„Camera niet meer dan instrument J eugdtandverzorging: voortbestaan onzeker Leidse Smalfilm Liga bestaat veertig jaar Geldzorgen dreigen voor stichting Lalden LEIDEN - De Leidse Smal film Liga bestaat vrijdag precies veertig jaar. Dat wordt een dag later ge vierd met een feestelijke bijeenkomst in De Mu- zcnhof in Leiderdorp. Er wordt daar een program ma geboden "waarin filmgebeuren van toen en nu centraal staat. Aan vang is zeven uur. LEIDEN - Hij leunt iets voorover en in zijn ogen komt, wat men een twinkeling pleegt te noemen. Eigenlijk, zegt Emile Timan, ben ik de eerste disk-jockey van Neder land geweest. Al in de jaren vijftig posteerde Timan zich, zo weet hij te vertellen, achter twee draaitafels om met onvervalste 78 toerenplaten zijn zelf gemaakte films van een passend geluidsdecor te voorzien. "Ja. moet je je voorstellen zegt Ti man. "Dat was destijds een hele belevenis hoor. Later mm of meer uit de tijd geraakt en nn als een soortement van nostalgie weer een attractie. Gek. he "Nee, ik heb die muziek nooit wil len opnemen. Geen sprake van. Dat moet levend blijven. Maar ja, wel doodmoe als het afgelopen was Trouwens, ik had ook een plaat met applaus er op, jazeker. Best handig Zo had ik eens een filmpje gemaakt over liften. Stond een jongen bij Sassen- heim met zijn duim omhoog. Werd door niemand meegeno men. Aan het eind stond-ie er nog" "Daarom ook had ik niet zo'n bord je met einde er op gebruikt. Dat had je toen altijd, he. Maar ja, de mensen durfden niet zo goed te klappen. Die hadden de indruk dat er nog wat kwam. Ik zette die applaus-plaat op en toen dachten ze voor dat er achter geklapt werd. En omdat ze voor zaten te klappen begonnen ze op de ach terste rijen ook te klappen. Dat is toch zalig, hè. Ach ja. als amateur kun je zoiets doen. Als beroeps- artiest niet. Dan kun je dat niet maken". Herinneringen Praten met Emile Timan en Her man Kleibnnk is vooral herinne ringen ophalen. Het onderwerp - veertig jaar Leidse Smalfilm Li ga - voert hen langs anekdotes en gebeurtenissen. Beiden stonden in maart 1942 aan de wieg van wat onderling al snel de LSL ging heten, een afdeling van de Nederlandse Smalfilmliga (voor alle duidelijkheid: een liga van film-amateurs. Niet de club van filmcriticus Jordaan en Joris Ivens. waarin over speelfilms werd getheoretiseerd). "We wa ren allebei bezeten van film en wilden daar met elkaar over pra ten", zo vat Timan de beweegre denen kernachtig samen. Een jaar later, in 1943 was de Liga al weer Liga-af. Kleibrink: "We moesten toen lid worden van de Kulturkammer en dat wilden we niet, hè. Maar officieus gingen we wel door. Alleen kon je toen geen films krijgen. Ja. soms ging er wat onder de toonbank door. zoals we dat noemden. Bestellin gen voor de Wchrmacht en daar werd wel eens wat van achter over gedrukt". Zo maakte Klei brink een filmpje over de voed- seldroppings en bevrijding in de Raadshcrenbuurt. "Maar dat kon pas eind '45 ontwikkeld worden. Dus het resultaat is nogal grijs". Na de oorlog kwam de Leidse film club voor het eerst weer bijeen. "Bij die juwelier op de hoek van de Hoogstraat en de Nieuwe Rijn". "Zo gek", zegt Kleibrink, "die wereld van zilver waar je na de bezetting in terecht kwam". De nog korte draad werd weer opgevat. Uitwisselingen met an dere liga's in andere plaatsen. Kleibrink herinnert zich: "Emile is toen nog met een ouderwetse DKW en zo'n triplex carrosserie naar Woerden geweest". Fatale druppels "Emile en ik hebben ook samen films gemaakt. Ook samen geac teerd. Halverwege de jaren vijf tig een detective, dat heette Fata le druppels. Weet je dat destijds niemand het begreep. In de bio scopen werden echte massa-pro- dukten gedraaid