"Houdt Zoeterwoude zelfstandig" Gevaarlijke liefde traag spreektoneel 1 van grote klasse in Leidse Kapelzaal Peruviaanse muziek verdient applaus [Le/cfee agenda w Gemeenteraad verontrust Voorschoten wil méér bouwen CDA in verldezingsprogramma: Folklore in Leidse Schouwburg pt r VOORSCHOTEN - De raad van de gemeente Voor schoten is ernstig verontrust en samen met bur gemeester en wethouders zullen er stappen on dernomen worden om bij het rijk geld voor een groter aantal huizen af te dwingen voor de gesub sidieerde woningbouw in Voorschoten. Volgens het huidige contingent ziet Voorschoten geen kans de geplande 118 eenheden voor alleenwo- nenden en tweepersoonshuishoudens te bou wen. Deze uitspraak werd met algemene stem men door de gemeenteraad gisteravond aangeno- Minder eensgezind was de raad ten aanzien van de verordening op de woningruimte-verdeling. Het meest positief waren CDA en WD, terwijl PvdA bereid was "in het belang van de haalbaarheid" deze nota te aanvaarden. J. Aikens (D'66) wees de hele verordening af. Hij meende dat het totale beleid ten aanzien van de woningbouw en -verde ling veranderd zou moeten worden. Hij kreeg niet de instemming van de andere fracties, welke betoogden dat door de verordening de schaarse woningen zo eerlijk mogelijk verdeeld kunnen worden. In de verordening wordt nu de huurprijs opgetrokken tot maximaal 670,- per maand, waarvoor eventueel de huursubsidie van kracht kan zijn. Alle koopwoningen beneden de prijs van 152 000,- vallen onder de gemeentelijke wo ningverdeling. De economische gebondenheid aan Voorschoten als voorwaarde om voor een woning in aanmerking te komen, kreeg ook dit maal geen meerderheid. Alleen D'66 bleek hier van een voorstander ondanks de mededeling van wethouder L. Marselis (CDA) dat met deze maat regel geen prachtig effect bereikt kan worden. Lof werd de burgemeester toegezwaaid over zijn veranderde tactiek ten aanzien van de voorlich ting. Thans worden in een populaire vorm de ge meentelijke nieuwtjes geplaatst in een plaatselijk huis-aan-huisblad. De kritiek richtte zich op de hiaten welke ontstaan omdat het blad niet altijd huis-aan-huis bezorgd wordt Na afloop van de vergadering hielden zich de raadsleden bezig met de jeugdterreur de laatste weken in Voorschoten. Verwacht kan worden dat de burgemeester als hoofd van de politie ge vraagd wordt nadere mededelingen te doen over het optreden van de politie tijdens ongeregeldhe den. Vorig weekeinde werden bij de tennisbanen dertig auto's beschadigd. Volgens de raadsleden wenste de politie niet op te treden, ook niet nadat een bestuurslid van de tennisvereniging klappen kreeg. Het CDA streeft naar uitbreiding van defietsmogelijkheden. Doortrekken van de Westeindseweg is e plannen. ZOETERWOUDE - Cen traal in het voorlopige ver kiezingsprogramma van het CDA in Zoeterwoude staat het behoud van de zelfstandigheid van deze gemeente. "We moeten ons resoluut opstellen en geen kans en mogelijk heid voorbij laten gaan om onze zelfstandigheid met hand en tand te ver dedigen". Bij Provinciale Staten en de Twee de Kamer zeggen de christen-de mocraten "met bewijzen van on ze bestuurskracht" op tafel te ko men. "Wij zullen aantonen dat Zoeterwoude in staat is goed en gedegen tegenspel te bieden te gen hogere overheden of tegen ons omringende grotere gemeen ten". De partij trommelt alle Zoeterwou- denaren op mee te vechten voor deze zelfstandigheid. Om het werk te coördineren wil het CDA een speciale begeleidingscom missie formeren uit raadsleden en burgers. Het CDA zegt in haar programma het contact tussen de burgers en het gemeentebestuur te willen vergroten. Daarbij denkt men aan het jaarlijks houden van bur geravonden in het gemeentehuis en aan de Rijndijk, aan actieve voorlichting en aan het houden van hoorzittingen over belangrij ke gemeentelijke onderwerpen. Verder wil men ook tijdige infor matie en inspraak geven in het vooroverleg over bestemmings plannen. Het college van burgemeester en wethouders moet in de ogen van het CDA een "bruikbare afspie geling zijn van de politieke ver houdingen in de raad". Een goe de relatie tussen de burger en de politie kan volgens het CDA bevorderd worden door het in stellen van wijkagenten. Het CDA wil de vestiging van nieu we bedrijven in Zoeterwoude sti muleren. Verder wil men een on derzoek naar de functies binnen de gemeente die zich lenen voor