KNMI- vo or spelling blijft weerbarstig Wat is ruimende wind en wat bloemkoolbewolking? C - Onze kennis is beperkt ZATERDAG 27 MAART 1982 PAGINA 23 Weervoorspellingen van het KNMI behoren tot de meest beluisterde berichten via de media. Die interesse voor het weer is er altijd geweest en zal er wel altijd blijven ook. Het weerbericht dient recreatieve doeleinden (mensen plannen er hun dagje uit op), maar is ook van belang voor de zogenaamde professionele gebruikers. Voor sectoren als de luchtvaart, scheepvaart en waterstaat zijn weersverwachtingen een zaak van levensbelang. Binnenkort start het KNMI een proef met regionale weerberichten in Midden-Nederland. Gedetailleerder dan nu via het landelijke weerbericht mogelijk is, kan dan worden aangegeven wat de mensen boven het hoofd hangt. Wordt de proef een succes, dan wordt volgend jaar heel Nederland 'geregionaliseerd'. Overigens zal dat het weerbericht niet per se betrouwbaarder maken. "Ook met de regionale weerberichten zullen we fouten blijven maken want onze kennis van het weer is nog altijd beperkt", zo wordt bij voorbaat van de zijde van het KNMI gewaarschuwd. Satellietfoto's maken duidelijk hoe frappant snel bewolkingsgebieden van vorm en intensiteit kunnen veranderen. Als alle waarnemingsgege- vens op een bepaald tijdstip worden verwerkt tot een wereldweerkaart, dan telt zo'n kaart op dat actuele mo ment ongeveer 50 lage en ho ge drukgebieden. circa 100.000 buien waarvan 2000 met onweer plus vele lucht stromingen. Een HOGE DRUKGEBIED is een gebied met dalende luchtbewegingen, oplossen de bewolking en vaak mooi weer. Een LAGE DRUKGE BIED is een gebied met op stijgende luchtbewegingen, wolkenvorming, vaak slecht weer gepaard gaande met neerslag. RUIMENDE WIND wil zeggen: de wind draait met de klok mee. KRIMPENDE WIND wil zeggen: de wind draait tegen de klok in. Als een lage drukgebied oftewel een de pressie nadert krimpt de wind, als de depressie zich verwijdert ruimt de wind. Met LUCHTDRUK wordt be doeld de kolom lucht die bo ven je hoofd druk uitoefent. De luchtdruk wordt geme ten met de BAROMETER. De naald op de barometer geeft een KWIKDRUK aan. Internationaal wordt echter gewerkt met MILLIBAREN. De thermometer wordt ge bruikt om de temperatuur te meten. Twee systemen zijn daarbij in zwang. In ons land wordt het systeem van Celsius gehanteerd (kook punt bij 100 graden en vries punt bij 0 graden). Het ande re systeem is dat van Fah renheit (kookpunt bij +212 graden en vriespunt bij +32 graden). Met de HYGROMETER wordt het vochtigheidsgehalte van de lucht gemeten terw ijl de WINDMETER is bedoeld om gegevens te verkrijgen over windsterkte en windrich ting. De WINDKRACHT kan op verschillende manieren worden opgegeven. Veelvul dig wordt de schaal van Beaufort gebruikt. Deze schaal, met getallen varië rend van 0 tot 12. is geba seerd op waarnemingen met betrekking tot het patroon en het geluid van de zee. Het getal 0 betekent bijvoor beeld windstil weer. het ge tal 4 matige wind. het getal 9 storm en het getal 12 orkaan. De schaal van Beaufort wordt ook gebruikt om de windsterkte op het vaste land mee aan te geven. Juis ter zou echter in dit geval zijn een opgave in meters per seconde. Aan de vorm van de wolken valt vaak veel af te leiden over het type weer dat op komst is. Volgens meteoro loog Emmink van het KNMI kun je, als je verstand hebt van bewolking, een redelij ke voorspelling doen tot een uur of zes vooruit. VEERBEWOLKING is vaak een teken van een naderende depressie. Zijn de wolken als het ware streepjes dan betekent dat een hoge w ind- snelheid en kun