c Rechts werkt aan coalitie Eurotop:Thatcher en Mitterrand koppig Zandstormen vertragen landing van ruimteveer VS blij met grote opkomst in El Salvador 10,68% Christen-democraten El Salvador buiteji spel? Schmidt pas blij als SS-20 op de schroothoop ligt Jaruzelski kreeg in DDR groots onthaal N B DINSDAG 30 MAART 1982 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - Een zandstorm en harde wind in ho gere luchtlagen hebben gisteren de landing van het ruimteveer Columbia in de woestijn van Nieuw-Mexico verhinderd. NA- SA-woordvoerders houden het voor mogelijk, dat de Columbia nu zal moeten landen op zijn punt van vertrek: het ruimte vaartcentrum Cape Canaveral in Florida, aan de andere kant van de Verenigde Staten zo onge veer. En dit ongetwijfeld tot diepe teleurstelling van de hon derdduizenden die kamperend de nacht hebben doorgebracht in Nieuw-Mexico, aan de rand van de woestijn om de landing gade te slaan. Volgens de schema's van deze der de proefvlucht had de Columbia moeten landen op de landings baan van de luchtmachtbasis Ed wards, in de woestijn van Call- Buitenland fornië. Voortdurende regenval had van de droge bedding echter een modderpoel gemaakt. Al voor de start werd de essentiële landingsapparatuur daarom overgebracht naar Nieuw-Mexi co, waar de luchtmachtbasis Northrup ook beschikt over een landingsbaan in de woestijn, die zeer veel speling in de nauwkeu righeid van de landingsmanoeu vre toelaat. De Columbia heeft brandstof voor twee extra vliegdagen, na een missie die NASA beschrijft als ..een overweldigend succes". Maar op Cape Canaveral hebben de piloten te maken met een doorgaans vrij sterke dwars- wind. In het trainingsprogram ma hoopte men de „Shuttle" in zo'n situatie te beproeven op Ed wards luchtmachtbasis, voordat de piloten opdracht zouden krij gen het ruimteschip neer te zet ten op een van de indrukwek kendste landingsbanen ter we reld - met een lengte van 4572 breedte 91.4 meter meter. Op deze verhoudingsgewijs smalle landingsbaan komt de Columbia neer met een snelheid van 346 ki lometer per uur, na een snelle da ling van de 121,9 kilometer hoog te waarop het toestel weer bin nen de aardse atmosfeer komt. Cape Canaveral, officieel het Kennedy-ruimtevaartcentrum. zou na de vijfde proefvlucht (in september) voortaan de lan dingsplaats zijn geworden. Voor al bij het commerciële gebruik van de ruimletaxi zou dit de tijd tussen landing en een nieuwe start aanmerkelijk bekorten. Vanaf Edwards moest de Colum bia op de rug van een Bocing-747 naar Florida worden gevlogen in twee etappes. Over de 37 ontbrekende hittewe- rende tegels maken de deskundi gen zich geen zorgen. De proble men met de radioverbinding wa ren reeds grotendeels opgelost. De Columbia, die 105 ton weegt, heeft geen motoren om tijdens de landing te manoeuvreren. Er is éen landingspoging voorzien en die moet slagen. De astronau ten Lousma en Fullerton hebben overigens ruime ervaring met landingen in Cape Canaveral. Niet alleen via gesimuleerde lan dingen in een nagebootste cock pit. maar ook met vliegtuigen die zo zijn gewijzigd dat zij de lan- dingskaraktenstieken van de Co lumbia vrijwel volledig imiteren. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Terwijl er in het presidentiële paleis van El Salvador nog druk stemmen werden geteld, heeft de ultra-rechtse leider majoor Roberto d'Aubuisson gister avond aangekondigd dat de vijf ultra-rechtse partijen een coalitie zullen vormen om de christen-democraten buitenspel te zetten. Verder voorspelde d'Aubuisson dat er in dat geval geen nieuwe president zal worden be noemd maar een nieuwe junta, bestaande uit een burger en twee militairen. Volgens de nog altijd niet comple te stembusresultaten zullen de christen-democraten geen abso lute meerderheid in de Grond wetgevende Raad krijgen en zou den de plannen van d'Aubuisson dus heel goed kunnen worden verwezenlijkt. