Akkoord bereikt in haven Loonmaatregel of een crisis "Maak PTT commerciëler" Neem Hollandse winters niet langer voor lief C Van Mierlo pleit voor fregatbouw in Nederland Vervroegde uittreding in Rotterdamse stukgoedsector Sleepboot kapseist: drie doden Commissie bepleit lossere band met overheid: MAANDAG 29 MAART 1982 Binnenland (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Het plan van de Duitse Bondsrepubliek om in strijd met een NAVO-besluit drie fregatten die voor Portugal zijn bestemd te gaan bouwen op de werf „Vulkan" in Bremen is door de Nederlandse regering fel be kritiseerd. Voor het Nederlandse RSV-concern dreigt zodoende een belangrijke order voor één en wellicht voor alle drie sche pen verloren te gaan. Zowel met het oog op de kosten als vanwege de kwaliteit en de snellere pa raatheid na de afbouw, besliste de NAVO voor de Nederlandse fregatten van het „Kortenaer"- type. De Nederlandse regering neemt deze kwestie hoog op. Hoewel de Verenigde Staten zich bij dit dreigend conflict tussen twee bondgenoten, waarbij vooral de werkgelegenheid in een kwets bare economie in het geding is, voornamelijk afzijdig houdt, heeft minister van defensie Van Mierlo de kwestie vorige week vrijdag in Washington aangesne den. Hij sprak daar onder meer met de onderministers van de fensie en buitenlandse zaken, Carlucci en Eagleburger, en twee belangrijke leden van de Se naatscommissie voor de Strijd krachten, Tower en Warner. Van Mierlo zei na afloop: „Er is re den voor ongerustheid. Er is een situatie aan het ontstaan dat de NAVO-beslissmg onderuit wordt gehaald en dat wordt in Neder land hoog opgenomen. Ik heb gezegd dat we daarvoor niets voelen. Zo ongeveer het enige dat wij op het gebied van de be wapening maken is het beste fre gat van de NAVO. En daar mag men wel eens aan denken als het bij wapenaankopen gaat om ver keer in twee nchtingen en een zeker evenwicht. Wij kopen ons tenslotte suf aan (Duitse) Leo- pard-tanks". In de Amerikaanse hoofdstad heeft Van Mierlo ook gesproken over de aanschaf van de Patriot-raket, die de verouderde Nike-Hercu- lesraketten moet vervangen. De ze aankoop is nodig, zei de minis ter. als Nederland effectief wil blijven deelnemen aan de lucht verdediging in de Centraaleuro- pese sector. De Patriot heeft in tegenstelling tot de Nike-Hercu- les geen kernlading. De vervanging betekent dat Neder land een van zijn kerntaken af schaft. maar dat gaat wel veel meer kosten dan met nucleaire modernisering in deze sector ge moeid zou zijn, verklaarde Van Mierlo. „Dat is een harde zaak in een neergaande economie". Van Mierlo heeft verder zijn ge sprekspartners (onder wie een groep Amerikaanse krantencom mentatoren) zijn filosofie voorge houden over het functioneren van kernwapens in een democra tie. Hij zei voor de Nederlandse standpunten een groter begrip dan voorheen te hebben aange troffen, nu ook de VS te maken krijgen met het snel rijzend tij van nucleaire protesten ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV zal van daag beslissen of zij morgen met de werkgevers verder zal praten over een nieuwe cao voor de Rotterdamse haven. Na maanden van onderhandelen bereikten de havenwerkgevers het afgelopen weekeinde in principe overeenstemming met de Vervoersbonden FNV en CNV over de slecht draaiende stukgoedsector, waar tot 1986 2000 arbeisplaatsen zouden moeten verdwijnen. Een van de punten van overeen stemming is dat alle stukgoed- werkers van 57 V2 jaar en ouder vrijwillig met werken kunnen stoppen met behoud van 90 pro cent van hun laatstverdiende loon tot hun 65ste jaar. Het rijk moet daarbij dan wel de zgn. 57'A-jarigen-regeling toepassen. Hierdoor kunnen de werkne mers in de haven een wwv-uitke- ring krijgen. De werkgevers op hun beurt zijn bereid een derge lijke uitkering aan te vullen met het zgn. vutgeld (uitkering bij vervroegde uittreding). Al het geld zal worden gestort in een op te richten herstructurerings fonds voor de Rotterdamse ha- Twee moorden in weekeinde ROTTERDAM (ANP) - De 38-jari- ge Sonja van der Meulen is zater dagavond in haar woning in de Lieve Verschuierstraat in Rotter dam gewurgd. Een 49-jarige man uit Schiedam heeft bekend, dat hij het misdrijf heeft gepleegd. De man kwam zaterdagavond bij de politie in Schiedam met de mededeling dat hij in Rotterdam een vrouw had vermoord. Hij had haar ontmoet in een bar en was met haar naar huis gegaan. Als motief gaf de man aan de po litie op dat hij een hekel aan vrouwen heeft. De 64-jarige B. Heuseveldt uit Arn hem is zaterdag bij een ruzie door een vriend doodgestoken. Het slachtoffer werd in de keel getroffen en overleed vrijwel middellijk. De dader was zater dagavond nog voortvluchtig maar de politie kent zijn identi teit. Het drama speelde zich zaterdag morgen af in het huis van het echtpaar Heuseveldt. De vriend, die vroeger vaak bij de familie op bezoek kwam maar er de laatste tijd na enige problemen niet zo welkom meer was, wilde de moeilijkheden uitpraten. Al snel nadat hij door mevrouw Heuse veldt was binnengelaten, laaide de ruzie volgens de politie zo hoog op, dat de vriend een mes greep en Heuseveldt neerstak. re stukgoedwerknemers gebruik zullen maken. Beide partijen hebben ook overeenstemming bereikt over een vacaturebank voor de haven, een scholingspro- jekt en een vrijwillige vertrek premie voor jongere werkne mers. Verwacht wordt dat de overheid zo'n dikke honderd miljoen aan de plannen voor de herstructurering van de stuk goedsector zal moeten bijdragen. "Redelijk tevreden" FNV-onderhandelaar Ger Ros toonde zich redelijk tevreden met het resultaat. De uitkering - negentig procent van het netto loon inclusief alle toeslagen - is veel hoger dan in de vut. Boven dien is overeengekomen dat de pensioenpremies door het her structureringsfonds zullen wor den doorbetaald. De Scheepvaartvereniging Zuid (werkgevers) zal een regeling ontwerpen waardoor de bijdra gen van de betrokken bedrijven worden gegarandeerd, ook als een bedrijf failliet zou gaan. De havenbedrijven zullen naar ge lang het aantal oudere werkne mers dat ze in dienst hebben, aan het fonds bijdragen. Voor de voorfinanciering van het fonds zal mogelijk bij de gemeente Rotterdam worden aangeklopt. Het stukgoed-overleg werd eind vorig jaar ingesteld, toen bij en kele bedrijven in de Rotterdam se haven arbeidsonrust ontstond in verband met dreigende ontsla gen. Met name het plan van de Nedlloyd-rederij om het pakket van Muller Thomsen over te he velen naar haar dochtermaat schappij Quick-Dispatch, waar door bij Müller-Thomson twee honderd arbeidsplaatsen verlo ren zouden gaan, was aanleiding de hele Rotterdamse stukgoed sector door te lichten. AMSTERDAM - Leden van het Palestinakomitee heen afgelopen zaterdag t vestiging in Amsterdam. Zij deden dit uit protest tegen de huidige politiek 1 betrekking tot de bezette westelijke Jordaanoever. VLISSINGEN (GPD) - De Vlis- singse sleepboot Temi IV is gis terochtend op nog onverklaarba re wijze gekapseisd bij het ver slepen van het Griekse vracht schip Louissios (53.519 brt) en la ter voor de kust van Breskens ge zonken. Drie opvarenden, onder wie kapitein-eigenaar Theo Dijk huizen (59), worden nog vermist. Zij zijn waarschijnlijk verdron ken. De 20-jarige kok Johnny Franse uit Oost-Souburg kon door een Belgische redeboot uit het koude water van de Wester- schelde worden gered. De be manning bestond verder uit een eveneens 59-jarige neef van Theo Dijkhuizen en de Turkse ma troos B. Onzelick (53). De rijkspolitie te water in Vlissin- gen tast nog volkomen in het duister over de oorzaak van het ongeval met de sleepboot dat zich voordeed onder tamelijk gunstige weersomstandigheden om kwart over vijf in de morgen. De Temi IV had vastgemaakt aan de achterkant van de Louissios die op weg was naar Antwerpen maar naar een ankerplaats voor de rede van Vlissingen moest worden versleept. De sleepboot Feiter van de Unie van Redding en sleepdiensten uit Terneuzen had vastgemaakt aan de voor kant. Toen de Temi IV kantelde wist de