Banenplan voor 20.000 jongeren Nationale aanpak slechts een kreet C Rechter verbiedt blokkade bij ABN Gasprijs tuinbouw 2V2 cent omhoog Hartcentrum in Nieuw Beerta FNV-akties voorkómen inhoudingen op ziekengeld! Da) pas werk! Ruimte als oudere ambtenaren terugtreden Universiteit Amsterdam wil ouderen lozen NOVIB geeft steun aan El Salvador Fregattenorder van 900 min. op de tocht Laat de schilder het beschermen. J Straat Veerdienst Westerschelde fors vertraagd ZATERDAG 27 MAART 1982 Binnenland AMSTERDAM In een kort ge ding, dat de ABN-bank tegen de dienstenbonden FNV en CNV had aangespannen, heeft de pre sident van de Amsterdamse rechtbank, mr W. J. Borgerhoff Mulder, de blokkade van het ABN-computercentrum in Am stelveen gisteravond verboden. De blokkade was overigens gis termiddag om 12.00 uur al opge heven. De andere eis van de ABN om toekomstige blokkades van vestigingen elders in het land te verbieden, werd door de presi dent niet ingewilligd. De ABN besloot gisteren een kort geding aan te spannen om een einde te maken aan de blokkade van het computercentrum, waar mee donderdagnacht een aan vang was gemaakt. Ongeveer vijftien stakers probeerden werkwilligen tegen te houden, waardoor schermutselingen ont stonden. Werkwilligen baanden zich een weg door de stakers heen, waarbij enkele stakers op de motorkap van een auto wer den meegesleurd. Een van hen raakte daarbij aan zijn hand ge wond. De ABN voerde in het kort geding aan, dat de blokkade buitenspo rige scnaae en naaeei voor aer- den kon veroorzaken, omdat gro te aantallen binnenlandse en bui tenlandse betalingen en overboe kingen daardoor zouden kunnen stagneren. De dienstenbonden FNV en CNV zullen de acties volgende week uitbreiden. Daarmee willen zij de werkgevers in het bankbedrijf op de knieën krijgen, die voorals nog blijven weigeren te praten over een werkweek van 36 uur en de garantie van behoud van werkgelegenheid door automati sering. Dat zou voor het bankbe drijf te hoge kosten opleveren. DEN HAAG (GPD) - De gasprijs voor de glastuinbouw gaat per 1 april met 2,5 cent omhoog tot 33,1 cent per kubieke meter. Het Landbouwschap, dc Gasunie en de vereniging van gasdistnbu- tiebedrijven VEGIN hebben hierover gisteren overeenstem ming bereikt. De verhoging geldt voor een maand, in afwachting van een defini tief besluit van de Europese Commissie in Brussel over de kwes tie van de aanpassing der Nederlandse tuinbouwgasprijzen. Hierbij gaat het om een compromisvoorstel dat neerkomt op een verhoging vanaf 1 april in drie halfjaarlijkse termijnen. Volgens dat voorstel zou de verhoging per 1 april dan 3,25 cent moeten zijn. Met het aanvaarden van een prijsstijging van 2,5 cent houdt het Landbouwschap de mogelijkheid open terug te vallen op het bestaande contract met de Gasunie. De overeengekomen verhoging geldt voor een maand, omdat de contractpartners ervan uitgaan dat „Brussel" binnen die termijn alsnog tot een positieve beslissing zal komen. Over wat er na volgende maand moet gebeuren zal nader worden overlegd. ARNHEM (GPD) - Acht Nederlandse gemeenten hebben een banenplan ontwikkeld, dat aan zeker 20.000 werklo ze jongeren een vaste baan bij de overheid moet bieden. Voor het plan proberen de acht gemeenten steun te vin den bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Volgens dat banenplan zouden rijksambtenaren van 57,5 jaar op vrijwillige basis ontslag moeten nemen. De ambtenaren behou den dan negentig procent van hun loon en de opbouw van pen sioenrechten zou gewoon door gaan. De vrijgekomen banen zouden verplicht moeten worden opgevuld door jonge werklozen. Volgens wethouder Folkeringa van de gemeènte Arnhem, waar het