c actief in I vrije tijd 3 "Eens moet je cirkel doorbreken" Lezers schrijven Nog altijd behoefte aan 'zendingswerk' Deetman (CDA) bezorgd over toekomst technisch onderwijs Twee Leidse gitaristen: van schuifdeuren naar Microtheater LEIDEN Dc voorlichting op scholen over homosexualiteit moet blijven plaatsvinden. Niet alleen aan leerlingen, maar ook aan ouders en leerkrachten. Wei geren scholen hieraan mee te werken dan moet dit openbaar worden gemaakt. Dit was een van de voornaamste conclusies van het forum dat zich gister avond in De Waag bezighield met het onderwerp homosexua liteit. onderwijs en opvoeding. Tot nu toe heeft de Leidse Werk groep voor Homosexualiteit al leen weigeringen ontvangen van het bijzonder onderwijs. Namens de wethouder van onderwijs konden raadslid Henriette van Dongen en wethouder Schoute meedelen, dat als dit soort zaken zich voordoen op bijzondere scholen, de wethouder zeker be reid is in het maandelijks overleg met de besturen homo-discrimi- Homofielen op forum: natie aanhangig te maken. De forumleden en de ruim tachtig bezoekers in de zaal waren het er over eens' dat er nog heel wat moet gebeuren in het onderwijs wil een homosexueel als gelijke worden behandeld. Forumlid Joute Venhuizen (homogroep ABOP) vond dat de homosexue- len daar zelf ook veel aan kunnen doen. "Velen durven er nauwe- lijk voor uit te komen en laten zich onderdrukken. Leerkrach ten die hoomosexueel zijn moe ten eigenlijk een voortrekkersrol vervullen. Homosexuele leerlin gen moeten bij hen terecht kun nen als ze met vragen zitten. Tot nu toe doen ze er niets leuks De aanwezigen waren het er over eens dat ook het onderwijsmate riaal nog weinig roldoorbekend is. "Alles is nog geënt op het ge- Leiden WOENSDAG 24 MAART 1982 zin als hoeksteen van de samen leving". merkte Gijs Ketelaar van de homogroep PPR op. Hoe wel het CDA-kamerlid mevr. Kort van Hemel (voorzitter werk groep homosexualiteit) dit een trap voor open doel vond was ze het er wel mee eens dat de scho len zich veel opener moeten op stellen. "Ook in mijn eigen partij en achterban", constateerde het kamerlid, "moet er nog veel zen dingswerk worden gedaan". Aan het eind van de avond bleek dat de Leidse homosexuelen ze ker bereid zijn hun nek uit te ste ken en niet keurig gaan zitten wachten totdat de maatschappij er 'rijp' voor is. "Dan kunnen we wachten tot we een ons wegen". De homo-beweging zal proberen - ze voelt zich daarmee nauw ver want met de vrouwenstrijd - op allerlei manieren van zich te la ten horen. LEIDEN - "Wij maken ons ernstig zorgen over de toekomst van het technisch onderwijs en vooral over de plaats die het individueel technisch onder wijs gaat innemen binnen het Voortgezet Basis On derwijs" Dat hield directeur Wielinga van de christelijke technische school aan de Vijfmeilaan gisteren voor aan staatssecretaris Deetman (CDA), die een werkbezoek aan de school bracht. De plannen van het duo Van Kemenade/Deetman val len bij de LTS niet in goede aarde. Van Zwieten, voorzitter van de vereniging voor christelijk be roepsonderwijs. deed er nog een schepje bovenop: "Het bedrijfsleven wenst jongens en meisjes die hun handen kunnen gebruiken. Ik kom zelf uit het bedrijfsleven en weet wat daar gevraagd wordt. Handen uit de mouwen kunnen en willen steken". Deetman hield zich echter op de vlakte en beperkte zich ertoe om na afloop te verklaren "onder de in druk te zijn van de inzet van het onderwijzend per soneel en de sfeer in de school, waardoor het werk bezoek ook voor hem waardevol was". De staatssecretaris toonde uitgebreid belangstelling voor de grafieken met de verhoudingen tussen schoolverlaters en nog werkzoekende gediplomeer den. Ook inspecteur Toutenhoofd verdiepte zich in de materie en constateerde dat vooral de mechani sche techniek zich de laatste tijd sterk verbetert. Het aantal koks dat nog zonder werk is baart voorlo pig nog zorgen, maar - zo merkte de inspecteur op - "We moeten met z'n allen maar meer buitenshuis gaan eten". LEIDEN De Doelengracht is in ere hersteld. Het water stroomt sinds gisteren weer tussen de nieuw gemetselde kademuren, de rioleringen zijn vernieuwd. De