MVY: problemen op twee fronten Kranten naar dieptepunt Flyer direct te koop aangeboden Dauphiné minder zwaar UEFA's contra Wales Boer wint in Leeuwarden NDP: record-daling in advertenties Extra kans op f100.000,- Elke week. JSSSKSr Carl Orff overleden Iran kondigt nieuwe aanval op Irak aan Franse regering verhoogd bewaakt Acht miljard achterstand bij invordering belasting MAASTRICHT (GPD) - Ook gisteren is MW er (nog) niet in geslaagd om een trainer te vinden die het roer van interim-trainer George Knobel wil overnemen. Het bestuur is wel bij elkaar geweest om over de huidige situatie te praten, maar een beslissing valt niet eerder dan donderdag te verwachten. Wél werd nu reeds bekend dat de Maastricht se club dit seizoen zal afsluiten met een tekort van vierhonderdduizend gulden. Vooral dc tegenvallende recette is debet aan dit tekort. Voor bijna alle thuiswedstrijden kwamen minder kijkers naar De Geusselt dan was begroot. Aan langlopen de leningen bij de gemeente en de spaarbank heeft MVV nog een half miljoen schuld. Bovendien AVIGNON (ANP) - De Dauphiné Libré, de eerste confrontatie van de bcroepsrenner met het hooggebergte, is dit jaar minder zwaar. De orga nisatoren ontvingen vorig jaar verschillende klachten van renners en ploegleiders over het parcours met vier echte bergetappes. Bernard Hinault zette in die wedstrijd het complete peloton op vele minuten. De Dauphiné Liberé 1982 krijgt slechts twee bergritten. De achtdaagse generale repetitie voor de Ronde van Frankrijk begint op 31 mei in Avignon met een proloogtijdrit over 5 kilometer. Op 5 juni eindigt de eerste bergetappe in Grenoble op de top van de Bastille. Op 6 juni moeten de renners over de Chamrousse, de C09, de Chamette en de Placette, vier cols van de eerste categorie. Het eerste echte obstakel voor de renners de col de Romeyere op 5 juni. Geen enkele concour van de huidige generatie heeft deze berg ooit beklommen. De Dauphiné Liberé eindigt op maandag 7 juni met een individuele tijdrit over 38 kilometer rond het meer van Annecy. De beklimming van de Mont Ventoux komt dit jaar te vervallen Het routeschema van de Dauphiné Libéré ziet er als volgt uit: 31 mei Proloog in Avignon, individuele tijdrit 5 km., 1 juni: eerste etap pe, Avignon - Tournon 195 km., 2 juni: Tweede etappe, Taint-L'Hermi- tage - Saint-Chamond 190 km .3 juni Derde etappe. Saint-Chamond - Digoin 190 km 4 juni: Vierde etappe. Paray-Le-Monial - Bourg-en- Bresse 115 km en vijfde etappe, Bourg-en-Bresse - Lyon 92 km., 5 Juni: Zesde etappe. Bourgoin - Grenoble (La Bastille) 188 km., 6 juni: Zevende etappe. Grenoble Voiron 170 km., 7 Juni: Achtste etappe, Voiron - Annecy 105 km en negende etappe, Annecy-Annecy, indivi duele tijdrit over 38 km. VELSEN (ANP) - Zeven spelers van Ajax spelen vanavond in het Nederlands UEFA-jcugdelflal te gen Wales in de voorronden van het Europees kampioenschap. De wedstrijd wordt gespeeld in het stadion van Telstar te Velsen, aanvang half acht. De eerste wedstrijd tussen beide jeugd- teams eindigde in 1-1. De opstelling van Nederland is: doel Menso (Ajax)., achter: Brinkman (FC Twente), Duut (Feyenoord), Kramer (Vitesse) en Godee (Ajax)., midden: Silooy (Ajax), Haatrecht (Ajax) en Van enburg (Ajax)., voor: Van 't Schip (Ajax), Van Basten (Ajax) en Cornelissen (NAC). is er nog een belastingschuld van ruim vier ton. Al met al geen rooskleurige situatie binnen het Maastrichtse profvoetbalbedrijf. Om de zaak weer