorde „zou leiden tot een feitelyk vluchtverbod van qua geluidsproduktie vergelijkbare verkeers vliegtuigen als de DC-8 (waarmee de KLM vliegt). Boeing-707 en VC-10". "Snorders" bekeurd AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn in de maand maart tien zogenoemde snor ders bekeurd, omdat zij zon der de vereiste vergunningen voor taxichauffeur speelden. Dit heeft de politie gisteren bekend gemaakt. De auto's van de snorders^, der tien in totaal - omdat een be stuurder tot driemaal toe in een andere wagen werd aan gehouden - werden bij de controles van de afdeling ver voer van de verkeerspolitie in beslag genomen. Begin dit jaar laaide de oude vete tussen echte taxichauf feurs en snorders in Amster dam weer op. Herhaaldelijk moest de politie tussenbeide- komen wanneer taxichauf feurs een snorder hadden klemgereden en in sommige gevallen de bestuurder mis handelden. Op de persconferentie waren ook vertegenwoordigers van de uni versiteiten van Amsterdam en Leiden alsmede van de land bouwhogeschool in Wageningen aanwezig om te vertellen over hun ervaringen bij de uitvoering van de projecten. In de Mekong- Delta wordt geëxperimenteerd om zogenaamde zure grond, die niet zo geschikt is voor land bouw, bruikbaar te maken voor het verbouwen van rijst. Vanuit de lage temperaturen-fysi- ca (Leiden) worden in Vietnam samen met Vietnamezen metho den ontwikkeld voor het zelf ma ken van appartuur nodig bij kan ker- en oogoperaties en voor het zelf construeren van meetappa raten ten behoeve van het onder wijs. Heerlen is centrum van drugdelicten HEERLEN (ANP) - Na Amster dam en Rotterdam is Heerlen het grootste en meest bekende inter nationale drugcentrum van Ne derland. Het heeft steden als Den Haag en Utrecht voorbijge streefd. Met dit feit confronteer de burgemeester J. Reijnen van Heerlen gistermiddag minister lichterlaaie. Van Thijn (binnenlandse zaken) toen deze een nieuw meldcen- l\/f *1 i i i trum voor de Heerlense politie IVLlljOeneil gUlCieilS SChade en brandweer officieel in bedrijf stelde. Van alle opiumdelicten die in het arrondissement Maastricht in 1980 ter kennis kwamen van jus titie. bleek er 76,4 procent uit Heerlen afkomstig te zijn en uit Maastricht slechts 9.3 procent. Op grond van dit gegeven be pleitte Reijnen de stationering van een regionale politie-eenheid in Heerlen. DEN HAAG (ANP) - Patiënten in de gezondheidszorg moeten de mogelijkheid hebben direct hun onvrede over de geboden zorg kenbaar te maken en een wettelijk klachten recht moet er voor zorgen dat onjuistheden worden gecorrigeerd. Een enorme vuurzuil zette de panden in het centrum i WEERRAPPORTEN Gevaarlijke medicijnen gestolen in ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) - Bij een in braak in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam zijn gevaarlijke geneesmiddelen en opiaten ont vreemd. Dit heeft de politie gis teren bekendgemaakt. Vooral de witte tabletten van het merk Ves- parax, waarvan er 199 verdwe nen, zijn bij inname van vijf of zes pillen dodelijk, aldus de poli tie. De diefstal uit een van de gif- kasten van het ziekenhuis ge beurde al op 25 maart, maar werd pas gisteren gemeld bij de poli tie. DORDRECHT (ANP) - De Dordt- se brandweer heeft gisteravond al haar materiaal ingezet voor de bestrijding van een felle brand in het centrum van Dordrecht. Bo vendien moest zij de assistentie inroepen van de brandweerkorp sen van vier gemeenten in de omgeving van Rotterdam. Ook bedrijfsbrandweren (o.a. van Fokker) assisteerden bij het blussingswerk. De brand brak uit in de meubel- en stofferingszaak Buytink, geves tigd in een groot pand aan de Voorstraat en twee samengetrok ken panden aan de Visstraat. Van de drie panden was, althans wat de begane grond betreft, éën geheel gemaakt. Het vuur. dat omstreeks half zeven werd ontdekt, greep zo snel om zich heen dat in korte tijd niet al leen de begane grond, maar ook de diverse etages in lichterlaaie stonden. De brandweer moest de brand dan ook aan twee kanten aanpakken en bovendien in aan grenzende straten aan de achter- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburf Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt 1 ew 16 1 regen 14 licht bew. 10 4 3 regen 12 3 10 geheel bew 11 8 2 licht bew 16 10 6 motregen 16 12 01 half bew 14 2 0 licht be' geheel bew zijde van