Kabinet Begin treedt niet af C contactlenzen, da's pas fijn Onderzoek moord afgesloten Oorlogstoestand in Suriname opgeheven van der WIEL Gezondheid dissident Orlov gaat achteruit Ondanks motie van wantrouwen Militairen grijpen de macht in Guatemala Polen zet zigeuners land uit Stoffelijke resten IKON-team morgen op Schiphol Wat is het nieuwste besluit van een avondie uitnd Casino Scheveningen Waarkrygje vyf kansen voor een Casino Scheveningen Ruimteveer Columbia raakt tegeltjes kwijt Waar kun je nog tot 2 uur s ochtends tafelen? Casino Scheveningen WOENSDAG 24 MAART 1982 Buitenland PARAMARIBO (ANP) - Het militaire gezag in Su riname heeft vannacht per decreet de oorlogstoe stand opgeheven. Dit heeft de nationale voor lichtingsdienst bekendge maakt. De oorlogstoestand was per 11 maart ingesteld. De opheffing er van is geregeld in decreet 'A-8'. Als reden wordt gegeven de overweging, dat het algemeen belang en de nationale veiligheid voortduring van de oorlogstoe stand niet langer noodzakelijk maken. De noodtoestand, die in Suriname gold sinds L3 augustus 1980, wordt gehandhaafd. Het tweede decreet, dat ook op 18 maart werd afgekondigd, maar per 11 maart van kracht werd, namelijk 'A-7', waarin in het bij zonder de berechting van de ver dachten van de mislukte coup poging is geregeld, is met het op heffen van de oorlogstoestand niet ingetrokken. In regerings kringen dicht bij het militaire ge zag verluidt, dat nog wordt ge discussieerd over de vraag wat er met dit decreet 'A-7' moet gebeu ren. Al begin deze week deden berich ten de ronde dat de oorlogstoe stand. die werd ingesteld na de mislukte couppoging, zou wor den opgeheven. Volgens kringen rond het militair gezag zijn de militaire leiders onder de indruk geraakt van de heftige kritiek, vooral uit Suriname zelf. Afgelopen week kwamen scherpe protesten van o.a. de orde van advocaten, de vereniging van medici, kerken, ziekenhuisper soneel. scholieren en studenten van de juridische faculteit. Allen veroordeelden de afkondiging van de oorlogstoestand en de executie van couppleider Wil fred Hawker zonder openbaar proces. De decreten waarbij oorlogstoe stand en oorlogsrecht van kracht zijn verklaard, worden algemeen gezien als legalisatie achteraf van de executie van Hawker. Het decreet waarin de berechting van de couppleiders is geregeld (A-7a) blijft vooralsnog van kracht. In het nieuwe decreet wordt alleen gesproken van in trekking van decreet A-7. De ver dachten van de coup worden vol gens decreet a-7a voorgeleid voor een "krijgsraad te velde", bestaande uit kaderfunctionaris sen van het nationale leger Deze besluit achter gesloten deuren tot de doodstraf of overdracht van de verdachte ter verdere be rechting aan de gewone krijgs raad. Voor de krijgsraad te velde kan de verdachte niet beschik ken over een raadsman. MOSKOU (Reuter) - De Russische Joeri Orlov. die sinds 1978 gevangen zit na een veroordeling wegens 'anti-Sowjet-agitatie'. is er slecht aan toe. Volgens zijn vrouw Inna geeft hij bloed op en krygt hij onvoldoende medische verzorging. Zij vreest dat hy tuberculose heeft. De 57-jarige Orlov zit een straf van zeven jaar uit in een werkkamp met streng regime in de Oeral. Na afloop van deze straftijd krijgt hy nog vyf binnenlandse verbanning. Orlov is een natuurkundi ge die destijds een groep oprichtte die moet nagaan of de Sow- jet-Unie zich houdt aan de bepalingen van de Slotakte van Hel sinki betreffende de mensenrechten. Volgens zijn vrouw heeft hij driemaal een half jaar opgesloten gezeten in de gevangenis van het kamp. terwijl hij ook vijf maal twee weken in een isoleercel heeft moeten doorbrengen (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Tegen de wil van premier Begin in heeft de Israëlische regering besloten niet af te treden nadat bij de stemming over een motie van wantrouwen de stemmen