Afschaffen subsidie kinder speelzalen stuit op kritiek Stichting wil meer geld voor goedkope woningen jongeren weidse agenda Goedkeuring voor nieuw plan Albrecht-concern "Burgers wel of niet in nieuwe commissie -c Wassenaarse raadsleden: conclusie onlogisch In beroep tegen minister Van Deun Kind vindt handgranaat Zender gepakt Zoeterwoude onderzoekt uitbreiding kabelnet Zoeterwoudse raadsleden verdeeld CDA-lijst vastgesteld Stad eri rand DINSDAG 30 MAART 1982 WASSENAAR Veel kri tiek hadden de Wasse naarse raadsleden gister avond op de notitie kin- derzorg. De samenhang van de notitie en vooral het bijgevoegde voorstel van B en W om de peuter speelzalen geen subsidie meer te verlenen leidde tot vele vragen. In de notitie wordt uitgebreid het nut van de peuterspeelzalen be handeld. B en W vinden, blijkt uit de notitie, peuterspeelzalen een noodzakelijk en nuttig insti tuut. Uiteindelijk wordt toch voorgesteld de subsidie af te schaffen en de ouders de totale kosten te laten betalen Dit nu staat volgens vele raadsleden lijnrecht tegenover elkaar. "Je zou logisch redenerend andere conclusie's verwachten", zei de CDA'er Speelman dan ook. Het D'66-raadslid Nieuwenhoven wist helemaal niet wat hij met het stuk van wethouder Dijkstal aan moest. "Ik vind het hinken op twee gedachten en zeker geen verstandelijk produkt". Alleen het raadslid Van Veen (WD) was enthousiast over de notitie en onderstreepte ook de conclusie. Haar standpunt dat "nu de pil er is, men bewust kiest voor de kinderen en dus zelf de verantwoordelijkheid moet ne men en niet de gemeente kan la ten betalen" leidde tot protestge luiden van de met vrouwen ge vulde publieke tribune. Het PvdA-raadslid Greep antwoord de Van Veen gelijk. Hij zei dat niemand zijn maatschappelijke positie kon kiezen "evenmin als het kind de moeder". Hij doelde hiermee op de gezinnen met la gere inkomens die als het voor stel van B en W wordt aangeno men niet meer in staat zullen zijn hun kind naar een peuterspeel zaal te sturen, omdat dan de kos ten te hoog zijn. Voordat het agendapunt werd be handeld hadden ouders en werk nemers van de peuterspeelzalen het woord gevoerd. Zij spraken hun verontrusting uit over het voorstel en vroegen de commis sie het recht op vrijheid en ont plooiing van de moeders te er kennen. Ook wees men de com missie op het feit dat peuters "een kwetsbare groep" zijn. In zijn reactie op de vrij forse kri tiek stelde wethouder Dijkstal geen behoefte te hebben aan in trekking van het voorstel, zoals Greep had gevraagd. Ook verzoe ken om een nieuw onderzoek naar de behoefte aan speelzalen en voorwaarden voor subsidie beleid vonden geen weerklank bij de WD-wethouder. Een be tere spreiding van de vijftien speelzalen over Wassenaar zat er volgens Dijkstal niet in. Ondanks de ontevredenheid ziet het er naar uit dat het voorstel door de gemeenteraad wel zal worden aangenomen. Een meer derheid van VVD en CDA zal naar verwachting het voorstel steunen. DINSDAG Leiden - Vredeskerk, lezing met dia's door de heer Edward Cohen uit Venlo, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, bijeen komst van de Leidse wereldwinkel over 'wat wereldwinkel-werk eigenlijk in houdt', 20 uur. LVC - Breestraat 66, Bert den Ouden spreekt over de toepassing van alterna tieve energiebronnen, 20 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia vertoont een programma het Ikon c r de a ti-discriminatiewet, Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, I film Hongaarse Rapsodie en Allegro I Barbaro, 20 uur. Kapelzaal K&0 - Oude Vest 45, Poolse film 'Index', 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20"21 uur. *-Stats jongerencentrum - Haarlemmer- ..voorstel intrek- tend soos, muziek of film, 1 sport, 15-17 uur. Jongeren Adv straat 67, ma t - Caecilia- i 16-22 i tel. .