WD streeft CDA voorbij Gemeente wil Olga- complex toch kopen PvdA: slechtste uitslag sinds ooit Schrijvers in Leiden tijdens Boekenweek Leidse stadsrubriek DONDERDAG 25 MAART 1982 Orgel van Petruskerk hersteld LEIDEN - Het orgel van de Petrus- kerk is. dank zij de giften van pa rochianen en vrienden en subsi dies van het Anjerfonds en comi té zomerpostzegels. weer in oude luister hersteld. Aankomende zondag zal Mgr. dr. A.J Simonis, bisschop van Rotterdam, het or gel inzegenen tijdens een plech tigheid die om drie uur begint. Het inwendige van het orgel heeft een metamorfose ondergaan: zes complete registers zijn er bijge komen, terwijl acht bestaande zijn vervangen door materiaal van betere kwaliteit. Het orgel bezit nu 22 registers. Honderden nieuwe pijpen hebben een plaats gekregen onder de stenen gewel ven van de Petruskerk aan de Lammcnschansweg. Thijs Kra mer zal na de inzegening een kort orgelconcert geven, zodat iedereen het fraaie geluid kan horen. Voor reinigingsdienst mamamÊÊÊÊÊm 1 ju"'. LEIDEN - Bij werkzaamheden aan de damwand op de hoek Oude Singel/Turfmarkt is gisteren e roest uit het water opgevist. Onder de troep bevond zich, naast de nodige fietsonderdelenook motorfiets. Volgens de politie moet de motor al r- aJe zijn geweest voordat hij ooit te water i LEIDEN - De plannen zijn bij wij ze van spreken al van eergiste ren. maar de gemeente kan nu eindelijk de knoop doorhakken op tafel ligt een voorstel om de voormalige Olga-fabriek aan de Evertsenstraat 90 (De Waard) aan te kopen Vanavond zal dit voor stel worden behandeld tijdens de vergadering van de raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Bijna tweeëneenhalf jaar onder handelt OlgaVredestein al met de gemeente Leiden over de ver koop van de Olgagrond. Het ter rein beslaat 19.000 vierkante me ter en was voor de onlangs naar Maastricht verhuisde Olga veel te groot. Vredestem wilde liever een veel LEIDEN - De Partij van de Arbeid heeft in Leiden nog nooit zo'n slechte uit slag gekend. Toch is de PvdA de grootste partij van de stad gebleven. Het CDA won licht ten op zichte van vorig jaar, maar werd ruimschoots gepasseerd door de VVD. Het CDA werd daarmee voor het eerst naar het derde plan geschoven. De combinatie van de kleine linkse partijen won aanzienlijk en ver dreef het verliezende D'66 van de vierde plaats. De kleine rechte partijen wonnen iets, evenals de SP. De plaatselijke politici die gister avond samendromden in de hal van het stadhuis zeiden dat de uitslag van deze verkiezingen geen enkele voorspelling rechtvaardigt voor de komende gemeenteraads-verkiezingen op 2 juni. VVD-fractieleider Kuijers LEIDEN - Ruim vijftigdui zend Leidse kiesgerechtig den maakten gisteren de gang naar het stemlokaal. De opkomst was daarmee bedroevend laag. Zestien duizend Leidenaren die tien maanden geleden nog wel hun stem uitbrachten bij de Kamerverkiezingen, bleven nu thuis. Het opkomst-percentage be droeg in Leiden 64.9 procent. Bij de statenverkiezingen '78 a veel i r be langstelling. Toen bracht 78.1 procent zijn of haar stem uit. Ook tijdens de statenverkie zingen van voorgaande ja- Duizenden Leidenaars bleven thuis ren was men meer gemoti veerd om te gaan stemmen. In '74 en '70 lagen de percen tages op respectievelijk 72.9 en 66.3 procent. De opkomst van gisteren was voor sla tenverkiezingen een diepte punt. Bij verkiezingen van de gemeenteraad en vooral van het Europees Parlement is het Leidse opkomst-per centage doorgaans nog la ger. Leden van de stembureau's constateerden dat vooral 's ochtends de deelname aan de stemming gering was. In de late namiddag werd de toeloop bij de stembureau's plotseling veel groter en vormden zich rijen wachten den. Volgens nog onbevestigde be richten is de opkomst in de traditionele PvdA-wijken (Noord, De Kooi en Groenoord) nog veel lager geweest dan gemiddeld. Bij sommige stembureau's zou