Verkoop school afgeketst Privacy belastingfraudeur niet voldoende beschermd Dansschool niet naar gebouw aan Boommarkt PPR: Albert Heijn mag niet vertrekken JOSEPHA MENDELS BIJ DE KLER Leidse stadsrubriek WOENSDAG 24 MAART 1982 "Onze vrienden de Surinamers" LEIDEN - 'Onze vrienden de Suri namers' is de titel van een van de exposities die nog tot 10 april in de Burchtzalen zijn te zien. De tentoonstellingen bieden elk een keur aan gebruiks- en kunst voorwerpen die behoren tot de cultuur van Surinamers, buiten landse werknemers en vluchtelin gen. Groepen dus die hun cultuur ook naar Nederland hebben mee gebracht. Met het doel vooroordelen over 'vreemde' culturen weg te nemen, reist het Europamuseum het land door met een aantal exposities. In de Burchtzalen zijn nu verder te zien de exposities 'Geen her berg geen stal' over vluchtelingen en 'Goede buren' over buiten landse werknemers. Op de foto een deel van de Surinaamse ten toonstelling. met onder meer op gezette kaaimannen. Surinaams voedsel, schilderijen en sieraden. Promotie aart universiteit LEIDEN - Het wetboek van strafvordering en de belasting wet houden zich bij de opsporing en vervolging van belastingfrau de bijna nergens direct bezig met de bescherming van de persoon lijke levenssfeer De bescher ming van de privacy is onvol doende en de geheimhoudings plicht van de overheid is zowel juridisch als feitelijk sterk uitge hold. Een onderzoek van mr. M.A. Wis- selink wijst dit uit. Vandaag pro moveert de Leidse fiscalist tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift "privacy en belastingbetaler". LEIDEN - De gemeente biedt haar "oude school" aan de Boommarkt opnieuw te koop aan. Onlangs ketste de aan koop door de Leidse dansschool Nieuwenhuijzen Boes af. De gemeente wilde het beeldbepa lende gebouw voor 460.000 gul den verkopen. Nieuwenhuijzen zou bovendien de oude school moeten opknappen. Hier is een bedrag van een miljoen gulden mee gemoeid. De aankoop is gestrand op "het geld". Volgens P. Schaap (chef grondzaken van de gemeente) kon Nieuwenhuijzen de financie ring niet rondkrijgen. Dans school-eigenaar G. Nieuwenhuij zen houdt het erop dat de ge meente te star aan haar "hoge" prijs vasthield. Nieuwenhuijzen is uitermate te leurgesteld dat de aankoop niet doorgaat. Het pand aan de Boommarkt beoordeelt hij - in opgeknapte staat - veel gunstiger dan de huidige huisvesting van de dansschool aan de Hoge- woerd. Nieuwenhuijzen heeft hei niet meer zó op de gemeente: "Wij waren bereid de gemeente een dienst te bewijzen door het pand op te knappen. Nu staat het pand verder te verkrotten. De gemeen te heeft het af laten springen ter wijl iemand het wil kopen; die vind je in deze tijden niet zo snel meer. Zo werk je toch niet in het belang van de gemeenschap. Niemand is gebaat bij een krot. Bovendien werken wij met ons bedrijf voor de gemeenschap, ook al werken we commercieel". Nieuwenhuijzen vindt dat de ge meente een te hoge aankoopsom heeft gehanteerd. "Er zijn ge noeg gemeentes in Nederland die zo'n bouwval voor een sym bolische prijs met opknapver- lichting zouden willen verko pen". Bovendien had de gemeen te moeten overwegen dat de dansschool vrijstaand zou zitten aan de Boommarkt, vindt Nieu wenhuijzen. "Want onze dans school zorgt weliswaar niet voor overlast in de Hogewoerd maar toch zorgt de school met honder den bezoekers wel voor een zeke re belasting van de buurt". Volgens de danschooleigenaar is de aankoop afgesprongen op slechts marginale bedragen. Uit Doezastraat LEIDEN - Het verdwijnen van de winkel van Albert Heijn uit de Doezastraat zal een gevoelig ver lies zijn voor de buurt en voor de winkelstand in de Doezastraat. Sommigen menen dat het ver dwijnen van Albert Heijn tot ge volg kan hebben dat meer win kels in grote moeilijkheden ko men. Er