Het vak in De Waag Mode 'n veelzij dig vak Kleding centraal -c sd&Sbra$ Noorderwiek presenteert zich in De Waag 982 WOENSDAG 24 MAART 1982 Extra LEIDSE MODEWEEK 2^ 27/3 t/m 3/4 TjiJ HA4 GGEBOUH uv, otó" Een theaterachtige show, ge presenteerd in de daarvoor uitermate geschikte entoura ge van De Waag, is dit jaar te verwachten als opening van Leidens Modeweek. Geen ballet dit jaar, maar wel het duidelijke stempel van Cecile Knapper van de Amsterdam se Modeacademie Charles Montaigne. Net als vorig jaar werd deze academie bena derd om de openingsshow van de actie 'Leiden Mode- stad' te organiseren. En werden vorig jaar de kwalificaties 'wervelend' en 'spectaculair' niet ge schuwd om de openingsshow te be schrijven, dit jaar staat de organisatie voor de niet geringe taak het succes van vorig jaar te evenaren. De toen opgedane ervaringen leveren echter ook de nodige voordelen op: waar de academie vorig jaar nog met de han den in het haar zat: "Hoe organiseren we ooit een goede show"; dit keer lij ken de vorige keer opgedane ervarin gen en de zelfverzekerdheid van Ce cile Knapper de overhand te hebben gehad. De voorbereidingen zijn inmiddels achter de rug: de muziek staat op de band, de kleding is binnen, en de Waag is zo goed als gereed om straks als modecentrum te fungeren. Voor de mannequins wegen op het mo ment echter de beruchte laatste lood jes weer het zwaars't. Honderden kle dingstukken moesten deze week nog worden doorgepast en er wordt nog hard gerepeteerd om de juiste bewe gingen te maken op de bijpassende muziek. Niets wordt aan het toeval overgelaten om de openingsshow in De Waag straks goed te laten verlo pen. Aan het woord is Cecile Knapper van de modeacademie Charles Montaig ne wanneer het gaat om het 'hoe en wat' van de openingsshow. Tenslotte is zij de motor van de showmachine, zoals iemand haar eens toevoegde. .Zelf noemt ze zich liever een kip die voortdurend aan het broeden is op nieuwe ideeën. De eieren krijgen we echter niet zonder meer te zien. er moeten verrassingen blijven vindt Zeker is echter dat zes jongens en twee meisjes, gekleed in de nieuwe mode die Leidse modewinkels komende zomer in de rekken hebben hangen, de show zullen brengen. Zij zullen dan in de praktijk brengen wat ze tij dens de mannequincursus op de mo- deacadcmie van Cecile Knapper heb ben geleerd. Die lessen kregen ze overigens niet van een vreemde in het mannequinvak. Cecile Knapper showde zelf jarenlang kleding in on der meer Wenen. Bij haar terugkeer in Amsterdam kwam ze als bij toeval bij Charles Montaigne terecht, waar ze gaandeweg ook betrokken raakte bij de organisatie van modeshows. En ze weet wel waar ze aan is begon nen. Zondagavond teruggekeerd van de Hiswa in Amsterdam, waar ook een modeshow moest worden geor ganiseerd. staat ze maandagochtend al weer in de Leidse Waag Als een druk baasje dirigeert ze de jonge mannequins in de juiste kleding, ver telt wat ze aan moeten doen of uit moeten laten en onderhandelt tussen de bedrijven door ook nog even met de modezaken die de kleding lever de. 'Komen de bermuda's deze week nog aan, nee, nou dan die strandpak- jes maar'. Ondertussen staan de acht leerlingen van Charles Montaigne zich tussen de kledingrekken in steeds weer andere creaties te hijsen. Cecile Knapper lijkt een vrouw die weet wat ze wil, al heeft ze op het eerste gezicht ook haar tegenstrijdig heden Hoe enthousiast ze bijvoor beeld zelf modeshows organiseert, zo zelden bezoekt ze dergelijke happe nings. 'Ik maak ze liever zelf, is haar korte explicatie. En hoe absurd het ook klinkt in een wereld van show en mode: ook van uiterlijkheden is Ce cile Knapper wars "Al die uiterlgke schijn is niet belangrijk. Iedereen kan er leuk of mooi uitzien als ie dat wil, maar dan nog bltyft het bepalend voor hoe iemand over komt". Geboren Ook over het mannequinvak. dat ze ja renlang zelf uitoefende, heeft Cecile Knapper haar eigen uitgesproken mening Ze neemt het woord 'man nequin' slechts node in de mond. "Want wat is eigenlijk een manne quin". vraagt ze zich af "Die worden niet gemaakt, maar geboren. Ik kan mensen alleen de pasjes leren en zeg gen hoe ze zich ongeveer moeten be wegen. Maar er is meer nodig om mannequin te worden, dat moetje al in je hebben" Gaandeweg wordt de indruk gewekt dat Leiden iets bijzonders te wach ten staat straks in De Waag Het wordt in ieder geval een show die ge baseerd is op een variëteit in soorten muziek Van disco tot klassiek en van filmmuziek tot electromsche muziek moeten zowel jong als oud naar de openingsshow trekken. Maar, hoewel Cecile Knapper veel aandacht wil besteden aan de muzi kale omlijsting, vindt ze dat de kle ding de grootste blikvanger moet bleven. "Een show als vong jaar was heel spectaculair met ballet, maar het gevaar is dat de mode zo op de achtergrond wordt gedrongen. Ik wil bg de show van de kleding uitgaan en die garneren met muziek en grap je Was de openingsshow van vong jaar eenmalig, dit jaar zal de show in ver korte versie nog enkele malen wor den opgevoerd Tijdens de mode- week kan de show dagelgks worden bezien in het Waaggebouw aan de Turfmarkt Conny Smits de laatste jaren geniet