c Noordwijk deelt rake ldap uit Geluk lacht Quick Boys toe 50 T 99Het is een skaande 99 Invaller Wendt doet RBB in slotfase das om Damesteam verslaat Frankrijk Lisse zakt af naar middenmoot Licht herstel Katwijk >82 MAANDAG 29 MAART 1982 SPAKENBURG - De top van het zaterdagvoetbal flopte in het Spakenburgse sportpark 'De Westmaat', waar de voet ballers van IJsselmeervogels en RCL elk maatgevoel mis ten. Een volksgericht met scheidsrechter Bosman als doelwit luidde de toch al in trieste ontmoeting uit. Nadat hij kort voor tijd een correcte sliding van 'Vogel' Piet Slechtenhorst met een penal ty had bestraft, zodat Cees Ruis RCL aan de 0-2 winst kon helpen, formeerde een handvol zich supporters noe mende vandalen een 'ere haag' om de Wapenveldse ar biter een 'gevoelige' afmars te bezorgen. Dat lukte. Hoe wel de bestuurders van IJs selmeervogels werkelijk alles in het werk stelden om het naderende onheil te voorko men, liep Bosman rake klap pen op, terwijl de zwakke fluitist zich 90 minuten lang toch keurig aan het armzalige wedstrijdpeil had aangepast. "Een skaénde is het, die skele heeft 't gedaon, voor z'n leven wordt ie geroyeerd", had de clubleiding van IJsselmeer vogels de dader van de aan Sport RCL wint geflopt topduel; arbiter gemolesteerd slag op Bosman al snel opge spoord. Waarna de bestuurders zich be schaamd rond de in alle op zichten aangeslagen spellei der schaarden om hem met gezwinde spoed naar zijn ge parkeerde auto af te voeren. "We hopen maar dat we hier niks meer van zullen horen", zagen de heren de bui al han gen. Maar dat bleek een illu sie, Bosman zal de KNVB rapport uitbrengen van het opstootje. De enige partij die nog vreugde aan de als topper bedoelde ondermaatse confrontatie kon ontlenen, was RCL. Aan de creditzijde stond echter het verlies van Ab Braat ("Ik zie me dit seizoen niet meer voetballen"), die aan een duel met Jaan de Graaf een scheurtje in het rechteron- derbcen overhield. "De kracht van mijn ploeg was dat we tegenslagen konden overleven. Eerst die gemiste penalty van Pierre van Ge- merden vlak voor rust, daar na het uitvallen van Ab Braat", klopte RCL-trainer Theo de Waard zijn man schappen op hun schouders. "Wij zijn weer terug in de ra- Daar viel geen speld tussen te krijgen. Maar gelijk IJssel meervogels had RCL de kwa liteitsbewaking van het zater dagvoetbal verontacht- zaamd, al moet gezegd dat de Leiderdorpers in elk geval in organisatorisch opzicht hun zaakjes prima voor elkaar hadden. Geheel volgens de denkbeelden van De Waard schakelden Ab Braat en later René Kamminga, die Peter de Graaf aan Koos Haneveld overliet, Jaan de Graaf uit. Op het middenveld gaf Hans Braat de bejaarde technicus Jan Vedder geen ruimte om zijn opbouwende capacitei ten te exploiteren. "Als je die mensen weet te elimineren, heb je veel gewonnen", wist Theo de Waard. Het wedstrijdverloop stelde de trainer in het gelijk. Zonder de dwingende inbreng van Jaan de Graaf en Vedder was IJsselmeervogels even veel waard als een buitenslands rondtoerende minister-presi dent, die zijn kabinet in moei lijkheden weet. "Wat nodig is. is lef', heelt Fons van der Stee. om de link naar de vaderlandse politiek nog eens te leggen, ons allen onlangs voorgehouden. Maar helaas. IJsselmeervogels- trainer Jan Lankrever had 'soepele Fons' kennelijk ver keerd verstaan, het wat be kakt uitgesproken "lef was als "laf de oren van Lan- kreyer binnen geslopen Hoe anders valt het te verklaren dat deze oefenmeester zijn elftal in eigen huis 4-4-2 het spelen, zonder dat er op het middenveld snel schakelen de spelers voorhanden waren om dat concept volgens het 'model-AZ in goede doen' tot een swingende te maken? Vrijwel nooit kwamen Piet Slechtenhorst en Henk Koe- lewijn buitenom en bleven Jan Vedder en Jan Muys al evenzeer 'hangen'. Lankreyer simpel: "Mijn spelers hoeven niet zo offensief te spelen, normaal draaien we goed. nu was iedereen