Door het slijk om bekend te worden De schoonheidsspecialiste begrijpt er niets meer van Rage van moddergevechten waait over naar ons land Examen in diskrediet gebracht ZATERDAG 27 MAART 1982 Extra PAOINA 19 Francy flinks) en Patricia bij de aanvang van het gevecht: "Jezelf helemaal geven Beroemd Hij haalt twintigjarige Natalie de woorden uit de mond. Zij doet mee aan de competitie modderbadvechten omdat ze beroemd wil worden. „Ik wil dolgraag actrice worden en ik hoop me met deze modderge vechten in de kijker te spe len. Je weet maar nooit. Per slot van rekening zijn de gro te sterren van nu in hun be gintijd ook door de modder gehaald." Door Sjak Jansen Om die laatste opmerking moet ze zelf nogal lachen. Ze zegt dat het vechten in de modder „ontzettend vermoeiend is. Je ledematen worden heel zwaar. En je hoofd nog zwaarder, want die blubber gaat natuurlijk in je haar zit ten." Tijdens het rollebollen is het volgens haar van belang de mond stijf dicht te houden. „Ik moet er niet aan denken dat je wat van die modder binnenkrijgt. Dat smaakt wel zo afgrijselijk." Bijster ongezond is dat volgens Jan Willem ovengens niet. „Het is oerdegelijke modder, gemaakt van zuivere Lim burgse klei", zegt hij. „Maar", zegt Patricia, „het kost je de grootste moeite om het van je lijf te wassen." Natalie, serieus: „Na afloop van een gevecht sta je zeker een uur onder douche. En zelfs dan zit die blubber de volgen de dag nog in je oren. Maar ach. er zijn mensen die hele sommen geld op tafel leggen om m een Roemeens kuu roord hetzelfde te doen." Wat heb je nodig om in het modderbad enigszins carriè re te kunnen maken? Patricia hoeft daar niet lang over na te denken. „In de eerste plaats moet je er goed uitzien: het oog wil immers ook wat. Slappe slungels en mensen met overal vetbubbels kun nen het wel schudden. Ver der is een beetje kennis van judo nooit weg. Dat merk ik zelf. Trainen? Nou ja, ik til wel eens een haltertje op. En voor de rest stoei ik wat met mijn broer. Maar een beetje uithoudingsvermogen moet je wel hebben, want heus: na zo'n gevecht van vijf rondes ben je de uitputting nabij." Benenwerk Volgens Natalie komt het in het modderbad vooral aan op armkracht en het benenwerk. Voorts kan een slimme tac tiek allesbepalend zijn voor een overwinning: „Je tegen stander afleiden en dan plotsklaps aanvallen is een truc die nogal eens effect wil sorteren", zegt ze. Van gemene trucjes, zo verze kert ze. is in het modderbad evenwel geen sprake. Van technisch knock-out of off-si de derhalve evenmin. Wel kent de spoft een regel die luidt dat je niet met lange na gels in het modderbad aan de gang gaat. Die regel is echter nog ongeschreven en van daar dat de nagels voor het gevecht niet nauwgezet wor den gecontroleerd. Dat dus in tegenstelling tot de voetbal sport, waar de noppen van het schoeisel wel voor de wedstrijd worden gènspec- teerd. Intussen is het treffen tussen Patricia en Francy z'n einde genaderd. Patricia hgt nog steeds onderop. Haar tong hangt op haar schoenen. Ze kan niet meer. In een soort van wanhoopspoging klemt ze haar benen om de dijen van haar belaagster teneinde daaruit de kracht te putten die haar uit de onderliggende positie moet bevrijden. Het is tevergeefs, want daar gaat de gong al. Scheidsrechter Hans trekt de dames overeind, gaat tussen hen in staan, pakt ze bij de hand en steekt die van Francy omhoog. Afgepeigerd begeeft Patricia zich naar de douche, maar Francy blijft nog even in de ring. Speaker Jan Willem vraagt of