c Leiden: alle logica overboord Champagne staat al koud voor dames van Scylla D Nygaard moet weg bij AZ Na veegpartif (81-97) nu Donar weer favoriet voor finaleplaats VlAANPAG 29 MAART 1982 ALKMAAR GPD- Hosanna en kruisiging liggen in el- kaars verlengde. Kristen Ny gaard, de Deense middenvel der van AZ'67, kan daarover sinds zaterdagavond mee praten. Direct na afloop van het duel tegen Haarlem werd hij door Georg Kcssler en bestuurslid Dick Schou ten op het matje geroepen. In het kantoortje dat door gaans dienst doet als admi nistratie kreeg Kristen Ny gaard te horen dat AZ'67 volgend seizoen geen ge bruik meer zal maken van zijn diensten. Twee seizoenen geleden teken de de Deen een tweejarig contract bij AZ'67 met een optie voor een derde seizoen. Dit op aandrang van de spe lersgroep nadat het AZ-be- stuur al afscheid had geno men van Kristen Nygaard. Nauwelijks had de Deen zijn contract getekend of hij werd door Georg Kessler naar de bank verwezen. Pas tijdens het laatste toernooi voor de start van de compe titie in het Spaanse Gijon veranderde Georg Kessler AZ's tactische concept. Van de vertrouwde formatie met drie spitsen (Kist, Welzl, Tol) en drie middenvelders (Arntz, Peters en Jonker) zocht Kessler de oplossing in een 4-4-2-concept waar door middenvelder Nygaard zijn opwachting mocht ma ken en Kist naar de bank verhuisde. Die omzetting luidde vorig seizoen de successen van AZ'67 in, bezorgde de Alk- maarse club het landskam pioenschap en de nationale Sport HAZERSWOUDE - Peter van Schie kreeg eer van z'n inspanningen. Al z'n kennis had de fysiotherapeut aangewend om de speelarm van Sandra de Kruiff fit te krijgen voor het beslissende tafeltennisweekeinde. Op tijd waren de wonden geheeld en Scylla plukte er de vruchten van. Via een 6-3 overwinning op concurrent Avanti manoeuvreerde de Leidse club zich in zéér kansrijke positie voor de nationale damestitel. Het duo Marian partij verliezen. Sandra de Kruiff (r) geconcentreerd in actie. De Leidse dames zouden de Winst op Torenstad is komende za terdag noodzakelijk om de fles champagne te laten ontkurken. Trainer Theo Bakker wist gister middag na een vier en een half durende marathonpartij al zeker dat de glazen in het clubhuis aan de Catarijnestraat geheven zul len worden. "Deze kans laten we voetbalbeker en bracht de formatie bovendien in de fi nale van het Europa-Cup- III-toernooi. Algemeen werd Kristen Nygaard als het brein achter die successen van AZ beschouwd. Ook in de openingsfase van dit seizoen was Nygaard de gro te man, totdat hij in het competitietreffen tegen PSV in Eindhoven geblesseerd raakte. Pas in de laatste wedstrijd voor de winter stop (tegen FC Den Haag) kon hij zijn rentree maken. De Deen had op dat moment zijn vaste positie in het AZ- team verloren aan Franz Oberacher. Slechts door de blessure van Arntz mocht Nygaard weer opdraven. Maar Arntz' terugkeer ver wees hem opnieuw naar de bank. Kristen Nygaard had er uitein delijk rekening mee gehou den dat AZ'67 geen gebruik zou maken van de optie die hem nog een jaar aan de Alk- maarse landskampioen zou binden. Desondanks kwam de mededeling zaterdag avond als een verrassing. De man die op 1 januari 1973 zijn intrede deed bij AZ'67 nadat Cor van der Hart hem naar Alkmaar had gehaald, beschouwt die beslissing van het AZ-bestuur als het einde van zijn carrière. „Misschien", zo zegt hij, „blijf ik bij een amateurclub hangen, maar betaald voet bal... Na dit heb ik er voorlo pig mijn buik van vol". 