5 DT Hans Ree: de meest constante Belangrijk duel voor hockeyers van Leiden Deur naar C-groep nu wijd open voor ijshockeyteam Amsterdammer na elf jaar weer nationaal schaakkampioen LUGDUNUM PAPENDRECHT ZATERDAG 27 MAART 1982 KLAGENFURT (ANP) - De vraag zal altijd blijven hangen of Gus- tav Bubnik gisteravond tijdens de wedstrijd van Nederland te gen Noorwegen een black-out heeft gehad. Op vele plaatsen wijzigde hij plotseling de succes volle formatie, waarmee hij te gen Oostenrijk en Zwitserland had gewonnen en in een briljant gevecht met slechts 1-3 had ver loren van de latere toernooiwin- naar Oost-Duitsland. Hij verscheen weer op het ijs met gewijzigde lijnen en liet opnieuw Johan Toren, die op alle manie ren had gefaald, opdraven. Ook Klooster, nog steeds gebles seerd, werd na enkele minuten opgeroepen, toen Bill Wensink, één van de betere spelers in dit toernooi, een foutje maakte. Het leidde tot de 6-4 nederlaag van Oranje. Dat de kans op "ontsnappen" nu niet meer in eigen hand heeft. De deur naar de "ijshockeykelder", zoals de C-groep wordt ge noemd, staat erg wijd open. Door onbegrijpelijke beslissingen van een coach, die blijkbaar te veel wordt beïnvloed en niet de kracht van beslissen heeft, die hem werd toegedacht. Bubnik startte opnieuw met Berte- ling tussen Van Wieren en De Bruyn en als defensieblok Bur gers en Schaeffer. Het betekende dat Berteling in de tweede lijn had moeten plaats maken voor Collard, omdat deze meende als center meer tot zijn recht te ko men. Dat kwam er, met een op nieuw falende Toren en een in conditienood verkerende Koop- mans, niet uit. Het tweede defen sieblok bestond uit Van Soldt en Homburg, hetgeen inhield dat het succesvolle duo Wensink- Homburg eveneens was gebro ken. Wensink trad aan met Hille en voor zich vond hij Tijnagel, Van Heumen en De Heer, de eni ge aanvalslijn, die was gehand haafd. Van het begin was te zien dat het dit keer niet klopte. Noorwegen, toch ook een van de zwakkeren in het toernooi, voelde dat er kansen lagen. Na ruim zeven minuten waren er al drie doelpunten van de Noren gevallen tegen de drie Neder landse verdedigingsblokken. Een teken aan de wand, dat ech ter niet werd gezien. Bubnik hield vast aan zijn oorspronkelij ke plannan. Collard had na het eerste doelpunt de stand nog in evenwicht kunnen brengen, maar ook dat bracht geen zelf vertrouwen bij Nederland. Des ondanks kwam Nederland de eerste periode onverwacht goed door (3-3) omdat De Heer en De Bruyn scoorden op aangeven van Larry van Wieren. In de tweede periode bleek snel dat ook deze stand geen basis was voor een herstel van de mo raal. Het team bleef onzeker spe len. De Noren waren ook niet werkelijk productief, maar kwa men opnieuw aan een voor sprong door Roy Johansen. De gelijkmaker van Koopmans was het laatste wapenfeit van Neder land. De ploeg geloofde gewoon weg niet in een goed resultaat. Ook Bubnik begon te wanhopen. Het werd duidelijk in de laatste periode, toen hij opnieuw aan het schuiven ging met zijn lijnen. Zelfs Louis Maas werd het ijs op gestuurd en ook Zjakko de Vos mocht zijn opwachting maken. Hij rommelde maar wat in de marge, in plaats van terug te grij pen op de succesvolle formatie uit de vorige wedstrijden. Hij verving zelfs de wat onbesuisd spelende, maar altijd gevaarlijke Ben Tijnagel en diens clubge noot Harry van Heumen. De gedemoraliseerde ploeg was niet