c Philips moet nog meer banen kwijt Fonds nodig voor havenreorganisatie 8eurs Amsterdam Herstel Franse frank; dollar nu onder druk Minister: haiingstand overtreft de prognose Geleidelijke verbetering verwacht Bond verliest geding tegen loonmaatregel II Kr.. ii n DONDERDAG 25 MAART 1982 Economie Botervaart Dc Westduilse regering is mei van plan de "Butterfahrten" vanuit havens in het noorden van de Bondsrepubliek te verbieden zo lang de Europese Commissie de kwestie van de belastingvrije in kopen op luchthavens m de Eu ropese Gemeenschap niet heeft geregeld. Dit is gisteren meege deeld na een kabinetsvergade ring in Bonn. Volgens een woordvoerder betreurt de West- duitse regering het dat de Euro pese Commissie alleen de Bondsrepubliek heeft opgedra gen een eind aan de speciaal voor het belastingvrij inkopen georga niseerde boottochtjes te maken De uitspraak van het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen waarop de maat regel van de commissie is geba seerd is strekt zich ook uit tot de belastingvrije aankopen op de luchthavens. Kip Bupcrmarktcigenaar Lambcrtus Kip krijgt geen 3.8 miljoen gul- den schadevergoeding van de Dienstenbond en de Voedings bond FNV. Hij had dat bedrag voor de Utrechtse rechtbank op geëist omdat hij door acties van de vakbonden gedwongen zou zijn eind 1980 zijn supermarkten in de Achterhoek voor een veel te lage prijs van de hand te doen De rechter wees de vordering af omdat tussen de verkoop van het bedrijf en de acties geen recht streeks verband zou bestaan. Dat hebben de FNV-bonden laten i weten. In de zomer van 1980 ontstond on der het personeel van Kip on rust, toen bleek dat het niet goed ging met het bedrijf. Toen ver zoeken om duidelijkheid van de kant van de bonden volgens hen niets opleverden, bezette het per soneel op 26 augustus het hoofd kantoor van de supermarktketen in Aalten. Kort daarna verkocht Kip zijn zaak aan een andere su permarktonderneming. Kip heeft inmiddels een nieuwe su permarkt in Groenlo. Caland Holdings Galand Holdings NV heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 19,7 min (v.j. 17.6 min.) of 12 pet. meer dan in 1980. Na reser vering van 13.7 min. (v.j. 12.5 min.) blijft een te bestemmen sal do over van 6 min (v.j. f5.1 min Voorgesteld wordt hieruit een contant dividend uit te keren van 1,80 per aandeel van 10.- (v.j. 1.60). Verder wordt voorge steld evenals vorig jaar een uit kering te doen van 5 pet. in aan delen ter keuze ten laste van de agioreserve of van de algemene reserve, zo heeft de onderneming bekend gemaakt. Op 19 mei is de jaarvergadering. ABN-beleggen Als gevolg van het in de loop van 1981 verslechterde beursklimaat is de basis waarde van de partici paties in de- ABN-Beleggings- pool vorig jaar lichtelijk terugge lopen van 69.37 tot 67.95. Re kening houdende met het bruto- dividend was er echter sprake van een waardestijging van 2 pet. Eind 1981 stonden 3.05 min. par ticipaties uit tegen 3.29 min eind 1980 bij een fondsvermogen van 207.3 min 228 min zo blijkt uit het jaarverslag. Door divi dendverhogingen bn onderne mingen waarin het fonds heeft belegd, kon het netto dividend op de participaties over-1981 ver der worden verhoogd en wel met 7 pet. van ƒ2,20 tot f2.35. De bruto-uitkering. waarop divi dend- en bronbelasting werd in gehouden. steeg van f2 61 tot i 2,76. LONDEN (Reuter) - De Franse frank heeft zich gisteren hersteld van de koersdaling van de voor gaande dagen, die vooral werd veroorzaakt door geruchten over een