Verkiezingen obstakel op de politieke uitweg -C El Salvador zondag naar stembus kcWergrond Strakke lijn in dagldeding warneche DONDERDAG 25 MAART 1982 Varia Stembus Van de 14.172.001 inwoners die Ne derland woensdag telde (wie zou die ene zijn- iedereen mag van zichzelf denken dat hij die ene is. zolang er geen alfabetische of chronologische rangvolgorde van inuvoners is samengesteldt heb ben er 6.852.300 gestemd. Dat is een veel ronder getal dan het to taal aantal inwoners, zult u zeg gen. maar als je de afzonderlijke getallen tn de Volledige Stembus- uitslag bij elkaar optelt, dus in clusief de Lijst Heezèn met 148 stemmen en de Lijst Mormon met 72 stemmen, dan kom je inder daad op zo'n mooi afgerond getal met twee nullen op het eind uit. Dat kan geen toeval zijn, volgens mij worden die verkiezingen Van Bovenaf gestuurd, door deze of gene! Het opkomstpercentage was 67,92. In Broek m Waterland, het dorp mijner inwoning, was dat 78,96, wat niet alleen beduidend hoger was dan het landelijk percenta ge, maar ook hoger dan het op komstpercentage in Noord-Hol land: 67.0. Zoiets stemt tot tevre denheid. zal ik maar zeggen. Er kwamen 1505 inwoners stemmen, tegen 1709 vorig jaar voor de Tweede Kamerverkiezingen, toen 90,66 procent kwam opda gen. Het aantal kiesgerechtigden was 1906. daaruit blijkt dus dat 401 inwoners verstek hebben la ten gaan, en in dit geval kan ik NIET denken dat ik die ene was, want mijn vrouw en ik hebben natuurlijk wel gestemd. Wie in een democratie niet stemt, is die democratie niet waard, vind ik. Thuisblijven uit onvrede is alleen gerechtvaardigd als je in een ba nanenrepubliek woont, of in een wodkarepubliek, waar je maar moet afwachten of er niet met je stem gemanipuleerd wordt. Nu is er in zo'n klein dorp natuur lijk een grote sociale controle, die het stem uitbrengen ongetwijfeld stimuleert. Toen ik mijn stem kwam inleveren, zaten er twee gemeenteraadsleden en één wet- houdster verwachtingsvol achter de tafel, met een breiwerkje, kranten en 'Koot graaft zich au- tobio' bij de hand voor de stille uurtjes. Met alle drie sta ik op voet van jij en jou. De ene is mijn overbuurman, met de andere vol leybal ik op dinsdagavond, met de derde wissel ik nu en dan mooie dingen uit. Ik zou liever mijn sterfbed van wieltjes laten voorzien, er een paard voor laten spannen en zo de 100 meter naar het gemeente huis afleggen om toch nog mijn stem uit te kunnen brenger, dan het risico te lopen dat zij om ze' ven uur 's avonds zouden den ken: hé, wel tijd om dinsdag- avond te volleyballen, maar geen tijd om te komen stemmen! Of. nog erger: geen zin om te komen stemmen! Het aardige van zo'n dag waarop gestemd wordt is overigens datje al die dorpelingen die je meestal per stuk tegenkomt op straat of bij de Spar, nu opeens als echt paar op straat ziet lopen, samen op weg hun dure plicht bij het ge meentehuis te vervullen! Voor be ginnende dorpelingen kan dit heel aardige en nuttige aanvul lende informatie verschaffen: hè, zijn die met elkaar getrouwd! Het zal wel verbeelding van me zijn, maar ik krijg ook (le indruk dat veel mensen voor die gang naar de stembus hun zondagse kleren aantrekken, of althans hun knapste jas!... Ik zei in den beginne dat-ik de in druk heb dat de verkiezingen Van Bovenaf gestuurd worden, en de uitslagen bevestigen die ge dachte. Tenzij we ervan uitgaan dat het Nederlandse volk, in al zijn geledingen en windstreken, een buitengewoon verfijnd ge voel voor politiek heeft, en veel meer kijk op politiek heeft dan op. bijvoorbeeld, liedjes van een voudige snit. Ik bedoel dit. Als de verschillende provincies tijdens het Nationale Songfestival 10 