Arrestaties in Bangladesj energie "Onderdmkking in Guatemala zal toenemen" zon en wind energie C Eurotop komt ongelegen 5 Grondbezit Poolse boer nu wettelijk vastgelegd Ook oud-ministers in hechtenis België is (bijna) stakingsmoe k_ 3 3 O O N Y O O 3 O 3 O 'C CO cvl a CO O c co 9 aj N c a> co co Italiaanse regering onder vuur arbeiders Voorzitter eenheidscomité: n* ZATERDAG 27 MAART 1982 (Door onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Als een bezoek van schoonouders: tamelijk ongele gen. Zo wordt er in Brussel aan gekeken tegen de topconferentie van de negen regeringsleiders en het ene staatshoofd, de Franse president Mitterand. van de tien lidstaten van de Europese Ge meenschap. op maandag 29 en dinsdag 30 maart in Brussel. De Top komt namelijk op een slecht moment. Met een systeem van drie topconferenties per jaar, die reeds een jaar tevoren worden vastgesteld, is het voor de rege ringsleiders onmogelijk het poli tiek juiste moment voor hun ont moeting op hoog niveau te bepa len. Deze keer komt het bijzon der ongelegen, omdat de centrale problemen waarmee de Gemeen schap kampt pas na de Top in een beslissende fase komen. Dat geldt om te beginnen de vast stelling van het nieuwe pakket landbouwprijzen, waarover de ministers van landbouw in een lange marathonzitting van 31 maart tot en met 2 april een ak koord hopen te sluiten. De me ningen zijn echter zeer verdeeld. De Europese Commissie heeft een prijsstijging van gemiddeld 9 Buitenland Werkloosheid belangrijkste punt procent voorgesteld, de boeren willen ruim lf> procent, het Euro pese Parlement houdt het op 14 procent, en de afzonderlijke lan den fietsen daar tussendoor. Voorts ligt er het probleem van de Britse bijdrage aan de Europese begroting. Groot-Brittanruë klaagt al jaren dat het te veel aan Europa moet betalen en te wei nig terugkrijgt. Pogingen om daarvoor een blijvende oplossing te vinden hebben de Europese ondcrhandelingsmachine vrij wel van zijn smeer beroofd en voor talrijke stagnaties gezorgd. Vóór alles wilden de lidstaten voorkomen dat dit probleem in clusief de ondiplomatieke eisen van de Britse premier Thatcher van: „Ik wil mijn geld terug", de topconferentie zou gaan over heersen. Vandaar dat de minis ters van buitenlandse zaken eer der deze week besloten dit pro bleem over de top heen te tillen en daarover op 3 april op een spe ciale zitting in Luxemburg ver der te praten. Als het allemaal naar wens gaat. zal de Europese Raad zich indrin gend bezighouden met het cen trale probleem van deze tijd: de werkloosheid. Momenteel zijn er zo'n tien miljoen mensen werk loos in de Gemeenschap. Naar buiten toe zal zeker de indruk worden gewekt dat de regerings leiders daar in Brussel zeer actief mee bezig zijn, maar feitelijk zal het allemaal toch niet zoveel kunnen voorstellen. Er bestaat namelijk geen Europees beleid tegen de werkloosheid, de cen trale Europese organen daarvoor de bevoegdheden, En zo ze die al zouden hebben, blijft de vraag welk beleid er dan pre cies gevoerd zou moeten wor den. De visies van de lidstaten lo pen daarover zeer uiteen. Het minste dat men mag hopen is dat er iets meer coördinatie in de verschillende nationale aanpak ken en banenplannen wordt be reikt. Voor de rest dreigt het alle maal meer bij woorden dan bij daden te blijven Een Europees plan bijvoorbeeld om de werk loosheid onder de jongeren te be strijden, waarover premier Van Agt op de Europese top in Maas tricht vorig jaar reeds gloedvolle woorden sprak, is nog steeds niet van de grond Belangrijker kan het buitenlands politieke beleid van de Europese top worden. Er staan nogal wat problemen op de agenda: de han delsrelaties met de Verenigde Staten en Japan, een Europese standpuntbepaling ten aanzien van Midden-Amerika. de Oost- West-relaties. de verhouding