spoedige devaluatie Blijk baar werd geloof gehecht aan de verklaring van de Franse minis ter van financiën. Jacques De- lors. dat geen devaluatie van de frank wordt overwogen maar dat andere middelen zullen worden aangewend om een verder afglij den van de koers te voorkomen. De dollar, die de laatste tijd in koers is gestegen, stond op de wisselmarkten in West-Europa onder druk. De slotnotering in Parus was 6.2475 frank tegen dinsdag 6.2495 frank. In Zurich eindigde de handel op 1.89225 (1.89425) frank, in Frankfort op 2.3805 (2.388) mark en in Brussel op 15.725 (50.9) frank. In Milaan, waar het Amerikaanse geld dins dag een hoogtepunt van 1306.05 lire bereikte, zakte de koers tot 1314.8 lire. Het pond sterling sloot in Londen op 1,8085 (1.8025) dollar. n wisselmarktkringen in Parijs was men er woensdag nog niet zeker van dat de speculatieve aanval op de frank was afgesla gen. Men wilde het nog een paar dagen aanzien alvorens vast te stellen of de frank de inzinking te boven is gekomen. Opgemerkt dat het koersverloop van het Franse geld od de wisselmarkten scherp in de gaten wordt gehou den en dat er niet veel hoeft te gebeuren om een nieuwe golf van speculatieve verkopen op gang te brengen. De Franse cen trale bank behoefde zich woens dag niet met de handel te be moeien Maandag en dinsdag kocht zij grote bedragen aan franken op om de koersdaling af te remmen. De Londense goudprijs is woens dag enigszins gestegen, namelijk van 329.50 tot 332 dollar per oun ce(31.1 gram) In Zurich werd bij het slot van woensdag een prijs van 331.50 dollar genoteerd ver geleken met 329.50 dollar dins dag. DEN HAAG (ANP) - Hot overgrote deel van de haringen uit 1978 heeft zich in het zuiden van de Noordzee verzameld. De haringstand heeft daar dan ook alle verwachtingen overtroffen. Dit heeft minister De Koning (landbouw en visserijde Tweede Kamer geantwoord op vra gen hierover Nederlandse vissers mogen sinds kort nauwelijks nog hanng vangen. Zij vinden dat ronduit belachelijk, omdat zij maanden geleden al wisten dat er in het zuiden van de Noordzee relatief veel van deze vissoort zwemt Overigens zit er volgens de minister in de gehele Noordzee nog niet de helft aan haring van de hoeveelheid die er in de jaren zestig was De Koning heeft inmiddels aan de Europese Commissie in Brussel ge vraagd om zo snel mogelijk een nieuw advies te laten opstellen over de haringv angst voor de komende tijd. Hg heeft daarbij opgemerkt dat zo n advies waarschijnlijk niet gereed kan zgn voor de eerstvolgende vergadering van Europese visserijministers. EINDHOVEN (GPD) - Bij Philips in Nederland verdwijnen in dit jaar. afhankelijk van de ontwik keling van de economie, nog eens 3000 tot 4000 arbeidsplaat- Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur, dr. W Dekker, des gevraagd tijdens een persconfe rentie bij het verschijnen van het jaarverslag van het concern. De verwachting wordt uitgesproken dat als de economie zich ontwik kelt zoals nu wordt veronder steld. in 1982 en volgende jaren de resultaten geleidelijk zullen verbeteren. De eerste maanden van het lopen- morktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 24 maart 1982 Waspeen Al-per kist 11.00-13.50. All 8.00-12,60. BI 13.50-17.60. Bil 3,40- 7.60. Cl 2.30-8.60. CI1 1.80-6.60 Aanvoer 345 ton. Breekpeen Cl per kost 7,40-8.40. uien per kg 0.29-0.32. Priester omstreden als leider van vakbond PARIJS (ANP) - Bernard Le- combe. de priester-arbeider, die onlangs is gekozen tot be stuurder van de