"Vraag naar leuke brillen neemt toe" Brillen Ontwerper Peter Akkerman WOENSDAG 24 MAART 1982 Extra PAGINA 39 vknuS^1' LEIDSE JJ» MnnFWTFv iEen bril op moeten, het was zo ongeveer een ramp. Voor een derde klassertje van de (toen nog) lagere school bijna net zo erg als rood haar of een andere uiterlijke afwijking, die op latere leeftijd voordelen kan hebben maar dan cata strofaal is. De aversie tegen de bril blijft nog een hele tijd bestaan. Ze vertellen je wel honderd keer dat het allemaal niet zo erg is. Dat ie best leuk staat. Ja, ze kunnen je wat, zij hoeven er niet mee te lopen. En dan kom je op een dag tot de ontdekking dat er echt leuke brillen zijn. Monturen in grappige kleurtjes, keuze uit veel modellen en een opti cien die een beetje begrip toont voor je vrouwelijke ij- delheid. Een man die in Nederland aan de wieg van de modebril heeft gestaan is de Rotter dammer Jan Akkerman (74). Zoals zoveel leeftijdgenoten begon hij zijn loopbaan met een koffer vol brillen, een goede koopmansgeest en een grote liefde voor zijn vak. Hij zag als een van de eersten dat voor de bril als mode-arti kel een goede toekomst was weggelegd. Toen hij eenmaal zijn koffer had verruild voor een pand in Hilgersberg be gon hij dan ook al snel met het ontwerpen van eigen monturen. Natuurlijk niet di rect op grote schaal maar je kon bij hem terecht met een speciaal verzoek op brillen- gebied. Miss Bril Jan Akkerman was ook de man die de eerste Miss Bril verkie zing (in 1957) won. Dat ge beurde nog een paar keer maar al snel waren er ook an dere kapers op de kust. Collega-opticiens die soms wat sceptisch, soms wat scham per hadden gewezen op Ak kerman - de koning van de modebril wisten niet hoe snel ze zijn voorbeeld moes ten volgen. Tegenwoordig is er niet een goede opticien meer die iemand zomaar een bril op zijn neus poot en roept die maat is goed en de rest laat zitten. Ze zijn alle maal met mode bezig. De een wat meer, de ander wat min der. En wat bril-mode betreft is de familie Akkerman nog steeds in de eerste lijn te vinden. Zij en misschien nog een of twee Nederlandse opticiens zijn in staat een door hen zelf ont worpen bril te leveren. PB Vijf jaar geleden kwamen de zonen van Jan Akkerman, Peter en Ben, met hun eerste Pierre/Bernard-collectie. Ben heeft de zaak inmiddels verlaten en nu maakt Peter in zijn eentje de PB-collectie. Een collectie die wereldfaam heeft verworven want PB- brillen worden gedragen door o.m. Sammy Davis jr. Gina Lollobrigida, Rod Ste wart, Lee Towers, Hansje van Ravenstein, Tom Mulder en Luc Lutz. En het rijtje van zeer en minder bekende figuren is nog lan ger. Tijdens ons gesprek belt een platenmaatschappij. Hoe lang het duurt om zonne- nbrillen voor het damesduo Maywood te maken. En zo rolt de PB-collectie steeds verder. Daar moet wel iets voor wor den gedaan. Het is natuurlijk niet zo dat wereldsterren als Sammy Davis en Rod Ste wart even naar Peter Akker man komen om bij hem een bril te kopen. Er is bijvoor beeld heel wat gelobby voor nodig geweest om door te dringen tot de Hilton-suite van de grote Amerikaanse entertainer. Maar toen die hindernissen eenmaal waren genomen was het heel gezel lig, herinnert Peter Akker man zich nog als de dag van gisteren. "We hebben samen koffie ge dronken en heel gezellig met Sammy Davis jr. gepraat. Hij vond het prachtig dat ik zijn naam in de glazen van de bril had aangebracht. Toen hij wegging die ochtend hebben we hem vanaf het terras nog nagezwaaid. Ik zie hem nog in die grote slee zitten met mijn brü op". Peter Akkerman, slank, goed ogend en een plezierig gast heer geniet duidelijk van zijn "optreden" in de artiestenwe reld. Maar aan de andere kant is hij ook niet te beroerd daarvoor zijn nachtrust op te offeren. Even gauw iets in el kaar frutselen, dat is er bij Peter Akkerman niet bij. Zijn produkt moet tot in de pun tjes zijn afgewerkt. In het pand in Hilgersberg staan Peter Akkerman achter zijn tekentafel. dan ook alle apparaten die nodig zijn om een bril com pleet af te leveren. Hobby "Eigenlijk" zegt Peter, "ben ik op de optiekschool al begon nen met brillen ontwerpen maar daar mocht ik me nooit uitleven. In die tijd schrok ken ze zich bijna dood als je een bril met glittersteentjes maakte. Pas toen ik in de zaak kwam ben ik echt gaan ontwerpen. Het ontwerpen van brillen is niet alleen zijn vak maar ook zin hobby."Er zijn collega's die zeggen": waar neb je zin in om 's avonds nog naar de zaak te gaan. Ik ben blij als ik de deur achter me in het slot hoor vallen. Nou