tot het generaalsbewind in Turkije, en ten slotte de toenemende spanning in het Midden-Oosten. Opvallend is dat Europa ten aan zien van de meeste van deze on derwerpen een van de Verenigde Staten duidelijk afwijkende hou ding inneemt. Belangrijk punt van discussie zal daarom in Brussel zijn de mogelijke instel ling van een vaste overlegproce dure met de Verenigde Staten om de politieke afstand over de Atlantische Oceaan met al te groot te laten worden. Maandagochtend beginnen de re geringsleiders overigens met het 25-jarig bestaan van de Gemeen schap. mooie toespraken en de feestelijke oprichting van de zgn. Europese Stichting, bedoeld om ..bij te dragen tot een beter be grip tussen de Europese volke ren". Als dat begrip er nu, na 25 jaar, nog niet is, dan rijst de vraag wel of een simpele stich ting daar veel aan kan verhelpen. Die vraag is aanstaande maan dag echter verboden. DACCA (Reuter/DPA) - De militaire regering van Bangla desj die woensdag met een staatsgreep van de macht kwam, heeft meer dan 200 mensen gearresteerd op be schuldiging van corruptie en misbruik van macht. Dit is gisteren officieel meegedeeld. Politie en leger zijn volgens gezag hebbende kringen nog steeds druk op zoek naar een aantal oud-ministers en rijke zakenlie den die voor de militaire rechter zouden moeten verschijnen op beschuldiging van corruptie. De (Van onze correspondent) BRUSSEL - De tweede nationale staking van de socialistische vakbonden in België tegen het bezuinigingsbeleid van de rege- ring-Martens is maar een matig succes geworden. Hoewel sta kingsleider Debunne, voorzitter van de vakbond ABW, gister avond zei tevreden te zijn over het resultaat, is de algemene in druk toch dat het stakingsparool minder massaal was opgevolgd dan in de bedoeling lag. De Bel gische werkgevers menen zelfs dat over de hele linie slechts tien procent van het personeel thuis was gebleven, tegen 20 procent op de eerste nationale stakings dag op 8 februari j.l. In Wallonië, en met name in Luik, Charleroi en Bergen, werden de acties traditioneel goed gevolgd. Anders lag dat in het minder sta- kingsgezinde Vlaanderen. Daar stak Antwerpen duidelijk met kop en schoudërs uit boven de rest van dit landsdeel. In Ant werpen werd omvangrijk ge staakt en er werd een grote de monstratie gehouden. nieuwe sterke man in Dacca, ge neraal Ershad, verklaarde via de televisie dat hij een campagne te gen de corruptie was begonnen. Naar verluidt zijn ongeveer 15 oud-ministers ondergedoken om te ontkomen aan de militaire au toriteiten. Een aantal andere po litici houdt zich eveneens schuil, maar een woordvoerder van de oude oppositie-partij, Awami-li- ga, ontkende de berichten vol gens welke de partijleider, me vrouw Hasina Wased, zou zijn gearresteerd. Volgens nieuwe maatregelen van de militaire machthebbers staat op corruptie levenslange gevan genisstraf of de doodstraf. Functionarissen en anderen die veel bezittingen hebben moeten, zo werd in gezaghebbende krin gen vernomen, tegenover recht banken verklaren hoe ze aan hun rijkdom kwamen. Veel mensen houden zich verborgen uit vrees ondervraagd te worden. Vier ex- ministers zijn al gearresteerd zonder dat er een aanklacht te gen hen is uitgebracht. Gisteren benoemde Ershad zijn naaste Ershad zijn naaste mede werkers in het hoogste gezag krachtens de staat van beleg. Naast marine-chef, admiraal Mahbub Ali Khan en lucht macht-chef maarschalk Sultan Mahmud is dat de militaire pro cureur-generaal K.A. Bakr. Het openbare leven in het 90 mil joen inwoners tellende land nam gisteren weer zijn normale loop hoewel een nachtelijk uitgaans verbod van kracht blijft alsmede vergaderingen van vakbonden en politieke partijen. Afgezet president Sattar mocht weer naar zijn eigen huis terugkeren. ADVERTENTIE C0 3 rnm n twee burgers