Kamer laat pl an ziektewet vallen "We zijn helemaal niet uitgekookt" Geen straf Amsterdamse voor doden tasjesdief Rijnsburgse verdachten vuurwapendiefstal: Gehandicapte wil knielbus CDA: liever hogere premie "Stop op inschrijving bij 7 studierichtingen' Van Dam: geen luxe meer in woningwet Kamer vraagt om steun aan huiseigenaar Vragen over ganzenjacht Twee miljoen voor hulp slachtoffers apartheid Binnenland WOENSDAG 24 MAART 1982 (Van één onzer verslaggevers) ZWOLLE - „We worden afgeschil derd als uitgekookt en geslepen, maar dat zijn we helemaal niet". Dat zei de 23-jarige Rijnsburger M. de H. gisteren voor de Zwolse rechtbank. Tezamen met zijn kornuiten N. de J. (18) uit Kat wijk en Rijnsburger T. v.d. S. (19) stond hij terecht voor diefstal van 28 Uzi-mitrailleurs en zeven tien Browning FN-pistolen uit de Johan van Kornputkazerne in het bij Steen wijk gelegen Darp. De twee eerstgenoemden hoor den twee jaar gevangenisstraf te gen zich eisen. Voor Van de S. achtte officier van justitie mr. H.T. van Voorst anderhalf jaar celstraf gerechtvaardigd. De kwalificaties 'uitgekookt' en 'geslepen' dankten de verdach ten aan de professionele wijze waarop zij (uit geldnood en zucht naar sensatie) de diefstal hadden voorbereid en in de nacht van 21 op 22 januari jl. hadden uitge voerd. Ze waren de kazerne bin nengekomen door de afrastering open te knippen en vervolgens een raam te forceren. Dat lukte niet met de loden deur van de wapenkamer. Daarom werd een beroep gedaan op het kastje met reservesleutels, dat De J. (hij was er gelegerd geweest) feilloos wist te vinden. Toen de verdachten bij het inladen van de buit wer den geconfronteerd met een voorbijganger, sloegen zij niet op de vlucht maar maakten heel professioneel een praatje met hem, opdat hij geen argwaan zou krijgen. De bedoeling was de vuurwapens voor 35.000 tot 40.000 gulden te verkopen aan welke gegadigde dan ook. In afwachting daarvan stopte De M. de buit ergens in Katwijk onder de grond. Echter niemand van de personen, die een offerte werd gedaan, hapte toe en een week later hoefde dat ook niet meer; had de politie hen aangehouden en de marechaus see de buit gevonden. Aanvankelijk was het de bedoeling met nog twee andere Rijnsbur gers in te breken bij een videos peciaalzaak in Steenwijk, maar daar aangekomen zagen de jon gelui er opeens geen brood in. Spontaan kwam toen het idee op „veel betere handelswaar" te ste len: de vuurwapens. Thuisgeko men werd het plan uitgewerkt om het enige avonden later met z'n drieën (de twee anderen von den het „te link") uit te voeren; een misdrijf dat officier van justi tie mr. Van Voorst blijkens zijn eis nogal hoog opnam. „Ik vind het huiveringwekkend dat ver dachten bij het verhandelen van deze wapens alleen maar aan het geld denken en totaal niet geïnte resseerd zjjn in de vraag wie die wapens met wat voor doeleinden in handen zou krijgen." De officier zag in De M. de leider van de drie. De J, die aldus de offciier evenals De M. „een res pectabel strafblad heeft", be schouwde hij als het brein achter het misdrijf Diens raadsman vond dat niet terecht „Ik krijg sterk de indruk dat de officier zijn eigen tekortkomingen wil af wentelen op mijn cliènt. Het is niet zijn schuld dat ze zo gemak kelijk de kazerne konden bin nendringen en bij de wapens konden komen. Voor hetzelfde geld hadden ze wél in die video zaak ingebroken en waren ze he lemaal met in de buurt van de ka zerne gekomen." Rechte spoor Aldus interpreterend kwam het misdrijf volgens de raadsman in een heel ander licht te