slecht". RCL kon zich zodoende vrij eenvoudig op de trage 'Vo gels-manoeuvres instellen. Achterin hielden Ab Braat (later vervangen door Peter Siera) en Kamminga met steun van Cees Ruis de vin ger aan de pols en schoof Ha neveld voor rust naar het middenveld op En al gros sierde RCL met uitzondering van Bob van Bohemen in een kwantum foutieve passes, dat zich niet zonder proble men in de hallen van een cash-and-carry bedrijf zou la ten opstapelen, het deed er allemaal weinig toe. nu de thuisclub nóg slechter speel de Behoudens spits Peter de Graaf (kopbal op de lat na 9 minuten) en Jaan de Graaf (met enkele mislukte doelpo gingen) ondernam II meervogels voorin amper iets zinnigs. Pierre van Gemer- den, vlak voor tyd door goa lie Den Harder uit de wed strijd geschopt, deed dat kort voor rust wel Niet anders dan met een overtreding kon Jan Muys hem remmen, van af de stip mikte Van Gcmer- den evenwel in de handen van Den Har la In het tweede bedrijf deed Cees Ruis dat niet. Eerst bleek de libero trefzeker, nadat Theo Muys in de 68ste minuut een inzet van Kamminga uit het doel had geslagen Daarna pakte hy het geschenk van scheidsrechter Bosman (De Waard "Of die strafschop te recht was9 Ik was er blij mee" zorgvuldig uit Het le verde RCL de 0-2 winst op. Bosman een serie oorvijgen GERARD VAN PUTTEN NOORDWIJK De zo beruchte hoek waar al vele van die spreekwoordelijke klappen zijn gevallen. Rijnsburgse l Boys huilde er, door het noodlot getroffen, uit. In de slot seconden van een meer dan boeiend gevecht met Noord- wijk, had Andries Wendt alle hoopvolle verwachtingen die de Rijnsburgers bij zichzelf hadden opgewekt, ver splinterd. De winnende 1—0 van de invaller zorgde voor totale ontreddering in het kamp van de bezoekers, die de bitterste teleurstelling van het toch al zo tegenvallende seizoen kregen te verwerken. Dan blijkt dat ook amateursport keihard kan zijn. Winnen en ver liezen, het hoort er allemaal bij. Waar, zou je denken, een gepaste vooringenomenheid op zijn plaats zou zijn, vierde Noordwijk dus gewoon feest. Trainer Piet Buter, hij had de wijsheid in pacht. "Verdiend, maar met ge luk", druiste hij tegen de 2000 man sterke publieke opinie in. Zijn fortuinlijke lach, als ook die van zijn teamleider Jan Willem Bogers, verried veel... Als de gemoedstoestand straks tot I bedaren is gekomen, zal er onge- I twijfeld meer begrip voor de niet benijdenswaardige positie van 'buur' Rijnsburgse Boys kunnen worden opgebracht. Er is nog al tijd geen reden om te wanhopen. Ai zal Wendt's mokerslag de spe lersverzameling van Arie Lagen dijk een flinke duw in die rich ting hebben gegeven. Bezinning "Wie conclusies verbindt aan de eerste reactie van spelers, moet dat zelf weten", sprak de Leidse oefenmeester, toen hij na een korte periode van bezinning zich naar de uitgang van sportpark Duinwetering begaf. Aan de orde was de vraag of niet een ander dan Freek Rienks (bijvoorbeeld Martin Toet) na een kwartier in de tweede helft naar de kant had moeten worden geroepen. "Wij zaten handenwrijvend in de du g-out", herinnerde Buter zich al te goed. In die fatale laatste mi nuut leek RBB de lengte van de Katwijker te missen, toen Wij nand Sloos en companen onder een vrije trap van John Marijt waren doorgevlogen en Andries Wendt, vijf minuten binnen de lijnen in plaats van Timo Gerlof, voor de beslissing zorgde. EINDHOVEN - Het Nederland se dameselftal heeft zaterdag voor 2000 toeschouwers in Eindhoven in een matig duel Frankrijk met 2-1 verslagen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. In de eerste helft waren de Fran^aises duidelijk sterker. Al in de vierde minuut na-: men zij de leiding door lin kerspits Farrugia. Na een kwartier ontsnapte Oranje aan een nog grotere achter stand toen scheidsrechter Roelofsen een treffer van Frankrijk ten onrechte af keurde. In plaats van 0-2 werd het vlak voor de pauze 1-1 door een kopbal van