nauwelijks de helft van de kiezers zijn komen opdagen. herinnerde die Hans var houder, red.) maakte". Bij de uitslag a verkiezingen "de rondedans Dam (PvdA-wet- vier jaar geleden de provinciale '78 bleek de PvdA op zeventien raadszetels te kunnen rekenen in de nieuwe ge meenteraad. De opkomst voor de verkiezingen van de gemeente raad was echter beduidend lager en (dus) de uitslag voor de PvdA veel slechter. Het aantal raadsze tels steeg niet naar zeventien. maar .zakte daarentegen naar veertien. Voorzichtigheid was daarom troef en het meeste com mentaar bestond uit het ophalen van de schouders. Desondanks kon men het niet na laten om onmiddellijk de Leidse uitslag om te rekenen in raadsze tels. Speculaties en grappen over de collegevorming deden grif de ronde. Het omrekenen in raadszetels le verde het volgende beeld op: 1. PvdA elf (drie verloren) 2. WD tien (drie gewonnen) 3. CDA acht (drie verloren) 4. PSP/PPR/CPN vijf (één gewonnen) 5. D'66 vier (één gewonnen) 6. SGP/GPV/ RPF één (één gewonnen). Daarbij moet worden aangetekend dat de (niet meer zo) kleine linkse partijen niet met een ge meenschappelijke lijst zullen meedoen als het om de raadsze tels gaat. Met hetzelfde percenta ge stemmen kan dat betekenen, dat Klein Links een zetel meer of één of twee minder krijgt. Dat hangt dan af hoe de stemmen over PSP. PPR en CPN verdeeld zijn. Wethouder Waal(PvdA) was er als de kippen bij om grapjes te ma ken over het nieuwe college van B en W. "Het CDA wordt zo klein om aanvaardbaar te worden als college-partner". Kuijers (WD) grapte: "De kiezers hebben het beleid van het college duidelijk gesteund". En: "Wij gaan de ver kiezingen in met de leus 'WD één!' en de leus 'Kies Laila in de raad'. (Fractie-assistente Laila Jansen staat tiende op de kandi datenlijst). Wat serieuzere belangstellenden constateerden, dat Leiden nog altijd over een progressieve meerderheid beschikt (53 pro cent). Het huidige PvdA/VVD college zou op een meerderheid van 21 raadsleden kunnen blij ven steunen. Dat levert een aardige filosofie op: De PvdA zou in een nieuw colle ge met de WD een wethouder moeten 'inleveren'. De domine rende positie die de sociaal-de mocraten nu al acht jaar in het dagelijks bestuur van de stad in nemen zou dan verloren gaan, vooral omdat de burgemeester ook al van WD-huize is en er dus een liberale meerderheid in het college zou ontstaan. De conclusie moet dan luiden, dat de PvdA er belang bij heeft om een links college te vormen D'66 zou daar ook belang bij hebben, omdat het voor de vorming van een PvdA/WD-college niet no dig is en weer uit de boot dreigt te vallen. De deelname van Klein Links aan zo'n college is vanzelf sprekend. Deze puur getalsmatige filosofie leidt tot de vaststelling dat de uitslag van gisteren - door de winst van de WD - een links col lege tot de meest logische oplos sing verheft. Een puur getalsma tige filosofie dus. gebaseerd op een voor de gemeenteraad niets zeggende uitslag. Waterproef (1) Pleuntje van Poelgeest (73) moet woensdag de door haar gekraakte woonboot "Baby- Ion" aan de Zijlsingel verla ten. Op bevel van de rechter. Trots meldt Pleuntje dat ze net op tijd nieuwe woonruim te heeft gevonden.'In Amers foort. Zij heeft daar een woonboot op de kop weten te tikken. "D'r zit een goede motor in, dus over enkele da gen ligt-ie in de Zijlsingel" Mevrouw Van Poelgeest - de oudste kraakster van Leiden - heeft tien maanden in Baby- Ion gewoond. Eigenaar Jan Willem Keuning (30) spande ruim twee maanden geleden een kort geding tegen haar aan. "Ik wil er zelf wonen", vertelde hij de rechter. President Portheine van de Haagse rechtbank vond dat Keuning in zijn recht stond. Hij gaf mevrouw Van Poel geest een "ruime" ontrui- mingstijd van twee-en-een- halve maand omdat woon ruimte niet voor het oprapen ligt en omdat haar leeftijd hoog is en haar gezondheid slecht was. Eind december was Pleuntje