Eindelijk kans op verweer Lang zijn is geen 9 c BEHEERDER heft Steeds meer voorlichting aan psycliiatrisch patiënt nu Mallegat "shifting wegens vandalisme" weer op Gezien bij Alphenaar richt Klub Lange Mensen opnieuw op: DINSDAG 30 MAART 1982 Streek NOORDWIJK Steeds meer instanties houden zich bezig met voorlichting aan psychiatrische patiënten. Bewo ners van psychiatrische ziekenhuizen krijgen daarmee meer mogelijkheden te protesteren tegen een bepaalde behandelingsmethode of tegen het feit dat zij, al dan niet uit vrije wil, in een dergelijk centrum zijn opgenomen. Drs. T. van der Zanden, economisch-directeur van psychiatrisch zieken huis Sancta Maria. Hij wil meer aandacht besteden aan het verstrekken van informatie aan patiénten. Volgens drs. T.M.J. van der Zan den. economisch-directeur van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria, heeft deze hausse van in- formatieverstrekkende instan ties iets weg van een inhaalma- Voor het Noordwijkse ziekenhuis geldt dat binnenkort een verte genwoordiger van de stichting patientenvertrouwenspersonen, zeg voor het gemak maar om budsman, op het terrein zal wor den gehuisvest om zich met vra gen en problemen van bewoners bezig te kunnen houden. Die om budsman overlapt eigenlijk weer een initiatief van de werkgroep "Terecht", een groep van vrijwil ligers die eens in de drie weken spreekuur houdt met hetzelfde doel. Daar komt bovendien bij dat de di rectie van psychiatrische zieken huizen sinds kort ook zelf de ver plichting hebben patiënten voor te lichten over de behandelings wijzen. het verblijf, de behande lend geneesheer, de instantie die klachten behandelt, het dagpro gramma en dergelijke. Dat heb je als "inrichting" maar te doen want anders wordt je niet meer als psychiatrisch centrum er kend en dan worden volgens Van der Zanden de opnames door ae ziekenfondsen niet meer vergoed. Verplicht Die informatieverschaffing, die door de minister verplicht is ge steld. loopt vooruit op de tot standkoming van de zogenaam de BOP. de wet bijzondere opne mingen in psychiatrische zieken huizen. Deze wet. die al jaren bij de Tweede Kamer ligt. moet de krankzinnigenwet van 1884 ver vangen. KATWIJK Het Katwijkse jonge rencentrum 't Mallegat gaat weer open. Een maand geleden beslo ten medewerkers en bestuur de deuren van het centrum tijdelijk te vergrendelen. De overlast die het centrum met name onder vond van groepen jongeren lag hieraan mede ten grondslag. Intussen is met hulp van een aantal vrijwilligers het onderkomen aan de Voorstraat opgeknapt en kent het centrum een andere in deling. Voorlopig is t Mallegat weer geopend op maandag, woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag. De openingstijden zijn verder gelijk gebleven, in de re gel van 20 00 tot 00.00 uur Het centrum biedt overigens zijn verontschuldigingen aan aan so ciëteiten die door de sluiting van 't Mallegat zekere hinder hebben ondervonden. "Het was niet de bedoeling om anderen eens te la ten merken hoe het er in het Mal legat geregeld aan toe gaat", zo wordt gesteld. Het programma voor het eerstvol gende weekeinde ziet er als volgt uit: vrijdag disco; zaterdag een optreden van de Engelse, band The Visions (New.Wave); zon dag: Café d' Avantgarde en ver toning van een film. Het nieuwe onderkomen van zo'n 200 psychiatrische patiënten. In de nieuwe gebouwen hebben patiënten privacy. Zij wonen in groepen van 12 tot 14 mensen samen. Geen slaapzalen meer voor grote groepen maar slaapkamers met één of twee bedden. Kindermode op z'n paasbest Van de bekende kindermodemerken hebben wij weer een bijzonder leuke en fijne kollektie in huis. Kindermode 104-164 Haarlemmerstraat 5 - Leiden. Het bestuur van de sporthal "DE KLAVERHAL" te Zoeterwoude-dorp nodigt belangstellenden uit te solliciteren naar de functie van Algemene informatie: Het ligt in de bedoeling om begin september 1982 de thans in aanbouw zijnde sporthal in gebruik te nemen Behalve het sporthalgedeelte zelf met bijbehorende ruimten, is in dit complex ook een ruimte voor de K P J Voorts is in dit complex opgenomen een ontmoetings ruimte met bar en keuken Functie-informatie: - de beheerder geeft leiding c.q. helpt zelf mee aan di verse werkzaamheden, die betrekking hebben op het beheer van deze hal; - de te benoemen functionaris moet bereid zijn werk zaam te zijn op basis van wisselende werktijden, - betrokkene moet bereid zijn tevens de bar te bedienen. in verband waarmede voldaan moet worden aan ei sen van vakbekwaamheid, gesteld in de Drank- en Horecawet. - enige kennis omtrent het voeren van een bedrijfsadmi nistratie strekt tot aanbevelma: - de salarisgrenzen zijn vastgesteld op minimaal 3000,- en maximaal 4000.