Anja van Rooyen. Zij zag haar inzet van richting veranderd door een Franse verdedigster, waardoor doel- vrouwe Colombier kansloos werd. Na de hervatting herstelde Ne derland zich enigszins van het zwakke begin. Er werd meer agressiviteit in het spel gelegd, zonder dat dit nu di rect tot resultaten leidde. Pas kort voor het einde kon aan voerder Wil de Visser uit een vrije trap de winnende treffer laten aantekenen. Net na hun voortijdige douche zet ten Freek Rienks en Piet Haas noot nogal wat vraagtekens bij het hen opgelegde vertrek. "Want alles liep toch goed", oor deelde het duo eensgezind. De 'Flap': "Freek had Bröring in zijn zak zitten. Ik snap het niet". Rienks zelf: "Voor het eerst in tij den speelde ik weer eens lekker. Ik heb m'n twijfels", richtte hij aan het adres van zijn oefen meester. En Lagendijk, bits: "Zij hoeven het niet te begrijpen. Daar ben ik voor". Hij vlakte zijn oordeel daarna af. Verklaarde: "We kwamen kracht op het mid denveld tekort. Er moest iemand het veld ruimen. Rienks is net hersteld van een liesblessure. Daarom koos ik hem. Wie zegt dat hij die goal had kunnen voor komen, noem ik een zifter. En Haasnoot werd vervangen omdat hij Boot niet meer kon volgen". Alles wat zich in de bewuste twee maal drie kwartier had afge speeld, viel bij de ontknoping in het niet. Een schokkend einde, dat overigens precies in het wed strijdbeeld paste. Wat de beide manschappen de kijklustigen, in casu zonaanbidders, voorscho telden, was trouwens meer dan de moeite waard. Hoewel dik wijls anders het geval is, lever den Noordwijk en Rijnsburgse Boys een duidelijk pleidooi voor regionaal ingedeelde competi ties. Derbies kunnen mooi zijn, ook als de gebezigde tactiek een zware stempel op het geheel drukt. Brutaal Bovenal was Noordwijk-RBB, met twee ingrijpend gewijzigde laatste linies, een gevecht tussen koppels. De duels Sjaak Sluys— De beslissing! Ongehinderd kopt Andries Wendt Noordwijk naar de 1-0 zege Martin Toet. doelman Wijnand Sloos en Nico Kuyt lopen elkaar onder de voet. Nico Zwaan. Jack Manuputty en Leo van Delft staan als aan de grond genageld Rob Gillesen en Simon van Be- veren-Ton Arroyo spraken daar van het meeste aan. Achter deze tweetallen nam bij Noordwijk Frans van der Veen de honneurs waar van de geblesseerde Albert Spaanderman. Het ging de routi nier uitstekend af. Er waren wel eens misverstanden, zoals dat ook aan andere zijde het geval was. Daar had Lagendijk de klei ne Jack Manuputty aan het hoofd van de defensie gezet. In praktijk klaarde Freek Rienks er de zaken in zijn eentje. Manuput ty stoomde herhaaldelijk, niet gehirtderd door een vaste bewa ker, brutaalweg dwars door het centrum op. Het tekende de strijdvaardige instelling van RBB. Noordwijk stond geduren de het half uur lange openingsof fensief met slechts één speler aan de middellijn. 'Als je van Noordwijk wil winnen, moet je de eerste goal maken", wist Lagendijk. Rijnsburgse Boys overleefde na acht minuten een verraderlijke aanslag van Jan Willem Bogers (inderdaad, de Alphenaar gaat weer steeds beter spelen). Zijn perfect in de eerste kruising draaiende corner, strandde tussen de arm van Wij and Sloos en de onderkant van de lat. Nadien gold slechts het 'alle hands aan dek'. Gillesen en Arroyo kregen de kansen, maar bleven ondanks hun welluiden de staat van dienst op het onder deel afronden in gebreke. Haas noot bekostigde een vrije loop richting Dortmundt (geen bui tenspel na dieptepass Rienks) met een onvrijwillige duik in het gras. Dader Frans van der Veen verdween in het boekje van arbi ter Bollen. Niemand die er moei lijkheden om maakte of zocht. Het was gewoon een kwestie van geven cn nemen Onder het motto 'beter iets. dan niets' liet Rijnsburgse Boys in het verdere verloop de Noord- wijkse aanvalsgolven gewillig over zich heen komen. De over macht op het middenveld was werkelijk groot. Doelman Wij- nand Sloos bleef al te