És! Herdingh Blanken nu De Aloë 'Effect controle bijna nihil' Ü^tjf Viering vijfde mei in teken van 'Vrouwen in het verzet' LEZERS SCHRIJVEN Show van DickhoffSchrier sfeervol modieus gebeuren LEIDEN- Alsof ze gewoon een praatje maakte met haar klanten, zo ontspannen en gezellig pre senteerde Judith Dickhoff gis teravond haar aandeel in de Leidse Modeweek En dat aan deel mocht er zijn: dameskle ding, waarbij de grote maten ze ker niet werden vergeten, bad- mode en nachtkleding. Daar naast was de Tartan Shop van Bert Schrier te gast, zodat de meegekomen heren duidelijk konden zien dat het heus niet al tijd een kostuum hoeft te zijn. Modieuze schoenen, leuke acces soires en veel grappige hoedjes maakten er een pittige show van, echt een genoegen om naar te kijken. En uit de keuze van de kleding voor de show blijkt dat Judith Dickhoff haar publiek kent. Ze schroomde niet hele leuke badkleding voor zwangere vrou wen te laten dragen. Een fel- aquakleurig badpakje, dat op een tentjurk leek b.v., en dat tot in de laatste maanden kan wor den gedragen. Ook waren er leu ke shirtjes voor vrouwen die zich toch niet meer in een badpak wa gen. Een andere specialiteit van Dick hoff (Lady Service) is de badkle ding voor vrouwen met een bor- VfcC' LEIDSE yU' MODEWEEK Vy nn t/m 3/4 Ij^V WAAGGEBOUW stamputatie. Ook voor die groep vrouwen bleek er modieuze badkleding te zijn, die niets ver schilt van de "gewone" Bij die gewone badkleding vielen vooral de combinatie-mogelijkheden van badpak en boulevardjurk of badjasje op. En echt niet alleen heel duur. Wat je ook niet veel geshowd ziet: leuke nacht- en huiskleding. Zo was er een heel apart wit pakje (om in te slapen) met een knie broek voor jonge vrouwen. En grote maten mogen na deze show nooit meer roepen dat er voor hen niets is te vinden. Er waren prachtige gebreide pakjes in matrozenstijl en hele mooie ja ponnen met jasjes waarin ook een maat 56 er goed kan uitzien. Ze moet alleen durven accepte ren dat ze die maat nu eenmaal heeft. De dressmen, ze waren te jong voor de kostuums van Bert Schrier, lieten veel jonge kleding zien uit de Tartan Shop. Combi naties van b.v. een licht blauwe katoenen broek en een onge voerd seersucker blazertje maar ook de geruiten bermudés en de felgestreepte surfbroeken ston den de jongens erg leuk. En ik hoop dat mannen nu ook onder hun grijze of donkerblauwe pan talon die prachtige bordeauxro de schoenen gaan dragen want dat is een perfecte combinatie. Tussendoor werden ook nog wat bontjassen getoond van Van Eg- mond (Nieuwe Rijn) en twee hele opvallende bontmantelpakjcs. Een paar wit met goudleer half om half verwerkte schoenen sprongen er uit en ook de para- pluie die met een grote band over de schouder kan worden ge dragen (De Jong Haarlemmer straat) leek mij heel handig. En zo heeft de stampvolle Waag kunnen genieten van een com pleet mode-avondje Henriette van der Hoeven. DINSDAG 30 MAART 1982 Uit de keuze van de show-kleding bleek dat Judith Dickhoff (op de ach tergrond zichtbaarhaar publiek kent. LEIDEN - Hemelsbreed is het mis schien een afstand van honderd meter, maar figuurlijk ligt er een wereld van verschil. Apotheek Herdingh Blanken verruilde afgelopen weekeinde het nostal gische onderkomen aan de Ho- gewoerd voor een moderner en vooral praktischer ingericht pand aan het Levendaal. Strikt oudheidkundig gezien is het on derscheider niet eens zo groot. Mevrouw Reinders-de Vrind, die samen met haar zuster, mevrouw Van der Drift-De