- per maand; Wij zoeken een bekwame en enthousiaste medewerker' ster, die zeker bij de start van deze hal bereid is extra energie, in deze toch wel zeer wisselende en daardoor zeer aantrekkelijke functie, te stoppen Sollicitaties met daarbij een omschrijving van Uw per soon. huidige werkzaamheden alsmede mogelijke erva ring in deze functie worden gaarne ingewacht vóór 10 april 1982 bij de secretaresse van onze stichting, pa Loethe 25. 2381 BL Zoeterwoude heel ongelukkig met deze ont wikkelingen. "Het is hard nodig dat meer informatie wordt gege ven aan de patiënten. De Neder landse centra zijn geweldige gro te bedrijven die op verschillende terreinen kampen met een grote achterstand. Sinds de Tweede Wereldoorlog is vooral aandacht besteed aan gewone ziekenhui zen en zijn psychiatrische zie kenhuizen in het slob geraakt Van der Zanden is dan ook blij dat nieuwbouw in de psychiatrische centra de hoogste prioriteit heeft gekregen van de rijksoverheid De psychiatrie wordt eigenlijk de laatste vijf tot tien jaar pas se rieus genomen. Het is daarom dat die volgens hem noodzakelij ke informatieverstrekking zo laat op gang is gekomen. 'Het aantal klachten van patiënten is gering. Maar dat wil niet zeggen dat er geen klachten zijn. Patiën ten kenden in het verleden niet de weg. Zij moeten daarop gere geld worden gewezen". Recht Het is volgens de economisch-di recteur van Sancta Maria een ele mentair recht van patiënten te weten wat er in het ziekenhuis waarin zij worden verpleegd aan de hand is. Een goede informatie kan klachten voorkomen, meent Van der Zanden. Directie en staf van het ziekenhuis moeten vol gens Van der Zanden zorgdragen voor een verantwoorde verstrek king van informatie. In ziekenhuizen waar uitsluitend medische ingrepen plaatsheb ben is de patiënt in de regel mon dig genoeg De patiënt kan zelf om informatie vragen en als hij daartoe niet in staat is doet zijn familie dat wel. Bovendien is de behandelingsduur veel korter. In psychiatrische centra worden mensen in psychische nood bin nengebracht van wie het gene zingsproces soms maanden duurt. Het is daarom volgens Van der Zanden van vitaal be lang dat deze mensen weten waar zij moeten klagen Met het aantrekken van de om budsman en het houden van een spreekuur door vrijwilligers van de werkgroep "Terecht" is het aantal mogelijkheden om de klachten te uiten groter gewor den. Volgens Van der Zanden is het niet noodzakelijk dat patiën ten zich tot externe organisaties wenden. Zij kunnen zich ook richten tot de directie of de in specteur voor de geestelijke volksgezondheid. Voorts bestaat de mogelijkheid het spreekuur van advocaten te bezoeken. Officier De directie van Sancta Maria is over het algemeen tevreden over de aandacht die de officier van justitie besteedt aan het uit schrijven van zogenaamde machtigingen, waarmee patiën ten gedwongen worden opgeno men. Het horen van plUêntefl door de rechtbank gebeurt vol gens Van der Zanden serieus Hij heeft duidelijk andere ervarin gen dan advocaat L Velleman. die met name de Haagse recht bank, waarmee ook Sancta Maria te maken heeft, ervan beschul digt dat horen van patiënten op z'n jan boeren-fluitjes te doen. Velleman uitte die kritiek m ver band met een rechtzaak tegen de Bavo in Noordwijkerhout waar een vrouw anderhalf jaar ten on rechte in isolatie zou hebben doorgebracht. Van der Zanden geeft wel toe dat de aandacht van de officier af hangt van zijn interesse en zijn houding ten aanzien van de pro blematiek. De ene officier ver diept zich meer in de materie dan de andere. En daarmee geeft Van der Zanden de subjectieve werk wijze van officieren van justitie Nieuwbouw De afgelopen jaren is op het terrein van Sancta Maria flink gebouwd Dat is mede het gevolg van hel feit dat aan modernisering van psychiatrische centra een hogere prioriteit is toegekend llti nieuwing van de negen centra in Zuid-Holland is de komende ja ren nog een bedrag van 600 tol 800 miljoen gulden gemoeid Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Juliana opent 18 mei twee complexen op het terrein met in totaal 200 bedden De projecten "Boekhorst" en "De Hoge Wei vervangen een aantal oude pavil joens op het terrein De panden zijn gebouwd door de firma Thunnissen uit Heemstede naar een ontwerp van architectenbu reau Hendriks. Campman en Tennekes uit Gouda De stich- tingskosten bedroegen een klei ne twintig miljoen golden. HENK VAN DER POST ALPHEN AAN DEN RIJN - De problemen van het lang zijn. Alphenaar Rob Leurs. 