-i VOORSCHOTEN - De Stichting Jongerenhuisvesting in Voorschoten heeft een brief naar minister Van Dam gestuurd, waarin zij de minister dringend verzoekt om de gemeente Voorschoten wel subsidie te geven voor de bouw van kleine woningen. winkel met magazijn e Aan Voorschotense Schoolstraat VOORSCHOTEN - De komst van een winkel met magazijn en één bovenwoning op de plaats van de panden Schoolstraat 6,8 en 10 in Voorschoten, neemt steeds vastere vormen aan. Het nieuwe bouwplan van het Albrecht-concern is goedgekeurd door de welstandscommissie en ook het college van burgemeester en wethouders is dit van plan. Bij realisatie van de winkel zal het onderhavige gedeelte van de Schoolstraat autovrij worden gemaakt. Het is niet het eerste bouwplan van Albrecht Culemborg b.v. Een eerder plan, met onder meer acht bovenwoningen, voldeed niet aan het bestemmingsplan en er werd dan ook geen bouwvergun ning voor verleend. Het nieuwe plan voldoet in principe wel aan de eisen van het bestemmings plan. Wel moeten B en W beslui ten om geen bezwaar te maken tegen de mogelijke honderd per cent bebouwing van het achter- OEGSTGEEST - Een 11-jarige jongen vond gisteravond in het struikgewas nabij de flats in de Dahliaiaan een handgranaat. De jongen deponeerde de granaat in de portiek van de flat. De ge schrokken ouders van de jongen alarmeerden de politie. De gra naat bleek ongevaarlijk. LEIDEN - De Leidse politie heeft vorige week in een woning aan de Lammermarkt zendappara tuur in beslag genomen. De zelf vervaardigde zender luisterde naar de naam Centraal. De poli tie trad op na klachten uit de om geving over storingen door de ra dio-piraat. erf. De vrijstellingsbevoegdheid die B en W hiervoor kunnen ge ven, hebben zij in het verleden ook toegepast bij verschillende andere bedrijven in het centrum. Voor het Albrecht-concern wil len zij nu geen uitzondering ma ken. Met de achterliggende Gerefor meerde Kerk moet nog overeen stemming bereikt worden over een klein gedeelte van de grond van de kerk. Gezien de lengte van de vrachtauto's die bij het bedrijf zullen komen lossen, zal meer ruimte nodig zijn dan al in eigendom is van het concern. Gelijktijdig met de nieuwe ontwik kelingen omtrent de bouw van de Albrecht-winkel, zijn er plan nen voor de verkeersafwikkeling voor het nieuwe pand op de Schoolstraat. Het bouwwerk komt recht tegenover een grote supermarkt te staan. Het is nu de bedoeling dit gedeelte van de Schoolstraat, tussen deze twee winkels tot aan de Treubstraat, in de toekomst af te sluiten. Van af zes uur 's avonds tot half elf de andere dag zal het mogelijk blij ven voor bedienend verkeer om voor de acht aanwezige winkels te laden en te lossen. Invaliden in auto's en (brom)fietsers zullen wel de hele dag toegelaten wor den. De Gereformeerde Kerk blijft in het plan bereikbaar voor het autoverkeer. Het is niet de bedoeling om het profiel van de weg te wijzigen. De huidige rijbaan wordt fiets pad en de parkeerstroken wor den veranderd in bloembakken. De ambtelijke werkgroep ver keer ziet in de afsluiting van dit weggedeelte geen problemen. "Het autoverkeer ter plekke, het geen niet functioneel is, levert ten opzichte van het winkelend, fietsend en wandelend publiek een zekere mate van overlast en onveiligheidsgevoelens op", al dus de werkgroep. De werk groep vindt de weg een secun daire verbinding tussen twee be staande parkeerplaatsen, terwijl maar zeven parkeervakken zul len verdwijnen als het geheel wordt afgesloten. Het advies van de werkgroep, af sluiting, heeft ook de instem ming van B en W. Met de onder nemers aldaar wordt nog over de plannen overleg gepleegd. In het verleden heeft de ondernemers vereniging zich altijd negatief uitgesproken over een eventuele afsluiting van de Schoolstraat. "De ambtelijke werkgroep ver keer verwacht echter dat ook de ze groepering op den duur