plan is uitgedacht, is het toe- AMSTERDAM (ANP) - Alle per soneelsleden van de universiteit van Amsterdam die ouder zijn dan vijftig jaar kunnen binnen kort een aanbod verwachten van het college van bestuur gebruik te maken van een wachtgeldre geling. Dit meldt het weekblad van de universiteit, Folia Civita- tis, en een woordvoerder van personeelszaken heeft dat inmid dels bevestigd: "De brief van het college ligt al klaar, hij moet al leen nog getekend worden". Universitaire medewerkers die van de regeling gebruik willen ma ken krijgen dan op grond van het Amsterdamse Reglement Amb tenaren (ARA) na hun vertrek drie maanden het volle loon. Ver volgens ontvangen zij in een overbruggingsperiode van negen maanden 90 procent van het laatst genoten salaris. Geduren de vier jaar daarna zal de uitke ring 80 procent bedragen en in de resterende tijd tot aan het pensioen ontvangen de wacht gelders 70 procent. De universiteitsraad, die gedwon gen ontslagen als gevolg van be zuinigingen zo beperkt mogelijk wil houden, heeft het initiatief genomen tot het wachtgeldvoor- stel. Bijpassen Het plan wordt deels gefinancierd door de tien procent salaris, die de ambtenaren achterlaten. Bo vendien gaat het om jeugdige werklozen, die hun ww-uitkering een aantal jaren meenemen. De rest zal gefinancierd moeten worden uit het rijksbanenplan van minister Den Uyl. Volgens wethouder Folkeringa zal de overheid een bedrag van 10.000 gulden per arbeidsplaats moeten Het grote voordeel van dit banen plan is, aldus de Arnhemse wet houder, dat jeugdige werklozen - die zich in een uitzichtloze situa tie bevinden - in aanmerking kunnen komen voor een vaste baan. De kans dat zij na verloop van tijd opnieuw werkloos wor den, is daardoor uitermate ge ring. DEN HAAG (ANP) - De NOVIB heeft vierhonderdduizend gul den geschonken aan het geza menlijke oppositiefront van poli tieke partijen, vakbonden, stu denten- en boerenorganisaties in El Salvador en een bundeling van vijf politiek-militaire organi saties in dat land. Het geld werd overhandigd aan de vertegenwoordiger van de orga nisaties in Nederland, German Avalos. De twee organisaties zijn in 1980 opgericht. Het is volgens een woordvoerder van de NO VIB de eerste keer dat de hulp rechtstreeks aan de verzetsorga nisaties wordt gegeven. De steun aan de verzetsbewegingen zal worden gebruikt voor hulp in de provincies Chalatenango, Mora- zan en San Vicente. DEN BOSCH - De eenmalige Oriënt Express van Hotelplan is gisteren onder overweldigen de belangstelling vertrokken naar Athene. Langs de route Den Haag Den Bosch stonden duizenden mensen te wachten om een glimp van de Express, die werd vertrokken door een 600 ton zware locomotief, op te vangen. In Den Bosch moest de stoomloc plaatsmaken voor de nieuwste locomotief van de NS. De Oriënt Express hoopt mor genavond aan te komen in Athene. Reisorganisatie Hotel plan organiseerde deze reis ter ere van haar dertigjarig be staan. De trein is natuurlijk geen exacte kopie van de Ex press die in 1977 voor het laatst reed, maar een vleugje van de oude romantiek rond deze ma gische verbinding is nog wel te rug te vinden. VEENDAM - In Veendam is don derdagnacht het 20-jarige meisje W. K. vermoord in haar etagewo ning. De politie die door onge rust geworden buren werd ge waarschuwd, heeft gisteren de 30-jarige M. F. C. C. gearresteerd. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd NIEUW BEERTA - De Patiënten vereniging Hendrik Fievet heeft zich garant gesteld voor de bouw van een hartchirurgisch centrum in Nieuw Beerta. Daarmee is een bedrag van 164 miljoen ge moeid. Volgens woordvoerder K. Kleijn wordt het geld deels bij eengebracht door toekomstige leveranciers van het centrum, terwijl de vereniging zelf vol gend jaar in Utrecht ee grote ac tie wil organiseren onder het motto Hart van Nederland. De Fievet-vereniging en de ge meente vinden dat de hartkli- niek er zo snel mogelijk moet ko men. gezien het ernstige tekort aan operatiecapaciteit, met name in het Noorden. Dit betekent vol gens PvdA-wethouder F. Dan- huis ook dat de goedkeurings procedure voor de bouw van de hartkliniek moet worden ver- ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolme-concern dreigt een Portugese order voor de bouw van drie NAVO-fregatten van de Kortenaer-klasse, ter waarde van ongeveer 900 miljoen gulden, te verliezen aan de Duit se werf Bremer Vulcan. Staatsse cretaris Stemerdink van defensie heeft dat van zijn Portugese col lega vernomen. In een commentaar zegt RSV niet te denken dat de Duitsers de or der ook daadwerkelijk binnen zullen slepen. Ze wijzen erop dat de onderhandelingen, die nog steeds gaande zijn, een voort vloeisel zijn van in 1980 binnen de NAVO gemaakte afspraken. Wat volgens RSV wel mogelijk is, is dat de Duitsers via hun veel grotere bijdrage aan de NAVO proberen uit deze 'pot' een forse subsidie op tafel te leggen. Portugal zou bij het doorgaan van de Nederlandse order zelf onge veer 400 miljoen gulden moeten betalen, en de NAVO-partners de rest. Twee van de fregatten zou den in Portugal worden ge bouwd, en één bij de RSV-werf De Schelde in Vlissingen. RSV denkt dat, naast de gemaakte af spraken, ook de te leveren kwali teit en de prijs in het voordeel van RSV zullen uitvallen. Eerder probeerde Bremer Vulcan een order voor standaard-korvet ten aan Griekenland in de wacht te slepen. Dat lukte niet, de order ging naar RSV. Wat de Portugese fregatten betreft, denkt de werf dat de beslissing binnen enkele maanden zal vallen. «F Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). sneld. Normaal vergt die zo'n vijf jaar. „Wij willen buiten de gang bare paden treden", aldus de wethouder. Het beleid van het ministerie van volksgezondheid is tot nu toe ge richt op het uitbreiden van de operatiecapaciteit bij de bestaan de en met name bij de academi sche ziekenhuizen. De Fievet- vereniging pleit al jaren voor het stichten van zelfstandige hart- centra naar buitenlands voor beeld. Deze kunnen volgens de vereniging efficiënter en goedko per werken. Een operatie in Nieuw Beerta, waar jaarlijks 600 hartpatiënten zouden kunnen worden geholpen, is berekend op 19.000 Een operatie in een academisch ziekenuis kost op het ogenblik al 30.000. Volgens de heer Kleijn juichen ook de ziekenfondsen het initiatief in Nieuw Beerta toe. terwijl het standpunt van de patiëntenver eniging door de noodzaak tot verdere bezuinigingen ook in po litiek Den Haag steeds meer ge hoor vindt. ADVERTENTIE Tienduizenden mensen zijn tóch weer zeker s I van 100% ziekengeld. Dat staat in 'n hele sene 1 fh. g door de FNV bevochten arbeidsovereen- 5 2 I) komstea Maar natuurlijk gaan we dóór. En [zÜjF1 liefst met u. Want samen staan we 't sterkst' i Wat mij aan933t: wii ïid worden i I Naam: I Code/Plaats Bon in een open envelop (zonder postzegel) I I aan FNV, Antwoordnummer 250, I I 1000 PW Amsterdam (Jog m6fi! Met de FNV krijgen we méér voor eikaar. VLISSINGEN (GPD) - De veer diensten over de Westerschelde hebben te kampen met grote ver traging, die zeker nog enige we ken zal duren. Dat is het gevolg van een aanvaring van de veer boot Prinses Margriet, die don derdag in dichte mist twee voor anker liggende Russische sche pen ramde. De vertraging geldt vooral het vrachtverkeer op de lijn Vlissingen-Breskens, waar slechts één schip beschikbaar is. Aanvankelijk