meer vooruit te branden en gaf zich helemaal gewonnen na het zesde Noorse doelpunt van Geir Myhre. De weg naar de C- Tegen medekoploper Kieviten OEGSTGEEST Voor de hockeyers van de LMHC Leiden staat morgen een belangrijke wedstrijd op het programma. Het thuisduel van Leiden tegen Kieviten op het Oegstgeester complex biedt een goede gelegenheid afstand te nemen van de Wassenaarse medekoploper in de eerste klasse B. Roelant Oltmans: "In elk geval niet verliezen" groep staat wagenwijd open voor Nederland. Een opmerkelijke gang van het Nederlandse ijshoc key is bijna voltooid. In twee jaar een indrukwekkende opmars van de C- naar de A-groep en in precies evenveel jaren weer te rug naar het beginpunt. Naar "af' eigenlijk. Andere uitslagen: Oost-Duitsland - Roemenië 7-6 (1-2, China - Polen 4-11 (2-4. 2-4. 0-3) scheidsrechter: Catelin (Fra), toeschou wers: 400. Scoreverloop Nederland - Noorwegen: 3.29. Roy Johansen 0-1. 6.53. Tonny Collard 1—1, 7.23. Petter Thoresen 1-2, (Foto: Jan Holvast) 7 48. Roy Johansen 1-3, 9.42. Jack de Heer 2-3, 15.18. Brian de Bruyn 3-3, 24.18. Roy Johansen 3-4, 35.56. Leo Koopmans 4-4, 37.01. Roy Jansen 4-5. 48.27. Geir Myhre 4-6, Hoewel er nog zes competitiewed strijden moeten worden afge werkt vindt trainer/coach Roe lant Oltmans winst van groot be lang om wat "speelruimte" te hebben bij de overige duels. "In elk geval niet verliezen, want dat zou een gevoelige deuk geven in het toch al niet meer ongeschon den moreel. Met de hervatting van de veldcompetitie verloren we in twee ontmoetingen drie punten", stelt Oltmans spijtig vast. Hoe dat mogelijk was voor een team dat in de winning-mood was en tussendoor promoveerde bij het zaalhockey naar de over gangsklasse, verklaart de Lei- den-trainer als volgt: "Je komt als ranglijstaanvoerder nu een maal ploegen tegen die in feite afbraak-hockey spelen. Qui Vive, waar we gelijk tegen speelden gaf ons bijvoorbeeld 'korfbal dekking'. Ze keken meer naar de tegenstander dan naar de bal. Dat noemen ze lijfsbehoud maar dat heeft toch niets meer met hockeyen te maken". De 27-jarige Oltmans is dit seizoen voor het eerst aan de slag bij Lei den. Verleden jaar nog behoorde hij tot de formatie van Pinoké, de Amsterdamse ploeg die kam pioen werd in zijn klasse en nu overgangsklasse speelt. Gehin derd door een achillespees-bles sure zag hij er van af zelf verder te spelen. De uit Amsterdam af komstige leraar lichamelijke op voeding had al een baan in Lei den bij twee scholen en sollici teerde met succes bij de Oegst geester hockeyclub. Hij volgde daarmee Rein Grippe- ling op die vier jaar die functie met wisselend succes vervulde. Als hoogtepunt valt de promotie naar de hoofdklasse te noemen, het dieptepunt was ongetwijfeld, verleden jaar, niet bij de eerste vier in de eerste klasse te kunnen eindigen. Daaraan was een auto matische promotie naar de over gangsklasse verbonden die toen nieuw werd ingesteld. Roelant Oltmans echter probeert het een en ander recht te zetten om alsnog via een kampioen schap die promotie te maken. Hij vindt trouwens dat Leiden er best een ploeg voor heeft, getui ge de winst in oefenpartyen te gen Rotterdam en Nijmegen. Zich voorbereidend op het tref fen van morgenmiddag is de wedstrijd Haaskamp-Kieviten door hem verleden week beke ken en hij kwam tot de volgende conclusie: "Het is een uitgeba lanceerde ploeg met technisch zeer sterke