c Voordeel- driedaagse! Geen inmenging in El Salvador \nterv\ew Ralthe Special kostuum '""nu 15.95 fPulfhenette SN Experiment met alternatief tehuis in Lisse loopt af Ralthe Stomerij PAGINA 12 Varia DINSDAG 30 MAART 1982 Door Miep Hoenson Vanwege de bezuinigingen, die vooral de sector maatschappelijk werk trelTen, moeten steeds meer kindertehuizen hun deuren sluiten. De hulpverlening aan ontspoorde of ontheemde kinderen wordt gereorganiseerd. Opname in te huizen vindt daardoor niet meer met een zeker soort automatisme plaats: alleen de 'moeilijke en zware gevallen' worden er nog onderge bracht. Andere kinderen en jongeren, die het ouderlijk huis om wat voor reden dan ook moe ten missen, krijgen ambulante hulp: een paar uurtjes therapie per week moet ze rijp maken voor een normaal leven in de maatschappij. Maar voor sommige kinderen is die hulp niet vol doende. Vooral jongeren, de 'pubers', die al (te) lang in tehuizen meedraaien en voor wie geen plaats is in een gezinsvervangend tehuis, lopen vanwege de bezuinigingen de kans tussen de wal en het schip te belanden. Terwijl er steeds meer adolescenten in het maatschappelijk hulpverleningscircuit terechtkomen. Juis t voor die jongeren is ruim een jaar geleden in Lisse een voor het westen van het land uniek project van start gegaan. 'De Linden' is onder deel van de toevalligerwijs ook in Lisse geves tigde Stichting Frentrop. Onder toezicht van het ministerie van justitie en met begeleiding van de Vrije Universiteit in Amsterdam werden in december 1980 in een voormalig klooster aan de Heereweg tien jongens in de leeftijd van 14 tot 18 plus achttien personeelsleden neerge- plant. Coördinator Bert W'iggers, de man die vanaf het eerste uur bij het tehuis 'De Linden' betrokken was, kijkt na ruim een jaar terug. Hij doet dat aan de vooravond van het afsluiten van het ex periment: in de maand mei is het tweede en laatste afrondende gesprek daarover met justi tie. LISSE Een sprong in het diepe. Zo typeert Bert Wiggers het begin van 'De Linden' in Lis se. Want het voormalig klooster mag dan nu te huis heten in de dege lijke zin des woords, de invulling van dat be grip is allesbehalve ou derwets te noemen. Regels worden zo min mogelijk gehanteerd. Anders dan ge bruikelijk wordt van de be woners niet verwacht dat ze zelf voor een zinvolle dagtaak (school, werk) hebben ge zorgd. Daarom is bij de mees ten van hen plaatsing in an dere tehuizen mislukt. Daar geldt die voorwaarde van 'ge- motiveerd-zijn' wel. Iedereen moet een vaste dagtaak heb ben - hetzij werk. dan wel een opleiding - voordat op name in een tehuis kan plaatsvinden. De bewoners in het Lissesc tehuis hoeven dat niet. "We laten de bewo ners. zeker de eerste paar maanden, met rust. Laten ze er maar rustig over nadenken wat ze willen gaan doen. Je moet er als hulpverlener niet bovenop willen springen. Op gedrongen hulp Is geen hulp" Bert Wiggers denkt, en hij zegt in die mening door ervaring te zijn gesterkt, dat de lust om overdag iets om handen te hebben vanzelf wel komt. Soepel "Kijk, je kunt hier rustig tach tig worden zonder ooit één vinger te hebben uitgesto ken Maar dan gebeurt er dus ook niets met je. Een mens heeft trouwens altijd wel ér- gens interesse in. al is het maar aan oude auto's sleute len. Als er een bewoner met een sloopauto komt aanzet ten zeggen we dus niet: weg met die rommel. Die auto mag best in de tuin staan. Het maakt ons niet uit waarin ie mand interesse heeft. Wij spelen er wel op in". Hekken en afgesloten buiten deuren zijn taboe in 'De Lin den'. De bewoners kunnen gaan en staan waar ze willen. Ze krijgen een bescheiden bedrag aan zakgeld om zelf standig te besteden. De jon gens beschikken over een ei gen kamer, waar niemand van de leiding een voet over de vloer zal zetten. Nieuwe bewoners krijgen een bedrag van vijftig gulden waarmee ze iets voor hun kamer kun nen aanschaffen. Wiggers zal de laatste zijn