Vrind de apo theek runt: "Dit pandje aan het Levendaal dateert ook al van de zeventiende eeuw. Het is zelfs met trapgevels. Dat hadden we niet eens op de Hogewoerd". Wat betreft de inrichting is dat ver schil er wel. Het met veel hout bewerkte Hogewoerd-interieur riep de sfeer op van decennia van apotheekwezen, terwijl het Le vendaal-optrekje er van binnen een stuk zakelijker uitziet. Toch was de verhuizing hard nodig, volgens de beide apothekers. Mevrouw Van der Drift: "Er wa ren eerst wel plannen om te ver bouwen. Maar het gebouw was een beetje hoekerig en klein, niet echt een mooie ruimte". Me vrouw Reinders: "Ja, en boven dien valt het pand onder monu mentenzorg. Dat betekende on der meer dat de spil-trap (een spiraalachtige trap) in het mid den er niet uit mocht. Toen heb ben we nog plannen gehad om in de tuin uit te breiden. Maar dat mocht uiteindelijk niet van de gemeente. De groenvoorziening in de stad zou dan te veel worden aangetast, zeiden ze". Al in 1976 toen het tweetal de apo theek overnam, werden plannen voor een ingrijpende verbou wing gesmeed. Het pand voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. De inspecteur van volksge zondheid drong ook op renovatie aan. "Allerlei voorzieningen, zo als een steriele ruimte waren niet aan te brengen. En ook werken met nieuwe apparatuur gaf pro blemen. Dat moest allemaal met verlengsnoertjes en zo. We zaten gewoon vast". Plannen tot verbouwing werden van tafel geveegd toen de ruimte aan het Levendaal zich aandien de. "Dit pand staat veel gunsti ger. Op de Hogwoerd zat het ver keer vaak vast en in de weekend diensten hadden mensen van buiten de stad vaak problemen om het te vinden. We hadden ook zo'n sloom klein uithangbordje". Het was wel zaak om in de buurt te blijven. Apotheken moet goed verspreid over de stad zitten. "Het gebeurt wel dat een apo theek van de binnenstad naar een buitenwijk gaat. Zoals Hulp der Menschheid dat naar de Me- renwijk verhuisde. Maar wij zit ten hier goed. Geen enkele reden om te verplaatsen". De verhui zing moest in het weekeinde plaats hebben. "Omdat de volks gezondheid niet in gevaar mag worden gebracht, zoals dat heet. Je mag niet gesloten zijn. Het was alle hens aan dek, maar het is gelukt" Aloë Het is wel voor het eerst in de lange geschiedenis van de apotheek dat de Hogewoerd wordt verla ten. In 1811 stichtte Herdingh de apotheek in het pand op num mer 143 en in 1910 ging het - in middels met Blanken aan boord - naar Hogewoerd 171 waar het dus 72 jaar in is gehuisvest. Met de verhuizing heeft de apo theek ook een nieuwe naam ge kregen: niet langer Herdingh en Blanken maar apotheek De Aloë (aloë is een plant waar al voor Christus geneesmiddelen uit werden getrokken). "Die binding met Herdingh en Blanken is na tuurlijk allang verdwenen. We hebben er verder niets meer mee te maken, al werden we aange sproken met mevrouw Herdingh en mevrouw Blanken. Maar bo vendien was het ook een lastige naam om te spellen". LEIDEN - De viering van de vijfde mei staat dit jaar in het teken van "vrouwen in het verzet". Het verzet van vrouwen in de Tweede Wereldoorlog is onder belicht. stelt het Leidse "5 mei comité" vast. "En dat moet ver anderen. We willen de vrouwen de eer geven die hen toekomt". De emancipatiegolf is ook aan het comité niet ongemerkt voor bijgegaan. Het vrouwenverzet bestond niet alleen uit het onder steunen van mannen, vertelt co mité-voorzitter Jan van de Blom. "Het waren niet alleen Hannie Schaft of