uitbreiden' Bisschop A. J. Simonis wijdt Petrus-orgel in L 1 IKJi Dringen bij r Dolly Dots -Commissaris vraagt gemeente maatregelen Patrick ik ben je vader i\a Ir. Van der Lugt,een hardnekldg pijproker Weinig publiek voor truckfestival MAAN DAG 29 MAART 1982 LEIDEN - Het hoogtepunt van het door de winkeliers van de Kopermolen georganiseerde 'Lentefeest' werd ongetwijfeld gevormd door het optreden van de Dolly Dots. Het plein voor het winkelcentrum in de Merenwijk zag zwart a Het lukte door ae drukte de mees ten niet om binnen een afstand van twintig meter van hun idolen te komen. Het aanschouwen van het zestal was voor velen daarom liefde op het eerste, tweede, der de, vierde, vijfde of zesde ge zicht, maar dan wel op afstand. De vooral jeugdige belangstellen den klommen in bomen of op het dak van het winkelcentrum om een glimp van de Dots te kunnen opvangen. De politie verjoeg de ze klimmende toeschouwers uit hun balkon-positie. Als iedere toeschouwer ook een boodschap heeft gedaan in het winkelcentrum, dan is de lente voor de Merenwijkse midden stand in elk geval nu al goed. Aantal registers uitgebreid de zich verdringende menigte bij de Kopermolen. LEIDEN - Het orgel van de St. Pe- truskerk aan de Lammenschans- weg is gistermiddag door de bis schop van Rotterdam. A. J Si monis. plechtig ingewijd. Het oorspronkelijke werkstuk, uit 1936, was gebouwd door de firma Pels in Alkmaar. Van de dertig registers werd echter slechts de helft geplaatst. Voor zo n grote, monumentale Kropholler-kerk was dat een zeer onbevredigende toestand. Een alle bezwaren en tegenstand moedig trotserend comité is er na vijf jaar in geslaagd, met veel hulp van binnen en buiten (doch niet van monumentenzorg), de uitbreiding (met zes registers) en de verbetering (met acht vervan gende stemmen) gedaan te krij gen. Nu was het de firma Pels en Van Leeuwen, die het grote kar- LEIDEN De parkeerpolitie alléén kan de parkeerproble men niet bestrijden. Voordat de politie enigszins effec tief kan optreden moet het aantal defecte parkeermeters en —automaten drastisch worden verlaagd. De belijning van parkeervakken moet duidelijk worden. Het te con troleren gebied moet kleiner of het aantal controleurs moet groter worden. Dat schrijft politie-commissaris Van Voorden aan de burgemees ter. Het is volgens de commissa ris verder noodzakelijk dat de 'verjaagde' automobilist een aan vaardbaar alternatief wordt ge boden. "Het aanbieden van goed te bereiken geconcentreerde mo gelijkheden om te parkeren ver dient hierbij aanbeveling", aldus Van Voorden. Daar waar repressie niet meer baat, dienen volgens de commissaris harde afzettingen het fout en hin derlijk parkeren te voorkomen. Als er geen uitvoering wordt gege ven aan het plan om het aantal controleurs uit te breiden tot 24, zoals oorspronkelijk werd aange kondigd in het gemeentelijk ver keersplan (het Verkeers Circula tie Plan), zal de kans om gepakt te worden bij ongewijzigd beleid uiterst gering zijn, zo constateert Van Voorden. Wil men dat de parkeerpolitie va ker controleert, dan is uitbrei ding van het personeel nodig. De mogelijkheid tot deeltijdarbeid dient dan sterk overwogen te worden, niet in de laatste plaats vanwege zware psychische druk, waaraan men als parkeercontro- leur dagelijks wordt blootge steld, aldus de nota aan de burge meester. Parkeermeters Uit recent onderzoek is gebleken dat de klacht van de controleurs dat