staan nu reeds enkele panden leeg. Dat schrijft PPR-raadslid Van Oos ten aan B en W. Hij vraagt of het college al contact heeft opgeno men met de directie van Albert LEIDEN - PSP, CPN en PPR orga niseren in het PSP-pand, Rijn straat 8, een uitslagenavond. De uitslagen van de statenverkiezin gen die vandaag zijn gehouden worden vergeleken met vorige verkiezingsresultaten. Omdat naar alle stembureau's in Leiden afgezanten worden gestuurd, kan de voorlopige 'Leidse' uit slag vroeg bekend zijn. In het pand staan tv-toestellen opge steld. Aanvang vanavond half acht. Heijn of bereid is om dat te doen. B en W zouden dan om uitstel van de beslissing moeten vragen. Van Oosten wijst erop dat het ge meentelijk beleid gericht is op het behoud van de Doezastraat als buurt-winkelstraat. Het ver dwijnen van Albert Heijn zou hierop een ongunstig effect heb ben. De beslissing om de zaak te sluiten zou zijn gebaseerd op het feit dat de vloeroppervlakte van de win kel te klein is voor het brede as sortiment. De winkelruimte be draagt 110 vierkante meter, zo re- keht Van Opstert voor, maar het bestemmingsplan laat een uit breiding tot 250 vierkante meter toe. Van Oosten pleit ervoor dat B en W met de directie van Albert Heijn overleg plegen over voortzetting van de winkel in de Doezastraat met een groter vloeroppervlak. Ook wil hij dat B en W de toe komst van de Albert Heijn-vesti- ging in de Haarlemmerstraat ("ook een buurtwinkel") met de directie bespreekt. ADVERTENTIE zaterdag 27 maart (van 14.00 tot 16.00 uur) SIGNEERT JOSEPHA MENDELS haar boeken: - Als wind en mok Rollen en Rallen - Welkom In dll levon - Josepha Mondeis (biografie) De voormalige school aan de Boommarkt, die nu onderdak biedt aan Werkmans Wilskracht e 7 Achalay. Ambtenaar Schaap is het daar niet mee eens: "Tussen 460.000 en een symbolisch bedrag kan het verschil hemelsbreed zijn. En het wés een heel belangrijk verschil. Dat het pand slecht is, betekent nog niet dat de gemeen te het dan maar voor niks moet weggeven". De huidige huurders van de oude school aan de Boommarkt, de harmoniekapel "Werkmans Wils kracht" en de volksdansgroep "Achalay", mogen van de ge meente voorlopig blijven zitten. MculenhofFNedcrland bv i Als voorbeeld van een nauwelijks geregeld terrein noemt Wisselink de ontwikkeling van elektroni sche opsporingsmiddelen, zoals verfijnde afluisterapparatuur Wisselink pleit voor aanvullende maatregelen in het wetboek van strafvordering die deze elektro nische middelen in beginsel on toelaatbaar verklaren. Daarvan zou alleen in zeer uitzonderlijke gevallen mogen worden afgewe ken. Zuiverend Naar het middel van de 'harde' op sporing mag volgens Wisselink worden gegrepen bij het plegen van belastingfraude door leden van de vaak internationaal ope rerende georganiseerde mis daad. Gaat het daarentegen om 'normale' gevallen van belastingfraude zo als frauderende middenstanders dan is meer bescherming van de persoonlijke levenssfeer vereist dan nu m de praktijk voorkomt, aldus de Leidse fiscalist. De toenemende automatisenng veroorzaakt volgens Wisselink nieuwe problemen en verergert de bestaande. Zeer weinigen controleren oncontroleerbaar veel privacy-gevoelige gege vens. Een ander nadeel van auto matisering is volgens de fiscalist dat waarschijnlijk de weerstand belasting te betalen. Met als ge volg: de mensen raken nog meer vervreemd van de fiscus. Over openheid merkt de Leidse promovendus op: over dit onder werp moet veel meer in het open- Amsterdammer er vandoor LEIDEN - Een 20-jarige Amster dammer. die sinds vrijdag was opgesloten in het Leidse politie bureau. is er gisteren rond het middaguur vandoor gegaan. De Amsterdammer werd in Leiden ondergebracht, omdat er in Haarlem - waar hij eigenlijk had moeten zitten geen plaats meer voor hem was Gisterochtend