Opkomst El Salvador groot Incident rond Falkland-eilanden Acties bezette gebieden Israël grimmiger Argentijnen sturen oorlogsbodem Opiniepeiling VS: geen tweede periode Reagan Zuid-Afrika heeft superwapen gemaakt Veel geweld tijdens verkiezingen krijg en Nederlanders groeten uit de ruimte Ritmische dodendans Nieuwe verkiezingen Guatemala Sharon ontdekt PLO-plan voor opstand MAANDAG 29 MAART 1982 Buitenland PAGINA 9 BUENOS AIRES (ANP/Reuter) - De Argentijnse regering heeft een oorlogsschip gestuurd naar het Britse Falklandeiland South Georgia in het zuiden van de At lantische Oceaan ter bescher ming van een Argentijnse missie die er vorige week aan land is ge gaan. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken Nicanor Costa Mendez zei vrijdagavond dat het Antarctische patrouilleschip "Bahia Paraiso" voor het berg achtige eiland met zijn sneeuw- dak lag om de groep van Argen tijnse schroothandelaren uit Buenos Aires te beschermen. Groot-Brittannië heeft het aan gaan land van de Argentijnen be stempeld als illegaal en heeft meegedeeld dat het ïjspatrouille- schip "Endurance'' voor de rede van South Georgia lag om zono dig in te grijpen. Costa Mendez noemde het incident rond South Georgia "zorgbarend en ernstig". Volgens ministeriële kringen in Buenos Aires zou hij zaterdag de Britse ambassadeur in Argentinië, Anthony Williams, ontvangen om over het conflict te praten. Argentinië eist wat voor Buenos Aires de 'Islas Malvinas' zijn, South Georgia en andere eilan den in het zuiden van de Atlanti sche oceaan, voor zich op. Enge land bezet ze sinds 1833. Een woordvoerder van de Britse ambassade zei zaterdag: "waar het om gaat is dat we blijven pra ten en een oplossing bereiken, liever dan erover vechten". De groep Argentijnen landde op 19 maart om een niet meer gebruikt walviscomplex in de haven van Leith op South Georgia af te bre ken. Londen protesteerde omdat niet aan de immigratiebepalin- gen was voldaan en de Argentijn se vlag was gehesen. Engeland en Argentinië hebben de afgelopen 15 jaar herhaalde ma len zonder veel succes onderhan delingen gevoerd over de status van de Falkland-eilanden. Deze liggen ongeveer 720 km ten oos ten van het zuidelijk deel van Ar gentinië en bestaan uit twee gro te eilanden en ongeveer 100 klei ne. Er wonen nog geen 2.000 mensen die 700.000 schapen hou den. De achtergrond van de terri toriale aanspraken op de eilan den is complex. Zij zijn in de 16- de eeuw ontdekt door Engelse zeelieden. Frankrijk vestigde als eerste 200 jaar later een nederzetting op de eilanden. De Argentijnse naam voor de eilandengroep. Las Mal vinas, is een verbastering van de oorspronkelijke Franse naam. De Fransen aanspraak op een deel van de groep erkenden. In 1832 vestigden Britse kolonisten zich permanent op de eilanden. Argentinië baseert zijn aanspra ken op de Spaanse territoriale rechten die het heeft geërfd. Het belang van de eilanden, een onherbergzaam gebied, zit in de olierijke gronden in de oceaan en de rijke visserrijwateren rond om. die niet ontgonnen worden zolang de status van het eiland onzeker is. Engeland is er altijd van uitgegaan dat de eilanden niet aan Argentinië zullen wor den overgedragen zolang de be volking zelf daar niet mee in stemt. NEW YORK (DPA) - Bij een opiniepeiling deze maand heeft een meerderheid van het Amerikaanse volk zich uitgesproken tegen een twee de ambtstermijn voor presi dent Ronald Reagan. Volgens dc resultaten van het onderzoek, die vandaag wer den gepubliceerd door het Amerikaanse weekblad Ti me. heeft 52 procent van de ondervraagden de hoop uit gesproken dat Reagan zich na afloop van zijn eerste ambtsperiode niet opnieuw kandidaat stelt. 