communis tisch getinte vakbond CGT in Frankrijk, is niet van plan die functie op te geven. Het Fran se episcopaat keurde de aan vaarding door Lacombe van die post niet goed. omdat de ze onverenigbaar zou zijn met het priesterambt. Lacombe leest in die afkeuring geen veroordeling, zo stelt hij in het dagblad Le Monde Hij betreurt de bisschoppelijke reactie, maar kan er wel be grip voor opbrengen. "Ik heb de bisschoppen van mijn be noeming als vakbondsbe stuurder op de hoogte ge steld. maar heb hen geen toe- tijd was hij tt lijk als elektromonteur in de bouw. de jaar. aldus dr Dekker, zijn volgens de verwachting verlopen en geven geen aanleiding de uit spraak in het verslag te herzien. De verwachting is dat de omzet in hoeveelheden gemeten dit jaar met 5 procent zal toenemen, zo als ook in 1981 het geval was. De raad van bestuur zou teleurge steld zijn als in 1982 het bedrijfs resultaat (in het afgelopen jaar f2193 miljoen, ofwel 5.2 procent van de omzet) niet belangrijk verbeterde. Dit is mede het ge volg van het reorganisatiespro ces. dat ook verder doorgaat. In de afgelopen twee jaar zijn bij Philips wereldwijd zon 33.000 mensen aangem schil rr. troon. Voorts is door het neren van produktieplaatsen de efficiency verbeterd. Alles is er op gericht om dank zij de maat regelen in 1983 een belangrijke verbetering van de resultaten te bereiken. In een interview bij het aanvaarden van het presidents schap ^ansphr^kCf^ce^kPeerr va"n Hogere kosten Overigens stegen in 1981 ondanks het verminderen van het perso neelsbestand met wereldwijd 23.000 man en vrouw, de perso neelskosten met 13 procent. Daarin zitten behalve de afvloei- ingskosten ook valutaverschillen (de kosten in de VS liepen in gul dens gerekend op door een hoge re dollarkoers). Eind 1981 had het concern 348.100 mensen in dienst tegen 367.700 een jaar eerder. In ons land ver minderde het bestand met 3000 tot 67.300. Dat is onveranderd 22 procent van het totaal. In het lopende jaar zullen in Euro pa nog eens 10.000 tot 15.000 ba nen bij Philips verdwijnen. Bui ten Europa zullen er in het Verre Oosten zeker dit jaar niet bijko men. Als de economie daar aan trekt. zal dit wel het geval in de Verenigde Staten zijn. Grijze zone Dr. Dekker wilde gedwongen ont slagen niet uitsluiten, al blijft Philips pogen dat te voorkomen Maar dan moet het proces van rendementsherstel niet te lang duren. Nu is er trouwens bij Phi lips. ook in Nederland, al een „grgze zone" tussen vrijwillig en gedwongen vertrekken. Perso neelszaken oefent al wat druk uit om het verloop op te voeren. Eerder maakte Philips over 1981 een nettowinst bekend van f377 miljoen (vorig jaar f345 miljoen) bg een in guldens met 16 procent tot f 42,4 miljard gestegen omzet en een bedrijfsresultaat van f2193 miljoen (vorig jaar f1844 miljoen). Per aandeel van tien gulden nominaal komt de winst uit op f 1.97 tegen f2,01 in 1980 Het dividend is onveranderd f0,20 ten laste winst. srHIPHDLlANPJ - De KLM heeft op Schiphol een nieuwe hangar lalen houwen die slralu onderdak mnel bieden aaifde Airbus A 310 d™ aan del,loc, Tol worden .oegecoegd. He. gebouw m nu wind- en u-a.erd.ch. en zal op 1 januari 1983 gereed ztjn. Het heeft don 53 miljoen gekost terden de be- belangrgk, na- verlies van f 105 miljoen in 1980 tot een winst van f79 miljoen in 1981. Dit is met name ook het gevolg van de bete re marge op de export van goede ren en diensten In alle grote EG- landen daalde het bedrijfsresul taat als gevolg van de economi sche teruggang. In