ik ga graag nog terug, zeker als mij iets invalt. Vroeger wérkte ik ook wel thuis maar nu we hier een tekentafel hebben, zit ik het liefst hier. Hier heb ik al les bij de hand, berekeningen kunnen meteen worden ge maakt. Vroeger gebeurde het nog weieens dat je je werk van 's avonds thuis weer over moest doen omdat het reken werk niet klopt". Ontwerpen is voor Peter Ak kerman zeker geen lopende band werk of haastklusje. Er zijn avonden dat het hem he lemaal niet lukt. Dan zitten alle prullebakken barstens vol en gaat hij zonder ook maar iets op papier gekregen te hebben naar huis, om de volgende avond weer met evenveel plezier opnieuw te beginnen. En als een produkt eenmaal van de tekentafel is wil dat ook nog niet zeggen dat er een nieuwe PB-bril is gebo ren. Soms komt Peter er al zagend en knippend achter dat het toch niet is wat hij er van had verwacht en dan gaat het gewoon de vuilnisbak in. Door Henriëtte van der Hoeven Het uit/rezen van de dummy. Van die vele uren werken blijven dan voor een collectie zes brillen over. Vier vrou wen- en twee mannenmodel- len. Wat er in de praktijk op neer komt dat de vrouwen zes en de mannen twee keu zemogelijkheden hebben want een vrouw zal wel een mannenmontuur opzetten maar de man die zich waagt aan een vrouwenmontuur, die moet nog worden ge vonden. Foto Vroeger ging Peter Akkerman echt uit van het "gezicht" dat de bril bestelde. De klant werd gefotografeerd en aan de hand van die foto sloeg de ontwerper aan het werk. Hij maakte een paar*schetsen en daarna zochten klant en ont werper de beste bril uit. Dat gebeurt tegenwoordig niet meer. Peter: "Het kwam te vaak voor dat een model dat je samen met de klant had uitgezocht toch niet echt vol deed. Tegenwoordig vraag ik iemand met een interessante ge zichtsvorm of ik een foto mag maken en aan de hand van die foto ga ik dan brillen ont werpen. Als pasmodel funge ren steeds kennissen of fami lieleden. Op een klant passen doe ik nooit. Verbeeld je dat een model achteraf toch niet in produktie komt, dat wordt voor die man of vrouw een grote teleurstelling". Als het tekentafelstadium voor bij is en de dummy voor hon derd procent naar zijn zin is, dan stapt Peter Akkerman in de auto en rijdt naar de fa briek om zijn modellen te la ten confectioneren. Peter Akkerman. "Eerst zijn we in Italïe gaan zoeken. In de Dolomieten vind je nog fa briekjes die kleine series wil len produceren Sinds kort werken we echter met een Duitse fabriek, die een nog kleinere collectie wil maken. De Italiaanse senes beston den altijd nog uit zeshonderd brillen en dat bleek gewoon te veel te zijn. De PB-brillen worden leuk verkocht maar zeshonderd was toch wat aan de hoge kant. De Duitse fa briek maakt series van zestig stuks en dat is precies een mooi getal. De PB-brillen worden niet al leen in Hilgersberg verkocht. Er zijn in Nederland onge veer twintig opticiens die de PB-collectie verkopen. (Voor Leiden is dat Look aan de Breestraat.) In de PB-collectie hebben vrouwen wat meer keus dan mannen. Mannen zijn, zo heeft Peter Akkerman erva ren, als het om een bril gaat veel conservatiever dan vrou wen. Vrouwen durven veel meer te experimenteren. Pe ter Akkerman heeft daar in zijn collectie van dit jaar al heel duidelijk rekening mee gehouden en overweegt toch nog meer versobering aan te brengen voor de mannen want naast ontwerper is Pe ter Akkerman ook zakenman en aan brillen die drie, vier, jaar in voorraad blijven heeft hij ook niet veel. Hoewel de tijd van de reusach tig monturen voorbij is zijn de "werkstukken" van Peter Akkerman beslist niet klein te noemen. Hij stelt dan ook heel duidelijk: "Ik maak al leen wat ik zelf echt mooi vind. Natuurlijk houd ik wel de mode in de gaten maar iets maken omdat het nu eenmaal mode is, dat doe ik beslist niet". Zijn nieuwe collectie heeft iets van het vlindermodel maar ook zijn er trekjes van het vliegeniersmodel in terug te vinden. Spelen het kleuref fecten en bijzondere vormen (Foto's: Jan Holvast) i zijn een BP-specia- Mogelijkheden Als bril-ontwerper heeft Peter Akkerman met de komst van nieuwe materialen, niet al leen op het gebied van mon turen maar ook de mogelijk heden met het essentiele deel van de bril, de glazen, zijn enorm toegenomen, bijna on beperkte mogelijkheden ge kregen. "Eigenlijk kun je te genwoordig alles met een montuur doen, als je de wenkbrauwlyn maar in de gaten houdt De lijn van het montuur en de wenkbrau wen moet altijd parallel lo pen. Naast het maken van de PB- collectie waagt Peter Akker