LEIDSCH m DAGBLAD Voorjaarsnota schiet op data mm m Amerika en Nicaragua gelijk om de tafel mo makelaardij bv Explosieve borsten Kabinet mogelijk eind volgende week rond Vliegtuigje stort in Columbia brandend neer: 22 doden ELSALWOR GEEN WBVLZJÏm Vredesmars in Sowjet-Unie Een derde Nederlanders verwacht slechtere tijd Nigeria wil olieprijs niet verder verlagen Zomertijd: klok één uur vooruit Nieuwe president in Bangladesj nf ffabonnement neemt 9) nu MGHJJM MCTUinmerDC_ ZATERDAG 27 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36739 Directeur G Koopman Brneu mie Smg* t *dl -hoofdredacteur R D Paau» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «.JSUES, 32 PAGINA'S Vrede als twistpunt Mag een tv-reportage mensenlevens kosten Werklozen trekken bij werkgevers aan de bel PAGINA 27 MELBOURNE (Reuter) - Ste wardessen van de Australi sche luchtvaartmaatschappij hebben vernomen dat borst vergroting kan leiden tot ex plosies in het bovenlichaam. In het laatste nummer van Arielle, het blad van de Au stralische stewardessen, staat een artikel waarin de Ameri kaanse artsenvereniging waarschuwt dat stewardes sen in de Verenigde Staten, die hun borsten laten vergro ten door middel van silico nen, het risico lopen dat hun borsten op grote hoogte explo deren. "De inplanting van si liconen schijnt het risico te scheppen, dat de borsten zich twee- tot driemaal uitzetten bij plotselinge verandering van hoogte", aldus Arielle. Tot nu toe heeft zich geen borst-ontploffing voorge daan. VILLAVICENCIO (AP) - In Co lumbia is een vliegtuigje op een binnenlandse vlucht neergestort. Volgens de autoriteiten zijn zo wel de vier bemanningsleden als de 18 passagiers omgekomen. De Vicker-Viscount was opgeste gen in Villavincencio, 120 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad Bogota. Normaal duurt de vlucht 40 minuten. Volgens inderhaast gestuurde red dingsploegen zijn er geen overle venden. Ooggetuigen zeiden dat het vliegtuig brandend was neer gestort. DEN HAAG (GPD) - De ministers van de zogenaamde vijf hoek hebben gisteren „enige vorderingen" gemaakt bij het opstellen van de Voorjaarsnota. Premier Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabi net eind volgende week tot besluiten wil komen, „al kan dat tijdstip nog wel met enkele etmalen worden verscho ven". In Amsterdam werd gisteravond een betoging gehouden tegen de situatie in El Salvador. De demonstranten liepen van de Dam naar het Museumplein. De organisatie wil in de toekomst elke vrijdagavond een demonstratie houden. KOPENHAGEN (Reuter) - Een Deense actievoerster voor de vrede heeft gezegd dat de Russi sche autoriteiten toestemmingen hebben gegeven voor een vre desmars in de Sowjet-Unie. On geveer 250 personen zouden aan deze tocht mogen deelnemen en anti-oorlogsbijeenkomsten orga niseren. Volgens Janne Houman, woord voerster van een Noordse vrou wenorganisatie voor vrede, ga ven de autoriteiten in de Sowjet- Unie deze week toestemming voor de mars. Op de spandoeken komt onder meer te staan: "Nee tegen kern wapens in Oost- en West-Europa, nee tegen kernwapens in de we reld en ja tegen ontwapening en vrede". De tocht begint op 12 juli in Stockholm, vanwaar de de monstranten via Finland onge veer 1500 kilometer de Sowjet- Unie intrekken. NEW YORK (UPI) - De Verenigde Staten en Nicaragua zouden overeengekomen zijn de volgen de maand "op hoog niveau" een gesprek te houden in Mexico over hun onderligne geschillen. Dit heeft de Mexicaanse ambas sadeur bij de VN, Porfirio Munoz Ledo, bekendgemaakt in een toespraak voor de veiligheids raad, die sinds donderdag bijeen is voor een debat over de proble men tussen Nicaragua en de VS. Managua heeft Washington er van beschuldigd plannen te ma- Zonnig AMSTERDAM (ANP) - Van de Nederlandse consumenten ver wacht 35 procent dat het hem of haar in de komende twaalf maanden financieel slechter zal gaan. 54 Procent ziet zijn finan ciële omstandigheden in het komende jaar gelijk blijven. Slechts zes procent verwacht een verbetering in zijn financiën. Dit zijn enkele cijfers uit een marktonderzoek van het NIPO dat gisteren op een bijeenkomst over bezuinigingen van consumen ten in Amsterdam is gepresenteerd. Uit het NIPO-onderzoek kwam naar voren, dat men bij een daling van het besteedbare inkomen en hogere prijzen vooral zal bezui nigen op eten en drinken buitenshuis, horloges/bijouterieën/sie raden, grammofoonplaten en