ongeveer de helft van de par keerautomaten niet naar beho ren functioneert, "zeker niet overdreven is. Buiten dat is het zo dat de parkeermeters vaak zeer slordig, scheef en nauwe- I lijks verankerd zijn geplaatst". De commissaris wijst erop, dat een e en ander niet alleen gevolgen heeft voor de opbrengst van de il meters, maar ook voor de bereid heid van de gebruikers om te be talen. De parkeerpolitie zou er bovendien in hoge mate door ontmoedigd worden. De nota van de commissaris is een antwoord op een door het CDA uitgelokte uitspraak van de ge meenteraad, dat er een nota moest komen over de parkeer- controle. De uitspraak was geba seerd op de veronderstelling dat de parkeerpolitie steeds minder doelmatig zou werken. Van Voorden vindt die veronder stelling onjuist. Het aantal uitge deelde bekeuringen kan volgens hem niet de enige graadmeter voor de doelmatigheid zijn. Bo vendien zou voorbij gegaan wor den aan organisatorische veran deringen. Het gebied waar gecontroleerd wordt is verkleind en de interne taakverdeling bij de politie ge wijzigd. Het tijdrovende verho ren van overtreders werd tot voor kort gedaan door drie (zeer geroutineerde) hoofdagenten van politie. Geleidelijk kwam dit werk bij de parkeerpolitie zelf. "Duidelijk is dat hiermee de perso neelstoename met twee man, een schijntoename werd. Eerder was hier sprake van een extra belas ting", aldus de commissaris, die nog eens wijst op de omslachtige gang van zaken bij de veroorde ling van fout-parkeerders. Bovendien zouden de controleurs op deze manier meer oog hebben gekregen voor "de enorme ber gen werk, die hun niet aflatende ijver op straat tot gevolg had". V\TV,U in g 11 4 1 1 MUITtBOUNO wei verrichtte. De 22 registers zijn over een hoofdwerk, zwei- werk en pedaal verdeeld. Na de overdracht door voorzitter Ham van het comité aan het kerkbestuur en door de voorzit ter hiervan op zijn beurt weer aan pastor drs. Hoogervorst, hield de bisschop een toespraak, waaruit zijn grote liefde voor het kerkorgel bleek. ("Het meest na tuurlijke instrument, vrij van kunstmatige imitatie"). Hierna begaf hij zich naar de galerij, waar hij de speeltafel met wijwa ter besprenkelde en inzegende. Onder leiding van de cantor-orga nist Thuis Kramer, zong het da- mes- en herenkoor enkele com posities een "Psalm 150", van Albert de Klerck, een "Credo" van de vroegere grote liturgie- muziek-leverancier Lorenzo Pe- rosi en. samen met alle aanwezi gen. het gregoriaans Te Deum. Concert Vervolgens liet organist Kramer al le registers even afzonderlijk ho ren. waarna hij een concert van een groot half uur gaf. Het pro gramma, uit bekende, in gunsti ge zin populaire composities sa mengesteld, gaf een goed inzicht in de mogelijkheden van het or gel. Een beoordeling dient reke ning met de responsloze akoes tiek van de kerkruimte te hou den. Ook met de plaats van het instrument, hoog achter, zonder vooruitstekend front. De disposi tie bevat een aantal romantische registers, waarvan sommige veel op elkaar gelijken en maar twee "vulstemmen": een beperkte Mixtuur (3-4 sterk) en een, zoals bleek, waardevolle Tertsfluit I 3 5. Ook een tongstem als Fagot Hobo 8' is een mooi bezit (solo m Francks "Prélude. Fugue et Va riation"). Behalve de dankbaar te gebruiken Tertsfluit viel ook de fraai getimbreerde Flüte Harmo- nique op. In het pedaal doen de Fagot 16 en de Schalmei 4 als tongstemmen uitstekend werk. Mailly's "Cantilencè" kwam wat slap en weinig expressief over. Bachs "Lobe den Herrn" bewer king en Widors Allegro cantabile (uit V) slaagden, mede door Kra mers voortreffelijke spel. heel goed. Conclusie de Petrus-paro chianen kunnen met hun orgel gelukkig zijn. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Expositie van 'Drs. Wilstra' LEIDEN - Werk van de mysterieu ze drs Rob Wilstra is tot en met 31 maart te zien bij boekhandel Ruward aan de Breestraat 9 Het verschijnsel Wilstra - over wie wel wordt gesproken als bioche micus. socioloog, milieu activist en doendenker - geniet vooral bekendheid dankzij het boekje 'Het doodgeslagen vogeltje' en de muziek-formatie 'Het losge slagen ei'. De tentoongestelde werken bij Ruward zijn te koop en de opbrengst komt ten goede aan de Actie Onderwijs Colom bia. Woensdagavond 31 maart wordt al les wat nog niet is verkocht ter veiling aan geboden in het Mi cro-theater aan de Oude Vest Genoemd muziekgezelschap en de schrijver Simon Vinkenoog zullen dan ook optreden. Moge lijk wordt dan ook een nieuw boek van Wilstra. 'Dertien dra ma's rond de bolbliksem' gepre senteerd. LEIDEN - "Patrick, ik ben je va der. Ik ben gekomen om je te feli citeren met je verjaardag. Al vijf jaar heb ik je niet gezien, maar ik hou van je en van je zusje. In het pakje dat ik voor je heb mee gebracht zit postpapier. Dan kun je me schrijven". Een vader ging zaterdagmiddag 'op visitie' bij zijn zoon Patrick, die deze dag elf jaar werd. Met een geluidswagen voor de deur van de flatwoning aan het Be vrijdingsplein, galmde de bood schap over het winkelend pu bliek. De gescheiden vader van de jarige Patrick voerde actie om contact te krijgen met zijn kinderen. Be zoeken mag ik ze niet en schrij- ven doen ze ook niet. Logisch, want ze worden helemaal geïn doctrineerd. Het doel van deze actie is allereerst om contact te krijgen met mijn kinderen. Maar ook om de wetten op het gebied van de echtscheiding te verande- ren. De mensen moeten erop ge wezen worden dat deze dingen gebeuren" De vereniging van gescheiden mannen. Man '79, ondersteunde de actie van de vader. De secreta resse van Man '79 bezorgde het verjaarscadeau, dat - met tegen zin - door de moeder in ontvangst werd genomen. Het publiek reageerde over het al gemeen verbaasd op de actie. Een jongetje uit de buurt, die bij Pa trick op school zit, beloofde hulp. "Ik zal hem wel vragen of-ie schrijft, meneer". Gemeente raadslid Ham (CDA) behoorde ook tot de toevallige passanten, maar hij had geen oog voor het gebeuren. Nieuwe woning voor K. Cadi LEIDEN - De ex-bewoner van het pand Garenmarkt 17, K. Cadi heeft een nieuwe woning gekre gen aan de Hoflaan. De man, van Turkse afkomst, was sinds vrij dag dakloos omdat hij door de ei genaar van het pand Garenmarkt op straat was gezet. Eigenaar Groenendijk kon het niet ver kroppen dat zijn gevorderde be nedenwoning door bureau huis vesting aan woningzoekenden werd toegewezen. Vrijdagochtend zette Groenendijk Cadi, wiens gezin eerstdaags uit Turkije zal overkomen, met huis raad en al op straat. Bureau huis vesting gaf pogingen om Cadi weer in het pand aan de Garen markt te krijgen op. en wees de man een huis aan de Hoflaan toe. Herenringen weggegrist LEIDEN - Bij een juwelier aan de i Haarlemmerstraat zijn zaterdag 15 gouden herepringen ont vreemd. De ringen vertegen- j woordigen samen een waarde j van ruim achtduizend gulden. De ringen werden