Tactische grepen Bubnik uiteindelijk zonder resultaat Amstelveen stunt bij Den Bosch Pool duikt onder DONDERDAG 25 MAART 1982 DEN BOSCH (GPD) - Afschu welijk. Slechts dat woord kan als kwalificatie dienen om het niveau van de halve finale om het Nederlands basket balkampioenschap tussen Den Bosch en Amstelveen te omschrijven. Het onderwerp sensatie verdient echter een tien. Niet alleen omdat Am stelveen de wedstrijd met 60- 64 won, maar vooral om de waarop. -Q Sport J- PAGINA 15 in de 14e minuut leidde de titel verdediger nog met 53-46. Een na de rust opgebouwde voorsprong, omdat Amstel veen, dat met een voordelig saldo van 31-36 was gaan pau zeren, er helemaal niets meer van bakte. Den Bosch was iets minder slecht. Vandaar. Maar m die 14e minuut ging het gigantisch mis. Aker boom en Cramer, die na rust goed waren begonnen, maak ten geen punt meer en de rest deed de hele wedstrijd al nauwelijks mee. Na die 14e minuut werd al het slechte nog eens overtroffen. Kropman trachtte de aanval te leiden, maar daar kwam niets van terecht. In een ruk sprong Amstelveen, via Ri chel en Wiel naar 53-56. En Den Bosch keek toe. Kon werkelijk helemaal niets meer. De ploeg, die in zijn ge schiedenis zoveel hoogtepun ten kende, stortte in het ra vijn. Het is nauwelijks voor te stellen dat coach Bill Sheri dan zijn mannen daar - voor zaterdag, wanneer beide ploegen elkaar in Amstel veen terugzien - uit kan krij- Oost-Duitsland heeft sterkste zenuwen Doelman Ted Lenssen voert zijn defensie aan in het belangrijke duel met Oost-Duitsland. Pas toen hij tactische redenen naar de bank was gehaald, kon Oost-Duitsland de partij in zijn voordeel beslissen. KLAGENFURT (ANP) - Zeven seconden voor het einde viel het doek voor het Nederlands ïjshoc- keyteam. Het spektakelstuk te gen Oost-Duitsland leverde toch een nederlaag op. In een alles-of- niets-poging de gelijkmaker te forceren haalde bondstrainer Gustav Bubnik zijn fenomenale doelman Ted Lenssen naar de kant en zette voor hem een extra veldspeler in. De Oostduitse aan voerder Dieter Frenzel maakte daar handig gebruik van. Op gro te afstand van het doel goochel de hij even met de puck en waag- gen. Het einde van het impe rium Den Bosch lijkt nabij. Onder aanvoering van Russel Chapman behaalde Leiden Trotters een broodnodige competitie-zege bij het Am sterdamse Wolves, dat met een 92-113 nederlaag defini tief naar de tweede divisie is verdrongen. Met 48 scores gaf Chapman nog enige kleur aan het sfeerloze duel. Lang zaam maar zeker voerde Trot ters Wolves naar de slacht bank. Verdedigend maakte het daarbij overigens een slechte beurt. Tegen Gronin gen zal er zaterdag uit een an der vaatje moeten worden ge tapt, wil Trotters in aanmer king blijven komen voor een plaats in de eerste divisie. KLAGENFURT (ANP) - Een Poolse ijshockeyspeler, Justyn De- nisiuk, is ondergedoken bij landgenoten in Klagenfurt. Deze deelnemer aan het toernooi om het wereldkampioenschap voor B-landen dat momenteel in de Oostenrijkse plaats wordt afge werkt, verliet dezer dagen het hotel waar de Poolse ploeg ver blijft. Verwacht wordt dat Demsiuk na afloop van het toernooi asiel zal vragen. Poolse officials hebben het hotel waar de ploeg logeert tot een soort vesting gemaakt. Zonder begeleiding komen de spelers de straat niet op. Met de vergoeding die de ijshockeyers per dag ontvangen (f 1,15) zou men ook niet ver komen. Het was bij de ploegleiding bekend dat Denisiuk vluchtplannen had. Hij zou teruggestuurd worden naar zijn land, maar tijdens de reis naar de Poolse ambassade in Wenen, slaagde de man er irLuil de rijdende auto te