man zich ook weieens aan wat gekke experimenten. Zo maar, omdat brillen nu een maal zijn lust en zijn leven zijn. Zo heeft hij als blikvan ger voor modeshow enkele enorme monturen ontwor pen, waarachter je hele ge zicht kan schuilgaan. Die monturen zijn rijkelijk voor zien van glittertjes en als je daar eventjes een spotje op zet dan houdt de zaal even z'n adem in. Maar niet alleen de gekke mon turen ook het serieuze werk van Peter Akkerman wordt veel gevraagd voor shows. "Als ik wil kan ik in de mode show-tijd wel elke avond op pad zijn", zegt Peter Akker man Want zijn collectie zo maar aan iemand meegeven, daar begint hij niet aan. Ac cepteert hy een uitnodiging om mee te doen aan een show dat pakt hy 's avonds zijn koffer met brillen en gaat op pad. "Ik wil er zelf bij zijn als mijn brillen worden gedra gen Ik vind dat als er brillen worden getoond die niet bo ven op het voorhoofd van de mannequin moeten staan maar op haar neus Vandaar dat ik er zelf by wil zyn. Het meedoen aan een show kost Peter Akkerman dus wel een hele avond maar dat heeft hy voor het propageren van een echte modebril best over. Hoewel hy ook weieens vreemde ervaringen daar door op heeft gedaan. In een show had hy ook een van zyn bizarre modellen ge toond. Een van de bezoek sters van de show was daar over zo enthousiast dat ze die bril meteen wilde hebben. "Die bril is niet te koop", was de reactie van Akkerman. De aspirant-klant bleef echter aanhouden. Omdat Peter Ak kerman de bnl befst wilde houden noemde hy de "bela- chelyke" prys van duizend gulden. Maar tot zyn stomme verbazing was de koop met een gesloten. Op die manier raakte hy ook een van zyn lie- velingsmodellen kwyt: een puur vlindermodel. Contactlenzen Op de vraag of de contactlens de bnl met heeft verdrongen optiek Akkerman heeft ook een contactlenzen afde ling - geeft Peter Akkerman een ontkennend antwoord. "Er worden naar verhouding wel wat meer contactlenzen verkocht dan bnllen maar verdrongen, dat kan ik niet zeggen. Bovendien heeft bij na iedere contactlenzen dra ger er een leuke bnl by Zo voor de ochtend dat je erge haast hebt of als je vreselyk verkouden bent. Dan kun je echt beter een bnl opzetten". De mensen zijn er zich de laat ste jaren ook heel goed be wust van geworden dat een bril niet saai of standaard hoeft te zyn. De vraag naar leuke bnllen neemt nog steeds toe. En er is naast het montuur te genwoordig ook van alles te doen met de glazen.Natuur- lijk kennen we allemaal de gekleurde en in kleur verlo pende kunststof glazen.Een vinding van Peter Akkerman is de bril met de maandag ochtend glazen. Glazen met het effect van oogmake-up. Grijs, blauw of groen van bo ven, blank waar het oog ook wit is en een zacht roze blosje in het onderste gedeelte van de glazen. Video Video, onmisbaar voor de moderne opticien. Een bril kopen - of je dat nu by PB doet of in een andere op tiek is een zaak van nauw keurig afwegen Je moet goed weten wat je wilt want het kopen van een bnl blyft een kostbare grap. die je ze ker geen twee. dne keer per jaar kunt herhalen. Een goe de opticien zal dan ook over de modernste hulpmiddelen beschikken om de keuze zo afgewogen mogelyk te kun nen maken. Het nieuwste op dit gebied is natuurlyk de vi deo. "We zouden die hier in de zaak niet meer kunnen missen", zegt Peter Akker man. "Als we de installatie eens een paar dagen meene men naar beurzen, klaagt ie dereen hier in de winkel dat ze er eigenlyk met buiten kunnen Door middel van de video kan de aspirant-bnlkoper zyn hoe iemand anders hem of haar met die bril ziet. En zeker voor mensen die zonder bnl byna helemaal mets zien is de video een uitkomst. Moes ten ze vroeger op het oordeel van de opticien of derden af gaan, nu kunnen ze echt zelf beslissen Hoewel Peter Akkerman byna net zo enthousiast praat over het verkopen als het ontw.r pen van bnllen ligt zyn hart toch by het ontwerpen H. t liefst zou ik er de hele dag mee bezig zyn", zegt hy als we een kykje nemen in het geheel m wit uitgevoerde PB- kantoortje Ik heb op een beurs ook weieens een aan bod gehad van een Amen- kaan. Die wilde dat ik voor zyn firma de hele collectie zou ontwerpen Dat klonk na tuurlyk prachtig maar je zit dan wel vast. Je moet een col lectie uitbrengen Nu kan ik echt werken als ik inspiratie heb en dat is voor my heel be langryk Myn vader zegt ook weieens. joh, moet je niet aan de nieuwe collectie gaan be ginnen maar als ik geen ideten heb. heeft dat hele maal geen zin.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 39