werd aangenomen dat de schade aan de veerbot zou meevallen, maar vrijdag bleek dat het roer was gebroken, de schroef zwaar beschadigd is en ook de stuurmachine schade had opgelopen. Volgens een eerste schatting gaat het om een bedrag van een miljoen gulden. Ongelukkigerwijs valt de schade aan de Prinses Margriet samen met de onderhoudsbeurt van een der dubbeldeksveerboten van de lijn Kruiningen-Perkpolder, de Prins Willem-Alexander. Gepro beerd wordt dit schip voor de paasdrukte weer in de vaart te krygen. Op de lijn Vlissingen-Breskens wordt nu gevaren met de Prinses Irene en het ruim dertig jaar ou de reserveschip Koningin Julia na, die echter niet geschikt is voor het vervoer van vrachtwa gens. Een nationale aanpak, zeg maar een nationaal kabinet, was tot voor kort het keur merk van WD-leider Wiegel. Vooral in verkiezingscara- vaan liet hy geen moment voorbijgaan zonder de voor delen van een dergelyk feno meen uitbundig te pryzen. Wat het land nodig had was geen vechtende kluwen mi nisters in het Catshuis. Maar een beschaafd gezelschap van gevarieerde pluimage. Vertegenwoordigers van alle grote politieke partijen die ten bate van het landsbelang elkaar zouden weten te vin den in een nationaal beleid. Wat dat dan ook mocht bete kenen. Wiegel staat inmiddels niet meer alleen. "Zijn persoonlij ke vriend", premier Van Agt, liet maandag, waratje, een soortgelijk geluid horen. Lukte het de huidige coalitie niet om uit de bezuinigings- moeilykheden te komen, dan moest er maar een kabinet "van nationale allure" ko men. zei de premier op een verkiezingsbijeenkomst in Enschede. Nu is het vervelende van dit soort uitspraken dat ze niet nader worden toegelicht Vermoedelijk zyn ze dan ook slechts bedoeld als een uiting van goede wil om desnoods met iedereen het land te rege ren. Dat komt positief over op de kiezer. En het land wordt ermee gered. Wiegel pleegt dat aldus uit te druk ken: "We moeten in dit land eens ophouden met het par tijpolitieke gekissebis. De partijpolitiek vergeten en sa men aan de slag". Zoiets slaat aan Dat bleek ook wel bij de provinciale staten verkiezingen van afgelopen week. Dc WD won dik, ver drong zelfs de PvdA van de tweede plaats op de nationale hitparade De sociaal-demo craten, die mede te lijden hadden van een slechte op komst, doken naar eén gigan tisch verlies. En het CDA, bij uitstek belichaamd in de fi guur van Van Agt, behaalde een lichte winst, waarmee de christendemocratische stabi liteit - ondanks de voortgaan de ontzuiling - voorlopig even werd veiliggesteld. Buitelingen De lichte CDA-zege was overi gens te verwachten. In het kabinet hebben de christen democratische bewindslie den tot nu toe grotelyks ge profiteerd van de buitelingen en valpartijen van hun PvdA- en D'66-collega's. Het CDA beheert, maatschappelijk ge zien, geen moeilijke post (fi nanciën). Moeilijke beslissin gen worden uitsluitend geno men in de winkels van de coalitiegenoten (sociale za ken, economische zaken) De ziektegeldkwestie heeft laten zien waartoe dit soort beslis singen kan leiden. De "maat schappij" kwam in opstand en vertaalde haar ongenoe gen via de statenverkiezin gen, wat mede leidde tot de forse duikeling van de PvdA. TTiorbecke. omdraaien i Qraf. De PvdA-ministers, zullen zich, samen met hun collega's van D'66, nu opnieuw moeten be zinnen op hun positie in het kabinet In termen van poli tieke macht maakt het CDA nu, na de statenverkiezingen, in de coalitie de dienst uit Het zal die positie volop kun nen benutten om de partners van PvdA en D'66 tot pynly- ke keuzes te dwingen. Het dreigement van een ander ka binet "van nationale allure" zit in de achterzak van Van Agt En dat