vakantiereizen. Het bureau Inter/view onderzocht op welke wijze de Nederlander denkt te bezuinigen. Hiervoor werd een steekproef met 1253 personen van 16 jaar en ouder genomen. Bij bezuinigingen op vakantie gaat een kwart helemaal niet en zou 22 procent dichter bij huis blijven. Veertien procent zoekt een goedkoper verblijf. Op horeca-uitgaven zou worden bezuinigd door helemaal niet meer uit eten te gaan (49 procent) of minder vaak (35 procent). Zeven procent van de ondervraagden zou een goedkoper restau rant opzoeken. Ook de auto is voorwerp van bezuinigingen. Van de ondervraag den liet 41 procent weten minder te gaan rijden. Negentien pro cent gaat proberen zuiniger te rijden en tien procent zou zijn auto verkopen, aldus onderzoek van Inter/view. ken voor een invasie in Nicara gua. In de verklaring van Munoz Ledo staat dat de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Jorge Castaneda, de basis heeft gevon den voor een overeenkomst over uitgebreide besprekingen. Vol gens de VN-ambassadeur zal de ontmoeting in april in Mexico- stad plaatsvinden. De aankondiging door Mexico is "prematuur" en "er is geen over eenstemming over een bijeen komst", aldus het Amerikaanse Ministerie van buitenlandse za ken. Zoals de minister (van bui tenlandse zaken Alexander Haig) heeft gezegd, zullen wij deze kwesties op het geëigende mo ment bilateraal aansnijden, zo werd er aan toegevoegd. Uit Van Agt's opmerkingen kon worden afgeleid dat ook sprake is van toenadering tussen de mi nisters. Zo zijn voorstellen voor bezuinigingen over tafel gegaan die méér dan 2 miljard gulden omvatten, de grens die de PvdA tot nog toe heeft aangehouden. Over enkele van de gedane voor stellen is men het wél eens ge worden. „We hebben vandaag enkele honderden miljoenen gul dens verdiend", zei Van Agt. „als dat elke dag zo doorgaat komen we er wel". Op welke punten die overeenstemming is bereikt, wil de hij overigens niet zeggen. De premier benadrukte dat geen van de ministers, dus ook de PvdA'ers niet, zich heeft gebon den aan het opgestelde lijstje. Er is nog geen overeenstemming over het uiteindelijk te bezuini gen bedrag. „We hebben ons vanmiddag vooral verdiept in de mogelijkheden om maatregelen te vinden die we zouden kunnen turven tot een bedrag dat zo dicht mogelijk ligt bij het gewen ste bedrag". En dat ligt, zo bleek, nog steeds dichter bij de 4,5 miljard die het CDA bezuinigd wil zien, dan bij de 2 miljard van de PvdA. De op gesomde mogelijkheden waren volgens Van Agt dan ook nog niet genoeg. „Het was zeker geen uitputtende opsomming". Loonmaatregelen Volgens Van Agt is niet gesproken over een eventuele machtigings wet, waarbij in alle lonen en in komens wordt ingegrepen. „We zitten nu nog gewoon bezuini gingen in te vullen op de klassie ke wijze". Wel wordt in het kabi net over diverse vormen van loonmaatregelen gesproken. „Die gaan voortdurend over ta fel", aldus Van Agt. De premier zei dat bij de discussies de jaren 1982 en 1983 te zamen worden genomen. Hij herhaalde in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden aanvankelijk hier en daar wat mist, maar daarna mooi droog en zonnig. Aan de kust 11 graden, in het binnen land tot 18 graden. Weinig wind, windkracht 2 of zelfs minder. Ver wachting tot en met woensdag: droog en zonnig, mar iets lagere tem peraturen en kans op een regenbui. 28 maart 1982 Zon op: 6.24 uur, zon onder: 19.08 uur. Maan op: 7.50 uur, maan onder: 20.26 29 maart 1982 Zon op: 6.21 uur, zon onder: 19.11 uur. Maan op: 7.55 uur, maan onder: 20.35 Laat Data uw huis verkopen. Dan bent u straks sneller in de markt voor uw nieuwe huis. breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 ABOE DHABI (ANP) - Er zal een vergadering van de ministers van olie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) bijeen worden geroepen als de internationale oliemaat schappijen niet spoedig ophou den met Nigeria onder druk te zetten om gedaan te krijgen dat het zijn exportprijs van ruwe olie verlaagt De president van de OPEC. minister van olie Mana Said Al-Oteiba, van de Verenig de Arabische Emiraten (VAE), heeft dit gisteren meegedeeld in Aboe Dhabi. Hij zei met andere ministers van olie te hebben beraadslaagd over de Nigeriaanse situatie. Men was het er over eens geworden dat er een eind moet komen aan de druk op Nigeria. "Anders wordt er onmiddellijk een buitengewo ne ministersconferentie uitge schreven". De OPEC