gezond te krijgen is alvast een eerste besluit geno men. Komend seizoen zal 350.000 gulden worden bezuinigd op de salarispost die nu 1.2 miljoen gulden bedraagt Van de negen tien contractspelers zullen er twee moeten afvloeien. Één van hen is Hans Erkens, die voor be taald voetbal is afgekeurd. MW heeft inmiddels de begroting gereed voor het seizoen 1982-83. Deze moet vóór 1 april bij het Budget Bewakingsinstituut (BBI) worden ingediend. MW heeft die begroting dusdanig op gesteld dat er van die kant wei nig problemen te verwachten zijn. George Knobel leidde gisteren de training. Hij hanteert, zolang hij nog in Maastricht werkzaam is, in ieder geval de zweep. De vrije woensdag voor de spelers is ko men te vervallen. Voor vanavond heeft Knobel een oefenwedstrijd ingelast en morgen wordt „nor maal'' getraind omdat Knobel bepaald niet tevreden is over de conditie van sommige spelers. Morgen gaat het bestuur van MW. in samenspraak met ma nager Nico Jongen, verder zoe ken naar een tijdelijke coach. „Ze moeten mij niet aan het lijn tje houdenheeft Knobel zich laten ontvallen. Hij wil zo snel mogelijk zijn handen vrij heb ben. Vandaag en morgen wordt derhal ve opnieuw een blik geworpen op het lijstje kandidaat-trainers die in aanmerking komen voor de (tijdelijke?) MW-job. Belang rijk daarbij is dat MVV mogelijk een trainer wil aantrekken die op langere termijn in Maastricht werkzaam zal zijn (ervan uit gaande dat Leo Steegman niet meer terugkeert - en die kans wordt met de dag groter). Knobel: meteen de zweep erover bij MVV. DINSDAG 30 MAART 1982 LEEUWARDEN - Cees Boer is in Leeuwarden winnaar geworden van de Narcissenbokaal, de laatste wedstrijd voor de short track-rijders in Nederland. Boer. lid van de Indoor Hardrij Club Leiden ging in de eindrang schikking Paul Ruttcn en Gijs Rijneveld vooraf. De eindzege in individuele competitie ging naar Jaco Mos uit Rhoon. Tweede en derde eindigden Herman Homma en Paul Rutten. De Narcissenbokaal bij de dames bleef in Friesland. Boukje Keu len zegevierde voor Ingrid Marcusse (IHCL) en Jeltje Visser. Vier junioren van de Leidse vereniging eindigden vooraan in de eindstand bij de individuele competitie. Walter Koeken won voor zijn clubgenoten: Richard Sujken, Lard Koeken en Marcel Koeken. Oud-Ajax AMSTERDAM (ANP) - Twee uur voor de voetbaltopper in de eredivisie tussen Ajax en PSV op zondag 18 april in het Olympisch stadion in Am sterdam wordt er een voor wedstrijd gespeeld tussen oud-Ajax en oud-internatio nals. Bij Ajax zijn onder an deren van de partij Swart, Mulder, Nuninga, Hulshof en Pronk. Bij Oud-oranje spe len: Jongbloed. Moulijn, Heyerman en Bouwmeester. Strafschop RIO DE JANEIRO (ANP) - Scheidsrechter Manoel Sera- piao heeft benauwde ogen blikken doorgemaakt onmid dellijk na afloop van de wed strijd Vasco da Gama en Gre- mio in de Braziliaanse com petitie. Serapiao gaf in de slotminuten een strafschop aan Gremio, dat daardoor op 1 1 kon komen. Boze sup porters van Vasco en enkele bestuursleden betraden het veld om de arbiter ter verant woording te roepen. De poli tie greep echter tijdig in, zo dat de Braziliaanse scheids rechter ongeschonden het stadion kon verlaten. Vilas LONDEN (ANP) - Door zijn recente overwinningen in de Grand Pnx-toernooien in Rotterdam en Milaan is de Argentijn Guillermo Vilas ge stegen naar de tweede plaats op de GP-ranglijst. Vilas kwam op een totaal van 675 punten. Eerste bleef de Ame rikaan Jimmy Connors