Keukenhof open: zon breekt door VVD: Dit is betutteling Christenen geven elkaar zo trap na School mag nooit meer actiereclame ophangen -c J Berkhouwer pleit voor blijvende Europese samenwerking Onzekerheid blijft rond gas uit spaanplaat Franse atoomproef in Stille Oceaan Vrachtwagen met gif belandt in sloot Koren uit Zuid-Afrika Rijnsburgs jongerencentrum voorlopig zondags dicht V) Vrijdag 26 maart 1982 Streek fJOORDWIJKERHOUT - Het staat nog steeds niet vast of de wonin- gen in Zeeburg zijn voorzien van spaanplaat met een zogenaamd Komokeur, een waarborg dat de platen niet teveel gas vrijgeven. t)e door Spaarneveste BV afgege ven Komocertifïcaten garande ren niet dat in alle woningen spaanplaten zijn verwerkt die het betreffende keurmerk heb ben. Desondanks is wethouder P. Heemskerk ervan overtuigd dat uitsluitend goedgekeurd spaanplaat is geleverd. "We heb ben te maken met een bonafide bouwfirma", aldus de wethouder tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering, pe bestuurder antwoordde dat op vragen van het raadslid Van Ko ningsveld van de PvdA. Burge meester en wethouders hadden de door Spaarneveste toege stuurde certificaten ter inzage gelegd voor de raadsleden. Maar voor Van Koningsveld zijn die certificaten van nul of generlei waarde omdat op geen enkele manier kan worden bewezen dat het spaanplaatleveringen aan Zeeburg betreft. Bovendien is het nog maar de vraag of die spaanplaat dan in alle woningen is verwerkt. "Mijnheer Van Koningsveld is waarschijnlijk nog niet tevreden als hij de facturen te zien krijgt waarop staat dat de spaanplaat door het Franse bedrijf is afgele verd op het werk in Noordwij- kerhout. Dan denkt hij mogelijk dat het spaanplaat is weggehaald en dat alsnog inferieur spaan plaat is verwerkt", zei WD-er Heemskerk, die eraan toevoegde I dat hij thans sterkere bewijzen I heeft dat goede platen zijn ver werkt. Uit eigener beweging heeft een ambtenaar /van de vereniging "Eigen Huis" in Amersfoort een onderzoek verricht in een aantal Zeeburgwoningen. Die ambte naar komt tot de conclusie dat in de door hem onderzochte wonin gen uitsluitend spaanplaat is ver werkt voorzien van het zoge naamde Komokeur. De gemeen te zal nog schriftelijk op de hoog te worden gesteld van zijn bevin dingen. CD A-er Sluis verzocht Van Ko ningsveld de spaanplaataffaire in Zeeburg voorlopig maar even te laten rusten totdat het dossier compleet is. Het PvdA-raadslid komt nu met schriftelijke vra gen. Het gemeentebestuur heeft ook de inspectie voor de volksge zondheid ingeschakeld. LISSE - "Als we riu overgaan tot een nationaal protectio nisme, (bescherming van de eigen economische belan gen, red.) zal dat fatale gevolgen hebben voor ons han delsverkeer". Dit zei gistermorgen mr. dr. Come- lis Berkhouwer, lid en oud-voor zitter van het Europees Parle ment tijdens zijn speech ter gele genheid van de opening van Keukenhof, de bolbloementen- toonstelling die dit jaar voor de 33e maal wordt gehouden in Lis- Na een welkomstwoord door de al gemeen voorzitter van Keuken hof, Lisses oud-burgemeester drs. A.J. Berends, en een korte inleiding van F. Benningen, de voorzitter van de propaganda- commissie van de bloementuin, besteedde Berkhouwer in zijn in hoofdzaak aan bolbloemen en hun geschiedenis gewijde ope ningsrede ook even aandacht aan het 25-jarig jubileum dit jaar van de Europese Gemeenschap. Die gemeenschap is volgens de Europarlementariër van door slaggevende betekenis geweest voor de welvaart in ons wereld deel. "En nu het dan minder goed gaat met onze economie", vervolgde Berkhouwer, "is het van levens belang dat men de beker van het protectionisme niet aan de mond brengt, maar doorgaat in deze unieke gemeenschap de proble men van energie, werkgelegen heid en milieu proberen op te lossen". In het park zelf was op deze ope ningsdag aan bloemen nog niet veel te zien. Het koude weer van de afgelopen tijd was daar schul dig aan. Maar al tijdens de ope ningshandelingen brak de zon door de mist heen en zorgde in de voormalige kruidentuin van Jacoba van Beieren voor sfeer volle beelden. In de kassen is voor de vroege be zoeker al veel waar te nemen. Het accent wordt dit jaar vooral gelegd op bloemsierwerk, waar