moeilijke werkzaamheden daarentegen be spaard. Totdat GERARD HAVERKAMP Onverwachte meevaller tegen Zwart Wit '28: 2-0 KATWIJK - Berry Janse kon weer la chen. Juist in een competitiefase dat Quick Boys kopje onder dreigde te gaan, hield zijn equipe ten koste van het hooggeklas- seerde Zwart Wit '28, het hoofd onverwacht boven water. Met het fortuin aan zijn zijde boekte de thuisclub een 2-0 winst. Berry Janse kwam er zelf ook eer lijk voor uit: "We waren vandaag niet de betere ploeg, maar heb ben het geluk afgedwongen. Hard werken en scoren via uit vallen. Ik ben realist genoeg om te beseffen dat we nu niet direkt in jubelstemming moeten ko men. Zoals het er nu voor staat heb ik echter een lekker ploegje, dus wie weet". Met die laatste uitspraak doelde de Quick Boys trainer op de entree van Sis-Tu Pan. Pan. terug van weggeweest, draafde zaterdag, na eerst vier maal in het derde proef te heb ben gedraaid, als laatste man op. Voor Janse het ei van Columbus: "We zaten in de achterhoede te springen om een man die rust kan brengen. Jonge gasten als Leo Noort en Dick Vooijs moe ten zo n speler naast zich heb ben. Volgens mij is Sis-Tu Pan geknipt voor die rol. Dat bleek ook wel tijdens de wedstrijd". In plaats van de geblesseerde Jaap van Beien nam Leo Noort zater dag de linksback-positie in, stond Vooijs voorstopper en ope reerde Wim van der Plas op rechts. Zij hadden het bij vlagen moeilijk met hun opponenten Frans Bouman. Wander en Hooijer. De als libero debuteren de Sis-Tu Pan ging bovendien, ondanks het vertrouwen van coach Janse. af en toe toch in de fout. Dat werkte paniekerig uit verdedigen in de hand. De scha de bleef echter beperkt. Zwart Wit-trainer Nieuwstraten had het van te voren al gezegd: "We spelen goed, maar komen niet tot scoren. Daarom probeer ik het nu, ondanks de uitwed strijd, maar eens met een drie mans-voorhoede", Dat mocht niet baten. Verder dan een af zwaaiend schot van Bert Hooijer en een wegens off-side afgekeur de treffer van deze spits kwamen de technisch begaafde Rotter dammers in de eerste helft niet. Quick Boys bood bovendien aar dig tegenwicht. Op het midden veld komt Johan Jonker lang zaam maar zeker uit de verf, ter wijl de rentree van Gert Ouwer- sloot een belangrijk brokje routi ne in de weegschaal legde Quick Boys, met het Zeeuwse "Luctor et Emergo" hoog in het vaandel geschreven, was daardoor niet de mindere van Zwart Wit. Te gen het einde van de eerste helft leek een effectvolle voorzet van Johan Jonker zelfs goed voor 1-0. De onzekere goalie Van der Ent liet de bal door zijn handen glib beren, waarna Kroos het leder van de doellijn moest wegknal- len. In de 39-ste minuut scheerde een volley van Sis-Tu Pan rake lings over de doellat. Na de rust won het duel aan aan trekkingskracht. Het spel golfde op en neer. Bij Quick Boys vond Sis-Tu Pan het juiste ritme, ter wijl Wim van der Plas herhaalde lijk zyn grote kracht, het opko men. demonstreerde Het eerste gevaar kwam desondanks van de bezoekers. Nadat een aanval tus sen de gebroeders Bouman nog strandde op de solide Leo Noort. moest Theo Guyt in de 60-ste mi nuut zijn eerste echte safe van stal halen. Uit een fraai door Cees Bouman genomen vrije trap plukte de sluitpost de bal uit de hoek. Aan de andere zijde miste de door Gert Ouwersloot weggestuurde Mart van der Plas voor open doel. De grillige spits revancheerde zich in de 65-ste minuut. Fred Eijsberg bediende Van der Plas op maat Tussen twee man in maakte de goaltjes- dief een handige kapbeweging, keek vervolgens waar Van der Ent zich bevond en knalde het le der in de hoek: 1-0. Een geschrokken Zwart Wit zette met vier spitsen (De Leeuw ver ving stopper Kroos) alles op de aanval. Een fout van Guyt bete kende bijna 1-1, maar arbiter Van Beek redde het prestige van de doelman door de goal wegens hinderen af te keuren. De juist voor Mart van der Plas in het veld gekomen Adrie van der Plas