Goekoop: cafés op diie zaterdagen langer open C D Hoge opkomst WD-wij ken lage opkomst PvdA-wijken Roeivierdaagse door binnenstad 1000«L- Nieuw voorstel stuit op fel verzet Leidse stadsrubriek DINSDAG 30 MAART 1982 Reparaties Breestraat LEIDEN - Omdat de Bree straat ter hoogte van het stad huis gaten, hobbels en kuilen bevat, is gisteren een begin gemaakt met reparatiewerk zaamheden. Bovendien wordt in verband met tril- lingsoverlast een deel van de klinkerbestrating nabij de Maarsmansteeg vervangen door asfalt. De werkzaamhe den worden in hoofdzaak in de avonduren uitgevoerd, om hinder voor het verkeer zo veel mogelijk te voorkomen. Daardoor was er gisteravond geen doorgaand verkeer mo gelijk in de Breestraat; het zelfde zal vanavond het geval zijn, evenals morgenavond en volgende week maandag-, dinsdag- en woensdagavond. Op de koopavond van don derdag. op vrijdag en in het weekeinde is de Breestraat voor doorgaand verkeer wel te berijden. Het busverkeer rijdt tijdens de afsluitingen via de route Langegracht- Hooigracht-St. Jorissteeg. Lelden De klinkers voor de stadhuistrap worden onder handen genomen. Statenverkiezingen in Leiden: LEIDEN - In de typische PvdA wijken zijn de kiezers massaal thuis gebleven De stembureaus in de Groenoordhallen en in de basisschool 'Merenwijk' aan het Valkenpad werden door minder dan de helft van de opgeroepen kiesgerechtigden bezocht In de Groenoordhallen brachten 581 personen hun stem uit. Met 792 'aanhangers' was de partij van thuisblijvers er het meest po pulair In de basisschool aan het Valkenpad kwamen 683 mensen stemmen en bleven er 796 thuis Bij deze stembureaus was de PvdA (als vanouds) de grootste partij In beide stembureau s was de linkse combinatie van PSP CPN/ PPR de nummer twee. het CDA derde en was de VVD met min der dan honderd stemmen vier de. op de voet gevolgd door D'66 In typische WD-wij ken daarente gen was de opkomst zeer hoog. Meer dan tachtig procent van de kiezers verscheen in het stembu reau in de gymzaal van de Zijl- wijk. Een hoge opkomst was er ook in de LTS aan de Boerhaave- laan In beide stembureaus lag de WD aan kop. In de Zijlwijk het CDA de tweede partij. D'66 drie Leiden is oi stemdistrict PvdA lag ïr De WD gens verder dan de derde positie. Het CDA bezette 24 maal een tweede plaats, de PvdA 15 maal. de VVD evenals Klein Links tien keer (In het stembureau aan de Storm Buvsingstraat haalden WD en CDA pn-eies hetzelfde aantal stemmen 187). De kleine partijen SGP. SP en GPV RPF hadden in elk Leids stembureau aanhange PvdA iderverdeeld in 58 n (bureaus) De 30 bureaus op kop s in 22 districten de i het i De grootste partij Het CDA in de overige zes. De combinatie van Klein Links be haalde in tien stembureaus de tweede plaats. D'66 reikte ner- SGP kwam in de Lorentzschool (Lorentzkade) nog tot een score van 29 stemmen De SP haalde het maximum van 26 stemmen in de Heilig Hartschool (Lusthof i.i.uil. t. ruui ii<- GPV RPF 28 stemmen verzamelde in de Ire- neschool aan de Van Vollenho- vekade. LEIDEN - Met een nieuw voorstel om de sluitings tijden van cafés en restau rants te verruimen, is bur gemeester C. Goekoop op nieuw voluit op de tenen van raadsleden gaan staan. Goekoops' allernieuwste snufje is een proef om de horeca drie za terdagen in de maand tot drie uur 's nachts open te laten. (De horeca-ondernemers wilden vier zaterdagen). Tegen inlevering van een bon bij de politie kun nen de cafés en