mensen. Hockeyers die de discipline hebben een tac tiek volledig uit te voeren. Een team ook dat veel langer met el kaar speelt". Dat in tegenstelling bij de LMHC dat in 3 4 jaar 40 spelers in de hoofdmacht had, voornamelijk studenten die weer vertrokken. Leiden heeft dit seizoen een ver jonging ondergaan die voorna melijk afkomstig is uit de eigen kweek. Het huidige team is vol- DRACHTEN (ANP) De Nederlandse schaaktitel is ongetwijfeld bij de constantste speler terecht gekomen. De 37-jarige Hans Ree was de enige, die in het deels in Amsterdam, deels te Drachten gespeelde toernooi geen nederlaag leed. Hij kon een enkele inzinking - bijvoorbeeld direct al in de eerste ronde tegen nummer twee Paul van der Sterren met remise camoufleren. De altijd wat verstrooid ogende Amsterdammer heeft elf jaar op een nieuw nationaal kampioenschap moeten wachten. Hij werd al eens eerste in 1967, 1969 en 1981. Ree volgt Jan Timman op, die net als Genna Sosonko met evenement liet voor wat het was. Ree is de eerste om toe te geven dat Timman en Sosonko hem in zui vere schaakkwaliteiten overtref fen. "Toch vind ik het bijzonder plezierig een jaar lang kampioen te zijn. Het spreekt in het buiten land wel aan. het opent hier en daar wat deuren. Alles bij elkaar is het best wel aantrekkelijk". Een slecht begonnen jaar heeft voor Ree. die een bedrag van 55.000 gulden won, nu wat meer glans gekregen. Hij faalde in ja nuari volkomen in Hastings, maar vond de weg omhoog tij dens het Hoogovenstoernooi. Bewust liet Ree toen het zon- netoernooi in Marbella schieten. "Ik had de uitnodigingen voor Hastings en Wijk aan Zee al lang tevoren aangenomen. Bovendien wilde ik niet drie toernooien ach ter elkaar spelen. Volgens mij heeft dat de prestaties van Van der Wiel en Ligterink ongunstig beïnvloed. Tevoren had ik ge dacht dat het een strijd zou wor den tussen Van der Wiel en mij". In de praktijk was Paul van der Sterren, die in Marbella de zeven finaleronden niet meer behoefde te spelen, bijna de evenknie van Ree. Tot en met de elfde en laat ste ronde maakte de ex-Venlo- naar (hij verhuisde in 1974 naar Amsterdam om daar rechten te studeren (nog aanspraken op de titel. Van der Sterren zou dan van Kick Langeweg moeten win nen en Ree mocht jeugdkam pioen Hans Kuijf dan niet ver slaan. Beide kanshebbers zaten in de speelzaal ruggelings tegen elkaar en moesten steeds op staan om bij de ander poolshoog te te nemen. Dat gebeurde nogal eens want lange tijd was er over de afloop niets te zeggen. In een Hollandse party kreeg Ree met wit wel de overhand na vroegtijdige dameruil, maar toch had hij aan Kuijf een hele kluif. Bijna onzichtbaar boekte Ree vooruitgang. De zetten waren zo subtiel dat Kuijf enkele malen moest gapen van verveling. Langzaam maar zeker besefte de 19-jarige schaker uit Boskoop dat hij geen kant meer op kon. Met wurgende zekerheid voerde Ree zijn zetten uit. Totdat hij een zwarte toren had ingesloten en Hans Kuijf na bijna vijf uur kon opgeven. Van der Sterren had dat al een tijd je zien aankomen en was een van de eersten om Ree te compli menteren. Zelf zwoegde Van der Sterren nog twee uur langer om te proberen een toreneindspel met een pion meer tegen Lange weg tot winst te voeren. Dat luk te net niet (remise). Met een punt minder dan Ree werd Van der Sterren toch ongedeeld tweed. Voor enkele spelers was de laatste ronde nog van groot