punten mogen geven aan drie verschillende uitvoerders (zan ger, zangeres, groepje), dan blijkt de appreciatie soms bijzon der ver uiteen te liggen. Diezelj'de Nederlanders, die 8 pun ten aan de ene zanger en 2 pun ten aan het zangeresje, of juist 7 punten aan het zangeresje en 3 punten aan de zanger geven, blij ken echter bij een zoveel ingewik kelder materie als de landspoli- tiek opeens precies dezelfde me ning te hebban, of ze nu in Fries land of Limburg of Broek in Wa terland wonen: de PvdA moet heel veel verliezen, het CDA mag iets winnen, de VVD moet veel winnen, D'66 moet een beetje ver hezen en de CPN mag een tikkel tje winnen. Of je nu naar een ar beidersstad als Rotterdam of een ambtenarenstad als Apeldoorn kijkt: de PvdA verliest zo'n 7 pro cent, het CDA wint 2 of 3 procent, de VVD wint 6 procent, D'66 ver liest 2 tot 3 procent... Die verhoudingen zijn door het hele land heen gelijk, of de mensen nu voornamelijk de Leeuwarder Courant lezen, of De Telegraaf, of Het Vrije Volk, of het Brabants Nieuwsblad, waardoor ze in de ene provincie toch een ander ge schakeerde berichtgeving over de partijen krijgen dan in de ande re, het doet er allemaal niets doe: de trend is overal precies hetzelf de! Horen ze echter drie zangers, zonder daarbij eenzijdig door de media in de ene of de andere richting te worden beinvloed. dan verschillen ze tot in het extre me van mening! Het kan dus niet anders, of de verkiezingsuitslag wordt Van Bovenaf bestierd... Door Rob Sprenkels MEXICO-STAD - „El pueblo unido jamas sera venci- do". Het is zes uur 's morgens. „Het verenigde volk zal nooit worden verslagen", aldus luidt de verta ling van hetgeen de radio op de korte-golfband kraakt. „Dit is een uitzending van Radio Vencere- mos" (letterlijk: Wij zullen overwinnen), de officië le stem van het Frente Farabundo Marti para la Li- beracion Nacional, die zijn signaal van vrijheid ver spreidt vanuit El Salvador, Midden-Amerika, grondgebied in strijd tegen onderdrukking en im- peralisme. Meer dan een kwart van het totale grondgebied is in handen van vastbesloten en goed georganiseerde rebellen. Geen kiezersre- gister, staat van beleg, verregaande perscensuur, vier Neder landse journalisten vermoord en tientallen buitenlandse ver slaggevers die onder bedreigingen het hazenpad kiezen Bijna 35.000 doden. Meer dan een miljoen vluchtelingen, van wie min stens de helft in het buitenland. Wat voor waarde kan er nog worden gehecht aan de verkiezingen die zondag 28 maart in El Salvador zullen plaatsvinden? Aan de stembusslag nemen zes partijen deel. Maar in feite gaat het om een frontale botsing tussen de zich christen-democraat noe mende junta-leider Jose Napoleon Duarte en ultra-rechts. Dat zijn vooral de belangenbehartigers van rijke grootgrondbezit ters, koffieplanters, plaatselijke industriëlen en enkele rechtse sectoren uit de Verenigde Staten, die zich hebben uitgespreid over vijf politieke partijen, maar zich tegelijkertijd unaniem hebben verenigd onder het leiderschap van de ex-chef van de geheime militaire politie, m«yoor Roberto d'Aubuisson. Terwijl de schietpartijen, sabotages en bombardementen in alle hevigheid voortgingen, is er de afgelopen weken een nogal schreeuwerige verkiezingscampagne gevoerd. Duarte heeft d'Aubuisson ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor honderden brutale moorden, onder meer voor die op de populai re aartsbisschop monseigneur Romero, afgelopen woensdag precies twee jaar geleden. De junta-leider heeft beloofd na een verkiezingsoverwinning alles in het werk te zullen stellen om de ultra-rechtse hogepriester achter de tralies te krijgen. D'Aubuisson