de voordelen van keuze van een au tovrije optie zal kunnen inzien", staat te lezen in het ambtelijk voorstel. De werkgroep stelt verder voor om het Albrecht-concern voor de kosten van de verkeersaanpas sing te laten opdraaien. Als re den geeft de werkgroep, dat de aanpassing afgedwongen is door de geplande ingang van de win kel. De kosten zouden een onder deel moeten zijn van de koop som die de gemeente vraagti het stukje grond voor de panden aan de Schoolstraat. Dit stuk grond moet het Albrecht-con cern van de gemeente kopen, daar de voorgevel van de nieuw bouw op gemeentegrond neerge zet moet worden. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude gaat binnen afzien bare tijd peilen of er bezwaren binnen de gemeente bestaan te gen een uitbreiding van het ka belnet met drie Engelse en drie Belgische zenders De raadscom missie algemene zaken achtte zichzelf gisteravond niet in de positie hierover te beslissen. Vooral omdat met deze uitbrei ding een tariefsverhoging van 1.50 gulden per maand is ge moeid. waarmee het totale tarief op 15,45 gulden per maand komt. Door middel van een oproep aan kabclgebruikcrs in het huis-aan- huis-blad Groot Voorschoten om hun bezwaren tegen uitbreiding en de daarmee gepaard gaande kostenverhoging kenbaar te ma ken, wil men de meningen daar over peilen. Wanneer de uitbreiding er komt, zullen de Zoeterwoudenaren kunnen kijken naar de Engelse zenders BBC I en II en de com merciële zender ITV. Verder kan men dan nog België Waals I en II en Vlaams I ontvangen. Wanneer de gemeenteraad bij een positie ve reactie van de bevolking ook gunstig beslist kan deze uitbrei ding binnen vier tot vijf maan den een feit zijn. Voorwaarde voor deze uitbreiding is voor het christen-democrati sche commissielid Hogenelst dat de 'anti-piratenstrepen' niet meer tijdens het normale pro gramma-aanbod in beeld komen. "Het blijkt dat de kabel vaak te vroeg wordt afgesloten, terwijl er nog naar programma's wordt ge keken. Aan deze situatie moet Casema (de maatschappij die de kabel in beheer heeft - red.) on verwijld een eind maken". Zijn partijgenote mevrouw Plan- tinga betreurde dat de kabel vaak zondagsmorgens nog 'dicht' zit. "Veel mensen die kerkdiensten willen volgen heb ben hiertoe niet de mogelijk heid", aldus Plantinga. Progres sief Zoetcrwoudc-raadslid Stra- ver tot slot: "Ik zit in de zoge naamde onrendabele gebieden, waar geen kabelaansluiting is en kan dus over de gekleurde luxa flex niet meepraten". De minister heeft in een brief van 22 februari aan de gemeente la ten weten dat Voorschoten voor alsnog geen vergunning krijgt voor de bouw van 118 van deze woningen. Gelijktijdig heeft de stichting tegen de beschikking van de minister een AROB-pro- cedure aangespannen. De stichting zegt dat zij diep ge schokt is dat nu de bouw van 84 eenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in Noord-Hofland niet door kan gaan. Het was het tweede grote bouwproject dat mede op initia tief van de stichting in Voorscho ten zou worden gerealiseerd. Vo rig jaar juni werden 23 zoge naamde Van Dam-eenheden op geleverd, waar vooral jongeren in wonen. De stichting kwam daarna met het plan om in het centrum 64 van deze woningen te realiseren. Dit idee viel niet in goede aarde bij de gemeente. Daarvoor in de plaats kwam het project in Noord Hofland waar, in samenwerking met de Alge mene Woningbouwvereniging, 84 van deze kleine woningen zouden worden gebouwd. Nieuw in dit project was onder meer de realisatie van twee centrale woonblokken. In de brief aan de minister geeft de stichting aan dat de woning nood, vooral onder de jongeren er groot is in Voorschoten. "Uit naspeuringen onzerzijds is ge bleken dat volgens het woonon- derzoek van 22 februari 1982 van de 1067 woningzoekenden er 717 (67 percent) in de leeftijdscatego rie van 18 tot 30 