Anne Frank die in de oorlog wat gedaan hebben". Pen ningmeester Kosten noemt de spoorwegstaking van februari 1943 waaraan vrouwen een grote bijdrage hebben geleverd. Of de vrouwen in de kampen die de band hebben stop gezet in de Ag- fa-fabrieken waar zij gedwongen waren te werken. Burgemeester Goekoop opent 30 april in de Burchtzalen de ten toonstelling "De vrouw in het verzet". Ook de ambassadeurs van de Sovjet-Unie, België, Joe goslavië en Frankrijk zijn hierbij aanwezig omdat deze landen hun medewerking verlenen aan de tentoonstelling. "We hebben bij de keuze van de landen voor een zeker evenwicht gekozen tusen Oost en West", meldt Kosten. Elk land heeft een dag toebedeeld gekregen waarop verzetsstrijdsters uit die landen vertellen over hun oorlogserva ringen. Bovendien wordt infor matie gegeven over de cultuur van het betreffende land. Tot 9 mei is de tentoonstelling te bezichtigen. Dat de rol van vrou wen ook door de 5 mei-comités is onderbelicht, blijkt wel uit het feit dat een soortgelijke tentoon stelling nog nooit in Nederland is vertoond. Forum Een internationaal samengesteld forum praat op vijf mei in de Stadsgehoorzaal over het vrou wenverzet. Verzetsstrijdsters uit de Sowjet-Unie, België, Joego slavië, Frankrijk en Indonesië en natuurlijk uit Leiden (mevrouw Kisman) voeren het woord. Tol ken van de universiteit zorgen dat discussie met het publiek mogelijk is. Het vijf mei-feest gaat gepaard met gratis Zweeds wittebrood met gratis beleg (te danken Leidse bakkers en slagers Tegenstrijdigheden rond parkeerbeleid Hogewoerd 171 met het "slome kleine uithangbordje". LEIDEN - "Het valt allemaal wel mee met de parkeermogelijkhe- den in Leiden" (Peters, PvdA). "Het parkeren in Leiden is een ramp" (Walenkamp, CDA). De recente politienota die aangeeft dat de parkeerpolitie haar werk niet aan kan, gaf gisteravond aanleiding tot volstrekt tegen strijdige conclusies in de raads- r politiezaken. De gemeente moet haar parkeerbe leid niet afstemmen op de don derdagavond en de zaterdag, vindt Peters. "In het algemeen is er voldoende parkeerruimte op de grote parkeerterreinen. Met het probleem van 'waar laat ik m'n auto' moeten we leren le ven". "De opmerkingen van Pe ters proberen het probleem te bagataliseren", beschuldigde Walenkamp. "Praktisch elke stad heeft het parkeerprobleem aangepakt, wij niet". "Waar is het dan goed?", tikte Peters terug, "dan ga ik morgen op Centrumpartij Ten onrechte werd in het Leidsch Dagblad in de rubriek 'Steeds' van 26 maart j.l. gesteld, dat le den van de Centrumpartij be trokken geweest zijn bij de ge beurtenis in de Mozes- en Aaron- kerk van 29 februari 1980. Op deze datum belegde de Natio nale Centrum partij (NCP) een publiekelijk in de Telegraaf aan gekondigde bijeenkomst te Am sterdam. Onder degenen die de ze openbare bijeenkomst be zochten, bevond zich een zestal personen, die later op de avond het recht in eigen hand meenden te moeten nemen om naleving van de Wet op de Buitenlandse Werknemers af te dwingen en naar de Mozes- en Aaronkerk zijn gegaan, waar een kleine vechtpartij met aanwezige ille gaal in ons land verblijvende Ma rokkanen ontstond. Kort nadien nam de NCP het enig juiste besluit, namelijk ontbin den van de partij. Op 11 maart 1980 werd de Centrumpartij op gericht. In het bestuur had geen onkel lid van de ontbonden NCP zitting uitgezonderd de heer F.H. Brookman, die zich altijd scherp afgezet heeft tegen gewelddadi ge acties, ook op de bewuste da tum van 