c 3 Je verveelt je soms dood Internationale schakelklas moet schoolgebouw weer uit Wanneer doet Katwijk eens iets aan zijn vandalisme? Katwijkse jeugd over het waarom van vandalisme: Buitenlandse kinderen zijn de dupe ACHTERGROND DONDERDAG 25 MAART 1982 Streek KATWIJK - "Je verveelt je soms dood. Dan zoeken we een tent op. Ja. en als we er dan niet in mogen, dan gaan we een beetje lopen te kloten natuurlijk". Huug de Mol (15). Vic Vlasman (15). Jan Boere (14), André Hoek (15) en Sjaak van der Eikel (15) behoren niet tot de lievelingetjes van Katwijk. Integendeel. Als er ergens wat "te beleven valt" zijn ze erbij. De vijf Katwijkers mogen dan ook tot de groep jongeren worden ge rekend waarmee de politie zo nu en dan wat te verhapstukken heeft. En niet alleen de politie Kort geleden besloten ze om de koffiebar van Youth for Christ te 'verbouwen'. "Die lui doen toch niks. Kun je lekker je gang gaan", zo verklaren ze hun ge drag. De jongens laten duidelijk merken dat ze op geen enkele manier spijt of twijfels hebben over hun gedrag. Ze vertellen vol tevre denheid hoe ze deze of gene er van langs hebben gegeven en vinden het prima om met hun volledige naam in de krant te ko men. Ook op de foto willen ze met alle plezier. Toch vertellen ze allemaal dat ze thuis niet met dergelijke verha len hoeven aan te komen. "Ik vertel thuis wel dat ik een enkel pilsje heb gedronken, maar als m'n vader zou weten wat ik echt heb uitgevreten, was ik nog niet gelukkig", zegt er een. Het agentje-pesten behoort tot hun favoriete bezigheden. "Dan ko men ze er weer aan met hun au to's en hun honden. Da's lachen hoor. Van de zomer nog 'n keer bij de Watering. Toen kwamen de agenten van overal op ons af. Ze kwamen zelfs in hun zwem broek uit het water", overdrijft Vic Vlasman lichtelijk. Toch wordt de Katwijkse korps chef De Jong als een "aardige man" omschreven. In de Jong's idee om de jeugd meer mogelijk heden te geven om te sporten zien ze echter niet veel. "We moe ten genoeg rennen om uit de handen van de politie te blijven. We hebben conditie zat", stelt Sjaak van der Eikel nuchter vast. Zakgeld Het gesprek met de jongeren vindt plaats in gebouw 't Trefpunt, zo'n beetje de enige plek waar deze groep nog welkom is en waar ze zonder vaste begeleiding hun gang kunnen gaan. Niet zon der trots halen ze de artikelen die over het vandalisme in de krant hebben gestaan uit hun zak. "Kijk, daar waren wij ook bij", zeggen ze, wijzend op een aantal voorvallen. In 't Trefpunt zelf wordt door de af en toe toch vrij grote groep jon geren in de leeftijd van 13 tot 17 jaar zelden of nooit rotzooi ge trapt. Daar wordt ook geen alco hol-houdende drank geschon ken. "We hebben het hier naar ons zin. We mogen hier alles doen. Ze letten hier niet zo op ons en we hoeven niet zoveel te betalen. Als we ergens anders naar toe gaan zijn we zo ons hele zakgeld kwijt. Het is alleen jam mer". vertelt Vic Vlasman. de luidruchtigste van het stel, "dat we hier niet altijd terecht kun- De jongens beseffen bovendien heel goed, dat als ze het in 't Tref punt ook verstieren, dat ze dan de laatste plaats waar ze welkom zijn, hebben verloren. 