je binnen 5 A 6 uur regen verwachten. KANTELENBEWOLKING (uitstulpingen. torentjes) vormen "s zomers een goede aanwijzing voor naderend BLOEMKOOLBEWOLKING (bewolking die opbolt en van boven weer afvlakt) is een indicatie voor regen. "De mensen plannen er hun dagje uit op. Daar waar het weer van levensbelang is, zijn specifieke diensten werk zaam. Neem de luchtvaart, die heeft eigen waarnemings stations. Er zijn KNMI-afde- lingen op Schiphol, Rotter dam, Eelde en op de luchtha ven van Zuid-Limburg. Dan is er een stormwaarschu- wingsdienst en zijn er meteo rologen werkzaam ten behoe ve van de waterstaatwerken. De professionele weergebrui- kers worden dus al via speci fieke diensten gewaar schuwd, al houden ze ook de radio wel in de gaten" "Maar de gemiddelde radioluis teraar maakt deel uit van een amorfe groep waarvan wij niet weten wat zij met de in formatie doet. Wel hebben wij zo langzamerhand de in druk dat de meeste luiste raars de weerberichten niet interpreteren zoals wij graag zouden willen. Met name tijdsbepalingen komen bij veel mensen niet over. Als wij zeggen:'In de loop van de morgen regen' vangt men al leen 'regen' op en denken ve len dat het bij wijze van spre ken al onmiddellijk gaat re genen" Achter eenvoudige zinnetjes als 'In de loop van de morgen regen' of 'Buien, afgewisseld met opklaringen' steekt een organisatie van continu werkzame, wereldwijd ver takte waarnemingsstations die onderling gegevens uit wisselen. Door Bert Paauw In de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) zijn 7000 waarnemingsposten ver enigd (op het vasteland, op eilanden in de oceaan, in de poolstreken) terwijl daar naast nog eens zo'n 7000 schepen hun waarnemingen doorseinen. Waarnemen Nederland telt 25 vaste waarnc mingsstations terwijl onge veer 330 Nederlandse sche pen meedoen aan 'het waar- nemingsspel' Het KNMI functioneert in ons land als centraal verzamelpunt van Bij elektrische spanningsverschillen volgen er tussen onweers wolken en de aarde bliksemontladingen. waaruit gegevens worden doorgeseind naar de buiten landse verzamelpunten. Om een uitspraak over het weer in Nederland voor de volgen de dag te doen zijn gegevens nodig van een gebied dat zich uitstrekt van de Russische Oeral tot de Amerikaanse Rocky Mountains en van Noord-Afrika tot de Noord pool. Voor het uitspreken van verwachtingen over meerdere dagen is meer in formatie nodig. Daartoe heb ben de Westeuropese landen een verzamelcentrum in En geland opgericht. Emmink^Tn het Engelse cen trum komen gegevens uit de hele wereld binnen. Hoe meer gegevens er zijn, over een des te langere periode er redelyke voorspellingen kun nen worden gedaan. Het cen trum in Engeland maakt ver wachtingen voor vijf dagen, wij interpreteren dat naar ons gebied Het Europese model is op het ogenblik het beste meteorologische lange ter mijn-model ter wereld. We zijn Amerika in dit opzicht voorbijgestreefd". De waarnemers doen hun waarnemingen allemaal op eenzelfde afgesproken tijd stip (volgens Greenwich- tijd). Ook de procedure ligt vast. Ze moeten bijvoorbeeld eerst een aantal buitenwaar den opnemen en daarna pas naar binnen gaan. De waar nemingsstations zijn dag en nacht bezet. Elk uur en in de meeste gevallen zelfs elk half uur - worden er waarne mingen gedaan Onzekerheden Een grondwaarneming oftewel een synop telt de volgende elementen: - windrichting en snelheid; - temperatuur; - vochtigheid; - luchtdruk, niet alleen de ver anderingen maar vooral de tendens (omhoog of omlaag). - bewolking plus hoogte; - eventueel dikte van sneeuw laag. neerslag; - facultatieve