de VS nam het bedrijfsresultaat af door de slechte gang van zaken op het ge bied vah geïntegreerde schake lingen. In 1981 investeerde Philips f2,6 miljard, waarvan f 626 miljoen (24 procent) in ons land. De af schrijvingen waren kleiner dan de investeringen, namelijk fl.6 miljoen. In het lopende jaar zul len investeringen in dezelfde lijn liggen, maar dan 1.2 zo groot zijn als de afschrijvingen. Het vierde kwartaal is voor Philips niet gunstig geweest door het verkrappen van de marges, het enorm toenemen van de finan cieringslasten en de invloed van koersverschillen. In het hele jaar stond de nettowinst trouwens onder druk van een snelle stij ging van de financieringslasten (de hoge rente). Ze beliepen f 1.9 miljard tegen f 1,2 miljard in 1980. De rentepost alleen was f 1,7 miljard. DEN HAAG (ANP) - De Vakcen trale voor Middelbaar- en Hoger Personeel (VMHP) heeft het kort geding tegen de staat, waarin de vakorganisatie de rechtmatig heid van de loonmaatregel aan vocht. verloren. De VMHP vor derde buitenwerkingstelline van de loonmaatregel en een verbod weer een loonmaatregel uit te vaardigen zolang de wet op de loonvorming niet in overlegpro cedures voorziet. De president van de rechtbank in Den Haag mr. M.R. Wijnholt wees gisteren beide vorderingen af. Mr. Wijnholt zegt in zijn vonnis dat de VMHP wist dat het CNV en de Hout- en Bouwbond CNV op 14 januari in (verloren) kort ge ding tegen de staat soortgelijke vorderingen op tafel legden. De VMHP had dat toen ook kunnen en moeten doen. meende mr. Wijnholt, en wel om twee rede- Volgens hem is het een eis van de praktijk dat vergelijkbare bezwa ren tegen dezelfde overheids maatregel tegelijkertijd worden behandeld, in het kader van een doelmatige rechtspleging Bo vendien valt of staat een kort ge ding met de vraag of hpt om een spoedeisende zaak gaat Do VMHP heeft dat tijdens de zit ting niet aan kunnen tonen, al dus mr Wijnholt. die op grond hiervan de vorderingen afwees. Los van deze twee bezwaren ver wierp mr Wijnholt alle andere grondslagen die de VMHP voor de vorderingen aanvoerde. De VMHP vocht de loonmaatregel onder meer aan op grond van het feit dat de overheid er inkomens politiek mee bedrijft die vooral de hogere inkomens (de achter ban van de VMHP) dupeert De Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel betreurt de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag in het kort geding tegen de staat inzake de loonmaatregel. Met name het argument van de rechter dat de VMHP tegelijkertijd met het CNV deze zaak had moeten aan spannen bevreemdt de VMHP m hoge mate. aldus een woordvoer der "Immers, de VMHP had ruimschoots voor het kort ge ding van het CNV deze zaak aan hangig gemaakt bg de recht bank De VMHP concludeert derhalve dat op grond van louter formele argumenten de vorde ring om de loonmaatregel onge daan te maken, is afgewezen Machines Van Gelder goed voor schroot RENKUM (ANP) - De veiling van het machinepark van de failliete papierfabriek Van Gelder in Renkum heeft de gemeente Renkum. de eige naar van het complex en de inboedel, slechts de schroot waarde van de machines, on geveer vier ton. opgeleverd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Renkum was de belangstelling voor de inboe del van het bedrijf tijdens de veiling gisteren en ook tg- dens de twee daaraan vooraf gaande kijkdagen wel groot, maar de machines die het 'm bij de verkoping hadden moeten doen. bleken van zo danige ouderdom dat alleen schroolhandelaren interesse