er iemand uit het publiek het tegen Francy durft op te nemen. Ene Hü- bert uit Tilburg, het type van de ruwe bolster met de blan ke pit, wil wel en ontdoet zich spontaan van zijn kleren Be paald volslank is hij niet Qua gewicht is hü zeker de meer dere van Francy, die slechts 59 kilo weegt Zonder veel krachtsinspanning tilt hij haar dan ook op. Vanaf dat moment krijgt het schouw spel iets onsmakelijks. De verslaggever besluit dan ook maar huiswaarts te keren. En fotograaf Roland de Bruin spoedt zich naar de stomerij. Die woensdagavond staat er in de Amsterdamse Flora-discotheek een boksring opgesteld. Ervoor is een hele mensenmenigte samengedromd. Zeven fotografen schieten het ene filmpje na het andere vol. Op een hoge stellage volgen twee televisiecamera's het gebeuren. Wat mag daar dan wel aan de hand zijn? Cassius Clay die Mohammed Ali op z'n gezicht slaat? Niets daarvan. Het schouwspel is zo mogelijk nóg spektacu- lairder: twee meisjes, gehuld in laag uitgesneden badpak, rollebollen in de modder. En ernaast staat een heuse scheidsrechter. Hier wordt gestreden om het Europees kampioenschap modderbad- vechten. Glibberig Netjes hadden de meisjes, Pa tricia en Francy, elkaar een hand gegeven. En daarop be gon het gestoei. Francy maakte één snelle beweging en een seconde later lag zo wel zij als haar tegenstand ster horizontaal. Te soppen in de modder. Zo goed en zo kwaad als waarneembaar was hield Francy's beweging het midden tussen een schouderworp en een ordi naire heupzwaai. Het kon ook een soutémi (offerworp) wezen, maar het resultaat was in elk geval hetzelfde. Patricia lag languit en boven op haar lag Francy, druk doende haar rivaal in de houdgreep te leggen. Zo rein als hun ranke lichamen vijf minuten geleden nog wa ren, zo besmeurd waren ze nu al. En de speaker maar roe pen: „De meisjes hebben nu een prachtig bruin teintje. Alsof ze net uit de zonnebank vandaan komen." Inmiddels bevinden de meisjes zich in het heetst van de strijd. Terwijl de fotografen als razenden fotograferen, vliegen de modderspetters hun om de horen. In principe duurt elk moddergevecht vijf ronden van drie minuten. Daarbij gaat het erom de te genstander tien tellen met de rug op de vloer te drukken. Gemakkelijk is dat niet. De blubber maakt alles zo glib berig, dat de meisjes amper houvast hebben. Het blijkt dan ook een hele toer om vanuit een liggende positie weer recht overeind te ko men. Nog maar amper zijn de meisjes opgekrabbeld of ze glijden alweer onderuit. „Na zo'n gevecht zit je dan ook onder de blauwe plekken", zegt Patricia. „En niet alleen dat hoor. Je haalt ook je be nen open aan die fijne korrel tjes die in de modder zitten. Maar dat merk je allemaal pas later. Tijdens het gevecht voel je dat niet." Koffie Ze is twintig. In het dagelijks leven serveert ze koffie op een bank. Ondanks het ge vaar voor blessures zegt ze het moddervechten „fantas tisch" en „een heerlijke klie derboel" te vinden. „Al die belangstelling geeft me een kick", bekent ze. „En het is iets totaal nieuws hè?" Het modderbadvechten is naar Amsterdam komen over waaien vanuit Amerika. „Daar is het vreselijk popu lair", weet Patricia. „Daar be talen de mensen ook gauw twee- tot driehonderd gulden voor een toegangskaartje. Terwijl de entreeprijs hier maar een tientje is. In Ameri ka gaat het modderbadvech ten ook veel fanatieker toe. Daar verkopen ze je gerust een muilpeer. Daar schromen de meisjes ook niet om elkaar flink letsel toe te brengen: er staat daar immers veel