29 februari 1980 Voor die enst 1 trumpartij geen plaats. Geen de geweldplegers is ooit lid van de Centrumpartij geweest. Leden van de Centrumpartij is de gebeurtenis in de Mozes en Aar onkerk niet ten laste te leggen. De bewering door sommigen, dat de Centrumpartij racistisch zou zijn, is niet juist. In vele pu- blikaties van de Centrumpartij heeft de Centrumpartij stelling genomen tegen fascisme en ra cisme. Ook mr W.J. Borgerhoff Mulder heeft dit erkend in het kort geding van Centrumpartij tegen CPN op 18 mei 1981. M. Giesen voorzitter afdeling Leiden e.o. Centrumpartij Postbus 260 Leiderdorp Parkeren Naar aanleiding van het artikel "Verhuren van parkeerplaat sen", door wethouder Wa§l Partij v.d. Arbeid voel ik mij wederom als binnenstad bewoner BE SMET Als bewoner van de bin nenstad boven de 26 jaar is het mogelijk voor 178,00 p.j. een ontheffing te verkrijgen voor een parkeerplaats die niet geboden wordt. Het voordeel van deze ontheffing is datje niet een schijf om de an derhalf uur behoeft te verzetten. Als je aldus wethouder Waal, van een vaste plaats in bezit wilt ko men zal je als binnenstad bewo ner 30,00 p.m. of 360,00 per jaar moeten offeren. (Maak dit ook eens duidelijk en waar voor de rest van de bewoners van Lei den). Zal wethouder Waal er misschien van uit gaan dat iedere binnen stad bewoner meer verdient dan een ton? Het is natuurlijk niet zo moeilijk als je zelf op de Burg- gravenlaan woont. M.H. an den Burgh Breestraat 11 Leiden Valsparkeren (2) Mijn eerste reactie op Valsparkeer- ders van 16 dezer was, 't zijn "valsbekeurders". Voetgangers en fietsers moeten het zelf maar bekijken Die doen dat dan ook, vooral de fietsers; zij kiezen dan de juiste weg: stoep op. al of niet achter de waalpalen, de voetgangers tegemoet of nog leuker, in de rug verrassen; 't leukst 's avonds! Zal een ver keerscirculatieplan alles oplos- v. Groningen Boisotkade 5 Leiden Politiecommissaris Van Voorden schetste een situatie van "dwei len met de kraan open". Parkeer- borden en parkeermeters zijn in het verleden geplaatst zonder dat de gemeente zich afvroeg of de politie controle kon uitoefenen. Het kon niet: "Het effect van de parkeercontrole is praktisch ni hil". Dit maakt het werk fruste- rend voor de oarkeerDolitie. Uit de politienota blijkt dat 55 op de 100 auto's in Leiden fout ge parkeerd staan. De parkeerpoli tie beschikt weliswaar over men sen met een vlotte pen, blijkt uit de nota, maar de 'pakkans' is te gering om indruk te maken op de grote groep foutparkeerders. "In bepaalde straten is geen contro le. Dat weet men en men maakt daar dankbaar gebruik van Dat zou ik ook doen", zei commissa ris Van Voorden. Van Voorden verklaarde dat de parkeercontrole niet de hoogste prioriteit kan hebben bij de poli tie: "De tasjesrover bijvoorbeeld interesseert de burger meer dan een foutgeparkeerde auto". Goe koop wees er in dit verband weer eens op "hoe weinig" agenten (208) de Leidse politie telt. De op roep van de burgemeester Goe koop en de commissaris om meer parkeeragenten wilde Wa lenkamp niet honoreren. Vol gens hem moet er een beter par keerbeleid komen (onder andere door het bouwen van parkeerga rages). Hij betwijfelde aan het aantal van 24 parkeerwachters dat nodig zou zijn, wil de par keerpolitie "enigszins effectief' kunnen optreden. Nu zijn er elf parkeerwachters die het vooral druk hebben met administratie ve handelingen om de boetes te kunnen innen. De foutparkeer ders blijken namelijk slecht van