kok-matroos zich vast te klampen aan de schroef en zo zijn leven te redden. Inmiddels waren redeboten en sleepboten toegeschoten om naar de drie drenkelingen te zoeken. Ook een helikopter van de Belgische ma rine in Kokside nam deel aan de operatie. De zoekactie werd tegen negen uur in de ochtend gestaakt omdat de mist toen zo dicht was geworden dat het zicht minder was dan tien meter. Voor het leven van de drie drenkelingen werd gisteren ge vreesd in verband met de kou van het water. De temperatuur daarvan bedroeg ongeveer 6 gra den. Matroos Johnny Franse was inmiddels bij de Koopmansha ven in Vlissingen aan wal ge bracht. De sleepboot Zwitserland van het bergingsbedrijf Willem Muller uit Terneuzen maakte gisteren omstreeks zes uur in de ochtend vast aan de Temi IV en versleep te het gekantelde schip naar de IJzerplaat. Daar werd het aan de grond gezet en zou het een uur later gezonken voor de Water stroom van Willem Muller met twee duikers ter plaatse kon zijn voor de berging. Het schip ligt nu in dertien meter diep water, enkele meters buiten de vaar geul. Vandaag zou alsnog gepro beerd worden het schip te lich ten. LEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inssbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Stockholm Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv geh. bew. geh. bew. geh. bew. DEN HAAG (GPD) - De commis- sie-Swarttouw vindt dat het staatsbedrijf PTT moet gaan functioneren als een zelfstandige commerciële organisatie met grotere afstand tot de overheid. De noodzaak wordt ingegeven door de ontwikkelingen op het gebied van telecommunicatie (viditel, datanet). maar het meest met het oog op de kabeltelevisie- 3 netten. De overheid moet een be- ontwikkelen waarin een aan- u 4ig zienlijke verruiming van be- S voegdheden van de PTT wordt H en vastgelegd. mist 12 3 0 Dit blijkt uit het vandaag in de mist 11 2 0 openbaarheid gebrachte rapport mist 12 2 01 van de commissie-Swarttouw, die de minister van verkeer en waterstaat moest adviseren over de rol van de PTT wegens de ont wikkelingen van de technologie van informatie- en telecommuni catie, en eventuele knelpunten die daarbij optreden. De com missie, onder voorzitterschap van F. Swarttouw van Fokker, was in het leven geroepen door de vorige staatssecretaris op dit departement, mevrouw Smit- Kroes, in mei vorig jaar. „De PTT dient een telecommuni- catiebeleid te voeren dat de ruimte geeft die nodig is ter ver zekering van de mogelijkheden van, en de vrijheid tot informa tie-uitwisseling in Nederland", aldus de commissie, die met er kenning van de sociale en cultu rele aspecten van het onderwerp zich heeft beperkt tot de econo mische. Afhankelijk Doordat de PTT voor zijn taakuit voering verantwoording schul dig is aan de minister, kan de PTT niet zelfstandig zorgdragen voor zijn vermogensbehoefte. De PTT is geheel afhankelijk van de één-jaarlijkse rijksbegroting en dit verhindert dat het bedrijf slagvaardig en flexibel kan rea geren op wijzigingen in de maat schappelijke behoeften. Bijstel ling van de investeringen op kor te termijn door onverwachte ont wikkelingen is daardoor moei lijk, terwijl voor latere jaren leve ranciers en gebruikers van PTT- telecommunicatiemiddelen on voldoende zekerheid kan wor den geboden. De commissie vindt dat de zorg voor de voorzieningen van de te lecommunicatie in handen van de PTT moet blijven. De PTT moet deze taak onder toezicht uitvoeren, maar de technische ei sen aan deze voorzieningen en de apparatuur aan weerszijden daarvan moeten geformuleerd kunnen worden door de PTT. De randapparatuur zelf dient op de vrije markt aangeschaft te kun nen worden, terwijl de PTT ook zelf op die markt moet kunnen aanbieden. Kabelnetten Over de kabeltelevisienetten zegt de commissie dat de zorg voor deze voorzieningen een beleid vereist dat deze zorg respecteert. De verhouding omroep en PTT voor deze netten moet op korte termijn verduidelijkt worden. Hiervoor bestaat op het ogenblik een stelsel van regelingen