Dubbel gouden 'Vlinder) ager" "Je bent tolldnist of niet, er bestaat geen tussenvorm Van Nelle: geschiedenis van een Hollands bedrijf Breuk in cao-gesprek bijV en D en zuivel Steun frank zonder effect Betaüngscircuit kost 700 banen VRIJDAG 26 MAART 1982 Janwillem van de Wetering de 51-jarige al tien jaar in Amerika wonende en werkende Nederlandse schrijver heeft het twee duizendste Zwarte Beer tje geproduceerd: "De vlinderjager". De geestelijke vader van deze zeer succesvolle pocketserie was Jaap Romijn, van 1952 tot 1964 directeur van Uitgeverij Bruna. Samen met Dick Bruna stond hij in 1956 aan de wieg van het eer ste Zwarte Beertje: "De dood van apotheker Dekkinga", ge schreven door Tjeerd Adema. Janwillem van de Wetering schrijft 2000ste Zwarte Beertje Extra Als nummer twee volgde spoedig "Parels voor Nadra" van Joop van der Broek (inmiddels al voor de tweede keer uitgegeven), als nummer acht een Havank en als nummer elf bijvoorbeeld Mai- gret voor de eerste maal. Intus sen zijn er meer dan honderd ti tels van Simenon als Beertje ver schenen. En verder paradeerden in de loop der jaren tal van beroemdheden in de serie. Ik noem Leslie Char- teris, Ian Fleming, Francis Dur- bridge. Hammond Innes, mr. A. Roothaert, maar het is slechts een greep. In september 1966 werd de dui zendste Zwarte Beer (een dubbe le Simenon) heel feestelijk be groet en Janwillem van de Wete ring kon dus voor dit jaar hartelust uithalen in zijn woning in Maine om het tweeduizendste Zwarte Beertje van body en bot ten te Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen het verhaal door vier schrijvers in elkaar te laten zetten, maar drie lieten het afwe ten en Janwillem had er geen moeite mee het op een historisch gegeven gebaseerde werk in zijn eentje af te maken. Hoofdpersoon in zijn historie is Eddy Sachs, een man zonder scrupules die er steeds in slaagt anderen de vuile klusjes voor hem te laten opknappen. Een voorval uit zijn jeugd is kenmer kend. Hij haat zijn op vlinders ja gende halfbroer Floris die hem in vele opzichten de baas is. Maar Floris heeft één zwakke plek. hij laat zich te gemakkelijk opjut ten. Eddy maakt er gretig mis bruik van. Hij port vriendjes op Floris net zo lang uit te dagen tot deze een dodelijke stunt durft te proberen. En Eddy kijkt uit de verte triest toe... Zo gaat het steeds weer. Eddy als "onschuldige" op de achter grond. Tot het een keer misgaat. Helemaal mis! Ik weet eigenlijk niet goed waar ik dit jongste werk van Janwillem van de Wetering moet plaatsen. Zijn Grijpstra De Gier-verha- len zijn regelrechte detectives. Misschien wat ongebruikelijke speurders, maar ze doen toch het hele echte speurwerk. Dat bin nenkort ook als Bruna's pocket zal verschijnen. Het contract is getekend. "De vlinderjager" is in de kern meer een psychologische studie van een wat wonderlijk verknip te figuur dan een thriller. Maar Janwillem van de Wetering zou zichzelf verloochenen als er niet volop avontuurlijke elementen in zijn verhaal zouden zitten: "In mijn boeken wordt altijd gescho ten". En zijn directe verteltrant, de goe de opbouw van het verhaal en de bijzonder suggestieve sfeer ma ken zijn boek weer uiterst lees baar. Het is derhalve niet alleen qua uiterlijk een gouden mijlpaal in de Beertjes-serie. KOOS POST HILVERSUM - „Wij zijn tolkinis- ten en houden ons bezig met de door schrijver J. R. R. Tolkien (1892-1973) geschapen subwerel den", is de schaarse uitleg die ik krijg van Renée Vink, bestuurs lid van het Nederlands Tolkien Genootschap „Unquendor". Bij dit genootschap, dat in april vo rig jaar werd opgericht, zijn