't Trefpunt doet ook dienst als wijkgebouw en wordt soms door andere groepen zoals bejaarden gebruikt. Kunnen de jongeren er wel terecht, dan zijn er vrijwilli gers, dikwijls jongeren die ooit tot de 'vandalen' hebben be hoord, die samen met twee be roepskrachten de groep bezig houden. Clubhuis een van de oprichters van de Hells Bells, zoals een groep Kat wijkse jongeren zich enige tijd noemde naar een plaat van hard- rockgroep AC/DC. Hij zegt: "Ja. een clubhuis met een eigen bar retje, waar je een beetje kunt sleutelen, dat zou wel leuk zijn. Dat hebben wij ook tegen De Jong gezegd. We zijn daar al een jaar mee bezig, maar je hoort er nooit meer iets van". Een tijdje terug hadden ze dan ook een pandje gekraakt aan de Steeg, maar die lol was gauw voorbij. Voordat ze zich goed en wel hadden gevestigd, kwam de politie om hen te verwijderen. Bij voorkeur zouden de vijf er naast hun vaste clubje van onge- Vandalisme in Katwijk (slot) Wat bezielt de Katwijk se jongeren om het dorp met name in de weekeinde op stelten te zetten? Op die vraag geeft een deel van de jeugd vandaag zelf antwoord in één van bijgaande artikelen over het toenemende vandalisme in Kat wijk. Een achtergrondartikel, waarin de nodige con clusies worden getrok ken, completeert de se rie over dit onder werp. De vorige verha len over het vandalis me in de badplaats verschenen dinsdag en woensdag in deze krant. veer vijftien jongens en meisjes niet teveel vreemden bij willen hebben. Wel willen ze in zo'n pandje begeleiding van wat ou deren. "Anders komen er toch weer die gaan klooien Die moe ten we er niet bij hebben". Vol gens de jongens mag het best "een oud krot" zijn. "Dat geven we dan een verfje en we knappen het wat op. Dat lijkt ons wel wat". Tekst: Ariejan Korteweg Adriaan Brandenburg Foto's: Dick Hogewoning De dagindeling van de jongens is bijna altijd hetzelfde. Na school tijd verzamelen zij zich bij het schooltje De Duiventil. Daar wordt besloten wat er wordt ge daan. Is het Trefpunt open dan trekt de groep meestal daarheen. Is het Trefpunt dicht, dan gaan ze het dorp in Op zaterdagmiddag verzamelt zich een grote groep van meestal wel vijftig jongeren bij de koepel- bunker in de Zuidduinen. Dan worden daar ook de nodige krat ten bier heen getransporteerd. Een deel van de Katwijkse jeugd die bijna dagelijks bij elkaar komt bij de Duiventil. Op het eind van de middag trek ken ze het dorp in en daarbij wil het volgens hen ook nog wel eens uit de hand lopen. Shit-tent Naast het Trefpunt is er niets vin den voor de vijf, zo zeggen zij zelf. "Het Mallegat is een shit- tent. Bij De Donk en De Boeme rang kwamen we ook wel eens Maar dat is nu ook dicht. Daar mochten we trouwens toch al niet meer naar binnen. Als ze een zwart jasje zien mag je er gewoon niet in. Behalve als je alleen bent Zijn we met een hele groep dan kunnen we het wel vergeten", gaat Vic Vlasman verder. Hij heeft dit keer in tegenstelling tot een paar van zijn vrienden zijn zwarte jack thuisgelaten. "Dat doe ik zaterdag weer aan", lacht hij. Er komt geen lovend woord over de sociéten over hun lippen. Ze wijzen opnieuw op de hoge prij zen. "Ze beginnen al moeilijk te doen als je een glas omgooit", luidt hun verdere kritiek Ze ont kennen niet dat ze soms ook zelf schuldig zijn aan de moeilijkhe den die ontstaan. "Als eentje van ons een beetje drukte maakt en er wordt wat van gezegd dan gaan we er met z'n allen op af' ALPHEN AAN DEN RIJN De meisjesgroep van de internationale schakelklas (ISK) dreigt aan het eind van dit schooljaar op straat te staan Het lokaal nn de kleuterschool De 'Blokkendoos aan de Dil lenburg dat de scha kelklas nu gebruikt, zal dan nodig zijn