hadden. Meer dan 100 belangstellenden bezochten woensdag die vei ling van de inboedel van Van Gelder in Renkum Door de ovengens verwachte - gerin ge opbrengst van de veiling lgdt de gemeente Renkum nu een verlies van ongeveer anderhalf miljoen gulden. FNV eist 120 miljoen van overheid en werkgevers ROTTERDAM (ANP) - De rijksoverheid en de werkgevers in de Rotterdamse haven zul len ieder zestig miljoen gulden moeten bij dragen in een fonds, waaruit de personele reorganisatie van de stukgoedscctor van de haven betaald moet worden Daardoor zou den 560 werknemers van 57 jaar en ouder voortijdig kunnen stoppen met werken om het overcompleet in deze sector van de ha ven op te heffen. Deze voorstellen zijn gisteravond door de Ver- voersbonden FNV in een notitie ingediend in het overleg in de zogenaamde "commis sie-middelen' waarin werkgevers en werk nemers mogelijkheden moeten vinden voor een oplossing van de overcapaciteit in dit deel van de Rotterdamse haven Uit berekt ningen van een eerdere commissie is al vast komen te staan dat tot en met 1985 bgna 1400 banen uit de haven zullen moeten ver dwijnen. Groei in andere sectoren (bijvoor beeld ertsen, containers en kolen) en natuur lijk verloop kan dit aantal nog aanzienlijk verminderen. De voorstellen van de Vervoersbonden FNV zgn al eerder ter sprake gekomen, maar nu cijfermatig onderbouwd Voor het startkapi taal van een dergelijk fonds zou in het kader van de vervoersfinanciering bg de gemeente Rotterdam aangeklopt kunnen worden, al dus de bonden. De werkgevers, verenigd in de scheepvaart vereniging Zuid (SVZ). doen formeel gee n mededelingen naar buiten uit het overleg Zij hebben zich in het begin echter op het standpunt gesteld dat het overcompleet in de Rotterdamse haven opgelost moet wor den door een eenmalige uittreding (groten deels op kosten van het rgk) v 57.5 jaar en ouder Volgens de Vervoersbonden FNV komt het rgk dan twee keer zo duur uit (120 miljoen gulden kosten aan ww> en steken de werkge vers 92 miljoen gulden aan contractueel overeengekomen premies in hun zak. Voor aanvullende uitkering willen de werkgevers volgens de bonden dan echter als compensa tie 45 mihoen gulden uittrekken Dc partijen zijn rond middernacht, na vgf uur onderhandden, uit elkaar gegaan Volgens de onafhankclgke voorzitter van de commis sie. EZ ambtenaar Piet de Ruiter, waren werkgevers en werknemers elkaar toen dicht genaderd De werkgevers willen nog nader rekenwerk verrichten Morgen komen de partijen voor een extra overleg bijeen, al vorens volgende week waarschgnlgk de af sluitende bijeenkomst plaatsvindt DONDERDAG 25 MAART 1 ACTIEVE AANDELEN ïiEoj cl!" er? BINNENLANDSE AANDELEN adm II SS* AM S. K to S3™ ssts mts «M 570 Beufsoverzicht |AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdams!' effectenbeurs was \andaag enigszins verdeeld Tot de uitschieters behoorden de verzekeringsfondsen, die een herstel vertoonden. Van nationale aandelen trok Deze stgging hield met de publikutie van .-erslag en de uitlatingen Dekker over de te hten gang van zaken in gatiemarkt was opnieuw ger. waarmee de tendens sieren werd voortgezet De xrn liepen uiteen tot om s een halve gulden Van de alionale aandelen ging s begin beurs met 40 cent oven tot 23,40 lie was 60 cent hoger op een stgging du mede id hield met en opleving prijs van de Amerikaanse Unilcvt r moest 50 cent te- >t 153.20 en Hoogovens 0 cent achteruit tot 16,10. begon 10 cent hoger op

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25