die in zwijmelende bewoordingen over zijn pupillen praat. "Het zijn geen lieverdjes - je moet vooral niet denken dat ze mókkelijk zijn, vooral niet in het begin. Ze komen niet voor niks hier naartoe". Desondanks heeft de Lissese gemeenschap vrij soepel op de komst van 'De Linden' ge reageerd. De jongens houden zich niet altijd even zoet bui ten het huis. maar bij aller hande zaken waaraan de poli tie te pas komt wordt de be schuldigende vinger niet au- Coördinator Bert Wiggers: ..Opgedrongen hulp is geen hulp.'' tomatisch richting Heereweg 258a gewezen. Dat er af en toe botsingen zijn is onvermijde lijk. Wiggers heeft het, als het verle den van de bewoners ter sprake komt, over de 'spiraal' waarin deze jongens zich be vinden. Wanneer ze eenmaal in een tehuis oude stijl be landden, kregen ze aanpas singsmoeilijkheden, waar door ze als lastig werden be stempeld. Daarom gingen ze door naar een zwaarder te huis, waartegen ze zich dan weer afzetten. Gevolg: ze be landden in een nóg strenger tehuis. "Een geweldige cirkel naar beneden. Daaraan moet een andere draai worden ge- Resultaat Door veel met de jongeren te praten, heel veel tolerantie met ze te hebben, kunnen hun gedragsproblemen ver dwijnen, worden ze meer hanteerbaar in de omgang, zo meent de coördinator. Maar voor het zo ver is moeten de maatschappelijk werkers van 'De Linden' een tijdlang een flinke dosis tact, geduld en belangstelling voor de bewo ners zien op te brengen. Wig gers: "Er moet heel wat ge beuren voordat wij een bewo ner de deur wijzen". Een team van in totaal achttien man staat de tien bewoners ter beschikking. Daaronder bevinden zich begeleiders, een coördinator, gastvrouw, huishoudelijke hulp. admini stratieve kracht en nacht wachten. Dat is, vergeleken bij de verhoudingen in 'tradi tionele' kindertehuizen, een fors aantal. De kostprijs per bewoner per dag is daar ook naar. Niet de gebruikelijke 125 gulden, maar ruim 300 gulden. Vandaar dat de ver richtingen van het team en de dagelijkse gang van zaken door het ministerie van justi tie, de subsidieverlener, nauwlettend in het oog wor den gehouden. Het ministe rie ziet 'De Linden' daarnaast als een proeftuin. De ervarin gen, in Lisse opgedaan, kun nen in andere tehuizen van pas komen. Het eerste resulaat van dat uit gebreide team is daar: één van de bewoners vertrekt binnenkort naar de buiten wereld. Hij kan terecht in een project begeleide kamerbe woning, waarbij de bewoners wordt geleerd zelfstandig te leven. De komende zomer kunnen nog drie of vier ande- jongens het tehuis veria- Negatief Negatieve resultaten zijn er ook geweest. In de beginperiode escaleerde de boel. Een paar bewoners moest toen met po- litiehulp uit het huis worden gehaald en naar een gesloten inrichting worden overge bracht. "Maar sindsdien is onze eigen bekwaamheid met sprongen toegenomen", meent Wiggers. Een dergelij ke escalatie heeft ook niet meer plaatsgevonden. Het experiment 'De Linden', dat aanvankelijk tot decem ber 1981 zou duren, is min of meer stilzwijgend verlengd. In mei staat een laatste 'eva luatie' voor de deur. Wiggers gaat er van uit dat het alterna tieve tehuis ook daarna kan doordraaien. Ook al omdat aan kosten voor de begelei ding, maar ook voor het op knappen van het voormalig klooster al ontstellend veel geld is gestoken. Dat er be hoefte is aan zo'n tehuis, blijkt bij de coördinator bijna dagelijks. Instanties die zich met kinderen bezighouden bellen veelvuldig naar Lisse om te horen of er nog plaat sen over zijn in 'De Linden'. ADVERTENTIE woensdag 31 maart, donderdag 1 en vrijdag 2 ap een extra zorgvuldige reiniging, verstevigen, opmaak en nakontrole van uw afgeleverd op hanger in luxe hoes. Bisschoppen: Heldring In de .Alles is anders show" van vorige week. die aan de moord op de vier IKON-medewerkers was gewijd, inel iedereen over een co lumn van J. L. Heldring heen. Een ran de dingen die men de po litieke