meer op het spel." Wordt het modderbadvechten ook wel als de nieuwe deca dentie beschouwd, speaker Jan-Willem noemt het „een rage". „Sinds kort geleden de film Stripes in de Nederland se bioscopen is gaan draaien, is het met het modderbad vechten hard gegaan", zegt hij. „Mensen komen uit alle delen van het land naar hier om het spektakel te zien. En niet zelden raken ze er zo van in de ban, dat ze zelf in de ring willen. Dat kan. Onze meisjes dagen het publiek ook uit. Alleen valt er voor de toeschouwers, in tegenstel ling tot onze meisjes, niets mee te verdienen." Patricia zegt het modderbad vechten niet louter voor de verdiensten te doen. „Ik vind het leuk om op deze manier aan sport te doen. In dat modderbad kun je jezelf hele maal geven". En speaker Jan Willem roept: „Je moet toch wèt verzinnen om beroemd te worden. Voor sommigen begint de bekendheid in Pri vé, voor anderen in het mod derbad." Ook het wereldje van de schoonheidsverzorging kent sinds kort zijn eigen rel. Een rel die door de meeste betrokkenen nog onder een dikke laag smeersel wordt verborgen. Een enkele schoonheidsspecialiste in spé kropt de boze vermoedens over de capaciteiten van de examencommissie in de branche, de STIVAS, niet langer op en doet melding van schrikbarende aantallen gezakten. Het gaat hierbij om getallen in de orde van grootte van zestig zeventig procent. De Vereniging Vakopleiding Schoonheidsspecialistes, de VAKOS, heeft haar leden alvast maar opgeroepen de vele gezakte cursisten kortingen te geven op les- en examengeld. Een rel(letje) waarvan de afloop nog lang niet in zicht Schoonheidsspecialiste, dat is nou eens een aardig beroep voor een meisje, zouden be zorgde vaders vroeger heb ben gezegd van het vak. Zo'n papiertje geldt per slot van rekening je hele leven. Ook aan huis gebonden vrouwen hebben er wat aan. Desnoods kunnen ze aan de slag in een omgebouwd rommelkamer- tje. Leuke bijverdienste, en bijna altijd tot tevredenheid van de clientèle. Weinig buitenstaanders zullen erbij stilstaan dat ook een schoonheidsspecialiste twee jaar moet leren voordat ze zich met haar rommeltjes en potjes kan vestigen. Ze dient het officieel erkende B-diplo ma in haar la te hebben lig gen. En juist de waarde van dat diploma is nu in diskre diet gebracht. Het aantal ge- zakten bij de STIVAS loopt schrikbarend op. Cijfers van verschillende scholen spre ken over een percentage van zestig tot negentig procent. Bij een bekende school in Amsterdam bijvoorbeeld, het Ria de Korte instituut, be droeg het percentage gezak ten tijdens het laatste exa men zeventig procent. De di recteur van deze school heeft zijn leerlingen inmiddels via een brief laten weten de gang van zaken óók onbegrijpelijk te vinden. De school kondig de aan het lesgeld voor de he rexamens niet in rekening te brengen. Een actie waarop werd inge haakt door de Vereniging Vakopleiding Schoonheids specialistes. die de scholen per brief de suggestie deed het voorbeeld van Ria de Korte te volgen. De schoonheidsspecialiste: problemen onder het smeersel Gezakten Moeten al die gezakten eerst maar hun lesjes beter gaan le ren voordat ze gaan klagen? Het kan zijn. Toch worden de geruchten dat niet de toe komstige schoonheidsspecia listes. maar juist de examen commissie blaam treft steeds sterker. De beoordelingsca- paciteiten van de STIVAS als enige erkende examencom missie, die onder auspiciën van het ministerie van econo mische zaken werkt, worden aan de kaak gesteld. Vooral ook omdat niet één, maai