met 1030 punten. PORTSMOUTH (ANP) - De Flyer heeft ich in de "Whitbreadrace" supe rieur getoond. In alle vier etappes. Portsmouth - Kaapstad, Kaapstad - Auckland, Auckland - Mar del Plata en Mar del Plata - Portsmouth, handhaafde het schip zich op de eerste positie. Na 120 zeildagen en 43.000 kilometer werd Portsmouth bereikt. "Ik ben blij weer terug te zijn. Het was een barre, lange tocht", aldus Van Rietschoten. Daarbij vergat hij niet te zeggen, dat bij de 43.000 wedstrijdkilometers nog eens 16.000 trainingskilometers moesten worden opgeteld. Trainingskilome- ters bedoeld om de bemanning en het jacht te leren kennen. Dat is niet zonder resultaat gebleven. De trip kostte Van Rietschoten ongeveer 4.5 miljoen gulden. Het was de tweede keer, dat hij aan de wedstrijd meedeed. Voor de volgende race wil Van Rietschoten een nieuw jacht laten bouwen. In samenwerking met de Argentijnse architect German Frers, die ook de Flyer ontwierp, moet een schip van tachtig voet worden gebouwd, dat lichter is dan het huidige jacht. Bij binnenkomst in de haven van Portsmouth ging toch nog iets fout. De Flyer bleef vlak bij het eiland Wight steken op een zandbank. Volgens Van Rietschoten was de sterke stroming de oorzaak van het "foutje". In paniek raakte overigens niemand en razendsnel werd het jacht vlot getrokken. Op de vraag hoe hij de race had ervaren, antwoordde Van Rietschoten als echte zeeman: "er zijn altijd hoogtepunten en moeilijke momenten. Het zeilen in de zuidelijke oceaan beviel mij uitstekend. Het deelnemen op zich doet mij evenwel al plezier". En hij liet daarop volgen: "de zee is altijd gevaarlijk, maar je moet, onder alle omstandigheden, nooit verge ten, dat er een kans op overleven is". De overwinning werd in Portsmouth uitbundig gevierd. Van Rietschoten kreeg een bos tulpen en een ferme zoen van zijn vrouw Inga, die haar echtgenoot in de Zuidengelse havenstad verwelkomde. De 56-jarige schipper maakte meteen van de gelegenheid gebruik om zijn jacht te koop aan te bieden Degene, die 900.000 dollar (ongeveer 2,25 miljoen gulden) op tafel legt is de trotse bezitter van het schip, dat in de zeilrace om de wereld 1982 alle vier etappes winnend aflegde. Het was nog niet bekend of de Flyer de race ook op handicap zal winnen. Het Franse jacht Charles Heidsieck 3. met schipper Alain Garray, mag 92 uur verliezen op het Nederlandse schip. Maar de weersomstandighe den waren dermate onzeker, dat de kans op de "dubbel" voor de Flyer nog njet is verkeken. Dat zou een prestatie van formaat zijn gezien de ongunstige wedstrijdmaten van het Nederlandse jacht. Van Rietscho ten. "ons doel was werkelijk niet het winnen op handicap. Het ging ons er in eerste instantie om elke etappe zegevierend af te sluiten en het record te breken. Indien je met een boot vaart als de Flyer kan je niet verwachten te winnen op handicap". Toch zou ook Van Rietschoten het onbevredigend vinden als de beker niet naar hem toegaat. Hij is voorstander van een indeling in drie klas sen naar bootlengte, waarbij dan degene, die het snelst de trajecten aflegt, automatisch winnaar is. De vraag is echter of het merendeel van de overige schippers achter het plan staat. Zeker is, dat Van Rietscho ten ook in de volgende race om de wereld aan de start zal verschijnen. "Wij zijn over vier jaar weer van de partij. Als er tenminste weer een wedstrijd wordt georganiseerd", aldus de triomfator. AMSTERDAM (GPD) - De kranten in ons