c Economie Extra at ék Oj> IS Beursweek Maak er werk van Koersen hoger na verkiezingen tATERDAG 27 MAART 1982 Extra R. Curtiss Rijnsburg Is 52 jaar. Is werkzaam ge weest als assistent op een operatiekamer. Heeft in dit opzicht 16 jaar ervaring op gedaan in Coventry. Enge land. Spreekt verstaanbaar Nederlands. Houdt van mu ziek en is lid van enkele ko- A. van Dorp Valkenburg Is 42 jaar, heeft diploma middenstand en wil werken als concierge/portier, heeft in het vrijwilligerswerk twintig jaar ervaring als be stuurslid. L. Groot Leiderdorp Is 24 jaar. Heeft gymnasi- sum-B gedaan en opleiding gevolgd voor diëtist. Ook ty pecursus gevolgd Als dië tist stage gelopen in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. bij het AZL, in het verpleeghuis Leythenrode en bij de GG en GD m Lei- den. Heeft 8 maanden ge werkt als diëtist op de Hoo- ge Burch in Zwammerdam. een centrum voor geestelij ke en lichamelijk gehandi capten. Daarna nog alge meen medewerkster voor de Voedingsdienst aldaar. Vandaag de eerste van een serie van zaterdagse pagina's, waarop werklozen de kans krijgen zichzelf te presenteren. De arbeidsbureau's van Leiden en Lisse (Alphen wilde geen medewerking verlenen) stuurden de ingeschreven werkzoekenden een door ons opgestelde brief waarin hen de mogelijkheid werd geboden om via "Maak er werk van" in contact te komen met werkgevers op zoek naar medewerkers. Uit het overstelpende aantal reacties maakten wij een selectie, waarbij een zo gevarieerd mogelijk overzicht van werkzoekenden werd nagestreefd. Alle werkzoekenden deden mee op basis van vrijwilligheid. "Maak er werk van" staat niet in voor de juistheid van de door de deelnemers verstrekte gegevens. Gènteresseerde werkgevers kunnen dagelijks tussen 10.00 en 11.00 uur de adressen van de betrokkenen opvragen. Telefoon 071-144941, toestel 242 (B. Paauw) of 245 (T. van Brussel). A. Ie Maïtre Leiderdorp Is 24 jaar. In bezit van eer lts-diploma. Heeft 9 jaar er varing als allround timmer man. Zou graag als onder houds-timmerman slag willen. de C. de Jager Katwijk aan Zee Is 56 jaar. Ervaring als elec- tricien. Ook bekend met werkzaamheden als harden, slijpen, polijsten, solderen en puntlassen. H. Zoubaa Hassan Leiderdorp Is 33 jaar. Heeft een lagere horecaopleiding gevolgd. Heeft ervaring met en be langstelling voor het werken in een restaurant. E. Nieboer Leiden Is 17 jaar. volgde de lts (me taal) en de streekschool. Heeft belangstelling voor transport. Zou graag bijrij der willen zijn op een vrachtwagen. M. Dernee Leiden Is 18 jaar, heeft een leao-di- ploma met twee vakken op c-niveau en behaalde ook het type-diploma. Heeft via uitzendbureau ongeschoold werk gedaan. Is bereid te heipen in een buurthuis met typewerk of huiswerkklas. Binnenkort ziin er een half miljoen werklozen in Nederland. Een schrikbarend aantal vinden wij. Oplossen kunnen wij die werkloosheid niet. Wat we misschien wel kunnen en in elk geval graag willen, is werkzoekenden in contact brengen met bedrijven en instellingen met vacatures. In overleg met de arbeidsbureaus en zonder de bestaande arbeidsbemiddeling in de wielen te rijden, begint het Leidsch/Alphens Dagblad binnenkort met een experiment. Gedurende een aantal weken stelt de redactie in de zaterdagbijlage ruimte beschikbaar aan werklozen op zoek naar werk. De bedoeling is dat u zich op zo'n pagina kunt presenteren en zo wellicht onder de aandacht komt van werkgevers op zoek naar medewerkers. Gezien de ruime oplage (51.000) in het verspreidingsgebied Leiden/Alphen/Bollenstreek is er een goede kans om opgemerkt te worden. Iedere werkzoekende, ongeacht leeftijd, opleiding en ervaring kan aan ons experiment meedoen door de onderstaande antwoordstrook in te sturen en er een pasfoto bij te voegen. In de kolom "opmerkingen" kan een ieder wat meer over zichzell vertellen, dan in de vaak deftige sollicitatiebrief mogelijk is. Het ligt voor de hand dat bij een ruime belangstelling een selectie zal moeten worden toegepast. Daarbij geldt voor ons slechts één norm: een gevarieerd overzicht, waarbij jong en oud, man of vrouw, geschoold of ongeschoold, ervaren of onervaren