staakten: 58 voor en 58 tegen de regering. Premier Begin had eerder te kennen gegeven aan president Navon zijn ontslag te willen aanbieden nadat de regering zijn parlemen taire meerderheid had verloren. Begin stond op het standpunt dat bij gebrek aan een meerderheid verder regeren niet mogelijk is en nieuwe verkiezingen de enige uitweg waren. Maar zowel het kabinet als de fractie dacht daar anders over. Met 12 tegen 6 stemmen besloot de regering niet af te treden. Premier Begin zal dus niet aftre den. maar er zullen waarschijn lijk dit najaar nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Begin liet zich ompraten toen de religieuze coalitiepartners dreigden een coalitiekabinet met oppositielei der Peres te overwegen zonder nieuwe verkiezingen. De reli gieuze partijen willen geen ver kiezingen uit vrees verlies te zul len lijden. De problemen voor de regering zijn nog niet voorbij. Vandaag wordt er over begro tingswetten gestemd. Voor het aannemen van wetten is een meerderheid wel vereist, en de vraag is of de regering die meer derheid krijgt. gin een stevige dreun heeft ge kregen. Waarschijnlijk is het aanblijven van de regering toch een kwestie van tijd. Het kabinet-Begin is niet in staat wetsvoorstellen aan genomen te krijgen in het parle ment. Zo is het zoals gzegd, niet waarschijnlijk dat de begroting door het parlement komt, het geen regeren onmogelijk maakt. Dat was ook een van Begins ar gumenten voor aftreden. De te genargumenten zijn, dat na de te- de val van de regering de terug trekking, die de volgende maand moet plaatsvinden, af te gelas ten. De oppositie had tegenstrijdig ge noeg op dit moment niet zoveel belangstelling voor een kabinets crisis, vlak voor de terugtrekking uit de Sinai. De Arbeiderspartij wilde zijn pogingen om Begin ten val te brengen pas bekroond zien na die terugtrekking, om dat proces vooral niet in gevaar te brengen rugtrekking uit de Sinai wellicht De gebeurtenissen op de westelij- Vreemde zaak Het is een vreemde zaak, dat bij een dergelijk belangrijke beslis sing premier Begin zich neerlegt bij een meerderheid tegen zijn ei gen mening in. Het is nog niet eerder voorgekomen dat hij op een dergelijke wijze door de re gering 'in de steek werd gelaten'. Sterker nog: hij hoeft zich van de kabinetsbeslissing formeel niets aan te trekken, aangezien het af treden van de premier automa tisch het aftreden van het hele kabinet tot gevolg heeft. De lei ders van de oppositie merkten gisteravond dan ook terecht op dat het prestige van premier Be- Sloop omstreden jeugdcentrum in Zürich een feit ZURICH (Reuter) - De Zwitserse politie heeft gisteren het autono mejeugdcentrum in Zürich laten slopen. Daarmee i»een einde ge maakt aan een omstreden expe riment dat 20 maanden geleden begon, om opstandige jongeren een kans te geven. Drie kranen werden ingeschakeld om het ver laten fabriekspand in de buurt van het hoofdstastion van de spoorwegen onder strenge poli tiebescherming te vernietigen. Volgens de politie deden zich geen incidenten voor bij het slopen van het pand. De felle protesten van jongeren tegen de uitbrei ding van het opera-gebouw in Zürich hadden in juni 1980 ge leid tot het ontstaan van het au tonome jeugdcentrum. De sloop werd ingezet slechts enkele we ken nadat conservatieve partijen de gemeenteraadsverkiezingen hadden gewonnen. Zij hadden als programmapunt een streng optreden tegen protesterende jongeren. Het jeugdcentrum, dat voorzien was van anarchistsche leuzen en psychodelische schilderingen, werd vorige week gesloten. Maar daarop hadden protesterenden het pand onmiddellijk weer be zet om te proberen het centrum open te houden. Het jeugdcentrum werd geleid door idealistische jongeren die erover klaagden dat de Zwitserse samenleving zich niet om hun problemen bekommerde. Er werden discussie-bijeenkom sten, concerten en shows