tol- kinisten uit heel Nederland aan gesloten. Van tijd tot tijd bevol ken zij herbergen in Hilversum, Leiden en sinds kort ook in Utrecht. Op deze bijeenkomsten houden de leden van Unquendor zich diep gaand bezig met Tolkiens schep ping Midden-Aarde, haar fantas tische bevolking en roemruchte geschiedenis. Dat doen overi gens niet alleen Nederlandse tol- kinisten. In Engeland bestaat al jaren The British Tolkien Socie ty, welke meer dan duizend le den telt. Ook in de Verenigde Staten bestaan al acht genoot schappen en in Zweden is er ook een. Forodrim genaamd. Al deze genootschappen onderhouden contacten. Nog niet „aangeraakt" door Tol kiens werken, De Hobbit, In de ban van de Ring en De Silmaril- len, besluit ik „blanco" te ver schijnen, na uitgenodigd te zijn voor een avond waarop de tolki- nisten vergaderen.Het gezel schap dat ik op de afgesproken tijd en plaats aantref, bestaat uit zes mensen uit verschillende de len van Nederland. Een van de jongere gasten stelt-zich voor als Tom Bombadil. „Yellow his boots and blue his jacket was" (geel zijn laarsjes waren en blauw zijn jasje was)", zegt ie mand en alle aanwezigen lachen in blijde herkenning. Óp tafel lig gen exemplaren van het Engelse Tolkien-periodiek Amon Hen en van Lembas. de uitgave van Un quendor zelf. Oorlogszuchtig? Het thema van de avond is de vraagstelling „Was Tolkien oor logszuchtig?". De vraag is nog maar amper gesteld of er ont spint zich een zeer inhoudelijk gesprek, doorspekt met wonder lijk klinkende namen en begrip pen. Hoewel ik, na een poosje op lettend te hebben toegehoord, besef dat mijn vraag wel dom zal klinken, stel ik hem toch. „Wat zijn eigenlijk Orks?" Prompt komt het antwoord. .Orks?..., o gewoon, gecorrumpeerde elfen". Voort gaat de discussie weer. Midden-Aarde, begrijp ik, be staat, globaal gezien, uit twee continenten die gescheiden wor den door de „Grote Zee". Het ene continent, eveneens Midden- Aarde genoemd, is zo plat als een pannekoek en ten westen hier van ligt het andere continent, dat de „Onsterfelijke Landen" wordt genoemd en te voet bereikbaar schijnt te zijn. Midden-Aarde wordt bevolkt door vele volkeren, waarvan er maar enkele menselijk zijn. Er leven minstens drie elfenvolken die al le een andere taal spreken, welke Tolkien, zelf hoogleraar in de An gelsaksische talen, tot in de fi nesses heeft uitgewerkt. De elfen zijn materiële wezens en onster felijk. alf-elfen. nakomelingen van mensen en elfen, zijn echter wel sterfelijk. Er zijn dwergen. niet te verwarren met hobbits omdat deze veel kleiner zijn en bovendien verhoudingsgewijs grote en zeer harige voetjes heb ben. Enten zijn er ook, boomher ders zoals men mij uitlegt. Ade laars zijn er eveneens. Grote in telligente wezens, die op een ade laarsnest wonen en steeds tijdig in actie komen om tot heil in te grijpen. Ook magiërs en paarden bevolken Midden-Aarde. Daar wordt aanhoudend strijd ge voerd met het goede als hoogste streven. Het kwade is echter ook in alle varianten aanwezig. Ene Sauron, een zeer machtige zwar te magiër, heeft een aantal ringen gesmeed waarvan er een de dra ger weliswaar onzichtbaar kan maken en zijn leven kan verlen gen, maar die ook zijn talenten langzaam toevoegt aan de macht van Sauron. Er is veel bloedige strijd, maar de tolkinisten van Unquendor ko men toch tot de conclusie dat Tolkien oorlogen gebruikte om het goede te laten zegevieren. Volgens de aanwezigen was hij niet oorlogszuchtig. Parallellen Voor een onwetende, die meeluis tert, is het moeilijk geen parallel len te maken tussen Tolkiens ge schiedschrijving en mythen, sa gen en