brengt de sociaal democraten in een lastig par ket Het is dan ook met te ver wachten dat de spanning in het kabinet de komende tyd zal afnemen. Sombere gees ten gaan cr zelfs al van uit dat de kans op een kabinetscrisis nu aanzienlyk is gegroeid Thorbecke En dan? Een nationaal kabi- net? Een club van nationale allure? Thorbecke, de geeste lijk leidsman van de WD maar misschien is dat inmid dels voorby, zou zich in zyn graf omdraaien. Het dualisti sche karakter van het Neder landse parlementaire bestel (regering en parlement ma ken samen wetten), zou er ge nadeloos mee om zeep wor den geholpen De parlementaire controle op wat de regering doet, zou sterk aan waarde inboeten. Er zou geen echte oppositie meer zyn omdat de belangen van het gehele parlement per definitie synchroon zouden lopen met de belangen van de regering, en andersom. En de kiezers, die doorgaans sterk uiteenlopende belan gen en idealen hebben, zou den zich geen raad weten Een nationaal kabinet in de zin- zoals Wiegel en Van Agt be doelen veronderstelt boven dien dat er slechts één belang zou zijn, namelijk het herstel van de economie. Een een voudiger vertaling van de grote verscheidenheid aan belangen in de samenleving is nauwelijks denkbaar. Het is trouwens ook irreëel om te veronderstellen dat bijvoor beeld een PvdA en WD het eens zouden kunnen worden over een gemeenschappelyk sociaal-economisch beleid. De vrye-ondernemersgeest van de liberalen staat vol strekt haaks op de gelijk heidsbeginselen die de so ciaaldemocraten op de on dernemingen plegen los te la ten (byv. aan dc hand van medezeggenschap). Om nog maar te zwijgen van beider sterk uiteenlopende opvat tingen over het stelsel van de sociale zekerheid. Historisch Voor zover een historische ver gelijking past, is een natio naal kabinet ook om een an dere reden niet aan te raden. Na de oorlog hadden de achtereenvolgende kabinet ten tot 1958 een zeer brede basis. De socialisten werkten samen met de drie confessio nele partyen (KVP, ARP en CHU) - en korte tijd zelfs ook met liberalen en twee confes sionele partijen (van 1948 tot '52). De politicoloog Lyphart noemt dat "pacificatie-demo cratie". Dat wil zeggen: een politiek systeem waarby ver schillende sterk verzuilde en nogal volgzame bevolkings groepen via hun politieke lei ders samenwerken (denk aan het nationale kabinet). Na '58 deed de polarisatie haar intrede, aangewakkerd door de WD die uitsprak niet met de PvdA m één kabinet te willen zitten. Zo op het oog werd daarmee een vry insta biele parlementaire penode ingeluid. Maar de praktijk leerde anders. De kabinetten in de periode van de "pacifi catie-democratie" (de brede basis, het nationale kabinet) zaten gemiddeld namelijk bijna de helft korter dan de regeringsclubs (met een smallere basis) van na 1967. Politicologen verklaren dit ver schijnsel door te wijzen op de vrees voor verkiezingen - en dus voor crisis die na 1967 door instabiele electorale en partyverhoudingen werd in gegeven. Volgens drs J.Th.J. van den Berg ("Politiek in Nederland") is die vrees zo opgevoerd dat de moed om het kabinet te laten vallen zo langzamerhand ontbreekt. "Dat is versterkt door wat als een eis van politieke moraal is gaan gelden, namelyk dat niet tussentyds van partner mag worden gewisseld zon der voorafgaande verkiezin gen". Voor zover een en ander op het nu bepleite nationale kabinet van toepassing us, hebben Wiegel en Van Agt (dus) wei nig reden tot optimisme. Een nationale aanpak klinkt mooi Maar zolang dc be staansgrond ervoor ont breekt, blyft het een kreet die slechts bedoeld kan zyn om kiezers aan te trekken WIM W]RTZ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7