jaar zijn. Voorts geeft het onderzoek aan, dat 867 woningzoekenden voorkomen in de categorie alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, of wel 81 percent van het totaal aan tal woningzoekenden. Verder blijkt dat er in de afgelopen vier jaar per jaar ongeveer 150 wo ningzoekenden, voornamelijk 'starters (die voor het eerst een woning zoeken) op de woning markt', bijkomen". De minister heeft vooral aan de grote steden veel woningen toe gewezen. Volgens de stichting, en ook wethouder Van Leeuwen van Voorschoten heeft zich eer der in deze richting uitgelaten, zijn deze steden overbedeeld en kunnen ze nooit het aantal bou wen dat ze toegewezen hebben gekregen. De stichting heeft uit gerekend dat een gemeente als Den Haag de laatste zeven jaar gemiddeld 1585 woningen heeft gebouwd. De minister heeft aan deze gemeente 3144 woningen toegewezen. De stichting conclu deert daaruit dat de helft van de woningtoewijzing op dit mo ment geblokkeerd is. Pas later in het jaar vindt er een herverdeling van de toewijzing plaats, op grond van de dan gebouwde pro jecten. De stichting is bang dat het beleid van minister Van Dam vooral voor de kleinere gemeente een slecht gevolg kan hebben. "Door dit alles dreigt er dat jongeren gedwongen worden bii de ou ders te blijven, of dat jongeren emigreren naar de grotere ste den. De gemeenten zullen verder vergrijzen en de frustraties van de jongeren, die toch al zo weinig kans op zelfontplooiing hebben in deze slechte arbeidssituatie, zullen groter worden", aldus de stichting. "Wij kunnen ons niet voorstellen dat u de bovenstaan de argumenten goed heeft over wogen bij het nemen van uw be slissing. Wij verzoeken u dan ook dringend uw beslissing te her overwegen". Voor alle zekerheid heeft de sti- ching wel alvast een beroeps- schrift bij de Raad van State in gediend tegen de beschikking van de minister die verwoord is door de directie van de provin ciale dienst volkshuisvesting. In de regio is de stichting de enige belangenorganisatie die hiermee direct de beslissing aanvecht. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor j hulp en informatie aan meerderjarigen j (vanaf 18 jaar), die doör problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736. Werklozen Belangen Vereni- i ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend spreekuur. Voorschoten - gemeentehuis, onder- I wijsbegeleiding vergadert, 20 uur. Lindehoeve - 'Proloog', 20.30 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie technische diensten, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatieprogram ma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caeeilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Waag - demonstaties en modeshows Noorderwiek, 10 uur; kinder en sport- kleding 10.30 uur; modeshow kinder en jong volwassenen en sportkleding, 14.30 uur; modeshow, 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder film 'Ontsnapping per ballon', 14.30 uur. Kleuterschool De Rondedans en Willem de Zwijgerschool - Willem de Zwijger laan 44, rommelmarkt en fancy-fair, 14 tot 17 uur en 18.30 tot 21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraaat 18, film 'The Naked Civil Servant', 20 uur. Galerie Art Tea House 'De oude Rijn', schrijvers Herman Pieter de Boer en Adriaan van Veen. Micro Theater - Oude Vest, literaire ex- positie, woe en do. Nationale boomfeestdag: Warmond- :langs weg bij Veerpolder, 10 uur. Oegstgeest: Haaswijk, 10 uur. Leiderdorp: Elisabethhof, 9.30 uur. Leidert: Sumatrastraat 9.00 uur; Robijn- I straat 10.