staan. Hy pleitte dan ook voor een aanmer kelijk kortere celstraf: zes maan den. Een soldate van het Leger des Heils, die de verdachten op het rechte spoor tracht te helpen, pleitte voor een alternatieve straf. Waarop verdachte Van de S. wanhopig naar voren bracht: „Ik heb liever dat ik een jaar voor straf in een ziekenhuis moet werken, dan dat ik nóg een week in het huis van bewaring in Arn hem moet opknappen." Over veertien dagen doet de Zwol se rechtbank uitspraak. PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - In een bijeenkomst met minister Zeevalking en de vaste Twee de-Kamercommissie van ver keer en waterstaat heeft de Stichting Nederlandse Ge handicaptenraad gisteren een rapport aangeboden, waarin voor het openbaar vervoer de mogelijkheden worden voorgehouden van een bus die 'knielt' aan de halte, zodat passagiers gelijk vloers kunnen in- en uitstap pen. Het knielen houdt in dat de bus mechanisch alle vier wielen intrekt, terwyl by het openen van de deuren een rijplaat naar buiten draait die de ver binding tot stand brengt tus sen de bus en het trottoir. I MM MS i"B DEN HAAG (GPD) Voor de bijgestelde ziektewetplannen van het kabinet is in de Tweede Kamer geen meerderheid te vinden. Alleen PvdA en D'66 steunen de voorstel len. CDA en WD zijn er tegen, evenals, om verschillende redenen, de kleinere linkse en rechtse fracties. De grootste regeringsfractie, het CDA, stelt in de schriftelijke voorbehandeling van het wets ontwerp dat de regering haar plannen beter kan intrekken. Die behelzen een premieheffing over het ziektegeld, de invoering van vijf wachtdagen voor rekening van de werkgevers en verhoging van de ziektewet-premie voor werknemers met 0,2 procent. In plaats daarvan wil het CDA een verdere premieverhoging voor de werknemers doorvoeren. De CDA-fractie vreest dat de voor stellen van het kabinet niet zul len leiden tot de beoogde lasten verlichting voor het bedrijfsle ven, maar juist tot een verzwa ring van 1,5 procent. Dat komt doordat, wanneer in de cao's wordt afgesproken dat het loon bij ziekte volledig wordt doorbe taald, de werkgevers voor de pre mies over de uitkering zullen moeten opdraaien. Het CDA vindt het onjuist dat een greep wordt gedaan in de reser ves van de ziekenkassen om die lastenverzwaring op te vangen, zoals nu in enkele cao-onderhan delingen is overeengekomen. Daarmee zouden de onderne mers „omwille van de arbeids- vrede" een sigaar uit eigen doos krijgen, omdat de reserves an ders konden worden benut om de werkgevers-premies te verla gen. Aanzienlijk positiever was het CDA over het oorspronkelijke plan van het kabinet. Daarin stond dat een aanvulling door de ADVERTENTIE Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie oude boeken.yj voor uw Boekhandel J. de Slegte b. Breestraat 73,2311 CJ loeiden. Tel.: 071 -1220 07. DEN HAAG (ANP) - Een sie van de Academische Raad heeft deze Raad geadviseerd de minister van onderwijs en we tenschappen zeven studenten stops voor te stellen. Het betreft onder meer de studierichtingen geneeskunde, tandheelkunde en diergeneeskunde. De overige be treffen richtingen die slechts aan WEERRAPPORTEN M Amsterdam geheel bew. 7 De Bilt mist 9 Deelen mist 10 Eelde mist 9 Eindhoven mist 10 Den Helder geheel bew. 6 Rotterdam geheel bew. 8 Twente mist 10 Vlissingen mist 8 Zd. Limburg een instelling voor wetenschap pelijk onderwijs voorkomen: so ciale gezondheidszorg in Maas tricht, algemene gezondheids zorg in Rotterdam, lichamelijke opvoeding aan de Vrije Universi teit in Amsterdam en industriële vormgeving