dat verouderd is en revisie behoeft. Wat de voorzieningen kant be treft moet in het omroepbeleid rekening worden gehouden met landelijke, regionale en lokale wensen, terwijl anderzijds de ontwikkeling van deze netten moet worden afgestemd op de ontwikkeling van de PTT-netten half bew. 18 geh. bew. regenbui on bew. half bew. onbew bew ADVERTENTIE regen 17 11 4 half bew. geh. bew. geh. bew. licht bew. onbew. geh. bew. licht bew. geh. bew. regenbui onbew. onbew. HUURDERS VAN NEDERLAND De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen! De sociale uitkeringen hoeven niet te worden ontkoppeld van het netto-minimumloon, het trendsysteem voor de sa larissen van ambtenaren en werknemers by gesubsi dieerde instellingen kan in stand blijven, terwijl toch aanzienlijke bezuinigingen op de overheidsuitgaven kunnen worden bereikt. Dat is de verrassende uitkomst van een pakket beleidsmaat regelen. waarover dit week einde in kringen van politici en topambtenaren van ver schillende Haagse departe menten druk is gespeculeerd. In hun ogen is dit beleidspak ket de enige mogelijkheid om een kabinetscrisis te vermij den. Het ligt in de verwachting dat deze vluchtweg uit de zich af tekenende crisis, veroorzaakt door grote problemen bij de samenstelling van de Voor jaarsnota, de tussenstand van de uitvoering van de rijksbe groting voor dit jaar, deze week binnen het kabinet ver kend zal worden. Overeen stemming over noodzakelij ke bezuinigingen van in to taal negen miljard gulden in twee jaar - de harde eis van minister van financiën Van der Stee - lijkt momenteel verder weg dan 001L Waar het CDA met name de na druk legt op miljardenbezui nigingen op publieke uitga ven. is de PvdA er vooral be ducht voor dat aantasting van sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen tot te veel vraaguitval zal leiden. Als de uitkeringen en salaris sen omlaag gaan. kunnen de ontvangers immers minder besteden in de winkel en da len de verkopen van de Ne derlandse bedrijven op de binnenlandse markt D'66 neemt in de discussie een soort middenpositie in. zon der dat er veel duidelijkheid over bestaat hoe de proble men moeten worden aange pakt. Adempauze Tot het afgelopen weekeinde zag het ernaar uit dat de door Van der Stee geëiste miljar den alleen nog maar gevon den koQden worden door, in strijd met het regeerakkoord, sociale uitkeringen en sala rissen van ambtenaren en an dere werknemers in de ge subsidieerde instellingen nunder te laten stijgen dan de bij collectieve arbeidsover eenkomst afgesproken rege lingslonen. Het nu in discus sie gekomen pakket - een combinatie van beleidsin strumenten - zou het kabinet uit de huidige problemen kunnen halen en het een adempauze kunnen geven om uit de bezuinigingspro- blemen voor de wat langere termijn te komen. Het pakket behelst een combi natie van twee maatregelen, aan de ene kant een beper king van de automatische prijscompensatie per 1 juli aanstaande met ongeveer dne procent, aan de andere kant een belastingverlichting voor iedereen als compensa tie voor het koopkrachtver lies dat het gevolg is van de ingreep in de automatische prijscompensatie Een globale becijfering leert dat verhoging van de bij cao afgesproken regelingslonen met één procent bij de over heid leidt tot een extra uitga venstijging van omstreeks 1,5 miljard gulden Bij een kor ting van de regelingslonen met drie procent, bijvoor beeld door minder automati sche prijscompensatie te ge ven, wordt door de overheid in eerste aanleg rond 4,5 mil jard gulden op publieke uit gaven bespaard De maatre gel kost de overheid ook in komsten. Naar ruwe schat ting komt er bij de overheid drie miljard gulden minder binnen aan loonbelasting en sociale premies. Per saldo resteert voor de overheid evenwel ruim 1,5 miljard gul den minder uitgaven. Gevolgen De beperking van de prijscom pensatie met bijvoorbeeld drie procent per 1 juli heeft ook gevolgen voor de onder nemers Hun arbeidskosten dalen, zodat zij op hun pro- dukten meer winst gaan ma