de op leiding 'mode en kleding' een stijgende populariteit. De tendens om zelf, en dus goed koper, kleding te maken, ligt daar voor een deel aan ten grondslag. Eenduidelijk woordje spreekt echter ook mee dat de Noorderwiek veel extra cursussen biedt die leerlingen naast het traditio nele leerprogramma kunnen volgen. Cursussen waaraan de Noor derwiek haar succes ontleent waar het om de toeloop van leerlingen gaat, denkt team leider Van der Hoeven. "Alle scholen werken hetzelfde programma af, maar de uit werking kun je op verschil lende manieren aanpakken. Wij vinden dat je de theorie aan het modebeeld moet aan passen. Dat kan via cursus sen die de opleiding wat ac tueler maken. Bijvoorbeeld fotografie, het werken met leer, styling, sieraden maken, of een schoonheidscursus. Regelmatig worden ook mo deshows georganiseerd die enerzijds nuttig zijn voor de leerlingen, anderzijds popu lair bij het publiek". Zijn er nu nog twee andere scholen in de Leidse regio die een opleiding 'mode en kle ding' hebben, in 1984 zal de Noorderwiek de enige zijn. In dat jaar wordt het MBO-on- derwijs namelijk geheel her zien: De Noorderwiek zal dan als regionaal instituut voor de hele Leidse omgeving gel den. Dat betekent voor de school een uitbreiding van het aantal opleidingen, die op zichzelf ook een jaar langer, driejaar, gaan duren. Ook het aantal leerlingen zal dan stij gen tot om en nabij de 500. Op het moment telt de Noor derwiek 300 leerlingen die al lemaal al een LBO, MAVO of HAVO-opleiding achter de rug hebben. Ruim zestig leer lingen volgen mode en kle ding en met hun vaak zelf ontworpen en gemaakte kle ding vormen zij een vrij apar te groep binnen de school. De opleiding die ze volgen be helst meer dan het knippen en in elkaar naaien van kle ding. "Het is een pittige op leiding waarbij het best wel doorzetten is geblazen". De hele ontwikkeling van een kledingstuk, van ontwerp tot uitvoering, wordt onderwe zen. En daarbij komen onder meer de vakken ontwerpen, patroontekenen, stofversie- ren, naaldvakken en hand- en machinetechnieken om de hoek kijken. Het tweede cur susjaar lopen de leerlingen een tijdje stage in een mode- bedrijf of atelier en ook een excursie naar het om exclu sieve mode bekend staande Parijs staat op het program ma. Onderdeel van het diplo ma is verder de aantekening algemene handelskennis, het vroegere middenstandsdiplo ma. De mogelijkheid later een eigen boetiek te begin nen komt zo weer een stapje dichterbij. Andere toekomstmogelijkhe den liggen in confectie- en modebedrijven als bijvoor beeld groepsleidster, instruc- trice, coupeuse of modelnaai ster. Functies met een nog meer creatief karakter liggen in het verschiet wanneer na de twee jaar 'mode en kle ding' ook nog een jaar coutu re wordt gevolgd. Na een tijd je uit de gratie te zijn geweest keert deze opleiding volgend jaar waarschijnlijk op de Noorderwiek terug. Bedoe ling is leerlingen te bekwa men in het ontwerpen en ma ken van maatkleding. CONNY SMITS Een van de Noorderwiek-leer- lingen bezig met het inkleuren van een patroon. (Foto Jan Holvast)' LEIDEN - Tijdens de modeweek zal ook de Noor derwiek een steentje bijdragen aan de activiteiten in De Waag, het centrum van het tot Modestad ge bombardeerde Leiden. Worden er de hele week de monstraties gegeven in bijvoorbeeld poppen ma ken, face-painting (vrij vertaald: je gezicht beklad- deren), en sieraden maken, op woensdag 31 maart vullen de leerlingen van de opleiding 'mode en kle ding' het grootste gedeelte van het Waagprogram- ma. opgetrommelde broertjes, zusjes, nichtjes en neefjes. Bovendien zullen de leerlin gen zelf wat sportkleding showen van Leidse sportza ken. Hoewel de modeshow een goe de reclame betekent voor de Noorderwiek, is het de school daar niet speciaal om te doen. Belangrijkste reden voor de Noorderwiek om zich in het modegedruis te storten zijn de contacten die leerlin gen kunnen opdoen met het 'veld'. "Bekendheid met de modewereld en de mensen die zich daarin bewegen is belangrijk voor de vorming van de leerlingen". De Noorderwiek aan de Ter Haarkade is een van de groot ste scholen in Nederland, waar het de opleiding 'mode en kleding' betreft. De Noor derwiek geeft een Middelba re Beroeps Opleiding aan jongens en meisjes die later de kinderverzorging in wil len, het modevak kiezen, of een of twee jaar willen beste den aan hun maatschappelij ke vorming. In de praktijk blijkt overigens dat er in elk geval voor de opleiding 'mo de en kleding' alleen belang stelling is bij de meisjes. Maar die belangstelling is dein ook goed te noemen. Waar andere scholen de boer op gaan om leerlingen te wer ven, hoeft de Noorderwiek geen of weinig moeite te doen om aan voldoende leer- linger? te komen. Met name Naast een openbare les pa troontekenen trekt vooral de modeshow de aandacht. Door leerlingen gemaakte kinderkleding zal worden ge showd door van alle kanten Zelf je ontwerpen showen, een hele belevenis. (Eigen foto Noorderwiek) Het doorpassen van de kleding die in de show wordt gedragen is een hele klus. Maar er blijft ook nog wel tijd over voor wat plezier. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 37