namelijk getroffen door een hartaanval. De eendjes en vo gels van de Zijlsingel die zij altijd verzorgde, moesten het een aantal weken zonder Pleuntje stellen. Hun vrien din lag aan bed gekluisterd. De laatste maand is ze weer vief op de been Pleuntje stroopte het land af naar een sta-cara- van of een woonboot. Omdat zij van de aow leeft, is dat niet meegevallen Van Bureau Huisvesting kreeg Pleuntje weliswaar woon ruimte aangeboden aan de Vivaldistraat Maar die wo ning heeft ze afgewezen: "Die buurt is vreselijk Daar ver eenzaam je helemaal. Ik vind het heerlijk hier op het water, tussen de dieren en vlak bij mijn vrienden". Het liefst was Pleuntje blijven zitten waar ze zat. in Babyion. "Maar die eigenaar, die Keu ning, die heeft staan liegen voor de rechtbank. Hij wil he lemaal niet in de woonbooot; hij wil de boot verkopen maar niet aan mij" kleinere huren v< kon voor joen gulden het complex overne men. zo werd meegedeeld De gemeente Leiden wil de fabriek plus het terrein nu kopen in ver band met de verplaatsing van de reiniging Op dit moment is deze gemeentelijke dienst zeer krap behuisd aan de Noorderstraat Aan de Evertsenstraat zou ver vangende nieuwbouw kunnen komen Even leek het alsof er alsnog een kink in de kabel zou gaan ko men. Eind vorig jaar verklaarden de wethouders Fase (economi sche aangelegenheden) en Tesse laar (volkshuisvesting) dat het politiek gezien moeilijk verkoop baar zou zijn het terrein aan tc kopen "We hebben geen zin om met die aankoop van 3.2 miljoen gulden de verhuizing van Olga naar Maastricht te financieren", aldus de wethouders. Later zgn zij te ruggekomen op dit standpunt. Zouden zij volharden in hun af wijzende houding, dan zou de reiniging de dupe worden, ter wijl Olga toch in Maastricht zit. Verzamelgebouw Voor het terrein is dus een bestem ming gevonden, maar wat voor plannen heeft de gemeente met de fabriek'' Ambtenaar Deurhoff antwoordt: "Dat weten we nog niet. Maar je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan het huisves ten van een bedrijfsverzamelge bouw. Om maar eens wat te noe men Een deel van de fabriek zal in elk geval gesloopt worden in verband met de nieuwbouw van de reiniging" Op dit moment is gemeente-archi tect Den Haring bezig met een schetsontwerp voor die nieuw bouw Hij werkt met een pas klaargekomen plan van eisen in de hand Over de kosten van het nieuwe ge bouw valt volgens de voorlichter van de dienst Reiniging. Havens en Markten. Man Tol. nu nog niet veel zinnigs te zeggen Pas als het ontwerp klaar is weten we wat dat betreft meer Ik heb in elk geval wel begrepen dat dat ontwerp nog voor het zommerre- ces naar het gemeentebestuur toegaat" Eigenaar vindt zijn bromfiets bij heler terug LEIDEN - Een 20-jange Leide- naar is gisteren aangehouden op verdenking van heling van een bromfiets De jongen had de brommer aan de Oude Singel staan, toen de oorspronkelijke ei genaar toevallig passeerde Afge lopen dinsdag had deze juist aan gifte van de diefstal gedaan Toen de rechtmatige eigenaar van de brommer zijn bezit opeis te. ontstond er aanvankelijk nog onenigheid tussen hem en de he Ier De laatste heeft inmiddels bekend geweten te hebben dat de brommer was gestolen. Hg betaalde 25 gulden voor de bromfiets. LEIDEN - De jaarlijks terugkeren de boekenweek is vandaag weer begonnen. De Leidse boekhan dels Kooyker. Zandvliet en De Kier doen deze fcestelgk boe- kendagen ook iets extra's voor hun kopers. Voor de literaire handtckeningenjagers signeren zaterdag 27 maart Renate Rubin stein en het Leidse duo Maarten 't Hart en Maarten Biesheuvel van drie tot vijf uur in Kooyker aan de Nieuwe Rijn Een paar meter verder op de Nieu we Rgn kan bij De Kier al om twee uur een boek met handte kening worden gekocht. De schrgfster Josepha Mendels zal daar tot vier uur aanwezig zgn. Boekhandel Zandvliet heeft de va derlandse schrgvers Herman Pieter de Boer en