"Het vliegveld van Knock brengt je sneller bij God" IXs 9? 13! fóoosb! Idmsfagont,, jeHeiMrpïfls! Iers gehucht al een eeuw in de ban van Maria-verschijning w Things laat u voortaan andere Scandinavische mode zien! MIRKDISTILLATEURS WILLEN HUN OMZET TERUG DAAROM EXTRA AKTIES 95 DONDERDAG 25 MAART 1982 PAGINA 21 Tip voor de liefhebbers het seizoen. Doe Knock van troosteloze en bijvoorbeeld eens aan, desolate plekken: een dorpje in de kale probeer eens een heidevelden van bedevaartsoord buiten West-Ierland. Een kleine kerk, een gro te kerk, een (gesloten) museum, drie (geslo ten) pubs, twee (geslo ten) restaurants en vele tientallen (allemaal ge sloten) souvenirwin kels, dat is Knock op een koude dag in maart. Een onherbergzaam oord is het, i decor v eng soort film. De donkergrij ze lucht die op regen staat, en de bijzonder gure wind die vrijwel ongehinderd over de bruine heidevelden raast, maken ons verblijf er niet aangenamer op. Niettemin, noem de naam van dit gat aan een willekeurige leidende politicus in Ierland en de man begint te stotteren. Knock, en dan met name het vliegveld dat in de onmiddel lijke omgeving van het dorp verrijst, is het grootste schan daal uit de contemporaine Ierse politiek. Horan Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de geestelijke leidsman in Knock, pater Ja mes Canon Horan (70). Dank zij zijn doordrijverij is er in middels voor 30 miljoen gul den gebouwd aan een vlieg veld, dat eigenlijk niemand echt nodig heeft. En dat allemaal omdat Horan van zijn Knock een tweede Lourdes wil maken, een pel grimsoord waar de gelovigen af en aan stromen. Er komen er al veel - honderdduizenden Ieren uit alle windsteken be zoeken jaarlijks het plaatsje - maar Horan's ambities grij pen hoger. Vandaar het vliegveld, dat een internationale vliegveld ter moest worden. Welnu, het wordt gebouwd, en als het af is - als het ooit zover komt - zal het het op-een-na-kleinste internationale vliegved ter wereld zijn. Alleen dat Opper-Volta schijnt nog klei ner te zijn. We komen er op terug. Eerst enige geschiedenis. Hoe heeft het ooit zo ver met Knock kunnen komen? Alles is terug te voeren op die re genachtige avond in augus tus 1879, toen voor het dorps kerkje een verschijning werd gezien. Op die avond kwamen Mary Byrne en Mary McLoughin langs de kerk, waar ze de toe schouwers werden van een ongebruikelijk tafereel. Voor de kerk stonden beelden op gesteld. De gedachte, dat er nieuwe opsmuk voor de kerk moest zijn gebracht, werd al gauw losgelaten toen bleek dat de beelden bewogen. Mary Byrne toonde zich het snelst van begrip. Zij sprak, aldus de officiële geschied schrijving: „Maar het zijn geen beelden. Ze bewegen. Het is de Heilige Maagd!" An deren werden erbij gehaald en al snel stond een groepje van vijftien dorpelingen zich aan het tafereel te vergapen. Wonder MÉÉI-i I**/ Hitf De nieuwe kerk van Knock, die in 1979 werd geopend en mede een symbool moei zijn van de xoelvaart in de streek. gidsjes de Maria-verschijning van augustus 1879 uitgebeeld. Johannes. Achter het groepje was een altaar te zien, met daarop een lam. Twee uur lang was deze verschijning te zien. Al die tijd was de omge ving van de kerk in een bij zonder licht gehuld. Zo wil het verhaal het. De ver schijning werd al snel tot een officieel kerkelijk goedge keurd wonder verklaard, en vanaf die tijd is Knock een bedevaartplaats. In het seizoen is het er razend druk, vooral ook met zieken en gebrekkigen die er op een wonder hopen. Menigeen, al dus de gidsjes, die met een li chamelijk ongemak Knock binnenkwam, verliet het dorp jubelend en genezen. De souvenierwinkels doen het in deze tijd (het seizoen loopt van eind apil tot eind okto ber) buitengewoon goed. Vooral voor de flesjes heilig water bestaat dan gretig af trek. Maar ook allerhande fel gekleurde snuisterijen met religieuze afbeeldingen of Things beschikte tot voor kori os-er ee mode. D.idr komt verandering in en hoe! Bir hartveroverende en vooral tlidloze kollektie omdat Things kontakten onderhoudt met o bekendheid genieten. Hartveroverend zijn de heiden kollektie Deense •rt kunt u een werkelijk he,mode be In uitsluitend n< rlijke en kleurri|ke ndei en land uilen h.indgevi katoen, ruwe zijde, luchtig wol. )ors|ironkeli|k en natuurlijk als de landen zeil. Deze nieuwe mode is vooral ook komf ortabel. tijdloos en praktisch. De prachtige tinten zijn verfijnd op elkaar afgestemd zodat u eindeloos kunt kombineren Kom kijken op 25,26 en 27 maart. I en Scandinavisch voori.i.irsleest hu Things op donderdag 2Svrijdag26cn zaterdag 27 maart Om de gloednieuwe kollektie in te wijden wordt u uitgenodigd om met een hapje, sapte en een kleine attentie te klinken op d« OPEN HUIS verrassend andere mode. We rekenen op uw komst tijdens een van de drie open huis-dagen lot ziens! 