Weggelopen vrouw in woonproblemen Nederlander wil snoeien "anders" Ranken houden vol: niet korter werken Moskou reikt Peking de hand Burgerwacht tegen inbraken "Meer aandacht gemeente nodig" Explosie-proeven TNO op Zeeuwse mosselbank Reagan mag niet in Westminster Hall spreken DONDERDAG 25 MAART 1982 Varia pagina u DEN HAAG (ANP) - Dc bezuini gingen in de ziektewet, de groot ste bezuiniging in de miljoenen nota 1982, heeft maar een be perkte steun onder het publiek. Maar op terreinen waar de over heid juist weinig ombuigt, wil de bevolking veel verder gaan. Dit blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu reau naar bezuinigingsvoorkeu- ren van de bevolking en de werkelijke ombuigingen in de miljoenennota. Het onderzoek staat in het economenblad Eco nomisch Statistische Berichten (ESB) van deze week. Het Planbureau onderzocht in au gustus 1981 welke de bezuini gingsvoorkeuren van de bevol king waren en vergeleek die met de ombuigingen in de miljoenen nota 1982. De onderzoekers waarschuwen voor „te rigoureu ze" conclusies, omdat aan de Voorkeur: CRM en defensie confrontatie bezwaren kleven. Maar ze noemen het opvallend dat de ..preferentiemakelaars" rond het Binnenhof op een zo groot aantal onderdelen van het ombuigingsbeleid zo sterk afwij ken van de ..onthulde" voorkeu ren van de bevolking Defensie en cultuur en vrije tijd komen volgens respectievelijk 73 en 71,8 procent van de bevol king in aanmerking voor be snoeiingen. Ontwikkelingshulp (47.8) procent en de sociale voor zieningen werkloosheidsuitke ringen (44.3). Bijstand (41.4) en wao (33.4) scoren volgens de on derzoekers ook relatief hoog. De ziektewet (30.8 procent wil daar op bezuinigen», scoort weer laag In geld uitgedrukt wil het publiek de grootste bezuiniging op de fensie (2.4 miljard). Op de aow het minst (0.1 miljard). In percen tages van het totale budget gaat de grootste bezuiniging volgens de bevolkingsvoorkeur naar cul tuur en vrije tijd (1.2 miljard gul den is 23 procent van het totale budget). Bij defensie en ontwik kelingssamenwerking (0.6 mil jard) liggen die percentages eveneens hoog. respectievelijk 22 en 21 procent. Onderwijs en volksgezondheid zouden met een half miljard, res pectievelijk 0.2 miljard het bud get procentueel het minst moe ten inkrimpen Onderwijs met 2 procent, volksgezondheid met éen procent De ondervraagden mochten in totaal 10 miljard be zuinigen op 14 terreinen. Diemenaren organiseren bewaking DIEMEN (ANP) - In Diemen (bij Amsterdam) hebben 35 burgers een eigen bewa kingsdienst in het leven ge roepen om zo het stijgende aantal inbraken tegen te gaan. Dit heeft de politie van Diemen gisteren bekend ge maakt. De bewakingsdienst wordt ge vormd door vooral de bewo ners van de burgemeester Kievilstraat. waar de inbra ken en diefstallen de laatste weken dc spuigaten uitlie pen. „De mensen voelen zich niet veilig meer en gaan zelf om beurten 's nachts de straat op om een oogje in het zeil te houden. "Wapens heb ben de bewakers daarbij niet op zak", aldus de politie. Overigens zegt de politie van Diemen precies te weten wie de meeste inbraken pleegt. „Af en toe wordt de man aan gehouden. maar omdat hij dan uitsluitend één feit be kent en er geen bewijs is dat hij ook andere inbraken op zijn naam heeft staan, blgft hij hoogstens een paar uur op het bureau, 's Avonds gaat hu rustig verder met zijn inbre kerspraktijken". aldus een woorvoerdor van de rijkspoli tie in Diemen De politie zelf kan daar 's nachts onmogelijk alles in de gaten houden, omdat er slechts één surveillanceauto is voor zowel Diemen als Dui- vendrecht en Ouderkerk. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Langedijk-De Jong (volkshuisvesting) vindt dat nog te weinig aandacht wordt besteed aan de moeilijke positie op de woningmarkt van vrouwen die weggelopen zijn. Dat gebrek aan aandacht consta teert zij vooral bij gemeenten en individuele woningcorporaties, maar ook de landelijke koepels van corporaties kunnen wat haar betreft meer op het probleem ge wezen worden. De bewindsvrouw wil de positie van vrouwen die door proble men gedwongen zijn geweest haar partner (en soms de ge meente) plotseling te verlaten, verbeteren door een wijziging van de woonruimtebeschikking. Belangrijke onderdeel van die wijziging zal zijn dat vrouwen ontheffing kunnen krijgen van de eis dat zij in een bepaalde ge meente moeten werken voor ze in aanmerking komen voor toe wijzing van een woning. De staatsecretaris wil dergelijke speciale ontheffingen niet alleen laten gelden voor vrouwen die zijn gevlucht naar een Blijf van Mijn Lijf huis maar ook voor vrouwen die op andere manier tijdelijke opvang (bijvoorbeeld bij vrienden of kennissen) heb ben gezocht. Mevrouw Lange dijk-De Jong zei dat gisteren bij de presentatie van het onder zoeksverslag naar de woningpro blemen van weggelopen vrou- Vluchtelingen In het onderzoeksverslag, gemaakt door het Landelijk Overleg Vrouwenhuisvesting, wordt de aanbeveling gedaan vrouwen in opvanghuizen als binnenlandse vluchtelingen te beschouwen omdat zij vaak niet meer terug kunnen naar hun woning of zelfs naar de gemeente waar zij van daan komen. Die status van bin nenlandse vluchteling zou als ge volg moeten hebben dat de vrou wen zich in elke gewenste ge meente moeten kunnen inschrij ven en daar de hoogste urgentie krijgen. Volgens het Landelijk Overleg gaat het in heel Neder land om enkele duizenden vrou wen die in dergelijke acute wo ningnoodsituaties zitten. De grootste problemen hebben vrouwen met kinderen omdat zij op ruime, goedkope huurwonin gen zijn aangewezen. De onderzoeksters zagen beves tigd dat in slechts weinig ge meenten de moeilijke positie van weggelopen vrouwen wordt her en erkend. Opmerkelijk noemen de onderzoeksters dat de regels voor inschrijving- en woningtoe wijzing per gemeente of woning- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona z Berlijn Frankfort Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Oslo Parijs onbewolkt 9 -1 zwaar bow 2 -1 onbewolkt 11 -3 half bow onbewolkt onbewolkt corporatie hemelsbreed kunnen verschillen. Als de gemeentelijke regels in theorie de vraag van vrouwen naar zelfstandige woon ruimte niet in de weg zitten, dan blijkt nog vaak dat de mentaliteit van de mensen die de regels toe passen niet gunstig voor vrou wen werken. Staatssecretaris Langedijk ver weet gisteren in het algemeen dat als werkelijk misstanden worden geconstateerd het depar tement niet gewaarschuwd wordt. "Woningtoewijzing is in principe en zaak van gemeenten en corporaties. Maar als zij niet de doelstellingen van volkshuis vesting voldoende behartigen dan kan ik door middel van een aanwijzing ingrijpen. Tot nu toe, ook voor mijn tijd, is het departe ment niet op dergelijke situaties gewezen." DEN HAAG (ANP) - Op het Binnenhof in Den Haag is gisteren een protestdemonstratie gehouden tegen het militaire bewind in Argentinië, dat precies zes jaar geleden aan de macht kwam. VLISSINGEN (ANP) - Het Prins Maurits laboratorium van TNO in Rijswijk gaat in de periode april tot half juni met gasexplo- sies experimenteren op de "mos- selbanken" in Terneurzen. TNO doet dat in opdracht van de olie maatschappij BP Dow Chemical Nederland en het ministerie van volksgezondheid. Aanleiding tot dit onderzoek zijn de praktijkervaringen met enke le explosierampen in de chemi sche industrie die zich de afgelo- BRESKENS (ANP) - Een explo sie bij het metaalverwerkend be drijf Cruson bv midden in het centrum van Breskens (Zeeuws- Vlaanderen) heeft gistermiddag grote ravage aangericht. Er vie len een dode en twee gewonden De explosie vond plaats in de gla soven waar metalen voorwerpen van een tefallaag worden voor zien. Door de explosie werd het dak van de loods gerukt, terwijl de muren instortten. De Keukenhof is weer open LISSE De bloementuin "De Keukenhof' in Lisse is vanmor gen voor de 33ste maal ge opend Dit jaar was het mr. dr. Comelis Berkhouwer, lid en oud-voorzitter van het Euro pees Parlement, die de opening