springen. GRONINGEN Drie minuten daarvoor was hij weliswaar de eerste die, met nog een seconde of tien te spelen, zijn armen ten hemel hief, maar in de kleedkamer kon er bij Ton Boot toch geen lachje van af. "Dit was goed", hield hij zijn spelers voor, "maar laten we reëel blijven. Want zaterdag komt er nog een wedstrijd en die is de belangrijkste. Liever nog geen juichstemming dus". Waarna de coach van Parker Leiden opstapte om een biertje te drinken op de overwinning. Geen feest vooralsnog in Gronin gen. En de teamleiding voegde de daad bij het woord. Want de 76-79 overwinning op Nationa le Nederlanden ten spijt, wer den de spelers regelrecht van onder de douches naar de bus huiswaarts gedreven. "We zijn er nog niet", verklaarde Boot. "Eerst moet het karwei worden afgemaakt. Ban, ja dan is er nog tijd genoeg om plezier te ma ken. Voorlopig blijven we se- Hoe dan ook, en ondanks de ver plicht voorgeschreven matiging van het optimisme, zette Leiden gister natuurlijk wel een belang rijke stap in de richting van die felbegeerde finaleplaats. Want Donar werd, na een geenszins fraaie, maar uiterst spannende wedstrijd wel even snel van zijn thuisvoordeel beroofd. De Gro ningers -en de grafstemming die er bij hen na afloop heerste gaf al aan- zullen behoorlijk ontmoe digd zijn, nu zij zaterdag in de hen vijandig gezinde hal moeten afhaken. De kans op slagen moet gering worden geacht. Hoewel, met dit soort wedstrijden weetje het maar nooit. Favoriet Was immers niet datzelfde NN Do- nar gisteravond in de uitver kochte (3000 man) Evenemen tenhal de torenhoge favoriet. Simpelweg vanwege de eigen 'zesde man' en plus het feit dat de ploeg van Maarten van Gent het dit seizoen uitstekend deed. De drie overwinningen in de competitie op Leiden spreken wat dat betreft boekdelen, zoiets was sinds vier jaar niet meer voorgekomen. Eindelijk leek de tijd rijp om eens en voor altijd af te rekenen met het syndroom dat er van die aartsrivaal niet te win nen was. Met geroutineerde jon gens als Jim Moore, Al Faber, Ron Kruidhof, John Franken en David Lawrence moest het er nu maar eens van komen. Een beter team dan ooit, zo leerde de regu liere competitie. Al zegt, zo bleek maar weer eens, dat laatste bij zonder weinig wanneer het er echt om gaat spannen. Dan na melijk gaan andere factoren een rol spelen. De zenuwen met na me, beheersing ook, koelbloedig heid vooral. Van die dingen, ja. Wie kan het hoofd er bij houden, wanner spelletjes door de nervo siteit niet meer zo lopen als ze normaliter liepen? Wie kan er, als het slecht gaat. als het niet werkt, de juiste beslissing ne men? En wie pakt als de druk enorm groot is de verantwoor ding voor dat belangrijke schot? Het antwoord kwam in veel ge vallen van Leiden. Dat, wijs en ervaren geworden door spelen op Europees niveau, kalm leek op beslissende momenten. Waar Donar juist in die cruciale fasen domweg de mist in ging, dacht Leiden eerst twee keer goed na. En dat leverde pure winst op. Van groot belang waren de minu ten vlak voor en die van vlak na rust. Na achttien minuten wan hopig zoeken naar het 'normale' ritme (wat je toch nooit vind), achter een excellerende Plaat te hebben aangerend - 7 uit 7 van de spelmaker - lukte het Donar in de laatste 120 seconden dan toch nog om een tien punts ach terstand (26-36) te reduceren tot één punt: 35-36. Zenuwen Jimmy Moore, trillend van de ze nuwen nadat zijn eerste zes schotpogingen mislukten, kwam eindelijk door en ook David Lawrence had een paar maal suc ces. Leiden, eigenlijk daarvoor heer en meester, verslapte toen even in de verdediging en gaf ne gen punten