25, 26 EN 27 Things Winkelcentrum W mkelhol 45 Leiderdorp Telefoon 071-41114G MAART I I I I i i i i symbolen daarop verkopen prettig in deze maanden Het hoeft geen betoog dat de plaatselijke geestelijken en andere inwoners van het dorp zich bepaald niet blind hebben getoond voor het commerciële aspect van de bedevaarten naar het dorp. Dat blijkt al uit de kolossale, moderne kerk die direct ach ter het oude dorpskerkje werd neergezet. Eromheen zijn de afgelopen jaren tal van andere fraaie gebouwen verschenen van waaruit de geestelijken hun werk doen. Arm Alleen al de parkeerplaatsen in Knock nemen meer vierkan te meters in beslag dan de re guliere bebouwing. Maar wie zal dat Knock kwalijk ne Immers, voordat het een bede vaartsoord was, behoorde Knock tot de allerarmste streken van het toch al eco nomisch achtergebleven Ier land. De dorpelingen hielden zich in leven door veen af te graven en te verkopen..Land bouw was - en is - op de scha mele grond vrijwel niet mo gelijk Wie naar Knock wil. kan aller eerst met een van de vele georganiseerde busreizen mee. Hij kan natuurlijk ook met z'n auto de 200 kilometer merendeels smalle wegen tussen Dublin en Knock af leggen. Dan is er de trein, een boemel die in ruim drie uur het tra ject tussen Dublin en Clare- morris aflegt, alwaar bussen en taxi's klaar staan om de pelgrim naar het tien kilome ter verderop gelegen Knock te brengen Maar, zoals gezegd, de ambities van James Horan strekten verder, zeker nadat in 1979 de paus tijdens zijn triomfale tocht door Ierland Knock had aangedaan Horan wist een jaar later van de toenmalige premier Charles Haughey de belofte los te peuteren dat er een vliegveld nabij Knock zou mogen wor den gebouwd. Horan liet er geen gras over groeien en nam direct contact met een aantal bouwers op. Die lieten er ook geen gras over groeien en begonnen in 1980 met het afgraven en egalise ren van een aantal heuvels. Daar zouden de start- en lan dingsbanen moeten komen. Belofte Negentieneenentachtig was een verkiezingsjaar, en zowel Haughey als zijn grote tegen hanger. Garret FitzGerald, beloofden de kiezers in het district dat het vliegveld er echt zou komen. Dit geheel in de geest van de tradities rond Ierse verkiezingen, waarbij politici snel met beloften klaar plegen te staan Er was alle reden om de kiezers in de buurt van Knock met beloften nog eens gerust te stellen, omdat inmiddels des kundigen van de departe menten en de universiteit in Dublin zich over het plan hadden gebogen en het als „pure, volstrekte dwaasheid" hadden veroordeeld. Enige argumenten: het heuvel achtige terrein is gevaarlijk, Ierland heeft al drie interna tionale vliegvelden, het bede vaartseizoen duurt maar een half jaar en het andere halve jaar is er geen emplooi voor een vliegveld in dit dunbe volkte gebied. Bovendien, aldus de deskundi gen, is de infrastructuur rond het vliegveld niet op massaal vervoer berekend. En inder daad, de wegen rond Knock zijn zo smal dat twee gewone personenauto's elkaar nog maar net kunnen passeren. Daar komt nog bij dat de meeste pelgrims te arm zijn om vliegreizen te kunnen be talen. FitzGerald werd in 81' premier en hij luisterde naar deze kri tiek Hij legde de bouw van het vliegveld stop en verde digde dat met de stelling dat 's lands zwakke economie dit soort uitspattingen niet ge doogt. Gewoon verder Het aardige is nu. dat de bouw van het vliegveld gewoon is doorgegaan De contracten immers waren al getekend, en de regering zou toch moe ten betalen, dus de bouwers gingen, daartoe aangespoord door Horan, op de oude voet door. Horan heeft er weinig behoefte aan één en ander toe te lich ten. Via secretaresses laat hij achtereenvolgens weten in vergadering te zijn, buiten het gebouw te zijn. een mis te celebreren en bovendien de hele week besprekingen te hebben. Dan maar zelf gekeken en in derdaad, er wordt nog steeds aan het vliegveld gebouwd. Er bestaat een goede kans dat Horan helemaal zijn zin krijgt, zeker nu Haughey. die wat makkelijker over de Ier se economie denkt dan Fitz Gerald, andermaal premier Ujkt te worden. Zo komt een vliegveld klaar, dat een arm land miljoenen kost. overbodig is en waar van de gevaarlijke ligging wel eens als volgt is gekarak tenseerd „Het vliegveld van Knock brengt je niet alleen dichter bij God. maar ook sneller". De ambitieuze priester James Horan. die erin slaagde een vliegveld te laten bouwen dat niemand echt nodig heeft ADVERTENTIE oil 15.4S 15.75 15.45 15.45 14.95 15.95 15.75 15.75 13.50 11.95 ixm \^epuileC I GELD DIRECT TERUG delft al il da flat half laagM heeft Mie dranken! JANOVOOAT Iv,| I

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21