Adriaan van Veen weten te bemachtigen In de Galerie Art Tea House "De Oude Rijn" aan de Stille Mare zullen zij woensdag 31 maart van twee tot vier uur de aangeboden boeken van een handtekening of een persoonlijk woordje voor- Het Leids literair cafe Agora ver zorgt in samenwerking met we derom boekhandel Kooyker, een kleine literaire expositie in de openbare bibliotheek De expo sitie is gericht op de twee avond en die woensdag 31 maart en donderdag 1 april in het Micro theater aan de Oude Vest worden gehouden De eerste avond zal Simon Vinke noog en de Leidse dichters van Acropolis a go go het een en an der uit eigen werk voordragen, terwijl donderdagavond Doesch- ka Meijsing en Frans de Rover zgn uitgenodigd om gen te vermaken Toch dreigt het zoveelste be drijf in het drama Pleuntje" In tien jaar tgd is het aantal woonboten in Leiden ge daald van 250 naar 210 De ge mania voart aan pa I al stervingsbeleid' voor de Leidse woonboten. Dat be leid komt erop neer om geen nieuwe ligplaatsen uit te ge ven zolang de gemeente nog geen beleidsplan voor woon boten heeft Woonboten van buitenaf, of ze nou uit Amers foort komen of uit Buenos Aires, worden strikt geweerd De brugwachters hebben de opdracht geen enkele woon boot Leiden binnen te laten Uitlaten mag wel Het lot van Pleuntje is in han den van meneer Waltman van de dienst Reiniging. Havens en Warenmarkten. De brief die Pleuntje "aan de burge meester" heeft geschreven om een ligplaats aan de Zgl- singel te krijgen, ligt bg ha venman Waltman op het bu reau Deze mag van burge meester en wethouders "ja" of "nee" zeggen op zo'n ver zoek De enige mogelijkheid voor Pleuntje om "ja" te horen, is een bootje kopen dat al in Leids' water ligt Want woon boten die Leiden willen bin- nentuffen, worden geweerd, bevestigt de havenman "Als er één over de schreef gaat. komen er meer I Amsterdamse toestanden" Hiermee doelt Waltman op het grote aantal woonboten, in de Amsterdamse wateren "Sommigen vinden zo'n Am sterdamse toestand mooi. maar schijnbaar zgn de Leid se politici er niet zo van ge diend Waltman zegt een advies over het verzoek van Pleuntje aan b en w te zullen schrgven "Nee", de uitslag van het ad vies wil hij nog niet zeggen Pleuntje van Poelgeest kan niet langer wachten op het advies van meneer Waltman. laat staan op een beslissing van b en w Dan zit ze zonderdak "Als 't moet. dan kraak ik een stuk water D'r is plaats ge noeg bg de Meelfabriek Bang dat ze gestopt wordt, is ze niet "Zo zgn er aan gr wend dat ik kraak" door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN twee jonge vnenden aan de Hogewoerd Zij sliep een half jaar op de keukenvloer Pas een half jaar later viel het oog op Baby Ion Een bejaardenhuis is niets voor Pleuntje. "Daar ga ik dood Ze protesteert liever tegen leegstand. "Als je hoort hoe veel woningen er in Leiden leeg staanBij tal van kraakacties in de Leidse re gio stond ze krakers "met raad en daad" terzijde. Ze vertelt: "Bij 'Release' in Haarlem wilden ze me een erepenning geven omdat ik de oudste kraakster in Haar lem was. Die penning heb ik niet aangenomen. Ik doe m'n werk toch ed" Haar vrienden van de Hoge woerd zijn haar hulpjes in huis. "Die jongens hebben pnma voor me gezorgd na die hartaanval van december Maar ze waren wel geschrok ken. zeg. Ik ben een soort oma voor hun. zie je De jon gens doen nu nog steeds de boodschappen voor me hoe wel ik 't zelf weer kan En ze komen gezellig praten Ik heb de hele dag door be zoek". Familie heeft Pleuntje niet. Behalve een nicht dan. maar du- ken ik niet We zijn dkaw in de loop der jaren kwijtge raakt" Haar vrienden zit bg het "jonge spul" Die vinden het geweldig dat ik ook kan kraken En ze vinden 't gezel lig ook". Waterproef (4) Pleuntje van Poelgeest wü na alle omzwervingen onder hand wel eens iets "eigens". Zg watertandt al bg het idee dat haar eigen boot deze week in de Zglsingel