restaurants een uur verdienen. Volgens de 'procedure Goekoop' kunnen alle horeca-ondernemers in alle Leidse wijken kenbaar maken of zij van het bonnensys teem gebruik willen maken. De hieruit voortvloeiende lijst van "nachtcafés' kan iedereen metter tijd inzien Goekoop leest de be zwaren die iedereen kan indie nen en hij legt zijn oor nog te luister bij de raadscommissies voor politiezaken en bestuurlijke aangelegenheden Daarna weegt hij alle voor- en andelen tegen el kaar af en neemt een besluit, al dus de procedure die de burge meester gisteravond voorstelde. 'Kermis' De betreffende raadscommissies waren laaiend. J. Peters (PvdA) vond dat de burgemeester met zijn plan eerst naar de gemeente raad moet stappen om 'koppen' van voor- en tegenstanders te tel len. Dat zou een boel onnodige "kermis" voorkomen. "Wij we ten nu al dat de meerderheid van de gemeenteraad tegen dit plan is", constateerde ook J. Walen kamp (CDA). "De burgemeester vraagt ons mee te gaan met een procedure die ingaat tegen wat de raad met veel pijn en moeite heeft vastgesteld. Luchthartig stapt hij over onoverkomelüke punten heen". Walenkamp nam het de burge meester erg kwalijk dat hij de proef "voorhands voor alle Leidse wijken wil laten gelden. Alleen al de verruiming van slui tingstijden van de horeca in de Pieterswijk krijgt hij nu t door zijn strot. Dat had de burgemees ter toch moeten weten, vond Wa lenkamp. De burgemeester zei niet over de bezwaren van de raad te willen wandelen maar de uitspraken van de raad juist bij de uiteinde lijke afweging te willen betrek ken. Hij handhaafde zijn proce dure-voorstel. i De Engelse leerlingen poseren op de stadhuistrap. Brits bezoek LEIDEN Veertig leerlingen van het Engelse Loughborough- en Coalville Technical College zijn gistermiddag in Leiden aangeko men voor een bezoek van vijf da gen aan ons land Het bezoek vindt plaats in het kader van een uitwisselingsprogramma tussen de Engelse scholen en de Leidse MEAO-school aan het Lammen- schanspark De Engelse scholieren werden gis termiddag op het Leidse stad huis onthaald door burgemees ter Goekoop In zijn welkoms woord verhaalde Goekoop over de bloei en de teloorgang van de Leidse textiel- en metaalindus trie. Het bezoek van de scholie ren staat vooral in het teken van industriële ontwikkelingen. Voor een echte kennismaking met de Nederlandse industne bren gen de Engelse scholieren van daag een bezoek aan de Heme- ken brouwerijen in Zoeterwou- de. Daarnaast staan uitstapjes op het programma naar Amsterdam (IBM) en Rotterdam en naar toe ristische trekpleisters als Volen- dam. Enkhuizen en Lelystad In januari brachten de Leidse MEAO-scholieren al een bezoek aan Loughborough, in Engeland. Leraren en leerlingen zijn zeer enthousiast over het uitwisse lingsprogramma. "Het sluit goed aan op het leerprogramma en bo vendien worden onze leerlingen de Engelse taal op deze wijze ge makkelijker machtig", aldus En- gels-leraar P. van de Bosch. LEIDEN - "We organiseren ons wezenloos". Bestuursleden Julia Bronsgeest en Leendert-Jan van Splunter doen er van alles aan om het de leden van de Leidsche roei- en zeilvereniging Die Ley- the naar de zin te maken en de vereniging aantrekkelijk te ma ken voor aankomende roeiers en roeisters. Van woensdag 7 tot en met zater dag 10 april organiseren zij voor de tweede keer een roeivierdaag se dwars door de Leidse binnen stad. Vorig jaar deden er aan dit bonte schouwspel tientallen