commentator van NRC- Handelsblad kwalijk nam was. dat hij uit de rouwannonces had geciteerd Dat verwijt lijkt me niet terecht Rouwadvertenties richten zich. via de overledene, tot de levenden, en in het geval van Koos Koster. Jan Kuiper, Hans ter Laag en Joop Willemsen betekenden de zeer vele rouwad vertenties (ik denk niet dat er ooit eerder zoveel in de kranten hebben gestaantegelijk een de monstratie tegen het moorden, le gen het regime in El Salvador en legen het fascisme in het alge- Er waren vrij veel gedichten in de advertenties verwerkt, er was een advertentie zonder vermel ding van afzender, en een andere waarin de ondertekenaars (kun stenaars van allerlei slag) juist kenbaar wilden maken dat zij om de IKON-medewerkers rouw den Daardoor werden de rou wadvertenties een soort ..open brieven" die gelezen dienden te worden en daarom ook geciteerd mogen worden. Niet voor niets stonden de meeste in de Volks krant en Trouw, en deden de en kele rouwadvertenties in De Tele graaf een beetje „misplaatst" aan. ook al was hun boodschap in die krant vermoedelijk effec tiever dan in de linkse kranten, die toch al door de medestanders worden gelezen Men nam het Heldring kwalijk dat hij uit een rouwadvertentie) Koos Kosters woorden had geci teerd: ..Wij gaan door met de strijd voor een vrije berichtge ving uit een onvrij land", en daar een ander citaat uit een rouwadvertentie tegenover had gesteld waarin gezegd werd dat de vier IKON-journalisten hun journalistieke kwaliteiten „in dienst hadden gesteld van de on derdrukte volkeren van Midden- en Zuid-Amenka". Een nobele zaak. zegt Heldring, maar kan een berichtgeving we zenlijk vrij zijn zie eerste citaat wanneer zij in dienst wordt ge steld van een andere zaak. hoe nobel ook. dan die van het infor meren uan het eigen publiek Moet de berichtgever een strijder zijn voor een andere zaak dan die der vrije berichtgeving? Wordt hij dan niet propagan dist? Komt zijn geloofwaardig heid dan niet in het gedrang? Heldring erkent wel dat bencv.tge- vers geen robots zijn. en dat ie dereen. ook al streeft hij ernaar zo objectief mogelijk te zijn, van uit zijn eigen wereldbeschou wing de feiten selecteert en waar neemt (..dat doen we allemaal"), maar hij besluit zijn stuk toch al dus: „Maar dit alles is in opdracht van een andere zaak, ja een grotere zaak dan die van welk onder drukt volk ook. De vier vermoor den zijn dan ook niet omgekomen voor de zaak der onderdrukte volkeren van Midden- en Zuid- Amenka, maar voor het beginsel van de vrije berichtgeving, zon der welke een democratie niet kan bestaan". Dit leek mij een heel honorabel standpunt, waarbij niets werd afgedaan aan het journalistieke werk van Koster. Kuiper. Ter Laag en Willemsen (ik heb nooit gemerkt dat zij de normale jour nalistieke objectiviteit met in acht namen, en Heldring neem ik aan ook niet), maar wel een kriti sche kanttekening werd ge plaatst btj het „usurperen", het onrechtmatig in bezit nemen van hun werkzaamheden voor IKON. KRO en VARA door het Salvado- naanse verzet Afgezien van de vraag of dat juist is. is het ook de vraag of dat handig en verstan dig is, op een tijdstip dat onze re gering probeert te bewijzen dat „de vrije pers" door het Salvado- riaanse bewind niet alleen wordt tegengewerkt maar ook ver moord. Napoleon Duarte hoeft maar enke le rouwadvertenties te citeren om zijn excuus te ondersteunen dat de IKON-journalisten niet de te genpartijvan de regering, de guerrilla's hebben opgezocht om de situatie van beide kanten te berlichten, maar omdat zij mede standers en een soort handlan gers van die guerrilla's waren. Waarmee zij hun natuurlijke recht verspeelden (zal Duarte zeggen) op de bescherming die buitenlandse journalistieke waarnemers genieten... Dit allemaal bedacht hebbende vroeg ik mij af. hoe ik mijzelf al tijd heb opgesteld op het terrein waar ik wat meer van af weet dan de gemiddelde Nederlander: de