belang om zeker te zijn van deelneming in 1983 of een kans te maken op een plaats in de ploeg voor de later dit jaar in Luzern te houden Olympiade. Wat het eerste be treft: naast Ree en Van der Ster ren mogen Ligterink, Van der Wiel en Scheeren onder het spe len van voorwedstrijden uitko men in het volgende titeltoer- nooi. Ligterink, die in Drachten net als Ree vier uit vijf scoorde, maar toch over het hele toernooi niet geheel tevreden tevreden was ("Ik liet te veel liggen"), won in 41 zetten van Rini Kuijf, die zelfs nog met een loper tegen een dame een tijdje doorspeelde. Van der Wiel en Scheeren hiel den het tegen elkaar al vrij snel op remise. Voor Hein Donner, die zichzelf pa thetisch vergeleek met een ster vende zwaan, werd het toernooi een fiasco. In Friesland voegde hij slechts twee remises toe aan zijn Amsterdamse score van 3,5 uit 6. Donner sloot zijn lijdens weg af met remie tegen Rob Witt. "Ik heb glad gewonnen gestaan, maar weer zag ik iets niet", riep hij vertwijfeld uit. Langeweg en Böhm deden het niet veel beter dan Donner, al werkte Böhm zich nog wat omhoog door winst op de in tijdnood als een espen blad trillende Baljon. Duidelijk is dat de Nederlandse schaaktoe komst het niet van deze "oude hap" moet hebben. Van der Ster ren, Scheeren en Van der Wiel hebben zich evenwel bij meer dan één gelegenheid gepresen teerd als veelbelovende vervan gers. De uitslagen uit de elfde en laatste ron de van het Nederlands schaakkam pioenschap zyn: Gert Ligterink - Rini Kuijf 1-0, Hein der Wiel - Peter Scheeren 0,5-0,5, Hans Ree - Hans Kuijf 1-0, Kick Lan geweg - Paul van der Sterren 0,5-0,5. De partij tussen Kick Langeweg en Paul van der Sterren is in remise geëin digd. De eindstand in de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap werd daardoor: 1. Ree 8 pnt, 2. Van der Sterren 7 pnt, 3. Ligterink 7 pnt, 4. Van der Wiel en Scheeren 6 [/2 pnt, 6. Bóhm en Lan geweg 5 pnt. 8. Donner en Rini Kuyf 4 Hans Ree (r) krijgt de bokaal in handen gedrukt de nationale schaaktitel Midweek-lotto DEN HAAG - De winnende getallen in de midweeklotto van maart zijn: 4 6 7 9 22 33. Het reservegetal is: 16. Voor het cijferspel werd getrokken 569200. Het aantal deelnemers bedroeg bijna 520.000. de inleg was 2,4 miljoen gulden en voor de prijzen zal een bedrag beschikbaar zijn van 1.151 390,- Er werd ook een aantal extra-prijzen ge trokken Die uitkeringen zullen als volgt zijn ƒ25 000,- op 301841, 1 000.- op 08576, ƒ250- op 1337, 100.- op 636 en 10 - op 04 PORTO (ANP) - Rini van Bracht heeft gistermiddag in de zevende ronde van de strijd om de Euro pese titel driebanden zijn derde overwinning behaald. Hij ver sloeg in 65 beurten de Zweed Blomdahl met zes carambboles verschil. 60-54. Door die over winning klom Van Bracht van de elfde naar de zevende plaats. De fraaie overwinning op wereld kampioen Dielis in de zesde ron de heeft Rini van Bracht bevrijd van zijn faalangst. In de partij te gen de negentienjarige Thorb- joern Blomdahl, telg uit een be faamde Zweedse biljartfamilie, liet hij zich niet van de wijs bren- gens Oltmans nog niet volgroeid, maar dc basis is gelegd om ver der te bouwen. De eerste ont moeting tegen Kieviten eindigde in een 1-1 gelijkspel. Gevraagd naar de motivatie van de spelers voor de wedstrijd tegen Kieviten antwoordt Oltmans: "Motivatie7 Ze zyn blij als ze kunnen spelen tegen ploegen die willen