Begin wil verkiezingen Hoe uitroeibaar is de corruptie in Bangladesj? Veiligheidsraad bijeen over klacht Nicaragua Nieuwe junta belooft orde en rust; geen verkiezingen NAVO-ministers willen snel begin "Start" Nederland wil nieuwe conventionele raket C Val Israëlisch kabinet lijkt onvermijdelijk Staking bij Belgische spoorwegen afgelast DONDERDAG 25 MAART 1982 (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De junta die in Guatemala aan de macht is geko men na de staatsgreep van het jonge officierenkorps tegen pre sident generaal Romeo Lucas en zijn 'gekozen' opvolger generaal Anibal Guevara, heeft gisteren in een uitgebreid, twaalf punten tel lend communiqué beloofd de rust en orde in Guatemala te zul len herstellen. Maar eerdere be loften van de militairen om on middellijk nieuwe verkiezingen te zullen uitschrijven zijn met dit communiqué definitief onwaar gebleken. In het communiqué wordt officieel bekendgemaakt dat de congres sen van bonden en de activitei ten van politieke partijen zijn op geschort. De junta, onder leiding van generaal Rios Montt, belooft de mensenrechten te zullen res pecteren. evenals alle internatio nale verdragen die Guatemala heeft onderschreven. Over verkiezingen wordt in het communiqué met geen woord gerept. Alleen wordt er gesteld Buitenland Guatemala na de staatsgreep dat de junta aan de macht zal blijven totdat zij de rust en orde in Guatemala heeft hersteld en de omstandigheden aanwezig zijn democratisch geko- Volgens sommige ren. Naar het heet zijn er inmid dels twee burgers binnen het ka binet benoemd, maar hun namen ziin tot nu toe niet vrijgegeven. regering te installeren. Intussen is het leger druk bezig een kabinet te formeren. Presi dent Rios Montt zal ook als mi nister van defensie fungeren, de overige twee junta-leden zullen de portefeuilles van binnenland se zaken en communicatie behe- de hoofdstad Guatemala-Stad heerst daar een soort klimaat van vertrouwen na de uitspraken van Rios Montt. hoewel er ook een bittere teleurstelling valt te proe ven over het nieuwe gegeven dat de militairen niet hun oorspron kelijke belofte van 'zo snel moge lijk' verkiezingen lijken na te ko men. De nieuwe leiders hebben inmiddels bij alle veiligheids diensten een militair aan het hoofd geplaatst. Opmerkelijk is wat dat betreft de benoeming van een 17-jarige sergeant als chef van de hoofdstedelijke poli tiemacht. Generaal Efraim Rios Montt ver gaarde in 1974 wereldwijde be kendheid, toen hij optrad als pre sidentskandidaat van het uit so ciaal-democraten en christen-de mocraten bestaande nationale oppositiefront. De stembusuit- >lag leverde destijds eigenlijk i?en ruime overwinning voor Rios Montt op. maar hy werd middels een grootscheepse frau de en de moord op zijn broer, een i-oort waarschuwing, gedwongen het presidentschap af te staan c an de officiële kandidaat, gene raal Kjell Laugerud. Ondanks die min of meer progres sieve antecedenten vrezen ver schillende waarnemers dat Rios Montt zich als junta-leider en mi nister van defensie al snel zal ontpoppen als een soort van Guatemalteekse Pinochet. In dat verband is het opvallend, dat de junta in plaats van de oor spronkelijke belofte van verkie zingen, nu heeft beloofd de macht te zullen uitoefenen tot de rust en orde zullen zijn hersteld. Zo ongeveer hetzelfde vertelde de Argentijnse generaal Jorge Videla toen hy een eind maakte aan het peronistische bewind in Argentinié. gisteren precies zes jaar geleden. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Israëlische premier Begin heeft her haald dat nieuwe verkiezingen onvermijdelijk zijn, aan gezien de chaotische taferelen gisteren in de Knesset dat hebben bewezen. Het was gisteren een onbeschrijflijke chaos, toen de regering gebruik wilde maken van de af wezigheid van een van de oppositieleden om snel de be groting door het parlement te jagen. Dat lukte na wilde schreeuwparty- en slechts gedeeltelijk. Toen het verlate Knessetlid alsnog arri veerde. werd de stemming uitge steld tot de volgende week, en dan lijkt de val van de regering onvermijdelijk. Zonder begro ting kan er niet geregeerd wor- (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De nationale spoor wegstaking die vandaag in Bel gië zou plaatshebben, is voorlo pig afgelast. De vakbonden heb ben de actie opgeschort omdat de Belgische regering bereid is het uit bezuinigingsoverwegin gen ingevoerde ontslag van 500 tijdelijke spoorwegarbeiders weer ongedaan te maken. De re gering gaat nu zoeken naar ande re bezuinigingsmogelijkheden, zoals een drastische inperking van het aantal treinritten. De door de Belgische socialisti sche vakbonden voor morgen uitgeroepen nationale staking te gen het algemene bezuinigings beleid van de regering gaat wel door, evenals de massale demon stratie die de christelijke vak bond ACV voor zaterdag in Brus sel heeft gepland. Het nu al vier weken bestaande stakingsfront in de Waalse staal industrie is inmiddels aan het af brokkelen. De arbeiders van de noodlijdende staalgigant Cocke- rill Sambre in Charleroi willen weer aan de slag, maar hun colle ga's in Luik voelen daar niets voor, omdat de vooruitzichten op nieuwe investeringen in de ver ouderde Waalse staalindustrie in Luik minder gunstig zijn dan in Charleroi. Regering Suriname pas volgende week PARAMARIBO (ANP) - Een nieu- we Surinaamse regering zal vol gende week woensdag worden beëdigd. Dat heet het militair ge zag woensdag bekendgemaakt. Volgens de officiële bekendma king verkeert de formatie van de nieuwe raad van ministers in fa se van afronding. Aanvankelijk lag het in de bedoeling nog deze week met een nieuwe regering te komen. Het is een vreemde coalitie die de regering-Begin ten val probeert te brengen. Een spectrum van communisten tot de extreem rechtse Tehia-partij. die hoopt de terugtrekking uit de Sinai stop te zetten. Met daartussenin de Ar beiderspartij en nog een paar kleine middenpartijen. Alle le den van dit vreemde bondge nootschap hebben volstrekt te genstrijdige verwachtingen. Sinaï De activisten tegen de terugtrek king uit de Sinai hopen dat een demissionaire premier Begin het laatste stuk Sinai niet zal ontrui men. Dat afgelasten van de ont ruiming van de Sinai is de be langrijkste reden waarom de Ar beiderspartij tot nu toe helemaal niet zo happig was om de rege ring ten val te brengen. Zij zijn echter tot de conclusie gekomen dat het nu of nooit is. Als de te rugtrekking eenmaal voltooid is - zo zeggen hun voormannen - dan maakt Begin een goede kans om de extreem-rechtse oppositie achter zijn politiek te scharen, die gericht is op het behouden, zo niet annexeren van de weste lijke Jordaanoever. Laatste kans Opvallend is dat bij oppositieleider Peres duidelijk groter enthou siasme te bespeuren is voor nieu we verkiezingen dan bij zijn ri vaal Rabin. De reden is dat Peres voor zijn laatste kans vecht. Als er verkiezingen op korte termijn komen, zal hij naar alle waar schijnlijkheid partijleider blij ven; als de verkiezingen later ko men is dat maar de vraag. En dan staat Rabin klaar om Peres van de troon te stoten. Het zijn vooral de electorale prog noses, die de standpunten bepa len voor of tegen verkiezingen bij de regeringspartijen. Begin houdt wel van verkiezingscam pagnes. De Likoed staat er goed voor, en volgens opiniepeilingen zou zijn partij de Arbeiderspartij voorbijstreven. Om diezelfde re den is in de Arbeiderspartij niet iedereen even gelukkig met dat idee van snelle verkiezingen. Maar met die winst voor de Li koed in het vooruitzicht is Begin er niet. Zijn religieuze coalitie partners verzetten zich met hand en tand tegen verkiezingen. Zy hebben het vorig jaar zwaar ver loren, en alles wijst erop dat zij opnieuw een groot deel van hun aanhang zullen kwijtraken. Dat de regering-Begin volgende week