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags- i de apotheken in de regio Lei- I van vr 26 tot 2 april door: apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. j ZOETERWOUDE - Voordat er een advies gegeven wordt over de samenstelling van de toekom stige gemeentelijke commissie welzijn, moeten eerst de betrok ken verenigingen worden ge hoord. Tijdens deze hoorzitting moet hun standpunt blijken over de samenstelling van deze com- Het gaat om de keuze tussen een commissie bestaande uit louter raadsleden of een commissie waarin ook 'burgers' zijn verte genwoordigd. In de vergadering van de raadscommissie voor al gemene zaken, die gisteravond hierover praatte kon men het niet eens worden. Theater In de Lindehoeve treedt van avond de bekende tehatergroep 'Proloog' op. Gespeeld wordt het programma "Je kan er naar fluiten". Het stuk handelt over de problemen die jongeren heb ben met vrienden, vriendinnen en sex. De voorstelling begint om half negen. Poppen Het poppentheater 'Wellus-Nie- tus' geeft morgenmiddag weer een voorstelling. Het stuk heeft als onderwerp ruzie. Om half drie begint de voorstelling. Bomen Het is morgen Nationale Boom feestdag. Op diverse plaatsen in de regio worden door kinderen van lagere scholen dan bomen geplant. In Leiderdorp gebeurt dat in de Elisabethhof van half tien tot twaalf uur. In Warmond komen er jonge bomen langs de weg in de Veerpolder. En in Oegstgeest zullen veertig jeugd natuurwachters de nieuwe wijk Haaswijk van groen worden voorzien. In Oegstgeest (verza melen bij de Jan Sweelinck- laan) en in Warmond begint het om tien uur. In Leiden worden in De Kooi (negen uur) en in de Mors (half elf) door scholieren bomen geplant. De commissie welzijn is een ver vanging van de huidige werk groep welzijn (waarin naast raadsleden ook vertegenwoordi gers uit het verenigingsleven zit ten) en de commissie sport, re creatie en jeugdzaken. Deze commissie gaat met ingang van de nieuwe raadsperiode functio neren. Zij gaat de inhoudelijke en financiële kant van het wel zijn in Zoeterwoude behandelen. De standpunten over al dan niet deelname van burgers in de nieu we commissie waren gister avond duidelijk verdeeld. Het college van B en W wil uitslui tend raadsleden in deze advies commissie. Progressief Zoeter woude wil een gemengde com missie, de CDA-leden uit de commissie algemene zaken vin den het "een verschraling" als de directe vertegenwoordiging van uit de bevolking vervalt. Toch kwam het CDA niet tot een con- crete uitspraak. De partij wil nog even bedenktijd om te kijken of er nog een tussenoplossing ge vonden kan worden. De WD vindt het een beleidsmati ge commissie waarvoor de ver- j antwoordelijkheid bij de raadsle- den ligt. Ook het standpunt van B en W is dat het hier om beleids matige activiteiten gaat, waar de raadsleden als vertegenwoordi gers van de bevolking verant woordelijk voor zijn. "Op speci fieke punten kunnen verenigin gen hun stem laten doorklinken in de vergaderingen die niet voor niets openbaar zijn. Zo kunnen zij per geval hun mening geven", aldus de voorzitter van de com missie algemene zaken, burge meester Houdijk. In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het CDA in Zoeterwoude heeft gisteravond haar definitieve kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen samengesteld. Koos van der Geest voert, zoals ook op de voorlopi ge lijst al het geval was, het CDA aan. Op de tweede plaats staat de huidige wethouder van openbare werken Van der Heijden. Derde en vierde zijn de raadsleden Hogenelst en Plantinga-Van Heerde. Op de vijfde en zesde plaats staan de nieuwkomers Belt en Remijnse. Zevende is Roessen, achtse Laman, negende Van Bemmelen en tiende Van Steijn. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabpzorglng na 19 30 uur); zatordag van 16.30-18 00 uur abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 P. J de Tombe overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madnd, Stockholm en Djakarta. Commentator W F J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tal 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2