en als amateur ging je nu eenmaal wat verder. Pas later hebben de mensen via de televisie filmtaal geleerd. Nu begrijpen ze zo'n film dan ook wel". De fotograaf komt binnen en er wordt een korte pauze ingelast. Het gesprek richt zich voor een moment op de vraag waar de foto gemaakt zal worden. Zo aan tafel is het niks. daar is iedereen het over eens Timan maakt een grap: "Misschien wel leuk als Herman achter de camera gaat staan en ik zo met m'n kop door het scherm" Kleibrink serieus en beslist: "Nee. dat niet. Twee van die ouwe mannetjes, nee dat is niets. Trouwens, ik heb hier niet eens een camera". Een werk kamer dan misschien? Of een ca mera van iemand uit de buurt? Er valt een naam. Maar Klei brink: "Nee, dat is zo'n V D- cameraatje. Dat mot ik niet". Ti man pesterig: "Dat is je te min zeker". Kleibrink beslist en ook weer serieus: "Nee, dat is het he lemaal niet. Daar gaat het niet om Maar het is nu eenmaal zo .dat het bedenken van een film Herman Kleibrink (links) en Emile Timan hebben zich voor de fotograaf e hier over film zaten te bomen". i geposteerd in de tuin. "Al die zomeravonden dat i het grootste werk is. Dat kost tienmaal zoveel tijd als het eigen lijke maken". Er wordt uiteinde lijk gekozen voor de tuin. "Weet je nog zegt Timan tegen Klei brink "Al die zomeravonden dat we hier zaten te bomen". Van der Horst "Nee", antwoordt Kleibrink op de vraag of één van twee ooit is ge vraagd om voorlichtingsfilmpjes te maken voor bijvoorbeeld de gemeente. "Daar was geen geld voor", vermoedt Timan. Maar Kleibnnk corrigeert hem. "Daar was geen geld voor over. D'r is ooit eens een comité opgericht voor een film over Leiden. Maar dat is er nooit van gekomen. Her man van der Horst zou dat doen. Die had ook zoiets voor Amster dam en Rotterdam gedaan. Hij vroeg zestigduizend gulden, ter wijl ze hier iets van vijfhonderd gulden in gedachten hadden". "Nee. veel vertrouwen in amateurs hadden ze wat dat betreft niet. Geen kwaadsprekerij hoor. maar dat was er gewoon niet. Ook zo met plannen voor een film over Rembrandt. Zou door de Engels man Moore gemaakt worden, toch zeker niet de eerste de bes te. Tja...daar had de gemeente toch enige souplesse kunnen to nen. Maar ja. ze hechtten daar niet zoveel waarde aan. de visie ontbrak misschien Kleibrink gaat verder: "Hetzelfde met die filmpjes van Emile over de situatie aan de Waardgracht in 1940. Dat zijn toch unieke docu menten: geen auto's, kinderen die in het water zwemmen, dat hele buurtleven dat zich buiten afspeelt. Daar zouden toch ko pieën van gemaakt moeten wor den. Ja inderdaad, dat is op fi nanciële gronden altijd stukgelo pen". Timan: "Nu is dat ook een vrij ingewikkeld proces gewo- den. Dat komt ook omdat dat idee om te kopiëren pas later is gekomen, hè. De waarde werd pas later beseft. Er is geen nega tief en die 8 mm filmpjes kun je niet zomaar op super 8 mm zet ten. Dat is allemaal kleur, dus dat is heel moeilijk. Het moet naar 16 mm en dat is nogal kostbaar". Kleibrink: "Ach, er zijn ook zoveel instanties die een beroep doen op de cultuurkas. Ik kan me dan best voorstellen dat je niet zo di rect bij die films uitkomt. En: als Emile het weer eens vertoond heeft, dan is de honger ook weer even gestild". Ledental Via een tweede kopje thee belan den we bij het eigenlijke ge spreksonderwerp: de liga. Het le denaantal schommelt nu zo rond de 35 en dat is in het verleden toch wel vijftig a zestig geweest. Kleibrink: "Veel kijkers en geen filmers destijds. Aan die ani- meeravondjes - om het zo maar eens te noemen - hield je nog wel eens een goede filmer over. Paul Verhoeven bijvoorbeeld. Ik kan me nog goed herinneren dat-ie z'n eerste filmpje ging vertonen. Dat