5 DT ons niet ontglippen", stelde Bak ker vast. "Met Sandra. Marian en Stephine hebben we een gerouti neerd trio. dat zich met van de wijs laat brengen" Vooral met Stephine van Gennip heeft Scylla momenteel een ijzer- sterke troef in handen. Na haar herverkiezing in het keurkorps van damcscoach Gerard Bakker is de studente helemaal opge fleurd; ze levert in de lopende competitie voorbeeldige presta ties. Nog geen enkele keer be hoefde zij haar tegenstander de ze competitie te feliciteren. Ook gisteren niet in Hazerswoude, waar Van Gennip de hoofdrol voor zich opeiste liet Avanti-tno Brigitte Kooter, Jolanda Noord- am en Ellen Bakker werd zelfs geen enkele set gegund. Met Sandra de Kruiff was het min der gesteld. In de partij tegen El len Bakker durfde zij niet geheel voluit te gaan en daarvoor kreeg ze de rekening van de 14-jarige dochter van de Avanti-coach voorgehouden. Later revan cheerde de international zich door Kooter en Noordam over tuigend te verslaan. "Wanneer Sandra zich niet had ingehou den. had Ellen niet meer dan vijf tien punten gemaakt", wist Theo LEIDEN - Zo zie je maar weer: niets, maar dan ook niets houdt stand wanneer het gaat om play-off basketbal. Krachtsverschillen, thuiswed strijden, favorieten, de geschiedenis vooraf, het zegt allemaal niks. Gooi alle logica maar overboord, schuif alle statistieken maar op een hoop. Het is gewoon iets totaal anders, er valt geen peil op te trekken. De stand bij Parker tegen Nationale Nederlanden is in elk geval 1-1 en woensdag in Groningen krijgt het bizarre verhaal zijn vervolg. Slechts één ding is dan zeker: de winnaar wordt daar bekend. Wie dat zal zijn? Geen flauw idee. Logischerwijs (daar heb je het al weer) is Donar voor de tweede maal de grote favoriet voor de fi naleplaats. De ploeg van Maarten van Gent speelt immers thuis en kan bovendien terugzien op een sprankelende vertoning waar mee zaterdagavond de schade van de onverwachte thuisneder laag in één klap werd goedge maakt. Maar op zich zegl dat, zo leert de serie tot nu toe, bitter weinig. Was immers datzelfde Groningen van meet af aan niet de torenho ge kanshebber en wel om dat zelfde voordeel van die thuis wedstrijd? Maar toen die, en vol komen verdiend, werd verloren ging even plotseling de hoofdrol over in andere handen, namelijk in die van Mitch Plaat en de zij nen. Een zege in de eigen Vijf Meihal was opeens voldoende om die felbegeerde plaats in de eindstrijd te veroveren Beter kon het eigenlijk niet. Ook al riep coach Ton Boot in de Evenemen tenhal na afloop nog zo hard: LEIDEN - Plaat 19, Downey 19 (4), Pui dokas 18 (8), Hagens 9, Kragtwijk 8 (4), Bruinsma 6 (6), Fopma 2. Schotpercen tage 49, Rebounds 31 (14-17), balverlies 12. GRONINGEN - Moore 27. Kruidhof 25, Lawrence 20, Faber 8, Van den Bergh 6 en Faber 6. Schotpercentage 56, Re bounds 37 (15-22), balverlies 10. perfect in bedwang en scoorde en rebounde hij dat het een lieve lust was, in eigen omgeving na- i de de "We zijn er nog niet, we moeten ook thuis winnen", mMaar wie twijfelde toen nog aan de goede afloop van het karwei? De buit ir driekwart bin- Den Bosch: ook derde duel nodig AMSTELVEEN (GPD) - Niet alleen in de Leids-Groningse confrontatie, maar ook in de tweestrijd tussen Den Bosch en Amstelveen zal een derde wedstrijd de ploeg moeten aanwijzen voor de finaleserie om het kampioenschap van Nederland Titelverdediger Den Bosch had zich in een ongunstige uitgangspositie gemanoeuvreerd door woensdag in een ontstellend slechte wedstrijd met 60-64 te verliezen. Met de weer herstelde Eugene Richardson terug in de ploeg was er meer strijdlust en ge loof in eigen kunnen. Dat bleek uiteindelijk de basis voor de overwinning (73-76), die een derde ontmoeting noodzakelijk maakte. Meest spectaculaire onderdeel van de wedstrijd was het „ge vecht" tussen Barker en Was hington. Beide centers pak ten elkaar vaak te stevig aan, maar omdat het over en weer ging, accepteerde het arbitra le duo Van Dishoeck-Leeg- water die strijd. Mooi niet. En in vijandige omge ving moet Leiden opnieuw pro beren te stunten. Óf de ploeg daartoe nogmaals in staat is valt te bezien. De 2500 toeschouwers zaterdag in de uitverkochte hal aan de Boshuizerkade wreven zich na afloop even de ogen uit. Ze waren gekomen om Leiden het laatste, kleine stapje naar de finale te zien maken. Dat gebeur de dus niet en inplaats daarvan moesten ze aanschouwen hoe een volledig falende thuisploeg in de tweede helft finaal van het veld werd gelopen door een ont ketend Groningen dat vocht voor zijn laatste kans. De cijfers, 81-97, zeggen genoeg. Kwestie van onderschatting? Ver moedelijk niet. Tot aan de rust (43-45) was er niets aan