Sowjet-Unie. de Oostbloklan den, de communistische regimes. De schaarse keren dat ik in die landen was. heb ik mij voorna melijk tot dissidenten gewend. tot de tegenstanders dus van de regering. Ik heb „subversief ma teriaal" meegenomen van Neder land naar de USSR (van maag tabletten tot literatuur), en ook weer „subversief materiaal mee teruggenomen van balpennen die ik uit gêne niet durfde uit te delen, tot brieven ran mevrouw Sacharov. Toch heb ik nooit het gevoel gehad dat ik als journalist te kort ben geschoten, ik heb altijd beschre ven hoe het daar was. en dus zel- den gewag gemaakt van hoe het daar volgens de Opperste Sowjet en de KGB toeging. In een brief aan het bisschoppen college in El Salvador spreken de Nederlandse bisschoppen de wens uit. dat het Salvadoriaanse volk over eigen problemen zelf kan beslissen en dat geen enkele buitenlandse mogendheid zich op een zodanige manier in de si tuatie mengt, dat het conflict daardoor wordt verlengd. Kardi naal Willebrands, die de brief heeft ondertekend, verwijst ook naar het effect dat de dood van de vier IKON-journalistcn op de Nederlandse publieke opinie heeft gehad. "Het gehele Neder landse volk heeft een schok on dergaan. De wereldopinie is wakker geschud" Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Gieten (Dr.) kandidaat J. Goorhuis Drachten, te Vlaardingen B. J S. Jonker Nieuw-Hclvoet, te Wierden T van 't Veld Ede; aangenomen naar Zevenaar R. F. J. Beltman (zendingspredikant t Oegstgeest; bedankt voor Maassluis H Kwakkelstein Beverwijk- Heemskerk, voor Bodegraven M. Verduin Kampen Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Kampen G Kuipers Ermclo, naar Ter Aar kandidaat J. Broer Kampen, naar Vlaardin gen C A de Bildt Zwaagwestein- de. naar Halfweg-Zwanenburg D J Claassen Marknesse, naar Rotterdam-centrum J "Snijder Berkel-Rodenrijs; bedankt voor Leeuwarden R de Pee Kollum Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Zoeter- meer kandidaat H G L Peels Apeldoorn, die daarmee bedank te voor onder andere Sassen- heim. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Zwijndrecht N. W. Schreuder Goes, voor Westka- pelle R. Boogaard Leiden, voor Oostkapelle P. Honkoop Kam pen. Kerncentrales Gerechtelijke uitspraken over de bouw van kerncentrales moeten worden gerespecteerd. Dat zeg gen de rooms-katholieke bis schoppen van Freiburg (West- Duitsland), Bazel (Zwitserland) en Straatsburg (Frankrijk) in een gezamenlijke verklaring naar aanleiding van het tumult en ge weld rond de bouw van nucleaire installaties langs de Rijn De bisschoppen pleiten voor een goed klimaat voor een openbaar debat over kernenergie De be slissing over het gebruik van kernenergie mag niet uitsluitend worden overgelaten aan de tech niek. "Er zijn ook vragen aan de orde over de zin en waarde van menselijk leven". De Hongaarse bisschoppen heb ben de theologie van priester Georg Bulanyi. voorganger van enkele basisgemeenten, officieel veroordeeld Volgens hen wijkt die af van de kerkleer en wordt de leidende rol van de kerkelijke hiërarchie daarin afgewezen Bulanyi meent, dat de structuur van de kerk niet geschikt is om haar eigenlijke doel te dienen. En dat is: de mens tot heiligheid te voeren. Dat is. volgens hem. de persoonlijke beslissing van ie der individu, en daarom kan de vernieuwing van de kerk van on derop gebeuren. Primaat Laszlo Lekai is van oor deel. dat hierdoor 'protestantse opvattingen' de kerk zouden kunnen binnendringen. Een priester kan zich niet uitsluitend bekommeren om basisgemeen ten. Die moeten zich bij gewone parochies aansluiten. In de veroordeling van Bulanyiv speelt ook mee, dat de Hongaar se basisgemeenten steeds ster ker 'politieke weerloosheid' pro pageren. Politiek Een regionale evangelisch-her- vormde synode in Zwitserland heeft dommee Berthold Pellaton te Lausanne verboden, voor de socialistische partij te gaan zit ten in het parlement van het kan