'Ik ken de man met de hamer óók" Zaaltoernooi stap naar volwassenheid Ik heb een bedrag ineens nodig... Rabobank C spo" )- Hans van Breukelen vindt vorm terug: voor Utrecht, en voor zichzelf Om officieus Europees kampioenschap Programma EK zaalvoetbal Zoetemelk in Leidse profronde ZATERDAG 27 MAART 1982 PAGINA 15 ZEIST (GPD) - Een schorsing van twee wed strijden vormt het sluitstuk van een uiterst turbulente periode die Hans van Breukelen achter zich weet. De doelman van FC Utrecht stortte zich met ziel en zaligheid op de red dingsactie van zijn club, maar ondervond een terugslag op het veld. Vooral het feit dat via enkele journalisten zijn goede bedoelingen in twijfel werden getrokken heeft hij zich sterk aangetrokken. Hans overwoog zelfs abrupt te stoppen met voetbal maar kwam op dit besluit terug. De FC'er verbreekt het stilzwijgen rond zijn persoon. Dat de welbespraakte onderwijzer vaak mid delpunt was, had hij aan zichzelf te danken. Toen hij een handvol jaren terug doordrong tot het elitekorps van de vaderlandse voetbal lerij, heeft hij getracht zijn collega's te overtui gen van de noodzaak de voetbalmaatschappij .ADVERTENTIE Laten wij daar eens rustig voor gaan zitten,zeiden wij bi) ons op de bank. Samen maken we dan een plan waar u zich in kunt vinden... Een goed advies is het halve werk, nietwaar? kritischer te benaderen. Hij sprong als af gevaardigde van de spelersvakbond (WCS) herhaaldelijk in de bres, greep tijdens verga deringen naar de microfoon, maar voelde al ;snel aan dat één kapmes niet voldoende was door te dringen tot het hart van de jungle. Hij gaf de strijd min of meer op. Richtte zich volle dig op de ontplooiing van FC Utrecht en daar mee van zichzelf en bereikte er een plaats mee in het doel van het Nederlands elftal. Oók goed om geld te lenen Die ommezwaai is hem kwalijk ge nomen, maar Van Breukelen voelde haarfijn aan dat hij zijn doel onmogelijk kon bereiken via bierkaai-gevechten. Toen FC Utrecht in het ravijn dreigde te storten, stapte hij uit de schaduw en wierp hij zich op als de onbe twiste leider van de reddingsope raties. Enerzijds groeide het res pect, anderzijds werd hij zo naar de keel gesprongen en bestookt met verwijten dat hij zich uitslui tend bezorgd maakte om zijn ei gen hachie. Het sneed hem door de ziel. En bijtend: „Als ik lijd zaam had toegekeken, hadden ze me ook aangepakt. Er zal, hoe dan ook, negatief over mij en mijn bedoelingen worden ge schreven. Je mag in Nederland niet zeggen dat je actie voeren onbewust doet. Dat je het aan je club, de trainers, de collega's en supporters verplicht bent. Zij hebben mij altijd gesteund, maar als ik wat terug doe, omdat ik voel dat ik dat moet doen, dan hangt de pers je op. Dan doe je het voor jezelf'. Er is ontegenzeggelijk een parallel te trekken tussen Van Breuke lens buitenclubse activiteiten en zijn aanwijsbare vormverlies. Hij is de laatste die dat ontkent. „Han Berger heeft niet voor niets tegen me gezegd: Breuk, denk je ook aan het voetbal. Hij wist dondersgoed dat ik te veel deed buiten trainen en spelen. Hij voelde aan dat mijn vorm eron der zou lijden. Wij begrepen dat ook wel, maar als je je eenmaal in zo'n reddingsoperatie stort, komt het van alle kanten op je af. Dat is niet tegen te houden. Dat wil je ook niet, als je het enthou siasme om je heen ziet" Vrienden „Begrijp je waarom ik me zo uit sloof voor die club? We hebben een groep waarmee we al jaren werken. Daaruit groeit een be paalde saamhorigheid, zonder datje ook privé bij elkaar over de Van Breukelen op de bres voor FC Utrecht. "Wij zijn je lol in de steek?". elkaar toegegroeid. Zo'n ploeg laat je toch niet voor vloer komt. Hoewel je dagelijks met elkaar optrekt, kan je niet zeggen dat je teamgenoten ook je vrienden zijn. Maak, als je buiten het veld samen hard hebt ge knokt voor het voortbestaan, ga je je medespelers ook op andere manieren zien, beoordelen en waarderen. Nu nodig je jongens thuis uit of wordt gevraagd, waar