betalen. In juli wordt het betalen van de boetes per giro ingevoerd. De administratieve handelingen worden gehalveerd. "Elf n zijn dus voldoende, tezamen met een beperking van het controle- gebied", concludeerde Walen kamp. Burgemeester Goekoop merkte op evenals de officier van justitie toe te willen naar een "admini stratieve boete" die de politie aan foutparkeerders oplegt. Wil de foutparkeerder niet betalen, dan kan hij naar de rechter. (Nü moet de officier van justitie de foutparkeerder eerst dagvaar den). "Negentig procent van de niet-betalende foutparkeerders, betaalt dan wel", verwacht Goe koop. Maar "niet iedereen bij jus titie is een voorstander van de administratieve boete". Raadslid H. Driessen (CDA) stelde ogenschijnlijk een wekelijkse loterij uit te schrijven voor foutparkeerders om de parkeercontrole kosten dekkend te maken. "Stel het winnend lot op duizend gulden. Alle foutparkeerders komen be talen. Dat werkt uiteindelijk goedkoper en bespaart werk". Driessen had ook het voorstel om te zorgen dat vooral mensen uit de Leidse regio vervolgd wer den. Dat bespaart dure telefoon gesprekken. "Die mensen zou den toch gemakkelijker een plaatsje moeten kunnen vinden dan vreemdelingen", aldus Driessen. Van Voorden noemde het maken van een onderscheid tussen Leidenaren en niet-Leide- naren een griezelige ontwikke ling. en mogelijk ook kaasboeren), majorettenkorpsen, popgroepen en de Randstadspelers. Het op treden van popgroepen wordt een jaarlijks terugkerend evene ment in samenwerking met de Leidse Vereniging van Popmuzi kanten. De popgroep die volgens een jury van muziekrecensenten het best uit de muziek komt, maakt aanspraak op een wissel beker. Het 5 mei-comité beraads laagt met wieler-organisator Joop Riethoven om ook een wie lerronde te houden; gezien het thema uiteraard een wielerwed strijd voor vrouwen. Het comité merkt op dat de rol van de 5-mei comités weer belangrij ker wordt: "Waakzaamheid is ge boden nu partijen zoals de Ne derlandse Volksunie, de Cen trumpartij en de Groep Glim merveen in verschillende plaat sen toegelaten zijn voor de ver kiezingen". Belangrijk noemt het comité het 'heuglijke' feit dat bevrijdings dag een nationale feestdag is ge worden. Maar het comité vindt wel dat niet alleen de ambtena ren op zo'n dag vrij moeten heb ben. "Het woord "nationaal" zegt het al", zegt comitélid Abcou- Het comité is voorts in de slag om meer subsidie van de gemeente te krijgen. Het had 41.500 gulden gevraagd maar kreeg "slechts" 9250 gulden. "Daarom kunnen we buurtactiviteiten niet finan cieel ondersteunen. We hebben al geen geld om de hotels voor onze buitenlandse gasten te beta len", vertelt Van der Blom. Ver heugd is het comité overigens over de verschillende initiatie ven die zonder directe bemoeie nis van het comité in Leiden worden ondernomen: van vier tot negen mei houdt de hervormde gemeente een ten toonstelling over discriminatie en racisme in de Hooglandse Kerk, met ondere meer werk stukken die op Leidse scholen zijn gemaakt; de wandelsportvereniging Zuid- West houdt op vijf mei haar tweede "bevrijdingswandel tocht"; en een boekje van het comité "Men sen en mensen" vraagt meer be grip voor de positie en levnswij- ze van buitenlandse werkne- Op verzoek van het 5 mei-comité inventariseren Leidse studenten onder begeleiding van de histori cus Schöffer de Leidse verzets groepen in de Tweede Wereld oorlog. In juni komen de resulta ten hiervan beschikbaar en het comité zou de studie