Geen gevolgen voor coalitie C Lage opkomst beïnvloedt uitslag verkiezingen Bezoek Beatrix aan VS in teken El Salvador PvdA: geen toon lager Verlies van PvdA in Eerste Kamer pakt nog veel groter uit Regeringspartijen over verkiezingen: Nog totaal geen zicht op a DONDERDAG 25 MAART 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De lage kie zersopkomst bij de Statenverkie zingen en de economische de pressie hebben een duidelijke in vloed gehad op de uitslag van de verkiezingen Vooral PvdA en D'66 zoeken de oorzaak voor hun verlies in deze twee omstandig heden. Premier Van Agt wilde niet over de rug van zijn coalitiepartners feestvieren. ..Triomfantelijkheid past niet, vreugde wel", zei Van Agt. „Er past geen vreugde over nederlagen of teleurstellingen van coalitiegenoten. Wel past vreugde over de steun aan de ei gen partij", zei hij. Volgens de premier hebben de kie zers steun gegeven aan de partij die midden in de storm van het bestuur van het land heeft ge staan. De partij die „praktizeert" in het dagelijks beleid en niet een beleid alleen met woorden uitvoert. Minister Van der Stee (financiën) meent dat de politiek van het CDA erg duidelijk is overgeko men. De uitslag kan geen gevol gen hebben voor de samenstel ling van het kabinet, maar het is wel een indicatie voor de politiek die de mensen willen. Hij zag in de verkiezingen een aanmoedi ging om het CDA-beleid door te zetten. Het verlies van D'66 was voor hem als een verrassing gekomen. Hij zei er geen verklaring voor te hebben. De aanvallen die de laat ste weken op minister Terlouw (economische zaken. D'66) zijn gepleegd, noemde Van der Stee „volstrekt ten onrechte". Nederlaag- De socialisten erkenden onom wonden dat zij een zware neder laag te slikken hebben gekregen. Den Uyl, die voor een halfvolle zaal in het Bossche casino sprak en daar een staande ovatie kreeg ter bemoediging, zei: „Dit is de dag van een zware nederlaag. Een enorme teleurstelling voor de duizenden die in de provin cies voor de Partij van de Arbeid gewerkt hebben. Het is een ne derlaag voor de progressieve krachten in ons land. Het onver wachte verlies van D'66 betreur ik in hoge mate. En zo'n dag van een duidelijke nederlaag voor links en winst voor rechts is een ernstige zaak". Volgens Den Uyl hebben de kie zers „een half jaar strijd in het kabinet kennelijk slecht begre pen". Dit blijkt onder meer uit het verzet tegen de ziektegeld- maatregelen, meent hij. „Talloze van onze kiezers vragen zich af 'is dit wat de toekomst ons bren gen zal'. We zijn er kennelijk niet in geslaagd om dat voldoende duidelijk te maken", aldus Den Uyl. De teruggang van D'66 is slechts tijdelijk, aldus Terlouw. Hij zei overigens verrast te zijn over het verlies van zijn partij. Hij had verwacht ongeveer hetzelfde percentage te halen als bij de ka merverkiezingen. Ook D'66-mi- nister Zeevalking (verkeer en waterstaat) zei goede moed te hebben dat het tij te keren zal zijn De reacties waren niet zo fel als bij de socialisten, omdat er voor D'66 een positieve kant aan de verkiezingen zit. De aanhang in de Provincies is vergeleken met de Statenverkiezingen van 1978 versterkt. Alle democraten wezen met nadruk op deze ont wikkeling. Volgens Terlouw is de belangrijk ste reden voor de teruggang van D'66 de lage opkomst. Vele men sen die bij de Tweede-Kamerver kiezingen op de democraten stemden zijn dit keer niet opge komen. Blijkbaar laten progres sieve mensen eerder het hoofd in de schoot rusten, aldus Terlouw. Dat er veel mensen niet zijn gaan stemmen komt doordat over het algemeen ae Kiezers minder ver trouwen en belangstelling heb ben voor de politiek. In slechte economisch tijden heeft de poli tiek altijd moeite beslissingen te