legenden. Steeds dringt zich de gelijkenis op met de Griekse mythologie, sprookjes en zelfs science fiction. Tolkinis ten ontkennen dit ook niet. maar wijzen erop dat Tolkien niets klakkeloos heeft overgenomen. Tolkinisten zijn zeer „bijbelvast". De meesten, op deze avond bij een, hebben zijn werken al meer- malen gelezen. Tien tot twaalf keer is geen uitzondering. Er wordt dan ook druk gebruik ge maakt van de aanhagsels, die door een heel leger schrijvers ten behoeve van Tolkien-aanhangers werden samengesteld. Ondanks al deze feitelijkheden en plausibele verklaringen bevat zijn werk echter zoveel mystieke ruimte, dat na een lange en intel ligent gevoerde discussie een van de leden verzucht: „We moe ten maar niet meer willen weten dan Tolkien zelf' Voor de leek is het aanhoren van zo'n discussie alsof hij landgeno ten hoort praten over hun eigen stad, buurt en buurtgenoten. Taal Elk volk van Midden-Aarde heeft niet alleen een eigen taal, maar ook een eigen poëtische vorm. Tolkien heeft daarvan in zijn werk als het ware een staalkaart gegeven waar tolkinisten ruim schoots mee uit de voeten schij nen te kunnen. Binnen het ge nootschap hebben enkele leden een „werkgroep elfentalen" inge steld.„Men voelt zich door het werk van Tolkien aangetrokk*" of niet", zegt Renée Vink die Zweeds studeerde en zelf al n.eer dan tien jaar in de ban van Tol kien is. „Tussenvormen bestaan er nauwelijks. Mensen die hal verwege De Hobbit blijven ste ken worden geen tolkinisten. Zij die het boek van de plank nemen en verder lezend hun weg vervol gen, na het uitlezen ervan om meer vragen of weer opnieuw be ginnen, dat zijn de waren" MARY VAN DONKELAAR De naam "De Weduwe" is voor velen een synoniem voor rookgenot. Anderen denken wellicht aan een geurige kop dampend vocht. In elk geval is "De We duwe" een typisch Nederlands begrip. Het bedrijf, voluit De Erven de Weduwe J. van Nelle geheten, bestaat dit jaar tweehonderd jaar De on derneming is allang niet meer in Nederlandse han den, maar haar geschiedenis is wel puur "vader lands" Het tweehonderdjarig jubileum was voor Van Nelle aanleiding om de geschiedenis van het bedrijf op papier te zetten. Oud-directeur H. F. W Bantje heeft deze taak op zich genomen en vorige maand zag zijn boek "Twee eeuwen met de Weduwe" het licht. Een fraai gebonden uitgave van 199 pagina's dik. Buiten de zakelijke- en technische gegevens van het bedrijf is het vooral het personeel van Van Nelle door de jaren heen wat centraal staat in het boek van Bantje. Het begin is als een sprookje. Op 9 oktober 1782 vesti gen Johannes van Nelle (geboren 1756 in Leider dorp) en zijn vrouw, Henrica Brand, zich in een klein pandje aan de Rotterdamse Leuvehaven. Dit kleine tabakswinkeltje was het begin van het inmid dels gigantische bedrijf Van Nelle. Jan van Nelle stierf in 1811 op 55-jarige leeftijd. Zijn vrouw. Henrica. nam het bedrijf over. Zij werd "De Weduwe" en deze titel staat nu al bijna tweehonderd jaar voor de produkten van Van Nelle in Nederland Later is door huwelijken en compagnonschappen het bedrijf in andere handen gekomen. Maar de naam is altijd behouden gebleven Opvallend is de "trouw" van de werknemers van Van Nelle aan het bedrijf Hele generaties hebben daar vanaf hun (soms prille) jeugd tot aan het pensioen gewerkt. Een aardig voorbeeld "Op 23 mei 1813 nam de tien-jarige Jan van Zon dienst by Van Nelle. Na vijftig jaar trouwe dienst kreeg hy van het bedryf een zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Pas negen jaar na dit jubileum nam Van Zon afscheid van het bedrijf. Zijn zoon. eveneens een Jan. diende