de panden het vuur be strijden De brand is zeer gevaarlijk geweest voor aan de overkant van de smalle Voorstraat gelegen win kelpanden. De bewoners van de daarboven liggende woningen werden naar elders overge bracht. Telkens raakte het in het begin bijna niet te stuiten vuur de gevels van deze panden. Deze percelen moesten voortdurend nat worden gehouden. Deson danks vatten enkele malen de dakgoten vlam. Een naast het brandende pand ge legen schoenwinkel liep even eens gevaar. Een bioscoop en een kerkgebouw lagen gunstig voor wat de wind betrof. In de Visstraat moest de zijgevel van een andere bioscoop worden nat- gehouden. Bij de bestrijding van de brand zijn 150 man in touw geweest. Zeven autospuiten, twee ladderwagens en twee hoogwerkers met water kanonnen waren ingezet, alsme de materiaal van de BB. Het heeft de brandweer moeite ge kost aan deze, door de bouwkun dige situatie onoverzichtelijke brand een eind te maken. Om streeks negen uur was de brand echter onder controle. De schade aan de met meubelen, tapijten en vloerbedekking vol gestouwde zaak is vooralsnog niet te becijferen. Dat de schade in de miljoenen loopt staat overi gens vast De gebouwen zijn vol komen uitgebrand. Dit kreeg minister Gardeniers-Be- rendsen (volksgezondheid) giste ren te horen in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de nota patientenbeleid. De Kamer fracties van PvdA, WD en D'66 verenigden zich in een motie waarmee de minister, naar haar zeggen, nogal moeite had. Er moet binnenkort een advies over het klachtenrecht worden uitgebracht door de stuurgroep- Dijk. die op het ogenblik bezig is de financiële consequenties van haar eigen advies vast te stellen. Zolang dat niet is gebeurd kan de minister niet uit de voeten. Bovendien zal een wettelijke re geling van het klachtenrecht, zo als door deze fracties is ge vraagd. eerst besproken moeten worden met de minister van jus titie, aldus de minister van volks gezondheid. Voorlichting De minister kreeg van D'66, WD en CDA een wens voorgelegd over de patiëntenvoorlichting. Het onderzoek op dit gebied moet worden gecoördineerd en de resultaten ervan teruggekop peld naar de praktijk van de hulpverlening. Ook vroegen D'66, PvdA. CDA, WD en PPR om een wettelijke maatregel voor medische experi menten met mensen, opdat de huidige situatie van onvoldoen de bescherming van de patiënt bij deze experimenten ongedaan wordt gemaakt. De WO vroeg in een motie het in zagerecht van de patiënt in zijn medische dossiers wettelijk te regelen, maar de minister meen de dat dit niet goed mogelijk is. Dwangmiddelen PPR, WD en D'66 drongen in een motie aan op een evaluatie van de voorlopige regeling tot regi stratie van dwangmiddelen in psychiatrische ziekenhuizen. Op Rijk betaalt mee aan Kiltunnel DEN HAAG (ANPI - Het ruk zal de komende tien jaar elk jaar on geveer vijf miljoen gulden bij dragen in de tekorten van Kil tunnel bij Dordrecht Dat blijkt uit een brief van minister Van Thijn (binnenlandse zaken) aan de provincie Zuid-Holland en de gemeenten, die de tunnel mede hebben bekostigd. De totale te korten van de Kiltunnel worden geschat op jaarlijks ongeveer 16 miljoen gulden. De minister vindt, dat de Kiltunnel in feite geheel bekostigd moeten worden door de lagere overhe den. die haar hebben aangelegd Hij acht niettemin een rijksbij drage op zijn plaats, omdat an ders stadsvernieuwing en de splitsing van Zuid-Holland in ge vaar zou komen. grond van die evaluatie zal een meer definitieve regeling tot re gistratie van dwangmiddelen en maatregelen worden opgesteld. Minister Gardeniers kondigde aan dat in april een eerste bijeen komst wordt gehouden van ver tegenwoordigers van de Nationa le Ziekenhuisraad, de landelijke Stichting Patientenraden en ambtenaren van volkgezondheid over een nadere regeling voor pa tiëntenraden in psyciatrisehe zie kenhuizen Zij is van plan be paalde maatregelen in de erken- ningsvoorwaarden voor deze in- Iteuinflvn op te nemen Voor projecten en experimenten met voorlichting aan patiënten denkt zy het komende jaar an derhalve ton uit te trekken Voor een landelijk patiëntenplatform zal naar alle waarschijnlijkheid zeven ton op tafel komen. UTRECHT (ANP) - Drs A. van Vliet, algemeen directeur van het Juliana ziekenhuis in Ede. heeft met ambtenaren van de ministe ries van volksgezondheid