georga niseerd. Maar later werd de beschuldiging geuit dat het centrum drugs-mis bruikers aantrok. de ultra-rechtse Techia-partij, tegen de regering vanwege de Si nai, zich bij de coalitie zal aan sluiten voor het behoud van de westelijke Jordaanoever. De regering verloor haar kleine parlementaire meerderheid doordat rabbijn Drukman van de Nationaal Religieuze Partij, die deel uitmaakt van de coalitie, met de oppositie meestemde. Rabbijn Drukman behoort tot de beweging tegen de terugtrek king uit de Sinai en hoopte door ke Jordaanoever van de afgelo pen dagen brachten de oppositie er echter toe toch een motie van wantrouwen in te dienen, in de verwachting en hoop dat die mo tie verworpen zou worden, zoals ook met de 20 moties van wan trouwen die het afgelopen half jaar zijn ingediend is gebeurd. Uiteindelijk bleek echter nie mand van de kleine partijen in de oppositie bereid zich van stemming te onthouden, zodat de stemmen staakten. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 Drie van de vijf man sterke, nieuwe junta in Guatemala presenteerden zich gisteren op een persconferen tie. V.l.n.r. generaal Horacio Maldonado. generaal Rios Montt die president van de junta is, en kolonel Francisco Gordillo. GUATEMALA STAD (UPI/ DPA/Reuter/GPD) Officie ren van het Guatemalteekse leger hebben gisteren de macht overgenomen in dit land. Naar zij zeiden gebeur de dit in de naam van het volk, omdat er bij de presi dentsverkiezingen. eerder deze maand, fraude zou zijn gepleegd. Het land wordt nu geregeerd door een uit vijf man bestaan de militaire junta, onder lei ding van generaal Efrain Rios Montt. Hij vertelde op een persconferentie dat de afge zette president, Generaal Ro meo Lucas Garcia, onder mi litaire begeleiding naar het vliegveld is gebracht. Waar Garcia naar toe zou gaan, is niet bekendgemaakt. De staatsgreep is zonder bloed vergieten verlopen. Naar ra dio-Guatemala meldde was de coup een reactie op de fraude bij de verkiezingen van 7 maart. Deze presidents verkiezingen, waaraan Gar cia niet heeft meegedaan, werden gewonnen door gene raal Guevara, die de steun had van de regering. Hij zou Garcia in juli opvolgen. Wat er van hem geworden is, is nog niet bekend. Communiqué Zowel de kandidaten die de verkiezingen hadden verlo ren, als de linkse guerrilla strijders die tegen de rege ring strijden, hebben gezegd dat er bij de verkiezingen ge knoeid is. De voormalige kandidaat voor het vice-presidentschap, Lio nel Sisniega Otero, van de rechtse nationale bevrij dingsbeweging las voor de radio en de televisie een com muniqué voor. Hij zei dat "het leger had besloten Gua temala weer op de weg naar de ware democreatie te bren gen". Een woordvoerder van het leger deed later een be roep op de linkse guerrilla strijders hun wapens in te le veren. Hij waarschuwde dat "ieder geweld van hun kant onmiddellijk drastisch on derdrukt zou worden". Bij het begin van de staats greep zijn er vuurgevechten geweest tussen de rebelleren de troepen en soldaten die trouw bleven aan de rege ring. Het presidentieel paleis werd omsingeld door militai ren en tanks en de opstande lingen maakten zich meester van de regeringsgebouwen en de radiozender. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. Verkiezingen? Momenteel wordt in Guatema la gespeculeerd dat er op kor te termijn mogelijk nieuwe verkiezingen zullen worden georganiseerd waaraan ook de op het ogenblik onder gronds opererende socialis ten en sociaal-democraten zouden kunnen deelnemen. Guatemalteekse politieke ballingen in Mexico verwach ten echter niet dat de pro gressieve oppositie op een dergelijke stembusuitnodi ging zal ingaan. De wellicht door Washington geinspireerde staatsgreep van gisteren zou weieens de zelfde gevolgen kunnen heb ben als de veel gelykenis ver tonende coup van oktober 1979 in het buurland El Sal