je anders niet thuis over de vloer gekomen zou zijn. We zijn duide lijk naar elkaar toegegroeid. Dat heeft zijn weerslag in het veld. Zo'n ploeg laat je toch niet voor je lol in de steek". „Kijk, dat begrijpen velen niet. Die verwijten mij dat ik me rot heb gelopen om een grammofoon plaatje te maken, om kwartetten te verkopen, om handtekeningen te verzamelen. Dat ik daarbij vaak in de pers kwam, heeft óók mijzelf gestoken. Han Berger, Leo van Veen en ik vormden zo'n beetje het actiecomité, maar ik verzeker je dat alle spelers zich hebben uitgesloofd. kwamen echter minder in de pic ture. Alleen ik zou het gedaan hebben om er zelf beter van te worden". Ritme In de stille periode zette de ambi tieuze doelman de zaken eens op een rijtje. Hij nam zijn rust, liet de telefoon ratelen of poeierde legio verzoeken tot openen van winkels en het geven van inter views af. Toen ook kwam hij weer toe aan het herstel van zijn ritme, en werd het hoogst onge bruikelijk dat je 's nachts tegen enen nog werd gebeld door de FC Utrecht-doelman om te mel den dat er weer een actie zat aan te komen. Hij stapte bewust uit de mallemolen, op zoek naar zichzelf en de voor zijn club noodzakelijk vorm. Het dagelijkse patroon leverde niet direct succes op. De bekentenis luidt: „Ik deed in het veld de meest gekke dingen. Ik holde het doel uit als ik moest blijven staan en andersom. Ik analyseerde de fouten, Berger wees me er ook op, maar ik wilde zo graag terug naar het oude, vertrouwde ni veau. Ik onderkende dat ik min der presteerde. Dat heeft ons een punt gekost tegen NAC; tegen PSV en de Eagles voelde ik me niet in normale doen. De concen tratie was er niet. Ik was nog te veel bezig met andere zaken. Dat kan niet als je prof wilt zijn. Het is abnormaal als je vermoeid naar een wedstrijd toe gaat. Langzaam kom je er overh- n Kan je de roes waarin je vijf a zes weken hebt geleefd afleggen. In die tijd denk je dat het niet op kan. Dat alleen wielrenners de man met de hamer tegenkomen. Nou, vergeet het maar. Ik ken hem. Ook mij heeft hij een forse tik uitgedeeld, maar in het duel met Roda voelde ik me weer sterk. Toen wist ik op de goede weg te zijn". LEIDERDORP - Echt met de vuist op tafel slaan mo gen de zaalvoetballers nog niet. Hoe populair ook, de indoorsport is mede door het ontbreken van unifor me spelregels de kinder schoenen amper ont groeid. Maar met de orga nisatie van het officieus Europees zaalvoetbal kampioenschap in de Leidse Groenoordhallen (vrijdag 2 en zaterdag 3 april) pogen de leden van de algemene commissie zaalvoetbal van de KNVB hun troetelkind een vol- wassener aanzien te ge ven. "Wij hopen dat dit ge beuren andere landen er toe zal aanzetten in de toe komst deel te nemen", hoopt commissie-voorzit ter Tom van der Hulst met het oog op de komende ja ren vurig op uitbreiding van het deelnemersveld, dat wordt gevormd door de teams van Nederland, België, Spanje en Italië. der Hulst - troetelkind - Maar als geen ander weet Van der Hulst dat de zaalvoetballerij nog lang niet uit de groei is. Er zal op het internationale vlak nog heel wat moeten worden afgepraat, wil hij zijn ideaal ooit verwezen lijkt zien. In diverse landen wordt maar een beetje voor zijn mallemoers kont weggebald; wat hier als volstrekt normaal wordt aanvaard, wijzen ze elders af. Van der Hulst: "Ongeveer vijf jaar geleden zijn wij begonnen met interlands. In Genk tegen onze Belgische vrienden. Maar de contacten met andere bonden verliepen in de eerste periode erg stroef. In Finland bij voorbeeld werd het zaalvoetbal gezien als een alternatief voor het ijshoc key, dat te kampen had met een schrikbarende terugloop van het aantal toeschouwers. Dus werd daar een kunstgrasmat op de ijs vloer gelegd, lieten ze zeven te gen zeven spelen en mocht de boarding worden gebruikt. In Rusland speelden ze weer in- doorvoetbal op gras, met andere spelregels ook, kortom van enige uniformiteit was nauwelijks sprake. De UEFA wilde ook niks