gracht vormde vroeger een barrière tussen burgers en militairen. Nu markeert het de grens tussen de stad Leiden en het universitaire complex. Huursubsidie Graag wil ik reageren op een arti kel in uw krant van vrijdag 19 maart 1982. Hierin wordt verslag gedaan van de gezamenlijke ver gadering van de Raadscommis sies Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Aan de orde was de bespreking van het Volkshuisvestingsplan 1982-1985. Daarbij werd door de heer Ham gevraagd, of de stel ling van dc Stichting Welzijn Lei den juist was dat er in bepaalde gevallen geen individuele huur subsidie verstrekt zou kunnen worden. Het gaat hier om die ge vallen. waarin mensen doorstro men van de passende goedkope woning naar een andere passen de maar duurdere woning. Wet houder Tesselaar deed deze stel ling af als "gelul". En daarmee maakt hij een lelijke fout. Vooral voor doorstromers die van goedkope woningen naar dure woningen willen verhuizen en daarbij rekenen op individue le huursubsidie kan dergelijke onjuiste informatie vervelende gevolgen hebben. Wij hebben juist om deze reden op die beperking in de individuele Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. huursubsidie gewezen. Temeer omdat in het volkshuisvestings plan de individuele huursubsidie als een belangrijk instrument voor het slagen van de doorstro ming wordt gezien. De wethouder zou er goed aan doen de regeling M9 81-17 van 23 april 1981 er nog eens op na te lezen. Op pagina 7 en 8 van deze regeling schrijft de minister dat, gelet op de ekonomische situa tie, een rechtmatig en doelmatig beheer van de financiële midde len zeer noodzakelijk is en dat geldt ook voor de individuele huursubsidie. Hij verwijst dan naar art. 17 van de regeling, waarin staat "dat geen bijdrage zal worden verstrekt aan een huurder, die een woning heeft betrokken, terwijl hij het genot kon verkrijgen van een hem be ter passende woning. Met ingang van 1 juli 1981 is dit artikel in die zin aangevuld, "dat ook de wo ning die wordt verlaten in be paalde gevallen als beter pas send kan worden beschouwd" De minister voegt er verder nog als waarschuwing aan toe, dat hij er bij de gemeentebesturen op aan wil dringen "om bij de toe wijzing van woningen zorgvul dig te werk te gaan en - hoe wei nig ruimte de lokale woning marktsituatie ook biedt - de consequenties ervan voor de uit gaven aan individuele huursub sidie zoveel mogelijk in uw over wegingen te betrekken". Voldoende duidelijke taal dus, om te waarschuwen tegen al te over spannen verwachtingen van het huursubsidie-instrument. Wanneer de wethouder echter over informatie beschikt, dat de be perking in deze regeling voor Leiden niet zal gelden, dan wil len wij dat graag horen. Anders roept de wethouder met zijn "ge lul" alleen maar nodeloze mis verstanden op. Stichting Welzijn Leiden Joop Beemer, inspraakcoördinator Breestraat 117 Leiden Valsparkeren Met genoegen las ik in de krant van 16 maart over de illegale actie te gen stoepparkeerders in Leiden. De reactie van de zijde van de poli tie is weinig positief of steekhou dend. Men houdt geroutineerd de boot af richting stadhuis en wappert dreigend met een paar wetsteksten. De overheersende indruk is toch dat in Leiden pas tegen foutpar- keerders wordt opgetreden wan neer de doorstroming van het bus- en autoverkeer wordt be lemmerd. Voetgangers en fiet sers moeten het zelf maar bekij ken. Dat doen ze dus; sommigen gaan hierbij tot actie over. In Leiden wordt vaak gemopperd op de vele paaltjes. Maar ik zie liever paaltjes dan auto's op de stoep wanneer de overheid mas sale wetsovertreding kennelijk niet meer aan kan. Zonder be paalde maatregelen heerst het recht van de sterkste. De ge noemde "grote parkeerclub" doet hier toch ook niets tegen? W. M. van Rooijen, Marislaan 11, Leiden. Historie (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk "Historie" van de heer J.A.F. Doove op 17-3 wacht ik met belangstelling op de reactie van het universiteitsbestuur. Het zal toch wel een verklaring hebben voor al die kronkels, zo als door meneer Doove keurig op 'n rijtje gezet. Of krijgen we anno 1982 een verscherping van de "niet-katholieke" signatuur van de universiteit? J.F. de Boer Catharijnelaan 5 Lisse Nicaragua In het Vrouwenhuis (Hooi gracht 79) wordt donderdag avond de film Mujeres en Ar mas (vrouwen in de gewa pende strijd) gedraaid. De film gaat over de rol vant vrouwen in de strijd tegen de voormalige dictator Somoza van Nicaragua en bij de we deropbouw van het land. De film. een documentaire, is di rect na de omverwerping van de dictatuur gemaakt door het Sandinistisce Nationale Bevr ij dings front. Vooraf gaand aan de film vertelt Li dewij Timmers in het kort de ervaringen die zij heeft opge daan tijdens een zes weken durend verblijf in Nicara gua. Aanvang half tien. Sterrenwacht De Sterrenwacht houdt het ko mend weekeinde open huis. Iedereen kan een blik werpen door de kijkers, die 's mid dags op de zon staan gericht. In de slijpkelder is er een ex positie en wordt gedemon- streerd hoe men zelf een kij ker kan maken. In de college zaal zijn er dia- en filmvoor- stellen en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Kaarten hiervoor zijn bij de VVV verkrijgbaar). Het avondprogramma is groten deels hetzelfde, met dien ver stande dat de kijkers nu op de maan gericht worden en dat bij helder weer ook andere he melverschijnselen kunnen worden waargenomen. De openingstijden zijn: vrijdag avond van zeven tot elf uur, zaterdag 's middags van een tot vijf uur en 's avonds van zeven tot elf uurzondag 's middags van een tot vijf en 's avonds van zeven tot tien uur. De ingang van de Ster renwacht is aan de Kaiser - straat, tussen de nummers 57 en 63. Volksmuziek. In De Waag treedt vrijdag avond de muziekgroep 'Con- junto Yaravi op. Zij speelt authentieke volksmuziek uit het Andesgebied van Zuid- Amerika. De nummers die zij brengen zijn ten dele afkom stig van eigen opnamen die de groep tijdens reizen door Equador. Peru en Bolivia heeft gemaakt. Het instru mentarium bestaat uit diver se fluiten (kena's, pinkillo's, zampona's en tarka'sen snaarinstrumenten zoals de bombo en de maracas. Het concert is in samenwerking tussen de gemeente en de Leidse Folkclub georgani seerd en begint om half ne gen. LEIDEN - Ze rekenen zich zelf tot de betere ama teurs, maar hebben daar bij. niet de gedachte ooit nog eens onsterfelijk te worden. Reeds op jeugdi ge leeftijd hebben Guy van Duynen en Erik Otte de gitaar onder de arm ge nomen. En wie had die be hoefte niet in het Beatles tijdperk? Ruim vjjftien jaar later leven ze nog steeds zeer intensief met deze welgevormde levens gezellin. De een in een op trekje aan de Haarlem merstraat en de ander in een kamer aan de Hoge- woerd. Zaterdag 27 maart willen beiden het fraaie snarenspel, wel eons voor een groter publiek ten geho re brengen. In het Microtheater aan dc Oude Vest zal Guy van Duynen de flamenco-muziek vertolken, terwijl Erik Otte een klassiek programma (Zuid-Ame rikaans en Spaans) op zijn reper toire heeft staan. Van de Beatles-invloeden is nu niet veel meer te merken. Ze hebben zich tot de meer 'gede gen' muziek gekeerd. Voor de ge boren en getogen Leidenaar Erik Otte is het bespelen van de gitaar zelfs tot een vak aan het uit groeien. Na aanvankelijk met een studie sociologie aan de Leidse universiteit te zijn begon nen, ging hij na enkele jaren mu ziekles naar het Haags conserva torium. Otte omschrijft deze stap een telling die van één tot twaalf loopt. De verschillende toonzet ting en snelheid maken dat elk thema net iets anders klinkt". Het nadeel van zo'n strak schema is dat het hoe langer hoe moeilij ker wordt nieuwe variaties te be denken. Het komt steeds meer voor dat gitaristen uitgekeken raken op de zuivere tonen en de strakke ritmiek. Ze gaan dan ex perimenteren. Iets waar Van Duynen niet afwijzend tegen over staat, zelf probeert hij ook het een en ander uit. Wel vindt hij dat het zeer overdacht moet gebeuren. "Het lukraak hiermee bezig zijn roept in flamenco-krin gen terecht de nodige wrevel op. In hoeverre mag traditionele mu ziek veranderen? Ik weet zelf nog niet wat de juiste wijze is om af te wijken. Ik wil in elk geval geen rotzooi maken". Spanning Hoewel beide gitaristen zich uiter aard (nog) niet tot de