land staan er financieel-economisch Stiintverkoop van bedrijven nadeli g voor consumenten DRACHTEN (GPD) - De eco nomische situatie doet steeds meer bedrijven overgaan tot „paniekvoetbal", zoals stunt verkoop, opzienbarende aan biedingen, filiaalvorming op minder geschikte vestigings- punten. Die verschijnselen kunnen ernstige gevolgen hebben voor de consument, die dan niet meer binnen re delijke afstand zijn bood schappen kan doen. Er ont staat een aantasting van het voorzieningenpeil. Dit gisteravond voorzitter Wouter Perquin van het Ko ninklijk Nederlands Onder nemers Verbond bij de ope ning van het eerste regionale kantoor van deze onderne- mcrsorgan.satie. De op vele plaatsen - ook regio naal - woedende prijsconcur rentie is in deze tijd vaak rampzalig voor individuele bedrijven en daarmee voor het voorzieningenniveau. Uit onderzoek in opdracht van het Vakcentrum Levensmid delen bleek onlangs dat zoge naamde bodcmprijsregelin- gen (vastlegden van mini mumprijzen) voor alle partij en op de markt heilzaam zul len werken, stelde Perquin. Een goed nageleefde en gecon troleerde wet op de uitverko pen zou volgens de KNOV- voorzitter veel leed en oneer lijke concurrentie kunnen te gengaan. Een eerlijke rege ling voor het ordelijk econo misch verkeer zou vestigin gen van detail handelsbedrij ven op industrieterreinen kunnen voorkomen De stu die over de mogelijkheden voor een allesomvattende wetgeving op dit terrein zou snel moeten worden hervat. weinig florissant voor. Het rendement van de dag bladexploitaties is fors ge daald en het is nog maar de vraag of het dieptepunt is bereikt. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn: minder advertenties, een iets kleinere oplage en kostenstijgingen die niet mogen worden doorbere kend. Dit wordt geconstateerd in het jaarverslag-1981 van De Neder landse Dagbladpers (NDP), de organisatie van krantenuitge vers. De zorgelijke situatie houdt onmiddellijk gevaar in voor de veelvormigheid van de dagblad pers, de continuiteit van de on dernemingen en de werkgele genheid. In deze bedrijfstak werken bijna 13.000 mensen. Overigens wijzen de eerste resul taten over 1982 erop dat er wel licht sprake is van een lichte ver betering van de positie van de kranten. VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. CUfERSPELMEE TE DOEN. MUNCHEN (DPA) - De Wcstduitse componist en muziekpedagoog Carl Orff is gisteren op 86-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Munchen overleden. Carl Orff is door composities als „Carmina Burana" en „Die Kluge" en zijn pedagogische arbeid („Schulwerk fur kinder") wereld beroemd geworden. De componist, op 10 juli 1895 geboren in een fami lie van officieren en geleerden woonde de laatste jaren teruggetrokken in Diessen am Ammersee. TEHERAN/BELGRADO (AFP) - Iran heeft een groot algemeen offensief op alle fronten aangekondigd tegen de Iraanse strijdkrachten. Irak is op „elk ogenblik" bereid zijn troepen terug te trekken van Iraans grondgebied mits Teheran in ruil hiervoor „een garantie geeft dat de fundamentele rechten" van Irak worden gerespecteerd. Dit heeft de Iraakse vice-premier Yassin Ramadan gisteren verklaard in een vraag gesprek met het Joegoslavische persbureau Tanjug. Ramadan voegde hier echter aan toe dat Iran tot dusver niet de bereid heid toonde een dergelijke garantie te geven. Een groot aantal journa listen is gisteren vanuit Teheran vertrokken naar het front om de „over