en van sociale zaken een plan bespro ken om leerling-verpleegkundi gen die hun diploma behalen, aan het werk te kunnen houden Volgens hem kost dat plan 35 mil joen gulden waarvoor hij een deel van het geld van Den Uyls banenplan wil gebruiken en kan er de komende drie jaar het ontslag van vijfduizend pas gedi plomeerde leerlingen mee wor den voorkomen Ziekenhuizen moeten leerlingen die hun diploma behalen, steeds vaker ontslaan, doordat het bud get voor de verpleging is geba seerd op 60 procent leerlingen en 40 procent gediplomeerden Het verloop onder de gediplomeer den stagneert en overschrijding van het percentage van veertig levert financiële problemen op Gediplomeerden verdienen niet alleen meer dan leerlingen, het gemiddelde salaris per gediplo meerde neemt door het geringe re verloop (meer periodieken voor de "blijvers") ook toe Het plan-Van Vliet houdt in. dat al le leerlingen die vóór 1 januari 1982 in dienst zijn gekomen (ver pleegkundigen in opleiding zijn ook werknemers) een baan wordt gegarandeerd De 80 pro cent werkloosheidsuitkering die ze bij ontslag na diplomenng zouden krugen, moet dan naar het ziekenhuis worden overgehe veld. De resterende 20 procent (zevenduizend gulden per begin nende gediplomeerde per jaar) moet via het banenplan van Den Uyl worden gefinancierd. Volgens Van Vliet heben de amb telijke delegaties van de twee mi nisteries instemming met zijn plan betuigd en zullen zy er aan hun bewindslieden een positief advies over uitbrengen Een woordvoerder van het minis terie van olksgezondheid ont kende dat gisteren In de eerste plaats waren de ambtenaren van volksgezondheid voornamelyk als toehoorders by het gesprek met Van Vliet, omdat zyn plan nen vooral sociale zaken aan gaan. Verder hebben ze ambtenaren van sociale zaken volgens hem dui delyk gemaakt, dat iemand met een werkloosheidsuitkering op het ogenblik niet mag werken In het kader van het banenplan- Den Uyl zal een studie worden gemaakt naar de mogelijkheid om dat te veranderen Een rap port daarover wordt in juli ver wacht en dan moet de regering zich er nog over uitspreken Een ander punt is, dat de overheid niet zomaar over de ww-gelden kan beschikken De werkloos heidsfondsen zyn gevuld met premies van werkgevers en werknemers en de bedryfsver enigingen hebben er daar ook het nodige over te zeggen, aldus de woordvoerder ADVERTENTIE <2(0© 16 10 Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv regenbui 23 13 01 half bew. 17 10 0 onweer 22 15 04 onbewolkt 19 7 0 AMSTERDAM - De 17-jarige Iraniër Said Abassi moest gisteren met zijn familie Nederland verlaten. Een actie van leerlingen van het Amster damse Montessori Lyceum om hun Iraanse klasgenoot in ons land te hou den. mislukte. De autoriteiten gaven geen toestemming Said uerd giste ren door zijn klasgenoten uitgeleide gedaan op Schiphol, waar hij zijn naam schreef op "de Appel", een bekend ontmoetingspunt op de vliegha- ETTEN-LEUR (GPD) Een partij als D'66. waarvoor geen lange po litieke houdbaarheid is wegge legd. mag niet klagen als die wordt gepasseerd voor de benoe ming van bijvoorbeeld de Friese Commissaris der Koningin. Dat zei het Tweede-kamerlid dr. R. de Korte (WD) gisteren op een spreekbeurt te Etten-Leur. Volgens de VVD'er is de droom van D'66 om een grote, vierde stroming in Nederland te vor men voorbij. Hij voorspelt zelfs dat de Democraten in 1984 nog slechts een „politieke dwerg" zullen blijken te zijn. De eerste tekenen daarvan blijken volgens hem al uit de vorige week gehou den Statenverkiezingen Uit de verkiezingen blijkt immers dat D'66 zowel aan WD als aan PvdA stemmen heeft verloren. aldus De Korte Hij concludeert daaruit dat de PvdA de bodem in de neergang heeft bereikt, en dat de terugweg voor D 66 nog maar net is begonnen Hij bestrijdt hiermee de stelling van D'66- voorman Terlouw. die na de ver- knvmgrn zri dat het verlies van de Democraten slechts een tyde- lyke terugval is. „Als voor D'66 geen lange politieke houdbaarheid is weggelegd, moet dat ook consequenties heb ben by politieke benoemingen", meent De Korte. Een dergelijke party mag volgens hem niet kla gen wanneer die gepasseerd wordt bij het bezetten van de post van bijvoorbeeld Commis saris van de Koningin te Fries land of burgemeester van een grote stad.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7