waarnemingen zoals uit welke hoek onweer^ komt of de aanwezigheid van" gladheid De waarnemers maken van al deze waarnemingen een zo genaamd getallen bericht en zenden dit in de Nederlandse situatie naar het KNMI Die berichten worden via zoge naamde communicatiecom puters verwerkt Die compu ters kunnen een kaart 'plot ten'. d.w z. die getallencodes in symbolen omzetten. Me teorologen gaan dan op grond daarvan een weerbeeld opstellen en aan de hand van het verloop van het actuele weer een voorspelling doen Emmink: "Er blijven onzeker heden. Er kunnen zich plot selinge ontwikkelingen voor doen. Dat komt omdat wc op dit moment niet beschikken over goede apparatuur voor het meten van verticale luchtbewegingen Die op- en neerwaartse stromingen ont staan wanneer lucht van een hoge naar een lage drukge bied stroomt. We doen dus wel veel en geregelde grond waarnemingen. maar wat er boven ons hoofd gebeurt, dat kunnen we niet goed meten". Ballonnen "We proberen wel iets aan vochtigheidsmeting van de bovenlucht te doen Maar dat is erg moeilijk en trouwens ook erg duur Een ballon met een mectkastje kost per keer duizend gulden en dat geld ben je kwijt. In De Bilt gaan dagelijks vier ballonnen de lucht in, waarvan twee mét en twee zonder meetappara tuur. Die twee zónder wor den op het radarscherm ge volgd en leveren op die ma nier gegevens over windrich ting en windsnelheid De bal lonnen met meetapparatuur meten temperatuur, vochtig heid en luchtdruk". 'We zijn bezig inzicht op te bouwen over verticale lucht-, bewegingen door middel van bovenluchtmetingen, maar de vraag is hoeveel geld ga je investeren voor een onvoor spelbare winst in nauwkeu righeid. De kosten weet je wel maar de baten niet De overheid staat dus niet te trappelen". 'Via satellietfoto's gaan we langzaam maar zeker ook over meer kennis beschik ken Via die foto's, zowel ge wone als infrarode, is goed na te gaan waar bcwolkingen zitten en om welke soort be wolkingen het gaat De foto's maken duidelijk hoe frap pant snel bcwolkmgsgcbie den van vorm en intensiteit kunnen veranderen Wolk- vorming is enorm gebonden aan turbulenties, stromingen e d waar je nauwelijks vante voren rekening mee kunt houden. Daarom ts het voor spellen van zon zo'n pro bleem En daarom zitten we er met onze verwachtingen wel eens naast Dat zal voor lopig nog wel zo blijven Ook met die regionale weerbe richten'' Een weerbericht per re gio. Als het aan het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Insti tuut (KNMI) in De Bilt ligt komt dit de komen de jaren van de grond. Onlangs werd van KNMI-zijde gemeld dat met de PTT overleg wordt gevoerd over de mogelijkheid telefo nisch regionale weers verwachtingen te ver zorgen die twaalf uur geldig zijn. Nog dit jaar start een proef in de provincie Utrecht en als dat een succes wordt zal Ne derland in een aantal regio's worden verdeeld, waar schijnlijk vijf, waarvoor apar te weerberichten zullen wor den samengesteld. Meteoroloog F.Emmink, werk zaam bij het KNMI, twijfelt nauwelijks aan het welslagen van de proef. De interesse voor weervoorspellingen is altijd groot geweest en er is geen aanleiding om te veron derstellen dat daar opeens een verandering in zal optre den. Emmink:"Niet alleen bij het KNMI maar ook op ande re plaatsen waar meteorolo gen zitten, bijvoorbeeld op de vliegvelden, wordt vaak geïn formeerd naar de weersver wachting Mensen als Pelle- boer en De Jong spelen ook in op de kennelijke behoefte aan regionale weerberichten. Daarom denk ik dat ons ini tiatief wel zal aanslaan". Vermakelijk Of het KNMI met z'n regionale berichten ook