op zijn beurt noemde Duartes christen-de mocraten spottend „water meloenen; groen van buiten, maar rood van binnen". Hij meende dat Duarte El Salva dor de afgelopen twee jaar beetje bij beetje aan het inter nationale communisme heeft uitgeleverd. Hij heeft aange kondigd de christen-demo cratische leider wegens land verraad voor de rechtbank te zullen dagen. Bijna elk half uur verschijnt er op de Salvadoriaanse televi sie een aandoenlijk reclames potje. Een technisch juweel tje, opgenomen tussen groe ne, vulkanische heuvels, met het tegenlicht van een opko mende zon. Een jongetje rent op een soldaat af, die is gewa pend met een witte duif. Het jongetje omhelst de soldaat, krijgt de duif, berooft de sol daat van zijn baret en zet hem zelf op. „Het leger en het volk. Samen voor de vrede", zo moraliseert een diepe bas stem. Prestige Het Salvadoriaanse leger pre senteert het plaatsvinden van de verkiezingen als een soort van prestigeslag. Het leger heeft de afgelopen maanden een intensieve campagne ge voerd om het gevreesde ima go enigszins op te vijzelen. „De garantie van vrije verkie zingen is een belofte aan het volk, een compromis dat we zijn aangegaan", zo vertelt defensieminister en tevens opperbevelhebber van het le ger generaal Jose Guillermo Garcia, „en daarom zullen we het niet toestaan dat ook maar iemand zal proberen de verkiezingen in de war te stu ren of uit te stellen". Maar het gaat niet alleen om het prestige van het leger. Op het eerste gezicht zijn de ver kiezingen natuurlijk zinloos geworden, nu er geen enkele progressieve groepering aan deelneemt. Dat de stembus slag de oplossing voor de burgeroorlog zal brengen, ge looft eigenlijk niemand meer. Maar dat neemt niet weg dat deze verkiezingen van door slaggevend belang kunnen zijn voor de Salvadoriaanse toekomst. De Salvadoriaanse kerk noemt de stembusslag 'nuttig' en hoopt (evenals wellicht de Amerikaanse regering) dat de verkiezingen Duarte in het zadel zullen verstevigen en dat hij op die manier meer controle zal krijgen over het Salvadoriaanse leger, wier in- tegranten in veel gevallen ook tot de terreurcomman- do's van ultra-rechts beho ren. Terreurcommando's die weten dat zij kunnen rekenen op bescherming van het mili taire opperbevel. Daarvan ge tuigt wel het in de doofpot stoppen van de moorden op aartsbisschop Romero, op de gehele linkse top anderhalf jaar geleden, het opnieuw uit gestelde proces tegen de zes Guardia Nacional-leden en natuurlijk ook de door het opperbevel uitgedachte offi ciële versie inzake de moord op Koos Koster en zijn drie kameraden. Vanuit een geheel andere in valshoek gezien, zijn de ver kiezingen 'nuttig' om de 're geringsgezinde' mensen te kunnen registreren. Iedereen die op het stembureau een soort persoonsbewijs bij zich heeft, zal daarop een stempel krijgen. Wee o wee degene die na komende zondag bij een militaire controle niet een dergelijke stempelafdruk te voorschijn kan toveren. Opmars Wellicht nog veel belangrijker bij deze zo omstreden stem busslag is de politieke op mars van ultra-rechts. D'Au buisson, het onbetwiste op perhoofd van die groepering, is de afgelopen twee jaar uit de gevangenis gehouden door niemand minder dan defensieminister generaal Jo se Guillermo Garcia, en krijgt nu, ondanks alle bewijzen omtrent de moordlustigheid van zijn persoon, de kans om op legale wijze naar de macht te grijpen. Of dat zal lukken, moet zondag blijken, maar het gevaar is aanwezig, want volgens veel waarnemers is er slechts een geringe mogelijkheid dat de christen-democraten van Duarte een absolute meer derheid in de grondwetge vende vergadering zullen veroveren (die grondwetge vende raad moet, behalve het herzien van de grondwet, ook de bestaande junta ratifice ren of, zo niet, een president benoemen). Zelfs Washington lijkt met die rechtse opmars in zijn maag te zitten, gezien recente uitla tingen in de zin van „als de vorderingen op het gebied van de landbouwhervorming en de sociale hervorming door het nieuwe regime zul len worden verwaarloosd, zal alle economische en militaire hulp worden bevroren". Hoewel, de werkelijke bezorgd heid van het Reagan-bewind zal wellicht best meevallen D'Aubuisson is een voorstan der van gewapende acties te gen de Sandinisten in Nicara gua en daar is Reagan ook niet vies van, zoals de afgelo pen twee weken is gebleken. En als Duarte wordt gewipt, is er mets meer dat directe militaire hulp, in de vorm van adviseurs en wellicht zelfs troepen uit landen als Argen tinië, in de weg zal staan; plannen waarover Reagans adviseurs het afgelopen jaar al vaak hebben gefilosofeerd. Daar komt dan ook nog de voorspelling by die de Ame rikaanse ambassadeur in El Salvador, Deane Hinton, driekwart jaar geleden deed. „Jose Guillermo Garcia zal de geschiedenis ingaan als de man die de democratie in El Salvador heeft terugge bracht", aldus verklaarde de Amenkaanse ambassadeur. Een uitlating die volkomen lijkt te stroomlijnen met de verzekering die Roberto d'Aubuisson my drie weken geleden tydens een persoon lijk vraaggesprek gaf „Ik heb op het ogenblik geen preten ties om president te worden", zo stelde d'Aubuisson, „die taak wil ik dit keer aan ande re personen overlaten". Het kunnen dus uiteindelyk wel eens heel gqed de verkiezin gen van generaal Garcia wor den, d'Aubuissons intieme vriend en beschermheer. Belang De Salvadoriaanse verkiezm gen, wellicht zinloos op het eerste gezicht, zijn niettemin van beslissend belang voor de Salvadonaanse toekomst. Wint Duarte. dan zyn er drie reële mogelijkheden a) het regime sukkelt verder op de zelfde manier als de afgelo pen twee jaar. met natuurlyk de steeds groter wordende kans dat de guerrilla een be slissende slag weet toe te brengen, b) zich baserend op de veronderstelde inmenging vanuit Cuba en Nicaragua zal er een beroep worden gedaan op het TI AR akkoord (weder zijdse militaire bystand) en zijn er behoorlyke kansen dat de Organisatie van Ameri kaanse Staten een vredes macht zal samenstellen, c) gedwongen door de groeien de macht van de guerrilla en de publieke opinie in byna de gehele wereld, zal er alsnog worden ingegaan op het Me xicaanse aanbod tot bemid deling voor onderhandelin gen zonder voorwaarden vooraf, waaruit uiteindelijk vrije algemene verkiezingen met participatie van links zouden moeten voortvloeien Wint d'Aubuisson, of mis schien beter gezegd Garcia, dan lijkt elke vorm van on derhandelingen getekend en zal de burgeroorlog compleet zyn. De gevolgen van agres sie tegen Nicaragua of een grootscheepse Argentijnse inmenging zyn op dit ogen blik nog maar moeilyk te voorspellen, maar doen niet temin het ergste vrezen. 'El pueblo unido jamas sera vencido' Het verenigde volk zal nooit worden overwon nen. Ondanks de verkiezin gen gaat de burgeroorlog in alle hevigheid voort De Salvadoriaanse oppositie wenst onderhandelingen en is eventueel bereid deel te ne men aan vrye verkiezingen, waarbij zelfs ultra-rechts zal mogen zijn vertegenwoor digd. Maar men weigert de wapens neer te leggen alvo rens het zover is. Duarte, in wie dan misschien toch nog wel iets van chnsten-demu cratische mensenwaarde zou steken, is volgens enkelen van zijn nabye medewerkers eigenlyk een fel voorstander van de door Mexico aangebo den bemiddeling „Maar Gar cia en Washington