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, zullen de christen-de mocraten 24 van de 60 zetels krij gen. d'Aubuisson met zijn Are na-partij mag op 19 zetels reke nen. De nauw aan d'Aubuisson gelieerde Nationale Verzoe ningspartij zou zeven zetels krij gen. De Democratische Actiepar tij, de enige groepering met wie Duarte misschien in zee zou kun nen gaan, is slechts goed voor vier zetels en kan de christen-de mocraten dus ook niet aan een meerderheid helpen». De overige zes zetels worden verdeeld door de twee resterende ultra-rechtse partijen. Verrassend Er zijn op het ogenblik officieel bij na 550.000 stemmen geteld. Ge zien het ontbreken van een kies- register en duidelijke cijfers van de centrale verkiezingsraad, weet op het ogenblik eigenlijk niemand hoeveel stemmen er nog ontbreken. Niettemin mag het cijfer van 550.000 al uiterst verrassend worden genoemd, ze- Reagan vertelt morgen meer over begin Start-overleg WASHINGTON - President Rea gan zal morgen, tijdens een pers conferentie in de beste avondu ren van de televisie, mededelin gen doen over het begin van on derhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over verminde ring van strategische kernwa pens. Naar algemene verwach ting moeten deze zogenaamde Start-besprekingen nog deze zo mer beginnen en wel na de top conferentie van NAVO-rege- ringsleiders in Bonn. Kort geleden al verklaarden de VS hun voorbereidingen in het laat ste stadium. Naar het heet wil Reagan, zoals hij dat ook heeft gedaan bij de aankondiging van de zogenaamde „nul-optie" voor Europese kernwapens, met zeer substantiële verminderingen voor de dag komen. Op die ma nier wil hij niet alleen zeggings kracht ontnemen aan de invloed van Russische propaganda in West-Europa, doch tevens de snel groeiende beweging in de VS tegen nucleaire bewapening wind uit de zeilen Tot Europese opluchting ongetwij feld blijkt uit de aankondiging van de besprekingen over ver mindering van de strategische wapens, dat de situatie in Polen geen doorslaggevende factor is voor het doorgaan ervan. Niettemin heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken duidelijk gemaakt dat de omstandigheden in Polen en het gedrag van de Sowjet-Unie ten aanzien van het Centraalamcri- kaanse gebied wel degelijk een overweging waren bij het bepa len van het begin der onderhan- deingen In tegenstelling tot Haig meende de minister van de fensie Weinberger echter dat Start deze zomer kon worden be gonnen. In dertig steden werd niet of nau welijks gestemd. Bij voorbeeld in San Miguel, de derde stad van het land, waar slechts 374 men sen gingen stemmen. En in de provinciehoofdsteden Chalate- nango, San Francisco Gotera en San Vicente was de situatie niet veel beter. In de oostelijke stad Usulutan gingen de stembussen zelfs helemaal niet open. Wat dat betreft ruikt het volgens sommige waarnemers al naar een grootscheepse fraude, waar voor de zes deelnemende partij en broederlijk de handen in el kaar zouden hebben geslagen. Het aantal uitgebrachte stem men zou aanzienlijk zijn opgevij zeld om de wereld te doen gelo ven dat het Salvadoriaanse volk massaal naar de stembus is ge trokken om zich duidelijk tegen de ideeën van de gewapende op positie uit te spreken, aldus de veronderstelling, die wordt on dersteund met enkele harde cij fers. Verdacht In de hoofdstad San Salvador, waar ongeveer een derde van de totale bevolking woont, waren dertien stemlokalen. Gemiddeld waren die twaalf uur geopend. Per minuut en per stemlokaal konden er hoogstens tien men sen stemmen. Een eenvoudig re kensommetje wijst erop dat een totaal van honderdduizend stem men gezien die omstandigheden praktisch gezien al bijna een on mogelijke zaak zou zijn. Wat be treft Santa Ana, de tweede stad, levert een soortgelijk rekensom metje hoogstens 70.000 kiezers op. Neem dan nog eens alle ste den en gebieden waar nauwe lijks kon worden gestemd, en het reeds getelde aantal van bijna 550.000 stemmen wordt uiterst verdacht. Gisteren nog had d'Aubuisson. na een gesprek met de ambassadeur van de Verenigde Staten, Deane Hinton, meegedeeld dat hij be reid was te komen tot een brede, nationale coalitie, inclusief de christen-democraten dus. 