voor teken lokalen voor de christelij ke lagere technische school. De LTS wordt in augustus uit het oude Al- banianae-gebouw aan het Burg. Visserpark "gezet", omdat de openbare scho lengemeenschap Albania- nae daar de ruimte nodig heeft. Bij de christelijke LTS is men wei nig te spreken over de medewer king van de gemeente voor het oplossen van de lokalennood in Alphen. Er wordt van alles be dacht om Albanianae voldoende ruimte te bieden, maar andere scholen zoals de christelijke LTS en het christelijk lyceum komen daardoor in de knel De internationale schakelklas telt ongeveer twintig meisjesleerlin gen. Deze groep kreeg eerst, evenals de jongens, les in het ge bouw van de LTS aan de Bos- parkweg De meisjes kwamen echter temidden van honderden jongens in de knel en bleven steeds vaker van school weg. Dit werd nog in de hand gewerkt door de opvattingen van de ou ders. die een cultuurpatroon hul digen waarin het gezamenlijke r Lerares Arendse lussen haar Marokkaanse, Algerijnse, Tunesische, Turkse i villen hier beslist niet weg" i Vietnamese leerlingen. "Wij Met ingang van het schooljaar 1981/82 kreeg de meisjesgroep van de internationale scha kelklas een eigen lokaal in de Blokkendoos aan de Dillenburg, een kleuterschool van de stich ting Nutsonderwijs. Het ging ge lijk veel beter met de leerpresta ties van de meisjes, terwijl van absentie nauwelijks nog sprake was. Lerares mevrouw J. Arend- se is erg enthousiast over de ruimte "we hebben meisjes tus sen de 12 en 20 jaar van Marok kaanse, Algerijnse, Tunesische, Turkse en Vietnamese nationali teit. Het niveau van de meisjes loopt uiteen van analfabeet tot mavo. Omdat we een ruim lokaal hebben kunnen we in groepjes werken, wat met zo n gemêleer de klas noodzaak is. Bovendien zijn we hier helemaal eigen baas, we hebben een eigen ingang, toi letten. keukentje etc. We willen hier beslist niet weg". Gemeente De schakelklas valt formeel onder de stichting christelijk lager be roepsonderwijs. Mevrouw Arendse is ook in dienst bij deze stichting De verantwoordelijk heid voor het reilen en zeilen van de schakelklas berust bij een be geleidingscommissie, waarin Al- phense scholen, maar ook de ge meente zitting heeft. De betrok kenen bij de schakelklas ver wachten daarom toch wat meer begrip bij de gemeente "wij ma ken er bezwaar tegen dat de schakelklas het veld zou moeten ruimen voor Albanianae Er wordt onvoldoende rekening met ons gehouden Je kunt niet blijven schuiven, juist de scha kelklas heeft wat vastigheid no dig". aldus de ISK-mensen Men vindt dat er eerst maar eens gekeken moet worden naar de bezettingsgraad van de scholen in Alphen Dan zou kunnen blij ken dat in sommige gebouwen misschien nog wel ruimte te vin den is. Blokkendoos De LTS bouwt thans een nieuw ge bouw aan de Prinses Beatrix laan. Dit is echter pas in 1983 klaar De gemeente heeft aan de LTS. die tijdelijk lokalen in hel oude schoolgebouw aan het Burg. Visserpark in gebruik heeft, per 1 augustus de huur op gezegd In het noodgebouw aan de Stevinstraat kunnen door de LTS weliswaar vier tckenlokalen tijdelijk in gebruik worden geno men. maar voor twee andere noodzakelijke tekenlokalen is geen ruimte. Die zouden dan in De Blokkendoos kunnen wor den gevestigd als het enige over gebleven kleuterklasje per 1 au gustus intrekt by de Willem de Zwijgerschool, zoals de bedoe ling is. èn de meisjesgroep van de internationale schakelklas