deeltijdarbeid. De gemeente moet volgens de christen-demo craten initiatieven nemen om te komen tot een vacaturebank en vrijwilligerswerk voor werklo zen (met behoud van hun uitke ring). De party vindt ook dat de ruimte moet worden gegeven aan de economische ontwikke ling van de bestaande agrarische bedrijven. Op verkeersgebied vindt de partij dat speciale parkeerterreinen moeten worden aangewezen om geparkeerde vrachtauto's binnen de bebouwingskernen te weren. De partij streeft naar uitbreiding van het aantal fietspaden, zoals doortrekking van de Westeindse weg en een spoedige verwezen lijking van het fietspad langs de Nieuwe weg. De aanleg van wan delpaden moet ook worden bevorderd, bijvoorbeeld langs de spoorlijn in het industriegebied, aldus het CDA. Ook wil men blij ven aandringen op een snel be gin van de aanleg van Rijksweg 11. Speelterreinen, trapveldjes of een fietscrossbaan moeten waar mogelijk worden aangelegd. Vol gens het CDA moet de wijk Zon- negaarde/Zuidhof daarbij voor rang krijgen. Op woningbouwgebied zegt men uit te willen blijven gaan van de opgedragen taak die inhoudt dat Zoeterwoude niet meer wonin gen moet bouwen dan voor eigen behoefte nodig zijn. Met nieuwe taken voor woningbouw, opge legd door de hogere overheid, wil het CDA niet geconfronteerd worden. "Extra bouwlocaties en dergelijke ten behoeve van de re gio of het gewest worden door ons beslist afgewezen", zo valt te lezen in het programma. Terughoudend moet de gemeente volgens de christen-democraten zijn met het verlenen van toe stemming tot het verkopen van woningwetwoningen. De partij wil ervoor blijven waken dat de mogelijkheid om eigen wonin gen te bezitten, niet wordt aange tast door sommigen, "die eigen domsscheiding van grond en ge bouw door het invoeren van erf pacht willen". "Erfpacht nu in voeren zou een onrechtvaardig heid betekenen ten opzichte van toekomstige woningbezitters, dat wil zeggen vooral voor onze Zoeterwoudse jongeren, voor wie hier wordt gebouwd", aldus de partij die er verder op wijst dat met erfpacht belaste huizen vaak heel moeilijk te verkopen zijn. In nieuwe woonwijken wil het CDA zoveel mogelijk woning wetwoningen, premie A-koop woningen, woningen voor min- dervaliden en woningen voor ou deren realiseren. Huisvesting van één- en tweepersoonshuis houdens moet bij woonruimte verdeling en in nieuwbouwpro- gramma's "de haar toekomende plaats krijgen". De financiële lasten van de burgers moeten volgens het CDA zo laag mogelijk blijven. Daartoe moet de onroerend goedbelasting niet of zo weinig mogelijk worden verhoogd. Het CDA wil zich er voor inzetten dat de verzorging van hulpbehoevenden in hun ei gen omgeving kan doorgaan, ook na decentralisatie van de maat schappelijke dienstverlening en gezinszorg. Het CDA staat positief tegenover plannen voor uitbreiding van de bibliotheek en wil zich er sterk voor maken dat met de terug gang op allerlei gebieden het on derwijs in ieder geval niet wordt aangetast. Kinderfilm De SJJO Oegstgeest organiseert zondagmiddag vanaf half drie een kinderfilm in gebouw Ta- berna aan de Julianalaan. De film heet 'Vijf vrienden gaan kamperen' en is in het Neder lands ondertiteld. LEIDEN Het was bepaald geen licht programma dat de Tsjechische cellist Marek Je- rie en zijn begeleider Markus Schneider gisteravond in de Kapelzaal uitvoerden. Zowel de sonate op. 40 van Sjosta- kovitsj als de sonate in F gr.t. op 99 van Brahms en de eer ste sonate van Martinu zijn werken die in technisch en muzikaal opzicht hoge eisen aan de vertolkers stellen. Marek Jerie behoort tot die in strumentalisten bij wie men de technische problemen van het instrument vergeet. Zijn opvallend soepele streek is een lust voor het oog, zoals zijn moeiteloze techniek en uiterst flexibele toon dat voor het oor is. Dit gevoegd bij een feilloze in tuïtie voor de essentie van de werken die hij speelt maakte zijn interpietatie overtuigend en indrukwekkend, of het nu Sjostakovitsj' romantische, soms conventioneel-maar-in- een-modern-jasje gestoken sonate, Brahms' felle drama tiek of Martinu's mengeling van grilligheid en lyriek be trof. Het romantische reper toire is deze cellist op het lijf geschreven. Dvorak's Rondo op. 94 vormde met zijn ongecompliceerd heid een weldadig rustpunt- in het programma In zijn toe gift, het Largo uit een sonate van John Ecclcs bewees Ma rek Jerie dat hij zich ook in de barokwereld