op zijn beurt ruim vijftig jaar en zyn zoon Ot. vervul de ruim 47 jaar trouwe dienst by De Weduwe. Jans achterkleinzoon, die ook weer Jan heette, vierde zijn 50-jarig jubileum bij Van Nelle in 1953. By die gelegenheid toonde hy het horloge van zyn over grootvader. dat van vader op zoon was gegaan en nog gelijk liep ook" De geschiedenis van De Weduwe is een zeer interes sante Bij het lezen van het boek wordt men getrak teerd op een aantal heel aardige anekdotes over het bedrijf Toch is het een hele kluif, die 199 pagina's. Met het foto-materiaal is men heel zuinig geweest en dat maakt het werk er niet luchtiger op Maar on danks dat zal de "echte" geschiedenis-liefhebber er veel plezier aan beleven. i de boekhandels Twee eeuwen met de Weduwe". De geschiedenis van De Erven de Wed J van Nelle. door H F W Ban tje Verschenen bij: Uitgeverij Kluwer, Amsterdam. Prijs: f29,50. ANNELOES TIMMERIJE AMSTERDAM (ANP) - De cao onderhandelingen tussen de wa renhuisdivisie van Vroom en Dreesmann en de Dienstenbon den FNV en CNV zijn gistermid dag afgebroken. De bonden willen een loonstijging van 15 procent waarbij een ar beidstijdverkorting is inbegre pen, maar het warenhuisconcern heeft deze ruimte onder de huidi ge economische omstandighe den niet. De directie van V. en D. heeft dat meegedeeld. De bonden waren het volgens V. en D. met deze stellingname niet eens, waarna zij de besprekingen hebben afgebroken. «De dienstenbonden hebben be wust op deze breuk aangestuurd, meent de onderhandelingsdele gatie van het concern. Nu het cao-overleg is afgebroken zijn volgens bestuurder Ben van Zweden van de Dienstenbond FNV vanaf 5 april harde acties bij V en D te verwachten, stakin gen inbegrepen. De vakbondsle den bij het 19.000 man personeel tellende warenhuisconcern gaan Zuivel Na veertien uur praten zijn gister avond ook de onderhandelingen over een nieuwe zuivelcao, die betrekking heeft op 24.000 werk nemers. afgebroken. Breekpunt was verlaging van de leeftijd voor vervroegd uittreden (VUT). De vakbonden wilden de leef tijdsgrens verlagen van tweëen- zestig naar eenenzestigeneenhalf jaar, maar de werkgevers vonden dat te duur. Volgens de woordvoerder van de zuivel werkgevers boden de bon den nog aan om een steentje bij te dragen in de financiering door 0,2 procent te korten op de prijs compensatie. maar de werkge vers wilden daar niet aan. "Dat zet gezien de enorme kosten geen zoden aan de dijk". De bon den gaan zich nu met hun achter bannen beraden. Er was wel al overeenstemming over handhaving van de prijs PARIJS (UPI ANP) - De maatre gelen di de Franse regering heeft genomen om de frank tegen spe culatie te beschermen hebben gisteren nog geen duidelijke in vloed gehad op het koersverloop van de Franse valuta. De koers van de dollar werd gistermiddag bepaald op 6.425 frank vergele ken met een "fixing" van woens dag van 6.2295 frank. De koers van de D-mark kwam op 2,6110 frank uit, wat iets lager was dan de "fixing" van woensdag 2,6166 compensatie, uitbreiding van de vakantie met een dag en de om streden ziekengcldkwestie, al dus de werkgeverswoordvoer der. Afgesproken was, dat in 1982 de werkgeverspremie voor het ziektegeld een procent om laag zou gaan en dat in de vol gende jaren eventuele meerkos ten in de onderhandelingen zou den worden betrokken. Een woordvoerder van de voe dingsbond FNV zei donderdag nacht dat de bonden het laatste bod van de zuivel werkgevers nu aan hun leden zullen voorleggen. "Verder onderhandelen met de werkgevers zit er niet in. Het wordt slikken of stikken", aldus de vakbondswoordvoerder De onderhandelaars