vertrekt Maar die voelen er niets voor opnieuw te verhuizen en uiteindelijk het kind van de reke ning te worden Hoeveel instellingen moeten er nog sluiten, hoeveel ruiten moeten er nog sneuvelen en hoe lang moet nog worden gepraat op het gemeentehuis alvorens daadwerkelijk iets wordt gedaan aan het toene mend vandalisme in Kat wijk'' Deze noodkreten uit de Kat wijkse samenleving zijn zo wel verklaarbaar als begrijpe lijk. De overlast van groepen jongeren begint inderdaad grootsere vormen aan te ne men. Vernielingen en vecht partijen worden talryker Vandalisme is al zo oud als de wereld Het woord is afgeleid van een Germaans volk. de Vandalen, dat in de vijfde eeuw een allesvernietigend spoor door grote delen van Europa trok en in 455 zelfs Rome plunderde Een drang tot zinloos vernielen is altijd in de mens aanwezig ge weest. Wel is er veel verschil in de mate waarin en de wyze waarop vandalisme tot uiting komt Oudere Katwijkers hoor je soms wel zeggen, dat het nu erg is met de vernielzucht van de jeugd, maar dat ze er vroeger ook wat van konden. Een vergelijking met vroeger kan zinvol zijn. omdat het de huidige agressie kan relative ren. Het eind van de jaren zestig en het begin van de ja ren zeventig waren een naar verhouding vredelievende tijd. waarin meer gepraat dan geslagen werd. De laatste ja ren nemen het straatgeweld en de vernielingen weer toe. Waar is dat aan te wijten0 De uitspraken van de Katwijkse jongeren helpen een eindje op weg. "We vervelen ons dood", zeggen ze. "Er is na school niks te doen wat wij leuk vinden, en daarom zor gen we zelf maar dat er wat gebeurt". Daarin kan een aanwijzing voor een gericht beleid schuil gaan Deze jongeren hebben zich bijna overal onmogelijk gemaakt, komen nergens meer in. maar voelen er niets voor om rustig thuis een boek te lezen. Daar moet de gemeente op inspringen Want hoe je het ook wendt of keert, je bent aangewezen op de medewerking van deze jongeren als je iets aan hun gedrag wilt veranderen Een eerste voorwaarde daar voor is dat deze jongeren en hun problemen serieus wor den genomen. Niet alleen dd gevolgen, maar ook de oorza ken van hun gedrag moet worden bekeken Vriendjes =1111 5 te la- De gemeente Katwyk vraagt zich bij monde van wethou der Vink nog steeds af. of het wel haar verantwoordelijk heid is, maatregelen te ne men die een verdere groei van het vandalisme kunnen voorkomen. Die twijfels over de rol van de overheid wor den waarschijnlijk ingegeven door een nog ongeschonden geloof in de positieve rol van het gezin als hoeksteen van de samenleving. Dat getuigt van weinig werkelijkheidszin van de wethouder. De rol van het ge zin in onze samenleving kalft af. kinderen willen eerder zelfstandig worden, gaan jong de straat op en worden voor een belangrijk deel door en met hun vriendjes opge voed. Om dan nog te geloven in 'de goede buurman', is een vriendelijke poging om de klok tientallen jaren terug te draaien. Zo werkt het niet De plaatselijke gemeentebe stuurders kan niet worden WWltol dat zij het teugdbe- leid geheel aan hun laars lap pen Een gemeentelijke werkgroep heeft naar oplos singen gezocht en is met een aantal voorstellen op tafel ge komen. Er moet voorlichting over vandalisme worden ge geven op scholen, de overlast by de openbare bibliotheek moet worden aangepakt en een sportambtanaar van de gemeente moet proberen de jongelui vooral in d maanden de benen c ten