aan de bak komt. Iedere serieuze inzending komt in aanmerking. Het is onze bedoeling om een aantal weken na publicatie in de krant verslag te doen van de bevindingen van de inzenders. Tenslotte: beloven kunnen we niets, een handje helpen misschien wel. Maak er werk Deze brief werd door de redactie van "Maak er werk van" opgesteld en door de arbeidsbureaus in de regio Leiden en de Bollenstreek aan enkele duizenden werkzoekenden gestuurd. C. Luyk jr. Sassenheim Is 24 jaar. Heeft lts en mts gevolgd Ook een cursus hoogspanningstechniek ge daan. Heeft twee jaar erva ring als electrotechnisch te kenaar en zou ook graag in dit vak weer aan de slag wil len. Is ook bereid te werken als monteur op welk gebied Jhij ook 1 jaar ervaring heeft. R. Velthuijzen Leiden Is 27 jaar. In bezit van twee diploma's voor cassiëre. Is jaren werkzaam geweest als cassiëre Zou graag weer in een winkel willen staan. Vindt het plezierig om met i om te gaan. D. de Vreugd Katwijk a/d Rijn Is 45 jaar, heeft lagere school en heeft ervaring in maga zijn- en huishoudelijk werk. Is bereid alles aan te pak ken, maar heeft een voor keur voor werk in een gezin of in een fabriek. K. Kakcia Leiderdorp Is 48 jaar. heeft geen oplei ding. Is hulp geweest in een aardewerkfabriek, heeft ge werkt in een wasserij en was huishoudelijke hulp in een ziekenhuis. Is 27 jaar, heeft diploma atheneum A, volgde be roepsopleiding fotograaf, deed vijf jaar ervaring in het buitenland op, spreekt vier talen. Heeft ervaring met il lustratie van boeken, organi seren en ontvangst van men- A. Lagas Warmond Is 21 jaar. heeft ervaring als keukenhulp en is bereid al les aan te pakken. Wil wel graag met mensen samen werken, liefst in veertiguri- ge werkweek. A. Korpershoek Leiden Is 42 jaar. heeft diploma mu lo en diploma assistent zwemonderwijs. Heeft erva ring als zwemonderwijzer. Wil graag een baan in die sfeer of desnoods als con cierge. C. van Dijk Sassenheim Is 19 jaar Heeft mavo-4 ge daan en 1 jaar vormingsklas. Beschikt tevens over een ty pediploma. Heeft 3 jaar er varing als verkoopster, zo wel in een kantoorboekhan del als in een vleeswarenbe- dryf. Houdt zich in de vnje tijd onder meer bezig met jeugdwerk. A. Cohen Tervaert Leiden Is 24 jaar. heeft diploma atheneum A. en volgde twee jaar de filmopleiding van de Vriie Academie en studeerde l'A jaar pedago giek. Heeft ervaring in de grafi sche sector en heeft aller hande baantjes gehad in fa brieken. bij PTT. en in de horeca. Is bereid alles aan te pakken, maar heeft voor keur voor creatief werk( fo to. film, groepswerk, tuin e.d.) i M. Los Roelofarendsveen Is 32 jaar. Heeft een lts-op- leiding gevolgd en beschikt over een 14-jarige ervaring als chauffeur. Redactie Bert Paauw en Ton van Brussel De meeste effectenbeurzen zet ten de we^k zeer vast in Wall Street steeg in twee dagen ruim 20 punten en kwam een flink eind boven de 800, maar ook onze beurs was zeer vast en in twee dagen was het al gemeen gemiddelde 2,5 punt hoger. Woensdag trad enige aarzeling op door toenemen de winstnemingen, maar de verkiezingsuitslag en Wall Streets blijvende vaste stem ming zette de pas er weer in Het is daardoor een uitste kende beursweek geworden voor Amsterdam. Ook in Wall Street kwam na twee dagen zeer vaste stem ming de hausse tot staan. Na een dag van winstnemingen werd de hausse echter her vat. Daarbij werden aanzien lijke omzetten geboekt Aan genomen werd dat de koers stijgingen het gevolg waren van optredende koopjesja gers die lange tijd weg waren gebleven maar zich nu door wat betere economische ge gevens over de maand fe- Behalve de industriële produk tie was ook de huizenbouw in Amerika in die maand wat opgelopen evenals de per soonlijke inkomens, terwijl de werkloosheid niet verder was gestegen. Hieruit werd enige hoop geput dat het diepste punt van de huidige recessie achter de rug zou zijn, desondanks houdt het Amerikaanse ministerie van handel het erop dat het bru- tonationaal produkt in het eerste kwartaal van dit jaar met 4,5 procent zal afnemen, eenzelfde verlies als in het vierde kwartaal van vorig jaar. Een meevaller was dat de infla tie m het vierde kwartaal