zal vallen, staat wel bijna vast. Maar dat de vervroegde ver kiezingen er inderdaad ook ko men, dat is minder zeker. Zo lijkt het niet uitgesloten dat Begin na een maand demissionair gere geerd te hebben na het afsluiten van het Sinai-drama opnieuw zal proberen een kabinet te vormen. En het is lang niet uitgesloten dat onder de dan gewijzigde om standigheden de coalitiepartners eieren voor hun geld zullen kie zen - als tenminste Begins huidi ge oppositie van rechts dat spel wil meespelen. ADVERTENTIE n VN-secretaris-generaal De r de inmenging van de VS in De leider van de Nicaraguaanse junta, Daniel Ortega (links), schudt de hand i Cuellar. Ortega ism New York, omdat vanavond de Veiligheidsraad zich buigt oi Nicaragua. MEXICO-STAD - Donderdag zal de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zich buigen over de klachten van de Nicaraguaan se leider Daniel Ortega inzake de agressie door de Verenigde Sta ten tegen Nicaragua en de drei ging van een direct militair in grijpen van Washington in Mid- den-Amerika. Het gaat om een unieke gebeurte nis. daar in de VN-Veiligheids- raad nog nooit een Latijns-Ame rikaanse zaak is behandeld, zelfs niet de door de CIA gesteunde Varkensbaai-invasie tegen Fidel Castro in 1961, of de invasie van Amerikaanse mariniers, in 1964, de Dominicaanse Republiek. zen overleggen die zijn aantijgin gen moeten staven. Intussen heeft het Witte Huis giste ren ontkend dat er op zeer korte termijn in Mexico een overleg zal plaatsvinden tussen hoge func tionarissen van de Verenigde Staten en Nicaragua, om hun we derzijdse problemen te analyse ren. Dinsdag had de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Jorge Castaneda, een dergelijk gesprek aangekondigd. Gisteren stelde het Witte Huis echter dat, alvorens er een gesprek met de Sandinisten kan plaatsvinden, er eerst nog een nieuwe ontmoeting tussen Alexander Haig en Casta neda nodig is. „En een dergelijke ontmoeting kan niet voor aan staande zondag plaatshebben", aldus de officiële woordvoerder. Ortega zal de Veiligheidsraad Het heeft er wat dat betreft veel vanavond persoonlijk de bewij- van weg dat Washington eerst het verloop van de verkiezingen in El Salvador wil kennen, alvo rens definitief een overleg met de Sandinisten toe te zeggen Maar daaruit blijkt wel dat het vredesplan voor Midden-Ameri- ka van de Mexicaanse president Jose Lopez Portillo dan nog al tijd in Washington op tafel ligt, in elk geval achter de hand wordt gehouden Volgens Castaneda is er een grote kans dat de Amerikaanse en Cu baanse regering op niet al te lan ge termijn een bilateraal overleg zullen beginnen. Alleen wat be treft een eventueel vredesover leg in El Salvador is Castaneda minder optimistisch. „Misschien dat de verkiezingen van zondag een nieuwe deur zullen openzet ten, maar dat hangt natuurlyk van de uitslag af', aldus de Mexi caanse minister. De staatsgreep gisteren in Bangladesj was even voor spelbaar als de overstromin gen die dit land elk jaar voor driekwart onder water zetten. Al voor de verkiezingen van november vorig jaar leek de burgerregering steeds meer de macht te moeten overlaten aan het leger. En al gaf de by die verkiezingen gekozen president Sattar niet toe aan de eisen van legeropperbe- velhebber Ershad om de mili tairen een vinger in de poli tieke pap te geven, begin dit jaar al werd duidelyk dat hij de machtsstrijd aan het ver liezen was. Als compromis besloot Sattar namelijk in januari de raad voor nationale verdediging te vervangen door een nationale veiligheidsraad, waarin de commandanten van de drie legeronderdelen een plaats kregen. Ershad noemde dit nieuwe orgaan echter niet ac ceptabel en zei dat het niet aan zyn eisen voldeed. Om de corruptie een halt toe te roepen stuurde Sattar in fe bruari zijn regering van 42 man naar huis cn verving de ze door een uit 18 mensen be staand kabinet. Vorige week vrydag werden drie