hockeyen" Voetbalinstuif in Menkeiihal LEIDEN - De oproep aan de Leid- se jeugd, om onder leiding van Piet Keizer en Wim van Hane- gem in de Ton Menkcnhal hun voetbalkunsten te laten zien, is een succes geworden. Niet zo zeer voor wat betreft de kwalitei ten. maar wel qua opkomst. Toen een groot aantal jongelui de tri bune wilden bemannen om te gaan kijken naar een demonstra tie straatvoetbal, begaf Piet Kei zer zich naar de tribune en lood ste de voltallige jeugd naar één van de uitgezette velden. Onder toeziend oog van de twee oud—internationals mocht de jeugd zich een half uur heerlijk uitleven De instructies van bei de grootheden schalden luid over het veld. Het straatvoetbal gespeeld tussen LFC en een team van bekende zaalvoetbal lers Cees de Roode. Jan van der Reyden, Alfons Groenendijk, Pe ter Gijsman enz.) kwam niet ge heel uit de verf De spelers had den wat moeite met de boarding en het lichamelijke contact. De mening was dan ook eenslui dend, Wel aardig maar het hoeft niet zonodig' Daarna mocht de jeugd weer op draven. Nu zelfs met de bekende gekleurde trainingsovergooiers Piet Keizer en Wim van Hane- gem kregen steeds meer plezier in hun werk, zoveel zelfs dat er a s. woensdag 31 maart een nieu we voetbalinstuif in dcTon Mcn- kenhal wordt gehouden, aan vang 13 00 uur Forse boete Real Van Bracht bevrijdt van angst gen door enkele, met het oog nauwelijks waarneembare mis sers. Ook toen Blomdahl in de 51e beurt de achterstand, met een fortuinlijke serie van 7. vrij wel dichtte (45-47) bleef Van Bracht met geconcentreerd spel het duel naar zijn hand zetten. Het leidde tot de winst. voor •ZURICH (ANP) - De tuchtcom missie van de Europese Voetbal Unie heelt Real Madnd met een geldboete van 30.000 Zwitserse franken (42 000 gulden) bestraft "voor het uiterst incorrecte ge drag van de ploeg" tijdens de UEFA-bekerwedstnjd tegen 1. FC Kaïserslautern van anderhal ve week geleden. De drie spelers van de Spaanse formatie die in Kaïserslautern uit het veld wer den gezonden, kregen een schor sing. Laun Cunningham en Francesco Pinedo mogen we gens het beledigen van de scheidsrechter en grove overtre dingen vier Europese bekerwed strijden niet meedoen. Isidoro San Jose is voor twee duels uit gesloten. VOETBAL - MW heelt George Knobel "ingehuurd" om de zieke trainer Leo Steegman tijdelijk te vervangen. De komst van de Roosendaler heeft overigens heel wat voeten in dc aarde ge had. Aanvankelijk gaf hij zyn ja woord. maar een dag later (don derdag) was het weer nee Vrij dagavond kwam hy op zyn be slissing terug en liet weten tóch beschikbaar te zyn UTRECHT - Ter ge legcnheid van het 75-jang bestaan van de Lu xemburgse voetbalbond speelt het Nederlandse voetbalelftal op 7 juni 1983 waarschynlyk een in terland tegen het Westduitse team. De wedstryd wordt ge speeld in het Groot Hertogdom. De KNVB moet met de organisa toren nog overeenstemming be reiken over de verdeling van de kosten In het kader van het jubi leum wordt in de Luxemburgse hoofdstad in die penode ook ge voetbald tussen Belgièen Frank rijk, terwyl het feestvarken zelf tegen Portugal uit zal komen. WIELRENNEN - De Noor Jostein Wilmann heeft de Catalaanse week. een eLappcwedstnjd voor professionals, gewonnen. Theo dc Rooy eindigde met een ach terstand van 29 seconden. ADVERTENTIE ZONDAG14.00 UUR DAN ZIT U GOED!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13