met 9.5 procent was gestegen op jaarbasis en niet met 9.9 pro cent, welk cijfer eerder was doorgegeven De inflatie in geheel 1981 is nu op 9.2 pro cent gesteld. Een meevaller is voorts dat de kosten van levensonderhoud in februari maar 0.2 zijn opge lopen en in januari met 0,3 procent zodat de inflatie mo menteel op jaarbasis bijzon der laag ligt. Desalniettemin bleef ook deze week de rente van de Amerikaanse banken extreem hoog en vrijwel op 16,5 procent hangen. Enkele kleinere banken trachten 16 procent weer ingang te doen vinden. maar afgewacht dient te worden of de grotere banken dit Geheel anders ontwikkelt de rente zich in ons land. Na de vorige week doorgevoerde discontoverlaging met een half procent, is het vooral op - de geldmarkt bijzonder fors toegegaan. Hier zakte de kor te rente tot extreem lage per centages die in geen maan den zijn voorgekomen. Eerst trok een percentage van 6 procent al grote aandacht, maar midden in de week zak te de daggeldrente zelfs tot het onvoorstelbaar lage per centage van 1,5 procent. Dit was grotendeels het gevolg van de zwakke ligging van de Franse franc die vooral te genover onze gulden binnen het Europese Monetaire Sys teem (EMS) buiten alle toege stane proporties dreigde te vallen. Hierdoor was onze centrale bank gedwongen enorme hoeveelheden Franse francs uit de markt te nemen door welke steunoperatie de geldmarkt sterk aanzwol Gisteren steeg het daggeld echter al weer tot vijf pro cent. als gevolg van een ver krapping van de geldmarkt door de plaatsing van 987,3 miljoen aan schatkistpapier. Sr waren geruchten over een op handen zijnde devaluatie van de Franse franc maar dat werd in Parijs krachtig ont kend en door extreem hoge rente werd de franc ge steund. Hierdoor trad er op onze geldmarkt later weer een verkrapping op Maar dat juist de gulden als redder moest optreden is toch een teken aan de wand Ondanks de dalende exportopbreng- door C. Wagenaar sten van het Nederlandse aardgas, wordt onze monetai re positie zo sterk geacht dat de gulden voortdurend bo venaan de top van het EMS staat. Dit is mede te danken aan de uitstekend lopende export van andere bedryfs- takken dan het aardgas Ondanks bijkomstige i tele oorzaken voor de over stroomde geldmarkt bleef dit toch niet zonder effect voor de kapitaalmarkt. De obliga- tiemarkt op onze beurs steeg deze week bijzonder sterk. De index liep soms een vol procent op De jongste 11,25 procent staatslening kwam op bijna 105 procent. De hoogste rentedragende staatslening met coupon van 12,75 procent kwam op circa 114 procent. De rentedaling kwam ook tot uiting in het bericht van de ABN waar werd medegedeeld dat de reeds aangeboden coupon rente van 11 procent op een vrijdag geplaatste lening van Zweden, verlaagd werd tot 10,75 procent Dit alles bracht nieuwe geruchten in omloop dat de Nederlandsche Bank andermaal een discontoverla ging zou overwegen De vorige week doorgevoerde verlaging van slechts een half procent was toch al een te ieurstelling voor de handel die op meer had gerekend, zodat onze centrale bank dit met een tweede verlaging goed kan maken. Ondertus sen werden de tarieven op de hypotheckrentemarkt op nieuw teruggebracht Daar naast werd de verkiezingsuit slag deze week als een ver sterking uitgelegd voor de positie van minister Van der Stee en zijn eisen tot bezuini ging. Zoals opgemerkt zette ook de aandelenmarkt de weck zeer vast in. De internationals he pen in een paar dagen zo'n 3 punten op. maar ook de loka le industrie werd zeer vast dank zij goed nieuws of mee vallend nieuws Daarby ont ving vooral de lokale markt sector flinke steun van de verkiezingsuitslag zodat de vaste stemming daar vrijwel de gehele week aanhield Bijzonder vast was IHC Inter met een stijging van f 185 tot f200 en Unilever die bijna f 10,- opliep. Wessancn, Océ Van der Grinten, Buehrmann Tetterode, Westland-Utreeht Hypotheekbank. Nijvcrdal ten Cate. Elsevier-N DU en Nationale Nederlanden ste gen zo'n f 5.- ABN herstelde zich met ongeveer f 10.-. zo dat de verbetering zich in alle sectoren van de beurs voor deed.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27