voor onder meer fresia's, irissen, lelies, alstroemeria's en amaril lissen worden gebruikt. In de warme kas komt van 13 tot en met 23 mei een lelietentoonstel ling. Buiten is onder meer een inzen ding te zien met "verdwenen" tulpensoorten uit de zeventien- de- en achttiende eeuw. In het Koningin Julianapaviljoen van de Keukenhof heeft de Floriade, de grote bloemententoonstelling die van april tot oktober in Am sterdam wordt gehouden, alvast een visitekaartje afgegeven. Het bestuur van Keukenhof ver wacht ook dit jaar weer vele hon derdduizenden bezoekers. Vorig jaar trok de bloementuin ruim 870.000 belangstellenden. Zoals langzamerhand een traditie is geworden zijn weer enkele ver anderingen en verbeteringen aangebracht. Vooral de ver nieuwde hoofdingang zal de ge regelde bezoeker opvallen. Bo vendien is er voor de lichamelijk PARIJS (AFP/UPI) - Frankrijk heeft zondag een nieuwe atoom proef genomen op het atol Moeroeroa in de Toeamotoe-archipel in de Stille Oceaan, zo is gisteren uit welingelichte bron in Parijs Wat er beproefd werd is volgens hen niet de neutronenbom zelf, maar het ..slaghoedje" waarmee die wordt onstoken. De ontplof fing had een kracht tussen 1 en 2 kiloton, ongeveer een tiende van de bom die in 1945 op Hirosjima viel. Uit het bericht valt af te leiden dat de Franse regering vastbesloten doorgaat met het onderzoek van de neutronenbom. De Franse militairen zouden volledig achter het vervaardigen van deze bom staan. De Franse minister van defensie, Charles Hernu, had op 5 maart bevestigd dat er al proeven met dit wapen waren genomen. „Frankrijk zet zijn onderzoek en zijn proeven voort. Er zijn nog geen neutronenbommen en er is nog geen besluit genomen over het vervaardigen en in gebruik nemen van dit wapen. Als er eens een beslissing moet worden genomen is dat de bevoegd heid van het staatshoofd", zei hij toen. De minister bevestigde dat er geen tijdschema voor die besluitvorming bestaat maar dat er al proeven waren genomen. BOSKOOP/HAZERSWOUDE - In de Loethe op de grens van Boskoop en Hazerswoude is gisteravond een met 16 ton bomen geladen trailer in de zachte berm weggezakt en in de sloot gekanteld. Behalve bomen bevonden zich in de wagen ook een grote hoeveelheid, in Nederland niet gebruikte, giftige stof. Het gif bestond uit medicamenten voor die ren en uit onkruidbestrijdingsmiddelen die in vaten verpakt waren. Vanwege het gevaar van waterverontreniging is de brandweer tot laat in de avond bezig geweest met het afsluiten van de sloot door middel van een dam. De kans is namelijk groot dat er gif in de sloot is gekomen, hetgeen gezien de waarschuwing op de vaten, zeker gevaar voor de omgeving kan betekenen. Volgens de commandant van de brandweer, R B Fraanje. is het gevaar voor verontreiniging zo goed als geweken. Volgens de politie mag dit soort vergif zonder vergunning overal ver voerd worden en is het pas gevaarlijk als dit gif, zoals nu het geval is, in het water terecht komt omdat het gif daarin onmiddellijk oplost. gehandicapte bezoekers het laat ste gedeelte dat nog niet voor rol stoelen begaanbaar was, bereik baar gemaakt. Tien loopfietsen stellen degenen die zeer moeilijk ter been zijn toch in staat om zich zonder hulp makkelijk voort te bewegen. Ook het parkeren is aangepakt. Het busparkeerterrein bij het kasteel werd geheel herzien. Er is nu een éénrichtingssysteem ingevoerd en er ligt een verhard pad waarover de buspassagiers de hoofdingang kunnen berei ken. Komend uit de richting Haarlem wordt het verkeer, om Keuken hof te bereiken, gedwongen ge bruik te maken van de nieuw aangelegde Keukenhofdreef. Deze verkeerswijziging hield in dat ook het parkeerterrein-oost, dat uitsluitend op topdagen wordt gebruikt, moest worden aange past. Het aantal parkeerplaatsen werd uitgebreid, zodat ook hier voor een snelle aan- en afvoer kan worden gezorgd. Cornells Berkhouwer verricht de laatste handeling op Keukenhof. Gasprijs voor tuinders 2,5 cent omhoog DEN HAAG lANP) - Het Land bouwschap en de Gasunie «jn overeengekomen dat de tuin- ders-aardgaspnjs per 1 april met 2.5 cent per kubieke meter om hoog gaat. van 30.6 tot 33.1 cent. Deze verhoging zal tijdelijk zyn: zij zal gedurende een maand gel