was in 1963, de dag dat presi dent Kennedy werd vermoord. toen zo aangedaan dat daar verder niets meer van kwam. Het was ook niet zo bij zonder hoor. Ik geloof over het leven op een middelbare school" Wat de beide nestoren van de smal- filmliga vooral tegenvalt is de ge- ringe belangstelling van jonge- ren. "Het is niet zo dat het dood bloedt". sust Timan. "Toch altijd nog een stel van een jaar of der tig. Dat is goed, want dan krijg je tenminste wat frisse ideeën". "Toch is het typerend", vult Klei brink aan. "dat de interesse voor film zo beperkt blijft tot het lou ter kijken. Het medium interes- j seert de jeugd wel, maaar ze doen er zelf verder niets mee". "Misschien zijn die nieuwe ca mera's ook wel te gemakkelijk", zegt Timan. "Het blijft beperkt tot wat filmen bij verjaardagen j en feestjes. We noemen dat (hij i maakt van zijn twee handen een denkbeeldige camera) 'tuinspui- ten'. Steeds maar heen en weer". "Er zijn er ook zoveel die denken dat je het gelijk kunt hè. Maar echt hoor, dat moet zich ontwik kelen. Het heeft zijn tijd nodig". "Toch", zegt Kleibrink, "sommi gen gaan sterk vooruit. Je moet alleen accepteren dat er over ge praat wordt. Dat is moeilijk, maar het heeft wel effect". Clubfilm Twee keer per maand komen de LSL'ers bij elkaar. Er wordt ge praat over de filmpjes die de le den hebben gemaakt, er zijn uit wisselingen met andere clubs, er is een stevig contact met de ama teur-filmers in zusterstad Ox ford. "En we maken elk lustrum een clubfilm", voegt Timan er aan toe."Dat is echt heel leuk, dat doen we met zoveel mogelijk leden. Ieder heeft een rolletje. Meneer Kleibrink en ik zitten ook in deze film. Op het strand, in de kou. Zie je twee van die ou we benen aan het pootje-baden. Dat ben ik". Kleibrink: "Zo gaan we ook wel eens met zijn allen naar Artis. Dat doen we vooral om de wat minder vlotten mee te krijgen. Beetje met de camera spelen. Kijk, er zijn een paar manieren waarop je zoiets kunt aanpak ken. Je kunt kijken hoe de men- sen naar de dieren kijken, maar ook: hoe de dieren naar de men sen kijken". Het leidt Kleibrink weer naar zijn al eerder gepo neerde stelregel: "Je camera is niet meer dan een instrument. Het gaat om het bedenken, dat is het eigenlijke werk". Vrijdag is er in het Leids Vrije- tijds Centrum een swing avond. Aaanvang negen uur. En zaterdagavond treedt de nederlandstalige New-Wave band "The Div" op Open huis KIK Het centrum voor creatieve en kunstzinnige vorming KIK houdt zaterdag in het K&O- gebouw, Oude Vest 45. open huis. Er zijn demonstraties en exposities van tekeningen, schilderstukken. etsen, wandkleden, houtsculpturen, edelstenen, broodfiguren, fo to's. calligrafische werkstuk ken. zeefdrukken, poppen, marionetten enz. Verder is er een jazzballet-repetitie te zien, een yogales. een opvoe ring van een mime-stuk, een dansexpressieles en een mo deshow van zelfontworpen kleding. Het open huis duurt van tien uur tot één uur s middags. Lentebal Carnavalsvereniging De Jolige Hutspotten houdt zaterdag- de Bierdeghel II, Café-dichter In hel café 't Gerecht aan de Lok horststraat treedt zater dagmiddag om vijf uur op de Leidse dichter J P. Abra hams. Zijn werk is geïnspi reerd door de Russchische ab surdisten. Café-muziek In café Tetteru aan de Haar lemmerstraat speelt zater dagavond vanaf tien uur het kwartet van Frits Kaatee. Film. In de grote zaal van het Leids Volkshuis wordt zaterdag- vond door de werkgemeen schap 'Ratel' allerlei korte films gedraaid. Om acht uur begint men met Operatie Cas- cogne, een film over het werk op een booreiland. Daarna wordt de film Kathmandoe, de hoofdstad van het konink rijk Nepal, getoond. Na de pauze komt Die Leizen