betrouwbaar der kan voorspellen is een vraag die zich onmiddellijk opdringt. De aankondiging vorig jaar van een weersver wachting over een periode van vijf dagen was destijds een bron van vermaak. Im mers, men zat er op een ter mijn van 48 uur al zo dikwijls naast, dus wat had dan een landelijke voorspelling voor vijf dagen voor zin? Emmink:"Het KNMI zit met ongeveer 80 procent van de landelijke voorspellingen goed. Zonnige perioden zijn het moeilijkst te voorspellen, wind en temperatuur gaan beter. Maar zon is nou juist Motregen Indien het qua betrouwbaar heid niet uitmaakt doemt de vraag op waarom die regiona lisering dan zonodig moet. Emmink: "Het probleem bij de weerberichten via de lan delijke media is datje in kor te tijd veel informatie moet overbrengen. Het weer van vandaag en morgen moet je in 30 seconden samenvatten. Toch kun je geen belangrijke informatie weglaten. Als je over regen praat moet je toch duidelijk maken of het om motregen dan wel harde buien gaat en je zult ook iets over het tijdstip van de regen moeten zeggen. Doe je dat niet. dan laat je de mensen in de steek" "Uit onderzoek is gebleken dat hoe korter het weerbericht is, hoe beter de vermelde gege vens blijven hangen. Daarom laten we opmerkingen over de wind meestal weg, daar bestaat bij de luisteraars rela tief de minste belangstelling voor" "Bij regionalisering kunnen be paalde zaken bondiger wor den geformuleerd. Voor Lim burg kunnen we bijvoor beeld weglaten dat het op de Wadden hard gaat waaien en voor het Waddengebied kun nen we weglaten dat het in Limburg gaat misten. Een voordeel van regionalisering is dus een korter, duidelijker weerbericht". "Een tweede voordeel van re gionale berichten is datje iets gedetailleerder kunt be schrijven wat er in zo'n regio gebeurt. Je kunt zeggen: re gen tot 10 uur, daarna droog. Zoiets kan nooit in een lande lijk weerbericht Een derde voordeel is dat je het weerbe richt per regio sneller kunt bijstellen". "Een regionaal, gedetailleerder weerbericht is voor vrijwel iedereen gunstig. Voor de fietser die een tochtje wil gaan maken, voor de huis vrouw die de was wil ophan gen. voor de landbouwer die wil weten of er nachtvorst is te verwachten, voor de film ploeg die buitenopnamen wil maken, enz.". Recreatie Volgens Emmink wordt het weerbericht via de media voor 90 procent gebruikt voor recreatieve doeleinden. wat de mensen het meest in teresseert en waar ze het KNMI op beoordelen" "Regionaal hebben voorspel lingen over een periode van vijf dagen geen enkele zin. Weerverschillen per regio zijn voor een gedeelte land schappelijk bepaald. Derge lijke verschillen zou je wel in een weerbericht over meer dere dagen kunnen meene men. Maar weersystemen, zo als plotseling opkomende de pressies, maken een regiona le voorspelling voor 12 uur, hooguit 24 uur, zinvol. Op zich zijn de weersystemen wel voorspelbaar maar de fouten ontstaan door ver schillen in tempo en activitei ten van de systemen. Regen die bijvoorbeeld niet 's avonds maar pas de volgende morgen optreedt. Tempover schillen zijn over een periode van 12 uur in een regio nog niet te groot" Desondanks zullen in de toe komst fouten worden ge maakt met regionale berich ten. Het inzicht in het weer is nog altijd zodanig dat er on zekerheden blijven. De ken nis is nog steeds beperkt en de meteorologen worden na tuurlijk niet opeens beter. Als KNMI kunnen we daar om niet beloven dat we met onze regionale berichten ho ger zullen scoren dan met de landelijke berichten" Het oplaten van een weerbal lon

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23