ligt Zg heeft de boot voor 15 000 gul den in Amersfoort gekocht Het is een klein vracht scheepje dat omgebouwd is tot woonboot "Prachtig vindt zg haar aanwinst. Waterproef (2) Babyion stond al twee jaar zo goed als leeg toen Pleuntje er in mei vorig jaar introk. Eige naar Jan Willem Keuning heeft de witte woonboot in de zomer van '78 gekocht. Het eerste halfjaar heeft hij er ge woond. Maar in januari '79 bleek dat de waterleiding niet deugde. De leiding knap te, zijn boot liep onder en is gezonken. "Daarna is het bergafwaarts ge gaan", verhaalt Keuning. "Weliswaar is de boot een paar weken later geborgen maar ik had het geld niet om de boot op te knappen. Want ik was werkloos geworden. Bijstand dus. Maar een nieu we leiding voor het gas en het licht kostte me wél 5000 gul den. Omdat ik de honderdjes nu eenmaal niet voor het op rapen heb. ging het opknap pen van de boot langzaam. Bovendien werd mijn moe der nog zieker. Ik heb haar verpleegd. Tja. dan lijkt het net alsof zo'n boot leeg staat. Door omstandigheden heb ik geen optimaal gebruik van mijn boot gemaakt". Pleuntje. haar vrienden Pieter en Wouter van de Hogewoerd en mensen van de Kraak- bond hebben Keuning nooit op zijn woord willen geloven Keuning: "Zg denken vast en zeker dat ik nog een aantal panden in Nijmegen of waar dan ook heb staan Maar de waarheid is dat ik jarenlang bij Huisvesting op de wacht lijst heb gestaan. Jaren heb ik toestanden meegemaakt met hospita's en huisbazen. Na al die jaren, wil je zelf ook wel eens wat. Met een persoonlij ke lening heb ik "Babyion", voor ruim 50.000 gulden ge kocht. Nu zit ik met giganti sche maandlasten maar zon der woonboot". Keuning vindt alles overziend dat "de kraakactie twee men sen aan de onderkant van de samenleving tegen elkaar Pleuntje op de loopplank van "l heeft uitgespeeld". Die men sen zgn Pleuntje en hgzelf. "Het was geen politieke kraakactie. Machtsblokken kortwieken? Prima! Maar dat is hier niet gebeurd. Ze doen net of ik een speculant ben. Nou. ik ben geen snelle jon gen met een Mercedes onder m'n kont. Ik zit met krakers op één golflengte. In mijn studententijd in Utrecht ben ik actief geweest op kraakge- bied. Des te vreemder om dan zelf gepakt te worden. Mijn kennissen in de "Werk lozen Belangen Vereniging" konden het nauwelijks gelo ven. 'Hoe kan jou dat nou overkomen?' zeiden ze". Keuning vindt het vervelend dat hg het op den duur "hard heeft moeten spelen" tegen Pleuntje. Hij wenst haar geen 'tegenpartg' te noemen. "Ik ilon": "Ze zijn er aan gewend dat nad gehoopt mgn situatie uit te kunnen leggen in een paar goede gesprekken. En aan het raadslid Brands (CPN) had ik gevraagd of hg de kwestie in de raad wilde brengen. Dan zou er meer druk op de gemeente komen om iets voor Pleuntje te doen. Noch het een noch het ander haalde iets uit. Jam mer. dat het via een kort ge ding moest maar ik wilde mijn boot terug. Donderdag trek ik erin". Waterproef (3) Keuning. de eigenaar van Ba byion. zegt het beste te hopen voor kraakster Pleuntje. "Ik heb geen rancune. Moet je haar verhalen eens horen. Dat is heel schrgnend Het is al weer jaren geleden dat Pleuntie samen met haar kraak" (FoioHoIvmu huisvee (vooral katten) in een boerderij in Noordwgker- hout woonde. De boerdenj brandde af terwgl zij in het ziekenhuis lag. Pleuntje ver moedt boze opzet "Ze heb ben mij daar altgd al weg wil len hebben Omdat ik niet ka tholiek ben en zo". Sindsdien zwerft zg van kraak pand naar kraakpand. Aan het Noordeinde heeft ze geze ten in de gebouwen van de Rotogravure "Met z'n vijfti gen. dat was fijn". Maar steeds werd ze weer 'ver jaagd'; naar een ander kraak pand aan de Oude Singel, aan het Levendaal November '80 had ze nog maar net een leegstaande woning aan de Franchimontlaan ge kraakt of ze werd er door een knokploeg uitgezet Sinds dien 'woonde' zg bg haar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3