met de indoorvoetballerij te ma ken hebben. Pas nadat op een bijeenkomst in Luxemburg was gebleken dat er in de meeste aan gesloten landen in de zaal werd gespeeld, gingen de heren om. Er werd een zaalvoetbalcommissie gevormd". Spelregels De commissie moest zich voor eerst buigen over het ontwerp van gemeenschappelijke spelre- i het Europees zaalvoetbalkampioen- Dameswedstrijd tussen twee selectieteams. Spanje-Italiè. Nederland-België. LEIDEN - Het draaiboek schap ziet er als volgt uit: vrijdag 2 april: 19.00 uur-19.45 u 20.00 uur-21.00 u 21.30 uur-22.30 u zaterdag 3 april 19.45 uur-20.45 uur: Strijd om derde plaats. 21.30-22.30 uur: Finale. De afdeling Leiden van de KNVB organiseert op zaterdag 3 april (aanvang 10.00 uur) een jeugdtoernooi (spelers van 12 Urn 14 jaar). De strijd om de derde plaats begint om 18.45 uur; de finale om 20.45 uur. gels. In dat kader werden Van der Hulst en zijn Belgische colle ga Scheepers als experts aange zocht om de hoofdlijnen uit te zetten. "Zonder strubbelingen is dat niet gegaan", erkent Van der Hulst. "Iedereen hield zich in eerste instantie aan zijn eigen reglementen vast, nu zit het er in dat ons voorstel, afgestemd op de Nederlands/Belgische spelre gels, voor 95 procent door de UE FA wordt overgenomen". De UEFA heeft evenwel nog niet definitief 'ja' tegen de voorstel len van Van der Hulst en Schee pers gezegd, eerst zal er nog met de diverse bonden vergaderd moeten worden. Zodat het offi cieus Europees kampioenschap in Leiden 'op zijn Nederlands' wordt afgewerkt. De teams van Spanje en Italië zullen zich daar om enigszins gehandicapt weten. Want in Spanje gelden andere re gels en de Italianen zijn gewend de wedstrijden te spelen op twee aan elkaar 'geplakte' tennisvel den. Ook daar trouwens plegen de scheidsrechters voor andere zaken te fluiten dan hun Neder landse en Belgische collega's. Om alvast aan de omstandighe den in de Groenoordhallen te wennen, zullen de Spanjaarden aan de vooravond van het toer nooi in Lisse getuige zijn van een demonstratiewedstrijd tussen twee Leidse selectieteams. "Bo vendien hebben wij de Italianen en Spanjaarden alvast een verta ling toegestuurd van de Neder landse spelregels", laat Van der Hulst weten. "Toch zullen die lui problemen krijgen", vermoedt de Neder landse bondscoach Bert van Lin- gen. "In Italië mogen ze tacke- Jen, de beuk gaat er in dat land in, nu is dat niet toegestaan". Hij dicht zijn spelersgroep mede daarom een goede kans op een eerste plaats toe. "Al is het niet te doen om alle zaalvoetbalclubs af te lopen, ik weet zeker dat ik de besten heb geselecteerd. Ik heb nu jongens die voor het zaalvoet bal hebben gekozen en als een heid kunnen vechten". Van Lingen zegt een nieuwtje te hebben uitgedacht. In de oefen wedstrijden heeft hij Anton van Binsbergen als meevoetballende LEIDEN - Zaalvoetbalcoach Bert van Lingen heeft met het oog op het officieus Europees kam pioenschap, dat op 2 en 3 april in Leiden wordt gehouden, de volgende spelers geselecteerd: Johan van der Hoek (Ceverbo), Arie Riedijk (Ceverbo), Henk ten Kley (CJV-ers), Anton van Binsbergen (Fransen), Vic Her mans (de Haantjes), Leen Kiers (de Haantjes), Gilbert Heygele (Kimbria), André van der Ley (Longa'30), Henny Bastiaans (Nautica) en René Kromdijk (Klomp). doelman, vliegende kiep dus, la ten acteren en bovendien stelt de man uit Driebergen zich voor de tegenstanders een bloksysteem voor te schotelen. "Ik denk dat we qua voetbal in Leiden goed weg zullen komen", houdt hij zijn gehoor nog eens zelfverze kerd voor. Hele andere taal valt in het Belgi sche kamp te beluisteren. Uit de mond van Miel van Oerle, de trai ner, die slechts zekerheid heeft over de aanwezigheid van een zestal spelers. Mare Debruyn kan geen vrij van zijn baas krijgen en ik kan nooit beschikken over het sterkst denkbare team". En hoe kan het anders, de taalstrijd komt dan weer om de hoek kij ken. "Bij ons spelen de Walen en Vlamingen in afzonderlijke com