rond een uur of acht werd hij op gehaald voor een verhoor. Tegen twaalven werd de Amster dammer (het was bij de Leidse politie onbekend waarvoor hij werd vastgehouden) weer terug gebracht naar Leiden. Op de bin nenplaats van het Leidse politie bureau zag hij kans te vluchten. Een paar agenten probeerden hem nog in te halen. Vergeefs. baar worden gediscussieerd. En bovendien, ten aanzien van dit onderwerp is er ook meer weten schappelijk onderzoek nodig Wisselink 'Meer maatschappelij ke openheid in zaken van straf rechterlijke opsporing m het al gemeen en wellicht nog meer bij de fiscale opsporingsactiviteiten van de Fiscale Inlichten en Op sporingsdienst (FIOD) zou zuive rend kunnen werken". Fractieleiders willen steun B en W voor actie Amnesty LEIDEN - De fractieleiders van alle politieke partijen in de ge meenteraad willen dat B en W zich scharen achter de campagne van Amnesty International tegen verdwijningen van personen De fractieleiders willen dat B en W aan de regeringen van Syriè, Ar gentinië Zaïre en de Filipijnen per brief hun verontrusting ken baar maken Deze landen zijn door het secreta riaat van Amnesty International uitgekozen voor de actie in Lei den. De campagne van Amnesty wordt gevoerd onder het motto 'Verdwenen maar niet vergeten' en heeft tot doel opheldering te verkrijgen over het lot van (meestal om politieke redenen) verdwenen peraonpn en om ver dwijningen in de toekomst te voorkomen. Vorige week donderdag hield Am nesty een fakkeloptocht door het centrum van Leiden. Vergoeding voor verhuizen hoger LEIDEN - Minister Van Dam heeft de verhuisvergoeding in stadsvernieuwingsgebieden ver hoogd. In steden als Leiden wordt bij verhuizing per verhui zing voortaan maximaal 4000 gulden in plaats van 3000 gulden uitgekeerd. In de vier grote ste den is de maximale vergoeding vaa 8600 op 4800 gebracht De verhuisvergoeding wordt gege ven aan mensen die door ingrij pende renovatie of sloop van hun woning naar een nieuwe woning vertrekken. Boekhandel De Kier Nieuwe Rijn 45-46, Lelden, lel. 071-120685. LEIDEN ■K rv:-V- T door René van der Velden daap Visser klant aan de slag gegaan "Misschien dat zich nog mei den aanmelden. Dat is geen probleem want de cursus is gemakkelijk bij te spijkeren. Bovendien kunnen we de zelfde cursus best nog een keer geven". Het is dus nog niet te laat voor meiden die van de zomer van school komen of dat van plan zijn. Ze kunnen nog altijd bij de KWJ terecht Tenminste, als ze willen weten wat hun straks allemaal boven het hoofd hangt. Geïsoleerd (3) Eindelijk zijn ze geïsoleerd, de verwarmingsbuizen in de trapportalen van de flats van de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging (PCW) in de Merenwijk Jarenlang hebben de 484 bewo ners van de vijf Horsten die de PCW in beheer heeft, zich blauw betaald aan stookkos ten. Intussen was het nog blauwbekken geblazen ook. De flats waren volgens de be woners nauwelijks warm te stoken omdat de verwar mmgsbuizen niet waren geï soleerd. De hulp- en informatiedienst van de Socialistische Partij (SP) kwam de klagende be woners te hulp. Huismeester Pikaar ook, maar die werd ontslagen. De PCW kon de SP echter de laan niet uitsturen. De SP de- poneere namens een bewo ner van de Havikshorst een klacht over te hoge stookkos ten bij de huurcommissie Na veel denkwerk en nog meer rekenwerk kwam de huur commissie tot de conclusie dat die bewoner precies 136 gulden teveel had betaald in het stookseizoen '79-'80 De PCW sloeg druk aan het iso leren. Fenna Vergeer van de Socialis tische Partu is nu samen met een advocaat het ingewikkel de advies van de huurcom missie aan het ontcijferen. Fenna Vergeer "De huur commissie geeft niet aan hoe de bewoner z'n teveel betaal de geld kan terugkrijgen Ook zijn wc aan het onder zoeken welk gevolg dit ad vies