van dc vak bonden wyzen het resultaat van de onderhandelingen niet zonder meer af. "De leden moeten maar zeggen of ze ermee akkoord gaan of dat ze in actie willen komen in een poging er meer uit te sle pen", aldus de vakbondswoord voerder. frank. De Franse frank kwam vorige week onder zware druk te staan toen uit cijfers die de economi sche ontwikkeling weergeven werd opgemaakt dat de uitvoe ring van het beleid van de socia listische regering van Francois Mitterrand problemen oplever de. De huidige Franse regering is een van de weinige in Europa die aan bestrijding van de werkloos heid een hogere prioriteit toe kent dan aan bestrijding van de inflatie. Daartoe worden onder meer de overheidsuitgaven ver hoogd. Woensdag trad een herstel van de frank in nadat minister van fi nanciën Jacques Delors met na druk had verklaard dat er geen plannen voor een devaluatie van de frank bestonden en zo'n maat regel onder de huidige economi sche omstandigheden ook zin- kxxi zou zijn In plaata daarvan beloofde hy dat dc centrale bank de frank zou beschermen, onder meer door de rente hoog te hou- den i kgi ld bi H nu op M tien procent tegen vorige week op veertien. AMSTERDAM (GPD) - Het invoe ren van een Nationaal Betaüngs circuit. waarop alle banken en de postgiro worden aangesloten, zal tot 1985 tussen de 600 en 700 ar beidsplaatsen kosten. Dit al thans volgens voorlopige schat tingen van dc Stuurgroep Inte gratie Giroverkeer, die dit ge bundelde betalingskanaal voor bereidt. Naar raming van de vak beweging zouden zeker 3000 ba nen verloren gaan De SIG doet haar schatting op ba sis van de wcrkgelegcnhcidsge- gevens uit 1980 en bij een gefa seerde invoering tot 1985 Het gaat dan om een half procent van het totaal aan arbeidsplaatsen bij banken en postgiro-Rijkspost spaarbank samen. In die voorlo pige raming is opgenomen het vervallen van ongeveer 1000 vol le dagtaken by de Bankgirocen trale (waar ruim 700 man werken) en de postgiro en het overnemen van 300 tot 400 van die taken door de banken. Maar volgens de SIG is het ook mogelijk dat de instellingen voor bepaalde werkzaamheden die kunnen worden geconcentreerd een centrale met ongeveer 400 ar beidsplaatsen willen handhaven Die werkgelegenheid verschuift dan niet naar de banken. Niet te voorzien is nu waartoe zal wor den besloten, maar het bereken de verliessaldo blijft gelijk. Er wordt nu gedacht aan invoering van het NBC in vier fa.ta, elk met een tussenperiode van onge veer anderhalf jaar. Volgens de PTT kan dc laatste fase pas in gaan vyf jaar na het moment waarop Postgiro en RPS in feite als Postbank met een volwaardig dienstenpakket gaan werken Een en ander is afhankelijk van de parlementaire behandeling van het wetsontwerp-Postbank Frans pensioen met zestig PARIJS (DPA) - De Franse regenng heeft gisteren besloten de pen sioengerechtigde leeftijd te verlagen van vijfenzestig tot zestig jaar om arbeidsplaatsen vry te maken. Ambtenaren kunnen al op 57-jangc leef tijd met pensioen, ze krijgen dan 75 procent van hun salaris. Deze bepa lingen treden op 1 april volgend jaar in werking Het verlagen van dc pensioengerechtigde leeftijd is het sluitstuk van maatregelen die de socialistische regenng sinds november heeft geno men Ze zijn bedoeld om de werkloosheid sneller cn doelmatiger te bestryden. De regering heeft zich het recht verworven om dergelyke maatregelen by decreet, dus zonder toestemming van het parlement, te Buiten zakelijke en technische gegevens staat vooral het personeel van Van Nelle door de jaren heen centraal.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21