weg, nadat zij op het vliegveld van Dacca waren ondervraagd. De i Bangladesj heeft ruim tweehonderd mensen laten arresteren, onder wie vier ministers. WARSCHAU. OOST-BERLIJN (DPA/UPI) - Het Poolse parlement heeft gisteren het recht van boe ren op particulier bezit van hun grond in de wet verankerd. Een desbetreffende wijziging in het bur gerlijk wetboek en het civiele procesrecht legde ook de gelijke behandeling van de staats- coöperatieve en particuliere landbouw vast. Ongeveer 75 procent van het akkerland in Polen be vindt zich in handen van particuliere boeren, die door de landbouwpolitiek die in het verleden is ge voerd achtergesteld werden bij de veel minder ren dabele staatsbedrijven. Produktie De Poolse regering hoopt dat de nieuwe wetsbepalin gen een stabiliserende invloed op de situatie op het platteland zullen hebben en vooral een verbetering van de produktie. Dit zal echter afhangen van inlos sing door de overheid van belofen de boeren meer machines, kunstmest en insecticiden te bezorgen. De Poolse minister van justitie. Sylwester Zawadzki, heeft bekendgemaakt dat sinds de afkondiging van de staat van beleg tot 19 maart 275 beklaagden we gens illegale vakbondsactiviteit of het leiden van Naar Zawadzki in een vraaggesprk met Trybuna Ludu meedeelde kregen acht beklaagden gevangenis straffen van meer dan vijf jaar. Donderdag was de voorzitter van de afdeling Bielsko-Biala van "Soli dariteit", Patryciusz Kosmowski, tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld. Naar het Poolse persbureau Pap liet doorschermeren worden op Poolse scholen illegale vlugschriften ver spreid Eredoctor Het bestuur van de in Parijs gevestigde VIII-Denis- universiteit heeft een eredoctoraat verleend aan Lech Walesa. Dit heeft het curatorium van de uni versiteit gisteren bekendgemaakt. Alle 60 leden van de universiteit gingen akkoord met het voorstel van het bestuur. De voorzitter van het onafhankelijke Poolse vakverbond Solidariteit, die sinds het uitroepen van de noodtoestand op 13 de cember vorig jaar geïnterneerd is in de buurt van Warschau, is de eerste eredoctor van deze onder wijsinstelling. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Naar schatting 200.000 sta kende metaalarbeiders mar cheerden gisteren door Rome. Officieel was de betoging in de eerste plaats gericht tegen de werkgevers, hier nog steevast 'I Padroni', de bazen, genoemd. Hun onbuigzame houding bij de cao-onderhandelingen, met na me op het punt van de loonkos ten. was de voornaamste reden voor de staking en de betoging van gisteren. Daarnaast duidt de keuze van juist Rome voor een nationale protest betoging erop, dat ook de rege ring onder vuur wordt genomen. Net als in andere landen vormen de metaalarbeiders in Italië de speerput van de arbeidersbewe ging, en wanneer zij in beweging komen, kan het hele bestel aan het glijden raken. In het verleden is het meer dan eens voorgeko men dat een kabinet ten val kwam door protesterende metaalarbeiders. Dat de arbeidersbeweging hoogst ontevreden is met de economi sche politiek van het kabinet- Spadohni. blijkt overigens niet alleen uit de metaalarbeidersde- monstratio. Ook de top van de drie grote vakcentrales (de over wegend communistische CGIL, de katholieke CISL en de socia- listisch-republikeinse UIL) uitte deze week scherpe kritiek op Spadolini en zijn financieel-eco- nomische ministers. Met name het vastgestelde plafond voor overheidsinvesteringen van 6000 miljard lire (waarvan 4000 mil jard. 8 miljard gulden, voor het lopende jaar) is naar hun oordeel totaal onvoldoende voor de werkgelegenheid. Zij dreigden dan ook. na afloop van een dag onderhandelen met het ministersteam, met een alge mene staking een dreigement dat groot politiek risico voor de regering had betekend als het was uilgcvo