de meeste scholen kampen met een bedroevend aantal gezak ten. De STIVAS wordt, in grote lij nen, arrogantie en noncha lance verweten. De leden van de examencommissie zouden de kandidates onnodig irrite ren en zenuwachtig maken. Bovendien zou er nogal het nodige mankeren aan de beoordelingsmethodes van de commissieleden en zelfs aan de apparatuur ter plekke. Tientallen brieven met klach ten zijn inmiddels naar het ministerie van economische zaken gestuurd. Het ministe rie heeft de zaak nog in be handeling Één van de briefschrijfsters, Mariska Wisselink, zakte tot verbazing van het opleidings instituut en haarzelf in de cember voor het examen. Ze vroeg de STIVAS per brief naar de reden van het met- slagen. Na enkele 'aanma- ningsbriefjes' kreeg ze ant woord. Cru fout had gedaan. Maar het gekke was dat andere leerlin gen op mijn school een brief je met ongeveer dezelfde in houd kregen. En er stonden allemaal niet ter zake doende argumenten in. Dat we ge spannen waren geweest bij voorbeeld. Het is toch nor maal dat je tijdens je examen nerveus bent? Bovendien: het gaat om het resultaat, niet om de houding", aldus Maris ka Wisselink. Volgens de Amstelveense stond in de brief die zij van de STIVAS kreeg dat ze "stroef en oppervlakkig" had gemasseerd. "En vele andere kandidaten met mij. Stroef en oppervlakkig. Nou vraag ik je". Mariska denkt vol bitterheid te rug aan de samenstelling van de examencommissie. "Er za ten een paar oude dametjes by die ooit, misschien wel 25 jaar geleden, zo'n cursus had den gedaan. En een inspec teur van het ministerie van economische zaken, een klerk of zo. Maar of het des kundigen waren'' Ik heb er mijn twyfels over. En ik wil gewoon zekerheid dat ik door de juiste mensen ben beoor deeld Mensen die kunnen bepalen of je het kiint. Je geeft er toch niet voor niets zoveel tyd. moeite, geld en aandacht aan?" Model Slechts twee van de dertig kan didaten van haar school wis: ten het begeerde papiertje te bemachtigen. "En dat waren er nou juist twee die fout na fout maakten Ik weet het. want ik fungeerde toen als model en ik zag dat ze de erg ste fouten maken. Tegen de bloedstroom in masseren en zo. Nee, ik heb niets gezegd Ik was veel te bang dat ik niet meer aan het examen zou mogen deelnemen". Een andere gezakte kandidate, Ingrid Superman, heeft een soortgelyk relaas als dat van Mariska te vertellen. "Altyd heb ik de lessen bygewoond Op een gegeven moment kent de schootje capaciteiten en weet je voor jezelf dat je goed genoeg bent om het ex amen te halen. En waarom ik gezakt ben, ik weet het met Ik denk dat de verwarrende woordkeus by het schriftelijk examen me de das heeft om gedaan. Ik wilde weten wat ik fout heb gedaan, ik wilde de opgaven en antwoorden dus terug hebben, maar ik heb ondanks aandringen nooit meer wat van de STI VAS gehoord" In mei gaat ze weer op, het exa mengeld (120 gulden) is al ge stort "Ik heb tegen de klip pen op geleerd, boeken on ders te boven en achterstevo- Antwoord Of het ministerie de zaak gron dig gaat onderzoeken is nog niet bekend De ambtenaren zyn nog druk doende met het inventariseren van dc klach ten. Vooralsnog wil de STI VAS zelf er liever niet teveel over kwyt. De secretaris van de stichting, de Lisscse me vrouw Pluimert "We willen de zaak echt niet de doofpot in helpen, maar we zyn van uit een bepaalde hoek aange vallen en dié hoek krygt ant woord. We hebben geen zin om de hele toestand nog ver der op te blazen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19