's Mid dags zaten de zes partijleiders ge zamenlijk met Hinton aan de lunchtafel. Naar verluidt zou het daar tot een felle botsing tussen Duarte en d'Aubuisson zijn ge komen. Vandaar wellicht d'Au- buissons plotselinge aankondi ging van een ultra-rechtse coali tie en een nieuwe junta. De overi ge partijen hebben voorlopig nog geen commentaar op de bewe ringen van d'Aubuisson willen geven. De eerste conclusie die uit de stem busuitslag kan worden getrok ken, is dat de positie van Jose Napoleon Duarte als staatshoofd heftig in het geding is gekomen. Verwacht wordt dat Washington er bij de ultra-rechtse leiders op zal aandringen de christen-de mocraten, die in elk geval dan toch als grootste partij uit de stembus zijn gekomen, niet bui tenspel te zetten. Van de blijk baar door Washington gewenste nationale coalitie zal het volgens de meeste waarnemers uiteinde lijk wel komen, hoewel ultra rechts. en met name d'Aubuis son, in ruil daarvoor zonder meer het hoofd van Duarte zal eisen. En dat is weer een zaak die bin nen de christen-democratische partij moeilijk valt te verteren De tweede en wellicht belangrijk ste conclusie luidt, dat als gevolg van de stembusuitslag onder handelingen met de gewapende oppositie onmogelijk zijn gewor den. zeker op korte termijn. In de eerste plaats gezien de uitlatin gen van de Salvadoriaanse politi ci en zelfs ook van Alexander Haig. dat het Salvadoriaanse volk zich zondag duidelijk tegen de rebellen heeft uitgesproken. En in de tweede plaats vanwege de vergaande politieke invloed die ultra-rechts bij de verkiezin gen heeft veroverd. BRUSSEL (AP) - De Belgische koning Boudewijn wordt tijdens de Eurotop geflankeerd door een aandachtig luisterende president Mitterrand van Frankrijk en een snuivende bondskanselier Schmidt. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De meningsverschil len binnen de Europese Ge meenschap over de twee centrale problemen, de landbouwpolitiek en de Britse begrotingsbijdrage, zijn gisteren op de eerste dag van de Europese topconferentie in Brussel verhard. Wat al tevoren in Brussel werd gevreesd, ge beurde: de Britse premier That cher en de Franse president Mit terrand namen de gelegenheid te baat om hun nationale positie nog eens flink te onderstrepen. Aanvankelijk optimisme, dat de Europese ministers van buiten landse zaken aanstaande zater dag in Luxemburg een akkoord over de Britse bijdrage aan de Europese begroting kunnen slui ten op basis van een vorige weck al besproken compromis, smolt gisteren als sneeuw voor de zon Zowel Thatcher als Mitterrand na men nadrukkelijk afstand van dit compromis, dat Groot-Brit- tannië voor vijfjaar een duidelijk lagere netto-bijdrage aan het budget moest geven dan de ge- BONN (DPA/Reuter) - De West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren gezegd dat bevriezing van het aantal ra ketten voor de middellange af standen SS-20 ten westen van de Oeral prima is als de Russen deze stap zouden laten volgen door de mededeling dat zij bereid zijn de raketten op de schroothoop te gooien. President Leonid Brezjnjev maak te twee weken geleden bekend dat Moskou de opstelling van nieuwe SS-20 raketten had ge staakt, maar dat dit besluit zou worden ingetrokken als de NA VO begint met voorbereidingen om Amerkaanse kruis- en Pers- hing-2-raketten in Europa te plaatsen. "Als dit ee zijdig moratorium be doeld is als een teken dat de Rus sen bereid zijn later de SS-20's, waarvan zij er veel te veel heb ben, naar de schroothoop te brengen, dan zullen wij het achteraf als een positief gebaar kunnen beschouwen", aldus Schmidt. De bondskanselier, die dit zei in een vraaggesprek met de Zweed