nemen en oplossingen te bieden. Daardoor neemt het vertrouwen af, meent Terlouw. De reacties uit de WD waren vooral gericht op het bestaande kabinet. Volgens Wiegel bete kent de verkiezingsuitslag dat de kiezers willen dat de WD in de regering komt. De uitspraak van de kiezers toont volgens hem aan dat PvdA het niet goed heeft ge daan en dat veel kiezers de kri tiek van WD op D'66 hebben begrepen. Partijvoorzitter Kamminga zei dat de lage opkomst „een motie van wantrouwen tegen de politiek in het algemeen als geheel" is. Dat de mensen geen grote lijn meer zien is de schuld van het kabinet, omdat de regering na zes maan den nog steeds niets heeft laten zien, meent hij. De kleine partijen in de Tweede Kamer toonden zich met de uit slag van de verkiezingen. Van der Spek (PSP) ziet in de uitslag een „verrechtsing van Neder land". Bakker (CPN) benadrukte dat de kiezers niet over het kabi netsbeleid hebben gestemd. DEN BOSCH (GPD) Doorgaans is de stemming in het Casino van Den Bosch aanzienlijk vrolijker. Deze avond worden de gezichten echter steeds langer, naarmate de nederlaag van de PvdA bij de Statenverkiezingen zekerder wordt. Tegen tien uur lijkt het lot defini tief bezegeld: de Partij van de Arbeid is ingehaald door de VVD. en teruggeworpen naar een derde plaats in het politieke krachtenveld. Den Uyl spreekt dreigende taal aan het adres van de thuisblij vers vandaag. ..Als dit het effect heeft dat de PvdA haar werk niet af kan maken, dan zal daar een hoge prijs voor moeten worden betaald, ook door de mensen die vandaag zijn thuisgebleven". Nadat hij verzekerd heeft dat hij en zijn collega's in de coalitie niet van plan zijn genadebrood te eten, is de ergste schrik alweer ge weken. Het Casino in Den Bosch ademt weer strijdlust. „We gaan onverminderd door en zullen géén toontje lager zingen". Helft jonge kiezers stemt WD en CDA HILVERSUM (ANP) - Van de Nederlanders die gisteren voor het eerst naar de stem bus mochten, heeft de helft of op de VVD of op het CDA gestemd. Een kwart van de "jonge kiezers" bracht zijn stem uit op de WD en 24 procent op het CDA, zo wijst een Intomart-onderzoek uit. De PvdA kreeg 16 procent van deze groep achter zich en D'66 12 procent. Naar de overige partijen gingen d~ stemmen van 23 procent van de nieuwe kiezers. 200.000 mensen konden gis teren voor het eerst naar de stembus, 64 procent van hen kwam ook, ongeveer zes pro cent minder dan het landelij ke opkomstpercentage. DEN HAAG (GPD) - Omgerekend in zetels is de nederlaag die de PvdA in de Eerste Kamer zou hebben geboekt nog veel groter dan omgere kend in Tweede-Kamerzetels. In de Tweede Kamer zou de PvdA zak ken van 44 naar 34 zetels - een verlies van bijna 25 procent. Maar in de Senaat zouden de socialisten terugvallen van 28 naar 17 zetels, een verlies van 35 procent. Opvallend is overigens dat ook het CDA in de Eerste Kamer zou verlie zen. De christendemocraten zouden bij Senaats-verkiezingen op dit moment twee zetels moeten afstaan, terwijl de WD van 12 naar 17 zetels zou stijgen. D'66 zou twee zetels winnen en op 6 komen. PSP, CPN en PPR zouden samen 7 zetels krijgen (nu samen 2). Dergelijke verschuivingen in de Eerste Kamer kunnen al dit jaar ont staan. De Provinciale Staten, die gisteren opnieuw zijn gekozen, kiezen namelijk de leden van de Eerste Kamer. Tot nog toe gebeurde dat in twee afzonderlijke stemmingen om de drie jaar voor de helft van de Eerste Kamer. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil dat veranderen. Hij vindt dat de Eerste Kamer opnieuw gekozen moet worden in het jaar dat de Provinciale Staten worden vernieuwd. Als hij zijn zin krijgt zal de Eer ste Kamer nog dit jaar nieuw gekozen worden, zodat de Senaat een betere afspiegeling vormt van de politieke krachtsverhoudingen dan op dit moment het geval is. Winst dwingt WD'er op de knieën MAASTRICHT (ANP) - Het WD-statenlid drs. Th. Schreinemacher, zal door de winst van zijn partij een zwaar karwei moeten op knappen. Vóór de verkiezingen bezwoor hij narpelijk op zijn knieën naar het Belgische bedevaar toord Banneux te zullen krui pen als zijn partij meer dan tien zetels in de staten van Limburg zou behalen. De WD verwierf elf zetels en daarom zit Schreinemacher vast aan zijn belofte. Hij liet gisteravond weten het karwei inderdaad te zullen klaren wanneer het statenwerk dit toe laat. De afstand Maas- tricht-Banneux bedraagt on geveer zestig kilometer. DEN HAAG (GPD) - De uitslag van de verkiezingen mag geen gevolgen hebben voor de samenstelling van het kabinet, maar het is duidelijk dat de regering nu snel beslissin gen moet nemen over de noodzakelijke bezuinigingen. Zo reageerden de drie regerings partijen op de uitslag van de Statenverkiezingen. Oppositieleider Wiegel (WD) pleitte naar aanleiding van de uitslag opnieuw voor de vorming van een nationaal kabinet. Premier Van Agt zei in Zeeland dat „het kabinet binnen enkele we ken beslissingen moet nemen, anders moet het maar afnok ken". Hij zei dat er over twee we ken een goede Voorjaarsnota moet komen, „anders komt er nooit één". De uitslag van de verkiezingen kan niet leiden tot een opzeggen van de samenwerking in het kabinet, maar de wijze van functioneren van het kabinet wordt mede be paald door deze uitspraak van de kiezers. Het gevolg van de ver kiezingen is volgens de premier dat aan de argumenten van het CDA meer waarde is toegevoegd „De Voorjaarsnota zal er dus nog CDA-achtiger moeten komen te zien dan tot nu toe al het geval "Aanmoediging" Ook minister Van der Stee (finan ciën) denkt dat de verkiezingen gevolgen hebben voor het kabi netsbeleid. De overwinning van het CDA is een aanwijzing dat de kiezers een politiek willen zoals het CDA dat wil. Hij vindt de uit slag een „aanmoediging om het CDA-beleid door te zetten" CDA-fractievoorzitter Lubbers meent dat de tegenstellingen in het kabinet niet groter worden door de verkiezingen Hij ziet echter een risico dat de PvdA het nu voor gezien zal houden. Hij vindt dat het kabinet te lang zaam tot besluiten komt. Er kan nu een moment komen dat de het CDA zegt ..Kom we gaan be sluiten nemen", aldus Lubbers. Den Uyl De PvdA voorziet daarentegen geen andere houding van de coa litiepartners door de verkiezin gen. Den Uyl „We zullen onze koers niet veranderen. We gaan rechtdoor op de ingeslagen weg. Ook als men ons uit het kabinet wil proberen te werken. Wij van de PvdA beschikken ondanks te genslagen over veerkrachten". Hij hoopt dat het CDA zich niet door de uitslag zal laten beïn vloeden. Als dat wel gebeurt dan vreest Den Uyl een kabinetscri sis. De kans dat er een kabinets crisis zal komen, schat hu op v*uf- tig procent. In het verlies ziet Den Uyl voor zichzelf slechts een „prikkel om onverminderd" door te gaan. „Als ik de partij een dienst be- wus door plaats te maken voor een ander dan zou ik het doen. maar ik heb die opvatting niet", aldus Den Uyl. "Schuttersputjes" D'66-minister Terlouw en fractie voorzitter Brinkhorst (D'66) me nen evenals de PvdA dat de sa menstelling van het kabinet niet beïnvloed wordt. Wel moeten er nu snel beslissingen worden ge nomen Volgens Brinkhorst heeft D'66 verloren omdat zu de besluiteloosheid van het kabinet het eerst voelen „Wu wilden dit kabinet het sterkst en daarom voelen wu de besluiteloosheid ook het sterkst" Minister Van Mierlo (defensie. D'66) zei vanuit Amerika, dat door de uitslag de partgen in het kabinet niet in ..schuttersputjes" worden ge jaagd. Van