hebben hem verboden dairop in te gaan. De Amerikanen vrezen dat eventuele onderhandelin gen al snel lot een soort twee de Nicaragua zullen leiden", zo leggen zy uit Zowel het Salvadoriaanse leger als de Amenkaanse regering hebben zich de afgelopen maand achter de verkiezin gen van zondag verscholen om de Mexicaanse bemidde ling voorlopig te kunnen af wyzen „Daarna zullen we de mogelykheden bestuderen", zo heet het Maar de kans dat er na de stembusuitslag nog de mogelykheid bestaat om tot vredesonderhandelingen te komen, lijkt uiterst genng. te meer daar Duarte het on derspit dreigt te gaan delven. Werd de stembusuitslag oor- spronkelyk gepresenteerd als de politieke oplossing voor de burgeroorlog, nu blykt het een ernstig obsta kel voor een politieke uitweg te zyn. Zomercollectie Frank Govers ADVERTENTIE LUCIA. IMT WETEN WAAR JE BENT! Topmerken met klinkende Zomaar voor het uitkiezen. Natuurlijk bij. 1151/15 J Lndcn AMSTERDAM - De kleding die de couturier Frank Govers gisteren toonde in zijn nieuwe haute cou- ture-collectie voor deze zomer, was enerzijds strak en eenvoudig van lijn, anderzijds zaten er de bekende overdadige ontwerpen by. De strakke belijning was vooral te vinden in de dagkle- ding, doordat Govers zich heeft laten inspireren op de mode uit de jaren '30 en '40: herenblazers en tailleurs op korte, nauwe rok ken, zeer brede ceintuurs op bandplooibroeken en rechte hes sen op rechte, korte rokjes. De kleur die overheerste was zwart, om hierbij vervolgens fel le, opvallende tinten als scha duwkleur te gebruiken. Zo com bineerde hy onder andere zwart wit geruite tailleurs op zwarte rokken met zuurstokroze blou ses en hoeden. Zijn jurken in de veertiger-jaren- styl waren het mooist en ook heel draagbaar. Alles met een roklengte tot boven de knie, ge maakt van soepele zyde en met weer die basiskleur zwart. De modellen waren leuk en eenvou dig, Govers' stofkeuze daarente gen vond ik minder geslaagd. Wel mooi van kleur en stofkeuze waren daarnaast gebreide truien met op-art-motieven. Sprankelende showeffecten wist Govers te creëren met zijn avondkleding, waarbij hij zich eveneens liet inspireren op de glamourjurken uit de Holly- woodjaren van weleer. Hij werk te veel met broderie, waarvan hij overdadige blouses maakt met veel rouche en vier-dubbele manchetten. Spaans aandoende avondjaponnen met stroken, strikken en lage halsuitsnydin- gen waren prachtig van sfeer in het zwart. Heel apart waren verder de avond jurken van dikke taftzyde met strakke, heuplange hessen en wijdvallende rok Maar ook. heel ouderwets eigenlyk. Frank Govers (rechts) met twee ontwerpen uit zijn zomercollectie. Links een atx>ndjurk met een in motief geborduurd paillet ten-] asje rechts een avond japon geheel met paillètten geborduurd. De meeste indruk maakte Govers met gepailletteerde jasjes op knielange broeken en op zeer wijde balonbroeken Allemaal schitterend afgewerkt en prach tig van kleur. Dat Franks Govers een vakman is, bewees deze show zonder meer. En dat hij leuke ideeen heeft en voldoende fantasie om van het tonen van een modecollectie een echte show te maken, werd even eens duidelijk, maar dat Franks Govers daarnaast weinig lykt na te denken over wat een vrouw, zowel jong als oud, dik als dun, in deze tijd nu echt mooi en ple zieng vindt om te dragen, dat kwam er niet uit. MARGRIET HUNFELD President Duarte trekt zijn schoen uit om een kiezelsteentje te verwijderen, wanneer hij een groep journalisten voorgaat naar de plek waar vorige week vier Nederlandse journalisten zijn vermoord. De president wordt omringd door lijfwachten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11