petities. Het enige dat ze bindt is een overkoepelend orgaan, maar de Francophonen weigeren voor België uit te komen". Begroting Van Oerle heeft met zijn proble men leren leven Mét de organi satie kijkt de coach van Vlaamse huize uit naar een "aantrekkelijk toernooi", bezocht door vele toe- Bert van Lingen - bloksysteem schouwers. Daar ziet het voorals nog niet naar uit. De voorver koop, geeft de Leidse afdelings voorzitter Ad Dusée prijs, loopt 'op zijn Leids', er zijn 200 kaarten verkocht. "Maar ik verwacht ze ker 3000 mensen en hoop op 12000 kijkers, dat is over twee da gen bekeken het maximum". "Mocht het onverhoopt tegenzit ten, dan komen we aan dit EK geen cent tekort", haakt Han van der Zeeuw, adjunct-secretaris amateurvoetbal van de KNVB in. "Het toernooi kost 100.000 gulden, bij het opstellen van de begroting is voorbijgegaan aan het publiek, al zien we dat na tuurlijk graag komen. Maar we hebben een samenwerkingsver band met de NCRV, er komen beelden van het toernooi op het scherm, dat heeft sponsors ge lokt. De gemeente Leiden heeft dan wel geweigerd ons subsidie te verlenen, maar vermoedelijk kunnen wij van de provincie wel wat verwachten. De KNVB staat trouwens garant voor een even tueel tekort. Maar los van die gel delijke zaken vinden wy een goedgevulde Groenoordhal ei genlijk nóg belangrijker. Er moet bij zaalvoetbal nu eenmaal spra ke zijn van sfeer, van een goede ambiance". Maar zijn de heren van de toernooi- leiding dan niet bevreesd dat het Leidse publiek het EK-zaalvoet- bal zal mijden, nu bondscoach Bert van Lingen geen regionale favorieten heeft gekozen? "Ach", meent afdelingsvoorzitter Ad Dusée, "in de personen van Rijs- dam en Van der Raadt lopen er op het toernooi twee Leidse scheidsrechters rond en daar komt het publiek uit deze omge ving ook op af'.. GERARD VAN PUITEN LEIDEN - De ronde van Leiden voor amateurs zal voor het inter nationaal samengestelde peloton het startsein vormen van de jaar lijkse avondzesdaagse. Op 10 mei zal men de eerste rondjes draaien rond de sportvelden aan de Bos- huizerkade, althans dat is de be doeling van sportorganisator Joop Riethoven. Hij organiseert de Leidse ronde in samenwer king met wielervereniging Swift en de winkeliersvereniging Wil lem Klooslaan. Na Leiden wordt er nog vier avonden in Den Haag gekoerst. De finale volgt in Sche- veningen. De beste Nederlandse amateurs zullen aan de start ver schijnen. Ruim een maand later, op 14 juni, wordt de profronde van Leiden gehouden. Joop Zoetemelk heeft reeds toegezegd naar de Sleutel stad te zullen komen aldus Riet hoven. Opbrengsten komen ten goede aan het geestelijk gehandi capte kind. Getracht wordt in de Breestraat te starten. Blijkt dat geen haalbare kaart, dan wordt het parcours andermaal in Lei- den-zuidwest afgebakend. FAMILIEBERICHTEN 'Mi/n genade is u genoeg Heden nam de Here tot Zich de heer CORNELIS KUIKEN weduwnaar van C. VAN WEEREN in de ouderdom van 82 jaar De overledene is opgebaard in de rouwkamer ■'Een voud". van Ingen Schenau. Hogewoerd 84 Bezoek aan de rouwkamer maandagavond a t. van 7.00 tot 7.30 uur De begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraaf plaats "Rhijnhof' te Leiden op dinsdag 30 maart 1982. Aankomst aula 15 00 uur Ook na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats Heden is na een kortstondige ziekte toch nog onver wacht van ons heengegaan onze heve vader, schoonva der en opa NICOLAAS JONGBLOED op de leetojd van 75 jaar Leiden: N JONGBLOED A. JONGBLOED-COLPA Leiderdorp JONGBLOED W JONGBLOED-VAN POELGEEST Leiden: M VAN VOORTHUYZEN- JONGBLOED P VAN VOORTHUYZEN Kleinkinderen Volstrekt geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het "Bethlehem" ziekenhuis te Den Haag, alwaar gelegen heid tot bezoek van 3 uur tot 4 uur n.m. De crematie zal plaatsvinden maandag 29 maart om streeks 12 45 uur in het crematorium Nieuw Eykenduy- nen". ingang Kamperloebestraat

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15