thuis voelt, en dat deze muziek ook zon der streven naar een authen tieke barok-uitvoering tot zijn recht kan komen. De hoogste lof komt Markus Schneider toe, die zich in zijn vaak halsbrekend moeilijke begeleidingen een gelijkge stemde partner toonde, op ideale wyze steunend en aan vullend. Een recital van grote k SbC MIES ALBARDA. Een scène uit "Gevaarlijke Liefde" LEIDEN Peru Folklorico is een dans- en muziekensem- ble, dat op zijn tweede toer- nee door Nederland gister avond in de Leidse Schouw burg een optreden verzorgde. Volgens het programmablad wordt dit ensemble als een van de beste vertolkers van de folklore beschouwd, zodat Peru Folklorico tot "Ambas sadeur van de Peruviaanse muziek" benoemd is. Het optreden gisteravond (met repertoire uit de Lncatijd en uit de Creoolse folklore) was zeer gevarieerd; instrumenta le gedeelten wisselden af met zang en uitbundige dansen. Voor het vocale gedeelte was met name zangeres Esmila Zevallos verantwoordelijk. Heel boeiend was verder, dat deze zangeres een muzikale dialoog aanging met de "ke- na", een precolombiaanse fluit van hout of been, be speeld door Raymond Theve- not. Dit muziekinstrument brengt het karakteristieke ge luid voort, dat vrijwel ieder een hier kent uit 'El Condor Pasa'. Met deze beroemde compositie van Daniel Alomia Robles begonnen de zeven musici van het ensemble hun optre den. Daarnaast soleerden nog onder andere Pepe Torres op gitaar en Mauro Flores op de Indiaanse harp. Vooral van wege het visuele aspect vormden de door vier paren uitgevoerde dansen een hoogtepunt bij dit optreden. De vele bontgekleurde kos tuums in 'Carnaval de Tinta', 'Mannere Nortena' en het sa tirisch bedoelde 'Chonguni- nada', en de elegant witte kostuums van de dames en de heren in 'Marinera Lime- na' oogstten bij het publiek veel bewondering. Het applaus na afloop was dan ook zonder twijfel enthou siast te noemen. Zangeres Es mila Zevallos zorgde nog voor een toegift. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN - "Met Leidse ama teurs moet je toch beter werk kunnen afleveren dan dit", zei Peter Lintelo na de door hem geregisseerde "Bede laarsopera" ter gelegenheid van het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg. Met een select groepje amateurs besloot hij de 18de eeuwse brievenroman "Gevaarlijke Liefde" van de Fransman Choderlos de Laclos voor to neel te bewerken. Gister avond werd de eerste voor stelling daarvan in het LAK- theater gegeven. Hij heeft er zijn eerder gedane belofte niet mee kunnen inlossen. Het lijkt erop dat Lintelo zich heeft verkeken op de moge lijkheden van de amateurs. Hij heeft van "Gevaarlijke Liefde" een statisch spreek toneel gemaakt. De omslach tige, breedsprakige taal van de oorspronkelijke brieven is gehandhaafd. Dat geeft de voorstelling een traag ver loop, wat door het al te na drukkelijk houterige spel nog wordt versterkt. De hele voorstelling door is de volle dige bezetting van zeven spe lers en een pop op het toneel aanwezig. In dialogen wordt het verloop van de amoureu ze belevenissen van de Vi- comte de Valmont verteld. Daaromheen ontwikkelen zich tal van intriges waarin iedereen een aandeel heeft. Het maken van een keuze voor genot of voor geluk, voor behaagzucht of voor liefde, dat is het centrale the ma van het stuk. Schrijver De Laclos is aanwe zig en grijpt soms in om het spel een andere wending te geven. Hij wordt in de inter pretatie van Lintelo als een benauwde moralist aan de kaak gesteld, omdat hij het met zijn genotzuchtige ro manfiguren slecht laat aflo pen. De voorstelling eindigt met een opstand van de figu ren tegen hun bedenker. Lin telo heeft dit gegeven in een stijf jasje van gemaakte ma nieren en geaffecteerd praten gestoken. Vooral ook de con stante aanwezigheid van alle spelers werkt erg remmend. Steeds als iemand spreekt, voeren de anderen als levend decor een stilzwijgend to neelstukje op. Dat leidt de aandacht nogal af van wat er gezegd wordt. Door het ge brek aan actie krijgt het spel van de acteurs onnodig veel zwaarte. Ieder van hen weet redelijk een karakter uit te beelden, maar echte diep gang krijgen de personen niet mee. Het blijven twee-di mensionale salonjonkers en -jonkvrouwen, die zich op een voor ons onbegrijpelijke wijze en in omslachtige be woordingen met zaken van eeuwige liefde en overspel bezighouden. De regisseur heeft zich aan "Gevaarlijke Liefde" behoorlijk vertild. ARIEJAN KORTEWEG. Autotocht In Wassenaar begint zondag om elf uur een gezelligheids-auto toertocht over 100 kilometer. De start is aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 100. De organisa tie is in handen van de plaatse lijke carnavalsvereniging 'De Deijlknotsen'. ZATERDAG 27 MAART 198 7 ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18. jongerencafé tot 2 jaar, 14-17 uur; disco vanaf 22 i Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond. 