de hand, sterker nog, Leiden leek daarna nog steeds over de beste papie ren te beschikken. De Groningse center David Lawrence stond immers op vier fouten en snelle uitsluiting zou ongetwijfeld bete kenen dat Donar het verder kon vergeten. Steve Puidokas zou dan namelijk vrij spel onder het bord krijgen en daarmee de par tij naar zich toe kunnen trekken. Maar oorzaak nummer één waar om het in het verdere verloop van de wedstrijd volledig mis zou gaan was het feit dat Leiden er niet in slaagde de flexibele springer Lawrence naar de bank te krijgen. Integendeel zelfs, de lange Amerikaan mocht zich, spelende op het kantje, geduren de 23 minuten een hoofdrol toeeigenen, zowel aan de ene als aan de andere kant van het veld.' Toen hij er twee minuten voor het einde alsnog uitging kon hij door de Groningse bank als een held worden begroet. Het stond toen 71-87, vandaar. Oorzaak nummer twee voor het de ficit was de volledige absentie van Sid Bruinsma. De absolute uitblinker in Groningen was za terdag nergens te bekennen. Hield hij in de Evenementenhal schutter Jimmy Moore een helft hand. Moore kwam aan 27 pun ten, Bruinsma zelf verzamelde zes schamele puntjes, gescoord toen de wedstrijd was gespeeld. Oorzaak nummer drie was de rug blessure die Dave Downey voor rust opliep. De Leidse Ameri kaan, die in het eerste kwartier soms fantastisch 'laagvliegend' doorkwam met dunks en block- shots kwakte na een onbesuisde overtreding van John Franken achter de basket. Aan zijn 14 punten voor rust voegde hij er, met een pijnlijk gezicht, na de hervatting nog slechts 5 toe en omdat Fopma zich opnieuw geen adequate vervanger toonde over vleugelden de Groningse for wards hun Leidse opponenten op alle fronten. Belangrijkste Oorzaak nummer vier was evenwel de belangrijkste. Zes minuten na de pauze, bij een stand van 51-54, misten Plaat, Puidokas en Ha gens een paar maal op rij. Op zich niet erg, mits de verdediging op zo'n moment maar stevig aan trekt en het koppie erbij gehou den kan worden. Alleen, dat nu gebeurde niet. De press liet ga ten vallen zo groot als rijkswegen en Groningen, zeer fel en alert, joeg in sneltreinvaart de bal langs de open zijkanten. Het fa voriete ren-spelletje van de noor delingen die, eenmaal op drift, dan ook niet meer te stoppen En daarmee ging Leiden gigan tisch de mist in. In Groningen slaagde de ploeg erin om de hele wedstrijd door controle te hou den en het tempo van de tegen stander tot nul te reduceren. Het geen voorwaarde is om de ploeg van Van Gent te beteugelen, want geperst in een dergelijk strak keurslijf voelen de geel- hemden zich niet happy, worden ze alras nerveus en gaan ze rare dingen doen Eenmaal bevrijd van dat juk zijn ze evenwel niet te houden. pan is John Franken - slecht in Groningen - plotsklaps de koele superieure verdeler, dan is Van den Bergh de brullende motor, dan is David Lawrence de super snelle center en dan zijn vooral Jimmy Moore en Ron Kruidhof de koelbloedige killers die steeds weer aan het eind van zo'n water- vlugge aanval staan. Keihard werken in de verdediging en dan pats. boem en weg. Driemaal werd Leiden dit seizoen met een dergelijk speelwijze van Groningen geconfronteerd, men wist er dus van En ook ditmaal zag je 'de coup' gewoon aanko men, maar niemand die wat deed, of kon doen. Binnen drie minuten was het gat er, 53-64, nog eens vier minuten later was het pleit beslecht, want Donar wist niet meer van ophouden en rende ineens door naar een be slissende 63-77 stand. Typerend voor de algehele verbijstenng die zich toen van Leiden had meester gemaakt was de score van Jimmy Moore op dat mo ment. In de hoek staand en met de dichtsbyzynde tegenstander op vele meters kreeg hij de bal Wandelend ging hij op weg naar de basket voor een simpele lay- up. Niemand, maar dan ook echt niemand die een poot uitstak. Ontredderde gezichten, verba zing op de tribunes. Het antwoord is nu weer aan Boot Ziet hy kans om zijn troepen nog tijdig te hergroeperen, kan hy deze enorme deuk in het zelfver trouwen nog wegboetseren9 Lo gischerwijs moet Donar de favo- netenrol