ken, dan wel hun verliezen kleiner zien worden. Aange nomen mag worden dat de opbrengst van de winstbelas ting (is vennootschapsbelas ting) in totaal met een kleine één miljard zal toenemen De overheid verdient dus door die ene ingreep ruim 2.5 mil jard gulden. Aantasting van de automati sche prijscompensatie met drie procent leidt overigens tot een koopkrachtverlies bij iedereen van ongeveer twee procent De kans bestaat dat dit koopkrachtverlies tot ver minderde afzet van op de Ne derlandse markt opererende bedrijven leidt met ongeveer twee miljard gulden. Dat kost banen. Om dat negatieve ef fect gedeeltelijk te neutralise ren kan het kabinet besluiten tot een voor iedereen gelden de belastingverlaing die bij voorbeeld ook specifiek op de laagstbetaalden kan wor den gericht Gezien de begrotingsproble men wordt door samenstel lers van het nieuwe beleids pakket gedacht aan een ver laging van de loon- en inkom stenbelasting van ongeveer één miljard gulden. Die las tenverlichting zou ook kun nen worden doorgegeven via een verlaging van de sociale premies voor de volksverze keringen. Een herhaling van deze operatie in 1983 kan in totaal een bezuiniging ople veren op publieke uitgaven van ruim zes miljard. Rust In het kabinet bestaat reeds overeenstemming over be zuinigingen in de orde van 2 tot 2,5 miljard gulden dit jaar Gevoegd bg de uitkomsten van het nieuwe beleidspak ket dat voor 1982 en 1983 zou kunnen gelden, levert dat de noodzakelgke miljarden op (namelgk tussen de 8 en 9 miljard gulden) die nodig zijn om de uit de hand gelopen staatsfinanciën weer in het gareel te krijgen In allo rust kan dan binnen het kabinet worden gezocht naar oplos singen di«- de Nederlandse economie blgvend uit het slop kunnen trekken. Voor de politici, die het ernst is de afspraken van het regeer akkoord overeind te houden, zolang dat maar mogelijk is, heeft dit pakket de grote aan trekkingskracht dat de kop peling van de laagste sociale uitkeringen aan het netto-mi- nimumloon gehandhaafd kan worden. Het bezuini gingsmes hoeft dan evenmin in het trendsysteem dat sala rissen van ambtenaren en an dere werknemers van gesub sidieerde instellingen kop pelt aan de regelingslonen van de marktsector Bovendien kan de adempauze als een bezinmngspenode worden benut om het hele stelsel van koppelingen en sociale zekerheid op effecti viteit en rechtvaardigheid door te lichten. Zodoende wordt tegemoet gekomen aan het veelgehoorde be zwaar. zowel bg de vakbewe ging als bg de top van de PvdA. dat er geen enkele lo gische lgn zit in de huidige bezuinigingsvoorstellen. Onverteerbaar Het grootste knelpunt bg uit voering van dit nieuwste be leidspakket is de houding van de vakbeweging Uit r. cente uitlatingen van FNV- voorzitter Kok is al gebleken, dat aantasting van de prgs- compensatie voor de vakbe weging volstrekt onverteer baar is. Toch is aantasting van de automatische prijs compensatie per 1 juli de hoeksteen van het nieuwste beleidspakket. Als het waar is wat in Den Haag steeds publiekelgker wordt toegegeven, dat alleen het nieuwste pakket in staat is de kabinetscrisis te voorkomen, dan betekent dit dat het voortbestaan van het tweede kabinet Van Agt afhangt van de bereidheid van de coalitie partners een loonmaatregel af te kondigen FLIP DE KAM FRANS NYPELS Protest tegen NAVO- beurs MAASTRICHT (ANP) - Ongeveer vgfhonderd mensen hebben za terdag in Maastricht gedemon streerd tegen een expositie over de NAVO marine, die daar van dinsdag tot en met donderdag in de Eurohal wordt gehouden De demonstranten vinden dat de tentoonstelling in strijd met toe zeggingen van burgemeester A. Baetcn het karakter draagt van een wapenbeurs Rond de Eurohal zijn in verband met de expositie hoge hekken opgetrokken, waarachter wordt gepatrouilleerd door de politie en een bewakingsdienst Tijdens de demonstratie hield de rgkspo litie te water op de Maas bij de Eurohal eveneens de wacht. Er deden zich geen incidenten voor.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7