se televisie, waarschuwde het Kremlin voor de hoop dat het Westen bij een mislukken van de onderhandelingen in Gcnève over de Europese middellange- afstandsraketten van verdere be wapening zal afzien. "Die hoop zal ïjdel blijken Het dubbelbe- sluit van de NAVO over de mid- dellange-afstandswapens is een noodzaak voor de veiligheid van West-Europa. Het dient de Rus sen duidelijk te zijn dat de Ame rikaanse wapens geplaatst zullen worden als onderhandelingen geen resultaat oplevren", ver klaarde hij. Volgens Schmidt is het Russische moratoriumbesluit "een zeer in teressante geste", maar het ware hem liever geweest als zulke voorstellen aan de onderhande lingstafel zouden worden ge daan. Nu is de indruk gewekt dat Moskou de onderhandelingen "overspeelt" en dat de Russen een belangrijke stap hebben ge zet "Dat zie ik niet zo", zei de bondskanselier, die opnieuw zijn "diepe bezorghcid" kenbaar maakte over het feit dat de Sow jet-Unie zich "ongehoord bewa pend" heeft. schatte vier vijf miljard gulden die het nu jaarlijks moet betalen. Mitterrand noemde het compro mis „geen basis voor verdere on derhandelingen". Premier Van Agt zei „We zijn veel minder op timistisch over de kans van sla gen voor 3 april dan we waren". Dit pessimisme vergroot ook de kans op mislukking van de mara thonvergadering over de nieuwe landbouwprijzen die morgen in Brussel begint. Premier That cher heeft sterk de indruk ge wekt dat Engeland daaraan niet meewerkt, zolang het begro tingsprobleem niet is opgelost. Aan de andere kant kan presi dent Mitterrand zo'n Britse blok kade niet aanvaarden, omdat de Franse boeren die hogere prijzen hard nodig hebben Vandaar ook de harde opstelling van Mitter rand. Over de zondag gehouden verkie zingen in El Salvador hebben de tien gisteren nog geen officieel standpunt ingenomen Volgens een Britse woordvoerder gaan de gedachten in de richting van on derhandelingen tussen de strij dende partijen De regeringsleiders, die vandaag hun conferentie voortzetten, be gonnen gisteren met de herden king van het 25-jang bestaan van de Gemeenschap. Dat werd in een sobere, haast sombere plech tigheid in het Brusselse Paleis der Academiën herdacht. In toe spraken van o.a. de Belgische ko ning Boudewijn. de voorzitters van de Europese Commissie en het Europese Parlement. Thorn en Dankert, werd gewezen op het nuttige dat de Gemeenschap heeft voortgebracht, maar met name ook op de problemen waarin die nu verkeert. Dankert en Thorn wezen op het ge vaar dat de Europese kiezers zich niet meer voor de Gemeenschap zullen interesseren als die niet in staat is om de belangrijkste pro blemen van vandaag, de econo mische crisis, op te lossen. Dan kert nep op tot een tweede con ferentie van Messma om de grote Europese problematiek aan te pakkan En Mi una ward in 1953 de basis voor de huidige Ge meenschap gelegd Toch ongerustheid (Va correspondent Henk Kolb) WASHINGTON Het voorlopige resultaat van de verkiezingen in El Salvador heelt in officieel Washington tot grote voldoening geleid Volgens president Reagan en minister van buitenlandse zaken Alexander Haig toont de grote opkomst bij deze verkie zingen aan hoezeer de bevolking de linkse guerrilla's afwijst en democratisch een toevlucht heeft gezocht bij de partijen die wel op de stembiljetten stonden. Het Witte Huis probeert het doorgaan een onverwacht hoge opkomst van een procent), op te kloppen tot een bewijs vo i de verkiezingen, met niljoen stemmers (70 r de geringe feitelijke i rechtvaardiging H .ebéflen in het land het sterk, ook in eigen land aangevochten Amerikaanse beleid Toch is er ook een ondertoon van ongerustheid Immers, verkie zingen waarbij midden-rechts en uiterst rechts onder elkaar uit maken wie het sterkst is. betekenen dat het met de democratie in El Salvador slecht gesteld is. Amerikaanse politieke waarne mers vrezen dat de regering die gevormd zal worden, rechtser zal zijn dan de