terug. De brandende vraag in de rust was dan ook wat de prijs zou zijn die daarvoor be taald moest worden. Want het ge loof bij NND was natuurlijk te rug. Ton Boot zelf, zo zei hij later, be keek het anders. Hij drukte zijn spelers juist op het hart om moed te putten uit die geringe voorsprong, omdat dat op zich al een meevaller, een goed uit gangspunt was. De boodschap werd blijkbaar begrepen. Want de opmars van de thuisploeg ten spijt, het team dat voordeel behaalde uit de uitermate be langrijke minuten na de hervat ting heette niet Donar, maar Leiden. Ook voor rust al erg goed op dreef, wierp Sid Bruins- ma zich op als dè grote man bij Leiden. Hetgeen opmerkelijk te noemen was, want juist deze speler stond er om bekend er niet te zijn wanneer het moet. scores Leiden: Plaat 24, Hagens 8, Puido- kas 5 (8), Downey 12 (6), Bruinsma 20 (10), Kragtwijk 4 (5), Fopma 6. Schotpercentage: 48. Rebound: 33. Balverlies: 6. Donar: Franken 9, Moore 14, Law rence 10, Faber 13, Van der Bergh 9, Kruidhof 17, Van Rooden 2, De Vries 2. Schotpercentage: 50. Re bound: 36. Balverlies: 15. Welaan, Bruinsma blijkt van de wedstrijden in Europees ver band toch ook wel het nodige te hebben geleerd. Aan beide zij den van het veld leverde hij per fect werk af. In verdedigend op zicht legde hij Donar's gevaar lijkste man, Jimmy Moore, zijn wil op (14 punten voor de schut ter), in aanvallend opzicht bracht hij zijn team opnieuw naar een tien punts voorsprong: 56 tegen 66 na tien minuten. Vorm Van grote importantie, die rol van Bruinsma. Zeker gezien het feit dat Puidokas bij lange na zijn vorm van afgelopen zaterdag (37 punten tegen Den Bosch) niet kon benaderen. En ook omdat Dave Downey al snel in fouten- last verkeerde. Toch zou juist dit duo, in de slotfase, de wedstrijd een beslissende wending geven. Want Donar, in een laatste wan hoopspoging, trachtte de zaak te forceren. Ron Kruidhof (de beste man van de thuisclub, jawel, ook hij) begon als een bezetene vanaf alle afstanden raak te paffen en ook Ronald van den Bcrgh deed een duit in het zakje. Via 67-77 werd het met twee minuten te gaan 70-77 en zelfs nog 72-77. Toen evenwel zorgde eerst Puido kas voor de meest gewichtige score van de wedstrijd. Niet al leen vloog de bal er onberispelijk in, maar tevens dwong de Ameri- Sid Bruinsma bewees gisteravond dat Leiden ook op belangrijke momenten op hem kan rekenen. Het lijkt een kwestie van ervaring: gewoon kalm blijven. (Archieffoto) kaan zijn landgenoot Lawrence tot zijn vijfde fout. Ook de vrije worp smeet Puidokas er zonder meer in, toch ook weer een teken van koelbloedig optreden. Vlak daarna, toen de bal na een schot van Faber op de Leidse ring stuiterde, klom Dave Dow ney bijna boven het boord uit om de bal met een gigantische graai eigen te maken Mitch Plaat en Emill Hagens benadrukten ver volgens het grote verschil. Rus tig en beheerst op balbezit spe len, geen risico meer nemen Vertwijfeld en gedesillusioneerd tegelijk, joegen de Donar-spelers achter het bal vaardige tweetal aan. Ton Boot stond toen reeds het Gronings publiek te tarten met het maken van brede over- winningsgebaren. Wat later daar aan herinnert, zei-ie van niets meer te weten. "Ik7 Nee hoor, dat was ik niet. Want geloof mij maar, we zgn er echt nog niet". AD VAN KAAM de zijn kans Met een grote boog verdween het zwarte projectiel in het Nederlandse doel 1-3. Het tumult was enorm. De 4000 Oostenrijkse scholieren lieten een snerpend fluitconcert horen. De toeschouwers hadden hun sympathie voor de Nederlandse ijshockeyers niet onder stoelen of banken gestoken. Oost-Duits land bleek echter in