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - CaecilUl T ~T straat 67. van 14-17 uur. i Boekhandel Kooyker - Renate Ruben, stein. Maarten 't Hart, Maarten Biesheu| vel, signeren, 15-17 t Boekhandel De Kier - Josepha Mende) signeert, 14 i d« Kledingbeurs De stichting Unie van Vrijwilli gers houdt maandag, dinsdag en woensdag een kinderkleding- beurs in Leiderdorp. Het gaat hier om zomer- en sportkleding en schoenen en laarzen. Inleve ren van kleding kan men maan dagavond van half acht tot half tien en dinsdag van negen uur tot elf uur 's ochtends. De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk. Groenoordhallen - festival Hollant Duck Club. 10-18 uur. LVC - Breestraat 66. optreden de Neder) landstalige New-Wave band The Div" 21 ujr. K&O-gebouw - Oude Vest 45, open hui centrum voor creatieve en kunstzinnig vorming KIK, 10-13 uur. Bierdeghel II - Nieuwe Rijn, lenteba van de jolige hutspotten. 20 uur. 't Gerecht --Lokhorststraat, optreden di Leidse dichter J P Abrahams, 17 uur. Café Tettero - Haarlemmerstraat, optrc den kwartet Frits Kaatee, 22 u LVC grote zaal - werkgemeenschap 'Ra tel' vertoont korte films, 20 ui Kantine Bataven Leidse Hout - Cooper test, inschrijven vanaf 13.30 ui Waag - openingshow, Leidse Mode week, 11-14 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat 1, wayangfilm, 14 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33eJ Spaanse gitaaravond: Guy van Duyeij (flamenco) en Erik Otte (klassiek). Wassenaar - Jeroenhuis, toneel 'Dia loog', 20 uur. Zoeterwoude - Don Bosco, popgroepen 20.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, pop, 21 t Cultureel Centrum - cabaret 20.15 ui ZONDAG Leiden - De Uyl van Hoogland. Nieuw- straat, optreden Leids/Amenkaanse zangeres Lucie Steymel, 15.30 i Bhagwan-centrum - Breestraat 56, soefi- dansen 'een feest van zang en dans', 16.30 uur. Waag - modeprogramma maandag: deshow van Lady Service, Dickhoff Mo de, Bert Schrier 13.30 uur en 20 uur; i deshow Foxy Fashion, C&A, 15.30 t Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 125802. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dansavond voor boven de 21 jaar, 19.30 uur. Taberna, kinderfilm 14.3 Wassenaar - Van Zuylen van Neijevelt- straat 100, autogezelligheidsrit, start tussen 11 en 12.30 uur. IS MAANDAG eindigt z Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371, spreekuur vlgs afspraak. Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwük, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de Meij van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid wést: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. 'zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreek uur van 11-11.30 uur in Gezondheids centrum Merenwijk, Rosmolen 2. zo, J. Verhage. Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 ur in Gezondheidscentrum Merenwyk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. v. 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070;» spreekuur za en zo van 12.30-13 uur aan 16, tel. 170605. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462, zo, F. Koopmans, Churchillweg, tel. 6352. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 26 tot 2 april door: apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23. tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J.- Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN Leiden - de weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waarge nomen door: Th. G.A. Tjjdhof, Konin- ginnelaan 7, Oegstgeest, tel. 172848. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalsjaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lektach Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 s/ 0.80 Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen ooóespondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941 1st 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2