roeiers en roeisters mee. Brons geest en Van Splunter hebben goeie hoop dat er dit jaar een paar honderd vaarlustigen in de 'bakken' van Die Leythe zullen plaatsnemen. Deelnemers aan de vierdaagse kunnen zowel 's ochtends, 's - middags als 's avonds starten. Er kan worden geroeid in een 'skiff, 'dubbel-twee', 'dubbel- vier met', 'vier met', 'single wherry' (toer boot) of 'dubbel wherry'. Die Leythe zorgt voor de stuurlie den. De afstanden die moeten worden geroeid zijn zeven kilo meter voor ongeoefenden en tien kilometer voor geoefenden. Iedereen kan aan de vierdaagse meedoen. Die Leythe richt zich vooral op mensen die vroeger, bijvoorbeeld in hun studenten tijd, wel eens lid van een roeiver eniging zijn geweest maar al ja ren niet meer aan de riemen heb ben getrokken. ADVERTENTIE toonzalen Leiderdorp rietschans 67 cieba gebouw bedri|»sterrein de baandeni tel (071) 413 414 Julia Bronsgeest en Leendert-Jan van Splunter willen met de roei vierdaagse de aandacht vestigen op het 'toerroeien'. Julia Brons geest, de moeder van het jeugd- roeien in Nederland: "De meeste mensen denken bij roeien altijd aan keiharde topsport alleen voor studenten. Ze weten niet dat er in Nederland een heleboel toerroeiers zijn". Leendert-Jan van Splunter: "Wij hebben zo'n vierhonderd leden. Daar zitten zestig toerroeiers tussen. En die maken meer starts dan de wed strijdroeiers. Het roeien in re creatief verband komt er steeds meer in. Vandaar ook zo'n vier daagse". Misverstand rond auto die verkeerd was geparkeerd LEIDEN - Hinderlijk fout gepar keerde auto's zijn velen een doorn in het oog. Zelfs voor een garagehouder soms een bron van ergernis. Eén garagehouder aan het Utrechtse Veer belde gister avond de politie, omdat een on verlaat zijn auto pal voor de deur van zijn bedrijf had geparkeerd. Voordat de politie er toe overging om de auto weg te slepen, werd eerst de eigenaar van het voer tuig opgespoord. Wat bleek? De man had zijn auto alvast bij de garage geparkeerd voor een ser vicebeurt. De klant had de auto sleutels in de brievenbus van de garagehouder gedeponeerd. Verduistering LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 140 strippen kaarten en een bedrag van van 700 gulden ontvreemd uit een personeelskaste in de NZH-ga- rage aan de Rijnsburgerweg. In totaal zijn 70 strippenkaarten van f 3.30 en 70 kaarten van f 5.50 weggenomen. De Leidse politie heeft gisteravond een perso neelslid van de NZH aangehou den. en 37-jarige man uit Leiden Hij wordt verdacht van de ver duistering. door René van der Velden Jaap Visser Denderroute Voor de bewoners van de Ko ningstraat is het einde van het lijden in zicht. De ge meente heeft aangekondigd dat er een 'sluisversmallmg' in de straat komt. Met andere woorden, het wordt perso nenauto's en vrachtwagens vrijwel onmogelijk gemaakt om nog langer met duizeling wekkende snelheden door een van de meeste brede stra ten van Leiden Noord te scheuren. Vooral op veemarkt-dagen stui teren de bewoners van de Ko ningstraat bijna hun bed uit wanneer in alle vroegte (van af drie uur) de veewagens richting Groenoordhallen denderen. De Koningstraat mondt uit pal tegenover de ingang van het veemarkt-ter- Een meer ideale slui proute om de strenge veewa gen-controle op de Willem de Zwijgerlaan of" Leiderdorpse Engelendaal te ontlopen, is niet denkbaar Peter en Alie Ouwerkcrk. Ben Apeldoorn en Jose Wildennk wonen in de Koningstraat, aan het begin van