trad in de 75-ste minuut als red dende engel op Gelanceerd door Kees van Rooyen knalde hy de bal langs Van der Ent: 2-0. Daarna braken er alsnog hachely- ke tyden voor de thuisclub aan, waarin Guyt naar een hoofdrol kon groeien. Wat de Rotterdam mers ook deden, de bal wilde er niet in. Cees Bouman knalde zelfs nog snoeihard tegen de paal Het bleef 2 0. waarmee men in Katwyk opgelucht adem kan halen: voorlopig is het degrada tiegevaar afgewend RUUD DOBBELAAR BARNEVELD - FC Lisse zakt langzaam maar zeker terug naar de middenmoot van de zaterdag- tweedeklasse C Het bezoek aan sub-topper SDVB eindigde in een onnodig 1-0 verlies, waar door de Talsma-ploeg de aanslui ting met die sub-top misliep. Gedurende de eerste helft zag de Lisser-toekomst er nog zonnig uit. Trainer Talsma wist wat voor vlees hy met SDVB tn de kuip had. Het was vooral zaak de ge- vaarlyke spelmaker Géo de Leeuw in de gaten te houden. Ben Barten kreeg de taak om de middenvelder te schaduwen, een karwei dat hij vlekkeloos klaar de. Het feit dat De Leeuw de win nende treffer voor de Vallei-be woners scoorde kon Barten niet verweten worden Dat geschied de immers uit een vrye trap Ook Bram van Soest kreeg een scha- duwopdracht. De rechtsback had de gevaarlyke linksbuiten van SDVB volledig onder con trole Een solide spelend FC Lisse had in die eerste 45 minuten het betere van het spel. De aanvallen wer den weliswaar voorzichtig opge zet. met veel geschuif op het middenveld, maar er kwamen toch kansen Uit een schot van Frans van der Laan verdween de bal net over de doellat. Jaap Lingbeek kende weinig geluk met een kopbal. Tot de rust kon doelman Nico Groeneweg uitge breid van het zonnetje genieten. Na de thee veranderde er in eerste instantie weinig aan dit spel beeld. In de 65ste minuut was Fram van der Laan genoodzaakt om dicht by zyn doel een over treding te begaan. De Leeuw schoot de bal uit de vrye trap kei hard in het muurtje. Terwyl Groeneweg een spectaculaire duik naar de bovenhoek van zyn doel voltooide, stuiterde het le der tergend langzaam in de ande re hoek van zyn goal: 1-0 Vijf minuten lang zat de FC Lisse vervolgens in de tang. maar Groeneweg liet zich geen tweede maal verrassen en voorkwam een grotere achterstand Daarna namen de Bollenstreek-bewo ners het initiatief weer over Na een combinatie tussen Rob Sut- torp en de opgerukte Piet Boot, 'verscheen Boot vnj voor de kee per De libero zag zyn inzet door de voet van de doelwachter ge keerd. Gert van Tol kon de bal even later vrij inkoppen, waarna een Barnevelder op de doellyn nog redding wist te brengen. Coach Talsma zette fnet Rob van Zyp in de plaats van Piet Boot nog een extra aanvaller in. maar ook dat mocht niet baten De punten bleven in Bameveld. 'S GRAVEZANDE Zaterdagder deklasser Katwyk tekende ook ditmaal voor een 0 0 gelykspel, maar het treffen met 's Gravezan- de viel verder niet te vergelyken met de grauwe ontmoeting van de vonge week tegen MW '27. Ondanks drie invallers kwam de Huguenin-bngade tot goed voet bal Opvallend was daarby het optreden van Arnold Boers De voormalige spits trad als laatste man op. een taak waarvan hy zich uitstekend kweet. De drie invallers solliciteerden boven dien naar een langer verrblyf in de basis In de eerste helft was Katwyk de gevaarlykere ploeg Jan van Dyk bediende al in de derde minuut Guidi van de Bent op maat Al leen voor de keeper miste de midvoor echter met zyn kopbal "hg* pret i.Mc )ok Wim Guyt 2 en Aad Koelewyn, die op het middenveld sterk spoelde, waren weinig fortuinlyk bij doel njpe kansen Na de rust bleef het een aantrekkelijke wedstryd. waarin de Westlanders meer te genwicht boden Echt druk kreeg Katwyk goalie Rein Ca si us het niet. Aan de andere kant dwarrelde een effektvoile bal van Jan van Dyk net over het doel, terwyl Wim Guyt 2 de bal net naast de verkeerde kant van de paal kopte.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17