37 procent zag een twee ambtstermen wel zitten. Volgens Time verdwijnt we gens groeiende zorg om de recessie en de werkloosheid het VWÜUUIWH in dn econo mische politiek van Reagan. Weliswaar stelt een meerder heid van de onvervraagden Reagan niet vrantwoordelyk voor de toestand van de eco nomie maar 61 procent vindt dat hij zijn verkiezingsbelof ten de belastingen te verla gen. de militaire uitgaven te verhogen en de begroting sluitend te maken niet waar kan maken. JOHANNESBURG (ANP) - Zuid- Afrika heeft een vernietigend "superwapen" ontwikkeld dat kernkoppen kan dragen. Dit heeft het blad "Sunday Times" uit Johannesburg gisteren ge meld. De krant citeerde commandant P.G. Marais, directeur van de wa penfabriek Armscor, die ver klaarde dat het nieuwe G5 155 mm artillerie-systeem doeltref fender is dan enig ander wapen in de wereld. Het bericht kwam enkele dagen na een rapport van het Amerikaan se congres waarin staat dat de Amerikaanse regering en waar- CAPE CANAVERAL (UPI) - Astronaut Jack Lousma heeft gisteren tijdens de 80ste omwen teling rond de aarde van het ruimteveer Columbia zijn groe ten gezonden aan de Nederland se koninklijke familie en zijn me de-Nederlanders. Lousma, die zaterdag nog kleine problemen had met de zender van de "space-shuttle", vroeg de vluchtleiding of hij het goed had gehoord dat hij groeten had ont vangen van Nederlanders. Toen dat juist bleek zei hij: "Ik wil zeg gen dat ik Nederlands (Fries) ben en dat ik veel vrienden en familie in Nederland heb en ik zend hun mijn beste wensen en groeten". "Nu ik het er toch over heb, denk ik er aan dat dit jaar het 200-jarig bestaan wordt gevierd van de di plomatieke en handelsrelaties tussen de Verenigde Staten en Nederland, en dat in verband daarmee de Nederlandse konin gin binnenkort een staatsbezoek aan de Verenigde Staten zal brengen", zei Lousma. Politieman vermoord LONDONDERRY (UPI) - In de Noordierse stad Londonderry hebben gisteren twee mannen op een motorfiets een politieman voor de ogen van zijn kinderen doodgeschoten. Het slachtoffer was na kerkbezoek juist in zijn auto gestapt met zijn zoons van 13 en 15 jaar, toen twee mannen op een motor naast zijn auto stopten en hem doodden. Sinds het politieke geweld 12 jaar geleden in Noord-Ierland begon, zijn nu 162 politiefunctionaris sen vermoord, onder wie 54 re servisten. schijnlijk de inlichtingendienst CIA het wapenembargo jegens Zuid-Afrika hebben geschon den. Zuid-Afrika heeft nu een artillerie wapen ontwikkeld dat geen vij and kan negeren, zei comman dant Marais. "Ik geloof dat er in de Verenigde Staten onrust is ontstaan over ons omdat mensen niet willen geloven dat een land als Zuid-Afrika een 155 mm-wa- pen kan produceren dat hun sys temen er doet uizien als speel goed". Commandant Marais ver telde nog dat het systeem be proefd is op het Caribische ei land Antigua. "Ik weet dat de koningin welkom zal zijn en hoop haar te ontmoe ten als zij de volgende maand komt", aldus Lousma. Het Amerikaanse ruimteveer 'Co lumbia' landt vanavond even voor half tien, om precies te zijn om 21.27. De beslissing hiertoe is zaterdagavond bekendgemaakt door het vluchtleidingscentrum. Het veer landt op de baan 'White Sands' in een woestijn in New Mexico. LONDEN (DPA) - Een Britse jon gen is overleden doordat hij tij dens een concert van 'Heavy-me- tal-rock' te heftig met het hoofd op het ritme had meegeschud. De 15-jarige jongen had volgens ooggetuigen ongeveer drie uur lang het ritme van de luide mu ziek met het hoofd meegeschud. De dag na het concert bleek hij plotseling aan een zijde verlamd en kon niet meer praten. Een arts" constateerde een bloeduitstor ting in de hersenen. Acht dagen later stierf de jongeman. MANILLA (AFP) - Bij het pas seren van de wervelstorm "Nel son" zijn gisteren op de Filippij nen zeker vijf mensen omgeko men en ongeveer 60.000 inwo ners dakloos geworden. Dit is in goedingelichte kringen in Ma nilla vernomen. De wervelstorm, waarbij winden snelheden tot 185 km/u bereik ten, richtte veel materiële scha de aan, met name aan de suiker- oogst. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Nog vóór het opengaan van de stembussen viel de Salvadoriaanse guerrilla gisteren zeven buitenwijken van de hoofdstad San Salvador binnen. Na twee uur van hevige gevechten en minstens twaalf doden trokken zij zich terug. Niettemin werden er zowel vanuit het zuidelijke als het noordelijke gedeelte van de hoofdstad vrijwel de gehele dag schietpartijen gemeld. Volgens journalisten ter plekke was de gang naar de stembus op die plaatsen bijna onmogelijk. de kiezersopkomst houden SAN SALVADOR Ondanks de gewelddadige acties van guerrillastrij ders in El Salvador was de opkomst voor de verkiezingen gisteren groot. Het Salvadoriaanse verzet poogde met de acties de kiezers thuis te houden om zo de verkiezingen te boycotten. Op sommige plaatsen konden mensen niet of nauwelijks de deur uit. Het openbaar vervoer werd in vrijwel het gehele land lamgelegd. Foto onder: Guerrillastrijders tijdens een van de vele acties gisteren. Foto boven: Enorme rijen wachtenden voor het stemlokaal in San Salva dor. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Deane Hinton, ver klaarde echter gisteren tegen het middaguur nogal optimistisch te zijn over de gang van zaken. „De tactiek van de guerrilla om de verkiezingen te verstoren heeft gefaald, dat blijkt wel", zo meen de hij, wijzend op een lange rij wachtende mensen voor het stemlokaal nabij de Amerikaan se ambassade. En het republi keinse congreslid Nancy Kassen- baum van de Amerikaanse waar nemersdelegatie toonde zich ver rast over het enthousiasme en de moed van de mensen die voor de stembussen stonden te wachten. „Ze vertelden me te stemmen om een einde aan het geweld te maken", aldus Kassenbaum. Op de plaatsen waar het geweld niet of amper van zich heeft laten horen, is gisteren inderdaad overvloedig gestemd. Maar zelfs in de hoofdstad zijn sommige stemlokalen gesloten gebleven, bijvoorbeeld in de noordelijke wijk Mejicanos en in het 12 km noordelijker gelegen plaatsje Apopa, waar een rebellencom- mando 's ochtends vroeg de stembussen veroverde, tegen een muur zette en op symboli sche wijze „fusilleerde". Over de situatie op het platteland zijn nog bijna geen concrete be richten. Alleen via de niet altijd even betrouwbare rebellenzen- der Radio Venceremos van gis termorgen zes uur. Vrijwel tege lijkertijd met de aanval op zeven wijken van San Salvador zou de guerrilla ook het vuur hebben geopend op de door haar bele gerde provinciehoofdsteden San GUATEMALA-STAD (Reuter) - De nieuwe militaire machtheb bers in Guatemala hebben be loofd, dat er algemene verkiezin gen komen voor een nieuwe re gering, maar zij noemden geen datum. Generaal Horacio Maldo- nado Shaad, die deel uitmaakt van de uit drie personen bestaan de junta die sinds dinsdag aan de macht is, heeft gezegd dat er "zo spoedig mogelijk" verkiezingen komen. Hij gaf geen nadere bij zonderheden. Overigens is het niet geheel duide lijk, hoe een en ander in zijn werk moet gaan. omdat de junta de grondwet, die regels stelt met betrekking tot verkiezingen, bui ten werking heeft gesteld. De nieuwe militaire machthebbers hebben de verkiezingen, die op 7 maart zijn gehouden, ongeldig verklaard. Generaal Maldonado, die ook minister van binneland- se zaken is, deelde verder mee dat hij maatregelen heeft afge kondigd om het mensenrechten- beleid beter uit de verf te laten komen. Naar hij zei was het met de mensenrechten bar gesteld onder het bewind van ex-presi dent Romeo Lucas Garcia. Zo heeft de nationale politie op dracht gekregen, personen op te sporen die onder het vorige be wind zijn "verdwenen". De "ont voerders" moeten terecht staan, aldus Maldonado. Groepen die opkomen voor de eer biediging van de mensenrechten hebben de beschuldiging uitge sproken, dat rechtse doodeska- ders duizenden mensen gedood hebben gedurende de vier jaar dat Lucas Garcia president was van het Middenamenkaanse land. Journalisten beschoten DEN HAAG (ANP) - Een Ne derlandse free-lance-journa- liste, Jacqueline de Gier, is zaterdag in El Salvador te rechtgekomen in een schiet partij tussen soldaten en guerrillastrijders. Zij zat in een auto met drie buitenland se fotografen, van wie er een is gewond. Zelf bleef zij onge deerd Volgens het weekblad Nieuwe Revu, waarvoor zij in El Sal vador een reportage maakt, was Jacqueline de Gier zater dag in gezelschap van de drie fotografen naar de provincie hoofdstad Usulutan gegaan. Op de terugweg op de Pana- merikaanse hoofdweg kwa men zij terecht in een vuurge vecht tussen soldaten en guerrillastrijders. De journalisten zaten in een luid toeterende personenauto met een witte vlag uit het raam. Op een gegeven mo ment werd er gericht op de wagen geschoten Daarbij werd de Franse Fotograaf Mi chel Setboun, die voor het Amerikaanse weekblad Time werkt, in de zij geraakt Zijn toestand is redelijk. Miguel, San Vicente, San Fran cisco Gotera en Usulutan. Uit getuigenissen van de journalis ten die zaterdag de sfeer in de provincies probeerden te proe ven valt af te leiden dat het hou den van verkiezingen in de vier bovengenoemde provincie hoofdsteden een vrijwel onmo gelijke zaak zou zijn. Jorge Uri- be. verslaggever van het Mexi caanse dagblad Exelsior. beves tigde dat die steden door de guerrilla waren omsingeld. Per soonlijk zag hij kans tot in de oostelijke stad Usulutan door te dringen. „De straten zijn uitge storven en de winkels gesloten", aldus zijn verslag. En de plaatse lijke voorzitster van de verkie- zingsraad, Lidia Coutade de Ver- gelli, vertelde hem dat zelfs zij niet naar het stemlokaal zou gaan als het leger haar niet zou escorteren. De eerste voorzichtige schattingen het op een totaal 400.000 stemmers. Aanzienlijk minder dan de 800.000 één mil joen die de Nationale Verkie- zingsraad aan de vooravond van de verkiezingen zei te verwach ten. Op verschillende plaatsen in El Salvador was de opkomst zon dag toch boven verwachting groot. De kiezers konden uit zes partijen kiezen, vyf ultra-rechtse groeperingen en junta-leider Jo sé Napoleon Duartes christen democraten. Over het algemeen wordt verwacht dat Duarte bij de verkiezingen het onderspit zal delven. Dat werd vorige week nog eens bevestigd toen er een angstvallig geheimgehouden opinieonderzoek van de Ameri kaanse ambassade uitlekte. Daann werd voorspeld dat Duar te slechts 25 procent van de stemmen zou krijgen en Roberto d'Aubusson, de onbetwiste lei der van ultra-rechts, maar liefst 49 procent. VS De steun die de Verenigde Staten aan de toekomstige Salvado riaanse regering zullen geven, zal afhangen van de mate waann de ze regering bepaalde besisbegin- selen zal eerbiedigen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, gisteren gezegd in een tele visie-interview „De steun die wij hebben gegeven aan het huidige (Salvadoriaanse) regime was gebaseerd op de her vormingen die het op politiek, economisch, agrarisch en men- senrechtengebied heeft doorge voerd Wat het resultaat van de verkiezingen ook moge zijn, het zal de eerbiediging van deze be ginselen zijn die het niveau van onze bijstand zal bepalen", aldus Haig in antwoord op een vraag naar de gevolgen van een moge lijke overwinning van de ex treem-rechtse kandidaat Rober to d'Aubuisson. Meer dan twintigduizend mensen hebben zaterdag tegenover het Witte Huis in Washington gede monstreerd tegen het beleid van de Verenigde Staten inzake El Salvador De