den Het akkoord is bedoeld als een ge baar tegenover de Europese commissie. Het schap heeft de indruk gekregen dat de commis sie binnen een maand alsnog ak koord zal gaan met het door De nemarken voorgestelde compro mis: gelijkmaking - in termgneia - van de tuindersgasprgs aan de mdustriegaspnjs per 1 apnl 1983 KATWIJK - De komst van Zuidafnkaanse muzikanten naar Katwijk is definitief. Na dat het plaatselijke VW-be- stuur enige tijd geleden een optreden tijdens het jaarlijks terugkerende Tulip Time fes tival al niet uitsloot, werd de komst van twee gezelschap pen vanmorgen officieel be vestigd. Met dit besluit zullen voor het vierde achtereenvolgende jaar koren uit Zuid-Afnka medewerking verlenen aan het fesUval. Ondanks de vele protesten in voorgaande ja ren heeft het VW-bestuur de muzikanten toch weer uitge nodigd. 99 99 RIJNSBURG - Met uitzonde ring van het GPV en de RPF heeft de Rijnsburgse ge meenteraad zich gisteravond erg opgewonden over een toespraak van C. van der Graaf, lid van de RPF, over het jongerencentrum. Van der Graaf maakte gebruik van het spreekrecht voor de gemeenteraadsvergadering. Van der Graaf zei te spreken als lid van een kerkelijke jeugd vereniging. Enkele letterlijke citaten uit zijn toespraak "Wanneer u als overwegend christelijke gemeenteraad uw steun geeft aan het open- jongerencentrum, realiseert u dan wel dat u hiermee voor jonge mensen de mogelijk heid verkleint tot eeuwige vreugde met God. U geeft subsidie en voorrang aan een groep die slechts tijdelijke vreugde, voorlichting over drugs en sex, en later mis schien wel anti-christelijke voorlichting aanbiedt". Ook vergeleek hij het jongeren centrum met andere instel lingen: "Daar is de Harley Club te Gouda waar met sub sidie meisjes werden ver kracht, gestolen motoren werden verhandeld en eerlij ke mensen werden geterron seerd. Zo zijn er geen 10 maai honderden voorbeelden te noemen". Het CDA uitte daarna zijn on genoegen over deze toe spraak. CDA-er Van Egmond wond zich erg op. Met stem verheffing wendde hij zich tot Dc Graaf: Waar u het over heeft, zijn zieke geesten. Dezelfde zieke geesten als in Staphorst die hun kinderen niet laten inenten". Fractievoorzitter Yianen be toogde dat de uitlatingen van De Graaf weinig christelijk waren "We moeten samen luisteren naar één Heer. Daar kan iets goeds uitkomen. Ik vind het jammer dat christe nen elkaar een trap na moe ten geven". A. de Haas van de PvdA vond de mentaliteit van De Graaf al genoeg getekend door het- feit dat de WD en de PvdA geen kopie van de toespraak hadden gekregen. "Waar- schijnlijk omdat wij geen c in onze naam hebben". Oudshoorn van de RPF juichte de uitlatingen van De Graaf toe. RIJNSBURG - Het toekomstige Rijnsburgse jongerencentrum in het gebouw Korthofah gaat voorlopig niet op zondag open. Dat heeft de gemeentraad gisteravond besloten. Aan deze beslissing ging een lange discussie vooraf. Alleen de PvdA en de WD maakten zich sterk voor een directe openstelling op zondag. De meerderheid van het CDA wilde dat het jongerencen trum eerst een tijd zou draaien, voordat een defintieve beslissing over de zondag zou worden ge nomen. De RPF en het GPV wa ren principieel tegen openstel ling op zondag, evenals CDA-er Den Heijer. WD-er Brul: "Met het niet open stellen op zondag zyn we niet op de goede weg. Het is voor mjj een onverteerbare zaak dat het jon gerencentrum niet op zondag open mag. Het is ronduit betutte lend" Volgens mevrouw A. de Haas van de PvdA was het openstellen op zondag een zaak van vertrou wen: "Geef het bestuur ook op zondag het vertrouwen. Als het centrum op die dag bij voorbaat niet open mag, is het bestuur al veroordeeld voordat het wat heeft gedaan. Christen-democraat Van der Zwct vertolkte de mening van zijn fractie als volgt: "De afweging binnen het CDA is moeilijk ge weest. Wij vinden ook dat je niet moet betuttelen. Toch zij wij voorlopig tegen openstelling op zondag. Het jongerencentrum ligt midden in het dorp. Dat geeft onrust. Wij nemen liever een be slissing als het centrum al enkele maanden heeft gedraaid". CDA-er Den Heijer nam een min derheidsstandpunt in. Hij was principieel tegen openstelling op zondag. Omgeslagen Wel of niet open op zondag