winningen" van het Iraanse leger in de opeatie ,,Fath"(overwinning) in ogenschouw te nemen, zo zei de Iraanse radio gisteren. Tot het nu aangekondigde algemene offensief werd in een gezamelijk communiqué van het opperbevel van de strijdkrachten en de revolutio naire garde opgeroepen. „Alle islamitische strijders moeten gereed zyn voor een algemene operatie op de zuidelijke en westelijke fronten", aldus het communiqué zoals dat door Iran werd verspreid. Vorig jaar verminderde het adver tentievolume van de gezamenlij ke dagbladen met liefst 11,7 pro cent. Dat is een record in de ge schiedenis van deze bedrijfstak. Tot voor kort dateerde het slechtste cijfer uit 1971, toen het advertentieverlies 7,7 procent bedroeg. Ook dit jaar moet met minder advertenties rekening gehouden worden. Het gemiddelde rendement kwam in 1981 op 3,5 procent. Dat was het jaar daarvoor nog 8 procent. Verhogingen van de prijzen van de advertenties en abonnemen ten hebben invloed gehad op de totale omzet die met een half pro cent groeide, wat ruim onvol doende was om de kostenstijgin gen van meer dan 5 procent op te vangen. In het jaarverslag, dat vanmorgen in Amsterdam gepresenteerd werd, wijst de NDP er verder op dat de krant in Nederland „on danks alles" een vrij goedkoop produkt is gebleven. De inkom sten uit abonnementen blijven dan ook flink achter bij de vaste kosten. In het verleden heeft de overheid niet toegestemd in prijsaanpassingen. De NDP dringt er nu bij de overheid op aan in de gelegenheid te worden gesteld het prijsbeleid beter op de markt af te stemmen. De tota le oplage van de kranten (abon nementen én losse nummers) is vorig jaar iets (een half procent) teruggelopen tot byna 4,6 mil joen exemplaren. Het jaarverslag signaleert voorts dat het aantal rechtszaken waar bij kranten betrokken zijn stijgt door „een kritischer houding van het publiek". De NDP vindt dat door het opleggen van rectifica ties en dwangsommen de pers vrijheid beknot wordt. Het zou volgens de uitgevers „geen over bodige luxe" zijn als sommige le den van de rechterlijke macht zich in het persrecht zouden ver diepen. Ten slotte blijkt onder meer dat de terugval in de categorie perso neelsadvertenties vorig jaar enorm is geweest: meer dan 43 procent. De nationale adverteer ders boekten 8.5 procent minder, het onroerend goed zakte met 11,3 procent en de detaillisten gingen terug met 5,5 procent. In totaal bedroegen de advertentie- inkomsten 1,1 miljard en de abonnementsinkomsten 880 mil joen. Ondanks de conjuncturele moeilijkheden hielden de kran ten het redactionele informatie pakket zo goed mogelijk op peil. Luca Villoresi: geweigerd bron te Na dreigement Carlos PARIJS (Reuter/UPI) - De Franse autoriteiten hebben de veiligheids maatregelen voor president Francois Mitterrand en andere belangrijke leden van de regering verscherpt, nu een ultimatum van de internatio nale terrorist met de bijnaam 'Carlos' is afgelopen. De uit Venezuela afkomstige 'Carlos' wiens werkelijke naam Ilyitch Ra mirez Sanchez is, liet via een in het Spaans geschreven boodschap die op 1 maart in de bus van de Franse ambassade werd gedaan, weten dat hij in actie zou komen, als niet binnen een maand twee van zijn mede werkers zouden worden vrijgelaten. In het ultimatum dat voorzien was van twee vingerafdrukken van Carlos, werd de Franse minister van binnenlandse zaken. Gaston Defferre, als eerste doelwit genoemd. Deze zei zondag dat de door Carlos genoemde