heeft het vorige weekeinde een extra ver gadering gewijd aan de prijsda ling op de wereldmarkt als ge volg van het olie-overschot. Be sloten werd een maximum pro- dat hoe concreter en hoger de be zuinigingen voor 1983 worden in gevuld. hoe soepeler het kabinet dit jaar kan zijn. Maar hij wees op de recente tegenvallers, die ei genlijk weer extra bezuinigingen noodzakelijk maken. „Zuiver re kenkundig zou minister Van der Stee zelfs 7,5 miljard aan bezuini gingen kunnen eisen". Van Agt citeerde met duidelijke in stemming minister Van Thijn (binnenlandse zaken), die hem had aangeraden op de persconfe rentie te zeggen „Het bedje is bijna gespreid. Nu de lakens nog en die deel ik (Van Agt) volgende week uit". Dat laatste betekent volgens de premier nog niet dat hij woensdag met een soort eind voorstel zal komen. De premier noemde de kans dat het kabinet uit de problemen over de Voorjaarsnota komt „nog steeds groter dan 50 pro cent". Volgende week woensdag praten de ministers van de vijf hoek (Van Agt, Van der Stee. Den Uyl, Van Thyn en Terlouw) verder. Dat kan niet eerder om dat premier Van Agt maandag en dinsdag in Brussel de vergade ring van de Europese minister raad moet bijwonen. Op de vraag of de uitslag van de Provinciale-Statenverkiezingen van invloed is geweest op de dis cussies in de vijfhoek, zei Van Agt na lang nadenken: „wel in spirerend" zondag DEN HAAG (ANP) - Vannacht gaat in ons land de klok om 02.00 uur één uur vooruit waardoor weer de zomertijd geldt. In de ochtend langer donker en 's avonds langer licht blijft het tot de nacht van zaterdag op zondag 26 september, wanneer de klok weer eén uur teruggaat en de wintertijd ingaat. De meeste landen van de EG gaan vannacht over op de zomertijd. Alleen Groot-Brittannié en Ier land kennen een gedeeltelijk af wekende regeling. In deze lan den begint de zomertijd welis waar op 28 maart maar eindigt pas zondag 24 oktober. Joegoslavië doet het helemaal zon der zomertijd. In dit land geldt het hele jaar de Midden-Europe- se tijd. Albanië doet wel mee maar begint pas op 1 april en gaat door tot 1 oktober. Bulgarije gaat op 4 april over en eindigt ge lijk met de meeste EG-landen op 26 september, evenals Roeme nië. Het westelijk deel van de Sowjet-Unie kent zomertijd van 1 april tot 1 oktober. NIEUW DELHI (ReuteriDPA) - De militaire leider in Bangladesj, die woensdag bij een staatsgreep aan de macht kwam, generaal Hoessein Mohammed Ershad, heeft gisteren een nieuwe presi dent genoemd. Het is de 68-jarige opperrechter van het hoogge rechtshof, Abdulfazal Choudury, die vandaag zal worden beedigd. Dit heeft het Indiase persbureau Uni. dat de Bengaalse radio aan haalde. bekendgemaakt. Het militaire bewind meldde giste ren de arrestatie van vier ex-mi nisters. Eerder op de dag werd meegedeeld dat meer dan 200 personen zijn gearresteerd op beschuldiging van corruptie en machtsmis bruik. De zwaarste straf voor cor ruptie is de doodstraf. Sinds woensdag heeft het leger in Bangladesj de macht in handen Bij een geslaagde staatsgreep zette een groep officieren onder aanvoering van generaal Ershad president Sattar en diens rege ring af. De staat van beleg werd afgekondigd en het parlement ontbonden. (Zie ook pagina 9). duktie van achttien miljoen va ten per dag in te stellen maar de prijzen te handhaven. Als Nigeria gedwongen wordt zijn prijs te verlagen komt de hele prijsstructuur van de OPEC op losse schroeven te staan, zo me nen deskundigen De officiële basisprijs voor olie van stan daardkwaliteit uit de OPEC, de lichte olie uit Saoedi-Arabiè, be draagt 34 dollar per vat van 159 liter. Nigeria vraagt in verband met de betere kwaliteit van zijn olie 35.50 dollar. Het heeft al an derhalve dollar van zijn prijs af gedaan omdat het bang was zijn klanten te verliezen. In kringen van de olie-industrie in het Westen is vernomen dat Ni caragua pas op een opleving van de vraag mag rekenen als het zijn prijs laat zakken tot 32 dollar. Dat is ook de prys van de in kwa liteit vergelijkbare olie uit de Britse sector van de Noordzee. De OPEC heeft Engeland ge vraagd die prys een paar dollar te verhogen maar de Britse rege ring heeft dat geweigerd. TUN krijgt u p* Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.pi bon ingevuldin een open enveloppe tonder posttegel opsturen neer LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH Cl DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1