rd Van de andere kant zit de vakbe wegingstop zelf in een bijzonder moeilijke positie Een deel van de vakbondsleiders, overtuigd dat de boog niet verder gespan nen kan worden, zou best bereid zijn tot het door Spadolini ge wenste „sociale pakt" Maar nu het spel door de werkgevers zo hard wordt gespeeld en ook de regering weinig of niets aan werkgelegenheid te bieden heeft, is sociale vrede wel het laatste wat de top aan de achter ban kan verkopen Teruglopende ledencijfers. Scher pe meningsverschillen oyer vak- bondscompromissen met werk gevers (zoals dezer dagen over een wachtgeldregeling voor 2200 arbeiders van Alfa Romeo) zgn enkele uitingen van de ensis bin nen de vakbeweging. Tegelijk speelt de vakbondsleiders het spookbeeld door het hoofd van de „Mars van de 40.000", die twee jaar geleden een eind maakte aan de staking bg Fiat Een deel van hen die nog werk hebben, is veel te beducht dat te verliezen om zich druk te maken over het groeiende leger werklozen. Dat is waarschijnlijk de reden waarom de vakbondstop na een lange en felle discussie tenslotte toch maar besloot af te zien van een algemene staking Waar schijnlijk zal het uitlopen op een werkonderbreking van twee uur op 2 apnl. „De onderdrukking van de be volking zal nu in Guatemala alleen nog maar toenemen, ook al zegt de junta dat er spoedig 'vrije' verkiezingen zullen worden gehouden. De junta heeft in een eerste ver klaring een oproep tot de guerrillabeweging gericht de wapens neer te leggen. Als de guerrilla dit niet doet. dan zal het nieuwe regime hoe dan ook aan hun activiteit een einde maken. Maar de guer rillabeweging geniet de steun van het volk, dus de verkla ring van de junta is een oor logsverklaring aan het volk. In feite komt het erop neer dat iedereen die in Guatema la van nu af zijn mond open doet, vogelvrij is" Miguel Angel Albizures, vice- president van het Guatemal teekse Comité voor de Vader landse Eenheid (Comité Gua- temalteco de Unidad Patrio- tica). is vlak na de coup in zijn land zeer stellig. Dinsdag werd de zittende president, generaal Romeo Lucas Gar cia, afgezet en vervangen door een militaire junta van vijf man. „Deze coup is een poging het bevrijdingsproces dat zich in Guatemala voltrekt te stop pen. Het is een laatste wanho pige poging om de belangen van het leger en de heersende klasse veilig te stellen, maar is in feite tot mislukken ge doemd. Het Guatemalteekse volk heeft begrepen dat ver anderingen via de weg der verkiezingen onmogelgk zgn en zal nu haar recht op zelfbe schikking gewapenderhand veroveren. Dit soort gebeur tenissen zal de bevrijding al leen maar vertragen, maar niet stoppen". Miguel Albizures was deze week twee dagen in Neder land om contact te leggen en de reis, die hoge vertegen woordigers van het Comité voor Vaderlandse Eenheid over enige maanden door Eu ropa zullen gaan maken, voor te bereiden. De leider van de junta, generaal Efrain Rios Montt, heeft in Guatemala bij de bevolking totaal geen krediet meer, zo zegt hij. Acht jaar geleden was dat anders, toen zag Montt, als kandidaat voor de christen-democraten, kans een grote meerderheid van het volk achter zich te krij gen. maar fraude bij de ver kiezingen zorgden ervoor dat hij een nederlaag leed. Het volk dat. zoals Albizures zegt, deze verkiezingen beschouw de als een laatste mogelijk heid om democratisch en ge weldloos veranderingen te bewerkstelligen, ging uit pro test tegen Montt's nederlaag de straat op. Montt hield zich echter schuil. Migquel Angel Allizures. Op 3 maart waren er verkiezin gen. twee weken later, op 16 maart, keerde de generaal - die een jaar daarvoor tot staf chef was benoemd - weer in actieve legerdienst terug. Op 27 maart vertrok hg als mili taire attché naar Madrid, ter wgl op zgn rekening door de zittende regering eenmiljoen