luister kwam bijzetten. Vanaf morgen is de voormalige krui dentuin van Jacoba van Beie ren weer voor het publiek te be zichtigen. pen tijd hebben voorgedaan. Daaruit heeft men volgens Dow Chemical Nederland veel ge leerd over de constructiesterkte van gebouwen en fabrieken. Over de gevolgen van rampsitua ties met gekoeld gas is echter nog maar erg weinig bekend. Volgens Dow Chemical zullen de proeven op de mosselbanken, een tot industriegebied omge bouwd schor (natuurgebied) aan de Westerschelde. voornamelijk betrekking hebben op gasont ploffingen met propaan. Men wil ook gegevens verzamelen over dc drukgolven die na zo'n gasexplosie over grotere afstan den ontstaan. De proeven gaan gepaard met knallen en lichtflit sen. Het Scheldestrand in de om geving van de mosselbanken zal tijdelijk voor al het publiek wor den afgesloten. Er worden waar schuwingsborden langs wegen en fietspaden geplaatst. Ook alle officiële instanties zijn van de proeven op de hoogte gebracht. Gedood op weg naar school RAAMSDONK (ANP) - Twee kin deren zijn om het leven gekomen en één kind is zwaar gewond ge raakt bij een ongeluk gisteren in Raamsdonk. Een groepje van zes fietsende kinderen werd in dich te mist door een personenauto van achteren aangereden. Drie kinderen werden geschept. De slachtoffers zijn de 12-jarige Chnsley van den Stelt en de 12- jarige Jannie van der Pluijm. Zwaar gewond is de 13-jarige Andrea Nolders. De kinderen, die uit Hank kwamen, waren op weg naar school. DEN HAAG (GPD) - De dienstenbonden FNV en CNV zijn niet inge gaan op een verzoek van de werkgevers in het bankwezen om zo snel mogelijk het cao-overleg te hervatten. De werkgevers willen met de bonden alleen rond de tafel gaan zitten, als de vakcentrales hun eis laten vallen om de arbeidstijdverkorting bespreekbaar te maken. Daar toe ziin FNV en CNV niet bereid. De vakbonden wijzen erop, dat de werkgevers al in 1979 algemene ar beidstijdverkorting in principe bespreekbaar hebben gesteld. Een stu die daarnaar zou worden gestart In 1980 heeft de voorzitter van de werkgeversvereniging, mr. J. Visser, gezegd dat het bankbedrijf wel bereid is tot invoering van de arbeidstijdverkorting, omdat dat mede met het oog op de automatisering in de komende jaren onontkoombaar zou zijn. Dat de werkgevers nu een totaal ander standpunt innemen, is voigens ae bonden te wijten aan het VNO (Verbond van Nederlandse Onderne mingen). de overkoepelende organisatie van werkgevers in ons land Hoewel het VNO zegt voorstander te zijn van differentiaties per be drijfstak, verbiedt men de werkgevers in het bankbedrijf de arbeids tijdverkorting in te vullen. De acties bij de verschillende banken gaan ondertussen onverminderd voort. Bij het Regionale In- en Uitvoercentrum (RIUC) van de ABN in Amsterdam is gisterochtend door enkele werknemers het werk neerge legd, waardoor het betalingsverkeer in Noord-Holland is gestagneerd. Bij het districtskantoor van dc ABN in Zaandam is het werk die och tend enige tijd onderbroken. De stakingen bij het Amro-distributiecentrum in Weesp (nu door 16 man) en het Amro-hoofdkantoor Gebouw West (35 personeelsleden) duren voort. Ook bij de kantorencentrale van de Amro-bank in Groningen vinden stakingen plaats. Volgens woordvoerders van de banken onder vindt het werk door de acties nauwelijks of geen vertraging De acties bij banken zijn volgens de werkgevers tot nu toe weinig succes vol. De dienstenbonden FNV en CNV willen de komende dagen de stakingen uitbreiden. In Groningen en Leeuwarden hebben woensdag- LONDEN - De Amerikaanse president Reagan zal in juni. tijdens zijn staatsbezoek aan Engeland, wel de voorgeno men toespraak houden voor Lager- en Hogerhuis samen, maar niet in dc historische Westminster Hall. Dat is het compromis dat de Britse regering heeft moeten sluiten, nadat protesten wa ren gerezen tegen het rege ringsvoorstel Reagan de bij zondere eer te verlenen het Britse parlement in de West minster Hall toe te spreken. Dit plan werd voortijdige be