was on derdeel van een huurovereen komst voor het jongerencen trum. Over andere punten in de ze verordening werd nauwelijks gesproken. Dit viel wethouder Van der Meij, de drijfveer achter het jongerencentrum, bar tegen: "Ik had een uitgebreide discus sie verwacht over het jongeren werk op zich. Of over het nut van een beroepskracht. Dat we alleen maar over de zondag hebben ge sproken, vind ik jammer" Op de opmerking van A. de Haas (PvdA) dat het college van bur gemeester en wethouders eerst voor opensteling op zondag was, maar nu was omgeslagen, zei de wethouder: "Ik wil duidelijk stellen dat van het begin af het college tegen openstelling op zondag is geweest. Daarbij is be tuttelen niet de bedoeling ge weest. Maar over een paar maan den valt opnieuw over openstel ling op zondag te praten". Het antwoord op de vraag van de PvdA of de bepaling in de huur overeenkomst niet in strijd was met de nieuwe zondagswet, moest Van der Meij schuldig blij ven: "Dat weet ik echt niet. Maar ik hoop dat we niet in een sfeer van bezwaarschriften gaan ver vallen wanneer de huurovereen komst wordt goedgekeurd" Op de valreep diende de WD nog een motie in voor openstelling op zondag. De PvdA had een der gelijk voorstel ook gedaan. Beide haalden het niet in de raad Uit eindelijk ging de gemeenteraad op de GPV, het RPF en CDA-er Den Heijer na, akkoord met de huurovereenkomst. De PvdA en de WD lieten hierbij wel aantekenen dat zij tegen het artikel van de sluiting op zondag waren. NOORDWIJKERHOUT Het hoofd van de openbare school "De Regenboog" in Noordwij- kerhout mag alleen nog posters en voorlichtingsfolders ophan gen die direct betrekking heb ben op het onderwijs Reclame voor een of andere actie als bij voorbeeld "Stop de neutronen bom" is voortaan op de aanplak borden van de school verboden. Die kunnen de neutraliteit van de openbare school in gevaar brengen. Deze nieuwe richtlijn voor openba re scholen heeft het gemeentebe stuur, tevens ook het bestuui van het openbaar onderwijs, gis teren uitgevaardigd. Na vele uren vergaderen in de commissie onderwijs en ruime aandacht in de gemeenteraad hebben Noord- wijkerhoutse bestuurders een formule gevonden waarin de meerderheid van de gemeente raad zich heeft kunnen vinden. Het hoofd van de Regenboog- school bepaalt al vele jaren zelf Wat er op de aanplakborden wordt geprikt. Dat heeft nooit tot noemenswaardige problemen geleid Enige tijd geleden echter maakte één ouderpaar bezwaar tegen een affiche van de actie groep "Stop de neutronenbom". De ouders beklaagden zich daar over bij het gemeentebestuur Wethouder C.M. van der Klaauw meent dat de inhoud van het on derwijs niet wordt aangetast. Het gaat er volgens hem voorname lijk om te voorkomen dat ouders aanstoot nemen aan biljetten die zijn aangeplakt Het hoofd van de school moet bepalen wat wel en wat niet op de borden kan worden bevestigd. De fracties van PvdA en D'66 en het raadslid Van Schie van de EZP onthielden hun goedkeu ring aan het voorstel van burge meester en wethouders. Zij vra gen zich af of de oudercommissie wel voldoende bij het formule ren van de richtlijnen is betrok ken PvdA-er Van Koningsveld is niet ongevoelig voor het argument dat een school aandacht moet be steden aan maatschappelijke stromingen. Hl) wil daarover nog eens bomen met de oudercom missie. Bovendien, merkte het D'66-raadslid Kuyper op. kan niet worden voorkomen dat der gelijke maatschappelijke ont wikkelingen worden betrokken m het onderwijs Met andere woorden onderwijzers mogen leerlingen op de hoogte stellen van verschillende acties in de sa menleving. cr mag alleen geen reclame worden gemaakt via aanplakborden. Bromfietser gewond na aanrijding in Leimuiden LEIMUIDEN - Een 5» jan ge bromfietser uit Amstelveen is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de He renweg in Leimuiden De bromfietser kwam uit de nchting Kudelstaart, slinger de en werd daardoor geraakt door een hem achterop ko mende auto. De bestuurder van die auto, een 24-jange Leimuidenaar, kon de brom fietser niet meer ontwijken De man is met een onderbeen- fractuur overgebracht naar het ziekenhuis van de Vr\je Universiteit in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25