demonstranten eisten dat de Verenigde Staten een einde maakt aan zijn betrokkenheid met El Salvador en vergeleken El Salvador met Vietnam (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De demonstraties en stakingen in de bezette gebie den zijn overgeslagen naar de Arabische bevolking in Israël zelf. Morgen zal een algemene staking worden gehouden in Arabische steden en dorpen in Israël. Daartoe hebben Arabi sche burgemeesters en politieke leiders zaterdag besloten. De sta king wordt gehouden uit solida riteit met de Palestijnse bevol king van de bezette gebieden. Ondanks alle protesten uit binnen- en buitenland is de regering vast besloten door te gaan op de inge slagen weg. Volgens minister van defensie Sharon was het har de optreden ingegeven door het ontdekken van een plan van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) voor een opstand van de Arabische bevolking in de bezet te gebieden. Minister Sharon heeft voorspeld dat de gemoederen op de Wes toever binnenkort tot bedaren zullen komen. Nee, het zal niet mogelijk zijn de PLO-invloed he lemaal te elimineren, maar wel zover dat het dan mogelijk zal zijn „echte" vrije verkiezingen te houden. Vrije verkiezingen waar de Palestijnen hun vertegen woordigers kunnen kiezen die met Israël willen onderhandelen over autonomie of annexatie. Zaterdag kwam het in Nazareth tot heftige demonstraties tegen de Israëlische bezettingspolitiek. Net als op de Westoever werden barricades opgeworpen, banden in brand gestoken en bussen met stenen bekogeld. Ook de Israëli sche publieke opinie is wakker- geschud. Zaterdagavond organi seerde de bijna ingeslapen „Vre de nu"-beweging in Tel Aviv een demonstratie tegen de regering, waar zeker 30.000 mensen ver schenen. In de bezette gebieden duren de demonstraties en stakingen voort. Het wordt echter steeds moeilijker om te demonstreren. Het Israëlische leger heeft com mando's ingezet. Pantserwagens patrouilleren door de straten. Desalniettemin wordt in de ste den op de Westoever een soort van stadsguerrilla gevoerd in de nauwe straten van het centrum, waar de Israëli's niet met zwaar geschut kunnen komen. En daar gaat het verder: ongewapende stenengooiende jongeren, Israë lische soldaten die terugschie ten, nu voor het eerst met rub berkogels. Burgemeester Shaqa in Nabloes mocht gisteren zijn huis niet ver laten „ten behoeve van zijn eigen veiligheid". Er was toch twee jaar geleden een aanslag op hem gepleegd? De bezorgde autoritei ten zouden niet willen dat hom iets zou overkomen. Ook zijn ontslagen collega Khalaf van Ra malla wordt van het toneel weg gehouden. Khalaf is verbannen naar zijn buitenhuis in Jericho De regering is kennelijk toch wel geschrokken van de reacties op de nieuwe Palestijnen-politiek. Premier Begin leverde felle kri tiek op de demonstratie van de „Vrede nu"-beweging (min of meer heulen met de vijand), de Israëlische televisie kreeg op zyn kop omdat ze het gewaagd had den Shaqa en Khalaf voor het scherm te halen, en de Arabische bevolking in Israel werd gewaar schuwd morgen niet te staken. De dertigste maart is een dag met herinneringen voor de Arabische bevolking in Israël. Op 30 maart 1976 vond de zogenaamde „dag van het land" plaats, een massaal gewelddadig protest tegen de systematische onteigening van Arabisch land. Toen vielen er zes doden, en die dag wordt jaarlijks herdacht. Volgens de regering is daar dit jaar geen reden voor. want sinds dat jaar heeft de rege ring geen land meer onteigend van Arabieren in Israel. NABLOES - Een van de incidenten op de bezette West-oever Een jonge Palestijn probeert tieee /sra. 1 soldaten over te halen om hem te laten gaan. De Palestijn laas betrapt op het gooien uan stenen naar Israeli

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9