voorma lige ministers officieel in staat van beschuldiging ge steld wegens omkooppraktij ken en machtsmisbruik. Maar nog was Ershad niet te vreden. Hij wilde vice-presi dent worden als opvolger van de wegens ziekte afgetreden Mirza Huda Sattar weigerde echter aan die wens tegemoet te komen. Het mag geen verbazing wek ken dat generaal Ershad dit niet op zich liet zitten en ver volgens binnen vierentwintig uur Sattar aan de kant zette. Want al had Ershad vlak voor de verkiezingen in november nog gezegd dat het de taak is van het leger het land te ver dedigen en niet te regeren, nog tijdens het tellen der stemmen begon hy zich al harder op te stellen en eiste wel degelijk een plaats voor het leger binnen de regering op. Die roep om de macht door Ershad werd alsmaar luider en gisteren zat er voor de bejaarde (75) en ziekelijke Sattar niets anders op dan de ze coup te 'steunen' en zich terug te trekken. De coup van Ershad is de vier de sinds Bangladesj zich in 1971 via een gruwelijke en bloedige onafhankelijkheids oorlog afscheidde van Pakis tan. De jonge geschiedenis van Banladesj is er een van geweld en corruptie. Staats grepen, moorden op politieke leiders en een regeringsappa raat dat tot op het bot door corruptie is verrot, maakten van dit zeer arme land een zorgenkind, dat voorlopig nog niet de kinderziekten zal ontgroeien. Weliswaar was er een korte op leving: onder de vorig jaar vermoorde president Ziaur Rachman hoefde Bangladesj voor het eerst in zyn armzali ge bestaan geen voedsel meer te importeren Maar de daling van de internationale markt prijs voor jute, het belang rijkste exportprodukt van het land, noopte Rachman er toe enorme leningen by het Internationale Monetaire Fonds (IMF) af te sluiten. De ze stap leverde hem veel kri tiek op en hielp Bangladesj niet uit de problemen het land is bijna weer net zover als vóór die 'goede jaren'. In 1980 had het een gemiddeld inkomen van 250 gulden per hoofd van de bevolking. Inmiddels is het nog maar de vraag of de sterke arm van Ershad en de zynen Bangla desj uit het slop kan halen. Want het leger van Bangla desj is niet zo sterk als het lijkt onderlinge twisten en zuivenngen binnen het mili taire apparaat vormen de bro ze basis waarop het is ge bouwd. Daarby komt nog dat zich binnen het leger groep jes officieren bevinden die voorstander zijn van een le ger dat onafhankelijk is van India. Dit buurland, dat in de onafhankelijkheidsoorlog de doorbraak heeft geforceerd door Bangladesj volkenrech telijk te erkennen, heeft poli tiek en militair een giganti sche invloed in de voormali ge provincie oost Pakistan. Maar de groep militairen cn ook politici en burgers die zich aan die invloed willen onttrekken, groeit En omdat Bangladesj in politiek en mi litair opzicht moeilyk op ei gen benen kan staan, vormt die tendens een gevaar voor de stabiliteit van het leger Ershad zal ook het hoofd moe ten bieden aan de bonte scha kering van politieke groepe ringen, die allen hun eigen belang nadrukkelijk voorop stellen hetgeen de politieke samenhang van het land i ten goede komt. Maar bovenal zullen de r machthebbers de door hen zelf zo verfoeide corruptie moeten trachten te bestry-1 den. Een bijna ondoenlyke taak in een land. waar ondra- gelyke armoede omkoperij juist in de hand werkt Om een eind te maken aan de ar moede zal de nieuwe rege ring moeten zoeken naar structurele oplossingen. Vele regeringen hebben hierin gefaald. Het is maar de vraag of Ershad wél zal slagen. De steun van het leger vormt een wankele basis. En met be strijding van de corruptie al leen zal hy geen oplossing voor zyn land bereiken. Om uit de armoede te geraken zal Bangladesj nog een lange weg moeten gaan Mocht Ers had bereid en in staat zyn om zyn land die weg op te sturen, dan kan hij niet volstaan met de toezeggingen die hy tot nu toe heeft gedaan. Uitroeiing van corruptie is een veelbelo vende