weggehaald uit de etalage die via een schuif- I wand vanuit de winkel was te be reiken. Van de dieven is tot nu toe geen spoor. Energie Bert den Ouden van het Cen trum voor Energiebesparing spreekt dinsdagavond over de toepassing van alternatie ve energiebronnen en welke rol allerlei economische facto ren daarbij spelen. Den Ou den is te gast op de vierde avond van de energiecyclus van het Energiekomitee Rijn land. Aanvang acht uur in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Hengelsport De competitie van hengelsport vereniging De Ruisvoom heeft de volgende eindstand gekregen: 1 Th. van Daalen 214 stuks-19285 gram, 2 J. Nieuwenburg jr. 205-17580, 3 W. Weenmk 190-19135, 4 A. Sinteur 158-20654. 5 J. v.d. Berg 140-14300, 6 J. Nieuwen burg sr. 108-13820, 7 J. de Hoed 94-10590, 8 J. Brouwer 91-9660, 9 A van Donzel.86- 9825,10 B. Hoogduin 92-8545. Ontwikkeling De buitenland-secretaris van het CDA. Kolster, poneert dinsdagavond enkele stellin gen over ontwikkelingssa menwerking en het Neder lands regeringsbeleid. Hij vindt onder meer dat de Ne derlandse hulp meer binnen het kader van de Europese Gemeenschap moet plaats vinden en dat het Nederlands bedrijfsleven daarbij meer betrokken moet worden. Kol ster spreekt op uitnodiging van de CDJA-werkgroepen buitenlandse politiek in Noord- en Zuid-Holland in het Instituut voor Culturele Antropologie van de Leidse universiteit. Stationsplein 10 (zaal 1022). Aanvang half acht. Discriminatie De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont vanavond een pro gramma van het Ikon over de anti-discriminatiewet. Vra gen als: heeft een schoolbe stuur het recht om een homo fiele onderwijzer te weren, komen ter sprake. De film be gint om acht uur in gebouw Rapenburg 100: na afloop is er oeleaenheid tot discussie. Kinderfilm K&O laat woensdagmiddag de kinderfilm "Ontsnapping per ballon" zien. Op deze wijze probeert een jongen uit een kostschool, waar hij slecht wordt behandeld, te vluchten. In het voorprogramma wor den tekenfilms vertoond. Aanvang half drie in het K&O-gebouw, Oude Vest 45. Rommelmarkt Kleuterschool De Rondedans en de Willem de Zwijgerschool houden woensdag hun jaar lijkse rommelmarkt en fancy- fair. Er zijn diverse spelletjes, zoals een rad van avontuur. De opbrengst is voor nieuwe apparatuur op de scholen. Plaats van handeling is het schoolgebouw Willem de Zwijgerlaan 44; de openings tijden zijn 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot negen uur LEIDEN - Achttien rokers zitten om de tafel geschaard. Voorzit ter Freek de Graaf van de Pijpsleutels geeft het startsein: de dozen zijn al uitgereikt. Het stoppen kan beginnen. Vijf minuten heeft men de tijd om de pypen te stoppen Drie gram tabak - keurig afgewogen en in plastic zakjes uitgedeeld - is al met de hand heel secuur verkruimeld. In het rokerige zaaltje van het dienstencentrum Noord in de Van Hogendorpstraat werd zaterdagmiddag een internationale pij prokers-wedstrijd gehouden. Doel zo lang mogelijk de pijp on onderbroken brandende houden met drie gram tabak en met behulp van twee lucifers. Nadat de vijf minuten voor het stoppen voorby zyn begint het volgende ritueel. Eén minuut om de tabak aan te steken. Elke deelnemer of-neemster heeft een doosje met twee lucifers. "Heb je pech, dan breken ze allebei. Ja. dat kan gebeurenzegt de landelijk secretaris van de federatie van pijprokersclubs, zelf ook deelnemer. Dan