graag in boekvorm uitgeven. Ook heeft het comité vrouwen uit het verzet bereid gevonden om hun persoonlijke ervaringen voor de klas te vertellen. In de lessen maatschappijleer van ver schillende middelbare scholen in Nederland is het verzet al via schriftelijk materiaal aan de orde gekomen. Het vijf mei-programma: 30 april, 20.00 uuf: Opening van de ten toonstelling "De vrouw in het verzet", Burcht; 1 mei. Tentoonstellingsdag van de Sov jet-Unie; 3 mei. Tentoonstellingsdag van België; 5 mei, 10.00 uur. Hijsen van vlaggen en optreden politiekapel, Stadhuisplein; 5 mei, 12.00-13 00 uur Uitdelen van wit tebrood en beleg, Stadhuisplein; 5 mei, 14.00 uur. Uitreiking verzetskrui- sen, stadhuis. 5 mei, 14.00-15.30 uur. Majorettenkorp sen, Stadhuisplein; 5 mei, 14.00-16.00 uur. Popgroepen, i "De v i het v hoorzaal; 5 mei, 20.00-23.00 uur. Feestavond met de Randstadspelers, stadsgehoorzaal. 6 mei. Tentoonstellingsdag JoegoBlavie. 8 mei. Tentoonstellingsdag Frankrijk. Wereldwinkel De Leidse wereldwinkel houdt vanavond vanaf acht uur een bijeenkomst over "Wat wer- weldwinkel-werk eigenlijk inhoudt". In "Augustinus" aan het Rapenburg 24 krijgen enkele activiteiten van de we reldwinkel speciale aan dacht: de boycot van koffie uit El Salvador en de finan ciële actie voor "Radio Free dom" Deze ondergrondse ra dio informeert de zwarte be volking van Zuid-Afnka over zaken die taboe zijn in de offi ciële media van Zuid-Afrika. De wereldwinkel draait van avond bovendien een mu ziekfilm over "Jaluba een Zuidafrikaanse muziekgroep in ballingschap. Astma-collecte In de week van 19 tot en met 25 april wordt de nationale ast ma-collecte gehouden. Het Nederlands Astma Fonds zoekt collectanten. Gegadig den kunnen zich opgeven bij J. Spijker, Verdistraat 133, Leiden, tel. 071-761720. Film "The Naked Civil Servant" is de titel van een autobiografi sche film over het leven van Quentin Crisp, een Engelse homo. Hij wenste in de jaren twintig niet zijn geaardheid te verbergen en kwam daar door in conflict met zijn om geving en de autoriteiten. De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit laat de film woens dagavond in het pand Caeci- liastraat 18 zien. Crisp, nu in de zeventig, leidt de film per soonlijk in. Aanvang acht Gespreksgroep De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit begint woensdag met een nieuwe gespreks groep voor mensen die willen praten over zaken die met ho moseksualiteit en het homo seksueel-zijn te maken heb ben. Geinteresserden worden 's avonds om acht uur ver wacht op het adres Boerhaav- elaan 101 in Leiden. Verdere inlichtingen: Rob Dries, tel. 155620 of Gerard Barendse 149593 Goeie Mie Mevrouw Moerman houdt don derdag ten overstaan van le den van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen af deling Leiden/Oegstgeest een lezing met dia's over de Leid se gifmengster "Goeie Mie" (die niet meer leeft). Zij doet dat in het verenigingsge bouw In 't Want, Noordeinde 2a, 's avohds om half negen. Andere activiteiten die de huis vrouwen deze maand op het programma hebben staan: 16 april excursie van een halve dag naar De Lakenhal; 20 en 21 april een kledingbeurs in In 't Want, in samenwerking met de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers; 23 april excur sie naar Den Helder; 26 april regioreis naar Berlijn; 29 april lezing in de Vredeskerk "Op kraambezoek rond 1800". Voor nadere inlichtin gen: tel. 121777 en 215903.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4