ton Vaud (bij het meer van Neu- chatel). Partijvoorzitter Jean Schilt verwijt de synode, dit ver bod alleen te hebben uitgevaar digd omdat de predikant 'links' is. De kerkleiding is volgens hem 'rechts'. Zwitserse predikanten mogen lan delijk geen politieke functies bek leden. Regionaal is dat verschil lend geregeld. De kerkorde van Vaud zegt. dat een aan het ambt vreemde functie niet mag wor den vervuld als de kerk hierdoor schade zou worden toegebracht De synode voerde het argument 'tijdgebrek' aan. maar de plaat selijke kerkeraad liet weten, dat de meeste gemeenteleden deze stap van hun predikant niet zou den begrijpen Ds Pellaton legt zich er met bij neer Hij vindt zijn politieke en sociale activiteiten een logisch gevolg van wat hij vanaf de kan sel verkondigt. Het hulp- en vredeswerk van de Amerikaanse doopsgezinden heeft de gehele broederschap in de Verenigde Staten opgeroepen te protesteren tegen de begro tingsplannen van de regering- Reagan. waarbij ettelijke miljar den dollars zouden worden over geheveld van de sociale voorzie ningen naar de defensie. Het cen trale comité van de doopsgezin den ziet steeds meer mensen door de verslechterende econo mische situatie in grote proble men komen. De Amerikaanse doopsgezinden - ongeveer 350.000 - bemoeien zich in het algemeen slechts bij uitzondering met de politiek. Al leen de actieve hulp- en vredesaf- deling probeert via 'lobbyen' in vloed in regeringskringen uit te oefenen. Actie De Argentijnse Nobelprijs-win naar 1980 voor de vrede, Adolfo Esquivel, roept het wereld-chris tendom op tot een actie van vas ten en gebed voor vrede in El Salvardor en geheel Midden- Amerika De actie begint 1 april in Washington, in tegenwoordig heid van bekenden zoals Dom Helder Camara uit Brazilië en de Westduitse theoloog mevrouw Dorothee Sölle. "Woorden alleen zijn niet genoeg", zegt Esquivel. "Een sterke spirituele, geweldlo ze, evangelische actie is nodig om een eind te maken aan zoveel leed en bloedvergieten". Esquivel stelt voor, in elke plaats groepen van twaalf mensen te vormen voor gemeenschappe lijk vasten en gebed. Hij vraagt kerken maar ook synagogen en moskeeën daarvoor open te stel len. "De waarheid is een koe" door Roel van Duyn. aantekeningen van een kleine boer. Meulenhoff, prijs 15,- "Gedroomde reizen met vrou wen". verhalenbundel van Hans Plomp. In de Knipscheer. prijs 19.50. "Letter en geest", een spookver haal van Frans Kellendonk. Meu lenhoff. prijs I 22.50 "Alexandra Kollontaj", een bio grafie door Cathy Porter. Het Wereldvenster, prijs 49.50 "Zeilen in de Optimist", zeilen le ren Hollandia, prijs 16.50. "F.Bordewijk, kritisch proza", bijeengebracht door Dirk Kroon, uitgeverij BZZTóH. prijs 49 90. "Wij slaven van Suriname" door A. de Kom. Het Wereldvenster, prijs ƒ15, "Jaren zonder seizoenen", een vrouw na haar scheiding door Conny Sluysmans, Hollandia. prijs 19.50. - "Gesprekken met Jean Piaget" door Jean-Claude Bringuier. Meulenhoff Informatief, prijs 34.50. - De zoon van de weduwnaar", roman van Alan Sillitoe, Aga- thon, prijs 32.50. - "De weglopers" door Victor Can ning. Querido. prijs 22.50. - "Het nieuwe drakenboek", jeugd boek door Walter Schmogner. Querido. prijs 16.50. Lasschuits officieel adresboek van hotels, motels en restaurants in Nederland. 66ste uitgave, prijs 4.50. "Bek houden, mooi zijn", twaalf vrouwenverhalen van Vita An dersen, Van Gennep, prijs ƒ27.50. Zesde deel in serie "Genieten op reis" door Elisabeth de Stroumil- lo over noord en midden Spanje, Hollandia. prijs 27.50. "Energie", het vraagstuk wereld wijd bezien door Robbert van Duin. Erik van der Hoeven en lek de Pagter, Het Spectrum, prijs 39.50. "De os op de klokketoren". ge dichten van Gerrit Komrij met il lustraties van Joost Veerman. Arbeiderspers, prijs 33.50. "Gesloten circuit", gedichten van Gerrit Komrij, Arbeiderspers, prijs 24.50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12