der Meulen, voorzitter van het CNV. zei eveneens dat de uitslag niet beslissend mag zijn voor het kabinetsbeleid. Hu vond dat het CDA niet meer macht moet uit oefenen, dan het al vóór de ver kiezingen deed Werkgevers voorzitter Van Veen zei eveneens dat de verkiezingen geen directe gevolgen zullen hebben op de politiek Wel is volgens hem „de besluiteloosheid van groepen in het kabinet duidelijk veroor deeld". "Aanpakken" Wiegel concludeerde uit de verkie zingsuitslag dat de mensen een „ander kabinet willen, dat van aanpakken weet". Hij nep de po litieke partijen op de onderlinge stnjd te vergeten cn een kabinet van nationale allure te vormen. „Laten we de handen ineen slaan, dan heeft dit land een toe komst". aldus Wiegel. Een belangnjke oorzaak voor het verliesvan de PvdA lukt hem dat de socialisten in het kabinet de „kastanjes uit het vuur" moeten halen Het verlies van D'66 komt doordat deze partij zich niet staande heeft weten te houden tegen de „zakelijke kritiek" van onder anderen de WD. Van der Stoel wil Haig aanpakken Van der Stee over voorjaarsnota DEN HAAG (GP)D - Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel zal bij het staatsbezoek van koningin Beatrix, volgende maand, aan de Verenigde Staten de kwestie El Salvador nadruk kelijk aan de orde stellen bij be sprekingen met zijn ambtgenoot Haig. Ook in het Amerikaanse Congres denkt de bewindsman toehoorders te vinden voor de Nederlandse kritiek op het Ame rikaanse beleid Volgens Van der Stoel is de huidige politiek van de VS „een miskenning van de werkelijkheid in dit gebi.ed". Ook het „wel erg snel tot stand ge komen" rapport van de Ameri kaanse ambassade in San Salva dor over de dood van de vier IKON-journalisten ..roept vra gen op", aldus Van der Stoel. De Amerikaanse ambassade in San Salvador kwam al snel na de tra gische gebeurtenissen van vori ge week woensdag tot dezelfde conclusie als de Salvadoraanse legerleiding Volgens deze lezing van de gebeurtenissen zijn de vier Nederlanders omgekomen tijdens een schotenwisseling tus sen leger en opstandelingen. Enkele dagen van onderzoek door ambassadeur baron Speyart van Woerden naar de doodsoorzaak van de IKON medewerkers heb ben volgens Van der Stoel „de twijfels hierover niet vermin derd. maar eerder versterkt". Mi nister Van der Stoel zei dit woensdagmorgen tijdens mon deling overleg met de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken. „Maar", waarschuwde de bewindsman over de resultaten van de Neder landse onderzoekingen, „Het zou denkbaar zijn dat er vraagtekens zullen blijven bestaan over de ware toedracht van de zaak. De conclusies blijven wellicht bu sterke vermoedens, omdat er mogelijk geen sluitende bewij zen zijn te vinden". De dood van de vier IKON-mede- werkers wijst volgens Van der Stoel opnieuw op de afschuwelij ke situatie in El Salvador. Hij be nadrukte dat meer dan ooit een dialoog tussen regering ei>oppo sitie in het land noodzakelijk is. Onder de gesprekspartners wil Van der Stoel ook de guerrilla strijders van het Revolutionair Democratisch Front (FDR) be trekken. De enige oplossing ligt volgens Van der Stoel niet in het bestrij den van het communisme, maar in het opheffen van de armoede. „Ook zonder een land als Cuba in de buurt zou er waarschijnlijk een opstand zijn uitgebroken in El Salvador". De bewindsman voegde hieraan echter toe dat een gezamenlijk EG standpunt ten aanzien van Midden-Ameri- ka veel effectiever zou zijn dan dat van Nederland (en Frankrijk) alleen. De Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson heeft ook de oppositie in El Sal vador bestempeld als een „repre sentatieve politieke kracht". Overigens betwijfelt Van der Stoel of de EG wel flexibel ge noeg