de oude be bouwing (iets voorbij de gas houder). Voor hun deur is er een hoogteverschil in de be strating van zo'n halve meter Het verkeer dat van de Groenoordhallen naar de Ma- resingel raast, valt daar in een kuil De schok is in de huizen voelbaar. De gevel van de wo ning van Ben Apeldoorn (Ko ningstraat 35abegint al aar dig op een landkaart met veel rivieren te lijken Ben Apeldoorn heeft met zijn buren vorig najaar met be- Sluipverkeerin de Koningstraat een veewagen spoedtzich van de Groenoordhallen richting Maresingel. (Foto rechts Het gevolg een flinke scheui voorgevel van ae woning van Ben Apeldoorn (Koningstraat 35 a (Foto links) hulp van ijk palen en stopwat ches de snelheid van passe rende personenauto's en vrachtwagens gemeten. Per sonenauto's bereikten soms snelheden van 100 km per uur terwijl sommige vracht wagens zo'n 80 kilometer per uur reden. Ben Apeldoorn "Die sluisversmallmg is dus beslist geen overbodige luxe Ik vraag me alleen af waarom het allemaal zo lang heeft moeten duren". Volgens ambtenaar Verwoerd komt dat omdat deze ver keersmaatregel is opgeno men in het plan om de ingang van de Groenoordhal te ver plaatsen van de Willem de Zwijgerlaan (tegenover de Koningstraat^ naar de Gooi meerlaan. Een operatie die zo'n één miljoen gulden gaat kosten "En als het in een tijd van bezuinigen om dergelijke bedragen gaat dan wil het in de regel wel eens een tijdje duren weet Verwoerd als geen ander Ondertussen is Ben Apeldoorn doodsbenauwd voor de start van de bouw van een tehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen bij hem op de hoek (Willemstraat-Koningstraat) Begrijp me goed. ik heb he lemaal niets tegen die kinde- het Als ze beginnen te heien dan ga ik buiten staan kijken hoe mijn huis naar beneden komt. Waarschijnlijk krijg ik dan geen cent vergoed. Want de huizen in de Koningstraat zijn rond 1910 gebouwd en bijna geen van alle onder heid Het schynt juridisch zo te zijn dat wanneer dergelijke huizen worden kapotgereden door langsdenderend vracht verkeer ze in de categorie "in ond< ugdelijkc staat verke rend belanden omdat ze niet zijn ondcrheid. Vandaar dat we die sluisversmallmg lie ver vandaag dan morgen heb ben". Waterproef (5) Pleuntje van Poelgeest heeft 't gefikst Wij beweerden vorige week nog dat geen enkele uitheem se oonboot Leiden zou kun nen binnenvaren. Brugwach ters mogen immers de brug niet ophalen voor woonboten uit andere plaatsen Anders komt er maar wildgroei van in het woon boten bestand, meent de gemeente Maar als een huis ligt Pleuntjes' nieuwe boot. vers uit Amers foort. naast haar vorige boot Babyionaan de Zulsingel. Pleuntje (73) had de woonboot Babyion tien maanden gele den gekraakt De boot stond al maar dan twee jaar leeg. Maar morgen moet zij op be vel van de rechter Babyion verlaten <>mdat eigenaar Jan- Willem Keuning er nu dan echt wil wonen. Met haar spaargeld kocht Pleuntje vorige week een tot woonboot verbouwd vracht schip Schipper Karelse voer do boot vanaf de ligplaats in Amersfoort naar de Zijlsin- gel. Alle bruggen gingen voor i'W. moeten een vrachie in Leiden bezorgen", nep de schipper tot de brug- ihü n Pleuntje is apetrots op haar vrachie. De buren zijn ja loers omdat ie veel leuker is dan een gewone boot". Haar volop met het verhuizen en met het verplaatsen van de boot die verderop de Zijlsin gel afn Pleuntje bang i ha "Hij vond me wel i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3