kan hebben voor de an dere bewoners van de Hor sten". Als 'Vergeer co' daar uit zyn, bestaat er kans dat er 483 klachten bij de huurcommis sie worden ingediend. Isolatie hebben ze al. nu nog het geld. Truckstar De omstreden Holland Duck Club gaat vrolijk verder met 'truckstar-festivals' De offi cier van justitie beweert dat truckstar Willem Wouden berg een belangrijk deel van de opbrengst van dergelijke manifestaties in z'n eigen portemonnee stopt. Maar zo lang Woudenberg nog niet voor de rechter is versche nen. blijft de Alphenees ac tief in de festival-business. Aanstaande zaterdag organi seert 'Cowboy Willem' in de Groenoordhallen de Neder landse Rodeo Truckers para de Een festival met heel veel luxe vrachtwagens en allerlei glitter-artiesten Onder ande re Vanessa, de zangeres die via haar eigen voorgevel naar de top klimt. Truck-zanger Ad van Hoorn, de nieuwe Henk Wijngaard, brengt het 'Polen Convoylied' ten geho re Een huilende Willem Woudenberg staat ons al weer helder voor ogen. Vanessa heeft 'n baantje ge vonden via eigen voorgevel naar de top Zaterdag 'zingt' ze voor de Holland Duck Club. i der Weijden"De helft van de meisjes die in augustus van school (Foto: Holvast) Toeten en blazen Met de lokroep "Hé jij meisie" probeert de beweging voor werkende (en werkloze) jon geren KWJ. vrouwelijke schoolverlaters naar de Kop- penhinksteeg te lokken. Daar, in het KWJ-bolwerk, kunnen zij alle mogelijke in formatie over werk of het aanvragen van een uitkering krijgen. De meidengroep vart de KWJ heeft een spoedcur sus opgezet voor meisjes die deze zomer van school ko- Uit ervaring, opgedaan tijdens het KWJ-spreekuur, weten Marja van der Weijden en El len Koning dat veel meisjes die van school komen "werkelijk van toeten noch blazen weten". Marja en El len doen naast hun baan vrij willigerswerk voor de KWJ en maken deel uit van de meidengroep. Met drie ande ren meiden hebben zij lang durig en intensief gewerkt aan het opzetten van de cur sus voor schoolverlaters. Zestig uitnodigingen gingen de deur uit, gericht aan meisjes van wie de KWJ weet dat ze deze zomer van school ko men. Verder zijn er stencils en affiches verspreid op alle huishoudscholen, leao's en mavo's in Leiden en omge ving. Afgelopen maandag was de eerste cursus-avond. Zegge en schrijve één cursiste wist het KWJ-gebouw in de duis tere Koppenhinksteeg te vin den. De twee andere meiden die zich voor de cursus had den opgegeven, kwamen niet opdagen. Een was er ziek en de ander moest naar een brui loft Geschokt waren Marja van der Weijden en Ellen Koning echter allerminst over deze belabberde opkomst. "Het is natuurlijk jammer maar we hadden het wel een beetje verwacht. De meesten meis jes denken: ach, ik kom pas in augustus van school en ik vind toch wel een of ander baantje. In de praktijk blijkt dat dus erg tegen te vallen want meer dan de helft vindt geen baan In dat geval lijkt het verstandig om de schoolverlaters aan het leren te houden. Mana en Ellen: "We zitten hier niet om meisjes om te praten. Als ze per sé niet verder willen le ren. om wat voor reden dan ook, dan accepteren we dat en proberen we ze in hun si tuatie te helpen. Dat doen we door ze op hun rechten te wij zen en veel feitelijke informa tie te geven". De KWJ-cursus voor school verlaters is volgens Marja van der Weijden en Ellen Koning prima geschikt om bijvoor beeld op huishoudscholen te- geven. "Maar overal waar wy aankloppen, krijgen we te ho ren we nebben lullte mot no dig want we hebben al een goeie decaan. Maar wij kun-' nen het werk van een decaan juist heel goed aanvullen en bovendien aan individuele gevallen aandacht geven. Een decaan heeft daar meest al geen tijd voor". Marja en Ellen zijn maandag avond toch maar met hun ene

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3