vador. Ook daar grepen toen jonge officieren naar de macht, in de hoop het land via sociale hervormingen te kunnen stabiliseren Maar links weigerde haar mede werking en de rechtse groe pen binnen het leger herover den reeds binnen enkele maanden de feitelijke macht De coup die volgens Washing ton revolutionair links poli tiek had moeten isoleren, heeft in El Salvador een to taal tegenovergesteld effect gehad. Of een dergelijke coup in Guatemala andere ef fecten zal hebben, lijkt voor alsnog uiterst twijfelachtig. KOPENHAGEN (AP) - Het mili taire bewind van Polen is kort na de afkondiging van de staat van beleg begonnen met het uitwij zen van zigeuners, zo hebben Poolse bannelingen gisteren ont huld Sinds de machtsovername op 13 december zijn er 37 zigeuners uit Polen in Zweden aangekomen. Hoofdinspecteurs Tannar Linds- trom van de Zweedse douancpo- litie vertelde dat vyf van hen "reispapieren" van de Poolse re gering bij zich hadden. Dit bete kent dat deze mensen geen Pool se staatsburgers waren, aldus de hoofdinspecteur. Op de papieren stond in de Russi sche. Franse en Poolse taal dat "de houder van dit document toestemming is verleend het Poolse grondgebied te verlaten," aldus Landstrom. De andere zigeuners die naar Zwe den kwamen, toonden 1 jaar gel dige paspoorten op het oog normale paspoorten, behalve dat hierin stond geschreven dat de houder Polen slechts eenmaal kon verlaten, aldus de hoofdin specteur. Wat de "reispapieren" betreft zei een Poolse balling dat deze gelyk waren aan die, welke in 1968-'69 aan duizenden joden werden uit gereikt. Gedurende deze periode werd het de joden in Polen moei lijk gemaakt De militaire machthebbers in Po len hebben de geïnterneerde vakbondsleider Lech Walesa en zyn gezin aangeboden Polen vrij willig te verlaten, zo heeft me vrouw Walesa gisteren gezegd. "Natuurlijk hebben we dit gewei gerd." aldus Danuta Walesa in een telefonisch vraaggesprek met de Associated Press vanuit haar woning in Gdansk Ze wilde niet zeggen wanneer of door wie het aanbod was gedaan, maar be vestigde slechts dat "de autori teiten ons hebben aangeboden het land te verlaten". Meer dan 100 Poolse journalisten zyn sinds de afkondiging van de staat van beleg in Polen geïnter neerd en vele anderen zijn door de militaire regering ontslagen, zo heeft het Internationale Per- sinstituut gisteren gemeld ADVERTENTIE DEN HAAG/MEXICO-STAD BRUSSEL (GPD) - De Neder landse ambassadeur Speyart van Woerden heeft zijn onderzoek in El Salvador naar de toedracht van de moord op vier IKON-me- dewerkers afgerond. Gister avond is hij op het vliegveld van Mexico-stad aangekomen, teza men met de stoffelijke over schotten van de vier Nederlan ders. Als gevolg van de staats greep in Guatemala liep de vlucht vijf uur vertraging op. Morgenochtend zullen de vier stoffelijke overschotten op Schiphol aankomen Van Woerden verklaarde gister avond tegenover het ANP dat verschillende artsen sectie heb ben verricht op de stoffelijke res ten van de vier Nederlanders. Hij zei ook in de omgeving van de plaats waar de vier werden ver moord „veel contacten" te heb ben gehad. Hij liet echter in het midden of dit met boeren uit de ADVERTENTIE «jQ CasinoScheveningen. van een avondje uit. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. omgeving was. Van Woerden wilde wel kwijt dat het legér bij de dood van de vier, Hans ter Laag, Joop Willemsen, Koos Koster en Jan Kuiper, was be trokken. Maar de officiële versie van het gebeuren, zoals gegeven door juntaleider Napoleon Duar- te (gedood by een vuurgevecht tussen leger en guerrilla) be streed hij niet af. Tegenspraak Volgens Van Woerden hebben ve len van de met het oog op de ver kiezingen van zondag in El Sal vador verblijvende buitenlandse journalisten (in totaal ongeveer 300) hem bij zijn onderzoek ge holpen. De verklaringen van journalisten