huidige. Vandaar het voortdurend benadrukken door de Amerikaanse re gering van de hoop dat het met zulke zaken als landhervorming (of wat daarvoor doorgaat) en mensenrechten goed zal blijven gaan Want waar het geweld van rechts niet voor dat van links onder doet. kan een verkiezingsuitkomst van meer rechts en dus meer geweld van die kant. de VS als een molensteen om de nek komen te hangen Er is immers een groeiend aantal demonstra ties. in het Amerikaanse parlement en daarbuiten, van weerzin tegen Reagans beleid in Centraal-Amenka. Charles Percy. Republikeins voorzitter van de invloedrijke se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zei te hopen dat de nieuwe coalitieregering voldoende zelfvertrouwen heeft om een vreedzame oplossing van het conflict na te streven, en hij herhaalde dat Amerikaanse hulp gebonden blijft aan de poli tieke en humanitaire ontwikkelingen in El Salvador Ook minister van buitenlandse zaken Haig suggereert in die rich ting. terwijl achter de schermen met Cuba en Nicaragua wordt gesproken over de mogelijkheden van een oplossing via onder handelingen. Op Haigs ministerie had overigens in de verste verte nooit iemand gerekend op zo'n opkomst in de marge van een burgeroorlog, noch op een dergelijk falen van de linkse drei gementen de stembureaus te sluiten. Waarover behoudend en vooruitstrevend in politiek Amerika het wel eens zijn. is dat de uitslag van de stemming een afwijzing betekent van het geweld. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Poolse generaal Woj ciech Jaruzelski is gisteren met veel ophef in Oost Berlijn ont vangen Het eendaags bezoek van de leider van de Poolse Mili taire Raad voor de Nationale Redding was vooral gewijd aan de economische betrekkingen tussen Warschau en Oost-Ber- lijn DDR partijleider Erich Honeckcr heeft de Poolse generaal, die ook staats- en partijchef is. verzekerd dat overeengekomen leveranties in volle omvang zullen worden uitgevoerd Op haar beurt ver wacht de DDR echter dat dit ook in omgekeerde richting het geval zal zijn Sinds enige tijd stokken bijvoorbeeld de voor de Oost- duitse economie uiterst belang rijke stecnkooltransporten uit Silezie. Ook machines, reser veonderdelen en levensmidde len komen nog altijd spaarzaam en onregelmatig - soms zelfs he lemaal niet - van Polen naar de DDR Het bezoek van Jaruzelski aan Oost-Berlijn was na Moskou de tweede buitenlandse reis van de Poolse leider sinds de invoering van het oorlogsrecht en de machtsovername door het leger op 13 december vorig jaar. Hij was vergezeld van de Poolse mi nister van buitenlandse zaken Czyrek. leden van de officiële Boerenpartij en de katholieke groepering Pax. Evenals de Sowjet-Ieiding heeft de DDR-regenng Jaruzelski toege zegd dat hij kan rekenen op vol ledige Oostduitse steun voor zijn binnenlandse politiek, die erop gericht is elke vorm van opposi tie in de kiem te smoren. Het is een publiek geheim dat de leiding van de DDR opgelucht is sinds in Polen de militairen de macht hebben overgenomen. Voor de 13e december 1981 ver schenen in de gelijkgeschakelde Oostduitse pers vernietigende commentaren over de vnje vak bond Solidariteit en de hele ont wikkeling in het buurland. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor dc mound april. Dc NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbarc Nederlandse staatsle ningen. Een hoog ren dement dus. 'Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent dc NMB een geleidelijk afnemende rctourrcntc. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal dc folder bij uw NMB-kantoor. 1 duel pajpna 4A4 IK NMBdi nkt rod ii mee. I fYninnn ,a-,k wU graaR ^Olipon Kapitaalmarkt- I Stuurt u mij meer informatie. meer weten over dc NMB Renterekening. IX- heer mevrouw I Postcode I I Woonplaats I In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I liMKlIW Amsterdam i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11