worden toebedacht Al leen, met dit spelletje weetje het maar nooit. AD VAN KAAM John Franken loopt te gen Downey op waar door de Amerikaan kei hard tegen de grond aal slaan. Een belangrijk moment In de wedstrijd, want Downey was daar na aichzelf niet meer. Het was eén van de oor zaken waardoor het mis ging met Leiden. Bakker, "maar zij moest eerst de kat uit de boom kyken met die arm. Over drie weken beginnen de Europese kampioenschappen en daar wil ze graag aan mee doen. Begrijpelijk dat ze niets wilde forceren". Haar nederlaag tegen Ellen Bakker was volledig verdiend. Hoewel de Hazerswoudse benjamin niet was opgewassen tegen het ande re Leidse tweetal, kon zy terug kijken op een geslaagde ping pongmiddag. waarin haar opstel ling in Oranje voor Boedapest volledig werd waargemaakt- In het dubbelspel met Jolanda Noordam tegen het duo Van der Vliet De Kruiff nam Bakker op cruciale ogenblikken de juiste beslissingen en hield zy met Noordam na een driesctszege de spanning in de strijd. In de dubbelpartij kwam ook de matige vorm van Manan van der Vliet aan het licht. Nadat zy in de enkelbeurt tegen Jolanda Noord am pijnlijk onderuit was gegaan (na goed te zyn begonnen), sta pelde Van der Vliet fout op fout, waarmee ze het goede spel van Sandra de Kruiff teniet deed. "Ze had niet zoveel moeten kap pen", vond Theo Bakker, "daar- stond ze niet opgesteld. Ma- had aanvallender moeten spelen, dan had Sandra beter tot haar recht gekomen". Ondanks de stroeve samenwer king had het Leidse duo nog vol doende winstkansen maar de foutenlast woog uiteindelijk te zwaar Overigens poetste Van der Vliet haar geschonden bla zoen dankzy een zege op Ellen Bakker enigzins op. Brigitte Kooter bleef met een kater achter. Tweemaal kwam zij in ac tie, tweemaal werd de Hazers woudse (door Stephine van Gen nip en Sandra de KruifD volledig van de tafel geveegd. Waarmee werd aangetoond dat by Avanti beter een einde gemaakt kan worden aan de Heintje Davids- praktijken Kooter en ook Jolan da Noordam (die door De Kruiff werd gedeklasseerd) kunnen hun plaats beter beschikbaar stellen aan de aanstormende jeugd (Josée Bakker, Maryke Olsthoorn) die het spelletje in topduels als tegen Scylla pas écht onder de knie krijgen. Zoals Stephine van Gennip dat heeft byvoorbeeld. Haar uitste kende prestaties waren wederom aanleiding voor het Scylla-be- stuur. om de NTTB te verzoeken de dispensatieregeling voor de dames in de herencompetitie te versoepelen De aanvraag is via de afdeling Gouda verstuurd om dat Den Haag, volgens voorzitter Karei van Schie "het niet ziet zit ten". "Veel hoop hebben we niet maar als we maar lang genoeg blijven zeuren, zullen ze bij de bond toch eens overstag gaan", aldus Van Schie. ROB ONDERWATER Uitslagen Kootcr-Van Gennip 11-21, 7-21. Noord- am-Van der Vbet 15-21. 21-10, 21 14. Bakker-De KruifT 15-21. 21-11. 21-17. Noordam-Van Gennip "11-21. 17-21, Kootor-De KruifT 15-21, 15-21. Bakker- Van der Vliet 21 17. 18 21. 13 21. Noord am/Bakkcr-Dc KruifTVan der Vliet 22- 20. 17-21. 21-18. Noordam-Dc KruifT 8- 21. 13-21. Bakker Van Gennip 11-21. 8- Aad de Mos opvolger van LLnder AMSTERDAM (ANP) - Kurt Lindcr, de 48-jarige trainer Ajax, zal aan het einde het huidige seizoen de club verlaten Lmder is dan één seizoen als oefenmeester by Ajax werk zaam geweest. De Amster damse vereniging en zijn oe fenmeester hadden wel een optie voor nog een jaar Geen van beide partyen besloot daar echter gebruik van te maken. Lindcr heeft Ajax la ten welen dat privé-omstan- digheden, met name het ge scheiden leven van zijn gezin, de reden vormen van zyn ver trek. Lindcrs assistent Aad de Mos zal volgend seizoen als hoofdtrainer fungeren Linder zal zich in Bern weer voor honderd procent wyden aan de fysio therapeutische kliniek, die er vorig jaar de reden van was dat hy bijna nee had gezegd toen Ajax hem de hoofdlrainersfunctie aanbood Op de momenten dat het kon. is Linder zo nu en dan nog wel m Bern ge weest. maar de mogelykhe- den om zyn gezin regelmatig te zien waren zeer gering.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13