2.08 meter lang en voorzitter van de onlangs opnieuw op gerichte Klub Lange Mensen (KLM), kent er legio ..Toen ik vorig jaar over de Champs Elysées liep, keek heel Parijs me na. En nog overkomt het me wel dat mensen me vra gen of het koud boven is." „Maar goed", geeft Rob toe. „daar kun je nog de lol van inzien. Anders is het met pas sende kleding. Dat is voor lange mensen werkelijk een groot probleem. Daarvoor ben je aangewezen op spe ciaalzaken en die zijn er slechts in enkele steden. En de passende kleding die ze hebben is dikwijls uit de tijd en bovendien schreeuwend duur." Bepaald rechtvaardig vindt Leurs dat niet en vandaar dat hij onlangs besloot de Klub Lange Mensen nieuw leven in te blazen. Bestaan deed de ze belangenvereniging al. Aan het eind van de jaren vijftig en het begin van de ja ren zestig kende de KLM zelfs een grote bloeiperiode. Maar sedertdien is de vereni ging in een diepe slaap ge sukkeld. En Rob Leurs zat dat niet lekker, „want", zegt hij. „sinds die tijd is er. wat allerlei praktische zaken be treft, het nodige voor lange mensen (ons land kent er ruim 400 000) verbeterd. Maar desondanks ondervin den wij lange mensen van daag de dag nog veel onge makken. die de kleinere mens over het algemeen be spaard blijven." Sterkste Rob geeft een voorbeeld „Au to's. bussen en trams worden bij lange trajecten zowat mar telwerktuigen En waarom7 Omdat lange benen een luxe schijnen te zijn, waarmee bij het opstellen van de zittingen geen rekening wordt gehou den." „En ouders met lange kinderen dienen in de tram of bus steeds hun paspoort of trouwboekje bij de hand te hebben, omdat conducteurs niet willen geloven dat zo'n lang end nog op een kinder kaartje kan reizen „Toegegeven", zegt de boek houder uit Alphen aan den Rijn. „lang zijn is gelukkig geen ernstige ziekte en het heeft ook zekere voordelen. Je kunt overal gemakkelijk bij en van je klasgenootjes heb in je jeugd minder te duchten. Door je lengte den- pti stoel nodig om bij Rob-op-kousevoeten de iet eren acht centimeter Een groot probleem i uorrnl het tegen betaalbare prijzen aanschqffen ken ze immers datje de sterk ste bent „Dat geldt trouwens ook nog op latere leeftijd Op vergade ringen bijvoorbeeld kun je dikwijls je lengte-overwicht gebruiken om een zeker psy chisch overwicht te krijgen. En laten we eerlijk zyn was Leo van der Kroft geen uit stekend scheidsrechter, ook al kon hij niet zo hard lopen als zijn collega-fluiters." Proefproces Niettemin heeft de KLM vol gens Leurs meer dan vol doende bestaansrecht ..We willen ons richten op alle as pecten van het lang zijn", zegt hij plechtig ..We willen vooral het praktische onrecht bestrijden. De kleding dus. De speciaalzaken weten dat WC nergens enden terecht kunnen en vandaar dat ze er een slaatje uitslaan „Voor een overhemd betaal ik meer dan honderd gulden, terwijl een kleiner iemand daarvoor hoogstens zestig gulden hoeft uit te geven Dat is toch te gek7 We zijn dan ook in overleg met fabrikan ten druk bezig de adressen te inventariseren waar die kle ding wel tegen betaalbare prijzen beschikbaar is Een voorlopige lijst daarvan, is al bU ons aan te vragen Daarnaast wil de KLM garant staan voor „een brok puur ge zelligheid" en geestelijke on dersteuning ..We zullen er steeds op hameren dat we niet abnormaal zijn, ook niet zielig, maar louter een beetje lang en daar moeten we ons maar t ivtrimu zetten Ook streeft de vereniging naar het onderhouden van een nauw contact met de over heid en andere instanties, op dat er maatregelen worden getroffen die een onterechte benadeling van lange men sen kunnen voorkomen. Ge dacht wordt vooral aan een extra aftrek in de sfeer van de inkomstenbelasting. „Indien de Inspecteur daar niet mee akkoord gaat", verklaart Rob Leurs. „zit het er dik in dat we een proefproces begin nen Een belastingconsulent zoekt op dit moment een en ander voor ons uit." Hormoonkuren De medische aspecten van het lang zijn zullen evenmin aan de aandacht van de KLM ont snappen. „Uiteraard in nauw overleg met artsen", aldus Leurs. „willen we allereerst de hele reeks van misverstan den uit «ie weg helpen,die be staan over hormoonbehande- lingen om de groei te stop pen Schoolgaande kinderen, die vermoedelijk de meeste last van hun extra lichaamslengte ondervinden, krügen ven de KLM extra aandacht. Een aparte werkgroep nl sk h met hun problemen gaan be zighouden Een minimum lichaamslengte geldt er niet om lid te kunnen worden van de Klub Lange Mensen Iedereen die zich lang voelt is welkom, evenals ouders van kinderen met een grote groei verwachting Een briefkaart naar KLM. Florijn I. 3641 LT Mijdrecht is vol- SJAK JANSEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13