begint de wedstrijd pas echt. Na een minuut constateert de u odsli ijilli'ifiing. dat alle pijpen inderdaad branden en dat in de eerste minuut nog niemand is afgevallen. Men haalt opgelucht adem en kijkt elkaar nog eens zwijgzaam aan. Het kan een uren durende strijd worden. Dat werd het niet voor Peter Kooij. Na drie minuten en 22 secon den kwam er geen rook meer uit zijn pijp. De meest stugge roker was ïr T.F. van der Lugt. Zyn pyp bleef precies 77 minuten branden. Geen nieuw Nederlands record, maar toch een hele prestatie. Want onder het selecte gezelschap bevond zich de Ne derlandse kampioen en de kampioen van Leiden. Ben Hemenk Hemenk was in 1952 kampioen van Leiden geworden en geble ven. want er werden sindsdien geen wedstrijden gehouden. Hij eindigde nu als tweede, met een rooktijd van 73 minuten en 40 seconden. Jan Vink uit Noordwijk eindigde als derde. Hij rookte ook langer dan een uur. J:0 - jb etSBf jW. n> iifj LEIDEN - Het spektakel rond trucks, dat zaterdag in deo. Het paard was dan wel mechanisch, maar het de Groenoordhallen plaats vond. trok maar weinig ivas minstens zo moeilijk om in het zadel te blijven. belangstelling Zo n duizend bezoekers", volgens De kolossale en opgesmukte vrachtauto's waren voor voorzitter Willem Woudenberg van de Holland Duck de liefhebber het aanzien waard. Diverse andere Club. "en dat is te weinig" ook muzikale - attracties ten spijt, gaf het publiek Het programma was aantrekkelijk genoeg Er werden kennelijk de voorkeur aan het mooie lenteweer diverse wedstrijden gehouden, waaronder een ro- LEIDEN - De oud-directeur van het Openbaar Slachthuis, drs. H. Vis. is zaterdag op 74-jarige lecf- tyd overleden. Vis was dierenarts, en vanaf 1951 aan het Openbaar Slachthuis verbonden als keuringsarts. In 1955 werd hij benoemd tot ad- ming als directeur volgde. Hij Oud-directeur slachthuis overleden junct-directcur van het slacht huis waarna in 1962 zijn benoe- vervulde deze functie tien jaar De heer Vis bekleedde in Leiden tal van functies in kerkelyke en andere instellingen. Hij was kcr keraadslid van de Hervormde wijkgemeente "Koningswyk" te Leiden en was vele jaren be stuurlid van het Christclyk ly ceum "Visser 't Hooft De heer Vis werd in 1907 in Bode graven geboren. Prestatieloop Meerburg over vier afstanden LEIDEN - De Stichting Meerburg organiseert 1 april, donderdag, een prestatieloop over vier af standen 14. SCO 11 kilometer. De start van deze 1 apnl loop is 's avonds om half zeven by club huis Matilo aan de Zaanstraat, de inschryving begint een uur eer der In het clubhuis is er een be perkte gelegenheid tot omkle den. Jongen zorgt voor deining in slijterij LEIDEN - Een 19-jarige Leide- naar is zaterdagmiddag door de politie aangehouden nadat hy voor heel wat deining had ge zorgd in een slytery aan het Be vrydingsplein. De jongen werd daar betrapt op diefstal van een paar iv m dnmk en prohmrdi te vluchten Een worsteling met de bedrijfsleider volgde, waarbij deze met een bierfles op het ach terhoofd werd geslagen Eerder had de jongen hem ook al ge dreigd met een kapotgeslagen wodka fles De bedrijfsleider liep een hoofd wond op. terwijl de jongen aan vankelijk toch nog ontsnapte. Een uur later kon hij in zijn wo ning in Zuid-West worden aan gehouden. In zyn haast te ont vluchten liet de jongen namclyk een aantal brieven achter waarop zyn naam werd vermeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3