in Delft. Voor rechtsgeleerdheid bestaat ook meer belangstelling dan de capaciteit groot is. De commissie capaciteitsproblematiek van de academische raad wil echter geen studentenstop voor rech ten. Wordt die namelijk afgekon digd, dan daalt het reële aantal belanghebbenden te hard en zou er een overcapaciteit zijn. werkgever van het ziektegeld tot 100 procent van het loon verbo den zou zijn. Nu dat verbod is ge schrapt, is daarmee de mogelijk heid geschapen dat de werkne mers ook de voorgestelde hef fing van sociale premies over de ziektewet-uitkering op de werk gevers afwentelen. Kruitdampen Het - na veel protesten van de vak beweging - bijgestelde kabinets voorstel is volgens CDA-fracties- pecialist Hermsen niets anders dan „een ingewikkelde en met veel kruitdampen omgeven pre mieverzwaring, die voor het overgrote deel door de onderne mers moet worden opgebracht" Dan maar liever een onomwonden premieverzwaring voor de werk nemers, vindt Hermsen. Hoe groot die zou moeten zijn, heeft het CDA overigens niet becij ferd. „We willen eerst eens van het kabinet weten, hoe men over onze suggesties denkt", aldus Hermsen. De andere regeringsfracties, PvdA en D'66, staan in grote lijnen wel positief tegenover het wetsvoor stel van het kabinet. De PvdA is blij dat het aanvankelijke verbod op doorbetaling van 100 procent loon bij ziekte is verdwenen. D'66 stemt „niet van ganser har te" in, maar ziet geen aanvaard baar alternatief voor de maatre gelen. Zowel PvdA als D'66 juichen toe, dat voor het ziektegeld een mini- mum-bedrag wordt bepaald. Ze keuren echter af, dat het kabinet alleen kostwinners recht wil ge ven op dat minimum. D'66 kon digt aan „stellig" voorstellen te zullen doen om die beperking ongedaan te maken. De VVD heeft geen goed woord over voor de ziektegeld plannen van het kabinet. De fractie rept van „een opeenhoping van psy chologische blunders", „het ver heffen van naiviteit tot beleid" en „een verdere verzwakking van de prikkel tot vermindering van het vermijdbare ziektever- Evenals het CDA, betwijfelt de WD of de door het kabinet beoogde daling van het ziekte verzuim inderdaad 500 miljoen gulden op zal brengen. Volgens de WD zal bij doorbetaling van 100 procent netto bij ziekte de loonsom voor het bedrijfsleven dit jaar met ongeveer 8 procent stijgen. Ook het CDA komt op een dergelijk bedrag en wil we ten of dat klopt. Tweede toilet uit voorschriften DEN HAAG (GPD) - De minimale bouweisen voor woningwetwo ningen worden per 1 april ver laagt. Het gaat hierby om het schrappen van een nu in sommi ge gevallen voorgeschreven 'stil le' kamer, een vaste trap naar de zolder en een tweede toilet De maatregel van minister Van Dam van volkshuisvesting is bedoeld om de stichtingskosten van wo ningwetwoningen omlaag te brengen. AMSTERDAM (ANP) - De vroegere woning bouwwethouder dr. FM. Wibaut is terug in het Amsterdamse stadsbeeld. Zijn stenen beeltenis werd in januari ten val gebracht bij krakersrellen. Hij liep daarbij forse scha de op. Burgemeester Polak (links) en beeldhouwer Han Wezelaar plaat sten Wibaut gisteren weer op zijn voetstuk. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dam (volkshuisvesting) moet tegen zijn zin in onder zoeken of een subsidie kay worden ingesteld voor in fi nanciële moeilijheden verke rende huiseigenaren. Een motie waarin om die subsidie wordt gevraagd, ingediend door D'66-kamerlid Nypels, werd gisteren aangenomen. PvdA en SGP stemden te gen. Minister Van Dam heeft eerder gezegd weinig te voelen voor een dergelijke subsidie. Vol gens hem komen de meeste huiseigenaren alleen in finan ciële moeilijkheden door so ciale oorzaken, zoals echt scheidingen en niet door de hoge rente. Hy vreest mis bruik van een subsidierege ling. AMSTERDAM (GPD) - De van doodslag verdachte Antoinette van S. (34) die vorig jaar septem ber in de Amsterdamse wijk Byl- mermeer een tasjesdief dood schoot en een tweede ernstig v buurt van de fiat. Hoewel de poli tie die nacht intensief naar de zwaargewonde jongen had ge zocht. vonden agenten het leven loze lichaam pas de volgende ochtend. wondde heeft uit noodweer ge- Bij het proces mocht geen publiek. handeld en moet daarom niet worden gestraft. Dat was giste ren de conclusie van de officier van justitie, mr. Chr. Fehmers voor de rechtbank in Amster dam. Wel eiste hij tegen haar zes weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf wegens ongeoor loofd wapenbezit. Zondagnacht 27 september had de verdachte drie gerichte schoten afgevuurd op Cliff G. (17) en de evenoude Stanley die de vrouw in een flatgebouw hadden aange vallen en van een boodschappen tas hadden beroofd. De kogels troffen de jongens in de longen. Stanley overleefde de ernstige verwondingen; Cliff bloedde dood tussen de struiken in de De verdachte had om redenen van angst geweigerd in de zit tingszaal te verschijnen zolang de toeschouwers niet van de tri bune zouden zijn verwijderd. Omdat de rechtbank deelneming aan het proces door de vrouw zwaarder vond wegen dan open baarheid van de zitting voor het publiek zwichtte de rechters voor het verlangen van de ver dachte. Zelfs de familieleden van de slachtoffers van de schietpar tij moesten de zaal verlaten. Al leen journalisten en enkele rech ten-studenten mochten de zaak verder bnwonen. In het requisitoir stond de officier uitvoerig stil bij het gevaar dat veel mensen denken dat ze nu ADVERTENTIE Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno z Londen Luxemburg on bew. licht bew. licht bew. onbew. geheel bew. bew. 6 1 07 -2 02 mist onbew. 24 13 0 aar bew. 12 -1 0 onbew. 13 0 0 licht bew. 8 1 0 onbew. 19 3 0 Malaga onbew. 19 8 0 Mallorca motregen 6 6 06 München mist 5 —2 04 Nice half bew. 14 5 0 Oslo mist 5 0 08 Parijs half bew. 9 2 02 Rome half bew. 15 6 0 Split onbew. 7 Stockholm geheel bew. 5 10 Wenen onbew. 9 Zurich zwaar bew. 8 Casa Blanca mist 20 Istanbul sneeuw ■1 0 1 07 Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfTs Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-R ij ndij k Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag. Tel. 070-851308 het recht in eigen hand kunnen nemen. In de zaak van de ver dachte meende hy dat door de onverhoedse aanval van de ge maskerde mannen in een kleine ruimte waar geen uitweg moge lijk was, en waarbij geen woord was gesproken, de verdachte niets anders was overgebleven dan zich met het pistool te verde digen. Mr. Fehmer waarschuwde echter met kracht tegen lieden die het eigen rechter spelen aanmoedi gen. Ongemeen fel haalde hy uit naar 'groezelig denkende extre misten' die zelfbewapening pro pageren, omdat politie en justitie in hun optreden slap zouden zijn. „Het zijn gevaarlijke signalen van nu nog splinterorganisaties. Maar we moeten oppassen. De SA (knokploegen van HiUer tij dens de opkomst van het Derde Rijk) in Duitsland is ook oost zo klein begonnen. Een samenle ving die toestaat dat de burger het recht in eigen hand neemt, vernietigt zichzelf. Het is de overheid die de burgers moet be schermen Maar je kunt die volle dige rechtsbescherming niet on der alle omstandigheden ver wachten. Zeker niet in een grote stad als Amsterdam", aldus de officier. De uitspraak is over 14 dagen. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA kamerlid Rie de Boois wil van minister De Koning (landbouw) weten, welke wetenschappelyke gegevens ten grondslagliggen aan de mening, dat het schieten van een of meer rotganzen de an dere exemplaren zal bewegen tot het zoeken van een ander foura- geerterrem op Terschelling. In schriftelyke vragen informeert zij naar de agragnsche schade die door de ganzen wordt veroor zaakt en vraagt zy zich af, of deze niet aan de betrokken boeren is Met het afschaffen van enkele van de minimale eisen per 1 apnl loopt de minister vooruit op een serie maatregelen die het sys teem van voorschriften voor de bouw van woningwetwoningen versoepelt De bedoeling is dat een deel van de voorschriften wordt vervangen door een strak ker gehanteerde plaatselijke bouwverordening. Die plaatsely- ke bouwverordeningen zijn nu m praktisch alle Nederlandse ge meenten gelijk. Er komt op het ogenblik weinig te recht van de aanpassing van pan den voor jongerenhuisvesting omdat de normen veel te hoog zyn. Minister Van Dam zal daar om de eisen aanzienlijk verlagen. Binnen enkele weken gaat by het ministerie van volkshuisves ting een circulaire de deur uit met nieuwe richtlijnen. Onder zoek heeft volgens Van Dam uit- De minister hoopt en verwacht dat gemeentebesturen en woning bouwverenigingen met enthou siasme van de nieuwe mogelijk heid gebruik zullen maken. Ze kunnen, zonder dat het ze zelf een cent kost. op die manier een flinke bijdrage leveren aan de vermindering van de huisves tingsnood onder jongeren. lijke staat van onderhoud zijn en dienen zich in principe reeds goed voor bewoning te lenen Volstaan kan dan worden met een aantal eenvoudige sanitaire voorzieningen en zonodig aan passing aan de eisen van de brandveiligheid. De regeling die thans nog geldt, maakt in vele gevallen zeer ingrijpende ver bouwingen noodzakelijk. Per wooneenheid moeten soms be dragen worden geinvesteerd van 70 - tot 80 000 gulden, evenveel als voor nieuwbouw. „Al meermalen heb ik ervoor ge pleit om het eenvoudiger te doen", aldus Van Dam. ..We moeten kyken naar de praktyk Jongeren kraken een huis, rom melen er soms wat aan en wonen er dan op een manier die ze zelf zeer aanvaardbaar vinden. Daar van kunnen wy als overheid toch iets leren. Ik heb het laten uitzoe ken. Een stuk of wat projecten zyn bekeken. En het staat voor my nu vast dat het kan. dat er mogelijkheden zyn. Dne dingen spelen een rol: de aankoopprijs van een pand. het aantal mensen dat je enn kunt huisvesten en de kosten die je moet maken om het aan te passen Als de verhoudin gen tussen die dne gegevens een beetje gunstig liggen, zit je goed". DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dyk voor ontwikkelingssamen werking heeft by na twee miljoen gulden uitgetrokken voor hulp verlening aan de slachtoffers van apartheid en dekolonisatie in Zuidelyk Afrika. De bijdragen zyn bctemd voor het African Na tional Congress, de Wereldraad van Kerken en voor een aantal fondsen voor Zuidelyk Afrika van de Verenigde Naties Het ANC krygt een kwart miljoen gulden voor opvang en onder houd van Zuidafnkaanse vluch telingen in Angola en Tanzania. Het bedrag zal worden besteed ten, kleding en textiel. De We reldraad van Kerken ontvangt 550 000 gulden voor haar pro gramma ter bestryding van racis me Dit programma verleent steun aan oppositiebewegingen als ANC. PAC (Zuid Afrika) en

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7