termijn al was verstreken. Wanneer dat was gebeurd, wilde hij niet zeggen. In Frankrijk wordt Carlos gezocht sinds hij in 1975 in Parijs twee leden van de Franse veiligheidsdienst en een Palestijnse informant van de politie doodschoot, toen zij hem wilden aanhouden. Hij was ook de organisator van de overval op het Weense hoofdkwartier van de OPEC in 1979. Daarnaast wordt hij verdacht van andere gewelddaden, zoals de gijzelingsactie in de Franse ambassade in Den Haag in 1974. DEN HAAG (ANP) - Eind vorig jaar bedroeg de achterstand bij de invordering van de inkomsten- en de vennootschapsbelasting bijna 8,2 miljard gulden. Het aantal achterstallige posten (men sen of bedrijven die achterliggen met hun belastingverplichtin gen) bedroeg 930.000 (inclusief verleend uitstel van betaling) in 1981 In dat zelfde jaar werd voor 222.000 belastingaanslagen beslag gelegd. Staatsecretaris Kombrink (financiën) heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden De Vries (CDA) en Van Nieuwenhoven (PvdA). Beide kamerleden wilden van de staatssecretaris weten of het waar is dat in het belastingdistrict Amsterdam aanslagen van minder dan duizend gulden niet meer worden ingevorderd, om dat de belastingdienst daarvoor geen mensen heeft. Volgens Kombrink heeft de leiding van de dienst in de hoofdstad wel prioriteiten moeten stellen, vanwege de een onderbezetting. Bij het stellen van die prioriteiten wordt gelet op de hoogte van het in te vorderen bedrag, de aard van de schuld, de duur van de termijnen waarbinnen invordering kan plaatsvinden en de fi nanciële positie van de belastingschuldige. Rel in Italië om arrestatie journalist ROME (AFP) - De journalist Luca Villoresi van het linkse Italiaan se dagblad „La Republica" is gis teren in Venetië gearresteerd omdat hij weigerde aan de rech ter zijn bronnen te noemen van een artikel over martelingen in gevangenissen op leden van links-extremistische organisa ties. Villoresi is voor zijn krant gespe cialiseerd in artikelen over het terrorisme in Italië. Begin maart werd de journalist Vittorio Buffa van het weekblad „Espresso" ge vangen gezet. Hij had een artikel geschreven over martelingen van de Venetiaanse politie op ge vangen genomen terroristen. Buffa werd vrijgelaten nadat een politie-agent die lid was van een vakbond uit zichzelf bekend maakte dat hij deze informatie had doorgespeeld naar de jour nalist. HILVERSUM De Godebald- grocp, een afsplitsing van de PPR. gaat in Hilversum op 2 juni deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen. Of de groep, die in haar midden o.a. oud staatssecretaris Michel van Hui ten en NOS-voorzitter Eric Jur- gens heeft, zich ook landelijk als politieke partij zal gaan organise ren, is op dit moment nog niet zeker. Van Huiten ziet het deelnemen in Groep rond Van Hullen (PPR) in verkiezingen Hilversum wel als een „test-ca se" voor zijn groepering. Er is ook aan gedacht om in Lelystad (Van Hultens woonplaats) en Middelburg met een Godebald- lijst uit te komen, maar hiervan is afgezien, omdat in die plaatsen te weinig effect van de verkiezin gen werd verwacht. De Godebald-groep heeft zich ge noemd naar de zaal in het Utrechtse Hoog-Catharijne waar zij ontstaan is. De groep vond de koers van de PPR te marginaal. De Godebaldcrs zijn tegen sa menwerking met de PSP en de CPN en willen liever een groot links blok proberen te vormen met de PvdA.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10