crème de la crème .kunnen rekenen, vinden ze wel dat het langzamerhand eens tijd wordt om op te treden. Met alleen spelen tussen de schuifdeuren doe je geen erva ring op, menen beiden. Otte: "Het is belangrijk dat je onder spanning iets kunt voortbren gen. Als je niet tot de zeer geta lenteerden behoort, krijg je nau welijks de kans podiumervaring op te doen. Je kunt thuis eventu eel de sterren van de hemel spe len, maar in een zaal bestaat de mogelijkheid dat je door zenu wen verschrikkelijk afgaat. Eens moet je die cirkel doorbreken. En.... als je dan zelf niets onder neemt, gebeurt er nooit wat". SASKIA STOELINGA NZH'er Flippo krijgt de medaille opgespeld. Medaille NZH'er H. Flippo LEIDEN - Waar dc jaren gebleven zijn weet hij niet meer, maar gis teren was het toch precies veer tig jaar geleden dat H Flippo als los poetser in dienst trad van de NZH. Voor de NZH waren de veertig jaren trouwe dienst reden om de heer Flippo voor te dragen voor de bronzen eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding die hem gister ochtend werd opgespeld door burgemeester Gockoop. Na al een aantal jaren als bakkers leerling en kruideniersbediende te hebben gewerkt, kwam de heer Flippo in 1942 bij de NZH te werken De toen 25—jarige Flip po was voor dit baantje warm ge maakt door zijn vader, die al als chef-monteur bij het vervoers bedrijf in dienst was. Flippo stond aan het begin van een loopbaan die hem via hulp—con ducteur en wagenvoerder op de tram naar buschauffeur zou voe ren. De carrière werd slechts eenmaal onaangenaam onder broken tijdens de oorlog: Flippo werd tewerkgesteld in Duits land. Gaat Flippo in mei met pensioen, gezondheidsperikelen dwongen hem eigenlijk twee jaar geleden al het werk neer te leggen. Sinds dien wijdt hij zich met overgave aan zijn hobbies als vissen, lezen en wandelen. Verder heeft Flip po zijn hart verpand aan zijn ver zameling oude grammofoons en platenspelers, waarvan hij een kostbare verzameling heeft aan gelegd. als een pijnlijke fout. "Als acht tien-jarige met een nog onont wikkelde klassieke achtergrond was ik daar nog helemaal niet rijp voor". Na twee jaar op zijn tenen te heb ben gelopen, kapte hij ermee en keerde terug naar de sociologi sche faculteit. Hij bleef wel gi taarlessen nemen. Op een gege ven moment ging het toch weer mis (of goed?). Otte verkoos tij dens de colleges het uitdenken van vingerzettingen voor zijn gi taarstudie boven het maken van dictaten van de interessante ver halen van de hoogleraren. Zijn optredens met de bekende gita rist Bert Maas droegen er toe bij dat hij weer aan een terugkeer naar het conservatorium ging denken. Vorig jaar heeft hij, vol gens eigen zeggen definitief ge kozen voor de gitaar. Op het con servatorium in Rotterdam voelt hij zich thuis. Zelfstudie Bij Guy van Duynen is het leven tot dusver iets anders verlopen. De voorliefde voor de flamenco- muziek ontstond al heel vroeg. Evenals zijn afkeer van de pop muziek. Zelfs toen de familie van Duynen van Den Helder naar Oegstgeest verhuisde liet hij zich als twaalfjarige op de nieuwe muziekschool geen andere rich ting aanpraten. Sterker nog, hij ging er vanaf omdat er naar zijn gevoel te weinig aan werd ge daan. Jaren van zelfstudie volgden. Na zijn middelbare schoolperiode koos van Duynen voor de Spaan se taal en letterkunde aan de Leidse universiteit. De Spaanse artikelen over de flamenco-mu ziek kunnen nu tenminste ook worden gelezen. Als dit ter spra ke komt wil hij wel een misver stand uit de weg ruimen. Hij vindt beslist niet dat alle Spaan se flamenco-gitaristen zo vir tuoos spelen, als men wel denkt. "Er zijn goede maar ook hele slechte". Een dezer maanden hoopt hij af te studeren. Het heeft allemaal iets langer ge duurd dan was gepland, omdat naast studeren ook menig con cert in den lande moest worden voorbereid. Flamenco leent zich volgens Van Duynen erg goed voor zelfstudie. "De flamenco-traditie wil dat al les op het gehoor wordt ge speeld. De muziek heeft bepaal de thema's en is gebaseerd op Erik Otte (links) en Guy van Duynen "Als je zelf niets onderneemt, gebeurt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4