kend gemaakt door een woordvoerder van het Witte Huis, op het moment dat de Britse regering de parle mentsleden nog niet op de hoogte van het voorstel had gebracht Deze gang van za ken wekte grote verontwaar diging bij de Labourfractie. die aankondigde de toe spraak te zullen boycotten. De regering-Thatchcr is nu overstag gegaan en heeft be sloten Reagan in de Royal Gallery, een fraaie zaal pal naast de zaal waarin het Ho gerhuis vergadert, te laten spreken. Alle leden van het parlement zullen worden uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wo nen. Ook dat is een verande ring ten opzichte van de oor spronkelijke plannen, waarin nog gesproken werd over een bijzondere zitting van Hoger- en Lagerhuis samen. Met deze veranderingen is de status aan Reagans toespraak goeddeels ontnomen Het was echter de enige manier waarop de Britse regering nog iets van zijn gezichtsver lies kon goedmaken. MOSKOU (AP) - Op een meer ver zoenende toon dan voorheen ge bruikelijk, heeft de Russische president Leonid Brezjnjev gis teren gezegd dat Moskou "elk moment bereid is" de besprekin gen met Peking over het langdu rige grensgeschil tussen de twee communistische supermachten te heropenen. "We maken geen aanspraak op ge bieden van de Chinese Volksre publiek en we zijn bereid om op elk moment de besprekingen over de problemen aan de grens te hervatten teneinde wederzijds aanvaardbare beslissingen te ne men. We zijn ook bereid om be sprekingen te voeren over moge lijke maatregelen die het weder zijdse vertrouwen in het grensge bied kunnen versterken", aldus Brezjnjev. Dc leider sprak in Tasjkent. de hoofdstad van de Sowjet-repu- bliek Oezbekistan. Ter gelegen heid van de uitreiking van de Le- nin-orde aan deze republiek we gens een uitstekende agrarische produktie vong jaar Split Stockholm Casa' Blanca Istanbul Las Palmas De werkgroep 'gerechtigheid en vrede' van de Orde van de Fran- ciskanen in ons land gaat bij de Joegoslavische autoriteiten plei ten voor de in-vrijheid-stelling van vijf kroatische franciskanen uit Bosnië en Herzegovina. Die zijn wegens 'vijandige propa ganda' veroordeeld tot gevange nisstraffen van drie en een half tot acht jaar. De vijf religieuzen behoren tot de zogenaamde 'gewetensgevan- gen'. De laatste jaren is hun aan tal in Joegoslavië sterk toegeno men. terwijl ook de straffen zwaarder worden. De meesten worden veroordeeld op grond van 'vijandige propaganda', 'op ruiing', 'deelneming aan vijandi ge activiteiten' of 'het in gevaar brengen van de socialistische or de'. Deze wetsbepalingen, zeggen de Nederlandse franciskanen. zijn echter zeer vaag en kunnen ge makkelijk worden gebruikt om personen te straffen wegens hun vreedzaam uitoefenen van de mensenrechten. "Door de onder tekening van het internationale verdrag inzake burgerrechten en politieke rechten (1971) heeft Joegoslavië zich gebonden aan naleving van de rechten op vrij heid van meningsuiting, van me- Franciskaans pleidooi voor religieuzen in Joegoslavië ning, van vergadering en van vereniging". Er gaat nu een franciskaanse brief naar de Joegoslavische presi dent. De brief zal worden onder tekend door zoveel mogelijk orde leden. Ook anderen die zich het lot van de gevangen religieuzen aantrekken zullen hun handteke ning eronder zetten. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hindeloopen mevrouw F. Zel- denrust Hilversum, te Vaassen J. Pronk Marken, te Den Haag (voor bijzondere werkzaamhe den) C. W Schlingcmann aldaar, door de synode tot predikant voor Nederlanders (onder wie schippers) in Duisburg en omge ving H. Gort (eervol ontheven, nu directeur van recreatiecen trum 'De Roggeberg') Appel scha. Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardingen C, A. de Bildt Zwaagwesteinde (Fr.). Be noemd: ds. C. M. Boerma te Kamperveen, sinds maart 1981 docent aan de christelijk-sociale academie 'De IJsselpoort' te Kampen, is bij de Wereldraad van Kerken in Genève benoemd tot secretaris van de afdeling 'Kerk en ontwikkelingssamen werking'. Doopsgezinde Broederschap: aan genomen naar Haarlem A. A Thimm Krommenie. De hervormde synode benoem de professor dr. A. van der Mei den (Meerkerk) en dr W Balke (Den Ham) tot lid van de com missie Theologisch Wetenschap pelijk Onderwijs. Deze commis sie bereidt de benoeming voor van kerkelijke hoogleraren aan de theologische faculteiten Professor Van der Meiden is, be halve bijzonder hoogleraar in Utrecht in de leer van de 'public relations', voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Meerkerk. Dr Balke - voorheen te Bodegraven - is sinds 1975 predikant in Den Ham. Hij is lid van de synode en van de commissie voor bezwaren en geschillen in de Hervormde Kerk. De Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt hebben twaalf buiten landse kerken uitgenodigd voor de eerste internationale 'Confe rentie van Gereformeerde Ker ken' die van 26 oktober tot 5 no vember in Groningen wordt ge houden. Onder de uitgenodigde kerken zijn de Free Church of Scotland en de Evangelisch Presbyteriaanse Kerk van Ier land. die zich onlangs hebben te ruggetrokken uit de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) Dat met deze eerste conferentie een tegenhanger van dc GOS zou worden opgencht. acht ds J. de Gelder (Damwoude. Fr secreta ris van de commissie buitenland van de vrijgemaakt -gereformeer de kerken, nog wat voorbarig. Naast het opstellen van een huis houdelijk reglement zal de con ferentie zich bezighouden met de verschillen in belijdcnisgeschnf- Vincentius Het hoofdbestuur van de Vincen- tius-vereniging Nederland heeft mr. A van Ruiten te Gouda be noemd tot landelijk president, als opvolger van de heer B. Stee mans. De heer Van Ruiten was de laatste jaren secretaris buiten land van de vereniging en heeft zich vooral verdienstelijk ge maakt met het ontwikkelen van eigentijdse activiteiten in maat schappelijke dienstverlening en ontwikkelingswerk De Vinccntius-vereniging is een in ternationale rooms-kathoheke solidariteitsbeweging met meer dan een miljoen leden, verspreid over 120 landen. Zg legt zich toe op welzijnswerk, zowel door per soonlijke hulp als door projekten en activiteiten voor groepen Naar Moskou. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft de uitnodiging om in mei een confe rentie ran religieuze leiders in Moskou toe te spreken en in een kerk daar te preken aanvaard De conferentie gaat over 'nu cleaire oorlogvoering Graham kan niet de hele conferentie bij wonen, omdat hij tn mei nog an dere verplichtingen heef. China weigert de in 1978 opge schorte onderhandelingen te heropenen, voor de Sowjet-Unie haar troepen uit Afghanistan te rugtrekt Afgelopen vrijdag nog beschuldig de Peking de Sowjct-Unie ervan "onbeheerste nieuwe agressieve neigingen" ten opzichte van Chi nees grondgebied tentoon te spreiden. Het grensconflict tussen de twee landen draait om de gemeen schappelijke grens tussen het noordwesten van China en Rus sisch Centraal Azië Brezjnjev zei dat de Sowjet-Unie nog steeds de soevereiniteit van Peking over Taiwan erkent. De kwestic-Tai wan zet op het ogen blik de Chinees-Amerikaanse be trekkingen onder druk Dc Sowjet-Unie heeft de afgelopen maanden tot tweemaal toe voor zichtige toenaderingspogingen tot China gedaan om dc bespre kingen over het grensconflict te heropenen Maar de Chinezen houden vast aan hun standpunt, dat de Sowjet-Unie eerst haar troepen uit Afghanistan moet te rugtrekken De laatste keer dat Brezjnjev een belangwekkende mededeling over de Chinees-Russische be trekking deed. was een jaar gele den tijdens het 26ste congres van de communistische partij In een lange redevoering sprak hg toen slechts even over China en gaf het land de schuld voor het uit eengroeien van de beide landen. "Dc reden van de bevroren Rus- sisch-Chinese betrekkingen heeft niets van doen met on/e houding", zei Brezjnjev toen. zonder een oproep te doen voor hernieuwde besprekingen over het grensgeschil.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11