strekken Op zich zijn dat aardige plan nen Ze zijn bovendien ge richt op een groep die in Kat wijk juist voor veel overlast zorgt, namelijk de dertien- tot zestienjarigen. By die groep is nu nog iets te bereiken. Hun energie kan met wat goede wil nog in andere ba nen worden geleid Jammer is alleen dat de ge meentelijke plannen alleen op symptoombestrijding zijn gericht Je kunt de jongelui wel op de vervelende gevol gen wyzen die hun gedrag voor anderen heeft, maar daarmee vul je hun vrye tyd nog niet op. De sportwerker kan dat voor een deel wel, maar niet alle jongeren willen hun tyd met een partytje voetbal of met zwemmen doorbrengen. Wat mogelijk wel op korte ter mijn de overlast zou kunnen beperken is een aantal ad hoe maatregelen Daarby kan worden uitgegaan van de be hoeftes die de jongeren zeg gen te hebben. Willen ze een eigen onderkomen? Speel daar dan zoveel mogclyk op De suggestie om een tweede open-jongerencentrum in Katwijk op te richten is mis schien niet de slechtste Al ts veel te zeggen voor de opmer king van politiechef De Jong dat jongeren steeds naar tij delijk vertier zoeken "Na een half jaar zyn ze iets weer zat. Dan beginnen de fricties. Op dat moment moet je ze in fei te weer iets anders kunnen bieden", luidt zyn futuristi sche maar daarom met min der vindingrykc gedachte. Ook het neerzetten van een goede barkeeper in plaats van een welzynswerker. zoals door hem gesuggereerd, be hoort daartoe Het uitbannen van de agressie onder jongeren is vanzelf sprekend niet haalbaar De geschiedenis leert duidelyk dat er altijd al een zekere vorm van vandalisme onder de jeugd is gen Ml Het d van Columbus zal dan ook niet op het Katwykse ge meentehuis te vinden zyn, dat wordt ook niet van de ge meentebestuurders ver wacht. Wat echter wel Wordt verwacht is een slagvaardig beleid, zo als byvoorbeeld het ten uit voer brengen van genoemde suggesties Ook vertegen woordigers van horeca-in- slellingen. sociëteiten en an dere betrokkenen verwijten dat de door hen gekozen be stuurders juist hierin tekort schieten Zij lijken daarin het gelyk aan hun zyde te heb ben Rest nóg een vraag Dat geen weg weten met de vrye tyd en daarom maar gaan vernie len en heme trappen, dat is allemaal goed en wel Maar de jongeren van vyf of tien jaar geleden hadden evenveel vrye tyd als de jeugd van nu Hoe komt het dat er toen minder vernielzucht en agressie voorkwam0 Waarom komt die verveling in onze tyd juist op zo'n wyze tot ui ting'' Dat dat zeker niet enkel een Katwyks vers< hynsel is. kan aan de gewelddadigheden by sport wed stry den worden ge merkt Een afdoend ant woord is er nog niet op gege- Buit diefstal bij toeval ontdekt HAARLEMMERMEER Op zoektocht naar een gestolen auto is de politie van Haar lemmermeer gistermiddag in een werkplaats in Vyfhuizen by toeval gestoten op oen party onderdelen van cross motoren die afkomstig waren van diefstal. De onderdelen hebben een to tale waarde van rond 250 000 gulden en zyn het eigendom van een Japans fabneksteam. De diefstal heeft enkele we ken geleden in Kasterlee (Belgie) plaatsgevonden Op verdenking van de roof zyn een 27-jange Haarlemmer en een 24-jarige inwoner van Vyftiuizcn aangehouden De onderdelen /yn inmiddels aan het fabrieksteani terug gegeven, dat nu volgende week aan een internationale wedstryd kan meedoen. [Zuid- p 'd- Boulevard fi^julevardl

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23