is om eventueel een bemid delende rol te kunnen spelen in het conflict. Alhoewel de Nederlandse be windsman er een hard hoofd in heeft - met name de Britse op stelling wijkt sterk af van de Ne derlandse - wil hij wel proberen de EG-partners op een lijn te krijgen waar het El Salvador be treft Volgens Van der Stoel is het echter raadzaam hiermee te wachten tot na de verkiezingen in El Salvador, aanstaande zon dag. „Niet omdat de verkiezin gen zelf enige democratische pei ling van de mening van de bevol king voorstellen, maar omdat er aanwijzingen zun dat de VS daarna meer kaarten op tafel zul len leggen". DEN HAAG (GPD) - De ministers van het zoge naamde kernkabinet heb ben ook gisteren nog geen enkele overeenstemming bereikt over de bezuini gingen die dit jaar nodig zijn. De voortzetting van het overleg - weer onder leiding van minister-presi dent Van Agt - leverde gis teren niet meer op dan af spraken over de verder te volgen procedure. Volgens minister Van der Stee (fi nanciën) „is er geen akkoord en ook geen bijna-akkoord. zoals sommigen beweren". Daarmee doelde hij onder meer op een uit spraak van D'66-fractieleider Brinkhorst, die woensdag ver klaarde dat „de oplossing van de problemen in zicht is". Volgens minister Terlouw (econo mische zaken) zijn do vijf minis ters, Van Agt. Den Uyl, Terlouw. Van Thijn en Van der Stee. het gisteren na twee uur vergaderen alleen eens geworden over „de volgorde van de nu te nemen be slissingen". Over de op tafel lig gen dc voorstellen wilde nie mand zich woensdag uitlaten. Naar eerst gisteren bekend werd, waren de partijen elkaar vorige week donderdag zeer dicht gena derd,, maar een akkoord bleef toen uit. mede omdat minister Terlouw dwars lag Vice-premier Den Uyl (sociale zaken) en minis ter Van der Stee (financien) wa ren het toen in grote lijnen eens over een aantal bezuinigings voorstellen. Van tafel D'66-ministcr Terlouw (economi sche zaken) heeft dat akkoord dat voorlopige voorstellen bevat te voor bezuinigingen ter grootte van ruim 2 miljard gulden in 1982 - tegengehouden, omdat hu bij het overleg nauwelijks be trokken was geweest Bovendien was hu het met een deel van dc voorstellen oneens Ook minis ter-president Van Agt heeft de voorstellen waarmee hij na zijn terugkeer uit Thailand werd ge confronteerd - van tafel geveegd. Daarom is het kernkabinet nu weer net zover als twee weken geleden Om de besluiteloosheid niet langer te laten voortduren zijn nu afspraken gemaakt over de verder te volgen procedure. Mogelijk wordt het overleg nog deze week voortgezet. Premier Van Agt verklaarde woensdag dat het kabinet nu binnen twee weken beslissingen moet nemen, omdat het anders beter maar kan „afnokken" Kinderbijslag Het voorstel van vorige weck zou voorstellen bevat hebben tot be perking van de prijscompensatie voor ambtenaren en trendvol gers met 1 procent per 1 juli, tot verhoging van de WW premie voor alle werknemers, tot bevrie zing van de kinderbuslag voor het tweede kind tot 1 juli 1984 en tot bezuinigingen op de diverse ministeries tot een totaal van 500 miljoen gulden Daarnaast zou den Den Uyl en Van der Stee het erover eens geworden zun dat nu al afspraken gemaakt zouden moeten worden om in 1983 nog eens 4 tot 4.5 miljard gulden te bezuinigen. ADVERTENTIE Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun NIJVERHEID Van ambachtslieden en gilden in het middeleeuwse Lei den Dc opkomst, bloei en \cr\al san de wereldberoem de Lcidsc lakennijverheid De conserven industrie die de behoeftige Leienaars haar boontjes liet doppen En hoe de industrie uiteindelijk uit Leiden verdween Premier Van Agt viert sfemmentoiTist met Zeeuws meisje

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7