de derde pe riode over de sterkste zenuwen te beschikken en bleef daardoor ongeslagen. Door de nederlaag is het nog niet zeker of Nederland de B-status behoudt. Daarvoor is tenminste een vijfde punt nodig. Het moet evenwel mogelijk zijn uit de resterende ontmoetingen (tegen Noorwegen en China) winst te behalen Risico Bubnik stuurde zijn ploeg met één opdracht het tjs op laat de Oost duitsers komen, beperk je tot uit vallen. Met het accent op de de fensie nam de Tsjechoslowaak grote risico's Een vlotte treffer, zoals de Oostduitsers die tegen Oostenrijk verwezenlijkten (na veertien seconden) zou een forse nederlaag kunnen inleiden. An derzijds demonstreerde Bubnik door deze strijdwijze zijn grote vertrouwen in de defensielijnen, die steeds sterker gaan spelen naarmate het toernooi vordert. De koppels van Soldt-Burgers, Wensink-Homburg en Hille- Schaeffer spelen zonder meer so lide. Vooral Maarten Burgers ontpopte zich tot een sterke man. Alle drie defensielijnen wisten zich ook tegen Oost-Duitsland grandioos geruggesteund door Lenssen. die zich heeft ontwik keld tot de beste doelman van het toernooi. Hoe goed de tactiek van Bubnik was. kwam in de eerste periode tot uitdrukking. Het op Russi sche leest geschoeide Oostduitse spel liet een opmerkelijke varia tie aan lange en korte passes zien, maar het ofTensief leverde geen echte kansen op Zelfs in de vier keer dat de Oostduitsers een numerieke meerderheid hadden, werden ze niet gevaarlijk Het sloot bij Nederland achterin als een bus. De stand na de eerste twintig minuten (0-0. uniek in dit toernooi) getuigt er van dat Ne derland de zaken goed in de hand had Oost-Duitsland was tot op de bo dem gegaan en moest in de twee de periode de teugels wat laten vieren Jack de Heer kon daar door Bielke testen De in de voorgaande wedstrijden niet al te sterk optredende Oostduitse doelman kwam in moeilijkhe den, maar uit de rebound tikte Ben Tijnagel de puck net naast. Dat vormde aanleiding voor meer durf aan Nederlandse zijde. Na een half uur werd die "agres sie" beloond Larry van Wieren, opnieuw een onvermoeibare stu wer. maakte gebruik van een nu merieke meerderheid en stelde Burgers in staat te scoren. Zwakte Oost-Duitsland wankelde Op dat moment bleek echter de zwakte van het jonge Nederlandse team. Er werd te gehaast geschoten, ongecoördineerd gewerkt Zelf beheersing ontbrak Dat resul teerde in onnodige overtredin gen. Zeven minuten na de trefTer van Burgers zond de Japanse scheidsrechter Fukuda eerst Brian de Bruyn en vervolgens Bill Wensink naar do strafbank. Dat was te veel. Acht seconden later maakte Frenzel gelijk. Het doelpunt brak de formatie van Bubnik. De brutaliteit was ver dwenen Het kostte Nederland in de slotpe riode een punt. De Oostduitsers dicteerden het spel. Mede door een betere conditie zette de te genstander Oranje onder druk. Toch duurde het bijna twaalf mi nuten voordat Lenssen zwichtte, Friedhelm Bogelsack scoorde uit een onoverzichtelijke situatie. Lenssen was het allerminst eens met de beslissing van de arbiter de treffer toe te kennen "Ik ben er van overtuigd dat hij de puck met de schaats inschopte Mis schien dat hg ketste, maar in ie der geval stond Bogelsack in de cirkel, van waaruit niet gescoord kan worden" Fukuda was echter onverbiddelijk. De laatste tactische greep van Bubnik kon verlies niet meer af wenden I Oost Duitsland 5 5 0 0 10 37- 5 3 0 2 6 27 IS 5 3 0 2 6 23 15 Nederland 5 2 0 3 4 15 13 Roemenie 5 2 0 3 4 18 20 6 Noorwegen 5 2 0 3 4 14 32 7 Zwitserland 5 1 1 3 3 14 21 t China 3 1 1 3 3 20-23

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15