Para- dieze. een film van de Duitse ambassade over een rondreis door allerlei werelddelen aan bod. Sport Zaterdagmiddag van twee tot drie uur stelt de Atletiekver eniging "De Bataven", aller lei sportievelingen in de gele genheid de Cooper test af te leggen Vanaf half twee kan er worden ingeschreven in de cantine van de atletiekbaan sportpark Leidse Hout. LEIDEN - De Stichting Jeugdtandverzorging Rijn-, Aar-, en Veenstreek verkeert in grote onzekerheid over de vraag of ze al dan niet zal blijven voortbestaan en zo ja op welke wijze. Het rijk moet daar klaarheid in brengen, maar tot nog toe heeft de overheid niets van zich laten horen. Zonder gevolgen is dat stilzwijgen intussen niet gebleven. Vorige week maakten de tweeëntwintig Utrechtse gemeenten, die deel nemen in de Stichting Jeugd tandverzorging Midden-Neder land, bekend de stichting per I augustus volgend jaar te zullen opheffen, indien de overheid geen duidelijkheid verschaft over de financiering. De knuppel die nu in het hoender hok is gegooid moet worden be schouwd als een pressiemiddel tegenover het Rijk. Het pro bleem is dat de ziekenfondsen zich enerzijds bereid hebben ver klaard om de financiering van de jeugdtandverzorging voor de volle honderd procent voor hun rekening te nemen, maar ander zijds daarvoor geen toestemming krijgen van de minister van volksgezondheid, mevrouw Gar deniers. Tot nog toe worden de kosten van de Stichting Jeugdtandverzor ging voor 75 procent door het zie kenfonds betaald. De overige 25 procent passen de gemeenten b(j. Maar de animo daarvoor wordt steeds minder, nu de be hoefte aan de schooltandarts sterk tanende is. Weerstand Enerzijds komt dat door het terug lopend aantal leerlingen en an derzijds door de forse toeneming van het aantal kinderen, dat zich onder behandeling van de huis- tandarts stelt. Omdat de perso- neelsgrootte en de kosten van onder andere huisvesting van de Stichting Jeugdtandverzorging tot dusverre niet evenredig zijn afgenomen, zijn de kosten per kind gestegen en is de rekening voor de gemeenten aanzienlijk hoger geworden. Daartegen richt zich ook de weerstand van ge meentezijde Om de financiële nood enigszins te lenigen ontsloeg het bestuur van de stichting Rijn-, Aar- en Veen- streek vorig jaar drie begelei ders. Een besluit dat door de schoolhoofden in de regio una niem werd afgekeurd, ook al viel er aan bezuiniging niet te ontko- Volgens J. Carpay, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Sociale Tandheelkunde, is er hoop voor de gemeenten. Na het zomerreces zal de financiering van de jeugdtandverzorging in de Tweede Kamer aan de orde komen en volgens Carpay is de kans dan groot dat de verdeel sleutel op negentig-tien zal ko men te liggen. „Er bestaat zelfs een kans dat de gehele jeugd tandverzorging via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten zal worden gefinancierd. Dan hoe ven de gemeenten helemaal niks meer te betalen." Preventief Een en ander houdt verband met het jeugdtandzorgplan. Onder het motto 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' wil de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) spoed zetten ach ter de verzorging van de jeugdige gebitten. Het plan is gericht op de jeugd van nul tot achttien jaar. Naast de huistandartsen zullen ook de diensten van de schooltandverzorging nauw bij de uitvoering van dit plan wor den betrokken. De schooltanddiensten zullen re gionale centra moeten worden voor alle jongeren, of hun ouders nu particulier zijn verzekerd of bij het ziekenfonds. Deze dien sten zullen vooral o"p het preven tieve vlak hun werk moeten doen. Nu al zijn de schooltanddiensten daar hard mee bezig. Steeds min der zal de tandarts