dollar werd bggeschreven. De man die dne weken daar voor nog als volksheld werd bejubeld, werd nu algemeen als verrader beschouwd. Moordpartij Montt is volgens Albizures een van de bekwaamste gene raals van Guatemala Hg is ook een expert in anti-guer- nllatactieken, waarvoor hg in de Verenigde Staten is opge leid. Voor zgn benoeming tot stafchef was hij directeur van de militaire academie. Als stafchef van het leger voerde hg in mei 1973 het bevel over wat de eerste grote moord- partg op boeren, georgani seerd door het leger, zou wor den Een grond-con flict in het district El Progresso leid de tot het afslachten van ze ker dertig boeren. Na zgn nederlaag bij de verkie zingen in 1974 bleef Montt enige jaren militaire attaché in Madrid, waarna hg naar Guatemala terugkeerde. Veelvuldig reisde hg op en neer naar de Verenigde Sta ten en het zgn die reisjes die Albizures mede de zekerheid hebben gegeven dat het 'brein' achter de coup van dinsdag de Verenigde Staten zgn. „De Verenigde Staten hebben er belang bij dat de zittende regimes in Midden Amerika in het zadel blgven en dat kan alleen met steun van het leger De laatste tgd heeft Ro nald Reagan aan het Congres geen voorstellen meer ge daan voor wapenleveranties aan Guatemala, omdat hij wist dat het Congres daarmee niet zou instemmen. De Gua temalteekse regering had alle krediet verspeeld. Ze had ook niet naar Amerikaanse raad geluisterd, die zei dat bg de verkiezingen van 7 maart van dit jaar een burger dien de te v „De Amerikaanse regering had toen geen andere keus dan te zorgen dat er een nieuwe re gering kwam, toen president Lucas Garcia die raad zo overduidelijk in de wind sloeg. De VS hebben er geen problemen mee dat het leger in Latijns-Amenka de dienst uitmaakt, maar het moet er niet al te duidelgk bovenop liggen", aldus Albizures. Een extra aanwgzmg vormt voor hem ook het feit dat de secre taris-generaal van de chris tendemocratische partij, die de politieke macht in Guate mala in handen heeft, de af gelopen tgd zowat in Was hington heeft gewoond. Maar ook de junta zal volgens Albizures de gigantische po litieke en economische pro blemen waarmee het op de rand van een bankroet balan cerend Guatemala gecon fronteerd wordt, met kunnen oplossen Een werkloosheid van bgna 40 procent, een staatsschuld van 1,2 miljard dollar en een voorraad liqui de middelen van 23 miljoen dollar, terwgl de begroting 1.4 miljard bedraagt, en de strgd tegen de guemllabewe ging per dag één miljoen dol lar kost Het land drijft militair voorna melijk op de steun van de VS, Israël (dat 60 procent van de wapens voor het leger levert). Argentinië, Chili, Taiwan en Zuid-Afhka Een van de ar gumenten voor de coup van de meuwe junta is geweest dat nu een eind is gemaakt aan het bestaan van een cor rupte regering Albizures: „De oudere generaals hebben de afgelopen jaren miljoenen dollars in eigen zak gestoken die bestemd waren voor wa pen aan kopen Alleen al in september 1981 verdween'er 119 mihoen dollar naar bui tenlandse banken". De coup. zo zegt hg. was al lan ge tgd te voorzien cn de enige mogelgkheid voor de heer sende klasse om de macht te behouden Uiteindelijk zal „het volk toch winnen" ..Buitenlandse steun aan het leger vertraagt onze zaak. maar we gaan door. Ons co mité, waann boerenleiders, intellectuelen, de politieke sociaal-democratische oppo sitie. indianenlciders en christenen vertegenwoor digd zijn, vormt de basis voor een te vormen nationaal poli tiek front dat een politiek al tematief voor het heersende regime moet worden Het co mité steunt ook alle program ma pun ten van de revolutio naire gewapende groepen Want er is voor ons volk maar één keus vechten of eronder door gaan. aldus Miguel Albi zures RIAN VAN KUPPENVELD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9