spreken elkaar op sommige punten echter tegen, aldus Van Woerden. Alle door de Amerikaanse ambas sade verzamelde gegevens over de zaak worden door het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington zyn doorgespeeld naar de daar geves tigde Nederlandse ambassade. Ook de gegevens van Speyart van Woerden worden aan de Amerikanen overhandigd, maar, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag, de onderzoe ken worden zelfstandig verricht. Het rapport van Speyart wordt nog vóór het einde van deze week op het bureau van minister Van der Stoel verwacht. Waarnemers ver wachten dat daarin slechts uitge breid de officiële versie uiteen zal worden gezet. Er zal worden gewezen op enkele twijfels om trent die versie, en er zal melding worden gemaakt van Duarte's EG-steun Inmiddels hebben de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen op aandrang van de Nederlandse minister Max van der Stoel gisteren besloten tot beraad over over speciale eco nomische steun aan Midden- Amenka om by te dragen tot sta bilisering van de verhoudingen in dit roerige gebied. Van der Stoel heeft zyn collega's voorgehouden dat het dringend noodzakelijk voor de Europese Gemeenschap is een duidelijke uitspraak te doen over de zich toespitsende situatie in Midden- Amerika. De minister wenst in dit verband een verklaring van de Europese regeringsleiders, die 29 en 30 maart in Brussel bij een komen, waarin nadrukkelijk steun wordt uitgesproken voor een politieke oplossing voor de tegenstellingen in El Salvador, voor een politiek van niet-inmen- ging in het gebied door andere staten en voor speciale economi sche hulp uit West-Europa. Euro pa zal op deze manier kracht kunnen bijzetten aan initiatieven van Mexico om voor Midden- Amerika een oplossing te berei ken zonder verder bloedvergie ten. Minister Van der Stoel verwacht niet dat de Europese Gemeen schap eert werkelijk bemiddelen de rol kan spelen om de partyen in El Salvador bijeen te brengen. „Het is niet gemakkelijk de tien EG-lidstaten op één lijn te krij gen, en om werkelijk te kunnen bemiddelen, moet je snel steeds weer nieuwe standpunten kun nen innemen", aldus Van der Stoel. 'n Casino Scheveningen, waar bij dc Roulette 2 gulden de laagste inzet is. Dat zijn 5 kansen voor één tientje F.n altijd sfeer, gezelligheid, allure. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 Kurhaus. tel. 070-512621 Bescherming tegen temperaturen ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z'n 24 Roulette- en Black Jack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Jmi* CAPE CANAVERAL (UPI/Reutcr/ DPA) Het Amerikaanse ruim teveer Columbia, dat maandag werd gelanceerd, heeft enkele van zyn 30 000 keramische tegels verloren, maar dit brengt het ver volg van de vlucht niet in gevaar De astronauten van de Columbia. Jack Lousma en C Gordon Ful- lerton. meldden gistermorgen dat enige tegeltjes, die de "Space Shuttle" tegen hitte en koude moeten beschermen, aan de neus van het veer ontbreken Er zyn drie gedeelten op de romp waar de tegels, die de Columbia tij dens de terugkeer in de damp kring dienen te beschermen, zyn verdwenen. Fullerton stelde de vluchtleiding in Cape Canaveral voor het be- teren en deze ging ermee ak koord dit later te doen De astro nauten besteedden bijna vier uur aan experimenten met de robot- "Het gaat niet om een kritieke plek", aldus NASA woordvoer der James Kukowski Na de tweede vlucht van de Co lumbia waren ongeveer 450 van de tegels vervangen De astronauten van de Columbia klaagden na hun acht urige slaap over het wisselen van de tempe ratuur in de cabine Ze werden met country-muzick door de vluchtleiding gewekt tijdens hun veertiende omwenteling Ze vlo gen toen boven Australië Als ontbijt nuttigden Lousma en Fullerton vruchtensappen, ge droogd vle<

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9