met zijn boor te werk gaan en steeds meer met zijn stem. Preventieve handelin gen zoals toepassing van fluor, stimuleren van mondhygiëne en voorlichting over het schoon houden van het gebit beginnen bij de tandarts allengs meer de boventoon te voeren. Kleuters Ook de patiënt en het ziekenfonds zijn daarbij gebaat. De eerste be spaart zich pijn en een behande ling, en de laatste bespaart zich de kosten daarvan. Het laat zich dan ook aanzien dat de dental- car. het busje dat langs de ver schillende scholen rijdt en de kinderen ter plekke behandelt, in de toekomst aanzienlijk min der zal gaan rijden. Ofschoon het aantal patiënten van de schooltandarts in deze regio in de afgelopen zes jaar met de helft verminderde (van 13.000 naar 6500), is het bereik van de jeugdtandverzorging verveel voudigd door onder meer het ge bruik van fluoride te stimuleren. Dat grotere bereik is tevens te danken aan het feit dat de jeugd tandverzorging zich sinds vorig jaar ook op de kleuters is gaan richten. Zo ondergaan zestien duizend kleuters in de regio nu een fluondespoeling. Mevrouw MC Zwart-Feenstra. voorzitter van de Stichting Jeugdtandverzorging Rijn-, Aar en Veenstreek stelt dat ,,wij die preventieve koers nu al duidelijk Bezuinigingen Naar haar overtuiging mag de dienst niet worden opgeheven, al was het maar omdat dan een aan tal kinderen, dat anders nooit de tandarts bezoekt, in de kou komt te staan. „In het geval beide ou ders werken of er taalproblemen zijn, wil het tandartsenbezoek er gemakkelijk bij inschieten." De jeugdtandverzorging in Neder land biedt werk aan ruim 1600 mensen, van wie ongeveer ze venhonderd tandartsen. Hun werkgelegenheid staat of valt met de hoeveelheid geld die het Rijk voor de jeugdtandverzor- Opnieuw zangkorendag voor ouderen LEIDEN - Ook dit jaar wordt in Leiden een zangkorendag voor ouderen gehouden. Dat zal op nieuw in de Stadsgehoorzaal zijn. net als vorig jaar, toen dit evenement onder het motto "Ou deren voor Ouderen" voor het eerst werd georganiseerd. De zangkorendag is ditmaal op 22 april. Zeventien koren uit Leiden en om geving zullen die dag optreden, afgewisseld door dansgroepen en een modeshow met kleding die door de naaiclubs van de dienstencentra is vervaardigd. Burgemeester Goekoop verricht 's ochtends de officiële opening; daarna is er de hele dag 'open huis'. Alleen- al de optredende koren en clubs, veelal afkomstig uit de dienstencentra, zijn goed voor zevenhonderd deelnemers. Voor meer inlichtingen: mevrouw Barendse. Anna Pauwlowna- straat 25, tel. 120174 en het Dien stencentrum Noord, Van Hogen- dorpstraat 36, tel. 144912. Tandarts mevrouw Sips en assis tente Jos Bezemer aan boord van de "tandverzorgingswagen", de Dental Car. van de stichting Jeugdtandverzorging Rijn-, Aar- en Veenstreek De wagen zal min der gaan rijden omdat de kosten van de schooltandverzorging voor de gemeenten de pan uit rijzen. (Foto Wim Dijkman) ging in Nederland wil uittrek ken. „We machten maar af', zegt mevrouw Zwart. „We leven in een tijd van bezuinigingen, dus veel belooft dat niet." Hoop geeft in elk geval het feit dat nog geen van de in de stichting Rijn-, Aar- en Veenstreek partici perende gemeenten te kennen heeft gegeven te zullen uittre den. Bij de Stichting Jeugdtand verzorging Midden-Nederland was dat wel het geval en hadden drie gemeenten bedankt. Tege lijk is dat de reden waarom men eergisteren gezamenlijk de knuppel in het hoenderhok wierp. Men wilde daarmee voor komen dat ook de overige deel nemers één voor één zouden uit treden en de laatst overgebleven gemeenten met de financiële brokken zouden worden opgeza deld. SJAK JANSEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4