term, die in Bangla desj door tevelen is gehan teerd. maar door te weinigen in daden is omgezet ANNEMIEK RUYGROK COLORADO SPRINGS - De NA VO-ministers van defensie heb ben in hun slotcommuniqué over de nucleaire planning giste ren verklaard dat de zgn. Start- onderhandelingen (over vermin dering van strategische wapens tussen de VS en de Sowjet-Unie) zo spoedig mogelijk moeten be ginnen. Daarnaast wijzen zij het voorstel van Sowjet-leider Brezjnjev tot bevriezing van de opstelling van de SS-20-raketten van de hand. Het voornemen tot modernisering van de Europese kernwapens voor de middellan ge afstand wordt opnieuw beves tigd. maar in een politiek, al thans voor Nederland, niet hin derlijke formulering. Volgens de Nederlandse delegatie „zyn we daar behoorlijk uitgekomen" De VS hebben voorts geeist dat in het communiqué een passage aan Polen zou worden gewijd. Dat heeft tot grote discussies ge leid. onder meer over de vraag of er een lange verklaring moest ko men of een heel korte Nederland was voorstander van een zo kort mogelijke verklaring, kennelyk om elke te duidelijke binding tussen het begin van de Start-on derhandelingen en de internatio nale situatie zoveel mogelyk te vermyden. BrerihJevs bevnezingsvoorstel vormde bij de opstelling van het slotcommuniqué het grootste struikelblok, met de Grieken vol enthousiasme erover, Nederland in het midden cn de VS volstrekt afwijzend Casper Weinberger, de Amerikaanse minister van de- correspondent Henk Kolb) COLORADO SPRINGS - Minister van defen sie Van Mierlo heeft met zijn Amerikaanse collega Caspar Weinberger gisteren de aan schaf besproken van de 'Patriot'-raket, een niet-nucleair wapen dat in de plaats moet komen van de nu in Duitsland opgestelde Nike-Hercules-raketten, die ook een kernla ding kunnen dragen en voor de luchtverde diging bedoeld zyn Van Mierlo wil in zyn komende Defensienota kunnen aankondigen dat Nederland zodoen de een van zyn 'kerntaken' vervangt door een conventioneel wapen een feit waarmee niet alleen honderden miljoenen zyn ge moeid. maar dat in Nederland met name een groot politiek belang heeft. In een verhoudingsgewijs lang gesprek (van 25 minuten) heeft Van Mierlo ook de NAVO- steun aan de Portugese defensie ter sprake gebracht. Nederland zou als aandeel daarin aan Portugal fregatten leveren van de zoge naamde Kortenaer-klasse Daarmee zou niet alleen de standaardisatie binnen de NAVO worden bevorderd, maar tevens zou het voor Nederland een stuk werkgelegenheid bete kenen. omdat een van de dne fregatten in Nederland zou worden gebouwd, terwijl de twee andere in Portugal op stapel zouden worden gezet. Deze bedoeling wordt momenteel nadrukke lijk doorkruist door een Duits verlangen om aan Portugal die dne fregatten te leveren en ook die drie schepen in Duitsland te bouwen terwille van de werkgelegenheid in de nood- lydendc scheepsbouw van de Bondsrepu bliek. fensie, heeft herhaald dat naar zyn smaak de onderhandelingen over de strategische wapens deze zomer zouden kunnen beginnen. Weliswaar zegt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken dat de internationale situa tie. en met name die in Polen, daarvoor van doorslaggevende betekenis moet worden geacht, maar in de wandelgangen te Co lorado Springs houdt men het toch voor waarschynlyk dat de onderhandelingen tijdens de aanstaande vergadering van de ministers van buitenlandse za ken van de navo olfWiMl nal len worden bekend gemaakt De navo top in Juni te Bol daarop dan kunnen voort bordu- Indien het niet zó vlug gaat. dan zouden de Amerikanen, en met name president Reagan, de aan kondiging van de Amerikaanse bereidheid tot onderhandelen en een spectaculair voorstel tot in grypende verminderingen als voornaamste vrucht van de top conferentie in Bonn ten tonele voeren. contadS^! Haarlemmerstraat 58 |jf\| W leiden-071-140148 #T* lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13